Zeeuwse dag voor de bouwnijverheid Frans padvinderskoor komt naar Aardenburg Reorganisatie bij KaVeeWee te Roosendaal De fatale termijn nadert Paasprogramma in Zeeland DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 30 MAART 1956 Te Vlissingen bezon men zich op de produktiviteitsverhoging Een plan voor actie VREEMDE TALEN ÏIMGUAPHOIME Jus promovendi toegekend Aan seminarie der capucijnen Op toernee door Nederland Bedevaartcomité Vrouwenpolder bracht bezoek aan Breda Overplaatsing van afdeling naar 1 holen Prof Romme komt naar Goes Arbeider in brand Tragisch ongeval te Bergen op Zoom N H M N H H H H M Nederhandsche Handel-Maatschappij, N.V. Oorlogsgetroffenen in Zeeland, opgelet! Hoogwaterstanden Herdenking van D Jules Persijn n.v. JAC. van den BREKEL Zonen Walcheren VLISSINGEN Zilveren jubileum bij de P.N.E.M. Zuid-Beveland Z.-Vlaanderen Weg klaar Winkelactie voor de jeugd Audiëntie ACENDA Heden Morgen De Commissaris der Koningin, die gistermorgen in Britannia te Vlis singen de Zeeuwse dag voor de bouwnijverheid opende begon met Zee land geluk te wensen met de maatregel van minister Witte om bij de toekenning van het bouwvolume rekening te houden met de bouw capaciteit. Het licht is nu doorgebroken voor Zeeland zei de Commissaris en hij hoopte dat de Zeeuwse aannemers hun taak zullen begrijpen. Zij moeten niet zeggen: „Ha, er zijn karweien en nu worden we duurder" Spreker wist van de moeilijke tijd, welke de aannemers achter de rug hebben, doordat zij hun mensen aan de slag moesten houden, maar de te maken winst moet redelijk blijven. Een dringend beroep deed jhr. de Casembroot op allen, die bij de bouwnijverheid betrokken zijn om zo te komen tot opvoering der pro- duktiviteit. Spr. zonderde daar de ambtelijke instanties niet van uit en ock hun vroeg hij zo snel mogelijk de aanvragen te verwerken. Indien deze dag, aldus spreker., die samenwerking en dat samengaan brengt, dan kan hij geslaagd genoemd worden. Nadat ir. J. Berdenis van Berlecom, onder wiens leiding de dag stond, de Commissaris had bedankt, gaf hij het woord aan de eerste spreker, ir. J. van Ettinger, directeur van het bouwcentrum. in de ontwerpfase en een grondige voorbereidingstijd in gemeen over leg. Een voorstel in deze richting moet z.i. voldoen aan twee voorwaarden, n.l.: iedere aanbevolen methode moet er op gericht zijn, dat zowel de teke ningen als het plan van uitvoering gereed zijn voor de eigenlijke uitvoe ring begint; en het accent van de con currentie zou, bij nieuwe methoden, verlegd moeten worden van het prijsniveau naar ,de kwaliteit en de efficiency van de uitvoering. Zonder de de aannemer tijdig meespreekt is dit echter niet moge lijk. Samenwerking is verder even hard r.odig met de bedrijfsleiding en met de bouwvakarbeiders. Op kernachtige wijze ontvouwde ir. v. Ettinger een plan voor actie op korte en langere termijn ter verho ging van de produktiviteit en ter ver krijging van een meer bewuste kwali teit bij het bouwen. Spreker beklemtoonde, dat het om dit doel te bereiken niet in de eerste plaats gaat om een technisch wonder, maar om tientallen kleinere of gro tere verbeteringen en allereerst om een wijziging in de mentaliteit in de bouwwereld, n.l. door een open ge sprek tussen alle vakmensen. De grote taak waarvoor wij staan, zei spreker, maakt een op vertrou wen gebaseerde samenwerking voor alles noodzakelijk. „Wij moeten onze bouwcapaciteit verhogen en in de komende 10 jaren