AM STLEVEN levensverzekering Requisitoir in Baarlands raad zonder vriendelijkheid Oetter öct nylons Felle brand te Tholen Iedere stem heeft verrassende mogelijkheden Verkeersongelukken op en rond de paasdagen Bevolking van Keulen kroop uit de schuilkelders enbouwde Solistenconcoiirs te Kapelle werd zaterdag afgewerkt REISS" - HULST NOVITA - TERNEUZEN Fa. C. WILLEMSEN Engelse kerk te Middelburg weer in gebruik genomen ALFRED WOLFSON BEWEERT: Enorme mogelijkheden op stedebouwkundig gebied z DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 3 APRIL 1956 Hekkesluiter op begrotingsterrein Nieuwe secretaris voor Z.V.U. benoemd Hoogwaterstanden Beste prestatie J. Laroes te Middelburg passend en verrassend elegant Meubelwinkel geheel in as gelegd mooie, zachte handen Faillissementen Walcheren Zuid-Beveland Z.-Vlaanderen Majoor Stoorvogel uit Hulst nam afscheid Na een grondige restauratie lighter and milder Ten getuige Jenny Joluison Twee doden en tal van gewonden Vernielde kerken A. Wilking hulst AGENDA Heden Morgen In de jongste raadszitting van Baarland moest de gemeente begroting 1956 behandeld worden. Dit was vrij laat en 't gaf de heer de Vriend aan leiding tot een krasse afkeuring van het beleid van B. en VV. in deze. Baarland rijdt steeds op het achterste paard, zei hij en ondanks alle be loften van beterschap is men nu weer de hekkesluiter in Zeeland. Te vreemder is dit omdat te Oude lande, dat toch dezelfde burgemeester en secretaris heeft als Baarland, de begrolin al lang behandeld is. Ook over het algemeen beleid van B. en W. had de heer de Vriend wei nig vleiends te zeggen. Men houdt volgens hem te weinig toezicht op de brandweer en evenmin op de bouw van de gemeente-woningen, waardoor de aannemers telkens aan 'n ander werk begint en de gemeente laat wachten. Spreker kon niet aan de indruk ontkomen dat de wethouders hier de burgemeester volledig in de steek la ten. En dit ofschoon ze gevochten heb ben om de wethouderszetel te be machtigen. De salarisverhogingen in de afgelopen jaren zijn door Ged. Staten toegekend en het wordt be hoorlijk betaald, maar dan moet er ook wat voor worden gedaan. De voorzitter zei het niet prettig te vinden, dat deze opmerkingen ge maakt worden. Ook hem stad het dat te Oudelande met hetzelfde personeel de begroting in een maand klaar is waar te Baarland ruim een half jaar over gedaan wordt. De se cretaris is d chef ter secretarie en spr., heeft dit diverse keren met hem besproken. Wanneer dit zo blijft zul len maatregelen die spreker niet gaar ne neemt, niet kunnen uitblijven. De ambtenaar ter secretarie doet het werk aan de begroting en houdt 'n ander er buiten. De heer de Vriend vond dat deze ambtenaar er buiten staat en dat de voorzitter zich niet achter die man moet verschuilen. Daarop gaf de voorz. toe dat B. enW. inderdaad de schuld hebben. De secretaris merkte op dat hij wel verantwoordelijk is en de ambtenaar niet. UITSLAANDE DEBAT-BRAND. Daarna werd er nog een poos ge kibbeld over het toezicht op de De heer W. H. P. Meerkamp van Embden uit Schiedam is met ingang van 1 mei a.s. tot secretaris van de Zeeuwse Volksuniversiteit benoemd. De aftredende secretaris, de heer Sternheim, vertrekt naar Rotterdam. