Spanje op zoek naar een nieuwe regeringsstijl n In de keuken van radio, televisie en film om De Falange is zuinig op haar bevoegdheden HET BEDRO'G, DAT ONMISBAAR IS DE CAUDILLO WORDT EEN DAGJE OUDER Wie stal de schat van Goering? Het Kandidaten- schaaktoernooi REBELLIE DER STUDENTEN TE STERKE CENTRALISATIE BIJ B.B. Sicilië in spanning: LAATSTE NIEUWS Nota over uitlatingen van Foster Dulles fjSfi ORhntk R Rijkse kampioen Twee goals van Ned. voet. W ielercriterium te Hansweert Jonge renners naar het buitenland EXAMENS MARKTEN WATERSTANDEN 11 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 30 MAART 19ju (Van onze redacteur) Wie in Spanje het oog verlustigt aan de uitgestrektheden van de „rode aarde", de half slapende dorpen bezoekt, of een ezeldrijver ietwat indolent achter zijn lastdier ziet gaan, komt onwillekeurig tot de gedachte, dat hier sinds de Middeleeuwen maar weinig veranderd is. Soms echter treft het contrast. Nieuwe wegen doorsnijden het land en hier en daar vindt men hotels, die fonkelen van nieuwheid en de toeristen een comfort bieden dat niets middel eeuws heeft. De regering heeft ze speciaal laten bouwen voor de automobilisten die grote afstanden moeten afleggen en een onder komen zoeken voor één nacht. Naast de romantiek van voorbije eeuwen demonstreert het Spanje van vandaag de efficiency van de nieuwe tijd. De gemoedelijkheid van de Spanjaard vindt haar tegenwicht in de organisatie-drang van een regering, die weinig of niets wil laten afhangen van de luimen der bevolking. gehaald, om daar zijn opvoeding te voltooien. Weinigen wisten wat zij daarvan denken moesten. Herstel van de monarchie Maar hoe? Franco wil een nieuw demo cratisch experiment, meenden som migen. Maar toen de caudillo merk te, dat zijn besluit tot verwarring aanleiding had gegeven, kwam hij met een voor de Falange geruststel lende verklaring. De bevoegdheden van de koning zouden in geen enkel opzicht afbreuk komen doen aan de van de Nationale Beweging. Nog altijd is er geen volledige klaarheid omtrent de toekomstige status van Juan Carlos. Wellicht dat Franco de ontwikkeling in Spanje zelf eens rustig wil aanzien voor hij met definitieve en zorgvuldig om schreven voorstellen komt. Twintig jaar lang is Franco nu aan het bewind. Een dictator zegt men. En naar de zuivere betekenis van het woord genomen is dit juist. Men mag zich de caudillo echter niet voorstellen als een figuur die ook maar oppervlakkig te vergelijken zou zijn met Hitler of Mussolini. Franco is altijd een gemoedelijk man geweest en nu hij ouder wordt, treedt die eigenschap meer en meer op de voorgrond. De Falange, die het Spanje van vandaag beheerst, be schouwt hem als haar leider, maar de laatste maanden bespeurt men steeds duidelijker een verschil in re geringsopvatting tussen de onwrik bare partijbonzen en de man die aan het hoofd staaf van het bewind. De universiteiten hebben kort ge leden gerebelleerd. Een bewijs, dat de geest springlevend is gebleven en dat de Falange ondanks verstrekken de bevoegdheden geen onbepei -- te invloed heeft, als in Rusland en de andere communistische staten. Juan Carlos. Wel verdedigt de „Nationale Bewe ging" haar positie met hand en tand. Nog niet zo lang geleden heerste er ernstige ongerustheid in de partij over Franco's plannen tot herstel van de monarchie. De jeugdige prins Juan Carlos, zoon van de Spaanse troonpretendent, werd naar Madrid Er zijn sterke stromingen in Span je, die voor het experiment van de democratie voelen. In het verleden heeft men daarmee geen al te pretti ge ervaringen opgedaan, maar het huidige