veel meer presteren dan tienmaal dat gene, dat wij gemiddeld in de laatste jaren hebben gebouwd. Wat de wo ningen aangaat wil dit zeggen, dat er niet gemiddeld 65.000 per jaar moe ten worden gebouwd, maar in de komende 10 jaren gemiddeld veel meer. Doch dan zal de traditionele sector nieuw leven moeten worden ingeblazen naast een zeer bewuste politiek t.a.v. de systeembouw. VIER GROEPEN VAN ACTIES. Achtereenvolgens besprak ir. v. Et tinger de vier groepen van acties, welke z.i. gevoerd moeten worden om meer capaciteit te bekomen. Als zodanig noemde hij: Een aanval op de bestaande onmatige verscheidenheid, dus normalisatie, standaardisatie en type-beperking; een betere organisa tie, alsmede verbetering van mecha nisatie en transport; de inschakeling van braakliggende capaciteit en ten slotte opvoering van het aantal bouwvakarbeiders. Vooral dit laatste punt geeft zorg en om meer animo voor het bouwvak te bevorderen zal men de werkomstandigheden moeten verbeteren, evenals de maatschappe lijke positie en beloning van de ar beiders. Nog bepleitte spreker het opricr- ten van actie-kernen en stippelde het program daarvoor uit; hij bekeek de mogelijkheden voor verbetering der opleiding en wees op de noodzake lijkheid van de overheidssteun op dit terrein. Tenslotte concludeerde hij „Bij de realisering var. de actieplan nen zal het niet in de eerste plaats om fundamenteel onderzoek gaan, maar wel om practisoh wetenschap pelijk werk en om kennisoverdracht. Steeds zal het oog gericht moeten blijven op de principalen, de archi tecten, de industrie en handel, de aannemers, de uitvoerders en de ar beiders, want het gaat er om, dat zij iets dóén. Van hun ondernemingslust, fantasie en vakliefde hangt alles af, al zal een actieve kennisoverdracht de consumptie van nieuwe ideeën zeer sterk kunnen bevorderen." KWALITEITSVERHOGING. DE VAKOPLEIDING. Vierde spreker was jhr. Laman Trip, voorzitter der stichting vakop leiding bouwbedrijf, die het vakon derwijs op zijn kwaliteiten en tekort komingen bekeek en enkele tips ver- vtrekte om die tekorten weg te wer ken. FILM EN FORUM. De middagzitting werd gevuld met de film: „Zo vol als een ei, zo vlak als een spiegel" en met een fo rum, samengesteld uit de vier spre kers. Voor de samenvatting zorgde ir. v. Berdenis, de voorzitter der Zeeuwse contactcommissie voor de produktivi teit, welke commissie met Eti en K.v.K. de dag had georganiseerd. (Advertentie) per gramofoon Het is een onbetwistbaar feit, dat een langdurig verblijf in het be trokken vreemde land de beste methode is om een vreemde taal te leren spreken en verstaan. Daar dit voor weinigen is weggelegd, heeft men andere methoden ont wikkeld. Eén hiervan is de Lingua- phone-methode. Teneinde dit sy steem meer bekendheid te geven bevindt zich van 30 maart t,m 14 april in de Nieuwe Ginnekenstraat te Breda een demonstratiewagen, waarin belangstellenden over de Lingua- phone-cursussen worden ingelicht. 