V OLIESLAGERS onfidenties ^isonjfruni) SALVADOR DALI schildert sir Laurence Olivier lagMaü LUCHTVAARTPIONIER „Antwerpse DuiveF' kwam, zag en overwon 3» EEN HOGE TOREN DIE WEINIG WIND VANGT Conserveren van vlees en vis met antibiotica Koerspeil in algemeen boven het gemiddelde VAN MIKKLfl rn ZOON N.» iter IS! DERDE BLAD DONDERDAG 29 MAART 1956 Na triomfen op fiets en motor..... |($on jW ZAANHAGEL Ten behoeve van de televisie EERSTE SLA VAN DE KOUDE GROND Proef heeft goed resultaat: Beursoversicht van 21 t.m. 27 maart Onderaardse kerk Hij is de sterkste soep is de beste! BOEKENPLANK Mijn dorp in Frankrijk 3 ctf eens pro- de ion- ken vas- vel! ion- wit- aar- ion zo adion- isgoed, lopen !e han- En... (Van onze luchtvaartmedewerker) Tegenover de uitgang van de vlieghaven Deurne nabij Ant werpen staat het majestueuze standbeeld van de Belgische luchtvaartpionier Jan Olieslagers. Een forse mannenfiguur legt beschermend zijn arm om de schouders van een jonge knaap en wijst met de vingers van zijn andere hand de lucht in, alsof hij wil zeggen: een groot deel van de toekomst voor de jeugd ligt in de ontwkikeling van de luchtvaart. Jan Olieslagers heeft deze ontwikkeling van nabij meege maakt en heeft beseft, dat de luchtvaart toen nog in haar kinderschoenen een grootse ontwikkeling zou ondergaan, die thans nog niet tot stilstand is gebracht. Wie was deze Jan Olieslagers en op welke wijze heeft hij aan de ontwikkeling van de luchtvaart meegewerkt. In 1883 in Antwerpen geboren was d« jeugdige Jan Olieslagers een sportsman bij uitstek. Zijn jeugdig enthousiasme voor de wiel- en motor sport deed hem het beroep van me canicien kiezen. Zijn kennis van mo toren gaf hem in wedstrijden een grote voorsprong op zijn tegenstan ders. Met hart en ziel verpand aan alles wat met snelheid te maken had, wist hij igrote triomfen te vieren, zo wel op de fiets als op de motor. De grote monsterrace Bordeaux- Parijs, die heden ten dage nog bestaat, was destijds een motorrace van meer dan 1200 kilometer lengte. In 1904 wist Jan Olieslagers beslag te leggen op de eerste plaats in deze monsterrace, maar daarnaast triomfeerde hij in verschillende andere coursen door zijn enthousiasme en groot uithou dingsvermogen, waarmede hij zich reeds een bekende naam op wieler en motorgebied verwierf. Deze naam zou echter nog grotere bekendheid krijgen en de ouderen onder ons zullen zich zeker nog de. vliegdemonstraties herinneren, die hij op tal van plaatsen in ons land gaf. VENL VIDI, VICL Het vliegen in de lucht gold in die dagen als een zeer gevaarlijke onder neming,. maar desondanks bleek de bewondering van het publiek voor de vliegers zeer groot. (Advertentie) Toen Olieslagers in 1909 voor de hem reeds vooruitgegaan toen hü eerste maal een vliegtuig zag het was op het vliegveld Issy-les-Mouli- neaux nabij Parijs voelde hij zich direct tot de luchtvaart aangetrokken en was er ook direct voor gewonnen. Hij meldde zich direct als leerling vlieger en ongetwijfeld moet hij voor dit vak van vlieger een buitengewone feeling hebben gehad, want reeds de eerste proefvlucht die hij mocht ma ken, werd een geslaagde vlucht. Vlak daarna werd zijn grote naam als vlieger gemaakt, want nauwelijks een paar weken na zijn eerste proef vlucht nam hij deel aan een grote vliegwedstrijd te Antwerpen, welke hij won. Toen brak er voor hem een zeer drukke tijd aan. Hij gaf vlieg demonstraties op tal van plaatsen en wist op deze wijze de belangstelling van het publiek voor de luchtvaart te winnen. GEEN ONBEKENDE Ook in Nederland bleef Jan Olie slagers niet onbekend. De roem was voor het eerst in Groningen in 1911 een vliegdemonstratie gaf. Later deed hij hetzelfde