bewind mag ook niet in al le opzichten volmaakt heten. Geen 100 procent Bij de jongste verkiezingen in Ma drid kreeg de Falange (en de hoofd stad neemt als overal het sterkst deel aan het „politieke gesprek") 85 procent van de stemmen. Maar ruim 25 procent van de stemmen waren ongeldig, of waren blanco uit gebracht. Dit bewijst, dat de bevol king niet en bloc achter de Natio nale Beweging staat. Er was geen werkelijke propagan- davrijheid gegeven. De monarchisti sche lijst kreeg daardoor een kleine re aanhang dan zij bij een vrijere verkiezingsstrijd zou hebben gehad. Hier en daar, vooral in de prorin- 'Si "ft» FRANCO „een koning als opvolger., De vereniging van Nederlandse Ge meenten heeft aan de minister van Buitenlandse Zaken enige bezwaren kenbaar gemaakt tegen de regelingen en voorschriften, welke zijn vastge steld ten aanzien van de Bescherming Bevolking. Deze bezwaren zijn gegrond op de ervaring, welke thans is opgedaan. De adressante meent, dat ze zijn terug te voeren tot één grondnoemer, nl. dat zij symptomen zijn van een te sterke centralisatie bij de B.B. De centrale leiding zou zich meer dienen te bepa len tot het aangeven van hoofdlijnen en wel zodanig, dat aanpassing van de plaatselijke toestand voldoende moge lijk is. cie, treft men ook eeru opvallende onverschilligheid aan vcibr wat in Madrid gebeurt. Daar is alles bij het oude gebleven. Men bereidt zich voor op de stierengevechten, geniet van de zon en is tevreden met de goede gave van iedere nieuwe dag. Nu en dan komt het tot een openlijk protest tegen de Fa lange, vooral wanneer die zich al te zeer laat voorstaan op eigen verdiensten en het afwij kende geluid van politiek ge schoolden als zijnde gevaarlijk wil weren. De universiteiten van Madrid en Salamanca blij ven gezonde bronnen van kri tiek. Zij blijken trouw te heb ben gezworen aan de principes van Ortega Y Gasset en van an dere grote Spanjaarden die voor hem kwamen. Ze willen tot op zekere hoogte loy aal zijn tegenover een systeem dat in het land rust en orde heeft ge bracht, maar het recht op vrije me ningsuiting laten ze zich niet ontzeg gen. Het heeft er trouwens ook al les van dat de Falange het recente gebaar van de studenten heeft ver staan en niet naar extreme midde len zal grijpen om hakr wil tot ab solute wet te verklaren. Een Duits weekblad „Der Stern" heeft tweedracht gezaaid in Arcireale op Sicilië door een van de geheimzin nigste episodes van de tweede wereld oorlog op te rakelen. Op 3 augustus 1943 stonden twee SS-ers op wacht aan het station van Arcireale; z\j bewaakten een wage.i waarvan de verzegelde portieren de vermelding droegen: „Convoglio Adler". 's Anderendaags waren de schild wachten doodgeschoten. De wagen was beroofd van zijn veertig kisten, welke waren gevuld met bank-coupu- res van 10.000 en 5000 lire, en van de twee brandkasten waarin staven goud opgeborgen lagen. Alle fondsen van de Duitse pantser divisie „Hermann Goering" waren verdwenen. De Duitsers zochten te vergeefs naar de schat! £ij moesten hun onderzoekingen stop zetten ten gevolge van de opmars van de ge allieerden. Dertien jaar later publiceert „Der Stern" een enquête over de zaak van de schat. Op de omslag van het tijd schrift staat te lezen: „Zii hebben zich plots verrijkt". De schrijver van het artikel wees als verantwoordelij ken voor de diefstal de gebroeders Maugeri aan, die in de voornoemde Siciliaanse stad wonen. Orazio, Gaetano, Giuseppe, Ma- Witte huizen en klaar zonlicht. De Spanjaard geniet van de goede gave van iedere nieuwe dag. riano en Salvatore Maugeri waren in 1943 vrij