■mnS \&ierbaar>/ De bibliotheek van Postel heeft modern gebouw nodig Rode Duivels bekend Waterfestijn te Tilburg ne Baronierijders 4e Turfschiprit van „De Bergenaar had gesprek met Abe Lenstra WESTDORPSE VERKENNERS LIEPEN VOOR DE DERDE MAAL DE KRUISTOCHT Oude cultuurhaard in de Kempen Apartheid Wijziging wed strijdprogramma F. 498.- Bisouder autosportevenement te Breda Ook ritje voor de familie Belgie - Holland ITSPOUTint KORh f* 13 Een bijzondere Goede Vrijdag-viering Spoorramp eiste veertien levens Operette-fragmenten en ballets Tilburg-film op de K.R.O.-televisie Van betekenis voor Noordbrabant 2 WINSTPARTIJEN VOLOP SPANNING Deelneming in vijf klassen staat open RINUS BENNAARS BENADERD DOOR SPORTCLUB ENSCHEDE Carré op spilplaats vervangen MARKTEN 13 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 31 MAART 1956 Het is laat in de avond van Goe de Vrijdag 1956. De wind ruist in de dennebomen en nu en dan klinkt de roep van een nachtvogel. Deze avond worden de geluiden van het bos nog vermengd met het geluid van een zaag die door de stam van een jonge sparreboom wordt ge dreven. Zwijgend staat een groep jongens rondom toe te zien. Enige lampen zorgen voor licht. Even kraakt het, de boom valt. Hij wordt van de tak ken ontdaan en op maat gezaagd. Een tweede spar ondergaat het zelfde lot. Door het bos klinken luid hamerslagen, ongewoon op de ze tijd in een afgelegen bos. Ha merslagen die doen denken aan de hamerslagen die eens klonken op Calvarië en dan ligt er een kruis aan onze voeten. Een ruw houten kruis van twee jonge sparren. Straks zal dit kruis worden op genomen en op jonge schouders worden weggedragen. Is dit een symbool? Er trok een kruis door de straten var. Jeruzalem, en sedertdien is dat kruis over geheel de wereld bekend geworden als het teken van hoop, vertroosting en sterkte. Vanavosd gaan wij onze gedachten met geweld weer dwingen naar dit grote gebeu ren om alles in onze geest zo intens mogelijk te beleven. Zo gaan onze gedachten als de Aalmoezenier de ro zenkrans begint te bidden en twee van ons het kruis op hun schouders nemer.. De fakkels worden aange stoken. De tocht is begonnen. Ook hier trekt een kruis over de wegen, gedragen door Verkenners van de St. Tarcisiusgroep te West- dorpe. Voor de derde maal is deze tocht werkelijkheid geworden. Om zes uur vertrokken we en zwijgend worden de 7 km heen afgelegd, bid dend zullen we met het kruis trek ken door Zelzate, Sas van Gent en Westdorpe. Weinig mensen zullen hiervan getuige zijn, want het wordt Iaat. Aanvankelijk is de last niet zwaar en we hebben spijt het niet zwaar der te hebben gemaakt, want we wil len ons zelf niet ontzien en we zijn vol van de boetetodht die niet zwaar genoeg kan zijn. Allengs weegt het kruis ech ter zwaarder, het drukt op onze schouders, die pijn beginnen te doen, het schuurt in onze hals en onze voe ten gaan zwaarder. We verwisselen aanvankelijk niet te vlug, want iedereen wil dragen zolang hij kan, maar ook deze tussenpozen worden korter. Eigenaardig klinken onze stappen en het bidden door de stille straten van Zelzate. Een enkele voorbijgan gers blijft verwonderd de groep na kijken. PIJN EN VERMOEIDHEID. dit aan te durven Misschien ook wel, maar het sen sationele is dikwijls vlug verdwenen als de moeilijkheden moeten worden overwonnen. Hoe het ook zij, het kan niet anders of iedere deelnemer wordt gevangen in de sfeer van deze tocht. De verlichte wijzerplaat van de kerktoren van Sas van Gent wijst elf uur als we de weg naar West dorpe inslaan. We hadden geen no titie meer van de tijd en daarom valt het niet mee en niet tegen. De tijd speelt geen rol ook trouwens, het kruis moet verder. We dragen, we bidden, we lopen en