„Staatslieden dezer wereld, staak toch uw wedloop naar de afgrond" Gezant van Oostenrijk plotseling overleden Stalin nu beschuldigd van moord op zijn tweede vrouw, Nadia Een jaarlijkse 75-duizend dollar van Vlammende Paasboodschapvan de II. Vader DE DOOD OP DE WEG Vier man uit Breda weer in vrijheid Atomen voor de vrede prijs Directeur van een Frans weekblad gearresteerd Toch was er paasdrukte Perscampagne in buitenland over de zaak-Jungschlaeger Fabrieksbrand in Bergen (L.) Schoot hij haar eigenhandig neer „EOKA" bestond cén jaar r "A i XI DAGBLAD VOOR ZEELAND Onwankelbaar vertrouwen voorwaarde voor vrede Af en toe zon Vijand zoekt de zwakste plekken Getob met de ontwapening Hij laakte liet bloedbad-Algerije Goed vriend van ons vaderland Guur weer Lacoste wil nog meer soldaten Verdeeldheid over Moezel-kanalisatie 7 op-uitslagen voetbal Ongerustheid in Indonesië Partij vergaderingen hebben weer stof tot spreken Geen vrees voor moeilijkheden Axclaar plotseling doodgebleven Droeve balans van dc gewelddaden Baartels" bij burgemeester fi ll ie 96e JAARGANG No. 22114 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Directie, Redactie en Administratie: 3351. Vérantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J- M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende. P. V. M. Ver- cauteren. Abonn.prijs bij vooruitbet. f 5.85 p. kwartaal, p. post f 6-55, P- week (uitsl. bij niet postbestell.) f 0.45. Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct. Postrek. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 3 APRIL 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden' GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch- Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) GELDERMALSEN. Dc 22-jarige Van S. uit Opijnen (nabij Gelder- malsen), is zaterdagavond door een auto aangereden en gedood. De automobilist reed door doch een voorbijganger heeft het onge luk zien gebeuren. MAASTRICHT. Zaterdagavond reed een Nederlandse personen auto bij Monschau in de Eiffel in volle vaart tegen een boom. De 43-jarige mevrouw F. S. uit Apel doorn is daarbij om het leven ge komen. OSSENDRECHT. Het 1.5-jarige dochtertje van de fam. Van der Sande, is spelenderwijs onder een wegrijdende vrachtauto geraakt en op slag gedood. De chauffeur van de auto had het spelende kind niet opgemerkt. Groot is de deer nis in Ossendrecht met de zwaar getroffen ouders. BREDA. Een 76-jarige wielrijder, zekere A. Coertjens, werd op de Beeksebaan gegrepen door een auto, toen hij de weg overstak. In het ziekenhuis overleed het slacht offer. In een radiorede lot de wereld heeft Paus Pius 12 op Perste Paasdag een beroep gedaan op de staatsliedeneen einde te maken aan „de wedloop naar de afgrond" door afschaffing of beperking van kernwapens. De tachtig jarige paus sprak vanaf een balkon van de Sint Pieter. Ongeveer 200.000 mensen luisterden op het plein naar de woorden van de paus. De H. Vader waarschuwde, dat de wereld „bijna de hoop verliest om de zelfvernietigende dwaasheid van een wedloop met kernwapens tot staan te brengen" Om deze verschrikking nog te vergroten, aldus de Paus, waren er thans bestuurbare projectielen bijge komen, die reusachtige afstanden kunnen afleggen en door middel van een atoomlading de totale vernietiging van mensen en dingen met zich kunnen meebrengen. EEN JOODS comité in de V.S. heeft de sovjet-ambassadeur in