arme slagers. Vandaag zijn zij, aldus „Der Stern", de baas in Arcireale. Zij bezitten thans 'n grote schouwburg, drie koffiehuizen, sinaas appelplantages, een kasteel in de pro vincie Syracuse, een leerlooierij, en verder zorgen zij voor het innen van de belastingen in Arcireale. Onlangs begonnen zij de bouw van een hotel. Het artikel in „Der Stern" was am per verschenen, of het Siciliaanse dagblad Catania Sera" heropende het onderzoek naar de diefstal. Het artikel zette de hele streek in beroe ring. PROCES Voor- en tegenstanders van de ge broeders Maugeri traden in het strijd perk tegen elkaar. De Maugeri'S wer den voor „dief", „profiteur" en an dere liefelijkheden meer gescholden. En op de koop toe begonnen Duitse burgers de gebroeders Maugeri lastig te vallen met verzoeken om enige geldbedragen te storten. De woedende Maugeri's besloten daarop het blad „Catania-Sera" voor de rechtbank te brengen. Het proces wordt in een koortsachtige sfeer vooi'bereid. De di recteur van „Der Stern", de chef van de militaire veiligheidsdiensten van W.-Duitsland, de ex-bevelhebber van de divisie „Hermann Goering" de ex- commandant van de Italiaanse troe pen in Sicilië zullen voor de rechter moeten komen getuigen. De Nederlandse ambassadeur in Washington, dr. J. H. van Roüen, heeft op het „State Department'' in Washington een nota overhandigd, waarin de Nederlandse teleurstelling wordt uitgesproken over de verklarin gen die de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dul les, tijdens zijn recente bezoek aan Indonesië heeft afgelegd. Uit diplomatieke bron is vernomen, dat de Nederlandse nota in grote trek ken de inhoud weergeeft van de ver klaring die de Nederlandse minister zonder portefeuille, mr. J. M. A. H. Luns, verleden week in de Tweede Kamer in Den Haag heeft afgelegd. DE TRADITIONELE voetbalwedstrijd AntwerpenRotterdam wordt op 7 april te Antwerpen gespeeld. Brus. 9elAmsterdam zal ook ditmaal niet worden gehouden. (Zeeuwse damcompetitie) In de strijd om de persoonlijke Zeeuwse damtitels is in de hoofd klasse de beslissing gevallen. Hoe wel R. Rijkse uit Yerseke het te gen Schuitema niet verder dan re mise bracht, was dit ene puntje pre cies genoeg om als eerste te eindi gen. Hij zal nu drie partijen moeten spelen tegen J. Sinke uit Goes, kam pioen van Zeeland 1955, om het Zeeuwse kampioenschap Anderson legde door een overwin ning op de Jonge beslag op de twee de plaats, zodat Blom met de der de genoegen moet nemen. In de eerste klasse liet Iz. op 't Hof een lelijke steek vallen, want hij bracht het tegen G M. v.d. Voorde niet verder dan remise. Weliswaar behield hij nog de leiding, maar doordat Davidse een zege boekte op Hollestelle, kan ook Davidse nog kampioen worden, indien hij zijn laatste partij tegen Blom weet te winnen. Ganseman zag nog kans om een puntje te veroveren op de Vos, maar dat mocht niet meer ba ten, want Corstanjr slaagde er in Blom remise af te dwingen en zich daardoor veilig te stellen, evenals van Damme zulks deed door een overwinning op Corstanje. Ganse man eindigde dus als laatste. (VOOR HET GOEDE DOEL). Middelburg-Vlissingen op zaterdag 7 april Vorig jaar besloten de voetbalver enigingen Middelburg en Vlissingen om jaarlijks op 5 mei een liefdadig heidswedstrijd ten bate van het zee hospitium Zonneveld te spelen. Thans is besloten om deze wed strijd reeds te spelen op zaterdag 7 april, omdat er op zondag 8 april in verband met de interland België- Nederland toch geen competitiewed strijden moeten worden tgespeeld. De wedstrijd wordt gehouden op de Na dorst in Middelburg. Coterno