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, woensdag 4 april de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 9,03 en 21,30 uur; te Ter- neuzen om 8,41 en 21,13 uur; te Vlis- singen om 8,15 en 20,47 uur. (Advertenties) brandweer, die. toen er brand kwam, met ondeugdelijk mat' riaal zat. Tegen de getuigenis van wethouder van Damme, dat hij wel een gesprek met de commandant over het mate riaal had gehad, zette de heer de Vriend ger. andersluidende verklaring van die commandant en voegde er nog aan toe te gruwen van zo'n be leid. Wethouder de Mol zei dat hij her haaldelijk met de heren De Hollander en Riemens de zaken heeft bekeken, evenals B. en W. dit deden. En als de voorzitter afwezig was, dan was spreker present. Hoe dikwijls is in de vergadering van B. en W. niet aan gedrongen op behandeling der begro ting, zodat hij zich afvroeg hoe het dan zit met de verantwoordelijkheid van B. en W. De heer De Vriend betreurde het dat wethouder de Mol deze late in diening nog wilde goed praten en concludeerde dat het slapheid is van B. en W. en niets dan slapheid. Tenslotte werd de begroting, waar over geen woord werd gezegd aange nomen op een eindcijfer van f 144.171 met een kwaad slot van f 2993. Op het solistenconcours van de Bond van Harmonie- en Fanfarever enigingen, waarvan zaterdagmiddag te Kapelle het tweede en laatste ge deelte werd gehouden heeft de heer J. J. Laroes te Middelburg wederom blijk gegeven op muzikaal gebied zijn mannetje nog te kunnen staan. Ook dit jaar heeft hij weer het hoogste aantal punten behaald, namelijk 79. Op één punt na behaalde hij hier mede de hoogste muzikale eer, die er op dit concours te halen is. Met deze prestatie kwam hij in het bezit van de wisselbeker, die beschikbaar was gesteld door de Stichting Zee land voor Maatschappelijk en Cultu reel Werk, benevens een medaille ge schonken door de Commissaris der Koningin. De belangstelling voor deze dag was vooral des avonds zeer groot. Het concours kan als geslaagd ge kwalificeerd worden, waarvoor ook het muziekgezelschap „Ons Genoe gen" te Kapelle alle eer toekomt, die beide dagen de organisatie zo vlot deed verlopen. Kenmerkend was dit jaar de grote deelname van jongeren in de laagste afdelingen. De uitslagen van het tweede ge deelte zijn Derde afdeling solisten J. Evers- dijk „Ons Genoegen", Kapelle, 59 pnt., 2e prijs G. den Toonder, „Excel sior". Kloetinge. 57 pnt. 2e prijs A. Wondergem, .Vooruit". Waarde, 66 pnt. Ie prijs L. Walhout, „OKK", Borssele, 57 pnt. 2e prijs A. Blok, „Vooruit", Waarde, 54 pnt.3e prijs M. Walhout ..OKK", Borssele. 59 pnt. 2e prijs C. C. de Jonge, ..EMM" Krui- ningen, 56 pnt. 2e prijs M. Schriel*, Vooruit", Waarde, 53 pnt. 3e prijs M. van Koeveringe, „Vooruit", Waar de 54 pnt. 3e prijs Aan vijf personen in deze afdeling kon geen prijs wor den toegekend, omdat het minimum aantal punten niet behaald werd. s NOORDSTRAAT 39 AXEL Een ongemeen felle brand heeft in de middaguren van eerste paasdag binnen een uur tijds in Tholen een grote meu belwinkel geheel in de as gelegd. De schade, welke deze brand de ergste sinds mensenheugenis op Tholen heeft aangericht, loopt in de tienduizenden gul dens. Precies drie uur brak brar.d uit en in éen oogwenk stond de winkel, die op de hoek van de Dalemsestraat en de Kerkstraat is gelegen, in lichte laaie. De Thoolse brandweer, die spoedig na het uitbreken van de brand ter plaatse verscheen, stond voor een schier hopeloze taak. Zij heeft on middellijk assistentie gevraagd en ge kregen uit het naburige Bergen op Zoom. (Advertentie) voor Uitgesproken is 't faillissement van fa. „Gar. A. A. de Zeeuw", Oostburg en haar firmanten A. A. de Zeeuw, Nieuwstraat, Oostburg en J. A. de Zeeuw, Ledeljlein te Oostburg. R. C. is mr. J. Rink en cur. mr. H. de Mul, Oostburg. De beide brandweren gingen met 6 stralen de vuurzee te lijf en werden binnen het uur de vlammen mees ter. Toen restte er echter van het trotse meubelmagazijr. van de heer A. La- ban niet veel meer dan een zwart geblakerde ruïne. Ook de aanliggen de huizen liepen aanzienlijke schade op- Tot laat in de avond is de brand weer avn Tholen met 't nablussings- werk bezig geweest. De heer Laban was verzekerd. Omtrent de oorzaak van de brand is nog niets bekend. (Advertentie) Derde afdeling duettenK. Si- monse en R. Simonse. „Advendo", Wolfaartsdijk, 56 pnt. 2e prijs. Tweede afdeling solistenC. van Wecle. „OKK". Borssele, 61 pnt. 2e prijs P. Mesu. „Luctor et Emergo", Zoutelande, 59 pnt. 2e prijs. P. B. Vogel. „EMM". Serooskerke, 54 pnt. 3e prijs. C. Breure. „Rillandia" Ril land. 63 pnt. 2e prijs. A. Janse, „EMM", Serooskerke. 