Washing ton gegevens gevraagd over geruch ten, als zouden Joodse auteurs in de Sovjet-unie, volgens een welberekend plan, zijn gedood. VOOR DE eerste maal sinds 1946 zal de pers ooggetuige zijn bij een atoom- cnitploffing. Het betreft hier een Ame rikaanse proef, die omstreeks 1 mei op Eniwetok wordt gehouden. Vijftien journalisten mogen kijken. BIJ SEATTLE is een Stratocruiser van de North-West Airlines" in een rivier gestort. Van de 37 passagiers werden er 34 gered. IN BORNE had men zaterdag alles klaargemaakt voor het grote Paas vuur, dat op eerste Paasdag zou wor den ontstoken. Toen de Twentenaren kwamen kijken, bleek de berg van brandbare waar reeds as te zijn... KORT NA het opstijgen van het vlieg, veld te Pittsburg (VS) is een ver keersvliegtuig van de „Transworld Airlines" brandend neergestort. Van de 36 inzittenden brachten 140 het er levend af. ONLANGS heeft Nijmegen een beeldje van keizer Trajanus ge kocht voor de prijs van f 7500, Nu blijkt, dat dit beeldje in Duits land is gestolen. De antiquair, die het beeldje aan de gemeente le verde, zit in de cel. DE DRIE erkende vakverenigingen van de Ned, Spoorwegen gaan geza menlijk optreden om te proberen de toegestane loonmaatregelen met zo groot mogelijk profijt gerealiseerd te krijgen. RUIM 200 vooraanstaande Amerika nen hebben een medisch onderzoek ondergaan. Daarbij is gebleken, dat 25 hunner kankerverschijnselen vertoon den. Honderd anderen vertoonden te-, ken van hartkwalen. PRESIDENT Eisenhower zal waar schijnlijk een speciale conferentie be leggen over rassenscheiding en bur gerrechten in de V.S., als het Con gres, wat dit betreft, geen maatrege len neemt. de BRITSE toneel- en filmspeler Alec Guinness, is bekeerd tot het Ka tholicisme. Hy is een groot bewonde raar van de H. Vader. Filmrollen, waarin hij o.a. voor priester speelde, zetten hem aan het denken. EEN LID van Tsjangs regering heeft een regionaal, collectief veiligheids- pact tussen Formosa, zuid-Korea en Japan voorgesteld. EE DIRECTEUR van de N.V. letter gieterij .Amsterdam", v.h. Tetterode, de heer A. G. Edema van der Tuuk heeft ontslag gevraagd. Dit is hem op de meest eervolle wijze verleend, per 31 december a.s. BIJ BE KyP-groslijststemming in negen westelijke kringen zijn 51.860 stemmen uitgebracht op prof. Rom- mc 10293 op andere geadviseerde kandidaten cn 1600 op niet-geadvi- seerde kandidaten. Weersverwachting, vanavond: geldig 4 4 4 tot 4 Droog weer met opklaringen en hogere nu dagtemperaturen clan gisteren. Matige, later af ên foe vrij krachtige westelijke wind. Vandaag: zon „„der 19.19, maan J onder H bo uur. Morgen: zon op 6.1», maan 3.07 uur- J In twee voorgaande paasboodschap- pen en in zijn jongste kerstrede heeft de Paus eveneens gewaarschuwd te gen de verschrikkelijke gevaren van een atoomoorlog. Zondag heeft de Paus de christen heid ook aangespoord, zich in acht _Yf*°r ',,de vijanden van Christus Hij veroordeelde in het bij zonder die christenen, die hetzij mis leid of door vrees gedwongen" zouden samenwerken met „betwistbare stel sels van materiële vooruitgang die verloochening eisen van de bovenna tuurlijke beginselen van het geloof en van de natuurlijke rechten van de mens." De Paus vervolgde: „De Kerk heeft niets van of in de wereld te vrezen daar voor haar het mysterie van Pa sen, met zijn bemoedigende bood schap, die tevens de boodschap is van de opgestane Redder, namelijk vre