Arabische Liga belooft steun aan de Algerijnse rebellen Loonoverleg van de metaal vastgelopen Gouverneur slachtoffer van O.-Vlaanderen roofoverval van 8 Strijd in Snelle daling eierprijzen Noord-Afrika naar hoogtepunt DE DOOD OP DE WEG LASZLO RAJK werd ten onrechte geëxecuteerd Zes procent „exclusief Frankrijk nam nog geen besluit 28.000 PAASEIEREN voor de Bond Zonder Naam Bandieten schrokken van letter A Melkopbrengst hoger dan de garantieprijs WERKLOOS VOOR DE KADE OP AVONTUUR. 10 1122,50 et DAGBLAD VOOR Vijfjarenplan voor emigratie naar Australië Tamelijk zacht Bouwvakarbeiders Gemeenten moeten geen werk gevergaan spelen OOK GEVECHTEN IN TUNESIE Euratom' Tijdelijke wet op afbetaling Boedapest bekent schuld a.s. Zondag de uitslag Daders werden gegrepen In 1954-1955» Geen cassatie in zaak Anneke Beekman r 1 persoons klamheidl In! I-ale matras voordelen, kifn. |ikbaar; kan uimelt niet, Isteriliseerd; van welke ar garantie. I van solide Verkrijgbaar 1 andere ge- leven "k naar de vele |c producten. |:m. In- en uitwen- I. f 2500 accessoires |7. Radio, org. Ford Nu, wegens om- Te zien en verdere |452, VLISSINGEN 96e JAARGANG No. 22112 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Directie, Redactie en Administratie: 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V. M. Ver- cauteren. Abonn.prijs bij vooruitbet. f 5.85 p. kwartaal, p. post f 6.55, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) f 0.45. Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct. Postrek. 278841 God, Koningin en Vaderland W a 51 VRIJDAG 30 MAART 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 3j) Bleven de kippeeieren als gevolg van de strenge winter met een belang rijk lagere produktie bijzonder hoog in prijs, gedurende de laatste dagen is er een belangrijke daling tot stand gekomen. Werd vorige week donderdag te Barneveld 17,95 per 100 stuks eie ren van 61.8 gram genoteerd, gisteren deed dezelfde soort eieren 13.95 per 100 stuks, een achteruitgang van niet minder dan 4 cent per ei in een week tijds. In verband met de paasdagen geen onprettig geluid voor de consu ment. De Nederlandse en de Australische regeringen zijn van plan, in de ko mende vijf jaar 25.000 Nederlanders zich te laten vestigen in Australië, zo is te Canberra meegedeeld. Tussen de Nederlandse commissaris voor de emigratie, mr. ir. B. W. Ha- veman, en het Australische departe ment voor immigratie is overeenstem ming bereikt over een ontwerp-plan, dat nog door de twee regeringen moet worden goedgekeurd. Op een persconferentie verklaarde de heer Haveman, dat het akkoord in grote lijnen zal aansluiten op een be staande regeling, waarbij tenminste 5.000 personen per jaar worden over gebracht. DE 68-jarige bisschop Dorotheos van Larissa is, als opvolger van de over leden mgr. Spyridon, tot aartsbisschop van Athene en Primaat van Grieken land gekozen. DE RIJKSPOSTSPAARBANK te Am sterdam bestaat op 1 april 75 jaar. Ze begon met 5 ambtenaren, momenteel werken er 900. Op 40.000 v. d. 4,5 mil joen spaarkaarten komt de naam Jan sen, Jansens, Janssen, Janssens, Janse of Jansse voor. PRESIDENT Sygman Rhee heeft don derdag de algemene dienstplicht in Zuiid-Korea ingevoerd. TER GELEGENHEID van zijn gouden jubileum als oppasser van het rep tielenhuis in Artis heeft de heer B. Bollee de ere-inedaille in brons, ver toonden aan de Orde van Oranje-Nas- sau, gekregen. Dat mocht dan ook wel DONDERDAGOCHTEND werden in Famagusta (Cyprus) twee bommen gegooid naar een Britse politie-auto. Een van de inzittenden werd