Grote toeristentrek op de paasdagen DE DRUKTE IS AL BEGONNEN Consecratie van de nieuwe bisschoppen op 8 en 11 mei Daders legden bekentenis af Afrikaanse leger" dreigt met inval in Frankrijk Motor sloeg af boven oceaan DE VRIJHEID HERKREGEN MIKOJAN SPRAK MET NEHROE NIEUWE KOERS" BETEKENT GEEN GODSDIENSTVRIJHEID Voorlopig loonakkoord „metaal" TERUG UIT SURINAME Hotels zijn volgeboekt Osservatoreover Tamelijk koud In Rotterdam en Groningen: D? overval in O.-Vlaanderen Geen lenteweer! Opstandelingen loyaal tegenover de sultan Ook Chinezen weten er nu van Hevige gevechten in Algerije Anneke Beekman Raadsman tekent cassatie aan Oostduits leger voor het eerst op straat Financiële hulp aan emigranten Terug naar de oude tactiek uit de schoof van Lenin Kerkvervolging onverminderd iMededeling aan i onze abonné s DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) De Paasdagen gelden ieder jaar weer als de solide inzet van het reisseizoen. Dat mist nooil. Zelfs het weerbericht dat de ze keer niet al te gunstig is heeft gewoonlijk maar een ma tige invloed op de uitvoering van de reisplannen. De koffers staan gepakt, auto, fiets of brom mer hebben een goede beurt ge kregen: vooruit dus maar Aan de grens, zowel in het zui den als in het oosten van het land, heeft men gisteren kunnen mer ken dat de Paasdagen in aantocht waren. Het was er veel drukker dan de vorige dagen en veel reizi gers, die de douane passeerden, wa ren zichtbaar in vakantiestemming. Een groot aantal Belgen, Duitsers en Fransen bleken op reis te zijn gegaan met de optimistische ver wachting, de bollenvelden in bloei te zien. Meer dan enkele schuchtere krokusjes zullen ze echter niet te zien krijgen. In Wernhout viel de drukte gisteren nogal mee, ofschoon men ook daar veel automobilisten doorliet, die en kele rustige dagen in Nederland hoop ten door te brengen. Voor vandaag verwachtte men eerst de grote trek. De douaniers krijgen het drukker, naarmate er meer mensen op vakarftie gaan. Geen onverdeeld genoegen na tuurlijk. De hotels in onze steden hebben niet over gebrek aan gasten te klagen. De meeste blijken volgeboekt. Hier en daar had men gisteren nog enkele eenpersoons-kamers onbesproken, maar vanavond zullen ook die wel gereser veerd zijn. Veel van de hotelgasten in IN SAIGON is een akkoord getekend over de terugtrekking van de Franse expeditionaire macht uit Vietnam. De terugtrekking van de troepen zou 30 juni voltooid moeten zijn. DE SOVJET-UNIE en Jemen hebben vrijdag een vriendschaps- en handels verdrag gesloten. Het akkoord werd door de ambassadeurs van de twee landen in Cairo ondertekend. OOK HET STOFFELIJK overschot van de heer Hoogerwerff, die op 16 fe bruari met zijn vrouw in de Nieuwe Meer te Amsterdam verdronk, is nu gevonden. DE NEDERLANDSE torpedobootjager „Piet Hein" is vrijdag voor een infor meel bezoek van vier dagen in Bom bay gearriveerd. PRINSES BEATRIX is gisteren van Schiphol naar Kopenhagen vertrokken. Ze gaat de Paasdagen doorbrengen bij de Canadese ge zant in de Deense hoofdstad en mevrouw Feaver. OP 75-JARIGE leeftijd is te Rotter dam vrij plotseling overleden de hoogeerw. Pater Basilius Schaab, die 13 jaar lang Provinciaal van de orde der Predikheren geweest is. DE 33-JARIGE dr. A. H. Wapstra uit Amsterdam is benoemd tot buitenge woon hoogleraar in de experimentele kernphysica aan de Technische Hoge school te Delft. Hij is de jongste pro fessor in de kernphysica in ons land. DE STAATSMIJNEN beginnen bin nen afzienbare tijd, als eerste bedrijf in de Benelux, met de bereiding van