ORT- en SPEL-momenten ONZE PUZZEL PAPIER VOOR UW PEN Prijswinnaars op de Tribune KRISTALLEN DES DOODS Boetes - KNWU Verlangt - Sportief Zustertje - Dorst packen Bmines Duivenkroniel coors Verkouden..? t Sport Zonder Short Eventjes Wat Doen Bedrijven Voetballen Wereldtitel 1958 Wielerlessen Droge Spelen VIERDE BLAD pe<^r?ttt ZATERDAG 31 MAART 1956 In Napels gaat men slecht spelende voetballers hardhan dig en radicaal aanpakken. Ze moeten gewoon boete beta len als hun spel niet de tevedenheid van de clubbestuur deren kan wegdragen. Het eeiste voorbeeld van deze straffe methode is er: De spelers v. Napoli kregen na 'n 3-0 nederlaag tegen Atalanta uit Gorgamo opeens de mededeling, dat ze zware boeten zouden moeten betalen. Tien spelers werden „veroordeeld" tot een boete van 50.000 lire (ongeveer f 300) en de Zweedse midvoor Hasse Jeppson, die het helemaal van eieren had ge maakt, dient het dubbele te betalen. Om het helemaal goed te doen besloot het ondernemende bestuur verder, dat de voetballers tot aan het einde van dit seizoen geen gebruik meer mogen maken van hun auto's. Die worden achter slot gezet in een garage. Op deze manier hoopt Napoli-voorzitter Lauro (een schatrijk reder) te bereiken, dat zijn spelers wat ernstiger gaan leven en betere presta ties zullen trachten te behalen. De straffe methode is overigens met gemengde gevoelens ontvangen. ontmoeting tussen hun twee se lectie-elftallen. Ook in groter ver band liggen hier uiteraard moge lijkheden. De stoutste denkers hebben al een complete Brabant se competitie op het oog, terwijl ze ook peinzen over een top-com- petitie tussen de hoogst geplaat ste elftallen uit de verschillende plaatselijke afdelingen. Voornamelijk met het oog op de plotseling opgekomen plannen om in de organisatie van de Olympi sche Spelen in 1964 voor Moskou te vragen, zal de Russische re gering dit jaar een bedrag van 335 miljoen gulden besteden voor de aanleg van sportvelden. Dat is zeven maal zo veel als de som die Australië met pijn voor de Spelen in Melbourne beschikbaar kon stellen. Het grootste deel van de 335 miljoen gulden wordt gebruikt voor nieuwe installaties in de buurt van Moskou. Daar wil men in augustus vóór-Olympische wed strijden houden. Hieraan zullen slordig geteld, 10.000 atleten deel nemen. De KNVB schijnt plannen te heb ben om zich de belangen van het Bedrijfs- en Zomeravondvoetbal aan te trekken. Zo zou men bin nen afzienbare tijd willen komen tot een landelijke competitie om het Nederlandse kampioenschap. Verder zou men meteen het spel peil willen verhogen. In verschillende delen van ons land staan dergelijke competi ties al onder auspiciën van de Grote Bond. Dat er door algeme ne samenwerking leuke dingen zijn te doen, hebben de competi ties in B. op Zoom en Roosendaal bewezen. Die organiseerden een Van de week even een tripje gemaakt door den buiten - Kempen en Vlaan ders en hier en daar staan klappen met een boerke dat zijn veld aan het bewerken was, gezeten op van die middeleeuwse machienen, die worden voortbewogen door één pèrdekracht. 