de zij met u", te allen tijde levend is Door de machtige hulp van Christus heeft de Kerk, evenmin als in het ver leden, iest te vrezen, noch van tiran nen, noch in de vorm van hinderpalen die in haar weg van moedig voort schrijden worden opgeworpen. Zij heeft de moed en de kracht zich met de oplossing der neteligste vraagstuk ken, waartegenover de mehsheid zich thans ziet gesteld, zoals dat van het tot stand doen komen van een waar achtig samenleven der mensen in waarheid, gerechtigheid en liefde, be zig te houden. VERTROUWEN goedkope slagzin luidt ,,het geloof leidt toch tot niets", zijn niet de wa re partijgangers van de vrede", al dus de Paus. De Paus zei, dat men zich moest hoeden voor een denkbeeldig en op pervlakkig geloof. De overwinning bc hoort aan het geloof, dat zich omzet in werken va nrechtvaardigheid, in het naleven van de geboden en de plichten, dat zich, in één woord, con cretiseert in de liefde tot God en alle mensen, vooral de eenvoudigen en ar men. Het geloof van hen, die in de christelijke wet niets anders zien dan alleen maar een menselijke ethiek van solidariteit en een bereidheid om de techniek en het uiterlijke welzijn te begunstigen, is slechts een schijn geloof. Zij, die een dergelijk vaag christendom voorstaan, helpen de Kerk niet in de strijd voor de eeuwi ge waarden van de geest, maar ver groten de verwarring en maken zich aldus tot medeplichtigen van de vijan den van Christus. DE VIJANDEN mythen aanprijzend en ze morgen weer verwerpend, vandaag een nieuw systeem aankondigend en morgen weer terugkerend tot het oude. De Paus besloot zijn toespraak met Het Licht en de Kracht van Jezus de Verrezene" af te roepen over hen, die het lot der volkeren in handen hebben. Nadat de Paus zijn in het Italiaans uitgesproken toespraak van ongeveer een kwartier had beëindigd, sprak hij kort in het Frans, Engels, Duits en Spaans tot de ongeveer 50.000 buiten landse bedevaartgangers, die zich voor de basiliek van St. Pieter had den verzameld. Na zijn, met krachti ge stem uitgesproken rede, juichten de gelovigen geestdriftig, waarop de Paus de zegen ,,Urbi et Orbi" (voor de stad en de wereld) uitsprak. De Paus onderstreepte zijn betoog herhaaldelijk met welsprekende geba ren. Zijn lijfarts bevond zich in zijn onmiddellijke nabijheid. Ook Viebalin naar zijn „Heimat" teruggekeerd Uit de strafgevangenis te Breda zijn zaterdag vier Duitse oor logsmisdadigers vrijgelaten. Zij hebben tweederde van hun straftijd uitgezeten en zijn der halve, zoals regel is, voorwaar delijk in vrijheid gesteld. Het zijn: Jurgen Hinrichsen, Emil Ruehl, Brnhard Siebens en Fritz Vie- bahn. De vier vrijgelatenen zijn dezelfde dag naar de Nederlands-Duitse grens gebracht en bij Vaals aan de Duitse autoriteiten overgedragen. Na deze vrijlating bevinden zich in de gevangenis te Breda nog 35 Duitse oorlogsmisdadigers. Een Amerikaanse stichting, die de vreedzame aanwending van atoom kracht met alle middelen poogt te verwezenlijken, heeft een prijs van 75.000 dollar uitgeloofd aan de per soon of organisatie, die de grootste bijdrage heef* geleverd voor vreed zame aanwending der kernenergie. Deze prijs wordt elk jaar toegekend. In Stockholm vergadert deze week weer dc door de communisten ge steunde Wereldvredesraad. Vijfhon- Onwankelbaar vertrouwen is een onontbeerlijke voorwaarde voor de zegepraal van de vrede. Zij, die zich buigen voor een pessi