11 INSTITUUT AMSTERDAM Bij Koninklijk Besluit van 13 maart 1.1. is, gerekend van 1 sep tember 1955 de afdeling gymna sium van het Seminarie der pa ters capucijnen, gevestigd te Oosterhout, aangewezen als be voegd om, met inachtneming van de desbetreffende wettelij ke voorschriften, aan de leerlin gen, die het onderwijs tot aan het einde hebben bijgewoond, een getuigschrift van bekwaam heid tot universitaire studiën af te geven, dat met het getuig schrift, in artikel 11 van de lio- geronderwijswet vermeld, wordt gelijkgesteld. Ir. J. Boks, architect, beantwoord de de vraag op welke wijze de kwa liteit verhoogd kan worden en trok o.m. de volgende conclusies. Nodig zal zijn de juiste opstelling van het programma van eisen; het bouwen van proto-typen. van veel voorkomende gebouwen-typen; het nemen van praktische proeven om de samenwerking tussen opdrachtge ver, architect en aannemer in de praktijk te toetsen; het opzetten van een systeem waarin het tijdstip waarop de bouwvergunning is te ver wachten, wordt genoemd. Spreker verwachtte daarvan grote doel matigheid; lagere onderhoudskosten en betere voorbereiding van het plan. INSCHAKELING AANNEMER BIJ VOORBEREIDING. De heer v. Eesteren, directeur van een aannemersbedrijf, be'ichtte daar na enkele aspecten van produktivi teitsverhoging en hamerde vooral hierbij op samenwerking en nog eens samenwerking omdat men anders nooit tot de noodzakelijke besparin gen bij de bouw kan komen. Spreker achtte het ook gewenst, Als eerste uitvoering na de zo ge slaagde Mattheus-Passion in de Sint Baafskerk is door het Bach-comité te Aardenburg aangezocht voor het geven van een uitvoering het Franse koor „Chorale Fédérale du Scoutis me Francais", dat in de Paasweek een, tournee ooor Nederland maakt. Dit kogr komt morgen naar Neder land waar het de gast zal zijn van de Paters Augustijnen te Culemborg gedurende de Paasdagen en waar het zijn eerste uitvoering in Nederland zal geven. Op 3 april treedt het op te Huissen in Gelderland, op 5 april te Venlo in Limburg, terwijl de laat ste, uitvoering voor het vertrek naar Frankrijk zal worden gegeven in de Sint Baafskerk te Aardenburg. Het koor zal hier worden ondergebracht in het Jeugdcentrum „Maris Stella" alsmede in het seminarie van de Re guliere Kanunniken van Sint Augus- tinus te Sluis. Wanneer de weersom standigheden dit toelaten zal op zater dag 7 april voor de uitvoering een mars door Aardenburg worden ge maakt. 60 LEDEN Zoals de naam dit reeds aanduidt, worden de krachten van dit koor ge leverd door de verschillende Franse padvindersorganisaties. Het telt on geveer 60 leden, zijnde voortrekkers, pioniersters, leiders en leidsters van de Franse padvinders en staat onder leiding van Michel Brunetti. Het trad meerdere malen op voor de Franse radio, terwijl er ook verschillende grammofoonplaten van in de handel zijn. Dit nationale Franse padvinders koor werd enkele jaren geleden ge vormd te Parijs en de secretaris er van is Pierre Host. De stoot tot de oprichting werd ge geven door prof. Geoffray van het conservatorium van Lyon, door de oprichting van 'n nationale beweging tot herleving van de Franse koor kunst. Uit deze beweging kwam een vereniging voort genaamd ,,A coeur joie", die de oprichting van dit koor heeft verzorgd. Districtsvergadering van kapperspersoneel 24 April te Bergen op Zoom De Nederlandse Katholieke Bond van Kapperspersoneel „St. Cosmas" heeft voor de afdelingsbestuurderen van de plaatsen Breda, Roosendaal, Z.Beveland, Vlissingen, Oosterhout en Bergen op Zoom, een distrietsbijeen-^ komst belegd, welke zal worden ge-, houden op dinsdag 24 april a.s. Deze belangrijke bijeenkomst zal in de Hollandse Tuin te Bergen op Zoom plaats vinden. De uitbreiding van het Bredase bisdom heeft ook voor de katholie ke jeugd beweging van het diocees grote wijzigingen teweeg gebracht. Dit heeft ten gevolge dat alle jeugd- groeperingen van de KJB in die nieuwe gebieden thans onder de