Wallen en vesten van Hulst onder handen BAAYENS uw OPTICIEN Men wake voor behoud van oorspronkelijke lijn van vestingsysteem! Pro Juventute" is thans ook werkzaam in Zeeland Raad van Schoondijke kocht bestedingsplichten aan Mariabeeld vernield Kerk- en arm- meesters ginnekenstraat 30 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 31 MAART 1956 2 Geen vondsten van belang DOKTERSDIENSTEN Stationchef overgeplaatst J. W. P. Lobbezoo naar Woerden Congres Nederlandse schoonheidscommissie ALLE VERPLEE GSTERSKLEDING HUGO KAYSER Preventieve taak: vrijetijdsbesteding DIENST DIERENARTSEN LANGE VORSTSTRAAT 106, GOES, TELEF. 2159 Willemsweg wordt nog in '56 vernieuwd Forum voor gemeentebesturen Benoemingen in het bisdom Breda In Tilburg: 25 Jaar blindenzorg In Brabant, Zeeland en Gelderland I.x bisdom Breda BOOMPLANTDAG TE KORTGENE Hoogwaterstanden Walcheren VLISSINGEN DE K.R.O. KOMT MET „UITVERKOOP" Zuid-Beveland GOES Burgerlijke Stand Diploma-uitreiking aan technische i avondschool te Terneuzen ZEEUWS( 'H- VLAANDEREN AGENDA Heden Ie Paasdag Hollend paard richt ravage aan 2e Paasdag Dinsdag 2 Als Menno van Coehoom niet de stichting, maar de echte, de nationale vestingbouwer en strateeg eens uit zijn graf kon opstaan en naar Hulst komen waar hij overigens zelf nog gewoond heeft, dan zou hij enthousiast worden. Want behalve de uit zijn tijd bekende kruiwagens en schoppen zou hij daar een fikse dragline zien die met onverschillige halen hele vrachten pik zwarte modder rit de Binnenvest opdiept en in de kiepbakjes van een werk- treintje deponeert. Op die manier, zou Menno ongetwijfeld bewonderend denken, is het vrij eenvoudig om snel een vesting te bouwen. Hij heeft het in zijn tijd heel wat ingewikkelder moeten oplossen. En vooral: meer tijdrovend. dat er in Overigens is Hulst thans niet be zig een nieuw vestingsyoteem aan te leggen, doch slechts het oude aan het opknappen, een wel erg noodza kelijk karwei. Dat is vooral nu te zien: het onderhanden zijnde gedeel te is zo goed als leeggepompt en de Binnenvest ligt er droog bij. Hele rietvelden zijn afgebrand, getuige de zwarte plekken en de dragline hapt onophoudelijk in de weke grond om de vest wat te fatsoeneren. Het gehele stuk tussen Gentse Poort en damwand krijgt een beurt en wanneer het werk klaar zal zijn, kan Hulst toch op twee-derde van zijn wallen en vesten wel trots zijn. De wandelpaden aan de voet der wallen zullen dan ook reden van bestaan hebben. Trouwens, die gehele sector van het Hulsterse gebied vertoont een le vendige aanblik: men is ook hard be zig aan de rioleringswerken rond de Linie. De daar lopende Moervaart heeft een deel van het uit de Bin nenvest weggepompte water in be waring gekregen en tekent daardoor zijn historische lijn ook een stuk be ter af. Nu grote velden riet verdwe nen zijn, blijkt beter welke lijnen de contrescarpen hadden en met welk doel ze zo aangelegd zijn. Nog beter zal dit straks blijken wanneer het gehele werk gereed is en de Bin nenvest weer water heeft. Naar men wel verwacht had, zijn er bij het graafwerk (nog) geen his torische vondsten gedaan. Aan deze zijde van de vesting Hulst is prac- tisch nooit iets bijzonders gebeurd. Geen vijand die liet in zijn hoofd haalde hierlangs de stad binnen te willen dringen, want dat lukte nooit. Aan die kant kon men n.l de boel geheel onder water zetten en zo dras sig maken dat er geen doorkomen aan was. Wel zijn er wat scherven opgedolven en ook is een zeer rudi mentair geval gevonden dat een bood bruggetje moet zijn geweest, doch iets bijzonders zal men hier niet aan treffen. Wellicht in de toekomst wan neer het overige deel, tussen Bagijne en Dubbele Poort, onderhanden wordt genomen. Daar is bijna onophoude lijk gevochten, want dat was de zwak ke stee in de Hulstersé verdedigings gordel, waar alle aanvallen zich con centreerden en waar menigmaal een doorbraak is geforceerd. BEZIT VAN BETEKENIS Hulst, als een van de zeer, zéér zeldzame steden in het land, die nog over een intact