52 pnt. 3e prijs. S. J. Christiaanse, „Voorwaarts". Koudekerke, 58 pnt. 2e prijs S. Wa genaar, „OKK", Borssele, 54 pnt. 3e prijs. Eerste afdeling solisten: C. Hooge- steger „Ons Genoegen". Kapelle, 64 pnt. Ie prijs. F. Bolle ,,Ons Genoe gen", Kapelle, 65 pnt. Ie prijs Eerste afdeling duetten: J den Toonder en C. den Toonder, „Excel sior", Kloetinge, 66 pnt. Ie prijs. Afdeling uitmuntendheid solisten J. Schrier, „Vooruit". Waarde. 65 pnt. Ie prijs. C A. Verburg, „Ons Genoe gen", Nisse, 65 pnt. Ie prijs. A. Melis ..Voorwaarts", Koudekerke, 63 pnt, 2e prijs. C. Rijn, „Advendo", Wol faartsdijk, 70 pnt. Ie prijs. C. v. d. Berge. „Excelsior". Kloetitnge. 62 pnt. 2e prijs. J. W. Vogel, EMM", Serooskerke, 66 pnt. Ie prijs. M. Braam, „Ons Genoegen". Kapelle, 68 pnt. Ie prijs. M. van Overloop, „Ons Genoegen". Kapelle, 59 pnt. 2e prijs H Bliek. „Excelsior", 's-Heer Arends- kerke, 63 pnt. 2e prijs. J. Koppian, „Rillandia", Rilland, 59 pnt. 2e prijs. Afdeling uitmuntendheid kwartet ten C. Rijks, A. Hannewijk, A. v. d. Guchte en J. de Pundert, „Euterpe", Heinkenszand, 54 pnt. Ie prijs. Ere-afdeling solisten: M. P. Won dergem, „Vooruit", Waarde, 68 pnt. Ie prijs. Hoogste ere-afdeling solistenL. Zwartepoorte. „Excelsior", Kloetinge, 74 pnt. Ie oprijs met lof, medaille P.Z.C., Vlissingen. J. P. Christiaanse, „Voorwaarts". Koudekerke. 69 pnt. Ie prijs. M. C. Steketee, „Excelsior". Kloetinge, 66 pnt. Ie prijs. J. den Toonder,, „Excelsior". Kloetinge, 72 pnt. Ie prijs met lof. medaille M. de Loof, Kortgene. J. J. Laroes. „Excel sior", Middelburg, 79 pnt., Ie prijs met lof, wisselbeker, medaille Com missaris der Koningin en boekenbon gemeente Kapelle Hoogste ere-afdeling kwartetten: J. Walhout, A. Geus, M. Mallekoote en M. Hoek-van Dijke, „Euterpe", Heinkenszand, 62 pnt. 2e prijs. De overige prijzen waren geschon ken door de middenstand te Kapelle. MIDBCLSURG PAAS-SAMENZANG OP DE MARKT. Op zondag, eerste paasdag, werd op de Markt alhier van 11 tot 11.30 uur een Paas-samenzang gehouden, welke was georganiseerd door de In terkerkelijke Commissie voor Paas- samenzang. Er werden verschillende Paasliederen gezongen, welke wer den begeleid door het muziekkorps van het Leger des Heils. terwijl Ds. Aalders, Ned. Herv. predikant, alhier een korte toespraak hield. Ondanks het gure weer bestond voor deze samenzang een zeer grote belangstelling. Kloetinge PAARDEN OP HOL. Een met paarden bespannen wagen van de vrachtriide: M. S. is in de Prins Bernhardstraa* zonder voerman in actie gkomen toen de paarden op hol sloegen. Nadat de auto van dokter Entifik, die in genoemde straat geparkeerd stond, enige averij had bekomen, wer den de paarden tenslotte tot stilstand gebracht. Eén en ander liep dus met materiële schade af. HULST SLOTREUNIE OUDLEERLINGEN LYCEUM. Woensdagavond houdt de Bond van oudleerlingen van het Jansenius Ly ceum een feestavond ter besluiting van het seizoen 19551956 in „De Koning van Engeland'. De vorige avonden zijn alle geweldig in de smaak gevallen en hebben er onge twijfeld toe meegewerkt dat de bond een bloeiend bestaan is gaan leiden. Deze slot-contactavond heeft de klap op de vuurpijl te worden, getuige het