diocesane leiding van het bisdom Breda zijn komen te vallen. Dezer dagen bracht o.a. Commis saris van Herewaarden uit het dis trict Goes een bezoek aan het dio cesane Hoofdkwartier der KJB in Breda om daar de mogelijkheden en de moeilijkheden van zijn district te bespreken. Hier waren die avond eveneens aanwezig alle leden van het Bedevaart Comité Vrouwenpol der. Jaarlijks wordt in dit plaatsje 12 km. ten noorden van Middelburg in de maand mei de Nationale Ver kennersbedevaart gehouden waar honderden verkenners uit geheel Nederland en zelfs uit België aan deelnemen. Deze nationale verken nersbedevaart, die nu dus in het bisdom Breda is komen te liggen, be_ dat de aannemer wordt geraadpleegd hoeft de volle aandacht. De heren Tengevolge van een verder doorgevoerde mechanisatie en een reor ganisatie van het bedrijf is tegen eind van deze week bij de KaVeeWee sigarenfabrieken te Roosendaal aan 48 personen ontslag aangezegd. Het betreft hier 33 ongehuwde nunnelijke arbeidskrachten en enkele ge huwden zonder kinderen, op een uitzondering na. Het ontslag is ver leend in overleg met de Arbeidsinspectie, omdat een bepaalde afdeling wegens te grote arbeidsintensiviteit wordt gemechaniseerd. Intussen is door de directie van de KaVeeWee sigarenfabrieken met de gemeente Tholen een overeenkomst aangegaan om een bepaalde af deling van haar bedrijf daar ter plaatse te vestigen. De daarvoor be schikbare lokaliteiten worden thans voor deze afdeling ingericht. Voor lopig zullen daarin 40 personen werk vinden. Het ligt in de bedoeling van de KaVeeWee-sigarenfabrieken om te zijner tijd in Tholen een eigen fabrieksgebouw te vestigen, indien blijkt dat er voor deze lichte indus trie voldoende arbeidskrachten beschikbaar komen. De verder doorgevoerde mechanisatie in de fabrieken te Roosendaal was reeds geruime tijd geleden voorzien. De produktie van het bedrijf is daardoor sterk toegenomen. Het arbeidsintensieve werk van vrij dure krachten komt door deze mechanisatie voor een groot gedeelte te ver vallen. Vroom en de Beer uit Middelburg alsook aalmoezenier Kempers van de Middelburgse parochie waar de beel tenis van Onze Lieve Vrouw van den Polder wordt bewaard, pleitten voor deze bedevaart. Dioc. Comm. J. Janssen en Dioc. Aalm. Klep zeggen toe alles te zul len doen om deze nationale bede vaart in ere te houdên en zo moge lijk uit te breiden, opdat deze mooie traditie, waar thans het bisdom Bre da trots op is, gehandhaafd kan wor den. Komende weken is de Bredase dio cesane staf voornemens enkele rei zen naar Zeeland te ondernemen om daar contacten te leggen en kennis te maken met de diverse functiona rissen die daar werken in K.J.B. verband. De groslijststeniming voor de K.V.P. Romme en v. Dongen aan kop De totaal-uitslag van de zondag j.l. gehouden groslijststemming der K.V.P. voor de Kamerverkiezing luidt: Op prof. Romme (dus op het poli tiek advies) werden uitgebracht 2475 stemmen. Van de geadviseerde kan didaten verwierven v. Dongen 686; v.d. Himst 107; v.d. Ploeg 38; prof. Delfgaauw 23; v.d. Weijden 13; mej Nolten 9; Boot en Weijten 8; Groen v. Rijckevorssel, mej. Stringa 5 en Lukas 5; Kleisterlee 4; Neefs en Bagch 3; v. Doorn 2 en Boogaard en Laar ieder 1 stem. Totaal 3403 stem men. Van de niet geadviseerde kandida ten kregen Aalberse 1; Adriaansens 69, Andriessen 43; Bakker 1; Bo gaard 4; Kamper 4; mevr. Duchateau 2; Dijsselbloem 10; Groffen 19; mevr. Kortekaas 1; v. Meerwijk 14; v. 