verkerend wallen- en vesten systeem beschikken, is er te- Te Goes wordt zondag en maandag de dienst waargenomen door dokter Bruijnzeel; te Middelburg op zondag door dokter Simons en op maandag door dokter Ruiter; te Vlissingen resp. door doktoren Sluijter en Va der; te Heinkenszand, Arendskerke en Wolfaartsdijk resp. door doktoren Vos en Zonnevyile en op O.Z. Beveland door dokter Allewijn te Kruiningen. Dokter Luijckx te 's-Heerenhoek neemt eerste Paasdag waar voor dok ter Folmer en dokter Kiviet te Bors- sele voor dokter Gelderblom. Voor Zoutelande, Koudekerke en West-Ka- pelle wordt de dienst waargenomen door dokter L. Sloos, Koudekerke (K 1185-231). recht zuinig op. Jammer, vroeger jaren al zo veel aan ver knoeid is. Maar dat komt voor reke ning van niet meer ter verantwoor ding te roepen generaties. Vooral uit toeristisch oogpunt zijn de wallen belangrijk. Er is al eens gepleit voor het herstellen van een segment van het gehele verdedi gingssysteem met rvelijnen, con trescarpen enz. enz. Op minstens één plek van de wallen is dit moge lijk. Een dergelijke natuurgetrouwe reconstructie zou niet alleen de be langstelling hebben van talloze toe risten maar ook van geschiedkundigen uit het hele land en het buitenland, van in krijgskunde en krijgshistorie studerenden. Dat is vorig jaar wel (Advertentie) gebleken: toen kwamen groepen van de K.M.A. uit Breda de wallen be zichtigen. Behalve om deze redenen is het ook uit historisch oogpunt daarom zeer belangrijk dat men er thans voor waakt dat er van de oorspron kelijke vormen niets meer verloren gaat. Aan het contrescarp tussen Buiten- en Binnenvest, naby de Gent se Poort, moet de afgevoerde grond worden geborgen, hetgeen men doet door het contrescarp wat uit te brei den. De uit- en afgegraven grond komt dus in de Buitenvest terecht. Daartoe is men thans reeds een dammetje aan het bouwen. Het is de uitdrukkeiyke bedoeling de insprin gende lijn van het contrescarp, zij het dan wat flauwer, te behouden. Men dient er dan ook nauwlettend op toe te zien dat dit gebeurt... Per 1 april is benoemd tot stations chef le klasse B te Woerden de sta tionschef 2e klasse te Vlissingen J.W, P. Lobbezoo. De federatie van Nederlandse schoonheidscommissies gaat dit jaar gedurende twee dagen congresseren in Zeeland en wel te Middelburg op 29 en 30 mei a s. Torenstraat 14 Breda Tel. K1600 2079 U kunt ook schriftelijk bestellen. 5? „Pro Juventute" - „Voor de jeugd". De naam van deze overbekende bond zegt alles; voor de jeugd, voor het kind. De doelstelling van de bond wordt omschreven als „bestrijding, voorkoming van wangedrag by kinderen". „Pro Juventute" heeft zich van het begin af ontfermd over kinderen van alle ge zindten. Dat begin werd niet gemaakt, zoals velen wellicht nog zullen denken, omdat de criminaliteit onder de jeugd zo groot was, maar omdat debe rechting zo streng was! Gelukkig is hierin sinds het eind van de vorige eeuw veel verandering gekomen. Dit betekende tevens, dat in het werk een accent verlegging plaatsgreep. „Pro Juventute" kon zich gaan toeleggen op het pre ventieve werk. In Zeeland is de vereniging steeds heel bescheiden geweest. Op 1 jan. jl. kwam daar echter verandering in toen mej. A. W. Bos naar Zee land kwam en zich te Middelburg vestigde, waar zij donderdags - het bureau is gevestigd Londense Kade 17 - spreekuur houdt. Op Zuid Beveland wordt met de Paasdagen zondagsdienst waargeno men door de heren A. Elzerman te Goes en M. Gaakeer te Ovezande. (Advertentie) Mej. Bos kreeg voornamelijk tot taak, waar nodig de gezinsvoogden voor te lichten. Haar taak zal ook een stimulerende zijn waar het de vrije tijdsbesteding van de jeugd betreft, Mej. Bos is in Zeeland de eerste be zoldigde kracht van „Pro Juventute", die werd aangesteld. Het hoofddoel is eigenlijk het op vangen van de kinderen, voordat zij met de rechter in aanraking komen. Baldadigheid, die weer kan leiden tot erger dingen, komt voort uit verve ling. Het is begrijpelijk, dat men daar. om een goede