iron Ronde van Campanië De Italiaan Conterno heeft in de eindsprint de Ronde van Campanië gewonnen met een tijd van 7 uur 14 min. 53 sec. voor de 246.7 kilometer van het parcours, vóór zijn landgeno ten Astrua, Nencini, Bartolozzi en Co. letto. Zesde werd Filippi op 3 min. 20 sec. Cle2*ici werd 10e op 5 min. 48 sec., Magni 19e op 7 min. 39 sec., Louison Bobet" 20e z.t., André Rosseel 23e z.t. De Bruyne 34e op 11 min. 32 sec., Ku- bier 36e op 11 min. 43 sec. en Gaul 46e op 13 min. 22 sec. Van de 88 renners die gestart waren hebben er 39 de strijd gestaakt, bij wie de Belg Stan Ockers. N ederland-lerland en het Rode Kruis Voor de voetbalwedstrijd Neder land - Ierland, die op Hemelvaarts dag (10 mei) in het Feyenoord Sta-> dion te Rotterdam zal worden ge speeld, heeft de K.N.V.B. 8.000 toe gangsbewijzen ter beschikking ge steld van het Rode Kruis ter verde ling onder het publiek. Vergunning voor het verloten dei- toewijzingen werd reeds verleend door de minister van Justitie. Een kaart kan per briefkaart met 59 cent exra postzegels worden aan gevraagd bij het Rode Kruis, Den Haag. Aanvragen dienen uiterlijk op 17 april a.s. om 12.00 uur binnen te zijn. Per briefkaar kan slechts één toegangsbewijs worden aangevraagd. Na de trekking, waarvan de datum is op 17 april des namiddags, ten overstaan van notaris Bouma, zullen degenen, die in aanmerking komen voor het kopen van een toegangsbe wijs, onmiddellijk bericht onvangen op welke wijze zij de kaart in hun bezit kunnen krijgen. De helft van de opbrengst zal ten goede komen aan het Koningin Wij- helminafonds. GezelUgheidsrit M. C. „De Zeeuwen" De traditie getrouw organiseert de motorclub de Zeeuwen te Middelburg op tweede Paasdag weer een gezel- ligheidsrit door Walcheren, waaraan zowel door automobilisten, motorrij ders als bromfietsers kan worden deelgenomen. De start is om drie uur op de Markt te Middelburg, waar ook de finish zal zijn. Natuurlijk schuilt er „bedrog" maar dan in^zijn edelste en door allen aanvaarde vorm in elke door het publiek aanschouwde kunstmanifes tatie, want als Ko van Dijk Othello speelt, is hij de zaak op de keper beschouwd niet de Moor van Ve netië, maar nog altijd Ko van Dijk. Ik geloof zelfs, dat de bestaansvoorwaar de voor al die kunstuitingen eigenlijk ligt in het feit, dat de wereld in zo'n zaal en op zo'n ogenblik bedrogen wil zijn; was dat niet zo, dan kon Ko van Dijk wel naar huis gaan of liever: helemaal niet komen. Iets sterker wordt de mystificatie al, wan neer het hoorspelen betreft. Met rollende klan ken spreekt de woedende vader zijn zoon toe, maar op het ogenblik, waarop wij dit horen, zit de woedende vader misschien vrolijk aan de borrel in het artisten-café. Het is immers ge woon een band-opname. Ik zal nooit mijn ervaring vergeten, opge daan, toen ik voor het eerst een radio-uitzen ding zag en hoorde voorbereiden. Er zouden ■een paar teksten van mij worden gedecla meerd en omdat ik het wel aardig vond, eens in de keuken te kijken, hoe dat ging, begaf ik me naar Hilversum. De opname vond plaats op het koor van een kerk en wij keken telkens allemaal op onze horloges, want als de toren een paar stoere slagen door de opname heen zou gooien, zou alles bedorven zijn. Toen ik S€ v°lgende dag de uitzending hoorde, vond k die prachtig. De declamator deed het mees- t ij e,n.. "e omlijstende orgelmuziek paste precies bij de teksten. Maar ik had die decla mator gezien. Ik wist, hoe hij een regenjasje droeg over zijn plusfour-kostuum, hoe hij siga retten rookte en stukjes chocola knabbelde om LV-m t smeren- Ik had ook gezien, hoe de