in Utrecht, Zwolle, Nij megen, Rotterdam, Den Haag en Am sterdam. Reeds spoedig verwierf hij zich de naam van de „Antwerpse dui vel" en velen onder ons zullen zich nog zijn beroemde vlucht van Rotter, dam naar Scheveningen herinneren. Natuurlijk, in vergelijking met de afstanden, die thans worden gevlogen Mevrouw! Wanneer wij U de vraag stellen wie bij U thuis de sokken koopt, dan zult U zonder twijfel antwoorden: IK. En zo is het in duizenden gezinnen. Wie koopt de sokken voor haar man? De vrouw. Wie koopt de sokken voor haar verloofde? De aanstaande bruid. Wie koopt de sokken voor haar zoons? De moeder. En total deze sokkenkopende vrouwen is deze advertentie gericht, want wij gaan U iets belangrijks vertellen. Wanneer U morgen of overmorgenof volgende week sokken gaat kopen, vraagt dan Uw winkelier naar BISON BRAND. B-I-S-O-N- B-R-A-N-DI Waarom? BISON BRAND sokken en ankiets worden gefabriceerd van 100 Merino wol. Ze zijn verkrijgbaar met extra nylonversterking, doch voor gevoelige voeten zijn ze ook zonder nylon te leveren. Bovendien beschikt Uw winkelier over een uitgebreide collectie BISON BRAND stretch nylon sokken en ankiets. BISON BRAND sokken en ankiets zijn kleurecht, wasecht en krlmpvrt). Voor de duurzaamheid van elk paar sokken en ankiets wordt door het garantie-zegel, dat zicb op de BISON BRAND artikelen bevindt, ingestaan. (Advertentie) (Advertentie) Prijzen renet fl 9.95 per peer voert Uw man voor Uw zoom voor Uw a.s. schoonzoon voor Uw verloofde UITSLUITEND VERKRIJGBAAR IN DE GOEDE HERENMODEZAKEN Ailetnrtrkoop: N.V. Import Mfl. BECOPA r/h A. Bernhelm, Amsterdam. Pabrik ante: Kon. Kousen- en Sokkenfabrieken U. Janeen de Wit N.V., SchJJndel Verrukkelijk t De echte chocoladekorrels van echte chocola! 150 gram in attractief De Zuidduitse Radio-Omroep in terzelfdertijd nog 300 personen Stuttgart heeft 3,5 miljoen DM. uit-houden, om van het prachtige verge- gegeven aan de bouw van een tele- visietoren, die met 211 meter niet alleen een van, de hoogste tien bouw werken ter wereld is, maar ook een plaatselijke attraktie van de eerste orde. De 46-jarige architect van de ze toren,ing. dr. Fritz Leonhardt, en de snelheid die met straalmotoren kan worden ontwikkeld, lijkt Rotter damScheveningen maar een geringe afstand, maar in die dagen werd het reeds tot een enorme prestatie gere kend. De eerste wereldoorlog moet welhaast een spaak in de wielen van de luohtvaartliefde van Jan Oliesla gers hebben gestoken: onmiddellijk stelde hij zich met zijn vliegtuig ter 'beschikking van de Belgische rege ring en van zijn diensten werd een gretig gebruik gemaakt. TOEKOMST AAN DE JEUGD Na de eerste wereldoorlog heeft hij zich echter uit de vliegerij terugge trokken Hij keerde weer terug naar zijn oude liefde: de auto. Hij was toen ruim 35 jaar en heeft tot 23 maart 1943 zijn krachten aan de automobiel industrie gewijd, maar zal in zijn hart nooit de vliegtochten en demonstra ties vergeten zijn. Met intense aandacht volgde hij de ontwikkeling van de luchtvaart en hij moet reeds kennis gemaakt heb ben met de moderne vliegtuigen, die de mensen zoveel comfort verschaf fen. Daarnaast moet hij echter treurig gestemd zijn geweest, toen bleek, dat de vliegtuigen ook voor minder mens lievende doeleinden werden gebruikt. Hij heeft met een gerust hart de luchtvaarttoekomst aan de jeugd ge gund, getuige het standbeeld, dat te zijner ere bij het vliegveld Deurne nabij Antwerpen werd opgericht en waarbij hij de jeugd wijst op de be langrijke positie, die de luchtvaart eens zal innemen in het dagelijks leven. die ook als bruggenbouwer interna tionale faam geniet, werd weliswaar een tijdlang door velen als een