't Westende 10 en Zwarthoed 1 st. Sa men 175 stemmen. Men deelde ons mee, dat Tweede Pinksterdag de leider der K.V.P.- fractie in de Tweede Kamer, prof. Romme, naar Goes komt voor het houden van een politieke rede in ver band met de Kamerverkiezing. Van de voorzitter der Goese K.V.P.-afde ling vernamen wij voorts dat op an dere data waarschijnlijk ook minis ter Witte en prof. Lemaire komen spreken. In de constructiewerkplaatg van de fir.ua B. Jansen te Bergen op Zoom heest zich gistermiddag omstreeks 3 uur LSn ernstig ongeval voorgedaan, waarvan de 35-jarige elektrisch lasser K. Vermeulen het slachtoffer is ge worden. Toen Vermeulen in een ketel aan het lassen was, geraakten zijn kleren, vermoedelijk door wegspringende vonken, in brand. Op zijn hulpgeroep snelden enkele mede-arbeiders toe, die over de als een fakkel brandende ongelukkige water wierpen. In deerniswekkende toestand heeft men het slachtoffer naar het Alge meen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom overgebracht. Voor het leven van Vermeulen, die gehuwd en vader van drie kinderen is, wordt gevreesd. (Advertentiel Het Bioscoopgebouw te Hulst ver toont in het Paasprogramma de al besproken film „Terug uit de hel", de bekende oorlogsfilm naar het boek van Audie Murphy. (14 jr.) Wie in plaats van deze historische en goede film liever iets luchtigers ziet kan terecht bij „Drie matrozen in Parijs" waarin het vrolijk toe gaat. Een gezellige ontspanningsfilm (a.l.) In Axel, het Centrum, is het „Huis van bamboe" (18 jr.) een misdaad film die in Tokio speelt. Een stel Amerikaanse deserteurs vormt een gangsterbende en opereert in de Ja panse hoofdstad. Hoe zij onschadelijk gemaakt worden is een avontuurlijk verhaal met een dramatisch einde. (18 jr.). Verder is daar nog „Korpo raal Wanhoop", een aardige klucht uit de tijd dat Engeland bang was voor een invasie en men dus vrij willige landstormgroepen oprichtte. De dapperen beleven de raarste avonturen en de held verovert ten slotte een machinegeweer en een meisje (a.l.). In Olympia, Sas van Gent. draait „Mambo" <18 jr, met. voorb,) een historie van liefde en verraad, waar in een handig man geld wil verdie nen aan het huwelijk van zijn vrien din... met een ander. Verder „Deep in my hart" (a.l.) is een verhaal uit de muziekwereld, met het verhaal van een carrière en vol romantiek en tenslotte Waldo speelt detecti ve", een moordverhaal dat niet zo griezelig is als het eerst lijkt. Het komt allemaal op „zijn pootjes te recht, ook met de liefde. (14 jr.). Luxor Ternèuzen, vertoont „Geen tijd om te blozen", een klucht waar in een serieus man niets dan seri- euse plannen heeft voor de tijd dat zijn vrouw hem alleen moet laten, maar tenslotte in zulke rare situa ties verzeild geraakt dat hij het al lemaal niet meer kan bijhouden. (18 jr. met voorb.). Verder „Huis van Bamboe", hierboven besproken. In Concertgebouw „Kikvorsmannen" een goed gespeelde film over de strijd van de commando's die onder de zeespiegel tegen de Japanners voch ten. (14 jr). Hofzicht Theater, IJzendijke, ver toont „Zo lang je nog een moeder hebt" (18 jr.) het verhaal van de strenge, rechtvaardige, zich opoffe rende moeder te midden van haar onaangenaam met het leven kennis makende kinderen en „That mid night kiss',' een muziekfilm met veel humor en vol romantiek, waarin de bekende zanger Mario Lanza optreedt (a.l.). Ledel Theater, Oostburg, heeft een de feestdagen waardige film „De mantel", reeds