polyethyleen, een chemisch produkt. dat behoort tot de familie van de plastics. Weersverwachting van het K.N. M.I. tot vanavond: Veel bewolking met slechts hier en daar wat lichte regen en voornamelijk in de kustgebieden J tijdelijk mist. Matige, af en toe J krachtige noord-westelijke wind. J Tamelijk koud weer J Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: Lichte tot matige wind ui„ west tot noord. Licht tOv zwaar bewolkt met hier en daar enige neerslag. Daling van de temperatuur. Fris weer. I Vandaag: zon onder 19.14 uur. Morgen: zon op 6.17 uur, zon on- der 19.16 uur, maan op 1.11 uur, J maan onder 9.14 uur. Maandag: zon op 6.15 uur, zon J onder 19.17 uur, maan op 1.57 uur, maan onder 10.08 uur. Dinsdag: zon op 6.13 uur, maan op 2.36 uur. êc het zuiden blijken uit Frankrijk af komstig. Ook Duitsers, Denen en zelfs Italianen blijken kamers besproken te hebben. Enkele gezelschappen hebben zich toch wel iets aan de weervoorspel ling gelegen laten liggen. Zij zegden hun reserveringen af. toen voor eer ste Paasdag een nogal onsympathiek temperatuurtje was voorspeld. HET BUITENLAND Ook in het buitenland is de grote Paastrek al begonnen. Parijs verwacht 100.000 toeristen, die - goed of slecht weer - in elk geval aan hun trekken zullen komen. De treinen die tussen Oost- en West-Duitsland rijden zijn stampvol mensen, die hun familie aan de andere kant van de grens gaan be zoeken. Honderden auto's stonden gis teren bovendien in lange rijen voor de controle-posten. Uit Zweden en Noorwegen komen eveneens berichten over een grote Paasdrukte. Een ondernemend zakenman in Slo- termeer heeft een grote wedstrijd in het zoeken van paaseieren uit geschreven, waaraan de talrijke jeugd van dit hoofdstedelijke „win gewest" geestdriftig deelnam. De verstopte eieren, in diverse kleu ren, gaven recht op een smakelijke pa-asverrassing; wie groengekleurde eieren 'vond. verwierf zich hoven- dien het recht een van de ouden van dagen van Slotermeer een mandje paaseieren aan te bieden. Dat de Slotermeerse aarde door de zoekende jeugd onvervaard werd omgewoeld, toont de bovenste foto van de zoekende jongens en meisjes. Het meiske op de onderste foto be hoorde tot die gelukkigen en bood zoals de opname toont, haar paas- verrassing aan de 73-jarige me vrouw N eelt je Kramer aan, een aan getrouwde kleindochter van wijlen Dorus Rijkers. Op dinsdag 8 mei geschiedt de consecratie van Mgr. M. A. Jan sen, benoemd bisschop van Rot terdam, waarbij Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, als consecrator op treedt. Medeconsecratoren zijn Z. H. Exc. J. W. M. Baeten, bisschop van Breda en Z. H. Exc. Mgr. J. Buis van Mill Hill, apostolisch vicaris van Jesselton op Brits- Borneo. Mgr. P. A. Nierman, benoemd bis schop van Groningen, wordt op vrij dag 11 mei geconsacreerd. Hierbij In verband met de overval op de gouverneur van Oost-Vlaanderen, de heer Marien, werden zoals gemeld drie personen gearresteerd. Nader is gebleken dat men te doen had met een Belg, een Pool en een Hongaar. Een vierde deelnemer aan de overval blijkt nog voortvluchtig te zijn. Hy heeft met de auto, waarin de gouver neur werd meegevoerd, het hazenpad gekozen. De daders hebben een volledige be kentenis afgelegd. Een van hen, de Hongaar Peter Skervtoff, blijkt een nogal bekende bokser te zijn, die woensdagavond naar Milaan had moe ten vertrekken om daar aan bokswed strijden deel te nemen. Zijn manager was keurig op tijd aan de trein, maar Skervtoff stuurde de kat. Dat kon ook niet anders, want zelf was hij enkele uren