door het actieve en altijd van originaliteit getuigende bestuur opge stelde programma. De muziek wordt een verrassing die indruk zal maken en omdat het schrikkeljaar is krij gen de dames bijzondere voorrech ten hetgeen voor de heren natuur lijk weei- een reden temeer is om de avond bij te wonen. Wie flauw mocht worden kan aan een snackbar terecht Zaterdag heeft majoor J. C. Stoor vogel van de Rijkspolitie te Hulst in „De Koning van Engeland" afscheid genomen van zijn superieuren, zijn collega's, zijn ondergeschikten en te vens van allen, met wie hij in zijn politieloopbaan in Zeeuwsch-Vlaan- deren te maken heeft gehad. Op 1 april ging majoor Stoorvogel nl. met pensioen, zoals wij enige tyd ge leden reeds berichtten. Bij het afscheid waren talrijke auto riteiten aanwezig, die hem de ver diende hulde brachten op de wijze waarop de scheidende rijkspolitie officier zijn taak volbracht. Behalve de districtscommandant, majoor Bal- legooyen-de Jong, was er ook zijn op volger luitenant Bloemers. Vanuit Den Haag was er ook kolonel Gerrit sen naar Hulst gekomen en verder waren er de stubstituut-officier mr. Andrea, de hoofdinspecteur te Ter- neuzen en als vanzelfsprekend talrij ke politiemensen uit vele Zeeuwsch- Vlaamse plaatsen. Ook talrijke bur gemeesters namen aan het officiële afscheid van majoor Stoorvogel deel. De Engelse kerk, een van Middel- kroon, die uit de brand van mei'1940 burgs oudste kerken en zeker de kleinste en intiemste er zijn slechts 145 zitplaatsen is zaterdag officieel weer in gebruik genomen na een ingrijpende restauratie, die in de herfst van 1954 begon en waarbij tal van in de loop der eeuwen aange brachte veranderingen, welke meestal geen verbeteringen waren, weer on gedaan zijn gemaakt. Zo zijn de ramen van de noord gevel naar de zuidgevel verhuisd, ter wijl de beide dichtgemetselde ramen van het koor zijn opengemaakt. Dit koor, dat enkele honderden jaren af gesloten is geweest, werd bij de kerk getrokken en daar is nu een litur gisch centrum ingericht. Ook de toe gangsdeur is op de oorspronkelijke plaats aangebracht, nadat zij eeuwen- hangen. Ook uiterlijk heeft het uit 1761 daterende orgel is geheel gerestaureerd en er is een koperen nauwelijks kon worden gered, opge- handgen. Ook uiterlijk heeft het kerkje, dat tot een bouwval was ge worden, een ingrijpende opknapbeurt ondergaan. De Engelse kerk is om streeks 1475 gebouwd als kapel door de Cellebroeders, een monnikenorde, die zich in Middelburg vooral bezig hield mete het begraven der doden. Aan het eind van de 16e eeuw werd in de kapel een tapijtfabriek inge richt door de uit Brussel afkomstige tapijtwerker Jan de Maeght, die hier o.m. een aantal gobelins vervaardig de, waarvan er twee in de provin ciale bibliotheek hangen en er vijf in restauratie zijn. In 1629 werd de kapel afgestaan aan de Engels.e ge meente. die er tot 1921 gebruik van heeft gemaakt. Toen werd de ge meente opgeheven. Het kerkje werd eigendom der Hervormde Gemeente, die het nu gaat gebruiken voor jeugd- en trouwdiensten. (Advertentie) De menselijke stem is steeds het meest expres sieve muziekinstrument van de mens geweest; tot voor enkele eeuwen was de menselijke stem te vens het meest buigzame instrument. Toen vond men het zingen van af zonderlijke partijen uit; de stem van de zangeres sen en zangers werd in een van de volgende zes categorieën gerangschikt: sopraan, mezzo-sopraan, alt, tenor, bariton en bas. En net zoals onze spie ren dikwijls in haar moge lijkheden bewust worden beperkt, zo ook werd de menselijke stem de slaaf van de beperkingen. Af en toe echter hoorde men nog een stem die fu rore maakte, zo hadden wij bijvoorbeeld de stem van de