fan tast beschouwd, maar nu zijn inte ressant bouwwerk in gebruik is ge nomen, zijn ook alle pessimisten overtuigd. Leonhardt zelf zegt, dat het van daag geen enkele technische moei lijkheid zou opleveren om dergelijke toren tot een hoogte van duizend meter te bouwen. Trouwens, de to ren in Stuttgart zal waarschijnlijk spoedig niet meer één van de hoogste tien bouwwerken zijn, omdat in Brus sel, ter gelegenheid van de wereld tentoonstelling in 1958, een toren zal worden gebouwd, die liefst 635 me ter hoog zal zijn... Deze televisie-toren in Stuttgart is tot 160 meter hoogte geheel van be ton, dan begint de televisiemast van 56 meter. Onder de begane grond heeft de toren een doorsnee van 30 meter, waar deze „betonnen naald" uit de grond komt' is deze doorsnee nog slechts 10 m 80 en deze wordt steeds minder tot ongeveer 5 meter. De torenwand is aan de voet 80 cen timeter dik, een dikte die gradueel vermindert tot 19 centimeter op 136 meter hoogte. Op 140 meter hoogte is rondom een galerij gebouwd, een soort ,,mand" waarin o.m. een res taurant van vier lokalen, elk 15 me ter breed, plaats biedend aan 160 personen. Op het platform voor en op zij van dit restaurant kunnen zich Op de veiling Westland - 's Gra- venzande, is gisteren de eerste sla van de koude grond aangevoerd. Het is een zeldzaamheid, dat dit na zo'n koude winter al zo vroeg geschiedt. De prijs was 25 a 27 cent per krop. (Advertentie) zicht te genieten. Dit restaurant is met een snelle lift in 43 seconden te bereiken. Het wordt geleid door de voorma lige chef-kok van... Goering. Een conferentie-zaaltje, plaats bie dende aan 25 personen, is al tot sep tember a.s. gereserveerd. Conferen ties hoog in de lucht schijnen in trek te zijn. KOSTEN WORDEN GEDEKT De betonnen toren heeft een totaal gewicht van drieduizend ton. Voor het fundament alleen werd 1500 ton cement gebruikt. De eigenaresse, de „Suddeutsche Rundfunk", wil de kosten er in de loop der jaren uithalen door de en treegelden. Wie niet met de lift wil gaan, kan door 'n wenteltrap van 800 tre den naar boven klimmen. Deze toren werd niet alleen op betrekkelijk klein oppervlak gebouwd ook de bouwkos en waren dertig pro cent lager dan bij soortgelijke bouw werken het geval is. De televisiezender heeft een zend- capaciteit van 10 KW. met 'n stra lingscapaciteit van 100 KW. Vree" dat deze toren bij zware storm zou kunnen omwaaien, overbodig! Volgens de deskundigen is de toren ook tegen windstoten, drie keer zwaarder dan ooit op aarde geme ten bestand. Ook bij de allersterkste wind zwenkt de toren op 150 meter hoogte slechts 30 cm., hetgeen niet langer dan 5 tot 6 seconden duurt. Laboratoria in Cambridge en Aber deen staan op het ogenblik vooraan bij het zoeken naar doeltreffende an tibiotica voor het conserveren van vlees en vis. Deze methode van ver- duurzaming heeft enorme voordelen bij het tegengaan van bederf, het geven van betere kwaliteit aan de verbruiker en de vergemakkelijking van de distributie. Antibiotica zoals penicilline hebben dergelijke dramatische resultaten be haald tegen de bacteria, die ziekten veroorzaken, dat het idee vanzelfspre kend is opgekomen dat zij wel eens even doeltreffend zouden kunnen zijn bij de strijd tegen micro-organismen, die levensmiddelen doen bederven. Er is een diepgaand onderzoek gaan de, dat reeds heeft aangewezen dat het gebruik van dergelijke stoffen 'n omwenteling teweeg zal brengen bij het conserveren van levensmiddelen. Het Departement van Wetenschappe lijk en Industrieel Onderzoek in Lon den heeft bekend gemaakt dat bij proeven, ondernomen bij tropische temperaturen, de inspuiting van een antibiotica in een dier vlak voor het ogênbiik