Pc^ïcw s Vitamine ZIEDAAR DE MENS Goudstroom advocaat GESTOLEN GOED GOUDBOUILLON AT EEN ONDERLIJKE ERELD RADIO TWEEDE BLAD DONDERDAG 29 MAART 1956 TENTOONSTELLING MENSELIJKER VONNIS TEKENEND LOONBEWEGING 'Gebrek aan EVENWICHT maakt Uw maag van streek! maakt de spijsver tering spoedig weer normaal! i DE gedachten aan de dood van Christus liggen op Goede Vrijdag als een zwarte rouwsluier over de Kerk. Te gen de grauwe achtergrond van de wereld staat het grote offer op Calvarie. Daarom ziet de Kerk er op deze dag vanaf vm het Offer der H. Mis te vol trekken; onze kerken zijn leeg en doods. En zo gaan dus de blikken enkel naar de kruis berg en we zouden in zekere zin Pilatus' woorden als een aansporing tot ons kunnen be schouwen: „Ziet de Mens!" Op deze dag voltrok zich de ver schrikkelijkste dood van alle tijden, dit was de droevigste dag van alle dagen. Geweld op Cyprus GROTE KEUS IN SERVIEZEN .DE KA1NDELAER' Kleurentelevisie Vogels vangen per bandrecorder Voorzitter van dc Ned. Bioscoopbond begraven TELEVISIEPROGRAMMA'S door Glarence Budington Kelland DEEDS in 1951 viel te Brussel het besluit, dat daar in 1958 een gro te wereldtentoonstelling zou wor den gehouden. Sedert 1952 is een kommissariaat-generaal aan de ar beid om dit grote schouwspel voor te bereiden en te organiseren. Nu nadert men reeds de meer directe verwezenlijkingen: het klaar ma ken van terreinen, waarop straks de paviljoens moeten worden opge trokken. Daarvoor zijn o.a. vele bouwvakarbeiders nodig. Het is in België al net als bij ons: Voor het gewone, dringende bouwwerk heeft men krachten tekort. Zodat de ten toonstellingsautoriteiten worden ge pijnigd door de vraag: Hoe krijgen we voldoende arbeiders, om met het reusachtige werk op tijd gereed te komen? Het was begrijpelijk, dat men het oog ook op het buitenland se arbeiders-arsenaal sloeg, Neder land in de eerste plaats. We hoor den verluiden, dat men uit Z. Vlaanderen alleen al 3500 man voor dit doel wilde recruteren en dat men lonen bood tot aan 5 gulden per uur. Begrijpelijkerwijze is er van de Nederlandse bouwwereld uit ernstig verzet gerezen tegen zulke plannen. In België zelf is trouwens ook reeds de vraag opgeworpen: Wat doen we met al die buitenland se arbeiders, als de tentoonstelling afgelopen is en ook de bouwcon- junctuur weer op normaal peil komt? De Belgische regering heeft de zer dagen in een officiële verkla ring gezegd, dat ze maatregelen treft om een overdreven stijging van de kosten der werken en een abnormale verhoging van de lonen in het bouwbedrijf te vermijden. Niettemin peinst men er van Ne derlandse zijde ernstig over, wat er gedaan kan worden om te voorko men, dat straks grote aantallen on misbare krachten de zuidergrens overtrekken. Het ware een over spanning van de Benelux-gedachte, als we dit maar lijdelijk lieten ge beuren. Kan er trouwens, juist in Benelux-kader, niet op hoog niveau over deze kwestie gesproken wor den? l_JET vonnis in de zaak-Anneke Beekman, dat het Amsterdamse Gerechtshof de vorige week velde, stemt in menig opzicht tot voldoe ning. Enerzijds, omdat het Hof bij de opgelegde straffen maat betracht heeft en niet met gevangenisstraf fen heeft gemeten, waarmede heel wat ernstiger misdrijven niet eens plegen te worden bedacht. Anderzijds om de heel wat mil dere motivering der vonnissen, wel ke wel in flagrante tegenspraak staat tot de grove afwijzing door de Rechtbank van Amsterdam van elk hoger motief, dat de dames G. Lan- gendijk-v. Moorst en E. van Moorst tot de door haar aangenomen hou ding zou hebben geleid. Al acht het Hof de gepleegde fei ten van zeer ernstige aard, het is toch van oordeel dat met lagere straffen kan worden volstaan, daar uit het onderzoek ter terechtzitting aannemelijk is geworden, dat de dames Van M. hebben gehandeld door „uit jarenlange verzorging ge groeide sterke persoonlijke binding aan het kind Anneke Beekman, ge paard gaande met 'n op g e 1 o o f s- overtuiging gegrond bijzon- (Advertentie) der inzicht omtrent het welzijn van dit kind." Moge nu het Hof de verdachten al veroordeeld hebben, deze erken ning van hogere gewetensmotieven, doet deze gevangenisstraf nu ook formeel van een oneervolle in een eervolle zaak verkeren. Weinig complimenteus