sopraan Lucrezia Agujari, die bijna drie oc taven gerekend van de midden re, bereikte;" zo hadden wij verder de stem van de negentiende eeuwse Eugenia Mela, een vrouw die een tenorstem had; verder citeren wij de bas stem van een driejarige jongen in Praag, in 1936; en, meer recent, is daar de stem van de Peruviaanse Yma Sumac, wier stem 4 octaven bestrijkt. In Londen is er enige dagen geleden een nieuwe „stem" ontdekt. Het is de stem van 't aardige meisje Jennifer Johnson; die stem bestrijkt vier en een halve octaaf, dit is van bas tot sopraan. Jenny bezit een zachte, machtige stem; zij houdt haar stem onder controle (haar stem kan, behalve de 4,5 genoemde, nog 2 octaven meer bestrijken, maar als zij dit doet, wordt haar zang zonder veel mu zikale waarde) Sommige critici vinden Jenny's stem wat droogjes, maar Jenny meent dat dit euvel kan worden verhol pen, alvorens zij haar be roepsdebuut maakt. De eerste twee jaar wil zij nog oefenen. Haar leraar is de uit Duitsland afkom stige Alfred "Wolfson, een 59-jarige man, die, na de eerste wereldoorlog, zijn brood verdiende; hij vluchtte, nadat Hitier aan de macht kwam, naar Londen, en ontwikkelde daar een theorie die voor hem haast een obsessie is geworden. „De mensen hebben hun stem onderschat, verwaar loosd en ten slotte kapot gemaakt," zo zegt hij. „De mensen hebben deze zonde tegen de natuur tot een dogma verheven, het dog ma van de strikt genum merde categorieën: manne lijke en vrouwelijke stem, hoge en lage stem, kinder stem en stem van volwas sene. In werkelijkheid om vat de natuurlyke mense lijke stem al deze regis ters." „DE TOVERFLUIT" Wolfson illustreert zijn theorieën aan de hand van de suksessen welke hij met zijn tien leerlingen behaalde. Hij bezit band opnamen van een van deze tien leerlingen, die al de „grote" rollen zingt van „De Toverfluit" van Mo zart, (gaande van de moei lijke coloratuur-partij van de „koningin van de nacht" tot Sarastro's diepe bas). Een groep van vier vrou wen liet een opname ma ken van het menuet van een kwartet voor snaren van Haydn; de vier vrou wen zingen daarbij de cel lo, de viola- en de viool partijen. Een joruge man heeft, onder Wolfson's lei ding, 'n terrein van negen octaven bestreken! Jennny Johnson is Wolf son's ster-leerlinge. Nadat zij documenten had over gelegd waaruit bleek dat zij geen afwijking van structurele aard in haar stemmechanisme heeft, zong zy ae noge noten van coloratuur - selectie, waarna zy met een man nelijke tenorstem „Ridi, Pagliaccio/' zong zonder schijnbaar al te veel in spanning te moeten doen. Wolfson zegt: „De be roemde larynx van goud van de grote zangers is alleen maar een legende. Iedereen heeft een gouden, strottenhoofd." Wolfson wil van Jenny en van zijn andere leerlingen de eer ste wezens met een nieuw soort stem maken; men kan het misschien een „omnitoon-stem" noemen (alle tonen omvattende stem). TOONDICHTER GEZOCHT Jenny heeft de laatste vijf jaar doorgebracht met iedere dag een uur aan stemoefening te doen. Zij zoekt thans muziek welke voor haar stem is geschre ven, want vele toondich ters heben lange tijd de helpende hand verleend bij het in een keurslijf wringen van de menselijke stem. Mozart schreef „do delijke" coloratuur naria's voor zijn schoonzusters, die een hoge stem hadden, (de gezusters Weber); Giu seppe Colla schreef muziek voor zijn verloofde Agu jari; Moises Vivanco schreef en schrijft muziek voor zijn vrouw, Yma Su mac. Jennifer Johnson zoekt thans iemand, die muziek voor... Jennifer Johnson zal schrijven. In de verkeersdrukte op en rond de paasdagen hebben zich enkele ernstige ongevallen voor gedaan. Een zeer tragisch on geval maakte een