KUNSTMAAN begon voortijdige kringloop om de aarde Zeeuws Portret BI Hensen en Boeren voelen minder voor emigreren dagblad pc jiïem DE WERELD IN REP EN ROER 85 Brommen met de KVP Albert Verwey als leider van enkele tijdschriften Jongste zoon van Spaanse troonpretendent om het leven gekomen Zondag om 2 uur boven Nederland H. Stumpel N.V. H. Couwenberg DERDE BLAD ZATERDAG 31 MAART 1956 Als y keelpijn hebt Lijdt niet langer E. v. Campen Brouwgerst is zijn levenswerk W - Vj Dichterlijke strijdbaarheid Het v»~ zoveel betei en U hebt altijd kopieë- Nieuwe stromingen Ongeluk met een pistool Onderzoek naar oorzaken (Advertentie) Met een schok hebben geleerden over de gehele wereld kennis genomen van het sensationele nieuws, dat een van de acht kunstmatige aard-satellieten de z.g. „kunstmanen", die bij Balti more in voorbereiding zijn om in 1957 te worden gelanceerd, voortijdig zijn tocht om de aarde is begonnen. Over de oorzaak van deze gebeurtenis, welke verstrekkende gevolgen zal hebben, is nog weinig bekend geworden, de zegs man van de Amerikaanse regering, belast met de publiciteit ten aanzien van de ruimtevaart, verklaarde tegen over verslaggevers alleen, dat „aan een ongeluk wordt gedacht, maar dat re kening wordt gehouden met sabo tage"... „Alles zal in het werk worden gesteld om de dader (s te vinden". Uiteraard brengt deze bijzonder onpretti ge gebeurtenis de plannen van de wereld der ruimtevaarders op ongekende wijze in de war. Het is nl. zo, dat de kunstmaan nog allesbehalve gereed was om te worden ge lanceerd. Tengevolge daarvan de (raketten ter aandrijving waren nog slechts half gela den) heeft de kunstmaan nog niet de helft geladen) heeft de kunstmaan nog niet de helft Van de hoogte bereikt, waarop deze zijn baan zou aanvan gen, zodat hij aanmerkelijk beter zichtbaar is dan men aanvankelijk had berekend. Hierbij komt, dat de baan die de „maan" om de aarde beschrijft, door het nog ontbreken van apparatuur voor de radio-gra fische bestudering volkomen onge controleerd is. Nederland b.v. zou in principe van het schamele licht van de kunst-licht- Opname van het moment waarop de kunstmaan boven Amsterdam verscheen. Belangstelling genoeg natuurlijk. bron verstoken blijven, doch bij de huidige loop van de gebeurtenissen passeert de satelliet wel degelijk west- Europa, daarbij periodiek over Ne derland koersend van noord naar zuid. Deskundigen, die wij hierover spraken, verklaarden met grote stel ligheid, dat dit aan de lichtsterkte in de avondhemel beslist te merken zal zijn. De „maan" wordt een regelma tige verschijning aan de Nederlandse hemel"; aldus prof. Lichtenburg van een universiteit in de randstad Hol land, al zal de baan zich nog wel wijzigen en zal wat later Engeland (Advertentie) aan de beurt komen. Daarna over handigde de geleerde ons een foto, die ons de verrassing van het jaar bezorgde. Op de Dam te Amsterdam had de wetenschapsman, uiteraard op de hoogte van de tijd waarop de kunstmaan bepaalde punten in ons land zou passeren naar later bleek al voor de derde maal kans ge zien een opname te maken van het zich voortreppende projectiel, dat on danks de grote snelheid, toch door enkele wandelaars was opgemerkt. Deze foto drukken wij hierbij af. De K.N.A.L. (Koninklijke Nederland se Associatie voor Luchtvoorwerpen) stelt natuurlijk bijzonder vee] belang in meldingen over het waarnemen van de kunstmaan elders in den lan de, welke zeker zullen volgen, gezien het feit, dat .de kunstmaan zijn tocht over Nederland ongeveer bij Ferwerd in Friesland begint en van de Neder landse hemel verdwijnt in de buurt van