misme, dat op geslepen wijze in de wereld wordt verbreid, waarbij de De Paus waarschuwde de gelovigen verder tegen het pessimisme, de gees tesgesteldheid van hen, die „de ogen sluiten voor de talrijke tot stand ge brachte hervormingen op economisch en sociaal gebied en alleen zien dat wat ontbreekt en gemakkelijk het oor lenen aan de inblazingen van ontevre denheid-zaaiers" De ware vriend van de vrede, aldus de Paus, moet tegen dergelijke insi nuaties weten te reageren en inzien dat de vijand van de vrede juist op de zwakke zijden van de mens, zoals het pessimisme, de hebzucht, de nijd en de zucht om zonder reden kritiek te oefenen, steunt, om de zielen in verwarring te brenge i. Die vijand be dient zich nu eens van de ene, dan weer van een an,dere van die harts tochten en stimuleert ze door bedrei- °f misleiding, nu eens overre- dan weer opdringend, vandaag dend, Geheel onverwacht is zaterdagmor gen de Oostenrijkse gezant in ons land, de heer Karl Wildmann, op 57- jarige leeftijd overleden. De gezant kreeg in zyn residentie te Den Haag een hartaanval. In het ziekenhuis aan het Westeinde overleed hij korte tijd later. De heer Wildmann vertoefde pas sinds september 1955 in ons land. Hij behoorde tot de betrekkelijk kleine élite, die zich in Oostenrijk met alle macht verzette tegen de „nieuwe ,orde". Hij was een korte en krachtige ver schijning, een echte „Wiener", met wat grijzend haar en levendige ogen- Levendig waren ook de gebaren en u Se.sprekken van deze man. Hij heeft zijn grote werkkracht en enthou siasme helaas slechts voor zo korte tijd mogen inzetten voor het vernieuw de Oostenrijk. Al.s diplomaat verwierf de heer Wildmann zich in Den Haag vele vrienden. Hij was bijzonder tevreden met zijn post in onze lage landen. Om zijn functie had hij indertijd zelf ge vraagd. Zijn moeder woont in de buurt van Heerlen cn zijn oudste dochter is getrouwd met dc dirigent van het Residentie-orkest, Willem van Otterloo. Nederland cn vele Nederlanders verliezen in hem een dierbare vriend Ondanks guur weer (4 graden bo ven nul!): verrassend drukke Paas dagen. Dat is de conclusie, die men na het verzamelen van globale gege vens over vreemdelingenbezoek en be zetting van hotels krygt. Het aantal Duitse bezoekers aan ons land enorm groot geweest. Zeer veel Fran sen hebben thans ook gehoor gegeven aan de roepstem van de ANVV. Het aantal dagbezoeken van Belgen was niet veel groter dan op andere lente-zondagen, dus toch nog zeer aanzienlijk. Vo< ts kwamen vrij veel Denen, Zweden èh zelfs Italianen naar Nederland. Ook onze Britse overburen en in Europa verblijvende Amerika nen lieten zich niet onbetuigd. Sche- veningen kon zelfs bogen op gasten uit Peru, Brazilië, Zwitserland. Cuba, Panama en Iran. De Nederlanders zelve hebben in zeer vele gevallen de Veluwe, Twen te, het hart van Brabant en zuid-Lim burg opgezocht. De hotels in deze streken waren behoorlijk tot goed be zet. In Limburg overheersten de Bel gische en Duitse gasten. Het autotoerisme was verre in de meerderheid. Dat hebben de grens posten met Wernhout en Venlo voor op kunnen merken. De exploitanten van strandcafés en tenten waren lang niet ontevreden, hoewel men minder af stappers" had dan in an dere jaren. In Wernhout bijvoorbeeld passeer den zo'n kleine 6.000 wagens de grens post, terwijl dit normaal genomen in dezelfde tijdsduur maar tegen de 3.000 loopt. In Middelburg was de