GESTOLEN GOED Vitamine Het gordijn is gebleven OUDE GEN EVER V&KOUDHIDIN Pagblad Pc Stem Sigarenindustrie mag niet „de sigaar5' worden S2KJ1 Meningen en Commentaren Toeristen-moederschip in het oude Gorinchem AT EEN ONDERUJKE ERELD VOOR TWEEDE BLAD VRIJDAG 30 MAART 1956 O S VERZORGING VAN DE OUDERDOM DE algemene ouderdomsvoorzie ning zal dus (behoudens de goedkeuring door de Eerste Kamer) gaan werken op 1 januari 1957. Naar schatting zal ze aanstonds gaan gelden voor 712.000 personen, die in totaal per jaar 722.000 mil joen gulden zullen opstrijken. PIJNLIJK VERHEUGEND VONNIS DE Haagse rechtbank heeft een uitspraak gedaan, welke in tal loze gezinnen in Nederland met een zucht van verlichting zal zijn ont vangen. Mexicaans schip leed schipbreuk Uitgangspunt voor vele reizen België trekt meer Nederlandse toeristen. TELEVISIEPROGRAMMA'S 1 door Clarence Budington Kelland Ier voor fhouden 5 mei. zal de asument tijdens I kan be- |n. trein_ ie Koe- -mis ge- dat Ui len rond- |in boord voorat Lde jaar- uden. Op Jen ver- loornvee, |gemeen- prijzen d Ie |omenteel vooral Prins lezig met lde N.V. Ilasroterij |met de kken en ezig met I Kleuter- plan tus- fchtstraat feid. Van Incn met pe plaats :n zullen line van jrden de rwijl de irbij vol- inen een klaar te hoeveel- voor de d vormt oogte in ïoodzake- gedeelte het lager der r.k. orden be woningen n hun af- particu- van een particu- ht. Reeds irticuliere laar. en 9 uur ooooooooooooooo<xx>o<>oooo<x>ooooo<><xxx>o<xxx>oooooooo ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo Er is grote voldoening over het bereikte resultaat, maar de aanpas singsregeling zit verscheidenen toch nog dwars. Zo kras als de regering het in haar oorspronkelijk voorstel wilde, is het gelukkig niet gewor den. De pensioenfondsen of de werkgevers zouden op eigen houtje kunnen beslissen, wat ze zouden korten op reeds verworven pen sioenrechten en daar had de ver zekerde zich maar bij neer te leg gen. Het is ons nog altijd onbegrij pelijk, dat een man als Suurhoff dit durfde voor te stellen. Voor de algemene kritiek is hij echter terug geweken op een achteraf liggende stelling: korting zou alleen maar mogelijk worden door pensioen fondsen, waarin de arbeiders min stens even sterk vertegenwoordigd zijn in het bestuur als de werk gevers. Dit betekende dus, dat die korting niet zou kunnen plaats vinden, als de arbeidersvertegen woordigers er tegen waren. Nu is in het debat de vraag opgeworpen, of dit wel voldoende bescherming van het verworven recht betekent. Moest niet aan iedere verzekerde afzonderlijk gevraagd worden, of en in hoeverre hij met korting zou instemmen? Prof. Oud verdedigde deze opvatting en prof. Romme noemde dat „oud-liberaal". Het is een interessant vraagpunt, dat met die kwalificatie alleen natuurlijk niet is afgedaan. Maar de Kamer heeft in overgrote meerderheid beslist, dat de vertegenwoordigers van de arbeiders in de pensioen fondsen ook op dit stuk van indi viduele rechten voor de hele groep een beslissing kunnen nemen. ""TOCH waren de grote fracties ook met deze beperking van de aan passingsmogelijkheid nog niet te vreden. Ze wilden werkgevers en arbeidersvertegenwoordigers nog meer beperkingen opleggen ten aanzien van de geopende kortings mogelijkheid. Men wilde die beper king zodanig richten, dat in de praktijk van het maatschappelijk leven de niet-gekorte zelfstandige er in het algemeen niet beter aan toe zou zijn dan de wei-gekorte loontrekkende. Een nogal ingewik keld amendement-de Kort dienaan gaande werd echter met een minis terieel „onaanvaardbaar" getroffen. Hetgeen betekende, dat bij aanne ming minister Suurhoff in ieder geval zou opstappen, terwijl een heengaan van het gehele kabinet te verwachten viel, alleen al hier om, dat de PvdA dan haar andere ministers ook zou terugtrekken. Dit betekende dan het afsnijden van de mogelijkheid, dat de wet nog op 