il^/taa[QMs WEDSTRIJD WELKE FOUTEN MOET U AANKRUISEN OP DE ZOEKPLAAT t San Francisco één vlammentoorts HOOFDPRIJS f.40.000 r Het stoffelijk overschot van Mussolini ilVkttfO® T Sluitingsdatum 5APRILA.S. Aardbeving in 1906 vernielde het grootste gedeelte der stad BUSSTAKING Toen menig huisvrouwtje heerlijk uitrustte. in 4 minuten klaar op tafel ...Pech voor het ladderduiveltie I ^f-leuricj a.ló de lente! V. Wordt ditmaal yw droomhuis werkelijkheid? EXTRA EDITIE VAN DE OMO-WEDSTRIJDKRANT 11 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 29 MAART 1956 G. V. LIMBURG, 29 Jan. 1953. In April van 1906, lèefde San Francisco in een ware roes van welvaart. De menigte wriemelde dooreen in de winkels, de theaters liepen boorde vol en de hotels moesten gasten weigeren. Dze stad van 400.000 inwoners bereikte rond die periode een toppunt van bloei. In de opera zong de grote Caruso „Carmen". Het was dinsdag 17 april 's avonds. Degenen, die even later in de kleine uurtjes naar huis keerden en hoopten, dat zü van een lekkere rust tot laat in de morgen zouden kun nen genieten, kwamen bedrogen uit. Plots begon de aarde hevig te beven. Huizen schudden op hun grond vesten, schoorstenen stortten neer. De bodem scheen ten prooi aan vreselijke stuiptrekkingen, straten scheurden open. Het was de meest woeste aardbe ving, die de Verenigde £taten ooit beleefd hebben. Zij ving aan woens dagochtend rond 5.13 uur en ging ge paard met een verschrikkelijk on deraards gerommel. Het hevige geda ver duurde precies 48 seconden, die een eeuwigheid schenfen. Minder zwa re schokken volgden hierop nog ge durende de gehele dag. Huizen wer den verwoest, gas- en elektriciteitslei dingen verbroken, spoorwegwagons met de wielen in de lucht geslingerd- Een tragische balans van die eerste dag De ramp teisterde nog ver schillende Californische woon- centra. De getroffen zone strekte zich uit langs de kust van de stille Oceaan over een lengte van ongeveer 500 km en een breedte van soms 65 kilometer. In verticale richting verplaatste de aarde zich ongeveer 1,25 meter en in hozizontale richting tot drie meter. Reuzenquioa's, de grootste en oudste bomen van de aarde, spleten als luci fers. Het stoomschip „Argo" trilde in volle zee op ongeveer 300 km van San Francisco als een riethalm. Te San Francisco konden alleen de betonen gebouwen en constructies met stalen geraamte de aardbeving weerstaan. De rest moest er allemaal aan ge loven. Het stadhuis van 7 miljoen Dollar stortte in. Het gerechtsge bouw en de gevangenis werden zwaar beschadigd. De gedetineerden dach ten, dat het gebouw overvallen werd om een terdoodveroordeelde moorde naar te bevrijden. Ontelbare branden waren onstaan na de instortingen; kachels waren ge sprongen, ontvlambaar gas ontsnapte uit stukgeslagen leidingen, vonken van kortsluitingen veroorzaakten vuur in de puinhopen en weldra ste gen reusachtige vuurkolommen en rookwolken ten hemel. Tot overmaat van ramp waren eveneens de waterleidingen gespron gen en toen de brandweerlieden hun brandslangen aan de waterpompen schroefden, het kraantje opendraaiden en wilden spuiten kwam er niet één waterdruppel uit. STRIJD TEGEN pET VUUR RUINEST AD. Iedereen wroette met een boven menselijke ijver om de gewonden uit de ingestorte gebouwen te halen. Een gewonde, die zonder enige hoop op redding gevat zat tussen de puinho pen smeekte om medelijden bij zijn redders, die hem wegens de vlammen niet konden bereiken. Pas nadat zij in de hevige gloed talloze brandwon den hadden opgelopen moesten zij alle pogingen opgeven en het arme slachtoffer een kogel door het hoofd jagen. Het vuur dat na de zware aardbe ving te San Francisco ontstaan was, woedde nog voort de hele woensdag en donderdag tot laat in de nacht. Daags nadien was de oud-stad volle dig in as gelegd en was men de brand nog niet meester. De residentiële wjjk in het westen van de stad was onbeschadigd geble ven. De uitgeputte redders besloten dan ook op dat punt weerstand te bieden. Over een afstand van 2 kilo meter werd een rij huizen met dyna miet vernield. Men hoopte, dat het vuur deze zone niet zou kunnen overschrijden. Pompen werden nabij de kust geïnstalleerd om water voor de blursingswerken aan te voeren. Soldaten, mariniers, infanteristen en vrijwilligers wonnen de strijd in het stadsgedeelte nabij de Oceaan en de kaden en dokken werden gered. Zulks was een onschatbaar voordeel, want zo konden levensmiddelen en kledingstukken voor de geteisterden worden aangevoerd. De bewoners van de stad geleken wel een leger in aftocht. Zij maakten ge bruik van karretjes, kruiwagens, kin derwagens en andere geïmproviseer de vervoermiddelen om de geredde voorwerpen te transporteren. De meeste getroffen gezinnen karq- peerden onder de blote hemel in het stadspark. Sommige bevoorrechten konden zich gelukkig achten met een legertent. Op één nacht werden in dat park 20 kinderen geboren. De eerste