zwaar, d« andere licht gewond. VOLGENS DE „New-York-Times" moeten, met ingang van deze zomer, alle Amerikanen die een paspoort wil len hebben, zweren dat zij nooit com munist zijn geweest. DE ZWEEDSE premier, Tage Erlan- der, is gisteren in Moskou aangeko men voor een bezoek van veertien dagen. Boelganin en Kroestjev waren ter begroeting op het vliegveld aan wezig. VIER BRITSE kolonels, die uit het Arabische legioen zijn ontsla gen, zoeken door midel van een advertentie in de „Times" een andere betrekking. Zij zeggen „vastberaden, bekwaam en intel ligent te zijn. PRINSES MARIJKE zal haar Paas vakantie evenals verleden jaar door brengen in het kindertehuis „Le Ge- nise" te Arveyes-Villars in Zwitser land. PREMIER NEHRO'E heeft een Paki- staans voorstel om de bestaande grens geschillen aan arbitrage te onderwer pen van de hand gewezen. Hij wil wel een verklaring tekenen, waarbij wordt afgezien van oorlog. OP EERSTE Paasdag zendt de KRO van ongeveer vijf over twaalf tot kwart over twaalf de Paastoespraak van de H. Vader uit, met een Neder landse vertaling, over de middengolf 402 meter. ALLE PASSAGIERS en bemannings leden van de bij de kust van Mexico gezonken „Matui" (zie elders in ons blad), blijken volgens de laatste be richten gered te zijn Verwachting van het K.N.M.I. tot vanavond: Veranderlijke bewolking, maar J vrijwel overal droog. Overwegend zwakke wind uit zuidelijke rich- tingen. Tamelijk zacht weer. Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: Zwakke tot l matige wind uit oost tot zuidoost, i Zacht weer. Bewolkt met mooie opklaringen. Hier en daar wat neerslag. Vandaag: zon onder 19.12 uur. Morgen: zon op 6.20 uur, maan op 0.15 uur, maan onder 8.27 uur. Het is de regering: gebleken, dat in een enkele gemeente aan gehuwde bouwvakarbeiders, die van elders wor den aangetrokken, van gemeentewege bijdragen worden toegekend in pen sion- en reiskosten etc. Hiertegen bestaan bij de regering overwegende bezwaren. Deze gedrags lijn betekent namelijk, aldus zegt mi nister Beel in een schrijven aan de gemeente-besturen, enerzijds het overnemen van de taak en de zorg van de particuliere werkgevers, waar voor geen aanleiding bestaat, en houdt anderzijds het gevaar in. dat een doorkruising van het loonbeleid ontstaat. De regering dringt er daarom op aan, dat verdere invoering of toepas sing van dergelijke maatregelen thans achterwege wordt gelaten. ROTTERDAM: De 14-jarige jon gen C. van der Giessen uit de Witte van Haemstedestraat werd aangereden door een bestelauto en kreeg een schedelbasisfractuur. Bij aankomst in het ziekenhuis bleek dat hij was overleden. De besprekingen in de Vak- raad voor de metaalindustrie zijn afgebroken. De werkgevers zijn nl. teruggekomen op hun standpunt dat zij op vrijdag 23 maart hebben ingenomen. Het College van Rijksbemiddelaars heeft partijen thans uitgeno digd voor een bespreking, die vanmiddag gehouden zou wor den. De laatste besprekingen hadden be- trekking op enkele detailpunten, o.a. de verlaging van de leeftijdsgrens, waarop de metaalbewerker loontech- nisch volwassen is, herziening van de gemeenteklasse-indeling, verlaging van het loonverschil tussen de laag ste en hoogste gemeenteklasse, her ziening van de jeugdlonen, aanvulling van ziektegeld en ongevalsuitkerin gen e.d. De werknemers menen, dat deze detailvoorzieningen buiten de zes pro cent loonsverhoging dienen te vallen. Volgens de werkgevers zal de toe kenning ervan een totale loonsver hoging van 7.5 tot 8 procent bete kenen. Hoewel men het in de Vakraad