1 januari 1957 in werking zou kun nen treden. Hier nu rees een als het ware klassieke kwestie: Mag en moet een Kamermeerderheid voor zulk een dreigement zwichten? Is ze dan mede verantwoordelijk voor de gevolgen of kan ze met gerust hart die verantwoordelijkheid op het kabinet laden? De KVP koos in dit geval voor een verzwakking van het amendement-de Kort toch nog door de minister ontraden en een redding van het ontwerp (met schoonheidsfout) plus het ka binet. Men kan hier met goede grond redeneren: van twee kwaden werd het minste van dit moment gekozen. Doch het zwichten voor dreigementen van deze aard kan in een wijder perspectief toch ook tot een groot kwaad uitgroeien. Het kwaad namelijk, dat een regering zich altijd de sterkere kan voelen, omdat ze weet, dat ze uiteindelijk door het stellen van de portefeuille kwestie de Kamer altijd op de knieën kan dwingen. Het is in ieder geval pijnlijk, dat bij de be handeling van zulk een uitermate sympathiek ontwerp deze onsym pathieke methode gebezigd werd. Terwijl de regering er op uit is, om door een wetswijziging de oud militairen van het Koninklijk Ne derlands Indisch Leger te beroven van het recht op achterstallig sala ris over de ruim drie jaren, welke zij in Japanse krijgsgevangenschap hebben doorgebracht, heeft de rechtbank in een principiële zaak, welke een hoofdofficier van het KNIL tegen de Staat der Neder landen terzake heeft aanhangig ge maakt, ten gunste van eiser beslist. Volgens het vonnis van de recht bank moet nu de Staat aan de be trokken hoofdofficier het ontbeerde salaris betalen, vermeerderd met vijf procent rente vanaf de datum der dagvaarding. Eigenlijk is het beschamend, dat een officier de rechter te hulp heeft moeten roepen om de Staat te dwingen, een door die Staat in dienstcontract plechtig aangegane garantie tot voldoening van alle rechten en aanspraken van het KNIL-personeel, in te lossen. De Staat heeft hier niet alleen getuigd van weinig erkentelijkheid voor hetgeen het KNIL heeft gepresteerd en doorstaan maar bovendien een slecht voorbeeld in het nakomen van een plechtig aangegane ver plichting gegeven. Er zijn gelukkig nog rechters in den lande. Het is overigens te ho pen, dat de Staat nu deze rechter lijke uitspraak ook bonafide aan vaarden zal en niet opnieuw, als in het geval der Ambonezen, het rechterlijk vonnis zal negeren. De leugen hangt zichzelf dik wijls de mantel van de oprecht heid om. -J Het Mexicaanse passagiersschip „Matul" is woensdagavond met vijftig personen aan boord in de golf van Campeche, bij de Mexicaanse kust in brand geraakt en gezonken. Over overlevenden werd niet ge sproken. Ook de oorzaak van de brand is niet bekend. Volgens de Amerikaanse kustwacht is de „Matul" zestig mijl ten noord westen van Campeche vergaan. Een Mexicaans watervliegtuig, dat een onderzoek instelde, verongelukte twin tig mijl van de plaats van het onge luk. Of hierbij slachtoffers te betreu ren zijn werd niet gemeld. (Advertentie) pOEN Jezus stierf aan het kruis, werd het donkerde aarde beefde en het gordijn in de tempel scheurde midden door. Sindsdien zijn er velen gekruisigd. Ontelbare malen spanden de machten der duis ternis en de vorsten van deze wereld samen tegen God en te gen zijn Gezalfde. H erodes, Beria.f Kaïfas, Hitier, Pilatus, Stalin... Ze zijn al lang voorbij, en als kaf op de winden wer den ze weggevaagd, toen de maat hunner boosheid gevuld was. Maar na Pilatus kwam Nero, na Stalin kwam Kroestsjef. Daarom wordt het altijd weer Goede Vrijdag. En duizend voudig blijft het kruis staan boven schavotten en gaskamers en boven de massagraven van hen, die stierven aan een nek schot. Goede Vrijdag en het kruis zijn gebleven. Een ook het gordijn is gebleven, om de bloeddorst dei- moordenaars te verbergen. Neen, noem hen geen maarschalk of excellentie, als zij U met hand schoen en glimlach bezoeken. Want onder