dat het werd geslacht, het mogelijk heeft gemaakt om het ka daver verscheidene dagen langer te bewaren dan normaal mogelijk zou zijn. Op die manier is het ook mo gelijk om geslachte kippen twee keer zo lang te bewaren. Dergelijke voor delen doen zich ook bij vis voor. In Aberdeen zijn schelvis en kabeljauw gedurende 7 tot 10 dagen langer in uitstekende conditie gehouden door toevoeging van zeer kleine hoeveel heden antibiotica aan het ijs waarin de vis wordt verpakt. Tot dusverre zijn de beste resultaten behaald met een stof, die in de medische wereld bekend staat als „aureomycine", maar er zijn sterke medische rede nen om het grootscheepse en alge mene gebruik van een geneesmiddel dat een machtig wapen is bij de be strijding van ziekten te vermijden. Men is van mening dat niets moet worden gedaan dat wellicht de doel treffendheid van „aureomycine", waarmee talloze mensenlevens wor den gered, zou kunnen doen afne men. Gelukkig zijn er vele derge lijke stoffen bekend die niet voor me dische doeleinden worden gebruikt. Hoewel dergelijke antibiotica duur zijn, worden zij slechts in kleine hoe veelheden gebruikt, zodat er weinig twijfel aan bestaat dat het gebruik ervan uit een economisch standpunt verantwoord is. Men kan beslist niet zeggen dat de afgelopen week voor de beurs slecht is geweest. In Amerika bleef het koerspeil zich onveranderd boven het gemiddelde van 500 bewegen en werd niettegenstaande enige kleine ups en downs, het vorige hoogtepunt van 512,67 j.l. vrijdag met 513.03 weer overtroffen. Op het ogenblik is het iets lager, doch dit wordt niet ver oorzaakt door de minder goede voor uitzichten, maar speciaal doordat op dit hoge peil iedere dag opnieuw winstnemingen worden gedaan. Het is begrijpelijk, dat er lieden zijn, die vinden, dat ze hun winst maar moe ten binnenhalen. Speciaal is dit het geval voor die kopers, die profiteren van de in september opgetreden da ling en toen materiaal hebben op genomen en die het nu langzamer hand welletjes vinden. In Amsterdam was de stemming dan ook de gehele week aan de vaste kant, ook al zal die uit de koersver schillen zonder meer niet kunnen wor den opgemerkt. AKU daalde n.l. van 329 tot 327x/2, doch er was al een peil van 322i/V bereikt. Philips is van 347 tot 348 gestegen, doch hier werd tij delijk zelfs boven de 350 gehandeld en de nieuwe aandelen stegen per saldo van 342 tot 343. Voor wat Phi lips betreft, was men in afwachting De Catalaanse surrealistische schil der Salvador Dali heeft een nieuw schilderij aan zijn oeuvre toegevoegd. Het is een portret van sir Laurence Olivier in zijn laatste filmrol, die van Richard III, Shakespeares vorsteljjke schurk. Dali ontwikkelde zich via realisme, kubisme, abstracte kunst en neo classicisme tot surrealisme. In Parijs werkte hij samen met de Mexicaanse cineast Bunuel („Le chien andalou", „Lage d'or). Voor Hitchcock ont wierp hij de droomscenes van „Spell bound". Als representant van ultra-moderne Europese kunst voelde Dali zich ook in Amerika thuis, waar de buitenis- sigheid van zijn vormgeving, die nochtans van 'n hallucinante kracht en grote gevoeligheid getuigt weldra de aandacht trok. Dali ontwierp onder andere etalages voor grote New York- se warenhuizen. Het portret van sir Laurence Oli vier werd geschilderd bij gelegenheid van diens derde Shakespeare-verfil- mmg. Na „Henry V" en „Hamlet" heeft Olivier zich in Richard III om ringd met een indrukwekkende scha re van Engelandse beroemdste to neelspelers, onder wie sir Ralph Ri chardson, John Gielgud. sir Cedric Hardwicke, Claire Bloom, Pamela Brown en Alee dunes. Salvador Dali schildert Sir Laurence Olivier. van de jaarcijfers, die uiteindelijk