vrijetijdsbesteding zeer belangrijk acht! Tegenwoordig is het ook zo, dat de ouders zelf met hun kinderen of hun moeilijkheden komen. De ouders kun nen zodoende dus bijdragen aan het preventieve werk. Vele kinderen ge ven de ouders problemen. Daarom is men thans in ons land naar Frans voorbeeld begonnen met het geven van een serie lezingen, waarbij de problemen rond de opvoeding door uitgesproken deskundigen worden be. handeld. In Frankrijk noemt men der gelijke cursussen „école de parents". Mej. Bos hoopt, dat men ook in Zee land tot iets dergelijks zal kunnen komen. BESEF MOET GROEIEN Wat nog moet groeien, dat is het besef, dat het criminele kind hele maal niet ver van het normale kind afstaat. Het zijn in vele gevallen al leen de omstandigheden, die een kind op het verkeerde spoor hebben ge bracht. Ieder kind heeft momenten, De raad van Schoonriijke kwam bij een om zich voornamelijk te bera den over de aankoop van drie her- bouwplichten. Het betrof hier een herbouwplicht van P.W. Wattel uit Middelburg tot een inhoud van 79 m3 en twee herbouwplichten van P. J. van Driel uit Groede tot een ge- zameniyke inhoud van 326 m3. Alleen de heer Dekker verklaarde voorstander te zijn van aankoop van herbouwplichten door particulieren zolang deze hiervoor interesse tonen en meende dat de gemeente alleen dan tot aankoop zou dienen te be sluiten, wanneer de herbouwplichten dreigen verloren te gaan. Zonder stemming werd na enige discussie besloten tot aankoop. De gemeente is voornemens om met deze beste dingsplichten drie eenvoudige wonin gen te bouwen en wel een tussen de panden van J. van Haneghem en Wed. Zeegers en twee tussen de pan den van J.C. de Hullu en G. Wijf fels aan de Willemsweg. Besloten werd tot verkoop van een perceel grond aan J. de Feijter en H. Brak man, percelen waarop reeds gerui me tijd geleden een woning werd gebouwd. Aan de Wed. P. Huigh werd in principe een perceel bouwgrond toe gewezen aan de Willemsweg op de plaats waar thans nog de woning staat bewoond door de heer de Muijnck. WILLEMSWEG. De voorzitter deed de verheugen de mededeling dat van de Provinciale Waterstaat het bericht ontvangen was dat met de verbetering van de weg IJzendijke-Schoondijke nog dit jaar een aanvang zal worden ge maakt en wel in het najaar. De Wil lemsweg zal tot aan de woning van Jac. Sonnevijlle worden bestraat met klinkers, daarna wordt de weg tot IJzendijke toe geasfalteerd. In de kom van het dorp zullen ruime trot toirs, fietspaden en ventwegen wor den aangelegd, een en ander afge scheiden van de rijweg door groen stroken. Met de fietspaden tot IJ zendijke zal worden gewacht tot 11957. dat het moeilijkheden geeft. Waar Zeeland heel erg om verlegen zit. aldus mej. Bos, is een medisch opvoedkundig bureau, juist omdat men deskundige voorlichting nodig heeft. Men kan dit werk vergeleken met de t.h.c.-bestrijding. Het streven is niet de sanatoria vol te kregen, maar het patiëntental te drukken. Dit kan men bereiken met tydig „door lichten". Mej. Bos heeft ook tot taak onder dak te zoeken voor kinderen van „Pro Juventute", Dat dit niet zo eenvoudig is kan men licht begrijpen, als men bedenkt, dat steeds moet worden, ge tracht het betreffende kind in het juiste milieu te plaatsen. Daarbij moet uiteraard rekening worden gehouden met de kerkelijke gezindte, waartoe de ouders van het kind behoren. Op 11 en 12 mei a.s. gaat de ver eniging van Nederlandse gemeenten een tweedaags forum organiseren voor gemeentebesturen. Verschillen de sprekers van naam zullen actue le onderwerpen behandelen. O.a. zal ir. Dibbits het Deltaplan onder de loep nemen. De bisschop van Breda heeft be noemd tot lid van het diocesaan Uni versiteitscomité pastoor-deken R. v. Kessel te Moerdijk en pastoor-deken A. Koopmans te Hulst. Tot districts aalmoezenier van de K.J.B. voor het district Bergen op Zoom is be noemd kapelaan P. Vuister te Ber gen op Zoom onder gelijktijdig eer vol ontslag van kapelaan A. Douen- burg. In de Gasthuisstraat te Tilburg is een