Wemhout. Meldingen uit Brabant en Limburg, acht men, in aanmer king genomen de goede zichtbaarheid van de satelliet, zeker niet uitgeslo ten. ZONDAG WEER Deze opname van de ^ingestuurd. Mocht men'aanbeveling, onmiddel- kunstmaan werd ge- onderdelen van het in- lijk een telegram te maakt even voordat het gewikkelde instrumen- sturen aan: Prof. Shane, apparaat door onbe- tarium ergens aantref- 23 Mainstreet, New- voegden de lucht werd Jen, dan verdient het York. (Advertentie) JÜ. door reumatiek, spit, ischias, hoofd en. zenuwpijnen. Neemt Togal, dat verdrijft in al die gevallen snel en afdoende de pijnen. Togal baèt waar andere middelen falen. Zuivert de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist f 0.95, f 2.40 en f 8.88. 259-00 DE KVP WIK' S/UIKJE&&: De Bromfietssterrit welke de KVP ter ondersteuning van de verkiezings actie hoopt te organiseren op Hemel vaartsdag (10 mei) zal tien finish- plaatsen tellen, te weten Breda, Den Bosch, Roermond, Nijmegen, Gouda, Hilversum, Alkmaar, Almelo, Assen Bolsward. De heer E. van Campen te Hulst is het type van de voor uitstrevende Zeeuwsch-Vlaamse zakenman, een dynamische fi guur met een kernachtige manier van spreken en zich bewegen. Een ambulante figuur ook: geheel Zeeuwsch-Vlaanderen is zyn werkterrein. Hij is directeur van het bijkantoor Hulst van de Co- operatieve Handels Vereniging van de NCB, een organisatie wel ke zich in de loop der jaren steeds wijder over het land tussen Schelde en grens heeft vertakt. Als zodanig leidt de heer van Campen in 1928 tot directeur benoemd de magazijnen van de CHV in Hulst, Kloosterzande, Bonte Koe (gemeente Zuiddorpe), Sas van Gent, IJzendijke, Aarden burg en straks het in voorberei ding zijnde magazijn te Breskens. Alles bijeen een zeer belangrijk deel van het machtige CHV-be- drijf. heer van Campen, die in 1901 te Stoppeldijk werd geboren, is een rasechte Zeeuwsch-Vlaam se boerenzoon. Nadat hij in 1919 n^1{1hdiploma behaalde aan de Middelbare Landbouwwinlerschooi te Boxtel werd hij in 1921 seere- )Lan de kring Hulst van de u.' Reeds 3 jaar later werd hij belast met de leiding van het verkoopkantoor van de „Zaai- en ?To°Jig0edteeltvereniging" van de NCB voor de kring Hulst en in 1926 werd hij belast met de lei ding van de Aankoopvereniging voor Veevoeders en meststoffen van deze kring. Deze snelle carrière vond een bekroning in de al vlug daarop volgende benoeming tot directeur van het bijkantoor Hulst van de CHV van de NCB: in 1928. Het was onder zijn leiding dat er in Zeeuwsch-Vlaanderen een klinken de brouwgerstreputatie is opge bouwd, een reputatie met wereld klank! Vóór 1935 werd al het Neder landse bier gebrouwen uit buiten landse gerst, omdat nu eenmaal als een axioma gold dat de in landse gerst daarvoor niet deug de. Na dat jaar veranderde dit: er werden proeven met Neder landse brouwgerst genomen en in 1936 was er (in Wageningen) een eerste brouwgersttentoonstelling en toen die in 1937 herhaald werd en de CHV eraan meedeed, won deze prompt de hoofdprijs. Nog een jaar later (toen in Utrecht) bleef er voor andere deelnemers geen prijs meer over: ze waren alle voor de CHV en toen was de reputatie van de Zeeuwse brouwgerst gemaakt. Thans zelfs komt er geen andere gerst dan de Zeeuwse meer aan te pas. Dat de CHV wat de brouw gerst betreft zo'n grote naam heeft verworven is voornamelijk te danken aan het werk van de heer van Campen, die de ver bouw stimuleerde en propageerde en ondertussen zorgde voor een bewerkingsbedrijf dat z'n weerga niet heeft. Niet alleen heeft de Zeeuwse brouwgerst een wereld naam: ook het bedrijf het staat