struikelen. Het is warm en het zweet staat op ons gezicht. Hoeveel zou dit kruis wegen? Het zou moeilijk zijn het nu te schatten, we zouden zwaar over schatten. Het drukt zwaarder en zwaarder. De laatste loodjes. Zo moet het ook bij Jezus gegaan zijn, toen hij niet meer verder kon. toen hij neerviel, toen Simon van Cyrenen Hem hielp dragen. Westdorpe ligt verlaten. Niemand ziet de vreemde stoet. In alle stilte trekt een kruis door het dorp. Er moesten meer mensen aan kun nen meedoen. Wellicht volgend jaar? Misschien kan deze tocht uitgroeien tot een traditie, maar volgend jaar is nog zo lang. We moeten verder nu met het kruis, naar het eindpunt. De fakkels verbleke even in het heldere licht van de straatlampen in de kom der gemeente. In de Molenstraat, ein delijk het eindpunt. We plaatsen het kruis dit jaar meer in de kom om het dichter bij de mensen te brengen. Het zal er voor velen vreemd staan en vele vragen doen oprijzen. Doet Christus' Kruis dit ook niet Een bijna onmerkbare zucht gaat door het dappere groepje, onmerkbaar, maar een zucht van velichting. Het kuis wordt in de put geplaatst en de aarde wordt aangestampt. Nog enige korte overwegingen van de Aalmoezenier, een korte gebed, een laatste groet. De torenklok slaat 12 uur. Goede Vrijdag 1956 is voorbij Goede Vrijdag. De pijn in onze schouders en de vermoeidheid doen ons beter dan anders de Goede Vrij dag beleven. Christus' kruis was zwaarder dan welk kruis ook. Het is alsof deze gedachten ons meer kracht geven en alsof de last minder zwaar wordt. We naderen de grens. Een vreemde grensovergang. De douane-mensen zijn zo verwonderd of wellicht ook zo tot nadenken geroepen dat zij niets vragen. Men kijkt en het gaat verder naar de Nederlandse grenspost. De vermoeidheid neemt toe. We voelen iedere oneffenheid in de weg en soms struikelt er iemand door de last van het kruis, waardoor dit uit schuift overr de pijnlijke schoude van de andere drager. Het helle licht van de fakkels brengt ons even tot de werkelijkheid terug. De werkelijkheid Wat is de wer kelijkheid? Lopen hir wrklijk een tiental Vrkenners met een kruis door de donkere straten? bezield met het Idee Goede Vrijdag bgter te beleven? Het is werkelijkheid. Is het wel licht de sensatie die ons ei" toe drong (Van onze correspondent) Sinds wy begin februari melding maakten van het voornemen van het Oranje Comité" om op de bevrij dingsdag, 5 mei a.s.-, een corso" te water te organiseren, hebben de met de uitvoering belaste deskundigen", de heren J. van Gerwen, F. van Rijs wijk, H. Roestenberg en Ad. Kies, zich wakker met de voorbereiding bezig gehouden. Thans is de zaak zo goed als in kannen en kruiken. De opzet is een vertoning van tien gepavoiseerde dekschuiten, omringd en gevolgd door een veertigtal gro tere en kleinere kano's, roeiboten en zeiljachten, beschikbaar gesteld door leden van de Tilburgse Watersport vereniging. Alle vaartuigen mogen een esthetisch verantwoorde recla me" meevoeren. Wat dit corso" in het bijzonder zo aantrekkelijk maakt en als schouw spel volkomen uniek in Nederland, is het optreden van een viertal ope- rette-veenrigingen, welke de „bo dems" zullen bezoeken en elk af zonderlijk, fragmenten ten gehore zul len brengen uit bekende operettes, geheel in de decoratieve stijl welke daarbij past. De medewerkenden zijn: 1 Het Bra bants Operette-gezelschap, met „Die Fledermaus" en „Zigeuner-baron"; Bij Akavaare in Lapland, noord- Zweden, is een spoorbus met volle vaart op een goederentrein gere den, waardoor de bestuurder van de bus en dertien passagiers uit dit voertuig werden gedood. De foto, welke een beeld geeft van de ra vage, laat zien hoe de zware loco motief van de goederentrein diep in de ineengedrukte