Mariabeeld, dat in de oorlogsja ren werd opgericht ter ere van O. L. Vrouw ter Nood, volkomen ver nield. Alle tekenen wijzen er op, dat moedwil in het spel is. De pa rochie van de Gasthuisstraat heeft in de kerk reeds eerherstel ge bracht aan O. L. Vrouw. Van de dader(s) is nog geen spoor te vinden. Op donderdag 5 april herdenkt de katholieke Blindenzorgveraniging St. Antonius van Padua het feit, dat zij 25 jaar lang werkzaam is voor het welzijn der blinden in de provincies Noordbrabant en het zuidelijke deel van Gelderland. (Advertentie) 2 April 1956 2* Paasdag Aanvang 13 uur De bisschop van Breda heeft be noemd tot kerkmeester de volgende heren: te Groenendijk: Petr. Stalaert en Alph. van Waterschoot; te Oost- eind: L. Claassen en Ant. Driesen; te Klundert: W. Stoop, J. Winde en Ger van Meer; te Stampersgat: Petr. Uit- dewilligen; te Hank: Petr. Leemans en Seb. van der Pluijm; te Gr. Zun- dert: J. de Bie, Fr. v.d. Broek en Jos. Braspenning; te Halsteren M. Uytde- willigen en Alph. v.d. Eijnden; te Ter- neuzen: Fr. de Meyer en J. Boerbooms te Ossenisse: Jos. van der Kinderen en Petr. Hiel; te Dorst: Fr. van Gooi cn J. van Zundert; te Bergen op Zoom: H. Hart v. Jezus: P. Hopmans en L. Hendriks; te Effen: J. Peters en P. Gommers; te Breda, O.L. Vr. Onbevl. On tv.: Hub. Manders en W. Baars; te Oosterhout, O.L. Vrouw: N. van Ba- vel, J. den Exter en P. Struyk; te Wernhout: L. van Opstal; te Bier vliet: Fr. Ceulenaere en J. v.d. Vijver; te Breda, H Teresia: F. Wienhoven; te Wagenberg: Adr. de Leeuw en Jac. Luykx; te Alphens: J. Vaarten. Chr. Ba eten en Aug. Huyben; te UI ven- hout: H. Noor en en J. Oonincx; te Etten, H. Lamibertus: Math. Buyks; te Breda, H. Antonius: A. van Vlij men; te Prinsland: Oh. v.d. Riet; A. Coopens en A. Testers. De bisschop van Breda heeft beves tigd als arm meest er de volgende he ren: te Groenendijk: Alph. de Nijs, Petr. Kuypers en Al. Verdurmen; te Oosteind: H. Oomen, Jos. Huyben en Adr. Bink: te Stampersgat: Adr. Claas sen ;te Halsteren: Adr. v.d Eynden en H. de Jong: te Breda, Onbevl. Hart v. Maria: H. Bovenmars; te Gr. Zun dert: Jac. Herreygers en L. Kennis; te Terneuzen: Ch. Ververs en J. Koek; te Ossenisse: Al. de Meijer en Al. de Maat; te Dorst: Corn van Alphen; te Bergen op Zoom, H. Hart v. Jezus: J. Stumpel en W. Huygens; te Effen: Joh. Martens en H. Rijken: te Breda, Onbevl. Ontv.: Ger. Hendriks en Ant. van Groezen; te Wagenberg: H. Her mans: te Biervliet: P. Verdegem en P. van Hijfte; te Oosterhout. O. L. Vr.: A. van Geelen en G. Pols; te Breda, H. Teresia: R. Zaopey en P. v.d. Nieu- wenhuysen; te UI venhout: Com. van Hooijdonk en Adr. Vermeeren; te Et- ten: Corn. Boot en P. Feskens; te Prinsland: M. Huysmans en J. B de Schutter; te Breda, H. Antonius: A. van Arendonk en A. van Boesschoten; en al regent van het St. Elisabeths- huis te Etten de heren H. van Liempt en Petr. Steijlen. In overleg met het gemeentebe stuur van Arnhem is de boomplant- dag. d.w.z. de dag waarop de her beplanting van de Hoofdstr. te Kort- gene zal plaats vinden, bepaald op 7 april a.s. Het planten van de bomen ge schiedt 's middags half drie door de leerlingen van de lagere school te Kortgene, terwijl de koninklijke har monie Eendracht Maakt Macht" medewerking verleent. Voor de provincie Zeeland gelden de volgende hoogwaterstanden: Zon dag 1 april te Hansweert om 6.32 en 18.52 uur. ter Terneuzen om 6.00 en 18.21 uur, te Vlissingen om 5.31 en 17.48 uur. Maandag 2 april te Hans- weert om 7.10 en 19.31 uur, te Ter neuzen om 6.40 en 19.04 uur, te Vlis singen om 6.11 en 18.32 uur. Dinsdag 3 april te Hansweert om 8.00 en 20.21 uur, te Terneuzen om 7.33 en 19.59 uur en te Vlissingen om 7.05 en 19.29 uur. De K.R.O., die jaarlijks met een daverende show ook door Zeeland trekt, zal in dit seizoen de Schelde- stad niet overslaan en presenteert zich 6 april a.s. in Brittania. Hij komt met de revue „Uitverkoop" waarvan Berry Kievits, Gerard Walden en Harry Boda de spil vormen. Harry Woodson treedt met enkele kostelij ke