over de toekenning van verbeterde arbeidsvoorwaarden op zichzelf eens is geworden, wensen de werkgevers niet dat deze voorstellen door de Vakraad aan het College van Rijks bemiddelaars worden voorgelegd. De Raad van de Arabische Li ga heeft zich in een vergadering te Caïro verplicht, de Algerijn se opstandelingen te steunen „met alle middelen die de Arabi sche landen ten dienste staan". De Raad nam tevens een resolu tie aan, waarin hij zegt te be treuren dat Frankrijk Navo- strijdkrachten aanwendt in een „vernietigende agressie-oorlog" in Noord-Afrika. „Wij hebben volledig vertrou wen", zo werd gezegd, „in de overwinning van de Noordafri- kaanse nationalisten en van het nationalisme overal ter wereld. De Franse ministerraad is donder dag niet tot een besluit gekomen over de vraag of Frankrijk moet toetreden tot de voorgestelde Europese atoom organisatie „Euratom". Mendès France, de jonge Gaullist Chaban Delmas en de minister van defensie, Bourges Manoury, leiden het verzet tegen de suggestie dat Frank rijk zijn recht om atoomwapens te vervaardigen moet opgeven. De meeste socialistische ministers, ook premier Mollet, zijn vóór het plan. De minister van buitenlandse zaken, Pineau, stelde donderdag voor Frank rijk lid te laten worden van de „Eura tom", doch met de bepei'king dat het zich voorlopig slechts voor vier of vijf jaar verbindt om geen atoomwapens te vervaardigen. De regering wacht nu het verslag af van de deskundigen van de zes landen die de „Euratom" zouden vor men. Men vreest dat het geschil om deze kwestie zich ontwikkelen kan tot een controverse, die even diep is als indertijd het verschil dat leidde tot verwerping van het Europese Leger. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend tot duidelijke rege ling van het afbetalingswezen. Het ontwerp wil de minister van economi sche zaken bevoegdheid geven rege len te stellen voor de te storten eerste aanbetalingen en over het verloop van de verdere aflossing. Daarbij zal vei'schil kunnen worden gemaakt naargelang de aard en de waarde der goederen. In de toelich ting wijst de minister er op, dat re geling voor de afbetaling een mach tig wapen is bij het voeren van een juiste conjunctuur-politiek. Men kan zo de bestedingen naar behoefte af remmen en weer vrijlaten. In vele an dere landen bestaan dergelijke rege lingen al. Ze zijn in principe tijdelijk van aard. Als de spanningen zijn ver dwenen, dienen ze dan ook weer te worden ingetrokken. Omdat er bij de regering een definitieve wet op de afbetaling op stapel staat, is de wer kingsduur van deze tijdelijke regeling beperkt tot 1 januari 1960. De tijd van het imperialisme na-Manschappen van het 110de regi- dert snel zijn einde". ment Franse bergtroepen in actie bij Oued Masser in noord-Algerije De verklaring werd uitgegeven op een moment, dat de Franse troepen in Algerije en Tunesië in een ge vecht op leven en dood zijn gewik keld met de opstandelingen. Het offensief dat enkele dagen geleden werd ingezet, heeft tot verwoede schermutselingen geleid, die hier en daar uitgroeiden tot ware veld slagen. Alleen woensdag al werden in Algerije 93 opstandelingen ge dood. In west-Algerië, bij Tlemcen, ma ken de Fransen gebruik van hef- schroefvliegtuigen voor het overbren gen van commando's naar gebieden waar opstandelingen opereren. Ook deze tactiek levert goede resultaten op. Zeshonderd bewoners van zes dor pen in de bergen van Kabylië hebben trouw aan Frankrijk beloofd en wa pens gekregen om zich tegen de op standelingen te verdedigen. In Tunis