spoorbus drong 2 Stads-operette met „Der Bettelstu- dent" en „Blumen von Hawaii; 3 Til burgse Operette-vereniging met „Czardasfürstin" en „lm weiszen Rössl": 4 Gezellen van den Hoedt" met „Maske in Blau". Naast dit vocaal en instrumentaal festijn, met veel praal van kleding uitdossing en originele decors, ver zorgt de „Tilburgse balletschool" op twee schepen een dans-choreografie. De afvaart heeft des middags plaats aan de haven van het Wilhelmina- kanaal op het Lijnsheike. Tegen het invallen van de duisternis, omstreeks half negen, arriveert de „stoet" in de Piushaven, alwaar het slot wordt gevonden in een kleurrijk verlichte apotheose, met een muzikale omlijs- sting, welke ongeveer één uur duurt. Naar wij vernemen zal de Tilburg- film „Harmonie ener stad", in haar volledige versie op dinsdag 29 mei a.s. door de K.R.Ó.-televisie worden uitgezonden. De abdij van Postel heeft niet alleen op zuiver geestelyk gebied dus In verband met de zielzorg en het kerkelijk leven doch ook op cultureel en wetenschappelijk gebied een heilzame invloed uitgeoefend, geslachten lang, op de bevolking van een uitgestrekt gebied tussen de Maas en de Schelde. Zo behoort tot de 3 Norbertijnenkloosters die als even zovele brand punten van godsdienstbeleving en wetenschapsbeoefening verspreid lagen over het zandige, onvruchtbare land van de Kempen en het Kempische volk leiding hebben gegeven: Averbode, Tongerlo, Postel. bliotheek in de eigenlijke zin, al bevat zij menig interessant en zeldzaam wetenschappelijk werk. Voor alles is zij een kunstbibliotheek. Met Kem pische bescheidenheid mogen de Wit heren van Postel beweren, dat daar de meest zeldzame exemplaren van de boekdrukkunst berusten. Voooreerst zijn er de 54 incunabe len of wiegedrukken, uit de eerste ja ren na de uitvinding van de boek drukkunst. d.w.z. van vóór 1500. Daar onder noteert men drie drukken van Jan van Westfalen. waarvan de eerste Leuvense druk „De crescentii van 1475 de beroemdste is; verder het zeldzaam geworden „Dat weerdich bouc Boecius Consolacione Philoso phic", gedrukt te Gent in 1485 bij Arendt de Keysere, een Grieks etymo_ logion van de Venetiaan Blasti uit 1499 een prachtig exemplaar van de „Nova Decretalium Compilatio Gregorii IX" van Nicolas Jenson, gedrukt te Vene tië in 1479, de Neurenbergse wereld geschiedenis van 1493, de uiterst kost bare xylograaf ,,Chronicken und Ge- dechnis" en zo voorts. Naast deze uiteraad zeer zeldzame oude banden zijn er ongeveer 150 post-incunabelen of na-wiegedrukken (boeken van de jaren 1500 tot 1540, dus van vóór de opkomst van de grote drukkerijen zoals die van Plantijn, in 1555 te Antwerpen gesticht. Zo berust daar een exemplaar van de „Excel lente Chronike van Vlaanderen" (Ant werpen bij Vosterman in 1531) en van de „Chroniek van Brabant, Hollandt, Zeelandt en Vrieslandt" (Amsterdam, bij Jan van Doesborg, in 1530). Van de latere drukken is voorname lijk de verzameling Plantijns opmer- kens-waard. Na het Plantijnmuseum te Antwerpen bezit de abdij van Postel 't grootste aantal verschillende druk ken van deze vermaarde drukkerij. Doordat Postel vlak bij de scheids lijn tussen de noordelijke en de zui delijke Nederlanden kwam te liggen, heeft het meer dan die twee andere Witheren-abdijen ook het geestelijke en culturele in Noordbrabant beïn vloed. Niet alleen voor het aangren zende kwartier Kempenland van de Meierij van 's Hertogenbosch doch ook voor andere streken van deze provin cie is Postel van veel betekenis ge weest, vooral in de donkere tijd tus sen de Vrede van Munster en de Franse Revolutie. Eeuwen lang zond Postel goed on derlegde en kunstzinnige priesters naar verscheidene Noordbrabantse gemeenten, om er in de zielzorg werk