nummers op. Het Hongaarse danspaar Frances en Capy zet het schouwspel fleur bij en op muzikaal gebied doen dit ook de coloratuur sopraan Coby Beek en de tenor John v. Heumen. Een eigen genre brengen de Wem bley Sisters, terwijl Mitzy Tieland de zaal zal verrassen door haar chan sons vol jeugd en vrolijkheid. Een nieuwtje is het elektronisch concert orgel, in de bediening waarvan Nick Godart een virtuoos is. Het KRO- revue-orkest o.l.v. André van Wat- tingen zal van begeleiding tot tophit zijn kunnen demonstreren. Een weelde van décors en van kos- tumes. plaatst deze sterrenparade in een afwisselende pracht. POOLSE OUDSTRIJDERS VERGADERDEN De kring Vlissingen van de Ver eniging van Poolse Oudstrijders kwam in jaarvergadering bijeen, die zoals gebruikelijk in de „Zilverpool" werd gehouden. De kring Vlissingen telt vijftig le den, wat precies een duizendste deel uitmaakt van het totale aantal leden verspreid over de gehele vrije we reld. Met algemene stemmen werd o.a. herkozen als voorzitter ir. J. Min- kiewicz, als tweede-voorzitter de heer P. Sakowski en als secretaris de heer P. Benski. Geboren: Charlotte, d.v. W. Bou tenis en D. v. Son; Maria, d.v. K. Ver- hage en H. Aarnoudse; Cornelia, d.v. A. Godeschalk en G. Mondria; Jaco bus, z.v. M. van Dullemen en C. Openneer; Jan, z.v. M. van Doorn en J. van Hekke. Huwelijksaangifte: J. Staal, 29 jr. en P. Marz, 29 jr. Gehuwd: G. van Dijk, 45 jr. en W. Haitsma, 33 jr. Overleden: Johannes Huis in 't Veld, 7 jr.; Dina van Weele, 84 jr. wed. van H. de Leeuw', Elizabeth Dodmond, 71 jr., echtg. van A. Vereeke; Adriaan v. d. Berg, 72 jr., echtg. van J. Al- burg. „LOVE ME OR LEAVE ME" Doris Day, de hartenveroverende filmster, speelt in deze rolprent de rol van Ruth Etting, die in de twin tiger jaren de populairste zangeres van Amerika was. Zij doet dit niet alleen met overrompelende charme, maar ook met veel gevoel. De bewo gen geschiedenis van de zangeres, die zich door een berg van moeilijk heden door eigen kracht omhoog- werkt, geeft trouwens genoeg gele genheid tot het spel dat Doris Day ligt. Er is dramatiek en romantiek en veel Hollywoods klatergoud. Geschikt voor 18-jarigen en ouderen. Vandaag en morgen draait de film in Grand. Maandag, dinsdag en woensdag loopt daar de „Jacht op het groene vuur" een sterk avontuurlijk geval, voor ieder geschikt. Heinkenszand KORTE RAADSZITTING Bij ontstentenis van burgemeester Derckx hanteerde wethouder Nyse de voorzittershamer. Als eerste punt kwam aan de orde de algehele restauratie van het ge meentehuis. In verband met het feit dat de woningbouw prevaleert deed dc voorzitter de teleurstellende me dedeling dat de plannen dienaangaan de voorlopig noodgedwongen moesten worden opgeschort. De gemeente kreeg bouwvolume toegewezen voor zes woningen be stemd voor particuliere bouw. Aan de gemeentewerklieden zal een vorstuitkering van 25,— worden toegekend. Ook het gemeentepersoneel gaat profiteren van de op hande zijnde loonsverhogingen. Op hen zal de rijks regeling van toepassing zijn, hetgeen neerkomt op een verhoging van 4 pet. Nu de gemeente Kapelle is uit getreden uit de samenwerkende ge meenten voor wat betreft de vlees keuringsdienst werd besloten accoord te gaan met het voorstel de kring Goes-Ovezande-Heinkenszand samen te voegen. Tenslotte werd vastgesteld de ver ordening op de keuring van waren. In tegenwoordigheid van het be stuur en het lerarencorps der Tech nische school te Terneuzen, reikte de voorzitter, de heer J. de Klerk, de diploma's uit aan de leerlingen der avondcursussen, die met sukses deze cursussen hebben gevolgd. Uit het grote aantal leerlingen con cludeerde de heer de Klerk dat er, hoewel het tegendeel wel eens wordt beweerd, toch nog wel genoeg be langstelling bestaat onder de jeugd voor het ambacht. Want zelfs uit Hon- tenissn komen leerlingen naar Ter- r.euz ten koste van veel moeite en tijd, aldus de voorzitter. In dit studie jaar zijn er toch veel meer absenten dan het vorige jaar. zo zei de voor zitter. 