ie dere dag het licht zouden kunnen zien. Ze zijn dan ook dinsdagavond om vijf uur gepubliceerd en men moet zeg gen, Philips heeft het niet slecht gedaan. De winst over het boekjaar 1955 bedraagt na aftrek van belas tingen 148 miljoen. Het vorig jaar werd 119 miljoen verdiend. Van deze winst houdt Philips 77 miljoen in het bedrijf tegen het vorig jaar 71 mil joen, terwijl dit jaar wordt uitge keerd 71 miljoen tegen het vorig jaar 48 miljoen. Als dividend zal voorge steld worden een percentage van 14 voor de gewone aandelen en 7,6 voor de preferente aandelen. De aandelen, welke in oktober 1955 zijn uitgegeven zullen dus 314 dividend krijgen. Het slotdividend bedraagt dus 8 resp. 2% en voor de preferente 1,6%. Philips heeft een zeer fraai 4e kwartaal ge maakt, waarin de winst 55 miljoen bedraagt, hetgeen 34% meer is dan in 1954, toen er 41 miljoen werd ver diend. De overige 3 kwartalen van 1955 overtroffen die van 1954 met 29, 16 en 14%. Aangezien de aandelen, welke in oktober 1955 werden uitgege ven slechts een kwart van het divi dend ontvangen, vereisen onverander de dividenden in volgende jaren on geveer 19 miljoen meer. Wil Philips dus het uitkeringsper centage, dat dit jaar 47% bedraagt op maximaal 50% houden, dan zou zich in de loop van 1956 een winst- vermeerdering van ongeveer 22% tot 180 miljoen moeten manifesteren. Dit is een cijfer, dat door Philips zeer zeker bereikt kan worden, hoewel men er rekening mee dient te houden dat van een diyidendverhoging voor lopig geen sprake zal zijn. Op het ogenblik, dat wij dit schrijven, is nog niet bekend hoe de beurs op deze cijfers zal reageren. Nabeurs, toen de cijfers al bekend waren, reageer de de koers van Philips' aandelen tot 346, hetgeen ongetwijfeld mede ver oorzaakt werd door de iets zwakkere opening van New-York. ANDERE FONDSEN Ons hoofdfonds volgde noodzakelij kerwijze de stijging in New-York en kan in de verslagperiode van 700»/. tot 726 oplopen. Tijdelijk is men even onder de 700 geweest, doch spoedig ging het weer in opgaande lijn. Na beurs reageerde Kon. Olie tot 722, eveneens in verband met de iets la gere koersen van New-York. Cultuur waarden deden het deze week goed, speciaal Deli Mij., die na een divi- dendvoorstel van 8%, waarvan 4% in aandelen uit agio en 4% in contanten mede onder invloed van de mede deling, dat de dochtermaatschappij van de Verg. Deli, de Imperial Tobac co Company, haar tabaksbelangen heeft verkocht aan de American Su matra Tobacco Corp. en zich voor taan op het petrüleumterrein zal gaan bewegen, nog belangrijk in koers kon stijgen. Het fpnds dat van 14014 langzaam tot 144 was opgelopen, kon de laatste dag de 150 passeren en sloot op 151. Senembah's deden het iets minder goed. Na van 100 tot 105 te zijn opge lopen, brokkelde de koers langzaam af; via een notering van 98 kwam het slot per saldo op IOO1/2. H.V.A.'s voegden 3 punten aan hun vorig slot toe en sloten op 13814, terwijl Am sterdam Rubber 61/» punt tot 11914 kon verbeteren. Scheepvaarten lagen over het algemeen gunstig in de markt met uitzondering van Stoom vaart Mij. Nederland, die van 122 tot 118Vs terugliep. Kon. Java China Paket verbeterde van 19914 tot 205, K.N.S.M. van 2051/. tot 209, Kon. Pa- ketvaart van 193'/2 tot 196. Rotter- damsche Lloyd moest zich met 114 punt koerswinst tevreden stellen, ter wijl Nederlandsche Scheepvaart Unie onveranderd op 203 de week afsloot. De grote sprong van de druk verhan delde scheepvaartwaarden maakte van Ommeren, die van 191 tot 204 steeg. Van de minder druk verhan delde spande Nievelt Goudriaan de kroon met een koersverbetering van 585 tot 625, terwijl daarnaast Furness 27>/t punt beter was op 522'4 