zaam te zijn, want het bezat naast vele hoeven en landerijen het patro- naatsrecht voor meerdere parochies. Helmond, Someren en andere plaat sen hebben veel aan de Witheren van Postel te danken. KOSTBARE KUNSTBIBLIOTHEEK Wat Postel nu voor heel dit uitge strekt gebied tot zulk een belangrijke cultuurhaard maakte was voorname lijk zijn rijke boerderij. Dat was de grote bron voor studie en wetenschap pelijk werk in onze Kempen. En nog is deze bibliotheek een uiterst waar devol onderdeel van het Kempische cultuurpatrimonium. Niet het aantal boeken maakt even wel de rijkdom uit van de bibliotheek ,5" Postel; zij bevat in het geheel een ou. ooo delen. Ook kan zij niet door gaan voor een wetenschappelijke bi- Men kan er de kostbaarste Plantijn- druk bezichtigen: de statuten van de orde van het Gulden Vlies, op perka ment gedrukt en met gravures van Galle. ZELDZAME ATLASSEN Ook haar collectie atlassen verte genwoordigt een grote waarde. Zij bestaat o.a. uit de volledige Blaeu- atlas van Amsterdam, in vijftien de len, en een volledige Visser (de be kende Atlas Contractus" met kunstig gekleurde kaarten). Verder bezit Pos tel een verzameling van zeldzame ex- libris, een collectie devotieboekjes, waaronder het verweerschrift van ko ning Hendrik VII van Engeland tegen Luther, en ten slotte een reeks koper gravures. die tot de rijkste van West- Europa behoort, zowel door haar ge halte als door haar aantal. De biblio theek van Postel mag dan ook be schouwd worden als een van de be langrijkste kunstschatten van België en telt mee in het culturele erfgoed van al de Lage Landen. EEN BETERE RUIMTE GEWENST Tegen het einde van het vorig jaar werd nu overgegaan tot de oprichting van een vereniging zonder winstoog merken of stichting: „De Vrienden van de Abdij te Postel" met de be doeling de nodige fondsen te verzame len voor de bouw van een modern bi bliotheekgebouw, dat deze rijke boe kenverzameling ook veilig kan stellen tegen brandgevaar. „Tevens wil men", zo meldde de „Kempische Cultuurkalender", een maandelijkse uitgave van de Kem pische Cultuurraad, „het publiek de mogelijkheid bieden de boeken te be zichtigen en te raadplegen. Dit zeer gelukkig initiatief, waaraan vele voor aanstaanden hun steun hebben toege zegd, zal er ongetwijfeld toe bijdragen aan de Postelse abdij een grotere uit straling als Kempisch cultuurcentrum te verzekeren". Aangenomen mag worden, dat dit rijke studie- en documentatiemateri aal bij een beter beveiligde en meer doelmatige huisvesting ook het cultu rele leven van Noordbrabant nog meer dan voorheen ten goede zal ko men. In een uitvoerig rapport is zoals gemeld, de Tomlmson-commissie tot de slotsom gekomen, da* apartheid de enige oplossing voor zuid-Afrika is. Om echter de gestelde doelen te bereiken, zal overgegaan dienen te worden tot een ontwikkelingsplan voor de Bantoegebieden, waarvoor de kosten voor de eerste tien jaar op ruim één miljard gulden worden ge schat. Het rapport is aan de zuidafri- kaanse regering aangeboden. De Tomlinson-commissie (commis sie voor socio-eeonomisch ontwikke ling van de Bantoegebieden binnen de de unie van zuid-Afrika) is vijf jaar geleden benoemd door de gou verneur-generaal. De opdracht luidde een onderzoe' in te stellen naar en verslag uit te brengen over een alles omvattend schema voor de rehabili tatie van de naturellengebieden met het doel hierin een sociale structuur te ontwikkelen, aangepast aar, de cul tuur van de Bantoe en gebaseerd op de gebrekkige socio-economische om standigheden. De commissie is tot de conclusie gekomen dat het streven naar de afzonderlijke ontwikkeling van de Europese- en Bantoe-gemeen schappen de enig mogelijke weg is. waardoor rassenconflicten kunnen