19541955 slechts 12, nu wa ren dit er 42. De cursussen zijn met 191 leerlin gen begonnen, dit getal groeide aan tot 197 en eindigde tenslotte op 188. De waarnemende directeur der Technische school, de heer Smink. feliciteerde leerlingen enouders en wees er op, dat een onbeperkt aantal verzuimen niet kan worden toege staan. Hij spoorde de leerlingen aan steeds trouw de lessen te volgen. Be gin september kunnen degenen, die nu een getuigschrift ontvangen, hun studies voortzetten. Aan de volgende leerlingen werden diploma's uitge reikt GETUIGSCHRIFTEN. A. Cursus. Afd. metselen: C. J Stoffels te Terneuzen en J I. Kaas te Philippine B.-cursus. Afd. schilderen: A. Koole en J. Wisse te Terneuzen; C. Kallemein te Hoek en W. van Tienen te Clinge. Afd. Timmeren: A. van Es, C. Ha melink, P de Jonge en A. Wisse te Terneuzen; K. de Koeijer en J. Ha melink te Axel; G. van Geffen te Zaamslag en Th. Meertens te Hoek. Afd. Bankwerken: P. 't Gilde te Terneuzen; A. Hamelink te Axel; M. de Pooter te Hoek; J. de Bruijn te Sluiskil; C. Jansen te Biervliet en J. Kox te Sas van Gent. Afd. Automontage: P. de Blaeij te Terneuzen; J. Koekkoek te Axel; C. de Feijter te St. Jansteen; B. van Hulle en L. Segers te Philippine en F. Vervaet te Biervliet. Afd. Elektrotechniek: A, van Hoec- ke„ E. IJsebaert, A. Deurloo en C. de Regt te Terneuzen; A. van Tatenho- ven te Axel; H. Rammeloo te Philip pine; J. van Hurck te Philippine en J. van Ooorr. te Zaamslag. Scheepsbouwcursus: J. Hamelink, te Terneuzen. VERKLARINGEN. Afd. Autogeen Lassen (Hospitanten) A. Dees, N. de Vin cn W. Fichal te Terneuzen; C. van Kruijssen en F. Hamelink te Axel; P. van Dae>- te Sas van Gent en R. Lafort te Sluis kil. Afd. Elektrisch Lassen (Hospitan ten); P. Gelderland, C. Hamelink, A. Nieuwelink. J. Nieuwelink en D. van de Wege te Terneuzen; M. Boerman, A. Dieleman, J Oppeneer en J. Strij- donk te Axel; A Bouchaut te Slulski1 en W. de Letter te Assenede (B.). Afd. utomonta'e: (Hosnitanteni A. de Vries te Sas van Gent. Kloetinge TAMME RAADSAGENDA. De raad stelde de gemeentereke ning over 1954 voorlopig vast met de volgende eindcijfers: gewone dienst: uitgaven 318.751,23 ontvangsten 312.430,63 nadelig slot 6.320,60. Kapitaaldienst: uitgaven 1.014.583,81 ontvangsten 943,637,69; nadelig slot 70.946,12. Op voorstel van B. en W. zal het gedeelte van de Peperstraat, vanaf de Schoolstraat tot aan de Prinses Irenestraat in beide richtingen geslo ten worden verklaard voor alle mo torrijtuigen op meer dan twee wie len, zulks met ingang van 15 april a.s. Bij de N.V. Bank voor Nederland se gemeenten zal een kasgeldlening worden aangegaan tot een bedrag van 75.000. Circa 1400 m2 bouwgrond, gelegen ten noorden van de Lewestraat wer den aan diverse personen verkocht voor de prijs van 6.50 per m2. Tijdens de rondvraag informeerde de heer J. Leijs (arb.) wanneer de Irenestraat wordt afgeleverd of lie ver gezegd gereed komt. De voorzit ter deelde hierop mede dat door de vorst stagnatie is ingetreden maar opspoedige afwerking zal worden aangedrongen. Punt 11 van de agenda, het benoe men van een 4e leerkracht aan de openbare lagere school werd om onbekende redenen van de agenda afgevoerd. EREMEDAILLE IN BRONS Bij Koninklijk besluit is de ere medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Na ssau, in brons, verleend aan M. Kole, tamboer van de mu ziekvereniging „Excelsior", alhier. (Advertentie) X O) O 03 31 maart - 14 april Degas Picasso Renoir Chagall Modigliani Matisse Toulouse- Lautrec Manet Rouault Cezanne Gauguin van Gogh e.a. filiaal nt. oomens' boekhandel breda St.'Jansteen De Burgemeester en Wethouders van de gemeente St. Jansteen bren gen ter algemene kennis, dat al het vee dat dinsdag 24 april a.s. op de veemarkt te St. Jansteen wordt aan gevoerd, in het bezit zal moeten zijn van een certificaat waaruit blijkt dat dit vee ingeënt is tegen mond- en klauwzeer. Deze inenting moet min stens 14 dagen tevoren en niet lan ger dan 6 maanden hebben plaats gehad; van de zijde van de Veeart- senijkundige Dienst zal kontrole wor den uitgeoefend. Burgemeester en Wethouders, Mr. J.I.M. Reuser, burgemeester F.E. Francken, secretaris. 