hun handschoen schuilt de klauw van de worger en achter hun glimlach beramen zij volkerenmoord. Hun handen zijn bevlekt met Jezus' Bloed. Noem hen moordenaars. Roep Uw kinderen terug van de hoeken der straten, waar ze voorbijkomen en grendel Uw deuren zolang zij in Uw stad vertoeven. Noem hen moordenaars en laat U niet be driegen door het gordijn. Want ze hebben er een ijzeren gordijn van gemaakt, zó sterk en onverscheurbaar, dat het bestand is tegen alle onrecht. Wacht dus niet totdat het gordijn scheurt, zoals de kinderen van Jeruzalem om te weeklagen over de dood van de Onschuldige. Het gordijn zal niet scheuren, zolang de maat van het lijden niet vol is. Maar achter het gordijn telt Judas zijn zilverlingen en lie gen de getuigen. Achter het gor dijn zingt het schreiende Jeruza lem de klaagliederen van Jere- mias. Daar is het verdriet zo groot als de zee. Daar maken ze mte stokken en zwaarden jacht op de Bandiet van Nazareth. Met Petrus worden de getrouwsten er bang en kleinmoedig. Met Maria schreien de moeders er om hun gevangen kinderen. De priesters worden er verzadigd met gal en azijn. En met Jezus hangt en sterft de Kerk er aan het kruis. Maar nóg blijft het gordijn, het ijzeren gordijn, zonder scheur ge spannen dwars door Gods tempel en dwars door de heilige Kerk. Want de dagen der beproeving zijn nog niet vervuld. liet 1 1 a va „Gekruisigde Hogepriester" zou men het hierbij afgebeelde schilder stuk (olieverf) van de jonge Bre dase kunstschilder Jon Martens kunnen noemen. Tegen een gedurf de gele achtergrond kreeg de ver stilde majesteit van de gekruiste Mensenzoon een nog grotere span ning dan de schilder had bereikt in de edele vorm van het hoofd en de ontroerend verheven uitdruk king van de ogen. De bloed- bedrupte haren omringen het no bele gelaat met juist voldoende dramatische kracht om het weer zinwekkende van de gefolterde mens te plaatsen tegenover (beter misschien: helemaal „binnenin") het onbegrensde mysterie van het goddelijke. P)E Goede Vrijdag duurt voort. Vanaf Christus over Jacobus, Petrus en Clemens, Cosmas en Damianus, Ignatius van Alexan- drië en alle martelaars tot de bisschoppen van Rhomsa, Pacha, en Vojtassak en de ontelbare an deren, die vandaag nog gemar teld en gekruisigd worden omwil le van het Rijk der Hemelen. Want de Meester zelf formu leerde de grondwet van alle christendom, dat de Christus dit alles moest lijden om zo Zijn Heerlijkheid in te gaan. Deze wet wordt thans voltrok ken aan de Kerk achter het gor dijn Aan onze broeders en zus ters, die hun lichaam, ziel en hart aan Jezus moeten uitleveren opdat Hij in hun mensheid lij dend en stervend kan aanvullen wat aan de Verlossing nog ont breekt. Goede Vrijdag blijft. En daarmee de doodsangst, de be spotting, de mishandeling, de haat, de ondankbaarheid, het menselijk bezwijken, de onuitspre kelijke smart, de bittere kruis weg, de kruisiging en de smadelij ke dood van onze Heer Jezus Christus. Thans niet meer in Zijn eigen gezegend Lichaam, maar in hen, die door de gena de deelhebben aan Zijn leven en Zijn ledematen zijn. gordijn blijft. En Christus draagt in alle landen achter dit ijzeren gordijn opnieuw het kruis naar Golgotha. Moederziel alleen wordt Hij voortgestoten en gesleurd naar de plaats der li chamelijke druk die op Hem wordt uitgeoefend. Zijn verstand en wil hebben ze verwoest met duivelse kunstgrepen en gehei me kruiden. Tot een gek hebben ze Hem gemaakt, die machinaal herhaalt wat Hem wordt inge fluisterd. Hier strompelt geen mens. Hier kruipt een worm de Calvarieberg op. Geen vriend die Hem bij staat: ze zijn gedeporteerd naar Siberië of naar de uraniummij- nen... Nu worden Hem de kleren van het lijf gerukt. Nu bonzen weer de hamerslagen door al de vezels van Zijn gepijnigd Li chaam. Nu hangt Hij aan het kruis. „Ik heb zo'n dorst" zegt Hij, en „God, mijn God, waar om hebt Gij mij verlaten?" Goede