en Hil- legersberg van 1000 tot 1070 opliep. Van onze druk verhandelde industri ëlen bleef van Berkels' Patent prak tisch onveranderd, terwijl Calvé op 321i/i, 2 punten beter was. Fokker vloog deze week weer goed en ver beterde van 305 tot 315. Van Gelder steeg van 272'/, tot 274i/t, terwijl de nieuwe aandelen Kon. Hoogovens van 300*4 tot 320i/2 konden verbeteren. De oude aandelen werden de laatste dag niet verhandeld, zodat het koerspeil waarop deze noteerden, niet maatge vend is. Nederlandsche Ford kon zich op de vorige koers van 480 onveran derd handhaven, terwijl Nederland sche Kabel met enige ups en downs uiteindelijk van 343 tot 342 daalde. Wilton Feyenoord moest zich per sal do een verlies van ruim één punt ge troosten en sloot op 303. ELECTRO TRUST Voor houders van aandelen Alg. Nederlandsch - Indonesische Electri- citeits Mij. „ANIEM" is belangrijk het bericht, dat door de directie met de Electro Trust een overeenkomst is getroffen, betreffende de aandelen „ANIEM", welke in het bezit van laatstgenoemde zijn. Zoals bekend heeft de Electro Trust in de laatste jaarvergadering tegen goedkeuring der jaarstukken gestemd, in verband met een door de directie voorgestelde reserve voor het in studie nemen van nieuwe objecten buiten Indonesië. De directie van ANIEM is van me ning, dat haar ervaring met in de tropen gevestigde elektriciteitsonder nemingen zonder meer niet verloren gaan mag en wenst dus met de uit Indonesië, in verband met de naas ting van haar aldaar gevestigde be drijven vrijkomende gelden, elders ter wereld nieuwe bedrijven te stichten. Dit wordt thans door de met de Elec tro Trust getroffen regeling mogelijk. Het zal echter nog menig jaartje du ren, voordat aandeelhouders hiervan (Advertentie) Bankier» Anno 1864 BELEGGINGSADVIEZEN de vruchten zullen kunnen plukken. De koers van de aandelen reageerde op dit bericht met een kleine daling n.l. van 95 tot 93*/*. Op de laatste dag van de verhande ling van de claims Kon. Ned. Zout- ind. liep de koers tot 380 terug. In tussen worden echter de oude en nieuwe aandelen in verband met de betaling van het dividend doorheen genoteerd. De laatste notering was 362, hetgeen neerkomt voor oude aandelen cum claim en dividend op een koers van 480, zoals men weet was de notering op de dag van het verschijnen van het prospectus 420. Als er ooit van een geslaagde emis sie gesproken kan worden, dan is zulks hier wel het geval. Naast de 2*4% premielening van de gemeente Dordrecht, waarvan in ons vorig over zicht reeds sprake was, werd deze week overgegaan tot de uitgifte van 550.000.gewone aandelen van RTVA N.V. te Amsterdam. De aan delen delen ten volle in de resultaten over het boekjaar 1956, terwijl oude aandeelhouders recht van voorkeur hebben in verhouding van 1 op 3. Bij het verschijnen van het prospectus was de notering 374 en op deze basis zou een claim van een aandeel van 500.317,50 moeten opbrengen. De claims kwamen echter de eerste dag reeds uit de bus met een prijs van 360.welke koers zich tot heden onveranderd handhaafde. Ongetwijfeld belooft deze emissie een sukses te worden. Op de obligatiemarkt was de handel zeer kalm met hier en daar iets te ruglopende koersen. De 3^4% lenin gen waren deze week het gevoeligst. OBLIGATIES 3 3-3' 3 20/3 '5€ 27/3 '56 Nederland '62-'64 98 15'16 Nederland 1947 98 5 8 Ned. '47 (doll.l.) 96 1/2 3 Nederland 1937 96 1 4 3 Ned. Inv.cert. 98 3 4 3 Gr.boekobl. '46 96 3/8 3 Ned.