tevoren door de politie ingere kend. De avond tevoren had hij met enke le vrienden een plannetje gemaakt, dat ten doel had zijn beurs nog wat aan te vullen. Een beetje geld had hij in Milaan best kunnen gebruiken. De 24-jarige Emile Bertrand, uit Charleroi, huilde tranen met tuiten toen hij voor de politie zijn bekente nis deed. treedt als consecrator op Z.H. Exc. Mgr. Dr. B. J. Alfrink, aartsbisschop van Utrecht, en als mede-consecrato- ren Z. H. Exc. Mgr. Dr. J. H. G. Lem- mens, bisschop van Roermond, en Z. H. Exc. C. Kramer O.F.M., vicaris apostolicus van Luan (China). De consecraties worden toegediend in de kathedralen, respectievelijk van Rotterdam en Groningenin tegen woordigheid van Z. H. Exc. Mgr. Pao lo Giobbe, vertegenwoordiger van de H. Stoel bij de Nederlandse Regering, van het voltallig Nederlands Episco paat»..611 van ve^e kerkelijke èn we reldlijke autoriteiten. Toen vrijdag de wind in ons land naar het noordwesten draaide begon koudere lucht van de Noordzee binnen te stromen. Dit had tot gevolg, dat de temperatuurverschillen bij zonder groot werden. Terwijl het vrijdagmiddag in het zuidoosten ongeveer 20 gra den was, stond het kwik in het noorden en westen tussen de vijf en acht graden. Een en an der kon gebeuren doordat de luchtdruk in de omgeving van de Britse eilanden systematisch hoger werd en boven centraal- Europa geleidelijk daalde. Hier door ontstond er ten noorden van Schotland een afzonderlijk hogedrukgebied, dat zaterdag de aanvoer van lucht van de Noordzee in stand zal houden. Het zag er gisteravond naar uit, dat het koude weer ten minste tot en met Eerste Paas dag zou voortduren. In Marokko Dertig leiders van de Marokkaanse opstandelingen hebben vrijdag sultan Ben Joessef in zijn paleis bezocht en hem beloofd dat zij zijn oproep tot orde zullen gehoorzamen. Slalins wandaden Voor het eerst is thans de bevolking van communistisch-China op de hoog te gebracht van de actie der Sovjet leiders tegen Stalins „monsterachtige buitensporigheden". Radio Peking heeft vrijdag een uit zending van twintig minuten aan dit onderwerp gewijd, waarbij een Chi nese vertaling van het Pravda-artikel woensdag gegeven werd. Tot nu toe hadden de Chinese pers en radio over deze kwestie het stil zwijgen bewaard. In de loop van vrijdag hebben Fran se strijdkrachten in Algerië 103 op standelingen gedood. Er wordt intus sen een toenemend aantal overvallen en sabotagedaden gemeld. Bij afzon derlijke aanslagen werd een tiental Mohammedanen gedood. In Constantine werden vlugschriften verspreid, waarin het „Afrikaanse Le ger" dreigt met een inval in Frankrijk teneinde die gebieden te veroveren, welke 1.200 jaar geleden door de Mo ren waren bezet. Na de oorlog in noord-Afrika zal het „Afrikaanse Le ger" een inval doen in Poitiers, Saint- Etienne, Lyon, en gebieden rondom de Alpen en de Pyreneeën, alsmede in „alle steden en streken die aan onze voorvaders behoren", aldus wordt in de pamfletten aangekondigd. Intussen is het Franse Kabinet het nog niet eens over de vraag, of men jonge reservisten moet oproepen om tegemoet te komen aan het verzoek van de minister met standplaats Al giers, Lacoste, om 100.000 man ver- Een der vier motoren van de K.L.M.