Vrijdag blijft. Bebloede vrijdag van de Kerk in nood. Maar dan blijft óók de taak, die eens vervuld werd door de troost engel van de Olijfberg, door de wenende vrouwen van Jeruza lem, door Veroni :a die Jezus' gelaat afwies, door Simon die Zijn kruis hielp dragen, en door Zijn Moeder onder het kruis, die bij Hem bleef tot alles was vol bracht. r\EZE dienst van medelijden, door een blik van verstand houding, door een gebaar van bemoediging, door 'n bete broods of een verfrissende teug, door olie en wijn in de brandende wonden... déze hoge taak der liefde voort te zetten achter het ijzeren gordijn dat is Uw ereschuld aan de Kerk in nood, die Christus is. En als ge vandaag met ontroe ring het heilig Kruis vereert, waaraan ook Uw heil te danken is, vergeet dan niet dat Oost- priesterhulp de zending heeft en de mogelijkheid om Uw liefde te dragen tot ver achter het ijzeren gordijn, waar Chris tus wacht en schreit WERENFRIED v. STRAATEN o. praem. (Advertentie) Het oude vestingstadje Gorinchem wordt uitgangspunt voor reizen van Engelse en Amerikaanse toeristen Amerikaanse en Mexicaanse sche-1 naar Duitsland. De Yacht Holidays pen zoeken het gebied af naar over- j Ltd teLonden, welke onderneming levenden. T"!i' J een bijkantoor heeft te Middelburg, Verschenen is de nota naar aanlei-j renaccijns per genoemde datum weer ding van het verslag van de Tweede tot het oude niveau zou worden terug- Kamer inzake de accijns en de om-; gebracht en/of de vrijstelling van om zetbelasting voor sigaren. De rege- J zetbelasting alsdan zou vervallen, ring heeft onlangs n.l. voorgesteld na rptrPrin«r reut nu: TTit het met ingang van 28 mei a.s. aan de tijdelijk lagere accijns voor sigaren een blijvend karakter te geven en de tijdelijke vrijstelling van omzetbelas ting met enige jaren te verlengen. Van de zijde van de Tweede Kamer is geïnformeerd, welke gevolgen het zou kunnen hebben, indien de siga- WENNEKER „OUDE PROEVER" I 7.70 „OUDE WENNEKER" I 7.25 De regering zegt nu: Uit het her stellen van de oude toestand voor de heffing van accijns en omzetbelas ting zou bij doorberekening van de belastingverhoging in de prijzen een prijsverhoging van de sigaren voort vloeien van ongeveer 35 percent, uit makende een gemiddelde prijsstijging (afgerond) van zeven cent per sigaar Zou alleen de vrijstelling van omzet belasting komen te vervallen, dan zou daarvan een prijsstijging van on geveer 71/2 percent of gemiddeld van twee cent per sigaar het gevolg zijn. Die prijsstijgingen zouden het gevaar in zich bergen, dat de bedrijfstak weer terugvalt in de toestand, waar uit zij mede dank zij de belasting maatregelen is gered. De belastingverhogingen moeten te groot worden geacht om in deze tak van bedrijf zonder prijsverhoging te kunnen worden opgevangen. deed op haar wekelijkse cruises tot op heden Schiedam aan. Men heeft nu gezocht naar een meer centraal punt, een vaarweg met minder verontreinigd water en een stad, die uit toeristisch oogpunt wat te bieden had. Daarbij heeft men het oog laten vallen op het oude, door wallen omringde Gorinchem, dat veel historisch schoon heeft en prachtig is gelegen aan de Merwede. Gorinchem kan rekenen op onge veer vijtfionhonderd Amerikanen en Engelsen per seizoen, die gemiddeld minstens twee dagen in de stad zul len doorbrengen. Aan de Yacht Holi days is een vaste steiger in de Mer- wedehaven ter beschikking gesteld (steiger zes), waar in de maanden mei t.e.m. oktober een moederschip gemeerd zal worden, dat aansluiting krijgt op gas- en elektriciteitsnet. De onderneming draagt bij in de kosten van aansluiting. Voor het vreemdelin genverkeer in Gorinchem is deze keu ze van de Yacht Holidays van grote betekenis, want ook voor de volgende jaren zal men op deze invasie van toeristen kunnen rekenen. -.a-tswsz. België verwacht de komende paas dagen zeer veel Nederlandse toeris ten. Deze verwachting