't Is hard labeur waar nog een drup- pelke bij gezweten wordt; het maakt de mensen vreedzaam, ik zag er ten minste een die een heel brood aan 't opeten was, belegd met een goei stukske balconspek. In vroeger tijden werd de grond bemest met materiaal uit de beer put, tegenwoordig gebruiken ze ook allerhande „vetstoffen", die ten dele zwaar vergiftig zijn. Enkele minuu tjes onoplettendheid vanwege de mel ker, duiven die neerstrijken op een vergiftig veld en men zit met de ge bakken peren. Deze week aldus een konfrater nog bij een liefhebber geweest, die ons met een gezicht van ouwe lap pen zijn dode crackduif toonde, even tevoren gestorven aan het dodende gif dat in deze periode t'allenkante op de velden gestrooid wordt. In tien minuten was alles gebeurd. De liefhebber liet ze, in de valavond nog even los. Die ene ging nog rap eens velten, het was zijn dood. Te rugkerend rolde hij binnen, meer dood dan levend. Haastige zorgen konden geen redding meer brengen. Kropspoeling met melk kon niet meer baten. Het arme beest stierf in de handen van de bedroefde melker. BURGERLIJKE STAND Bij het nieuwe wetsontwerp, be treffende de duiven heeft volksverte genwoordiger Hilaire Lahaye zelf een geducht fondkampioen een aan tal amendementen ingediend. Het amendement beoog, noch min noch meer dan de instelling van een bur gerstand" voor duiven. Bij artikel 3, volgens hetwelk de duivenkotten van een sluitinrichting moeten voorzien worden, die toelaat de duiven binnen te houden, stelt de heer Lahaye voor dit artikel aan, te vullen met de bepaling volgens welke de burgemeesters gemachtigd worden, tussen 1 april en 1 oktober op zon- en feestdagen en voor zoveel zulks nodig geacht ook op andere (lagen, de hokken dicht te doen hou den. Hierdoor zou het mogelijk zijn het nodige toezicht grondig uit te oefe nen. Een ander amendement van de heer Lahaye beoogt dat alle duiven zouden geringd worden bij alle hou ders van om het even welke duiven. Het wetsontwerp voorzag dat alleen de houders van postduiven al hun dui ven zouden ringen. Een derde amen dement strekt ertoe het verbod van de duivenschietingen, vermits dit ver bod ook de mogelijkheid uitsluit wil de duiven te schieten, die in gelijke voege als patrijzen en kwartels wild gevogelte zijn. PROBAAT TRUCJE De Lange, nen duivensjarel eerste klas, kon niet gemakkelijk van het volk weg als ze 't over duiven had den. Aldus werd er nogal eens een pintje gepakt en kwam de Lange dikwijls laat thuis. Dan kon zijn vrouw van die ouwe grammofoon platen laten afrollen, waar het erbar melijk was om naar te luisteren. Zekere zondagavond was het bijzon- der laat geworden in het duivenlo- kaal en hij was bovendien een wei nig aangebrand. Dat zijn vrouw sef fens begost te zagen kunt ge wel denken, 't Was gewoon niet aan te horen. De Lange deed geheimzinnige ge baren, precies alsof hij haar een groot nieuws wilde veropenbaren. Toen ze nieuwsgierig naar hem keek en ophield van pruttelen, zegde Triene?" kun(1e £°ed zwijgen „Ja ik, Lange" zei ze heel zacht. „Evvel, slaap dan en... goeie nacht tot morgen!" (De Noordduif). LIEVER COGNAC vlucht, dat is nu precies geen klein bier En toch gaat het gebeuren. Zover moeten wij het zien te krijgen, dat de grote reklaamfirma's publiciteit maken langsom de duivensport. De firma Martel is ermee begonnen. Zij doet het op een degelijke manier, el keen kan er van profiteren. Deze pu bliciteit zal schoon vruchten dragen; wij drinken alvast een cognacske meer op de firma die op 1 juli ons duiven gratis vervoeren zal naar Cognac. DE STRIJD GAAT BEGINNEN Het voornaamste punt om met kans op sukses de prijskampen te van gen is volgens konfrater Roelandt de gezondheid der duiven. Van forme kan op het huidig ogenblik nog geen sprake zijn. Uitstekende gezond heid is echter een eerste vereiste om geleidelijk aan in conditie te komen. Aan de volgende kenmerken kan men 't best de gezondheidstoestand vaststellen: in de eerste plaats aan de kweek en daarna aan de lichame lijke toestand der duiven, die een of twee jongen hebben groot gebracht Is de kweek