is vernomen dat bij een grote operatie in het zuiden van het land reeds 250 opstandige stamleden gesneuveld zijn. De heropleving van het verzet in zuid-Tunesië wordt ge weten aan agitatie van agenten van het Algerijnse „Nationale Bevrijdings leger", dat een „tweede front" wenst om de krachten van de Fransen te versnipperen. Circa 700 opstandelin gen zouden in zuid-Tunesië omsingeld zijn door meer dan 3.500 Fransen, die hen met behulp van tanks, artillerie en vliegtuigen uiteen trachten te drij ven. Nationalistische vlugschriften in Marokko hebben een staking van het vuren in het Rifgebergte aangekon digd, waar nu al meer dan een week geen gevechten tussen Franse troepen en opstandelingen zijn geleverd. De in verscheidene steden verspreide ge schriften zeggen, dat „het bevrijdings leger" in zijn stellingen zal blijven totdat de Marokkaanse souvereiniteit volledig en zonder voorbehoud is her steld. De Franse staatssecretaris voor de luchtmacht, Henri Laforest, heeft in Parijs bekendgemaakt, dat de Franse troepen in Noord-Afrika tegen het einde van dit jaar over 228 hef schroef- vliegtuigen zullen beschikken. Op het ogenblik zijn er 52 in gebruik. uitgewisseld. De Syrische soldaten Israël en Syrië hebben gevangenen waren gevangen genomen tijdens twee Israëlisch? militaire operaties. De vier Israëlische soldaten waren meer dan een jaar geleden gevangen genomen, toen zij Syrische telefoonlei dingen aftapten. Jordanië heeft Egypte, Saoedi-Ara- bië en Syrië meegedeeld, dat het wel hulp van hen in ontvangst wil nemen, maar naast de hulp die het al van Engeland krijgt. Het was de bedoeling van de drie laatstgenoemde Arabische landen, dat Jordanië verdere Britse hulp zou wei geren. Laszlo Rajk, de gewezen Hon gaarse minister van Buitenland se Zaken, die in 1949 op beschul diging van hoogverraad ter dood is gebracht, is nu door de Hon gaarse regering gerehabiliteerd. Dit heeft radio Boedapest offi cieel meegedeeld. Eerste partijsecretaris Rakosi zei in een vergadering te Eger, dat de vervolging van Rajk het gevolg van „provocatie" is geweest. Dit was ge bleken na de arrestatie van Peter Gabor, destijds hoofd van de politie. Ook verscheidene andere veroordeel den zijn in ere hersteld. Rajk en zijn medebeklaagden hebben indertijd bekendC!zich schuldig te hebben Gisterenmorgen zijn de auto's vanaf het bolwerk van de Bond Zonder Naam te Haarlem ver trokken met 28,000 feestelijk ver sierde eierendie onder inrich tingen van alle gezindten, ver spreid over het gehele land, wor den verdeeld. Deze 28.000 ver sierde eieren zijn het resultaat van de wedstrijd, die de KRO- jeugdafdeling in samenwerking met de Bond Zonder Naam heeft georganiseerd. Bij de Bond Zonder Naam bracht de PTT dagelijks de pakjes aan, die tenslotte de gehele tuin in be slag namen. Het uitpakken van de eieren was geen eenvoudig werk. Vele eieren waren in te nauwe busjes en zakjes gedaan, zodat tang en schaar er aan te pas moesten komen. Slechts 2 procent der eieren waren kneusjes. Een enkele keer kwamen ook stinkeieren te voor schijn, die enige sorteerders bui ten gevecht stelden. Overduidelijk, was de vergissing, toen een van de pakjes een gebit bleek te be vatten. Alle eieren zijn nu stuk voor stuk voor de prijsvraag bekeken. Bij de eerste sortering vielen de eieren zonder naam, adres of leef tijd uit. Na vier grote voor-selec ties werden de 500 mooiste eieren door een commissie, waarin pater W. Loop en Leo Nelissen (KRO) zitting hadden, gekeurd. Tien win naars, geprezen om hun origina liteit, krijgen