worden voorkomen en rassenharmo- nie kan worden gehandhaafd. Om uit het dilemma te geraken, dat ont staan is door de huidige neiging tot integratie, is een doelbewuste ontwik keling van de Bantoegebieder op gro te schaal noodzakelijk. De commissie stelt een eerste ont wikkelingsplan van tien jaar voor, waarvan zij de kosten op 104 miljoen pond sterling raamt. Vooropgesteld dient echter te worden, dat een volle dige inzet voor de verwezenlijking van deze plannen noodzakelijk is. In het KNVB-wedstrijdprogramma voor Tweede Paasdag zijn de navol gende wijzigingen aangebracht. Géén doorgang vinden: Rigters- bleekEBOH (hoofdklasse A), Zie- rikzee—VES (3 C), Wit ZwartSVG (4 E), en DevoNSV (4 G). Omgezet is de ontmoeting PCP Gilze; dit wordt dus GilzePCP. In 3e ronde kandidaten sch aaktoernooi In de gisteren gespeelde derde ron de van het kandidaten-schaaktoernooi te Amsterdam zijn twee partijen in volledige winst omgezet; twee eindig den in remise, een werd afgebroken. Dr. Filip won na 19 zetten van Szabo en Keres van Pilnik na 41 zetten. Het Russische duel Smyslov Petrosjan werd na 41 zetten afge broken. Remise werden de partijen Panno Gelier (na 19 zetten) en Bronstein Spassky (na 34 zetten). DE STAND NA DRIE RONDEN: Kanaalzón e-seh aaktoernooi Voor het internationale Kanaal zone-schaaktoernooi werd in Gent de tweede massale ronde gespeeld. In groep A is de spanning nog toegeno men, want Ruy Lopez, dat aanvan kelijk alleen de leiding had. moet de ze thans delen met Terneuzen. Ruy Lopez won voorlopig met 41 van Landau uit Axel, maar Terneu zen bezorgde Het Volk een 1 5 ne derlaag. waardoor beide met 16,5 bordpunt aan de kop staan. Jaures, dat een voorlopige 4,50,o zege op VSV uit Sluiskil behaalde, vormt echter met 15 bordpunten een ernstige bedreiging voor de koplo pers. In groep B liep Jean Jaures twee bordpunten uit op Terneuzen, dank zij een 40 overwinning op VSV B Terneuzen B bracht het niet verder dan een 2—2 gelijk spel tegen Het Volk B. Ook Landau B bleef verder bij de leiders achter, want het moest tegen Egd. Colle met een 22 gelijk spel genoegen nemen. Ruy Lopez B stuurde 't Witte Paard met een 40 nederlaag naar Sas van Gent terug en liep daardoor twee puntjes op de lei ders in. Op 24 april wordt in Terneuzen de laatste ronde gespeeld, zulks ter ge legenheid van het jubileum van ae schaakvereniging Terneuzen. Bil jartkampioenschappen te Vlissingen Tydens de Paasdagen worden te Vlissingen de eindwedstrijden ge spee. om het kampioenschap han dicap eerste klasse en hoofdklasse libre van het district Walcheren en zuid-Beveland van de KNBB. De volgende deelnemers hebben zich geplaatst: Schier (205 carambo les), K. de Groot (205), Houtzager (205), de Groot (205). Pepers (185). Reynhoudt (250), Melse (235), en Wisse (185). Keres en Bronstein, pnt. 1 'afgebr. (Advertentie) .A PRIJZEN PRACHTIGE MODELLEN OVERAL AGENTEN D. P. MANNAERT AXELSESTRAAT 16 TERNEUZEN Telef. 2200 BERINI-dealer DE PREE, MIDDELBURG en VLISSINGEN BERINI-dealer: P. PIETERSE, Keizerstraat 7 GOES. 1 Panno, Filip, •allen, 2 pnt. 5 Smyslov 1,5 partij. 6/7 "Geiler en Spassky, beiden 1.5 p. 8 Szabo 1 pnt. 9" Pilnik 0.5 pnt. 10 Petrosjan 0 pnt. -f 1 afgebr. partij. Handbaltoernooi Zeeuwse middelbare scholen In Goes werd het jaarlijks handbal- toernooi voor de Zeeuwse middelbare scholen gehouden. Er werd aan deel genomen door 36 elftallen uit geheel Zeeland. De organisatie was door de kampioen van verleden jaar, de Vlissingse MTS, uitstekend verzorgd. Bij de heren A moest de Vlis- singse MTS ditmaal met de onderste j plaats genoegen nemen. De titel ging nu naar „Vlam" van het openbaar Lyceum uit Goes, dat weliswaar een zelfde aantal punten behaalde dan de Middelburgse