- super-Constellation „Nucleoli" gaf de geest, toen het vliegtuig onderweg was van het vliegveld Idlewild, bij New-York, naar Prestwick in Schot land. De gezagvoerder liet de propeller in vaanstand zetten en de resterende 1300 kilometer werden op drie moto ren afgelegd. De machine kwam slechts een kwartier overtijd op Prest wick aan. Er waren allerlei maatrege len genomen voor hulp, indien die no dig mocht zijn. Alles ging echter gesmeerd. De vier en veertig passagiers hebben de reis met een ander vliegtuig voortgezet. De raadsman van de dames G. Lan- gendijk-van Moorst en E. van Moorst blijkt toch nog in cassatie te zijn ge gaan tegen het vonnis van het Ge rechtshof in de zaak Anneke Beek man. Zoals gemeld werden de dames veroordeeld tot resp. 3 en 6 maanden gevangenisstraf. De procureur heeft geen cassatie aangetekend. sterking. Vele radicalen en socialisten, onder wie oud-premier Mendès-Fran- ce, zouden van mening zijn, dat de regering gevaar loopt verstrikt te ge raken in een politiek van het uiterste geweld, terwijl het socialistisch-radi- cale front juist een vreedzame rege ling van het conflict wenst. Verwacht wordt, dat het kabinet het vraagstuk van de reservisten zal be spreken. \#anneer het woensdag a.s. bijeenkomt. Het nieuwe Oostduitse leger is vrij dag voor het eerst, verscheidene hon derden sterk, op straat verschenen. De militairen marcheerden naar het gebouw in Berlijn, waar het congres van de partij wordt gehouden. Zij wer den daar toegesproken door Walter Ulbricht, eerste secretaris van de par tij. De uniformen lijken op die van de oude Reichswehr. Van leger en lucht macht is de kleur grijs, in onderling iets verschillende tint. De kleding van marine is donkerblauw. Het Duitse zwart-goud- rood werd naast de rode communistische vlag meegedragen. Vrijdagochtend zijn aan het Naar- dermeer drie roerdompen losgela ten die tijdens de afgelopen vorst periode asyl hadden gevonden in Een woordvoerder van de Neder landse ambassade in Canberra heeft meegedeeld dat het plan van de Ne derlandse regering om financiële ga ranties te geven aan Nederlandse emi granten in Australië die daar een zaak willen beginnen of een huis willen bouwen, waarschijnlijk nog dit jaar zal ingaan. Hij zei dat de Nederlandse regering hoopt de hulpverlening aan emigran ten in Australië op dezelfde manier te doen verlopen als de financiële hulp die reeds enige tijd wordt gegeven aan Nederlandse emigranten in Ca nada. De Osservatore Romano, het officiële orgaan van het Vatieaan, heeft in een hoofdartikel, getiteld „Nieuwe Koers" benadrukt, dat het nodig is zich ervan te doordringen, dat het communisme steeds opnieuw trouw blijft aan zijn beginselen en aan zijn tactiek uit de tijd van vóór het Stalinisme. De veronderstelling;, dat de veroordeling van het Stalinisme iets te betekenen kan hebben op godsdienstig gebied, is een zich overgeven aan gevaarlijke illusies, die overigens door de feiten alleen al als zodanig ontmaskerd zijn, aldus de Osservatore. me, anderzijds in een katholiek land een uitgesproken anti-godsdienstige fi guur aan het hoofd van de communis tische partij aldaar wordt geplaatst. De Osservatore komt dan op de si tuatie in de Sovjet-Unie zelf en zegt, dat nu tegenover het vroegere Sta linisme het zogenaamde collectieve lei derschap wordt geplaatst. Dit echter noemt het blad een fictie, die alleen maar nuttig is om te allen tijde de partij te beschermen tegen mogeliike fouten en impopulariteit van de lei ders. Stalin moest, wanneer het mis liep „saboteurs" vinden, zijn opvol- Om deze steling te staven gaat het blad in op de figuur van Bierut, de onlangs overleden secretaris van de Poolse communistische partij. Deze Bierut is opgevolgd door generaal Ochab. De Osservatore wijst e'op dal terwijl enerzijds gesproken wordt van een nieuwe koers en van het in natio nale banen leiden van het communis- gers