een gebraden kip thuis. Vervolgens zijn de hoofd prijzen toegekend en de tien prij zen voor het „paasei", dat wil zeg gen iedere week drie eieren ge- durend*. een jaar. De leeftijdsgroep van 8 en 9 jaar kwam over het algemeen met de mooiste produkten af. De uitslag wordt Eerste Paas dag op het middaguur door de KRO medegedeeld Hjwia, De gouverneur van de Belgi sche provincie Oost-Vlaanderen, de heer Albert Mariën, is het slachtoffer geworden van een brutale roofoverval. Dat hij er het leven afbracht, zegt de gou verneur hieraan te danken, dat de overvallers kennelijk schrok ken van het feit, dat hun slacht offer in een overheidsauto reed. De aanslag werd beraamd in de buurt van Maldegem-Donk. De gou verneur kwam uit de richting Knok- ke, toen zijn wagen plotseling werd geramd door een andere auto. Drie kerels sprongen eruit en bedreigden de gouverneur met hun revolvers. Ze eisten zijn portefeuille op en toen de heer Mariën weigerde, duwden ze hem in een sloot, langs de rand van de weg. De gouverneur werd mishan deld en de overvallers maakten zich van zijn portefeuille meester. Toen het slachtoffer erin slaagde zijn belagers te ontvluchten, werd hij door de drie mannen nagezet en op nieuw gegrepen. Ze duwden hem in zijn auto en terwijl een van de ke rels als bewaker naast hem ging zit ten, greep een andere het stuur. De derde volgde in de auto van de aan randers. „Wat betekent de letter A op het nummerbord?", vroeg de man. die naast de heer Marien was gaan zitten. „Dat het een overheidsauto is", zei de gouverneur. Op dat moment wilde de wagen niet meer verder. Het voorwiel bleek door de botsing danig gehavend te zijn. Even raakten de kerels in paniek. Ze blinddoekten de heer Mariën en sleurden hem naar hun eigen auto. En terwijl de wagen optrok, hielden zij krijgsraad. Blijkbaar waren ze ge schrokken van het feit, dat ze met een hoge autoriteit te doen hadden. Niettemin reden ze nog enige tijd door en wel zo onbesuisd, dat ze wtee lichte botsingen, met een auto en met een fietser, veroorzaakten. In de buurt van Aalst werd de heer Mariën uit de aüto gezet. Het was toen al zes uur in de ochtend. De gouverneurdie nog duidelijk de sporen droeg van de hardhandige manier waarop de overvallers hem haden behandeld, meldde zich bij de politie van Lede en bracht verslag uit van zijn avontuur. Daarna werd hij naar Gent gebracht en overal kwam de politie in actie. In de middaguren reeds konden de gangsters worden gegrepen! Het ble ken twee in België wonende Polen en een Antwerpenaar te zijn. gemaakt aan spionage, verraad en pogingen tot omverwerping van de regering, in samenwerking met maar schalk Tito en de Amerikaanse spio nagedienst. En zo gaat de trieste komedie ver der. In Moskou is een officiële com missie de gevallen aan het onder zoeken van oude bolsjewisten, die aan het eind van de jaren dertig werden gezuiverd, verbannen of in ongenade raakten. Gebleken is, dat de huidige commu nistische leiders het leven van Stalin in twee perioden scheiden. Die van zijn euveldaden zou beginnen bij de moord op Kirov, in 1934. En ,,De Waarheid", die zich kort geleden erop beroemde, altijd loyaal te hebben gestaan tegenover alles wat er in Rusland gebeurde, prijst de „geest van kritiek" die over Mos kou vaardig werd. Geen woord over de leiders, die door Stalins vuurpelo tons werden neergelegd, geen zelf beschuldigingen van slaafsheid in een tijd toen het onrecht gebeurde. Niets van dit alles. Alleen maar scheld tirades aan het adres van de „dic tator" Romme, wiens streven zich niet verdraagt met Kroestjevs de mocratische ideaal. Men acht zich n.l. van werkgevers zijde gebonden aan de richtlijnen die van de zijde van de centrale werk geversorganisatie zijn gegeven. Hierop zijn de besprekingen afge broken. Wanneer partijen voor 1 april a.s. niet tot elkaar zijn gekomen, zal de metaalindustrie met ingang van die datum een contractloos tijdperk ingaan. SAMENWERKING De hoofdbesturen van de Algemene Bond Mercurius, de Katholieke Bond van Werknemers in het Transport bedrijf St.