voor de Amsterdamse Rechtbank is tenslot te de motivering van de vrijspraak van de Moeder-Overste van Val- Meer. In juristenkringen in Nederland zowel als in België had men reeds bedenkelijk het hoofd geschud over de ernstige blunder, welke de Am sterdamse Rechtbank met de ver oordeling van deze kloosterzuster in België had begaan. Het Hof heeft het op grond van de wet het enige vonnis kunnen vellen, dat mogelijk is: vrijspraak. ^AN het trieste hoofdstuk in de Nederlands-Indonesische be trekkingen, waarboven de naam Jungschlaeger staat, is een nieuwe scène toegevoegd. De Telegraaf weet te vertellen, dat de hoofd redacteur van een vooraanstaand dagblad in west-Europa een fel ver oordelend artikel over de affaire had geschreven en toen door de Indonesische persattaché in het be trokken land werd benaderd. En wat wist die meneer te zeggen? Hij waarschuwde tegen de ernstige ge volgen, indien de hoofdredactie op deze weg voortging en voegde daaraan toe: „Weet u dat er nog enkele honderden van uw nationa liteit in Indonesië wonen?"... Zulk een uitlating van een officiële In donesische persoonlijkheid tekent een mentaliteit, welke moeilijk te kwalificeren valt. Of men ook bang is voor de indruk van dit rechts geding op het buitenland! J\JA de beslissing van de regering over de lonen zijn nu de acties in de verschillende bedrijfstakken tot verwezenlijking van de gegeven mogelijkheden in volle gang. De vraag om een uitkering-ineens van 3 procent over 1955 schijnt nergens op tegenstand te stuiten. In ver schillende belangrijke bedrijfstak ken is daarnaast bereidheid ge toond de loonsverhoging tot aan het maximum van 6 procent toe te staan. Een verschil van opvatting openbaarde zich alleen over de vraag, of in die 6 procent ook an dere voordelen moeten worden in gesloten dan wel of ze er nog bo venop mogen komen. In het des betreffende communiqué is duide lijk gesteld, dat de verdubbeling van de vakantiebijslag er in ieder geval buiten valt. Volgens bepaalde berichten zou de ministerraad ech ter hebben beslist, dat het totaal der verdere verbeteringen niet meer dan 6 procent mag bedragen. Als men het communiqué goed leest, lijkt dat ook wel de meest aannemelijke interpretatie. Deze interpretatie zal er echter wel toe leiden, verwachten we, dat de zes procent verhoging zich over een breed front van het bedrijfsleven zal uitstrekken. En dan zal de dif ferentiatie toch nog maar schaars aan haar trekken komen. MAGGI De zuiverste, krachtigste vleesbouillon. Heerlijk en handig en slechts per doosje a 2 tabletten voor 1 liter boeillort (Advertentie) Kritiek zij oprecht en bedoeld om iemand te helpen. V De maagsapklieren produceren juist voldoende zuur om Uw spijsvertering vlot te doen verlopen. Bij verstoring van dit evenwicht raakt Uw maag van streek en wordt de spijsvertering trager. Hierdoor ontstaan maagbranden, zwaar gevoel op de maag, zure oprispingen e.d. BISMAG (Gebismureerd Magnesium) kalmeert snet en veilig de aangedane maagwand, herstelt de 'zuur- balans' en bevrijdt U van Uw maagklachten. GEBISMUREERD MAGNESIUM Verkrijgbaar in poeder en in tabletten bü apotheken en drogisterijen. Wat David eens in een stout vi sioen had aanschouwd, werd nu tot werkelijkheid: ,,Zij hebben Mijn handen en voeten doorboord, zij hebben al Mijn beenderen ge teld." De kruisbalk ging omhoog en viel bonzend neer in de diepe rotsspleet. Verheven boven de aarde hing daar de Man van smarten, gebroken door het lij den. Drie volle uren heeft Hij daar gehangen in onzegbare smart, terwijl een golf van hoon naar Hem opsteeg. Diepe verla tenheid daalde drukkend neer op Hem, een verschroeiende dorst deed Zijn tong verdorren, terwijl de wonden brandden. De kroon die was gevlochten uit de door nen der vervloekte aarde, drong dieper in hoofd en slapen. Zó had den de profeten Hem aanschouwd, zó hadden zij Hem aangekondigd: ..Wij zagen Hem, Hij had geen aanzien meer, de Man van smar ten, die. weet wat lijden is, voor Wien wij ons gelaat bedekken, Dien wij versmaden en verach ten." Telkens weer opnieuw, de eeu wen door. keert de herinnering aan dit grootse drama terug, wanneer de Kerk Goede Vrijdag viert en op die dag vol rouw en deernis de Christus gedenkt, die om onze