wordt gerecht vaardigd door het feit, dat in de be langrijkste toeristencentra voor de ko mende feestdagen meer hotelruimte door Nederlanders is geboekt dan in andere jaren. Met name de provincies Luik, Na men en Luxemburg blijken zich in de groeiende belangstelling van de Ne derlandse toerist te verheugen. Moderne snit Moderne tinten U ziet er eren charmant uit in de regen als in de zon met zo'n riatteuze FFTWELL regenmantel Uitsluitend verkrijgbaar bij de betere confectiezaken. OOG De eigenaar van een grote horlogezaak in New York i heeft dezer dagen voor het eerst gemak gehad van het „elektrisch oog," dat hij zich had aangeschaft. Dit oog heeft de eigenschap op een scherm bij de uitgang van de winkel metalen voorwerpen te pror jecteren, die het dwars door de kleren van de geachte klanten heen in hun zakken l ziet. Het scherm stond opeens helemaal vol met metalen voorwerpen, toen een ernstig, grijs man zich naar buiten wilde begeven. De horlogier verzocht hem de zakken maar i eens leeg te maken. Er kwa- J men 61 horloges te voorschijn, die de man zonder betalen wilde meenemen. Films Om weer eens met een heel nieuw soort record te kunnen uitpakken, heeft men in Ame rika nagerekend, hoeveel me ter celluloid - speelfilms en documentaires - in 1955 werd uitgevoerd. Men kwam tot het verbazingwekkende to taal van 120 miljoen meter. Kennis De regering van Malakka heeft ontdekt, dat kappers de beste woordvoerders zijn die de politiek kent. Zij nodigde ongeveer 200 kap pers uit op een bijeenkomst, waarin men hen de huidige stand van zaken, vertelde, hen op de hoogte stelde van de regeringsplannen en allerlei andere politieke weetjes verschafte. Men rekent er (terecht! op. dat de kappers hun nieuw verworven ken nis wel aan hun klanten, zullen overdragen. Hypnose Mevrouw Nugren weet wat het zeggen wil, wanneer een Bian voor de lol aan hypnose doet. Zij werd zowat elke dag door haar echtge noot gehypnotiseerd. Eerst vond ze het wel grappig, maar later ging het tegen haar wil. Als de vrouw eenmaal onder hypnose was kende ze niemand meer terug. Zelfs haar ouders niet. De rechter vond dit laatste wel het meest doorslag gevend. De man zal met zijn kun sten moeten stoppen of er zullen andere maatregelen worden geno men. Service De gezamenlijke hotelhouders van New York zullen voor het komende toeristen-seizoen in totaal 100.725.000 gulden uittrekken om het hun gas ten meer naar de zin te maken. Tot de vormen van service, die men zich heeft voorgenomen, behoort kleurentelevisie op zowat alle ka mers. Cel Voor de krijgsraad van Ohilwell verklaarde de 20-jarige dienstplich tige soldaat Roy Dillon, chauffeur bij het Britse leger, dat zijn vrouw hem in een kamer had opgesloten, zodat hij niet naar zijn onderdeel kon terugkeren. „Ik wilde wel," ver zekerde onze Roy, „maar mijn vrouw wilde me nog graag een tijdje bij zich houden. Ik mocht niet eerder het kamertje uit alvorens ik had verklaard voorlopig niet weg te gaan." De rechter was van mening, dat dit er allemaal niets toe deed en veroordeelde hem tot drie maan den gevangenisstraf wegens desertie. Hulp Op een weg in de buurt van Berlijn raakte een grote vracht wagen aan het slippen. Het voer tuig gleed van de weg af en reed een brandmelder omver. Het ding werkte goedIn minder dan geen tijd was namelijk een brandweer- auto ter plaatse, die de vracht- auto weer in het rechte spoor Dat is nou al het derde paar hielp, van de week met een ladder er ml 19 00 Nws. 19,40 Gram. 20,00 Cabaret 21.00 Amus. ork. 21,30 Gram. 22.00 Nws. 22,15 Verz. progr. 23,00 Nws. 23,05 Gram. 23,45- 0,45 Paasnachtmis. BRUSSEL 484 m: 12,15 Gram. 13.00 Nws. 13,15 Verz. progr. 16.00 Bel canto 17,00 Nws. 17,15 Jazzmuz. 18.38 Gram. 19 30 Nws 20,00 Gevar. progr. 