-Indië 1937A 96 116 3'/<% Nederland 1954 102 5 8 AANDELEN Amsterdamsohe Bank 249 Rotterdamsche Bank 226 De Twentsche Bank 238 1 2 Nationale Handelsbank 150 Nederl. Handel-Mij 222 1 2 Alg. Kunstzijde Unie 329 v. d.Bergh en Jurgens 3011/4 Machinefabriek Breda 208 1 2 Van Gelder Zonen 272 3/4 Unilever 371 Nederl. Kabelfabriek 344 G.B. v. a. Philips' Gl. 347 Kon. Ned. Hoogovens 310 1'2 Wilton Fijenoord 304 5/8 Int. Gew.beton Bouw 157 Internatio 149 Billiton Mij II 310 Kon.. Ned. Petroleum 700 3 4 99 1'16 98 5'8 96 3 4 96 1/8 98 3/4 96 5 16 96 3 8 102 3/8 Rubbercult. Mij A'dam 112 34 Bandar Rubber Mij 169 Holland Amerika Lijn 204 1/2 K.N. Stoom-b. Mij N.B. 205 1/4 Ned. Scheepv. Unie 203 Rotterdamsche Lloyd 186 1 2 Kon. Java-China P. L. 199 5 8 Ver. Vorstenl. Cult. Mij 40 1'2 Handelsver. Amsterdam 135 1 '2 Ned.-Ind. Suiker Unie 82 Ver. Deli Mijen 140 1/4 Sen em bah 100 AMERIKAANSE FONDSEN Anaconda Copper M. C. 87 5 8 Bethlehem Steel Corp. 163 1/2 General Motors 49 International Nickel 92 3/4 Republic Steel Corp. 48 5'8 U.S. Steel Corp. 59 7/8 Cities Service Corap. 65 7 8 Shell Union Oil Comp. 79 3 4 Tide Water Ass. Oil C. 43 7 8 Southern Pacific Comp. 59 1 2 Union Pac. Railroad C. 184 1'8 249 225 237 1 2 152 223 1/2 327 1/2 302 206 274 1 2 375 1 4 342 348 320 1 2 303 160 157 312 726 119 1/4 171 207 1 2 209 203 188 205 1 8 45 138 1 2 82 1 2 151 99 3/4 82 3 8 165 14 47 1/2 94 49 1/4 59 1/2 68 5/8 81 47 3 4 60 186 3 4 In grot te Lourdes De bisschop van Tarbes en Lo-ur- des, mgr. Théas, heeft besloten in de grot van Lourdes een onderaardse kerk, die plaats biedt aan 20.000 men sen, te laten bouwen. (Advertentie) De weegschaal heeft onomstote* lijk bewezen, dat hij als gewicht* heffer het zwaarste gewicht ge* heven heeft. Voor ons is hij dan ook onbetwist de sterkste. Bij verpakte soepen speelt het gewicht niet zo'n grote rol. Uw verlangen gaat dan wel uit naar een krachtige soep, maar belang rijker nog zijn de geur, de smaak en de kwaliteit. Als fabrikanten van de befaamde OXO soepen zeggen wij vanzelf* sprekend, dat OXO aan de spits staat, maar het is toch aan U om te beoordelen of wij gelijk heb ben. Dat Is heel eenvoudig! Trac* teer Uzelf en Uw huisgenoten met Pasen eens op een heerlijke OXO soep (U kunt uit 7 soorten kiezen) en wij zijn overtuigd, dat U met ons zult zeggen: OXO Chicken" - kippensoep, Toma tensoep, Juliennesoep, Cham pignonsoep, Vermlcellisoep, Aspergesoep, Bruinebonensoep Sociologische rapporten behoren niet altijd tot de aangenaamste lec tuur. De heer H.Baudet, die zoals in de inleiding wordt gezegd, in een sfeer van dubbele nationaliteit werd opgevoed, heeft nu echte sociologi sche waarnemingen omtrent een Frans dorp op de grens van Cham pagne en le de France vastgelegd in een prettig, boeiend boekje „Mijn dorp in Frankrijk". Hij ziet uit dit kléine venster ook uit op het gehele raadsel Frankrijk en weet daarover opmerkelijke dingen te zeggen. Zo over het familiaal fundament van de Franse samenleving, van waaruit zich het verzet openbaart tegen de depla- cering, tegen het opgaan in grotere verbanden en de politieke, maat schappelijke en produktieve efficien cy van Amerikaanse oorsprong. Zo de hypercritische houding ten opzich te van de dragers van het overheids gezag, die men vijandig acht ten op zichte van de prioriteit van het fami liebelang. Belangwekkend is ook wat Baudet zegt over de houding der Fransen ten opzichte van de gods dienst, maar hier zit voor ons toch iets onbevredigends in, omdat hij in de godsdienst niet meer ziet dan een cultureel-sociologisch verschijnsel. Het herhaald citeren van Rewan is hiervoor typerend. Niettemin zegt Baudet ook in dit opzicht beharti genswaardige dingen. Bij alle kritiek die hier oprijst, mag men toch zijn grote waardering aan dit boekje niet onthouden. Konden alle sociologen maar zo helder en levendig schrij ven! (Uitgave Van Gorcum).

de Stem | 1956 | | pagina 9