Rijkskweekschool en zelfs met 3—1 van 'de aspirant-onder wijzers verloor, doch door een beter doelgemiddelde in het bezit van de fraaie wisselbeker kwam. Bij de dames A werd de Rijks kweekschool ongeslagen kampioen; bij de dames B eindigde de RKHBS uit Goes eveneens ongeslagen als eer ste en bij de dames C werd de Vlis singse ulo winnaar. Bij de heren B toonde de Vlissingse RHBS zich de sterkste, bij de heren C ging Astra met de titel strijken en bij de heren D eindigde de Middelburgse ulo op de eerste plaats. In totaal werden er 58 wedstrijden gespeeld. Engelse league De uitslagen van de wedstrijden, gisteren gespeeld voor de Engelse league luiden: Blackpool—Bolton Wanderers 0—0. Charlton AthleticBurnley 21 E- verton—Sheffield United 1—4, Luton Town—Chelsea 2—2, Manchester U- nited—Newcastle United 5—2. Ports mouthCardiff City 11, Sunder landManchester City 03, Totten ham Hotspur—Preston Northend 0—4. Zaterdag 21 april, dat is van daag over drie weken, zal om twaalf uur des middags bij „Bos hek" te Breda de eerste deelne mer worden „weggeschoten" aan de 4e Turfschiprit, welke die dag door de Autosportclub „De Baronierijders" op stapel is ge zet. Nu de Brabant Grensrit tengevolge van de weersomstandigheden en de slechte toestand waarin de wegen toen verkeerden moest worden uitge steld en naar een datum in juni diende te worden verschoven, kan zonder overdryving worden gezegd dat deze 4e Turfschiprit het eerste grote autosport-evenzment mag wor den genoemd in 1956. In 1953 gestart met een oriëntatie- rit en 41 deelnemers, konden het jaar daarop reeds 83 liefhebbers worden genoteerd. In 1955 was dit aantal bij na verdubbeld (156), waarbij opge merkt, dat toen een 30-tal inschrij vingen niet meer kon worden aan vaard teneinde een goede vlotte or ganisatie niet in de weg te staan. Een welsprekende jaarlijkse stijging dus, die zich meer en meer over het gehele land verspreidde. Voor deze vierde rit, die op een zeer gunstig tijdstip verreden wordt, verwachten de organisatoren, met aan het hoofd mr. C. A. A. M. v.d. Kroon en B. B. v.d. Hoorn, respectievelijk voorzit ter van het bestuur en van de sport- commissie, dat de 200 inschrijvingen zullen worden bereikt. GEHEIM VAN -SUKSES. Het stijgende sukses dat de Baro nierijders konden boeken, schuilt vol gens de heer v.d. Hoorn, zelf bekend rallyrijder, die de pers uitvoerige bij zonderheden over deze 4e rit vertel de, in de bepaalde te rijden snelheid, de uitgezochte wegen en de bijbeho rende opdrachten, die de interesse onafgebroken gaande houden, zome de de klasse-indeling. De sportcommissie heeft het aan tal deelnemers over vijf klassen ver deeld. Vier daarvan hebben een kaart- leesrit te doen, maar de voorwaar den zijn in ieder geval zo gesteld, dat voor iedere deelnemer, ongeacht zijn ervaring, de kansen gelijk zijn. In klasse 1 worden ondergebracht zij die nooit aan een rit deelnamen, dan wel tot nu toe niet voor een prijs in aanmerking kwamen. In klasse 2, zij die enige ervaring hebben in het deel nemen aan betrouwbaarheidsritten en wel eens bij een club- of open rit prijs hebben gereden. In klasse 3 worden ondergebracht zij die in wed strijden regelmatig voor prijzen in aanmerking zijn gekomen. Klasse 4 is uitsluitend bestemd voor leden van bestuur of sportcommissie van de K. NAC, de regionale automobielclubs en clubs, die aangesloten zijn bij een der RAC's. Klasse 5 is een rit zonder kaart lezen, speciaal ingesteld voor de lief- (Van onze redacteur). Rinus Bennaars, de beste Bergse voetballer en topscorer van Dosko, is benaderd door Sportclub Enschede, zo vertelde iemand, die veel contact pleegt te hebben met de ex-inter nationaal. Het was de moeite waard Bennaars over deze zaak