kunnen de schuld op uitvoerders schuiven. De Osservatore vraagt wat dit met de godsdienst te maken heeft en zegt, dat dit er alles mee te maken heeft. „De strijd tegen de godsdienst is im mers één van de aspecten van het communisme en alleen door dit stel sel in zijn geheel te beschouwen zal men zijn houding ten opzichte van de godsdienst kunnen begrijpen MISVERSTAND Sommigen menen, zegt de Osserva tore, dat de anti-Stalinistische cam pagne in werkelijkheid reeds bijna anderhalf jaar geleden begonnen is met het rondschrijven van Kroestjev d.d. 11 november 1954 tegen de geloofs vervolging. De Osservatore betoogt dan, dat deze opvatting van een ver schrikkelijk misverstand getuigt. Want de gebeurtenissen op anti-godsdienstig gebied sinds het bewuste rondschrij ven tonen aan, dat in alle communis tische landen de kerkvervolging on verminderd is blijven voortduren. Men heeft echter de tactiek gewij zigd en is toen ai teruggekeerd tot de oude leer van Lenin. Deze toch was tegen physiek en moreel geweld, om dat hij er averechtse gevolgen van vreesde. Deeleiders van de nieuwe koers echter keren terug tot de oude opvatting van Lenin, dat men de kerk het best kan bestrijden met een beroep te doen op hel intellect en zijn toe vlucht nemen tot de „wetenschap, op voeding en overtuiging". Anastas Mikojan, de vice-premier van de Sovjet-Unie, brengt op het ogenblik een bezoek aan India in navolging van Boelganin en Kroe stjev. In de residentie van de In diase premier werd de Russische bezoeker door Nehroe ontvangen. het Amsterdamse dierenpark „Ar- tis". Op de bovenste foto ziet men het loslaten van een der vogels. De onderste foto toont een van de dieren die juist de vrijheid heeft herkregen en onmiddellijk wordt aangeblaft door een hondje. Het College van Rijksbemid- delaars heeft zich, in afwachting van een door de Stichting van de Arbeid uit te brengen advies, voorlopig kunnen verenigen met de voorstellen betreffende een nieuwe collectieve arbeidsover eenkomst in de metaalindustrie. Deze voorstellen houden in, dat de loonschalen der op 31 maart aflopen de collectieve arbeidsovereenkomst met 6 pet. worden verhoogd, met dien verstande echter, dat door het systeem der afrondingen, dat ditmaal zal wor den toegepast, het percentage van zes niet ten volle wordt bereikt. In ver band daarmede heeft het College van Rijksbemiddelaars onder het hierbo- vengenoemde voorbehoud, behalve met de wijzigingen in de loonschalen, bovendien met enkele andere wijzigin gen van een beperkte strekking kun nen instemmen. «ytyoooooooooooooooooooooe. In verband met hetHoog- X feest van Pasen zal het a eerstvolgende nummer S van ons blad op dinsdag a.s. verschijnen. :>oooo<><>ooooo<xxxxx>oooo<x>< Het derde detachement van de eer ste Suriname-compagnie 1955 ter sterkte van 62 mandat donderdag avond met het motorschip „Bonai re" van de KNSM in de haven van Amsterdam arriveerde, heeft vrij dagochtend aan de Amsterdamse Surinamekade weer voet op Neder landse bodem gezet. De foto geeft een beeld van de ontscheping. 96e JAARGANG No. 22113 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Directie, Redactie en Administratie: 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V. M. Ver- cauteren. Abonn.prijs bij vooruitbet. f 5.85 p. kwartaal, p. post f 6.55, p. week (uitsi. bij niet postbestell.) f 0.45. Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct. Postrek. 278841 God. Koningin tn VadertcM e ZATERDAG 31 MAART 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd.

de Stem | 1956 | | pagina 1