21,20 Lich te muz. 22,20 Gram. 22,55 Nws. 23,00 Lichte muz. 23,55 Nws. NTS: 20,00 Journ. en weerber. NCRV: 20,15 Boek der Boeken, film. 20,30 Dat gij dus hangt ten tone, film. 20,45 Behold the Man, film. FRANS België: 18,45 Testbeeld 19,00 V. d. jeugd 19,30 Toute la TV 20.00 Act. 20,15 Nws. 20,40 TV-spel 21,20 Lichte muz. Daarna: filmrubriek en wereldnws, VLAAMS België: 17,00-18,00 V. d. jeugd 19,00 Testbeeld 19.15 Gram. 19,30 Ope ningsbeeld 19,31 Nws. 19,45 Panorama 20,15 Negro-spirituals 20,30 TV-feuilleton 21,00 Jazz-ork. 22,00 Film 23,00-0,30 Euro visie: De viering van de Paasnacht. ZATERDAG 31 MAART HILVERSUM I 402 m VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. 8,00 Nws. 8,18 Gram. 8,55 V. d. hyisvr. 9.00 Gym. v. d. vro-uw 9,10 Gram. (9,35-9,40 Waterst.) VPRO: 10,00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10,05 Morgenwijding. VARA: 10,20 V. d. arb. i. d. continubedrijven 11,40 Viool en cello 12,00 Gram. 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Gram. 13,00 Nws. 13,15 VA- RA-varia 13.20 Lichte muz. 13,45 Sport- praatje 14,00 V, d. jeugd 14,35 Muzikale caus. 14,50 Lichte muz. 15,20 Boekbespr. 15,35 Omr. ork. 16,15 Het volle pond, caus. 16,30 Gram. 17,00 Act. 17,30 Orgel en zang 17,55 Het Fide-schaaktoernooi, caus. 18,00 Nws. en comm. 18,20 Gram. 19.00 Artis tieke staalkaart. VPRO: 19,30 Passepar tout, caus. 19,40 De Bijbel in het ker kelijk jaar, caus. 19,55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nws. 20,05 Lichte muz. 20,45 Cabaret 21,35 Gram. 22,00 Soc. comm. 22,15 Gram. 23,00 Nws. 23,15-24.00 Gram. HILVERSUM II 298 m - KRO: 7,00 Nws. 7,10 Gram. 7,15 Idem 7,45 Morgen gebed en liturg, kal. 8,00 Nws. en weer ber. 8,15 Gram. 8,25 Inleiding plechtig heden 8,30 Metten en Lauden 9,45 Gram. 10,00 V. d. kleuters 10,15 Gram. 10,30 Ben je zestig? 11,00 V. d. zieken 11,45 Gram. 12,15 Promenade ork. 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Amus. muz. 12.55 Zonnewijzer 13,00 Nws. en kath. nws. 13,20 Dansmuz. 13,45 Gram. 14,00 Boek bespr. 14,10 Gram. 14,40 Amateursprogr. 15,15 Kroniek van letteren en kunsten 15,55 Gram. 16,00 De schoonheid van het Gregoriaans 16,30 V. d. jeugd 17,40 Gr. 18,00 Lichte muz. 18,15 Journalistiek weekoverzicht 18,25 Gram. 18.30 Pari. overz. 18,40 Gram. 18,45 Regeringsuitz.: Atlantisch Allerlei: Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het Atlan tisch Pact 19.00 Nws. 19,10 Radio Filharm. ork. en soliste 20,00 Lichtbaken, causerie 20,20 Act. 20,35 De gewone man 20,40 Or- gelconc. 21,00, Het bitter lijden van onze Heer Jezus Christus hoorsp. 22.15 Gram. 23,00 Nws. 23,15-24,00 Paaswake en plech tige Nachtmis. BRUSSEL 324 m: 12,00 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Radio-almanak 14,30 Journ. 15,00 Lichte muz. 15,45 Accordeonspel 16,00 Gr. 16.15 Accordeonspel 16,30 Gram. 16.45 Engelse les 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17,20 Litur gische gezangen 17,30 Orgelconc. 18,00 Liturgische Paaswake 18,30 V. d. soldaten (Advertentie) Deze aangename zalf verlicht méér, omdat ze geconcentreerd isl Snelle opluchting volgt, wanneer O borst, keel en rug met Vicks Vapo- Rub inwrijft. De verzachtende dam pen worden direct door de ontstoken luchtwegen ingeademd. Tegelijker tijd verlicht de verwar, mende pleister-werking de benauwde borst 20) 't Was te toevallig om aannemelijk te zijn, vind je ook niet En Pro- thero krijgt een aderlating." ,,'t Kan puur toeval zijn geweest" zei Pat. „Ik houd niet van zulk toeval, waar bij mensen als mijnheer Spce de kans krijgen, Prothero af te zetten." „Bedenk goed, juffrouw Madigan, dat dit misschien een ernstige be schuldiging betekent tegen een van onze inkopers." „Ik beschuldig niemand, maar het lijkt me verstandig om uit te zoeken, wie mijnheer Spee is. waa. hij de spullen vandaan heeft, met wie hij zich ophoudt enzovoorts. In elk geval ligt dat o> jouw weg en als je het er goed afbrengt, krijg je een pluimpje van de directie en misschien nog op slag ook. Ik bepaal me tot opmerkin