techmcus beneden in de kille hal aan knoppen zat te prutsen. Hadden de luisteraars dat alle maal geweten, dan zou hun genoegen evenzeer bedorven zijn als dat van iemand, die ineens achterkant van het operettedécor zou zien; *f!Laantal vuile triplexplaten met letters en nummers erop. krJait? kai^ ï1 de KRO-studio nog twee lo- r" vinden, die in het teken staan van het hoorspel. Het eerste is het oude. Er ligt ligt een viervoudig vloertje, bestaande uit een reepje grint, een reepje tegels, een reepje planken en een reepje zand. Voorts is er een soort bad met een zeer kleine watermolen. Op die manier kon men vroeger op alle mogelijke manieren in een hoorspel thuiskomen, op het grint, de tegels, enzovoort. Men kon ook de zee laten horen, een duiker nadoen, kikkers horen zwemmen, enzovoort; allemaal dank zij het bad en het molentje. Tegenwoordig is dat anders; de nieuwe studio is geluiddicht als de de oude, maar ze verschilt daarvan in zoverre, dat al die attributen verdwenen zijn. Men neemt nu de stemmen op, voegt later stukjes band met de bijbehorende geluiden ertussen (daarvan is een oneindig arsenaal bsehikbaar), gaat knippen en plakken en klaar is het hoor spel. Net echt. Net echt; twee woorden, die de basis van het toneelspel vormen. Lied De film maakt het overigens nog veel gek ker en de televisie, haar jongere zusje, treedt trouw ir. haar sporen. Iemand, die een beetje oplet, als de namenlijsten van zo'n Italiaanse opera-film worden afgerold, heeft dadelijk in dat gaten, dat de spelers heel andere mensen zijn dan de zangers. Die eersten hebben dus weliswaar met open monden gestaan en mis schien ook wel wat geluiden uitgebracht, maar de zoetvloeiende klanken komen in elk geval niet uit hün kelen. Heel merkwaardig is in dit verband de ge schiedenis van Silvana Mangano. Zij zong in een bepaalde film een Ued; d.w.z. zjj deed haar mond open en een onbekend meisje zóng. Er zijn nu platen van het lied in de handel ge bracht, maar daarop staat niet de naam van het onbekende meisje, er staat wèl: de naam van het lied en dan: door Silvana Mangano. Dit kunnen we toch eigenlijk rustig „nep" noemen, maar daar staat tegenover dat de plaat lang niet zoveel "aftrek gevonden zou hebben als de grammofoonplatenfabriek eerlijk was geweest. Mario Lanza heeft onlangs veertigduizend dollar gekregen voor televisie-optreden, maar er kwam een proces, toen bleek, dat hij alleen maar zijn mond opengedaan had, terwijl op de achtergrond een bandopname met zijn zin gende stem werd afgedraaid Wij zijn inderdaad zo langzamerhand in het Tijdperk van het (gewilde) Bedrog aangeland. De stemmen, die we in de bioscoop horen, zijn helemaal niet datgene, wat ze lijken. Kin derstemmen bijvoorbeeld zijn heel moeilijk weer te geven (vanwege de hoge geluids frequentie) en het komt dan ook heel vaak voor, dat U een heel ander kind ziet dan hoort. Ir. Amerika is men zelfs erin geslaagd, een baby van zeven maanden een liedje te laten zingen, maar het was alleen maar het gevolg van het aan elkaar lijmen van baby stemmetjes van verschillende toonhoogten. Om dan nog maar niet te spreken van de nieuwe grammofoonopname van het lied Jingle Bells geblaft door honden. De dresseur had had een goede bandrecorder en veel handig heid en plakband Toen Margaret Lockwood's vingers over het toetsenbord gleden in de film „Love Story", speelde Harriet Cohen voor haar. Eileen Joyce speelde, toen we allemaal Ann Todd zagen doer, alsóf in „De Zevende Sluier". En Stewart Granger's vioolspel in „The Magic Bow" kon U de uitlating doen slaken „Het is nèt, of ik Menuhin hoor"; U