geslaagd, dan mag men er van verzekerd zijn, dat de oukens in goede gezondheid verkeren. Noch tans is het ook mogelijk dat in de kolonies duiven worden aangetroffen, die fel vermagerd zijn. Opgelet met zulke mannen, het zijn de echte niet. Zij dienen zo rap mogelijk gespeeld te worden en wanneer zij geen kop- prijzen weten te winnen wat sterk te betwijfelen is dan weg ermee. Het fel vermageren bij het voeden van nestjongen wijst erop dat de dui ven van geen al te sterke natuur zijn, Voor fondvluchten zijn zij nimmer bruikbaar. Op de vitesse kunnen som mige zich wel onderscheiden, omdat (Advertentie) winkel installation etalage- en standbouw 1 VOORHAVEN 101 'EL 34971 ROTTERDAM De fotograaf vond dit tafereel aardig genoeg om er een plaatje van te maken. Hij legde het vast op het sportterrein van een middelbare meisjesschool in het Amerikaanse La Grange. Daar geeft zuster Laurentia, die men hier onder het belang stellend oog van haar leerlin gen ziet, een basketball-demon stratie. Het zustertje weet alles van deze sport af. De foto geeft daarvan ten overvloede het bewijs. Dr. van Dijk, die het in de Kon. Nederlandse Wieier Unie voor het zeggen heeft, vertelde onlangs wel zin te hebben in de wereld kampioenschappen wielrennen op Nederlandse bodem. Hij wil ze hier in 1958 organiseren. „We zullen er echter hard voor moeten vechten", zei de KNWU- voorzitter. „Frankrijk is een machtig land in de UCI en verder hebben de Fransen nogal wat vriendjes in de UCI zitten." En het geval wil, dat Frankrijk óók plannen heeft in 1958 De KNWU heeft besloten, met ingang van 4 april de stayers Norbert Koch (Utrecht) en Cor Bijster (Haarlem) voor enige tijd naar Parijs te zenden, om zich daar onder leiding van de be kenden Belgische oud-stayer Leon van der Stuyft verder te be kwamen in het stayersvak. In dien deze proefneming slaagt, zal wellicht nog een derde, jonge ren ner naar de Franse hoofdstad gaan. Eveneens ter bevordering van de baansport zal de KNWU zeer binnenkort een trainer aanstellen in hoofdzaak ten behoeve van de amateurs, die hun bijeenkomsten voorlopig op de Utrechtse wieler baan en daarna ook in het Olym pisch Stadion zullen houden. Als straks de bezoekers van de Olympische Spelen, na een hele middag in de hete Australische zomerzon naar de prestaties van de beste atleten der wereld in het stadion te hebben gekeken, huis waarts keren zullen ze onderweg in de cafees alleen maar limona de en andere dranken zonder al cohol kunnen krijgen om hun dorst te lessen, tenminste als het een beetje laat is geworden. De zaak staat n.l. zo, dat in de staat Victoria alle etablissemen ten waar alcoholische „drinks" verkocht worden, bij de wet ver plicht zijn om precies 6 uur te sluiten. Een poging om er tydens de Spelen lf uur van te maken, heeft schipbreuk geleden. Wy danken de spring- kampioen Gustavson, die deze directe uitzending: mogelijk maakte, en ge ven u nu weer terug aan de studio in Hilversum. kracht en sterkte op deze ritten slechts van ondergeschikt belang zijn. Geraadzaam is dat de duiven, voor aleer zij worden ingezet, terdege ge oefend zijn. Daarom is het goed de duiven van nu af aan 's morgens en 's avonds te laten vliegen. Wij zijn geen partijganger van verplichte oefenvluchten, dat men ze vrij late hun goesting te doen. Als wanneer ze gezond zijn, zullen ze wel rondtoe ren. Duiven, derwijze een veertien tal dagen geoefend, zijn gewoonlijk in de goede conditie om afgericht te worden. Alle duiven moeten aangezet wor den in kalme toestand. Dan leren zij het best de rechte weg en loopt men niet