gen. Als je dus vandaag of morgen de hand legt op een complot, dan ben jij de man. Houd mij er buiten speciaa^ wat de politie en het vinden van Elsie Whipple's lijk betreft. Dan ben jij degene, die haar man heeft opgespoord en iedereen zegt: „Is die Pat Evans geen kei?" „Het lijkt er op" zei Pat, „of jij het maar voor het zeggen hebt. Maar voor deze keer neem ik het. Wat Elsie Whipple betreft althans. Maar als je hersens had, zou je inzien, waarom." „Je bedoelt" zei Sherry, „dat het mij net zo zou kunnen vergaan als Elsie, die vermoord werd omdat ze te veel wist." „Precies" zei Pat. „En heb je er misschien ook bij stilgestaan, juf frouw Madigan, dat, als er op de lin nenafdeling iets verdachts gaande is, het even goed Newsome als Portman kan zijn? Of allebei, of zelfs geen van beiden?" „Een man voor wie ik me met nobele bedoelingen interesseer" zei Sherry, „heeft al een voorsprong op punten. Ik ben namelijk erg nuchter en geef me niet af met snoodaards." „Juffrouw Madigan" zei Pat ern stig, „waarom ga je niet een poosje met ziekteverlof? Je bent een bijde hand ding en ik zou niet willen dat je iets overkwam." „Ik evenmin" zei Sherry, „maar het past niet het hazenpad te kiezen als je partij in de verdrukking zit. Zou jij dat doen?" Pat werd officieel. „Juffrouw Madi gan" zei hij, „je hebt er goed aan gedaan naar mij toe te komen, al weet ik niet wat ik er van denken moet. Het merendeel van je mede delingen bestaat uit vermoedens en wettigt dus geen gevolgtrekkingen. Ik zal nagaan of er feiten of aan wijzigingen bestaan, die je theorie ondersteunen. Voor zover Prothero er bij betrokken is, is dat mijn taak en wat de moord betreft is het de taak van de politie. Ik sta mijn man netje en de politie eveneens. Waar mee ik wil laten uitkomen dat de hulp van eigengereide jongedames ge voeglijk gemist kan worden. „Zonder de hulp van zo'n eigenge reide jongedame" merkte Sherry op, was je nu nog net zo ver als in het begin." „Dat geef ik toe. Maar nu is het ogenblik voor jou aangebroken om voorgoed van het toneel te verdwij nen. Laat het verder aan de beroeps mensen over. Het feit dat je geen aangifte hebt gedaan van de moord op Elsie, zou je al in ernstige moei lijkheden kunnen brengen. Wat dat aangaat zal ik voor je op de bres staan. Maar als je 't bij 't rechte eind hebt, wat betreft de identiteit van de vermoorde man, dan ben je een spaak in het wiel van degenen, die met de politie op gespannen voet staat. Kun ja me volgen? Misschien was Elsie ook een spaak in hun wiel. Ze zullen niet erg op je gesteld zijn. En wat dat aangaat kan ik niet voor je op de bres staan. MOET je wer ken, juffrouw Madigan?" „Bedoel je of ik verhongeren zou als ik geen baan had?" „Ja." „Ik zou in elk geval te eten en minstens twee paar schoenen heb ben." „En een bontmantel?" „Ik houd niet van bontmantels." „Als je niet behoeft te werken" zei Pat, „dan raad ik je aan je be trekking op te zeggen en op vakantie in Caiifornië te gaan. Dat is een veilig eind weg." „Nee" zei Sherry vastberaden. Pat haalde zijn schouders op. „Heb je me alles \erteld?" vroeg hij. „Praktisch alles", zei Sherry. „Wat wil je daarmee zeggen?" „Praktisch alles wil zeggen: bijna alles. Mijn overige ideeën zijn nog in nevelen gehuld. Zolang de mist niet optrekt, ben ik niet van plan je er mee lastig te vallen. Meer kan ik niet zeggen. Pat begreep dat ze het meende en hij drong niet verder aan, doch zei: „Dan heb ik nog iets te zeggen. Wat die zogenaamde in nevelen gehulde ideeën betreft: probeer liever niet door de mist heen te dringen. Steek ie niet in een wespennest. Zodra ik merk dat ie ie neus weer ergens in steekt, ga ik naar Wente en laat je ontslaan. En als hij weigert, ga ik naar mijnheer Prothero persoonlijk. Ik meen wat ik zeg." „Daarvan ben ik overtuigd, Pat. Je bent een streng en rechtschapen man, zo geslepen als een vos en ik mag je graag lijden, ook