in Sas van Gent is een unicum op aarde. Als er hier of daar plannen bestaan voor cle bouw van een dergelijk bedrijf, dan komt men zoals de Spanjaarden, Zweden, Denen enz., die men reeds op bezoek kreeg eerst naar Sas van Gent. En dan weet men hoe het moet, wil het goed zijn. Ondanks al zijn andere verdien sten mag men daarom van de heer van Campen wei zeggen dat hij een „brouwgerstman" is. Se dert 1940 heeft hij ook zitting in „Nacobrouw". Hij heeft van de CHV een zaak gemaakt die in dit opzicht zo'n naam heeft en dat zij zich tijdens de jaarlijkse nationale brouwgerst-tentoonstel- lingen steeds buiten mededinging houdt, omdat anders verder nie mand kans op een prijs zou heb ben! Volgens de berekeningen zal de kunstmaan zondag a.s. tussen 14.00 uur en 14.23 uur weer boven Neder land zichtbaar worden. Ter oriëntatie drukken wij hierbij tevens de foto van een model van de kunstmaan af. Volgens de laatste berichten is ook in Frankrijk de kunstmaan waargeno men. Men hield hier het bolle gevaar te voor een vliegende schotel. Diverse regeringen zouden overwegen diplo matieke stappen te ondernemen in verband met gewekte onrust in steden welke door de „maan" worden ge passeerd Thans een ruime Q comfortabele wagen U v.a. f. 6375.- "j' j.J V. fj- VKTTlCiai l/.ix.tt. WC.I6I GARAGE C. METER ZONEN, Wassenaarstraat 10-12 Tel. 653, Bergen op Zoom GARAGE VAN DONGEN-JONKERS, Wilhelminasingel 42, Tel. 5544-5545, Breda. - AUTOMOBIEL BEDRIJF VERHOEVEN, Brugstraat 34. Tel. 3768, Roosendaal. Imp. Hart Nibbrig Greeve N.X, Parkstraat 91 - Den Haag In ons vorig artikel hebben we laten zien, hoe Maurits Uyldert in zijn boek „Dichterlijke strijdbaarheid" (uitgave c.v. Allert de Lange te Amsterdam) de levensbijzonderheden van Albert Verwey in chronologische volgorde verhaalt. Tussen de biografische feiten door geeft de schrijver echter ook nog de ge schiedenis van enkele prominente periodieken uit die dagen, uiteraard be knopt, want met de lotgevallen van „De Beweging" alleen al zou een afzon derlijk boekdeel te vullen zijn. (Advertenties) Het is tegenwoordig bijna een noodzaak om een schrijfmachine te hebben en op de elegante, lichte Olympla Portable gaan Uw vingers spelenderwijs over de toetsen. En daarom verkiest hij OLYMPIA: superlichte aanslag - verende toetsen minstens 10 doorslagen zeer stabiel corrigerende spatietoets - en bij de OLYMPIA SM 3 nog 6-voudige tabulator. Beide model len in handige gestroomlijnde koffer of tegen bijbetaling met smaakvolle lederen koffer. Prospectl, vrijblijvende demonstratie en adressen districts agenten bij: N.V. OLYMPIA KANTOORMACHINE IMPORT Piet Helnstraat 133 's-Qravenhage tel. 33.64.60 De jaren rond de eeuwwisseling vormden een rumoerige periode in het wereldje der vaderlandse letteren. De Mannen van Tachtig waren nog volop actief, maar tegelijkertijd kwa men nieuwe stromingen opzetten. Ook het groeiend socialisme liet de litera tuur niet onberoerd. De moeilijkheden, die Verwey al kort na zijn huwelijk moest ondervin den, betroffen De Nieuwe Gids en diens redacteur-secretaris Willem Kloos. Ze zijn uitvoerig geschetst in het eerste deel van de biografie. Het einde van deze lijdensweg, gevolg van een argeloos ingezonden dichtbundel „De Dingen", wordt nu door Uyldert omstandig uit de doeken gedaan. Hoe de verhouding Kloos-Verwey in die dagen was, kan blijken uit een brief, die eerstgenoemde aan Willem Witsen schreef en waarin deze zin voortkomt: „Ik zal hem (Verwey) kwaad doen tot aan mijn dood, met alle mogelijke middelen". Kloos heeft helaas woord gehouden, zoals de geschiedenis ge leerd heeft. Door dit conflict