had daarmee dan nog gelijk ook.... Geluiden Hoe het met onze nationale Profilti's zit weet ik niet, maar de geluiden, die we bij het in ternationale journaal horen, zijn meestal niet tegelijk met het beeld opgenomen. Als er een leeuwenjacht vertoond wordt, hoort U ge woonlijk het brullen van leeuwen uit de die rentuin, met dien verstande dan, dat het brui- len-in-blik was, dat later aan het beeld is toegevoegd. In Amerika hebben ze eens een romantische film gemaakt en de producer wilde met alle geweld het geluid van een waterval hebben als achtergrond van het lief- desgesprek. Er was geen waterval bij de hand, maar tenslotte kwam de geluidstechnicus toch met een bandje, dat de producer beviel. Het is net, wat ik hebben moet, zei hij. De technicus had een opname gemaakt van een ruisend toilet. Heel sterk heeft het ook de geluidsman van de B.B.C. gemaakt, die moest zorgen voor een redevoering in een onbekende taal. Hij slaagde perfekt. Hij draaide het bandje van achteren naar voren,... Ook is het daar voorgekomen, dat een spprhan tijdens een opname een hoge toon miste. Later liet de technicus het haar nog een over doen; d.w.z. hij verzocht haar, al leen de hoge noot te zingen. Het lukte. De nieuwe toon werd gewoon in de band ge plakt en niemand merkte er iets van. Ja; er is heel wat gebeurd in de wereld, wat deze dir.gen betreft. Op patronaatstonelen maakt men nog onweer door middel van een zinken plaat, maar de beroepsgezelschappen brengen hun eigen onweer mee in een doosje. Wij kunnen nu zo langzamerhand nu de recorders binnen Ieders bereik beginnen te komen, gesprekken van onszelf laten horen met mensen die wij nog nooit gesproken hebben, wij kunnen onszelf als we daarvoor ij del genoeg zijn een toespraak laten houden met een geestdriftig-klaterend radio-applaus als dank. Het is lang geleder, dat men door de radio eieren bakte door middel van ritselend papier en auto's liet storten met kleine speelgoed- dynamootjes. De wereld is helemaal gemecha niseerd. Enkele jaren geleden, toen de Engelse koning overleden was, heeft de B.B.C. ?en passend „In Memoriam" uitgezonden. Het was alleen jammer, dat men per ongeluk de ver keerde plaat nam en een ,.In Memoriam" voor Churchill liet horen. Zoiets moet de schuldige toch wel een maandlang hebben doen sidderen. Het hoort er hij En vorige maand nog maar is het tijdens een concert in New-York gebeurd, dat de dirigent plotseling zijn stokje neerlegde, ter wijl de spelers hetzelfde deden met hun strijkstokken, hun blaasinstrumenten, hun har pen, en alles wat er zo in een orkest voor komt. De muziek speelde gewoon door. Het orkest had niet gespeeld, maar er was, terwijl de mensen deden alsof ze speelden, een band opname volgens een nieuw systeem afgedraaid om te kijken, of er iemand iets zou merken. Dit was niet het geval geweest. De wereld wil bedrogen zijn. Het is een oude spreuk en ze krijgt in óns tijdsgewricht wel extra-gelding Wij worden dagelijks, en steeds op een aangename manier, voor de gek gehouden en we vinden het bést. Het hoort erbij. We genieten ervan. Welk een vreemde wereld, die van de recorder-houders. YORICK. Donderdagdag der afgebroken partijen Donderdag werden uitsluitend de afgebroken partijen uit de eerste en tweede ronde gespeeld. (Vandaag be gint de derde ronde). In remise eindigde de «partij Keres- Bronstein (na 47 zetten). Die tussen Geiler en Petrosjan, eveneens uit de eerste ronde werd na 46 zetten door Gelier gewonnen, (Petrosjan gaf op). Na 57 zetten werd de partij Pilnik- Filip remise, terwijl Gelier (door tijds overschrijding) na 56 zetten van zijn landgenoot Smyslov verloor. Deze twee partijen waren in de 2e ronde afgebroken. In nauwe samenwerking met de ren. en tourclub „Theo Middelkamp", werd onlangs in Hansweert een wie- Iercomité opgericht, waarvan de spor tieve arts J. Arends het voorzitter schap op zich heeft genomen. In het bestuur hebben verder zitting geno men de heren C. v. d. Borgt, secr.; Joh. Jansen, penningm.; W. Pouwer» A. v. 