te raadplegen en de volgende vragen te stellen. „Is het inderdaad waar, dat U bent benaderd door de Sportclub Enschede? hebbers van een rit van het niet- kaartleestype; zij hebben dus, in te genstelling tot de deelnemers in de 4 andere klassen, geen kaart nodig. DE ROUTE. Er zijn vier trajecten. De klassen 1 tot en met 4 krijgen als opgaven le een verkenningstocht; 2e een ge- pijlde route; 3e de kortste route; 4e een puntentraject. Alle trajecten zijn 1 uur lang. Dri,e van de vier tra jecten tellen mee voor het klasse ment. Per deelnemer worden de 3 beste prestaties van de 4 hoofdtra jecten opgeteld. Er is geen cumula tie van trajecten; er wordt een klas sement opgemaakt, waarin iedere deelnemer per traject en per klasse een plaats krijgt. De deelnemers aan klasse 5 rijden 3 trajecten; één met routebeschrij ving, een gepijlde route, zomede een fotorit (het volgen van een op foto's zichtbare auto)Ook hier zijn alle trajecten een uur lang. Voor de sa menstelling van het klassement in deze klasse 5 geldt; het totaal aan tal strafpunten in de drie trajecten verkregen, wordt normaal opgeteld. De lengte is ongeveer 110 kilometer. DE FAMILIE KAN MEE! Er zijn ook weer ex aequo-trajec- ten met speciale prijzen. Voor de klassen 2, 3 en 4 is er de zogenaam de „inname van Breda" (niet in de bebouwde kom der stad). De afstand is circa 8 km. Klassen 1 en 5 krij gen een speurtocht voorgeschoteld over ongeveer 2 km. Het aantal inzittenden is geheel vrij, bestuurder en kaartlezer mogen des gewenst van functie verwisselen. Aan iedere inschrijver zal na de finish een waardevolle plaquette worden uitgereikt, ongeacht de verrichte prestaties. Overigens is er weer een enorme, deels kostbare prijzentafel. Berekend is, dat er tenminste één prijs is per 10 deelnemers. De VW te Breda stelde een legpenning beschikbaar voor de verstkomende deelnemer. Het nieuwste snufje zal zijn, dat bij iedere controlepost een luidspre ker zal worden opgesteld, die de of ficiële PTT-tijd aangeeft. Het euvel der onderlinge tijdsverschillen, dat zo vaak tot onprettige gevolgen leid de, zal daarmee zijn ondervangen. UITSLAG SNEL KLAAR. De uitslag zal ditmaal sneller kun nen geschieden dan in voorgaande ritten. Er wordt namelijk een spe ciaal systeem geëntameerd, dat praktischer en vlugger werkt. Bo vendien zal men in Boshek de uit slag per (opvolgend) traject kunnen vernemen, via een overzichtelijke rangschikking op grote borden. Uit het vorenstaande zal de auto sport-insider de indruk hebben gekre gen, dat aan de voorbereiding, wel ke voor het leeuwendeel door ma joor v.d. Hoorn werd verricht, a-lles is gedaan om deze rit niet slechts te doen slagen, maar hem ook in to taal tot een aangename en sportie ve te doen zijn, en allerminst voor de geroutineerde alleen. Ook de „nieuwkomers" kunnen met een ge rust hart inschrijven. De keuzecommissie van de Kon. Belgische Voetbal Bond heeft de elftallen die op za terdag 7 en zondag 8 april te gen respectievelijk het Neder lands B-elftal te Tilburg en het Nederlands A-team te Ant werpen zullen uitkomen als volgt samengesteld: BELGIë A.: Doel: Gernaey (ASV Oostende); AchterDries (Berehem en van Brandt (Lierse); Midden: Huysmans (Beerschot), v. Kerkhoven (Daring) en Mees (Ant werp) Voor Jurion, van den Bosch, de Wael, Mermans (allen van Ander- lecht) en Orlans (La Gar.toise). Reserves: Dresen (Lierse). Diricx (Union St. Gilloise). Carré (Luik) en Houf (Standard Luik). BELGIë B.: Doei: Bruggeman (Union St. Gil loise); Achter Wauters (Antwerp) en Culot (Anderlecht) Midden; Close (Union St. Gilloise), Storme (La Gantoise) en Hanon (Ant- derlecht-; Voor: Verlinden (FC Boom). Bee- rens (SC Charleroi), Willems (La Gantoise), Straetmans (White