verloor Verwey elk contact met De Nieuwe Gids, waar hij nota-bene mede-eige naar van was. THIJM ALS COMPAGNON Verwey besloot een nieuwe perio diek op te richten, dat ging verschij nen onder de naam „Tweemaande- lijksch Tijdschrift". Hij koos zich Ka- rel Alberdingk Thijm tot mede-redac teur. Een zonderlinge combinatie, zo als spoedig blijken zou. Verwey, die speciaal de poëzie beoordeelde, had heel wat te stellen met zijn medewer kers; Jet v.d. Schalk, Free van Eeden J. H. Leopold. De grootste ellende kwam echter van de kant van Thijm, die het redacteurschap meer als een titel dan als een functie opvatte, ter wijl Verwey daarentegen leiding wilde geven aan 'n letterkundige beweging. Daarbij kwam de concurrentie van het sociaal-democratische orgaan „De Nieuwe Tijd", waarin Herman Gorter en Frank van der Goes de toon aan gaven. Voorstellen om tot een fusie te Dordrecht, Voorstr. 162, tel. 6044 Breda, Tolburgstr. 2, tel. 8200 Leysenhoek 27-29 Oosterhout Tel. 3648 De jongste zoon van de graaf van Barcelona, de Spaanse troonpreten dent, is donderdag om het leven ge komen door een schot uit een pistool, dat hij hanteerde. Het ongeluk ge schiedde in het verblijf van de graaf te Estorii in Portugal. Het slachtoffer, prins Alfonso de Bourbon, werd op 3 oktober 1941 ge boren. De achttienjarige broer van prins Alfonso, Juan Carlo, studeert op het ogenblik in Madrid, waar hij ook een militaire opleiding geniet. Het Spaanse staatshoofd, generaal Franco, zou reeds enige jaren lang getracht hebben de graaf van Bar celona. Don Juan, er toe te bewegen zijn aanspraken op de Spaanse troon over te dragen aan zijn oudste zoon Carlos. Volgens een officiële verklaring was prins Alfonso met zijn broer een pistool aan het schoonmaken toen het wapen afging en de kogel prins Al fonso in het voorhoofd trof. ALBERDINGK THIJM ...voelde zich gegriefd... WILLEM KLOOS ...Ik zal hem kwaad doen tot aan mijn dood... geraken met De Nieuwe Gids, die heropgericht was, werden door Ver wey afgewezen. Van samenwerking met Kloos kon geen sprake meer zijn- Wel trachtte Verwey de kring van zijn medewerkers te vergroten, o.a. door nauwere samenwerking met de Vlamingen. Daarom zocht hij contact met Vermeylen, van Langendonck, Streuvels en Gezeile. Over Verwey's vriendschappelijke gevoelens voor deze laatste verhaalt Uyldert enige ontroerende bijzonderheden. Naar aanleiding van de sonnetten reeks „Tussen twee werelden" ont stond een nieuw conflict. Thijm zag hierin een aanval op zijn persoon en voelde zich gegriefd. Geheel ten on rechte, zoals Uyldert duidelijk aan toont. Als het tijdschrift maandelijks gaat verschijnen moet het natuurlijk van naam veranderen. Het heet voor taan De XXe Eeuw. Thijm onder neemt dan een „coup d'état" om tot een breuk met zijn collega-redacteur te komen. Deze lukt. De XXe Eeuw smelt samen met De Nieuwe Gids en Verwey sticht een nieuw blad: De Beweging. EEN MISVERSTAND Er is Verwey vaak verweten, dat hij door de oprichting van een eigen or gaan moedwillig een versplintering van literaire krachten heeft veroor zaakt. Uit de zeer nauwkeurige ge schiedschrijving van Maurits Uyldert blijkt, dat men zich hierin vergist heeft. Ook De Beweging stond onmiddel lijk in het teken van „strijd". Bolland trok zich terug, omdat hij niet aan een „rood" tijdschrift wilde meewer ken. Van der Goes en Henriëtte Ro land Holst vielen Verwey aan op de beginselen, die hij in het prospectus had verkondigd. Daar stond weer te genover, dat de grootste voorvechter van de socialistische denkbeelden, Pie- ter Jelles Troelstra, zijn medewerking toezegde, waar