't Westeinde, S. de Visser en C. Vermeulen. Nadat in voorgaande jaren pogin gen van verschillende initiatiefnemers dood liepen op het gebrek aan een geschikt parcours en vereiste vergun ningen, heeft het nieuwe comité de zaken met grote voortvarendheid aan. gepakt. Aanvankelijk was de wedstrijd ge pland voor zaterdag 31 maart a.s., maar bezwaren van verschillende aard maakten het noodzakelijk naar een andere datum uit te zien. Na ampele besprekingen met de K.N.W.U. en overheidsinstanties is de zaak thans in kannen en kruiken en kan op 2e Pinksterdag, 21 mei a.s., de eerste wedstrijd voor nieuwelingen en ad- spiranten van start gaan. Het parcours loopt via Schoolstraat Boomdijk, Zeedijk, Werfdijk, Korte- en Lange Geer naar de Schoolstraat, terwijl start en finish aan de School straat zijn geprojecteerd. Daar het parcours slechts 1500 me ter lang is, zal het aantal deelnemers beperkt worden tot 50. Hier staat te genover dat het publiek door de korte ronden ten volle aan zijn trek gaat komen. De sportieve leiding is in han den van R.T.C. „Theo Middelkamp". Klaas Buchly, die in contact staat met organisatoren van enkele buiten landse ronden, heeft besloten, in over leg met de sportcommissie van de K.N.W.U. om met een ploeg jongere krachten uit de rijen der onafhanke- lijken en professionals deel te nemen aan diverse ronden buiten de gren zen. Zo aan de Ronde van Duinkerken een etappewedstrijd, welke van 10 tot 23 mei wordt gehouden, aan de Ronde van de Elzas (Frankrijk), wel ke uit vijf etappes bestaat en van 23 tot 27 mei op het programma staat en aan de Ronde van Norman- dië, waarvoor 7 ritten zijn uitgeschre ven in de periode van 12 tot en met 16 juni. Het is de bedoeling de jongeren, die kort geleden nog in de rijen der amateurs stonden, gelegenheid te ge ven internationale ervaring op te doen. Dank zij de medewerking van een aantal Nederlandse rijwielfabrie- ken zal het de renners van deze ploegen niet aan goed materiaal ont breken. Hoewel de diverse teams nog niet zijn samengesteld denkt Klaas Buch ly renners als Gijs Pauw (Utrecht), van Steenselen (Mijnsherenland) en Arend van 't Hof (Sassenheim) een kans te geven om in deze buiten landse ronden routine te verkrijgen. De ploegen zullen uit 6 of 7 man bestaan, waarbij zonder twijfel een keuze zal worden gedaan uit een dub bel zo groot aantal renners. Beslissing te verieachten in Afd. Zeeland K.N.V.B. In de afdei ns Zeeland KNVB is maandag weer een beslissing te ver wachten. Vogelwaarde 2 kan namelijk kam pioen van de derde klasse A worden, door de uitwedstrijd tegen Clinge 3 te winnen. Maar zelfs bij een neder laag zou de titel nog behaald kunnen worden, indien 's-Heer Arendskerke 2 de volle buit zou verspelen aan Robur 2. hetgeen echter minder waar schijnlijk is. Deze fotocombinatie toont twee mo menten uit de woensdagavond in het Olympisch stadion te Amster dam gespeelde oefenwedstrijd tus sen het soorlopig Nederlandse elftal en de Zuid-Slavische ploeg Parti- zan. Boven: Het enige Nederlandse doelpunt. V.l.n.r.: Koopal, de ma ker van het doelpunt, Stojanovic, Borozan, Zebec en Belin. Onder: No- termans trapt in eigen doel (0-1) Ondanks een reuzensprong