eerste Paas dag erg rustig, maar op Paasmaan dag was de drukte des te groter. Een lawine van auto's bevolkte de par keerplaatsen en de lijndiensten waren zo druk bezet, dat er verschillende extra diensten ingelast moesten wor den. De directeur van het Franse week blad „France-Observateur", zekere Claude Bourdet, is gearresteerd, na een huiszoeking, die bij het blad en een aantal medewerkers daarvan is gehouden. Het blad publiceerde artikelen, die volgens de overheid schadelijk zijn voor het moreel van het leger. Zo werd het zenden van versterkingen I naar Algerije nutteloos genoemd. Het artikel waarin dit werd gezegd, was geschreven door de directeur zelf. Hij schreef o.m. „Alle democraten moeten trachten deze opoffering van de levende kracht van ons land, deze bewuste zelfmoord van ons politiek stelsel te voorkomen." Bourdet is, na ondervraagd te zijn, voorlopig op vrije voeten gesteld. Het onderzoek is gaande. Bourdet heeft inzake Algerije in zo verre gelijk gehad, dat men daar in derdaad van een oorlog kan spreken. Vrijdag zijn de bloedigste gvcechtcn sinds 1954 geleverd. Minister Lacoste meent, dat er nog 100.000 Franse sol daten naar Algerije moeten. Hij zou het land in vakken willen verdelen en een Franse eenheid in elk vak plaat sen, opdat overal onmiddellijk kan worden toegeslagen. Het Algerijnse bevrijdingscomité heeft geantwoord met een verklaring, dat de totale oor log tegen Frankrijk is uitgeroepen. derd afgevaardigden uit 40 landen zul len aanwezig zijn. De westelijke landen zitten een beetje in de nqsten, nu de Russen in Londen een ontwapeningsplan hebben gelanceerd, waarin voorstel len voorkomen, die eerst door de westelijken waren ingediend, doch die men later liet vallen of wijzig- - de. Zo stellen de Russen een neutrale Duitse zóne voor. Verleden jaar kwam Eden al met dit idee, doch men liet het vallen, omdat het naar west duits inzicht de verdeeldheid van Duitsland zou bestendigen. Engeland acht een verbod van kernproeven on aanvaardbaar. Engeland is bezig een H-bom te ontwikkelen en het wil per se proeven met dit monsterwapen ne men. De Amerikanen zullen niet akkoord gaan met het Sovjet-voorstel, om de strijdkrachten van de V.S. en de Sov jet-Unie tot anderhalf miljoen man te beperken. Amerika houdt vast aan een minimum-leger van 2.5 miljoen man voor beide staten. De onderhandelingen tussen Franse en Duitse deskundigen over de kana lisatie van dc Moezel hebben niet kun nen leiden tot het opstellen van een gezamenlijk, gelijkluidend memoran dum. De commissie van deskundigen heeft op 20 februari jl. de overzichten der vier onderzoekcommissies met de zeer uiteenlopende standpunten aan de regeringen overhandigd. - S De uitslagen, die de hoofdklas- Z sc-ploegen op tweede Paasdag Z 2 boekten, luiden als volgt: HOOFDKLASSE A J Stormvogcls-Roda Sport 62 Fortuna '54-Limburgia 20 Eindhoven-DOS 42 Excclsior-Amsterdam 00 S ADO-WV 0—0 S Ajax-NAC 0—2 l Z NOAD-Sparta 0—0 Z HVC-Vitesse 1—1 l HOOFDKLASSE B J SW-Alkmaar 0—1 Sportclub Enschcdc-Willem II 21 De Graafschap-Emma 10 Feiienoord-de Volewijckers 114 DFC-BW 2—1 EDO-Schev./Holl. Sport 1—0 S Elinkwijk-MVV 2—0 GVAV-PSV 2—3 J Rapid JC-Sittardia 42 2 Voor verslagen mogen wij U verwijzen na's. De Indonesische regering heeft haar vertegenwoordigingen in het buiten land geïnstrueerd de nodige stappen te nemen om te voorkomen, dat de Nederlandse perscampagne in de