het minste gevaar van ze kwijt te gerakert. Daarom is het aan te bevelen ze op te leren, alswanneer zij broeden. Dit is zeer belangrijk voor alle dui ven doch vooral voor de jaarlingen en de late jongen, daar deze beide soorten maar weinig ondervinding hebben. Tenslotte nog een gouden raad: Zet de jaarduiven en de laten nooit te vroeg aan. In 't voorjaar krijgt men gewoonlijk enige slechte vluchten, ter oorzake der weersom standigheden. Wie alsdan duiven mee heeft, die nog weinig hebben gereisd loopt kanj er enkele te verspelen. Met zulke mannen dient men voor zichtig om te gaan. Jaarduiven hoe ven dus rond half mei en late jongen met de juniors in juni te worden op- geleerd STRAF Meester in de klas: Jongens, wie is er volgens U de strafste mens ge weest? Rikske: Noé meester, die liet een duif vliegen! ZETEL Marie: Zeg Fien, kruipt Uwe vent, als hij van 't duivenlokaal thuis komt met een stukske in zijn voeten ook altijd onder de zetel? Josefien: Jawel, maar ik heb hem dat afgeleerd! Marie: Hoe datte Josefien: Ik heb er de poten van onder gezaagd Met Pasen de prijskampen begon nen zijnde, hopen wij toekomende week te kunnen beginnen met onze wekelijkse serie uitslagen. Allemaal goeie. DIKKEN BRUINE (Advertentie! Neem tijdig KEELTABLETTEN Sterk desinfecterend PHILIP Sf77///2?1 R O X A N E (Advertentie) Konfrater Vankeymeulen zingt de van de Cognac Martel. Ja, niets mP <te c'oen' wtö zullen meer cognac oetcn drinken van genoemde firma. ,iar"m datte Wel zie, op 1 juli rat er ne grote prijskamp uit I h<.?t!a<L lnSericht en naar wij uit de a» r vernemen zal voornoem- nm-t r?a a' kosten var het trans- men duiven te haren laste ne- bon,"anaar' ziin daar geen duizenden namf mee gemoeid? Gratis deel- De van al de melkers aan deze HORIZONTAAL: 1. kleur 5. metaal 9. godin 10. reuk water 12. tochtje 14. kindergroet 15. deel v.d. week 16. voorzetsel 18. vet te vloeistof 20. heilwens 21. jongens naam 23. eng. voorzetsel 24. voor zetsel 26. van eer ontdoen 30. rang telwoord 33. gunstige bekendheid 34. stelen 36. pl. in Engeland 37. bor duursel 38. water in Utrecht 39. palm 40. pl. in Rusland 41. bloem 43. klap 45. overblijfsel 47. pure 49. grondtoon 51. titel (afk) 52. begrip 55. keur troep 58. paradijs 60. en omgekeerd (afk) 61. schade toebrengen 62. lid woord 63. zeedier 65. onze (fr) 66. aanw. vnw. 68. schriftelijk vergelijk 69. eenjarig dier. VERTICAAL: 1. cent (afk) 2. verstand 3. draak 4. IJslandse literatuur 5. Duitse jon gensnaam 6. in orde brengen 7. dus (Lat.) 8. het romeinse rijk (Lat. afk) 9. vis 11. eenmaal 13. voorzetsel 14. gever 17, land in Europa 19. belang stelling 22. prikkelend 23. slede 25. als volgt (afk) 27. onze (fr) 28. larve 29. werkzaam 30. zeur 31. rangtel woord 32. germ, godheid 35. dik 40. woest feest 41. ontvangdraad 42. met een slede langs een helling glijden 44. gaarne (Duits) 46. uitroep 48. deel v. Amerika 50. vorm van bidden 53. onvruchtbaar 54. getij 56. staat in Azië 57. breekbare 58. slot (Duits) 59. pl. in Gelderland 64. goud (fr) 67. titel (afk). OPLOSSING. Horizontaal: 2. laks 5. oker 9. sela 10. arena 12. alom 13. sec 14. rag 15. roet 17. ha 19. op 20. eind 23. enige 24. straalt 28. etalage 32. t.a. 34. fr. 35. inn 37. de 38. el 39. r.-k. 40. ma 41. te 42. jr 43. uw 44. ee 45. ier 47. 1.1. 