eerder uitvoerig be sproken. Ongetwijfeld zal deze in drukwekkende cinemascopefilm ook hier de belangstelling trekken, (a.l.) Voorts geeft Grand in Goes de Ci nemascope „Love me or leave me" (18 jr.), terwijl voor Middelburg de KFC-keuringen resp. zijn: Schouw burg met „Leve de Jantjes" (a.l.) Electro met „Operatie Tirpitz". Vlissingen geeft tenslotte in Luxor „Een vrouw zonder vrees" (14 jr.) en in Alhambra de Cinemascope: „Jacht op het groene vuur" (14 jr.). i i „De bank regelt mijn zomervakantie" Voor buitenlands geld en reisclieques ga ik altijd naar mijn bank, de Nederlandsche Handel-Maatschappij. Deze maakt het mij zeer gemakkelijk, want ook mijn reisbagage- en ongevallenverzekering wordt door haar verzorgd. Hebt u ook al een exemplaar van de reisfolder van d« N.H.M. met tal van praktische wenken? Deze folder is gratis verkrijgbaar. ALLE BANKZAKEN OVEK DE GEHELE WERELD AGENTSCHAP BREDA Catharinastraat 8. Telefoon 9943 Correspondentschap Oosterhout: Heuvelstraat 1 6Zitdag te Princenhage: Hcilaarstraat 22 Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, zaterdag 31 maart, de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 5.51 en L8.21 uur, te Ter- neuzen om 5.18 en 17.45 uur. te Vlis-; singen om 147 en 17.14 uur. De stichting voor de landbouw ves tigt er de aandacht op, dat oorlogs getroffenen, die een herstelbaar be schadigd of een verwoest pand in Zeeland nog niet hersteld hebben, niet dienen te vergeten, dat de mi nister van Financiën bij de totstand koming van de wet "bp de materiële oorlogsschaden gemachtigd is om 'n termijn te stellen, waarbinnen men wil men in aanmerking komen voor een krediet, uitgestelde of aan vullende bijdrage een daaroe strekkend verzoek moet hebben inge diend. In een uitvoeringsbeschikking heeft de minister bekend gemaakt dat een dergelijke termijn gesteld is voor die gevallen in Zeeland, waarin men een bijdrage op grond van artikel 8 dan wel een financiële tegemoetko ming op grond van epn der artike len 71 en 72 van voornoemde wet wil verkrijgen. Die termijn verstrijkt na melijk op 31 mei a.s. Volgens publicaties van het minis terie van wederopbouw en volkshuis vesting houdt het voorschrift tot die aanvraag in. dat zij dient plaats te vinden door indiening van een F.F. formulier met bestek en tekening omtrent nog uit te voeren herstel en of herbouwwerkzaamheden. Ofschoon de stichting van oordeel Is dat zoveel mogelijk spoed be tracht dient te worden om tot her stel of herbouw te komen, kunnen wij ons zeer wel voorstellen, dat er bijzondere gevallen zijn, waarin het F.F. formulier (te verkrijgen ten ge meentehuize of bij de provinciale di rectie voor de Wederopbouw en Volkshuisvesting) nog niet verge zeld kan gaan van bestek en teke ning. Getroffenen, welke met dit pro bleem te kampen hebben, kunnen dit aan de gewestelijke raad Zeeland van het landbouwschap (Landbouw- huis. Goes) voorleggen. Zij, die niet tijdig een aanvraag indienen, verliezen daarmede het recht op een aanvullende tegemoet koming. Op initiatief van de Vlaamse Toe ristenbond zal op zondag 29 april te Broechem bij Antwerpen een ge denksteen worden onthuld ter ere van dr. Jules Persijn. Tevens zal er daar dan een Jules Persijnpad wor den geopend. Prof. Dr. Jules Persijn, die als publicist en redacteur van de ..Dietsche Warande en Belfort" een der grote figuren is geweest in het katholieke Vlaanderen in het eerste kwart van Hrve eeuw, overleed te Broechem in 