zaak-Jungschlaeger aan de goede naam van Indonesië en zijn rechter lijke macht schade zal berokkenen. naar onze sportpagi- Enorme schade is aangericht door een brand, die zaterdag woedde in de schuimrubbcrfabriek in het Limburg se dorp Bergen. In het oudste gedeel te van de fabriek begon de brand, die al enige tijd woedde voor de brand weer gealarmeerd werd. De brandweren van Bergen en Ven lo leverden een heldhaftig gevecht cn na ruim een uur was men het vuur meester. Het voorste gedeelte van de fabriek is als verloren te beschouwen. Het veel grotere achterste gedeelte is echter behouden. De brand is door onbekende oorzaak begonnen in dc droogkamcr. Men heeft de stoomketel van dc fabriek kunnen behouden cn dit wettigt dc verwachting, dat de produktie niet te lang gestagneerd zal zijn. De laatste onthulling over het verborgen leven van Stalin is, dat hij in november 1932 zijn tweede vrouw, Nadia, eigenhandig van liet leven heeft beroofd. Hardnekkig houden de berichten aan, dat dit verklaard is door het centrale comité van de communistische partij in Rusland. Tot voor kort werd aangenomen, dat Nadia de hand aan zichzelf had geslagen of door ziekte om het leven was gekomen. De volledige naam van Stalins tweede vrouw was Nadezhda Alliloejeva. Zij was negentien jaar, toen zij in het huwelijk trad met de toen veertigjarige Stalin. Het huwelijk werd voltrokken tijdens de burgeroorlog, die volgde op de revolutie van 1917. Volgens de berichten uit Moskou is zij overleden kort na een twist met haar man over de sovjet- politiek. Stalin heette zeer gelukkig te zijn. Nadia schonk de dictator twee kin deren, waarvan het oudste, een zoon, Wassili geheten, nu bijna 40 jaar is. Een dochter, Svetlana, is 35 jaar oud. Uit zijn eerste huwelijk had Stalin een zoon, die Jakob heette. Deze werd in 1941 door de Duitsers bij Smolensk gevangen genomen en vermoedelijk ter dood gebracht. Dit nieuwe feit over Stalin wordt op de partijvergaderingen, waar men nog maar nauwelijks is bekomen van de onthullingen over Stalins zuive ringsmethoden en zijn rol als oorlogs held, druk besproken. Nieuwe demon straties vreest men echter niet. In Tiflis, waar enkele weken geleden, na de eerste reeks onthullingen, demon straties plaatsvonden, heeft de com munistische partij zich weer loyaal verklaard aan het centrale comité. De Engelse communistische partij heeft na een geheimzinnige verga dering ook haar trouw betuigd aan het Kremlin. Dezer dagen is dr. Eugcn Carson Blake, president van dc Amerikaanse nationale Raad van Kerken terugge keerd van een bezoek aan de sovjet unie. Hij zei, dat er geen sprake is van een koerswijziging ten aanzien van de godsdienst in de sovjet-unie. Voor een toestand van vrede tussen kerk cn staat is een interne wijziging van het communisme nodig. BEDREIGING Malenkov is nog steeds in Engeland. Zaterdag werd hij in Brighton opeens bedreigd door twe jongetjes, die hem klapperpistooltjes onder de neus druk ten. Zij speelden cow-boy. De kleine oorlogsophitsers hadden de grootste schik, maar zij liepen het „vredes- insignc, dat „Sint Malenkov" onder dc Engelse jeugd uitdeelt, mis Het escorte van de Russische mi nister kreeg zowat een stuip, toen Malenkov in een dichte menigte van warenhuis-bezoekers verdween en niet meer te vinden bleekDe Russische ambassadeur brak het angst zweet uit, maar natuurlijk kwam Malenkov weer ongedeerd terug. De ambasadeur