slachtoffertje in het gezin van de familie van de Sande aan de Koeleweg te Ossendrecht. Het anderhalfjarig dochtertje van dat gezin speelde in de buurt van een vrachtauto van de fa. B. uit Putte. De chauffeur had het kind niet be merkt en toen hij wegreed kwam de kleine onder de auto terecht. Het kindje is op slag gedood. In Breda deed zich eveneens een dodelijk ongeval voor. Daar reed za terdag op de Beeksebaan de perso nenauto van de heer G. M. uit Lies hout. Plotseling stak vanuit de Rithse- straat een fietser de weg over, die niet op het snelverkeer lette en daardoor gegrepen werd door de auto. De man, de 76-jarige A. Coer- tjens, werd zwaar gewond (vermoe delijk met een schedelbasisfractuur) naar het St. Laurensziekenhuis te Breda vervoerd, waar hij in de loop van de middag is overleden. Een soortgelijk ongeval dat zich te Roosendaal voordeed eiste gelukkig geen leven op. Daar was het de 82- jarige K., wonende Kortedijk, die met zijn fiets de rondweg rond de stad overstak. Hij werd daarbij door een auto .gegrepen. De man moest met ernstige verwondingen aan het hoofd naar het ziekenhuis worden overge bracht, nadat hij op de plaats van het ongeluk van de Laatste H.H. Sa cramenten was voorzien. Maandag middag was zijn toestand nog wel "rnstig, maar direct levensgevaar ws» öiet meer aanwezig. BUS TEGEN BOOM. Niet minder dan 21 gewonden gelukkig allemaal licht-gcwonden waren er bij een botsing van een autobus tegen een boom te Nieuw- kerke (B.) De bus vervoerde Belgi sche en Z.-Vlaamse arbeiders, afkom stig uit Hulst, St. Jansteen. Clinge, enz., die in Antwerpen werkten. Het ongeluk, dat in de nacht van vrijdag op zaterdag gebeurde, werd veroorzaakt door een gesprongen voor band. De chauffeur raakte daardoor de macht over zijn stuur kwijt. Aan vankelijk liet het zich ernstig aanzien, maar er bleken toch geen ernstig ge wonden te zijn. De 21 mannen zijn overgebracht naar de klinieken van St. Niklaas en Be veren-Waes. Toen ruim tien jaar geleden de Amerikanen Keulen binnentrokken, stond de Dom nog overeind, ropdom lag de stad echter in puin en as. En wie vandaag van de trans van de Dom om zich heen kijkt, ziet nog talrijke ruines. In de oude winkelstraten wemelt het van 1e kijkers en uit tal van noodwinkels zijn al weer grote warenhuizen ontstaan. Slechts 44 duizend van, de 780 duizend inwoners hielden het tot het bittere einde uit. Slechts 63.000 van de 262.000 woningen overleefden de bombardementen en zelfs daarvan waren er 44.000 beschadigd. Keulen beleefde in totaal 262 bom bardementen, méér dan enige andere Duitse stad. Er waren in 1945 Amerikanen, die de vroede vaderen van Keulen aan rieden die puinhopen maar te laten liggen en de hele stad een paar kilo meter verder weer op te bouwen. Maar de bevolking van Keulen zocht een plaatsje in de ruïnes en bouwde zoveel als zij kon. In Keulen wonen thans al weer 690.000 mensen (88 procent van 1.939) cn er staan al weer (68 procent van 1939). Men zit alleen wat dichter op 153.000 woningen elkaar. Niet ver van de nauwe straten van de oude binnenstad steken twee wol kenkrabbers in de lucht. Een er van, een bakstenen gebouw aan de Han- saring doorstond zelfs de oorlog, het nieuwe hoge gebouw van 15 verdie pingen van het Gerling-verzekerings- concern concurreert met de toren van de nabijgelegen St.