van de verbeten kijkende „zwarte panter" de Munck was het schot niet te keren.... V.l.n.r.: Notermans, Bobek, Klaassens, Timmermans, de Munck en naast de doelpaal Kuys. Katholieke tennisclub te Middelburg opgericht In de Zeeuwse hoofdstad is opge richt een katholieke tennisclub; er traden onmiddellijk 29 leden toe. Tot bestuursleden koos men de he ren J. Roovers (voorz.) en H. Ley- dekker en de dames E. Kieboom (sec.) en L. Castenmiller (penning- meesteresse). Als technische leiders benoemde men de heren J. Castenmiller en H. Arnoldus. Int. voetbaltreffeu te Koewacht Op paaszaterdag zal er op het sport, terrein van de V.V. Koewacht een internationale voetbalwedstrijd te zien zijn. Het eerste elftal van Koe. wacht speelt dan tegen de Engelse club „Product-Works" uit Londen. Deze internationale ontmoeting zal een officieel cachet krijgen. De spe lers zullen aan het clubiokaal worden afgehaald door de fanfare van Hei_ kant. welke op het voetbalveld even eens de volksliederen zal spelen en verder in de avond een rondwandeling door het dorp gaat maken. Op Koe. wacht wordt volop getraind ten einde een goed resultaat te bereiken tegen deze Engelsen. AVONDSCHOOL NIJVERH.ONDERWIJS GOES Aan de avondschool voor nijverheids onderwijs werden gisteravond de volgen de einddiploma's uitgereikt: Afd. timmeren: C. Geenè en Q. v.d. Linde, Goes; P. Rijn, Schore; A. Saaman, Lewedorp (allen 3-jarige cursus). Timmeren (2-jarige cursus): J. Bay- ens, Kapelle; P. Beulens, Hoedekens'ker- ke: A. Blankenburgh, Nieuwdorp; A. Boot, Goes; W. Boutens, Goes; L. Domi- nicus, Kruiningen; F. Feleus. Goes; A. Geys, Kwadendamme; J. v. Hese, Goes; C. de Jonge, Nieuwdorp; L. Joosse, Kloe- tinge; H. v.d. Knaap, Goes; B. v. Ma ris, Kapelle; J. Mieras, Goes; H. Schip per, Kloetinge; F. Spapgenberg, Goes; J. Tissing, Wemeldinge; A. Verbrugge, Hein- •kenszand. Afd. metaalbewerking (3-jarige cursus) J. Blom aard, Kloetinge; M. Boonman. Kattendijke; G. Brandt, Wilhelminadorp; D. Krijger, Goes; M. Louisse Kapelle; W. v. Maasdam, Goes; G. Mu'rre, Oost- Souburg; C. v.d. Peyl, Goes; J. v.d. Wal- le, Heinkenszand; M. Zoutewelle, Goes. (2-iarige cursus): J. Bustraan, Ierseke; D. Castel, Goes; P. Goedegebure, 's-H. Arendskerke; J. Lndenberg, Ierseke; J. Reyerse. Goes; P. Smallegange, Hoede- kenskerke; J. v. Weele, Baarland- P Wilmot. Goes. Afd. schilderen: H. Borst, Goes; J. Dir. riks, Goes; L. Kraak, Wolfaartsdijk; C. Visscher, Kruiningen; J. de Witte, 's-Gra- venpolder. Afd. landbouwwerktuigen: J. Depondt, Kwadendamme; J. Hoogstrate, Kloetinge; A. de Jonge, Baarland; A. de Korte, Wol faartsdijk; J. Kole, Goes; J. Murre, Nis- se; J. Raas. 's-Heerenhoek; G. Sanderse, 's-H. Aarendskerke; M. Verdonk Kloe tinge; S. Zuid weg, Lewedorp. ZWINGELEN Aan de r.-k. Vlassersschool te Koe wacht slaagden voor het examen zwin gelen: Ed. Martens, L. Hazevoet, Fr. Herrewegh en P. Van Dorselaer allen to St. Jansteen: Raym. Matthijs, Alp. van Damme, Jo Rombout, Fk>r Rombout en L. Inghels allen te Koewacht; W. Schout te Zuiddorpe. KOEWACHT. 29 maart Gezwin geld vlaslint WR 180-225, DR 140-195. Bobbers 100-115. Breekvlaas, geen han del. Ruwe lokken 20-33. Gezwingelde lokken 37,5-85. Lijnzaad voor de slag 53-54. Bolraap 4-8 et. Zeer kalme markt. Mannheim 222 1), Kaub 173 (+3), Trier 204 3), Koblenz 194 onv., Keu len 161 (-6), Ruhrort 361 (-6), Lobith 979 (-5), Nijmegen 761 (-4), Arnhem 780 (-3), Eefde 306 onv., Deventer 214 (-3). Namen la Plante 152 (-5), Maas tricht hoofdsluis 4390 (+4), Borgharen 3965 (->-8), Belfeld 1128 (+4), Grave 485 (+13).

de Stem | 1956 | | pagina 11