49. n.o. 51. nergens 54. even wel 57. aarde 58. egel 61. nr. 62. en 63. stut 65. est 67. tot 68. aloe 69. etage 72. edel 73. nest 74. arme. Verticaal: 1. nero 2. last 3. kachel 4. sr 5. on 6. karpet 7. rage 8. torn 11. en 15. rust 16. eer 18. anti 19. ogen 21. ida 22. deel 25. tarwe 26. af 27 armee 29. adele 30. Ie 31. genre 36. nee 43. unie 44. eg '7. isar 46. rede 48. l.n. 50. olst 52. roe 53. nantes 55. venter 56. uit 59. gala 60. leen 63. stee 64. uier 66. da 70. t.t. 71. ga De 10 gelukkige winnaars van de Lexington voetbalprijsvraag waren 5 dagen de gast van Lexi. Zij maakten excursies in en rond Londen, doch het hoogtepunt werd gevormd door een bezoek aan de league-wedstrijd Charlton A-Wolverhampton Wanderers. U ziet hen hier op de eivolle tribune op de eerste rij v.r.n.l. HH. Rovers, Van Os, Eskes. Zweinenberg, Van Teyn, Verschoor, Van Houten, Roman, Duyves, V. d. Bosch; daarnaast de twee leiders. De uitslag was 02. BRAND IN SLUISKIL Zaterdag j.l. werd zowat geheel oost- Zeeuwsch-Vlaanderen opgeschrikt door een felle brand te Sluiskil. Zelfs de brandweer van Hulst, St.-Jansteen, Kloos- terzande en Zaamslag waren aanwezig. Maar wat ons opviel was, dat juist de twee randgemeenten Hoek en Philippine niet aanwezig waren. Waren deze niet gewaarschuwd of hebben deze eigener beweging verstek laten gaan? Tellen de ze gemeenten dan niet meer mee? Welis waar beschikken deze gemeenten nu niet direct over goed materiaal, maar in zo'n geval had men dan toch ook de man schappen in dienst kunnen stellen. Gelukkig diende de wind gunstig, was deze anders geweest dan had deze brand wel eens kunnen ontaarden in een ramp, niet alleen voor Sluiskil maar ook voor de omliggende gemeenten. Als ik de gang van zaken bij dit geval goed bekijk, dan krijg ik de indruk dat er met de brandweren van Hoek en Philippine iets niet in orde is. Ik hoop dat zij zelf geen schuld hebben aan deze nalatigheid. PHILIPPINE. J. M. VERK1EZINGSUITSLA G In uw blad van 23 dezer trof ik een merkwaardig hoofdartikeltje waarin de uitslag van de tussentijdse verkiezingen in Tiel werd besproken. Daarin sugge reerde u dat alleen de KVP een geringe winst geboekt zou hebben bij deze ver kiezingen. De PvdA zou zelfs een kleine percentage achteruit zijn gegaan. Mij is niet bekend wie uw nieuwsbron was, maar de feiten liggen enigszins anders: De KVP kreeg 2494 stemmen ofwel 27.2 pet. tegen 2456 ofwel 26,9 pet. in 1953 0,3 pet. De PvdA kreeg 4521 stemmen ofwel 49,2 pet. tegen 4430 ofwel 48,5 pet. in 1953 0,7 pet. Hoe u tot een verliespercentage kunt geraken is mij een raadsel. Verder zal een eenvoudige berekening u leren, dat slechts door het optreden van de CPN aan de PvdA de 2e zetel meer ontviel, evenals een absolute meerderheid in procenten. Waar immers de CPN niet aan verkiezingen deelneemt, gaan volgens u deze stemmen naar de PvdA, zoals u in 1952, 1953 en 1954 bij verkiezingsuitslagen en commentaar al meermalen hebt berekend en gesugge reerd. Had in Tiel dus de CPN niet mee gedaan dan was dus het resultaat voor de KVP geweest: wel 0,3 pet. stemmen meer, echter geen zetel er bij. De CPN heeft dus de KVP prachtig in de kaart gespeeld. Wellicht kunt u daar Paul de Groot c.s. voor gaan bedanken. Tenslotte hebben we ook in de ge meente Zoelen nog verkiezingen gehad. Dat in deze gemeente de PvdA wel een absolute meerderheid heeft en deze zelfs nog heeft vergroot wordt door u ver zwegen. Of is dat niet belangrijk, omdat de KVP in deze gemeente niet als partij aan deze verkiezingen deelnam? breda. p. nou wens. Onze dank voor de correctie op onze niet geheel juist gefundeerde be schouwing. Het heeft natuurlijk geen enkele zin, om de zaken voor de PvdA slechter voor te stellen dan ze waren. Wij werden het slachtoffer van een drukfout elders. We denken overigens niet. dat Paul de Groot erg op een dankbriefje van ons