-Gereonskerk, een prachtig Romaans bouwwerk. Twee derde van de 150 kerken werden door de bommenhagel volkomen vernie tigd. Er zijn vele oude kerken bij, die nauwelijks meer kunnen worden hersteld. De grotere kerken, waarvan het oorlogsgeweld tenminste de bui tenmuren overeind liet, zijn in stei gers gehuld, zij worden door kerk en overheid samen weer opgebouwd. De Dom zal over enkele maanden her steld zijn en ter gelegenheid van de Duitse katholiekendag weer plechtig worden ingewijd. De universiteit van Keulen in Lindenthal wordt ijverig hersteld; zij telt al weer meer dan 9.000 studenten en is na München de grootste der Duitse universiteiten. Door de vernieling van vele wonin gen moeten de mensen veel langere wegen afleggen van hun woning naar werk en bedrijf. Trams en autobus sen zijn voller dan ooit. Dagelijks rollen vijf- tot zeshonderd personen treinen via de ..Hohenzollernbrug" over de Rijn, naast het centraal sta tion. De straatnamen van Keulen zijn als het ware een kroniek van de 1900- jarige geschiedenis van „Colonia Claudia Ara Agrippinensis". De ge deelten van de grote ringstraat dra gen de namen van alle middeleeuwse keizersgeslachten en de imperatoren van het oude Rome, wier legioenen de stad vijfhonderd jaar lang ver dedigden. Op de Rijn, onder de brug gen van Mülheim en Deutz varen de vele aken en sleepboten, de Neder landse. Zwitserse, Belgische, Franse of Duitse vlag in top. Zij passeren de jaarbeurshallen in Deutz. Keulen is groothandelscentrum, de beurzen voor huisraad en ijzerwaren, textiel en confectie zijn internationaal be kend. NIEUWE WOONVORMEN Toen het grote plan voor de we deropbouw van de stad werd ontwor pen, werd het een „nooit terugkomen de, unieke gelegenheid" genoemd. Dit wederopbouwplan staat in grote trekken thans vast, de uitvoering er van zal slechts stapje voor stapje ge schieden. Het geld is schaars en tal loze grondstukken met ruïnes zijn eigendom van particulieren, die niet direct allemaal onder één hoedje zjjn te vangen. Weliswaar was al in de tijd, dat Konrad Adenauer nog „Ober- biirgemcister" van de stad was, meer dan de helft van het reusachtige stadsgebied eigendom van de stad, maar het grootste gedeelte van dit gebied ligt meer aan de rand van de stad, niet in het centrum. Om grond en ruïnes in de binnenstad te ont eigenen is een wet nodig en dergelijke wetten vergen tijd. De autoriteiten van Keulen hebben met Rudolf Schwarz, hun belangrijk ste stedebouwkundige en plannen maker de grote plannen overwogen. Immers nu al dient de toekomstige ontwikkeling vooruit te worden ge zien. De voormalige kolonie van het keizerlijke Rome werd in de middel eeuwen middelpunt van het Christen dom en in onze eeuw economisch centrum. Door de beroemde musea en de handelshogeschool, waaruit in 1920 de universiteit ontstond, bleef Keulen voor de grauwe eentonigheid van de loutere industriestad be spaard. Wat zal in de toekomst over heersen? Zal de woningbouw het ka rakter van de stad bepalen? Niet van huurkazernes, maar van kleine tuindorpen rondom de binnenstad en de fabrieken. Woonwijken van 8.000 mensen, met de school als middel punt, doorsneden door tuinen en plantsoenen, zullen het toekomstige stadsbeeld van Keulen bepalen, deze enorme stad, die nu al grenst aan Leverkusen en Brühl. Maar ook in de toekomst zal de helft van de oude stad, de „bovenstad" de stadskern blijven. (Advertentie) EPEDA cn CLECO matrassen op een STALEN LEDÜCANT GOES De ideale combinatie AXEL Het Centrum 8 uur: Huis van bamboe. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Terug uit de hel, 14 j, SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Mambo. rERNEUZEN Luxor 8 uur: House of Bamboo. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: Tosca. KOEWACHT O. v. Hove 3 uur: Jaarmarklschieting. 3 uur: Schieting bij A. de Nijs. MOERBEKE-KOEWACHT 3 uur: Jaarmarktschieting. OOSTBURG Ledel 8 uur: De Mantel SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Mambo. TLRNEUZEN Luxor 8 uur: House of bamboo.

de Stem | 1956 | | pagina 2