handel, die terug bloeide In het getroffen Frisco, was niet, zo als iedereen zal vermoeden, deze van klederen en andere allernoodzakelijk ste waren; wel die van postkaarten, waarop de brand stond uitgebeeld, en voorwerpen als geldstukken enz., die door de vuurgloed op vreemde wijze gesmolten of misvormd waren. Een soort handel dus van relieken! Toen de uiteindelijke balans van de ramp kon worden opgemaakt bleek dat het aantal doden betrekkelijk ge ring was: 452. Honderden gekwetsten werden geteld. De materiele schade werd geraamd op 500 miljoen dollar, waarvan 15 procent veroorzaakt werd door de aardschokken zelf en de rest door het vuur. Meer dan 13 vierkante kilometer bebouwde oppervlakte werd vernield, 28.000 huizen met de grond gelijk gemaakt en 200.000 per sonen waren dakloos. De verzekeringsmaatschappijen moesten hun laatste reserves aan spreken om de schade te dekken. Toch vorderde de wederopbouw met reuzenschreden. Drie jaar later reeds mochten de mensen van Frisco met rechtmatige fierheid getuigen: „Onze stad heeft weer haar vroegere bloei bereikt." Duizenden Parijzenaars hebben zich woensdagmorgen te voet naar hun werk moeten begeven, doordat de bus chauffeurs van meer dan 20 buslij nen plotselinL in staking waren ge gaan. In de afgelopen tien dagen zijn reeds meer dergelijke plotselinge sta kingen uitgebroken. De buschauffeurs weftsen hogere lonen en gunstiger werkuren. Naar het te Rome verschijnende rechtse blad „II Tempo" bericht, is het stoffelijk overschot van Mussolini^ in het geheim in de crypte van een Franciscaner klooster bij Forli (noord- Italië) ingemetseld. Nadat de fascistische dictator tegen het einde van de tweede wereldoorlog door verzetsstrijders was gedood, was zijn lijk begraven op een kerkhof te Milaan. Een jaar later groef een groep fascisten het stoffelijk overschot op en het werd later teruggevonden in een klooster te Pavia. Om herhaling van dit voorval te voorkomen liet de regering hierop de stoffelijke resten van de dictator in het geheim begra ven op een plaats, die zij in 1956 aan de familie bekend zou maken. Tot dusver is dit laatste no-g niet geschied. plukten de Nederlandse kwekers zorgvuldig de beste snijboontjes voor Blikgroenten. In de fabrieken werden deze direct veredeld en geconserveerd. Hoe heerlijk smaken na de lange winter deze veldverse snijboontjes uit de hoogzomerIn blik blijven de fijne smaak, de eiwitten en vitaminen uitstekend bewaard. Nu heeft Uw gezin extra behoefte aan deze malse zomerweelde. Nu kan de huisvrouw een besparing op haar ksukentijd best gebgjiken. Gemakkelijk - gezond - voordelig I ZlmBr »a1M Skycrepe - de nieuwe Danlon prestatie Skycrepe beeft een beveiliging Bizonder elastisch - pertecte tegenladderen". Dank zij het pasvorm gedistingeerd matte speciale twee-draden-systeem tint. f5.50 blijft de kous, bij breuk van één draad, tóch heel! Skycrepe is de eerste dunne ny. Ion, die degoede eigenschappen van de crepe kous combineert met een ongekende sterkte. langer levensduur Danlon skycrepe verkrijgbaar bij Breda; Maison de Nouveauté Het Modehuls Fa Quadvlleg „Speciaal" Goes: Sehrjjver'i Stoffenhul. Oud Beyerlandi Bas-Hollaar Karrestraat 21 Eindstraat 10 Tolbrugstraat 4 Eindstraat 15 Opril Markt Bjj de Kade Molendjjk 62 Vrolijk en fris als de prille lente is deze overgooier voor het jonge meisje. Het blousje is gemaakt van broderie. Aan stof is nodig 1.25 m. voor een meisje van 13 jaar. De over gooier heeft aan de voor- en achterzijde twee diepe stolp plooien. Hiervoor is 1.85 m. stof nodig van 140 cm. breed. Patronen van blouse en over gooier zijn verkrijgbaar voor 9, 11, 13 15 en 17 jaar ad f 0.60 bij Bella Patronen Service, Kr. Nieuwe Gracht 66, Utr. Vermeld op de briefkaart waarop aan de adreszijde 60 ct extra aan postzegels is ge plakt, duidelijk het nummer van 't patroon en de leeftijd, bovenwijdte. Dit model is uit Bella-Mode. iWaasm Maak het U niet moei lijker dan het isHet gaat alleen ortt de fouten die de tekenaar kennelijk be wust heeft aangebracht. Deze fouten zijn gedepo neerd bij een notaris in Rot terdam. Bekijkt U de plaat goed en U zult ontdekken dat het werkelijk niet zo moeilijk is ze op te sporen en aan te kruisen. Mocht U meer fouten op Uw inzending aangeven dan er zijn gedeponeerd, dan is Uw oplossing goed, mits natuurlijk de gedeponeerde daarbij zijn inbegrepen. Gebruik niet de afbeelding van de zoekplaat in deze advertentie, maar wel de grote van het wedstrijd- formulier dat Uw winkelier voor U heeft en die U ook vindt in de Omo-wedslrijdkrant. touw» m r Dezer dagen ontvangt U een Dit is Uw kans op een van de 4.383 schitterende prijzen, de kans van Uw leven op dc hoofdprijs van F. 40.000.-, waarmee Uw droomhuis werkelijk heid kan worden. Is Uw inzending al in ons bezit? Doe dan nog eens mee! Misschien is het juist Uw tweede of derqfc inzending die U de grote prijs bezorgt.

de Stem | 1956 | | pagina 7