ge steld zou zijn. (Red.) PAPIERMANDEN.... Door verschillende bezoekers van het Volkspark in Bergen op Zoom wordt mij de vraag gesteld> of het toch niet moge lijk is, in het park meer papiermanden te plaatsen. Vooral 's zomers wordt mij door correcte Engelse toeristen gevraagd naar de „paper-basket". Ik moet ze dan moeizaam de weg wijzen naar een enkel papiermandje, dat een eind verderop is neergezet. Op het hele bovenstuk van het Ravelijn kan men er geen vinden. De winkeldames die in de zomer hun boter hammetjes in het park opeten, depone ren papier en sinaasappelschillen onder de banken, of bij de garnizoenscomman dant voor de deur. De heren raadsleden zouden eens een kijkje moeten nemen in Vlissingen, waar men aan iedere lichtmast in het park en aan het strand een keurig papiermandje vindt. BERGEN OP ZOOM. „PARKWACHTER". „GROTE SCHOONMAAK De maatschappelijke werkster, de wijk verpleegster en de diverse instanties van een klein dorpje moeten zeer onaange naam verrast zijn geweest, toen zij hun charitatieve hulp aan mensen in nood anoniem verstrekt, in De Stem van 20 maart j.l. aan de grote klok zagen han gen. Dadelijk moet hieraan worden toe gevoegd, dat volgens de regelen der kunst mogelijke naamsbepalingen achter wege waren gelaten. Bij het schrijven en publiceren echter over een onderwerp als het onderhavige, moet men terdege beseffen, hier te doen te hebben met intieme gezinssituaties, die ook door een publikatie als bedoelde, over straat wor den gegooid, omdat de lezers uit de directe en verdere omgeving, die een nauw aaneengesloten gemeenschap vor men, dadelijk begrijpen, wat er aan de hand is. Is het ingrijpen door een institutie als het maatschappelijk werk in een per soonlijk of gezinsleven somtijds te beti telen als een grote schoonmaak, die alles ondersteboven zet, zij dient altijd te ge schieden met de grootste omzichtigheid om enig resultaat af te werpen. Onge wenste ruchtbaarheid, die veel stof doet opwaaien, kan hier alleen onvruchtbaar werken en behoort derhalve met bezem en boender te worden opgeruimd. Waar nog grote maatschappelijke no den heersen past alleen een antwoord van opheffing en leniging, maar geen sensatie-nieuws, al dan niet goed bedoeld. OOSTERHOUT. H. g. K. Zouden In het verleden niet veel maatschappelijke initiatieven geno men zijn juist door de publiciteit? En kan zelfs een stukje, als hier be doeld, niet opvoedend werken!? Wat terloops en badinerend eens wordt gezegd, kan volgens ons zeker geen kwaad. De mensen-uit-de-omgeving, waarop inzender doelt, weten toch wel wat er gaande is. (Red.) MIJN STEM OVER DAGBLAD DE STEM" De mens wil altijd het fijne weten... Van wat er op de aardbol geschiedt. Dooh men is razend snel vergeten... Wat de wereld eigenlijk biedt! Politiek - sport en wereldgebeuren; Zowel in binnen- en buitenland... En valt er soms een ongeluk te betreuren, Dat leest u in deez' krant! Het verloop in Eerste en Tweede Kamer. En de rubriekjes „In 't kort". Een man sloeg vrouw met zware hamer. En natuurlijk 't filmnieuws, dat verwacht wordt.... Instorting van een zandgroeve. En wat is daar weer aan de hand? „Inbraak door slimme boeven..." Dat leest u in deez' krant! Die Amerikanen zijn zo vlijtig als een bij. En reserveerden zovast een tuintje op de maan. We hebben dan ook nog een Staatsloterij En het laatste blad biedt u advertenties aan. Overstromingen... in Libanon... En de Prins weer in het buitenland? Kruiswoord-puzzels en een beeld. feuilleton.... Dat leest u in de krant. Het luchtverkeer gaat met de dag vooruit En hoe vindt u het