1933. (Advertentie)"' TILBURG - BERGEN OP ZOOM Donderdag 29 dezer vierde de heer J. J. de Kok, chef van de schilders werkplaats der P.Z.E.M., zijn zilve ren dienstjubileum. Des morgens werd de jubilaris met echtgenote en doch ter ontvangen in de conferentiezaal der centrale Zeeland, waar hij in har. telijke bewoordingen werd toegespro ken door de Directeur der PZEM, ir T. Michielsen, die hem dank bracht voor de bewezen diensten, niet alleen in zijn dagelijks werk, doch ook als instructeur der EHBO, onder aanbie ding der gebruikelijke enveloppe. De Hoofdopzichter der centrales, de heer A. F. Linse, sprak eveneens zeer waarderende woorden en bood na mens het personeel een blijvend aan. ■.iKcn aan. Mevrouw de Kok werd een plant aangeboden. Namens de personeelsvereniging, waarvan de heer de Kok bestuurslid is, sprak de voor zitter, de heer J. Huser, gelukwen sen en dank, eveneens onder aanbie ding van een aandenken. Namens de Middelburgse collega's sprak» de heer B. de Jonge, onder aanbieding van een geschenk, terwijl ook namens de Commissie tot beheer der Zomerhuis jes gelukwensen werden uitgespro ken. De heer de Kok dankte ten slot te allen voor de hartelijke woorden en aangeboden geschenken. s-Heerenhoek GEEN FAASBAL. Het Paasbal dat door de Jongeren beweging was georganiseerd kon we gens ziekte van de heer Bilderbeek geen doorgang vinden. Kruiningen OPENING KLEUTERSCHOOL Donderdag 5 april a.s. zal mevr. de Casembroot - barones v.d. Peltz, 's middags om half drie de nieuwe kleuterschool aan de Burgemeester Vogelaarstraat openen. Van vijf uur af is de school voor belangstellenden te bezichtigen. Kwadendamme Toneel De toneeluitvoering van de muziek, „Suske Perdaems" die we gens ziekte van een der spelers werd afgelast, gaat nu door op 7 en 8 april aanstaande. Graauw Eindelijk is Graauw dan uit zijn isolement verlost; de weg Graauw- Paal is dicht en de bus rijdt weer de normale route over Paal, Kruis polder naar Perkpolder. Door de vorstperiode heeft het he le geval wel enkele weken vertra ging gekregen, maar nu is dan alle leed geleden. Als nu de Achtereindstraat nog een nieuw wegdek heeft gekregen, zal 't hele dorp zijn afgewerkt. Het is er bepaald een heel stuk op verbeterd. Men heeft moeite gedaan om de zaak zo mooi mogelijk op te leveren. Alleen het stuk trottoir midden in het dorp van de oprit Schelfhouts- hoek naar oprit Oude Kaai steekt schandalig af bij de rest. Naast het aangelegde trottoir zit de grond zo hoog en loopt zo steil op tot tegen de diverse woningen, dat bij een fikse stortvlaag het hele trottoir onder de slijk en de modder moet komen te zitten. Hier was een hogere afschut ting door betonplaten of een gemet seld muurtje zeker meer dan nodig geweest. VELE HANDEN MAKEN LICHT WERK. Zo schijnt men er in onze gemeen te algemeen over te denken. Ieder wil meehelpen om de abnormaal ho ge reparatiekosten aan het patro naatsgebouw bij elkaar te krijgen. De laatst gehouden prijskaarting bracht 170.nette op de Boeren leenbank schonk een bijdrage van 500.enz. enz. Ook de gidsen willen niet achterblijven en venten met paaseieren, waarvan de netto opbrengst eveneens aan het patronaat zal worden afgedragen. Koewacht Na de gesla^yde v. ikehveek te Koe wacht. afgelopen winter gehouden zijn onze plaatselijke winkeliers weer in vergadering bijeengekomen en werd besloten weer een nieuwe actie op touw te zetten, ditmaal echter voor de jeugd. Deze actie wordt gehouden in de