131-0 IJzendijke K.V.P.-AVOND Door de K.V.P.afdeling werd te IJzendijke in het parochiehuis een filmavond gepresenteerd. Onder meer werd vertoond de film over de Bel gische schoolstrijd, waarbij op duide lijke manier aangetoond werd, dat de demonstraties in Brussel wel wat drukker bezocht zijn geweest dan door de omroep van het N.I.R. be kend gemaakt werd. Tussen de vertoning van de films werd door de kringsecretaris Lansu van Aardenburg een propagandistisch woord gevoerd. Schoondijke ADMINISTRATIE BETREKT NIEUW GEMEENTEHUIS. Hoewel het herbouwde gemeente huis nog niet voor de volle 100 pet, ingericht is zal de administratie in de week na Pasen bezit nemen van het practiseh geheel voltooide ge bouw. Op 5 en 6 april zal de secre tarie gesloten zyn, behoudens voor burgerlijke stand aangiften. De offi ciële opening van het raadhuis zal vermoedelijk eerst in juli plaatsvin den. Het kan nog geruime tijd du ren eer de bovenverdieping volledig zal zijn geïnstalleerd. Behoudens het aanbrengen van gordijnen en vitra ge en het monteren van de verlich tingsarmaturen is de benedenverdie ping voor algeheel gebruik gereed. Overplaatsing. De wachtmeester der rijkspolitie W.A. Bruggemans zal be gin april de standplaats Schoondijke verwisselen voor de standplaats Krui ningen. In zijn plaats zal hier worden gestationeerd de wachtmeester le klas de Rijke uit Souburg. Sluis BRAND IN EEN VARKENSHOK Gisterenmiddag brak in het var kenshok van M. J. de Backere aan de Ridderstraat brand uit welke met flinke rookontwikkeling gepaard ging. Omwonenden waren spoedig aan het blussen met emmers water. Met de hulp van de gealarmeerde brandweer slaagde men er weldra in het vuur onder de knie te krijgen. Er was slechts materiële schade. De oorzaak is vermoedeiyk te wijten aan het spe len met vuur door kinderen. DRUK VREEMDELINGENBEZOEK Zoals gewoonlijk op Goede Vrijdag was het in Sluis weer een hele druk te door het bezoek van Engelse ver lofgangers, welke de paasvakantie doorbrengen aan de Belgische kust. Tientallen autobussen waren in het centrum geparkeerd, terwijl de in zittenden zich door Sluis verspreid den om souvenirs te kopen en thee met de Sluise specialiteit „de crami- que" te gebruiken. van donderdag 29 maart 1956, dat van een kar, eigendom der gemeen te Aardenburg gebruik werd gemaakt om te smokkelen. Bij een zitting van de Economi sche Politierechter te Oostburg was namelijk een smokkelgeval aan de orde gekomen, waarbij 7 biggen in een kar te Eede waren aangeslagen door de kommiezen en deze kar zou een gemeentekar zijn geweest. De zaak werd onderzocht en het bleek, dat in Eede helemaal geen kar der gemeente aanwezig was of werd ge bruikt. De dienstgeleider der kommiezen werd erbij gehaald en hierdoor werd opheldering verkregen. De beklaagde O.J.G. uit Eede had ter zitting ver klaard, dat de kar, die zijn eigen dom was en met de 7 biggen was aangeslagen een „gemeentekar" was. Dit betekent in het Eedese spraakge bruik, dat jan-en-alleman er gebruik van maakt. Dit was door de ijverige persmensen op de tribune, die er wellicht onkundig van waren, dat de kar eigendom van beklaagde was, zo uitgelegd, dat de kar eigendom der gemeente was. Het was voor het dagelijks bestuur van de gemeente Aardenburg, dat zich van geen schuld bewust was ge weest dan ook een hele geruststelling, dat de zaak zo in elkaar zat en dat hun onschuld hierdoor wel duidelijk aan het licht kwam. Axel Centrum: 6.30 uur en 9 uur De koning der Zuidzee. De Klinge Kinema van Dijck: 7.30 uur De zonen der woestijn en De lustige boer. Goes. Grand; Love me or leave me. Hulst Bioscoopgebouw: 8 uur Terug uit de hel. Middelburg Electro: Operatie Tir- pitz. Schouwburg; Leve de Jantjes. Oostburg Ledel Theater: 8 uur De mantel. Sas van Gent Olympia: 8 uur Diep in mijn hart. Terneuzen Concertgebouw: 8 uur Kikvorsmannen. Concertgebouw: 3 