zei later: „De heer Ma lenkov dacht, dat de Engelsen afge meten waren, maar nu is hij van me ning, dat zij zeer emotioneel zijn". Dc openbare aanklager van de sov jet-staat Georgië heeft verklaard dat een groot aantal partijleden, „slacht offers van onwettelijkheid en voor oordeel", vrijgelaten zijn. Hij voegde hieraan toe dat het onderzoek nog voortgang vindt. In de „Zaria Wostoka" is echter bekend gemaakt dat de universiteit van Tiflis Stalin's naam behouden zal. ,,De Telegraaf" is voornemens een campagne te voeren in de V.S., Cana da, Australië, Frankrijk, India en in Pakistan. Indien de couranten in de ze landen niet bereid mochten zijn de campagne te steunen, is ,,De Te legraaf" van plan advertenties in dagbladen te plaatsen. Een Nederlands weekblad „Pengan- tara", dat op Nieuw-Guinea verschijnt is in Indonesië verboden. De diverse Jungschlaeger-comité's in Nederland dreigen elkaar te doorkruisen. Beslo ten is op 4 april te Utrecht een bij eenkomst te houden, waar vertegen woordigers van de verschillende co mité's zich zullen beraden over de op richting van een nationaal actie-co mité en plannen zullen uitstippelen voor landelijke acties. Hiervoor zal ook de commissie van zeven worden uitgenodigd. Op cokesfabriek te Sluiskil Gisteravond is op de cokes-fabriek te Sluiskil dc ongeveer 50-jarige v. d. V. uit Axel tijdens zijn werkzaamhe den plotseling dood gebleven. Over de doodsoorzaak konden nog geen nadere bijzonderheden worden meegedeeld. net midden-oosten en de brug naar dat deel van dc wereld „Cyprus" heb ben geen rustige Paasdagen beleefd. De ondergrondse organisatie op Cy prus, de EOKA, bestond zondag een jaar. In dat jaar elimineerde zij 71 mensen en verwondde ruim 400 men- Zondag werd een Britse burger in Limassol uit een hinderlaag doodge schoten. Dc oude stad van Nicosia is geheel afgezet door de Britten. Ko ning Paul van Griekenland heeft zich gisteren duidelijk uitgesproken voor het verlenen van zelfbeschikking aan Cyprus. Aan dc Israëlisch-Egyptische grens deed zich weer een incident voor, waarbij enkele gewonden vielen. it Burgemeester de Ranitz van Utrecht heeft zaterdag in zijn ambtswoning Rijk de Gooijer, alias „Baartels'' ontvangen ter gelegenheid van het uitkomen van de eerste grammofoonplaat van deze Utrechtse trouba dour. Bartelshad zich voor deze gelegenheid in zijn traditioneel ■sjofel pakje gestoken, hetgeen mevrouw de Ranitz deed op merken of de winkelhaak in het jasje van „Bartels" bij zijn creatie hoorde. Rijk de Gooijer pareerde met een langgerekt goeiiiiijdaagen wist verdere vragen te vermijden. Utrecht's burgemeester had schilc in dit bezoek. Zelfs zette hij zich op een zeker moment achter de piano en begeleidde met verve zijn gast in zijn liedjes „Als ik op de Dom kom" en „Het benne krengen van dinge". Even moest „Bartels" aan het meer klas sieke ritme van zijn accompag- nateur wennen, maar dra be jubelde hij Utrecht als „het mooiste plekkie in Nederland..." '.rijd. mde stein yelf- veen uit- egen ans" van (Be Bea Bur- HC), "•Jan- [ari- Ni- ster- ten). g te )rofs leter (B), ecke gen- lag) /ilia Uni- 0-1 bion 0-1; .ited Ci- ietic ;pur few- >AG Bir- oion 1-3; Uar- -Lu- Sun- lan- ïnd- rJni- fan- een aes- 'oor Bnis ien. de en 2lke De von aar ield iter IJK St. Pa- an- l-l 4-0. un- ge- ens aat ed- ïll eji- ,sse 'al- de uit be- 5ns ,el- 10 1de [en irg en irg en irg 28.

de Stem | 1956 | | pagina 1