Deltaplan? Een aangifte van een nieuwe spruit. En Nederland verloor van Partisan. Ach., de aarde is niet zo groot... Hier en daar water... en wat zand... Maar hetgeen de wereld u bood: „Dat leest u in deez' krant!" BREDA, WILLY v. d. CORPUT Herculesstraat 44. OPROEP AAN PILOTENHELPERS Dezer dagen zal een brief worden ver zonden aan de RAF Escaping Society, de Engelse vereniging van vliegers en oud-vliegers van de RAF, die in de oor log in vijandelijk of bezet gebied terecht zijn gekomen en door ondergrondse wer kers werden geholpen om uit Duitse han den te blijven en naar Engeland terug te keren. De brief zal een oproep bevatten om nota te nemen van de gang van zaken ten aanzien van de Nederlandse gevan genen in Indonesië, en om bij de Britse regering, en zo mógelijk bij andere re geringen, aan te dringen op protesten bij de daarvoor in aanmerking komende instanties. De brief zal vergezeld gaan van een resumé van het proces-Jung- sohlaeger en zijn bijzonderheden. Aan allen die in de oorlog hulp ver leenden aan neergestorte geallieerde vliegers, en bij de RAFES geregistreerd staan doordat zij met oorkonden of on derscheidingen werden begiftigd, wordt verzocht hun instemming met dit schrij ven te betuigen door aan de heer D. L. v. d. Brugge, Westgracht 70 te Den Hel der een briefkaart te zenden met de volgende tekst: „Hierbij betuig ik mijn instemming met het aan de RAFES te richten ver zoek om actie t.b.v. de Nederlandse ge vangenen in Indonesië," gevolgd door naam, beroep, adres, handtekening en het vermelden van ontvangen buiten landse oorkonden en/of onderscheidin gen. Voorts zou de initiatiefnemer gaarne vernemen of er onder de boven bedoelde Nederlanders mogelijk iemand is, die binnenkort Londen denkt te bezoeken en daarbij in de gelegenheid zou zijn, per soonlijk het schrijven aan het bestuur van de RAFES te overhandigen DEN HELDER. d. v. d. b. TAALGRENS Met veel belangstelling (en instemming) las ik de kern van uw stukje naar aan leiding van het studenten congres te Gent. Het is inderdaad diep-treurig zo weinig als onze studenten en jongere intellectuelen weten van Vlaanderen. Een Vlaamse dichter vertelde miji dat hij het bij een lezing in „Holland" 'had meege maakt. dat geen van zijn jeugdige toe hoorders (allemaal studenten) wist wat de taalgrens was! Daar hadden ze geen van allen ooit van gehoord! H. BRABANTSE ZAAK (III) Met de heer van Zundert ben ik het in zoverre eens, dat, hoe meer geld de arbeider en iedereen aan moeder de vrouw kan afdragen, hoe beter het is voor de maatschappij. Voor het gezin van de arbeider, voor de zakendoende mid denstand en voor de arbeidsvreugde van allen. Maar is, hetgeen op het ogenblik geschiedt wel normaal? Boven de Moer dijk heerstf door de aanwezigheid van wereldhavens hoogconjunctuur; boven dien concentreert de geldhandel van het gehele land zich in die streken, zodat er daar dus geweldig grote kapitalen in- en uitgaan. Hier trekt men nu arbeiders van het platteland aan door het betalen van extra geld. Hiervoor moeten onze mensen elke dag twee keer op en neer reizen, met al de risico's daarvan en zijn per dag enkele uren minder in hun ge zin. Ze krijgen vaak een hoger loon uit betaald dan er gegeven wordt aan de arbeiders die al jaren lang in die be drijven werken, hebben vrij reizen en doen dus geen onderkruiperswerk, maar uit het feit dat de Rotterdamse arbeiders in verzet komen omdat er aan de arbei ders van buiten een hoger loon betaald wordt dan aan hen, blijkt wel dat er iets sdheef gaat en kan men wel nagaan dat de duurdere arbeiders van buiten