uur Assepoester. Luxor: 8 uur Geen tijd om te blo zen. Vlissingen. Alhambra: Jacht op het groene vuur. Luxor: Een vrouw zonder vrees. IJzendijke. Hofzicht Theater: 8 uur Zolang je nog een moeder hebt. Antwerpen Kon. Vlaamse opera 8 uur Tosca. Aardenburg Een op hol geslagen paard heeft het zuid-oostelijk deel van de kom van Aardenburg in opschudding ge bracht. Nadat het komend uit de richting Sint Kruis met een zaaima- chine achter zich een bord dat het rijwielpad aldaar aangeeft omverge lopen had, stak het de drukke krui sing met de rijksweg naar Eede over, vernielde daarna een richtingbord op dit kruispunt en holde de Land- straat in. Hier ramde de zaaimachi- ne een daar geparkeerd staande auto van de oud-burgemeester Th. M.O. en doordat het paard niet de weg maar de grasberm koos, ploegde de zaaimachine zich af en toe in het gras, een'duidelijk spoor achterlatend Een mast van de elektrische straat verlichting kon nog net worden ont weken, doch bij een flauwe bocht in de weg botste de zaaimachine tegen een andere lichtmast op die finaal afknapte, terwijl de lamp aan scher ven vloog. Een eind verder op het Ruiterskwarticr kwam het op hol ge slagen dier, dat eigendom bleek te zijn van het landbouwbedrijf der Wed. M.B.- de P. tot stilstand. Gelukkig deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. SMOKKELEN PER GEMEENTEKAR. Het was gelukkig dat burgemees ter Sjef van Dongen ergens in het buitenland rustig Paasvakantie aan het houden was op zijn 50-ste ver jaardag, want anders was deze ver ia ardag wel ernstig verstoord ge weest Het stond namenlijk met gro te letters in een gewestelijke krant AXEL Het Centrum 4,15 uur: De ko ning der Zuidzee; 8 uur: Huis van bamboe. BOSCH KAPELLE C. Stallaert, 3 uur: Paaseierenschieting. DE KLINGE Kinema v. Dijck 3 en 7.3o uur: De zonen der woestijn en De lustigen boer. GRAAUW 3.15 uur: Schieting, staan de wip. GOES Grand: Love me or leave me. HULST Bioscoopgebouw 5.15 en 8 uur: Drie matrozen in Parijs. S. Blom- maert 3 uur: Grote schieting. ST. JANSTEEN A de Guijtenaere 3 uur: Sohieting. J. der Weduwe: Trit sen t.b.v. V.V. Steen. Em. Vermeersen: Tritsen t.b.v. V.V. Steen. KOEWACHT Schieting bij A. d'Hol- lander om 3 uur. MIDDELBURG Electro: Operatie Tir- pitz. Schouwburg: Leve de Jantjes. OOSTBURG Ledel-theater 8 uur: De mantel; 1.30 en 4.30 uur: De mantel. SAS VAN GENT Olympia 2.30, 5 en 8 uur- Diep in mijn hart. STEKENE A. v. Daele Hellestraat: Groot bal. TERNEUZEN Concertgebouw 8 uur: Kikvorsmannen: 3 uur: Assepoester. Luxor 2 uur: Kikvorsmannen; 4.30 en 8 uur: Geen tijd om te blozen. VLI6SrNGEN Alhambra: Jacht op het groene vuur. Luxor: Een vrouw zonder vrees. IJZENDIJKE Hof zicht-theater 5 en 8 uur: Zo lang je nog een moeder hebt. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 3 uur: De barbier van Sevilla; 8 uur: Het land van de glimlach. AXEL Het Centrum 4.15 en 8 uur: Korporaal wanhoop. DE KLINGE Kinema v. Dijck 2.30 uur: De zonen der woestijn en De lustigen boer; 6 uur: Groot bal. HULST Bioscoopgebouw 2.30, 5.15 en 8 uur: Terug uit de hel. ST. JANSTEEN Em. Vermeersen 3 uur: Schieting. Em. Vermeersen: Tritsen t.b.v. V.V. Steen. J. der Weduwe: Trit sen t.b.v. V.V. Steen. KUITAART F. de Boy 3 uur: Schie ting. NIEUW-NAMEN Schieting, staande wip, 2.30 uur. OOSTBURG Ledel-theater 1.30, 4.30 en 8 uur: De mantel. SAS VAN GENT Olympia 2.30 uur: Waldo speelt detective; 5 en 8 uur: Mambo. STUK ENE HELLESTRAAT A. v. Da- Ie: Jaarmarktbal. TFRNEUZEN Concertgebouw 8 uur: Kikvorsmannen. Luxor 8 uur: House of Bamboo; 2 uur: Kikvorsmannen. IJZENDIJKE Hofzicht-theater 2.30, 5 en 8 uur: That Midnight Kiss. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 3 uur: Parsival. AXEL Het Centrum 8 uur: Huis van bamboe. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Drie matrozen in PaTijs. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Mambo. TERNEUZEN Luxor 8 uur: House of Bamboo. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: Tosca.

de Stem | 1956 | | pagina 2