periode van 28 maart tot 5 mei. Bij de besteding van f 2,50 zal de deelnemende winkelier de consument een bonnetje verstrekken, dat tijdens de kermis door de kinderen kan be steed worden op de draaimolen, trein, tje, frietkraam enz. Indien de Koe- wachtse fanfare met de kermis ge reed is, is het de bedoeling, dat tij dens de kermis het treintje een rond rit maakt over het dorp met aan boord alle deelnemende winkeliers, vooraf gegaan door de fanfare. JAARMARKT Woensdag 4 april zal weer de jaar lijkse veemarkt worden gehouden. Op deze markt zullen gekeurd en ver handeld worden paarden, hoornvee, biggen en konijnen. Door het gemeen tebestuur zijn tal van mooie prijzen hiervoor beschikbaar gesteld. BOUWBEDRIJVIGHEID IN ONZE GEMEENTE Op Koewacht heerst er momenteel een grote bouwbedrijvigheid vooral op industrieel gebied, In de Prins Hendrikstraat is men druk bezig met de lemenplatenfabriek van de N.V. Linex Nederland, Op de Vlasroterij „St. Andries" begint men met de bouw van 9 nieuwe rootbakken en in de Schoolstraat is men bezig met de bouw van een nieuwe Kleuter school. Aardenburg DRUKTE IN HET UITBREIDINGSPLAN In het nieuwe uitbreidingsplan tus- sen Wandeldreef en Burchtstraat heerst een grote bedrijvigheid. Van gemeentewege is men begonnen met het leggen der riolering op de plaats waar te zijner tijd de straten zullen komen. Met een grote dragline van de Nederlandse Heide Mij worden de diepe geulen gegraven, terwijl de ploeg gemeente-arbeiders daarbij vol op assisteert. Men hoopt binnen een paar weken met dit werk klaar te zijn. Ook werden reeds grote hoeveel heden klinkers aangevoerd voor de bestrating. E»n moeilijkheid vormt hier nog het verschil in hoogte in dit gebied, waardoor het noodzake lijk zal zijn van het hogere gedeelte grond af te voeren naar het lager gelegen deel. Met de bouw der r.k. Jongensschool kon reeds worden be gonnen, terwijl de eerste 5 woningen in dit nieuwe plan reeds aan hun af werking toe zijn. Het zijn 1 particu liere woning en 4- woningen van een bouwmaatschappij, die aan particu lieren zuilen worden verkocht. Reeds meerdere plannen voor particuliere bouw in dit plan liggen klaar. Congres afd. Zeeland Ver. Ned. Gemeenten Op 20 april te Kruiningen De afdeling Zeeland van de ver eniging van Nederlandse gemeenten is van plan om op 20 april te Krui ningen een congres te houden. Prof. Hornstra zal komen spreken over het onderwerp; De nieuwe ge zondheidswet en de gemeenten. Z.H. Excellentie de Bisschop van Breda zal geen audiëntie verlenen op zondag 1, maandag 2 en woensdag 4 april a.s. Sas van Gent Olympia: Diep in mijn hart 8 uur. Terneuzen Luxor: 8 uur Geen tijd om te blozen. Antwerpen Kon. Vlaamse Ope ra 5.30 uur: Parsival. Axel Centrum: 6.30 uur en 9 uur De koning der Zuidzee. De Klinge Kinema van Dijck: 7.30 uur De zonen der woestijn en De lustige boer. Goes. Grand: Love me or leave me. Hulst Bioscoopgebouw: 8 uur Terug uit de hel. Middelburg Electro: Operatie Tir pitz. Schouwburg: Leve de Jantjes. Oostburg Ledel Theater: 8 uur De mantel. Sas van Gent Olympia: 8 uur Diep in mijn hart. Terneuzen Concertgebouw: 8 uur Kikvorsmannen. Concertgebouw: 3 uur Assepoester. Luxor: 8 uur Geen tijd om te blo zen. Vlissingen. Alhambra: Jacht op het groene vuur. Luxor: Een vrouw zonder vrees. IJzendijke. Hofzicht Theater: 8 uur Zolang je nog een moeder hebt. Antwerpen Kon. Vlaamse opera 8 uur Tosca. 20) 't Was te zijn, thero kri

de Stem | 1956 | | pagina 2