overigens in de prac- tijk niet veel van terecht is gekomen. Door het brengen van grote finan ciële offers heeft Verwey het tijd schrift nog tot 1919 in stand weten te houden. Als men in het boek van Uyldert tot in de kleinste bijzonder heden de onverkwikkelijke gebeurte nissen leest, speciaal met betrekking tot Kloos en van Deyssel, moet men wel tot de overtuiging komen, dat Verwey een uiterst nobel en integer man was, die altijd weer bereid was de vriendenhand te reiken aan hen, die hem zi infaam mogelijk bezwad derden en kwaadaardig bejegenden. Men staat er voortdurend versteld van hoe deze grote geesten, waarbij we ook van Eeden en Diepenbrock moe ten noemen, hun kostbare tijd hebben kunnen verdoen aan onbenullige ru zietjes, roddelarijtjes, lichtgeraakthe den, intriges, rancunes enz. De kijk achter de schermen, die Uyldert ons op menige bladzijde vergunt, maakt een allesbehalve verheffende indruk. De grijze biograaf heeft hiermee zijn taak voltooid. Aan veler wens zou voldaan worden, wanneer een jongere er nog een derde deel aan wilde toevoegen, waarin Verwey wordt geschetst als leider van een nieuwe dichtersgeneratie (Bloem, van Eyck, van Vriesland) en als hoog leraar te Leiden. W. VAN DER VELDEN. Een speciale commissie uit de Raad voor de Emigratie bestudeert sedert kort de teruggang in de emigratie. Er vertrekken nog altijd jaarlijks cir ca 30.000 emigranten en in de eerste maanden van dit jaar is er zelfs een zekere stijging in de belangstelling voor emigratie, maar met name bjj het agrarische deel van de bevolking, waarvoor de emigratie het meest urgent wordt geacht, liggen de cijfers toch aanmerkelijk lager dan in de eerste jaren na de oorlog. De emi gratie van agrariërs vormde in 1948 bijna 54 procent van de totale emi gratie, doch in 1954 slechts rond 14 procent. Ter erklaring van deze teruggang doen verschillende meningen opgeld. Men wijst op de invloed van de indu strialisatie, op de huidige hoogcon junctuur, op de grotere politieke rust in Europa en ook op de invloed van de berichtgeving uit de immigratie landen door Nederlanders, die de emigratiestap gezet hebben. Bij dit laatste punt is aan te tekenen, dat de correspondentie zich vooral afspeelt in de eerste tijd na het vertrek, wel ke juist de moeilijkste tijd is; het percentage terugkerende emigranten is nog altijd gering. De commissie uit de Raad voor de Emigratie, welke onder voorzit terschap staat van de heer T. Cnos- sen, tracht thans na te gaan hoe bij dit complex van emigratie-remmende factoren de emigratie van agrariërs toch gestimuleerd kan worden. Vrij algemeen is men namelijk de mening toegedaan, dat het, zeker op de lange duur, beter is wanneer de jonge agra riër in het buitenland in het boeren bedrijf blijft dan wanneer hij in ons land overstapt naar de industrie. De boer, die als ongeschoolde arbeider in de fabriek komt, loopt bij een minder gunstige conjunctuur de kans het eerst weer te worden afgestoten. Men is er zich inmiddels van be wust, dat het kweken van de juiste emigratie-gezindheid waarbij dus de emigratie bewust gekozen wordt zonder onderschatting van de moei lijkheden, die er aan vast zitten in vele gevallen een proces van lange duur kan zijn. Als een van de mid delen om tot een grotere mobiliteit te komen ziet men het scheppen van de mogelijkheid voor jonge boeren om gedurende enige tijd kennis te maken met andere agrarische bedrijven in binnen- en buitenland. De Katholieke Jonge Boeren- en Tuindersbond be ijvert zich de laatste tijd voor een uitwisseling tussen jonge boeren van verschillende landen.

de Stem | 1956 | | pagina 5