al doe je af en toe een beetje komiek. Het is namelijk erg komiek om te proberen streng en rechtschapen op te treden tegen een meisje, dat grootgebracht is door een strenge en rechtschapen vader en dat precies weet hoe ze hem om haar vinger kan winden Probeer liever niet mij te ringeloren, Pat Evans". Ze richtte zich zo hoog mogelijk op, wat geen indrukwekkend, maar wel 'n aantrekkelijk effect had. En ze keek zo onheilspellend, dat Pet Evans moest lachen. „Maak dat je wegkomt, Klein Duim pje" zei hij, „voordat papa je over de knie legt." Maar toen Sherry zich omgedraaid had, keek hij mevrouw Swain ern stig aan en zij schudden beiden het hoofd. De moederlijke vrouw en het slan ke meiske gingen naast eikaar de trap af. Sherry sputterde boos. „Toen ik kennis kreeg aan Swain" zei mevrouw Swain sussend, „haalde ik net zulke fratsen uit als jij. Dat is volkomen duidelijk. En ik heb er nog nooit spijt van gehad. Het enige bezwaar, dat ik tegen Swain kan aan voeren, is dat hij me te vroeg in de steek heeft gelaten. Over die New some kan ik geen oordeel vellen. Ge zien de feiten, kan hij evengoed een schurk blijken. Kijk eerst de kat uit de boom, meisje." „Dat weet ik wel" zei Sherry som ber. „Daarom moet ik juist in de buurt blijven, begrijpt u dat dan niet? Ik kan niet zo maar de plaat poet sen, want ik moet eerst zekerheid hebben. En daarbij kan geen mens me helpen. Mijn verstand en de stem van mijn hart zeggen, dat hij een edelaardig en heldhaftig mens is; precies mijn smaak. Maar hoe het ook zij, mevrouw Swain, hij zit of vre selijk in de knoei of hij is een sukkel. Ik voor mij houd het op het eerste." „Zoals een rechtschapen mens be taamt" zei mevrouw Swain. „En als het zwaard van Damocles boven zijn hoofd hangt," zei Sherry, „dan is het mijn taak hem tot schild te dienen." HOOFDSTUK 10 Sherry opende de deur van haar appartement en hoorde de telefoon gaan. Ze rende naar het toestel en nam de hoorn op. „Met juffrouw Madigan?" vroeg een forse vrouwenstem. „Je spreekt met Madame de Spain van Maison Versailles." „O", zei Sherry, „wat toevallig!" „Herinner je je mij nog kindje?" vroeg madame de Spain. „We heb ben onlangs kennis gemaakt." „U bent geen type om gauw te ver geten" zei Sherry. Madame de Spain lachte. „Ik ben geen doetje" gaaft zij toe. „Zeg, ik ben het een en ander te weten gekomen. Over je werk bedoel ik. Je adverten ties mogen er zijn." „Hoe weet u dat ze van mij zijn? Mijn naam komt er niet onder." ,,'t Heeft ook moeite gekost" zei madame de Spain. „Zou je er iets voor voelen om voor Maison Versail les te werken?" Sherry antwoordde niet dadelijk. De vraag overrompelde haar. „Heb ik goed verstaan", zei ze, „vroeg U of ik voor Maison Versailles zou wil len werken?" „Dat vroeg ik, ja. Ik sta op het punt om weg te gaan. 't Is maar een paar straten. Kan ik even bin nenwippen om de zaak te beklinken?" Sherry liet snel haar hersens wer ken. Het leek minuten te duren alvo- ,re?-, ZÜ antwoord gaf, maar in wer kelijkheid waren het slechts luttele seconden. Haar eerste gedachte was: Wat betekent dit? Haar tweede ge dachte: Ik moet oppassen. Maar te vens realiseerde zij zich dat ze moest weten waarvoor ze moest oppassen. Mixis en Clem kwamen er bij te pas en Portman en Roger New some niet het minst. „Dat zou leuk zijn," zei Sherry en ze voegde er voorzichtigheidshalve aan toe: „Niet langer dan een kwar tier, want ik heb een afspraak en moet me nog kleden." Schitterend" zei madame de Spain „Ik ben dadelijk bij je." Sherry legde de hoorn op de haak. Ze trok haar neusje op en betastte met welgevallen haar armspieren. Stel je voor, dat madame de Spain me te lijf gaat, dacht ze met heime lijk plezier. Voordat ze zich verder kon vermeien in de gedachte aan een kloppartijtje met de eigenaresse van Maison Versailles, rinkelde de telefoon opnieuw. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 3