-Bonifacius en de Christe lijke Bedrijfsgroepen-Centrale in Ne derland hebben besloten, samen te werken ten behoeve van het reali seren der nieuwe mogelijkheden in de loonpolitiek. Het Bedrijfschap voor Zuivel heeft de netto-opbrengst van de melk in het Jaar 1954/1955 berekend op 22,595 per 100 kg melk met 3.7 pet. vet, d.w.z. ongeveer 60 cent hoven de voor dat melkprijsjaar geldende algemene ga rantieprijs van ƒ22.- per 100 kg melk. Dit betekent dat de toeslagen, wel ke voor bepaalde gebieden van ons land in het vooruitzicht waren gesteld, nl. een toeslag van maximaal 1,70 per 100 kg melk met 3.7 pet. vet en een gedeeltelijke toeslag van maxi maal f 0.85, met het verschil van 0,60 tussen de algemene garantieprijs en de netto-opbrengst zullen worden verminderd. Nu de netto-opbrengst definitief is bepaald, kunnen de eerste betalingen van de toeslagen in het begin van april 1956 worden verwacht. Aange zien er ongeveer 160.000 betalingen moeten geschieden, kunnen de bela- lingsmandaten niet alle tegelijk wor den verzonden. Hiermede is vermoe delijk een termijn van zes weken ge moeid. De procureur-generaal te Amster dam is niet in cassatie gegaan van de arresten, die het Hof op 22 maart jl. heeft gewezen ten aanzien van mevr. G. van M. (de ex-pleegmoeder van Anneke Beekman), haar zuster E. M. en de vertegenwoordiger C. B. uit Voorschoten. De beide dames werden bij verstek veroordeeld tot lagere straffen, dan de rechtbank hen had opgelegd. Ook de raadslieden hebben geen cassatie aangetekend. Door noord-Europa gaat een golf van stakingen, die al onnoemelijke schade en niet te beschrijven onge makken heeft veroorzaakt. Nauwe lijks was in Finland de algemene staking verlopen, of in Denemarken brak een staking uit, welke, naar het zich laat aanzien, nog tot rond half april zal kunnen duren. In de havens van Denemarken liggen op het ogenblik vele zeeschepen, we gens gebrek aan brandstof en per soneel, voor anker. Deze foto van het havengebied bij Kopenhagen, toont op de voorgrond de „Kroon prins Olaf", het schipl dat hoort te varen op de lijn KopenhagenOs lo. Op de achtergrond enige sche pen, die op de Deense binnenlandse lijnen de verbindingen dienen te onderhouden. Terwijl hij op de Rijksweg ZwolleAlmelo bezig was de machine van een gestrande mo torrijder weer op gang te bren gen. zag wegenwacht Timmer uit Nijverdal tot zijn verbijste ring een ongeveer 2-jarig meis je met een autoped op de rij baan naderen. Direct haalde hij het kind van de drukke weg, maar als gevolg van de prille leeftijd van de kleine lukte het hem niet te weten te komen waar deze jonge „weggebruik ster" vandaan kwam. Na enige vergeefse pogingen besloot hij toen maar de kleuter naar de politie in Zwolle te brengen. Na enige tijd meldden zich de ouders en toen bleek, dat de kleine met haar autoped kans gezien had vele kilometers van huis te geraken. Men had de vermissing reeds geruime tijd bemerktmet het gevolg, dat de gehele buurt aan het zoeken was geslagen...:.

de Stem | 1956 | | pagina 1