weer zo spoedig mogelijk worden ont slagen. En wat gebeurt er dan? Dan val len ze terug op de eigen industrie, dia ze tot heden hebben verwaarloosd. Handelt de werknemer die zich een plaats verovert in de eigen industrie voor zijn toekomst en die van zijn gezin zakelijk beschouwd niet veel juister? Ik heb al de stadia van het arbeiders leven doorlopen en herinner me nog heel goed de tijd dat een werkman niet in tel was en zijn arbeidscapaciteit als han delswaar moest verkopen, doch ik meen dat deze slavendrijverstij d voor goed tot het verleden behoort: daarom wijs ik da bewering dat de nieuwe industrieën zich hier vestigen voor de lage lonen resoluut van de hand. Met lang en hard werken en het be trachten van een uiterste zuinigheid is de Brabantse middenstand geworden wat ze nu is en ze heeft soms geprofiteerd van de gunst der tijden, voorzover deze door belastingheffingen niet weer teniet werd gedaan. Het is m.i. de dure plicht van alle Brabanders om ervoor te zorgen dat er in die eigen streek verdiensten-mogelijk heden geschapen worden, trots het kla tergoud van buiten dat ons voor een korte tijd wordt aangeboden. SEPPE. S. VISSER. SINAASAPPELEN De laatste veertien dagen worden er grote sinaasappelen verkocht voor een dubbeltje per stuk. Vooral de kramen op de Haagdijk, 's zaterdagsmiddags, zijn goed gesorteerd. Maar na thuiskomst, o wee: een schil zo dik als een schoenzool en dan een klein sinaasappeltje, zo droog als een spons. Ik zag tot mijn verdriet veel oud jes hun laatste dubbeltjes aan dit waar deloos produkt geven. Is dit nu vitamine en zonneschijn? Ik zelf ben op informatie uitgegaan en heb te horen gekregen, dat dit bevroren import is van de maand februari. Mag dit nu zo maar? BREDA. EEN GEDUPEERDE. DE BARET Militairen van de landmacht mogen voortaan hun baret niet meer onder de epaulet steken. Deze legerorder heeft minister ir. C. Staf uitgevaardigd. Buiten het feit, dat de minister altijd orders bedenkt, waarin de militair iets verbo den wordt, zet dit futiliteitsverbod toch wel tot enig nadenken. Op de epauletten, die zich ter weerszijden van het militair hoofd op het schoudervlak van het jacket bevinden, zijn enige distinctieven aangebracht, die, wil de soldaat niet de kans lopen een weekend binnen te blij ven, terdege gepoetst moeten worden. Doch zijn die epauletten voor de distinc tieven gemaakt? Het lijkt logischer, dat het de bedoeling is, dat men er een ba ret onder stopt. Nu mag dat niet meer van de minister. Hij moet de baret in zijn hand houden of ergens ophangen. Omdat ophangen meestal moeilijk gaat (in de trein b.v.) moet hij het onding in zijn handen houden. Omdat geen enkele militair hier enig plezier in ziet (hij steekt zijn handen liever in zijn zak, hoewel dit ook al niet mag), zal hij ge dwongen zijn de pet op het hoofd te laten. Msschien is dit de bedoeling van de heer Staf geweest. „Het bevorderen van het op het hoofd houden van de pet." Zo had het in de legerorder kunnen staan. Als dit zo is, dan is het verbod een spitse vondst. Is dat niet de drijfveer geweest, dan heeft minister Staf mis schien gedacht, dat de pet onder de epaulet niet volgens de „stand" van de militair is, niet charmant staat of mis schien heeft de minister zich alleen maar wat verveeld. Hij kan overigens tevreden én gerust zijn. Tevreden omdat de baretten niet meer onder de epauletten komen en ge rust omdat hij niet gekozen wordt door de massa van het leger: Jan Soldaat met de pet óp. Ware dit wel zo, het zou er somber voor hem uitzien. BREDA. De L.

de Stem | 1956 | | pagina 13