Star) en Sanders (ASV Oostende). Reserves: Leysen (Berehem), de Coster, van Herpe (beiden La Gan toise) en Platteau (SC Charleroi). In vergelijking met het team dat woensdag j.I. in een oefenwedstrijd F.C. Kaiserslautern met 63 ver- „Dit is Inderdaad het geval en ik mag er wel bij vertellen, dat mij zeer aanlokkelijke aanbiedingen zijn ge daan. Ik weet echter nog niet wat ik zal doen. Ik heb namelijk nog geen beslissing genomen". „Voelt U er iets voor Bergen op Zoom te verlaten „Als ik ergens beter terecht kan, dan zie ik er natuurlijk niet tegen op Bergen op Zoom veriaten, maar nogmaals, ik heb geen beslissing ge nomen en ik moet nadrukkelijk voor op stellen, dat de besprekingen pas in een beginstadium zijn." „Volgen er nog meer besprekingen met de Sportclub?" „Ik denk van wel „Is het juist, dat Abe Lenstra de be sprekingen voor de Sportclub Ensche de heeft gevoerd?" „Ik zeg niet, dat Abe Lenstra met mij besprekingen zou hebben gevoerd" „Is Abe Lenstra in Bergen op Zoom geweest?" „Het antwoord hierop te geven is moeilijk, maar ik weet, dat hij in Bergen op Zoom is geweest". ,71 Zierikzee schaakkampioen van Zeeland In de eerste klasse van de Zeeuwse schaakcompetitie zijn beide beslissin gen gevallen. Zierikzee bracht het in VliSsingen weliswaar niet verder dan een 55 gelijk spel het eerste verliespuntje voor het tiental uit Schouwen Duive- land maar dat was genoeg om kampioen van Zeeland te worden. De 4—6 overwinning op Middelburg 2 mocht Terneuzen dus niet meer baten. Voor Middelburg 2 betekent deze nederlaag echter het spelen van degradatiewedstrijden. Zierikzee kan nu een gooi doen naar het tweede klasserschap van de landelijke schaakcompetitie. sloeg is de A-ploeg op twee plaatsen gewijzigd. Carré, op wiens verkiezing in België reeds enkele malen scherpe kritiek was gehoord, moest wijken voor van Kerkhoven en Jacquemijns, toen invaller voor de 18-jarige Jurion, is vervangen door Jurion, die van zijn blessure is hersteld. HET BESTUUR van de Turkse lawn- tennisbond heeft bepaald dat de wedstrijd TurkijeNederland, voor de eerste ronde van de Europese zone van het toernooi om de Davis Cup op vrijdag 27, zaterdag 28 en zondag 29 april te Ankara zal wor den gespeeld. DE KNVB heeft bericht ontvangen, dat Anderlecht, de Belgische ere divisieclub zijn toezegging om op 2 mei te Rotterdam tegen het Voor lopig Ned. Elftal uit te komen, niet gestand kan doen; competiticmoei- lijkheden vormen van dit besluit de oorzaak. LEEUWARDEN, 30 maart 70 Stie ren 2,60-2,92 p. kg. slachtgew; 400 vet te koeien le kw. 2.55-3,04, 2e kw. 2,30- 2,54, 3e kw. 1,95-2,29; 2437 melk- en kalfkoeien 500-950; 350 pinken en graskalveren, pinken 300-540, graskal veren geen notering; 2037 nuobt. kal veren 35-46; 430 vette weideschapen en -lammeren, vette en weideschapen noteren 85-130, lammeren 60-115; 340 vette varkens, oude varkens 1,40-1,55, vette biggen 1,60-1,65; zouters 1,74 van 85 tot 93 kilo; 202 biggen en.lopers, biggen 35-58, lopers 59-100: 39 bokken en geiten, geen notering; 124 paarden 500-990; totale aanvoer 6429. - Over zicht: Stieren aanvoer matig, stem ming willig, prijzen ruim prijshou dend. Melk- en kalfkoeien aanvoer zeer groot, stemming rustiger, prij zen niet hoger. Pinken aanvoer matig, stemming iets beter, prijzen duurder. Graskalveren geen notering. Nucht. kalveren aanvoer zeer groot, stem ming slecht, prijzen lager. Vahkens aanvoer kort, stemming rustig, prij zen gelijk. Biggen en lopers aanvoer matig, stemming rusti-g, prijzen gelijk. Schapen aanvoer iets ruimer, stem ming rustig, prijzen gelijk. Lammeren aanvoer iets ruimer, geen export, prij zen gelijk. Paarden aanvoer ruim, stemming willig, prijzen duur.

de Stem | 1956 | | pagina 17