zonden werd geslagen en door Wiens striemen wij genezen werden. Wie nog een sprankje van ge loof heeft gaat aan deze dag niet ongemerkt voorbij; wij zijn van daag stiller en vinden alle uitge latenheid vreemd, als wanneer er een dierbare dode ligt opgebaard in ons huis. Waar het mogelijk is viert de Kerk op het sterfuur van Christus, in de namiddag om drie uur, de zinvolle plechtigheden; zij herleest het verhaal van Zijn lijden bidt voor de grote noden van de Kerk en van de wereld, nadert in een indrukwekkend de- filé tot Zijn kruis en vereert Zijn H. Wonden en ontvangt in pieus gedenken de gedachtenis aan Zijn dood bij de H. Communie. Op vele plaatsen zal een later uur verkieslijker blijken en het ware te wensen, dat de kerken met ge lovigen waren gevuld, als een grootse hulde aan de Verlosser der wereld. Ziet de Mens Wij staren om hoog naar Christus, die hangt op Zijn Kruis, wij zien Zijn ontziel de lichaam, dat verstarde in de dood. Is Zijn lijden daarmee be ëindigd Wij denken aan de diepzinnige woorden van St.-Paulus over Christus' lijden, dat voortduurt in het mystieke Lichaam der Kerk en in de zielen der gelovigen. De sporen van Christus' Bloed zijn getekend over de aarde in de diepe voren van het lijden. Altijd is er ergens ter wereld in de ne gentien eeuwen na Zijn sterven een land of een plaats geweest, waar de Kerk opnieuw sterft, waar zij haar Calvarie heeft ge kend, waar Haar ledematen aan de verachting worden prijsgege ven, als vijanden van het volk worden bestempeld en gehoond omdat zij in God geloven, in don kere gevangenissen of achter het prikkeldraad der kampen een langzame dood sterven. Altijd draagt de Kerk de sporen van het lijden. Wie dit geheim begrijpt, weet dat wij allen ook ons deel te dragen hebben, in verbinding met Hem, die al onze smarten droeg. Maar terwijl deze ernstige Goede Vrijdag gedachten ons be wegen en wij in de geest 's Heren sterven en begrafenis vieren, zien wij toch vértrouwvol uit naar het licht der^èrrijzenis, dat door zal breken wanneer de duisternis van Calvarie is overwonnen. De Ylroe- ve en rouwvolle Goede Vrijdag is maar een paar stappen verwij derd van de glorievolle Paasmor- gen. Dinsdag zijn twee Britse militairen te Frenaros, ten zuiden van Famagusta. uit een hinderlaag beschoten en ge dood. Het aantal Britse militairen dat tot dusver door verzetslieden is ge dood bedraagt thans 21. In Limassol is een Griekse douane ambtenaar op straat doodgeschoten. Verder zijn er bomaanslagen op Britse patrouilles en kazernes gepleegd. Advertentie) v. Coothplein 18 Breda. Advertentie) Bhenmatische pijnen slopen Dw gestel, maar óók Uw humenr an enórgie. Wanhopen baat niat! Kruschen wèl Tienduizenden Reumatieklijders, die eigenlijk al niet meer in genezing ge loofden, probeerden ten einde raad Kruschen Salts en., vonden er baat bij. Ook U kan een Kruschen-kuur bevrijden van die slopende reuma tische ongemakken. De kleine dage lijkse dosis Kruschen brengt en houdt uw bloedzuiverende organen in topconditie Met verjongde energie vervullen zij dan hun heilzame, zui verende functie, omdat de bloeds omloop krachtig wordt gestimuleerd. Onzuiverheden krijgen geen kans meer zich vast te zetten en Uw gestel te ruïneren. Bij regelmatig gebruik van Kruschen gaat reumatiek Uw lichaam voorbij. r\«-oo Op 10 en 11 april a.s. zullen onge veer honderd tele visie-deskundigen uit vele landen een bezoek aan Phi lips brenen om zich op de hoogte te stellen van verschillende uitzend- systemen. voor kleurentelevisie. Het doel dat met de demonstraties wordt beoogd is het vergemakkelij ken van de keus, zodat t.z.t. één systeem internationaal zal kunnen worden ingevoerd Dit om te voorko men dat bij kleurentelevisie net als bij zwart-wit televisie meerdere systemen tegelijkertijd worden gebe zigd. De delegatie zal de uitzendingen vanuit Eindhoven op enkele kilome ters afstand van deze stad kunnen volgen. Deze uitzendingen van kleuren televisie moeten beschouwd worden als laboratorium-experimenten, aan gezien het nog jaren zal duren alvo rens geregelde uitzendingen in kleu ren kunnen plaatsvinden. MOSA SELECT ROSENTHAL NOORS AARDEWERK I Sinds het najaar van 1955 bevindt zich op de Dikkenberg bij Bennekom een vinkenbaan, d.i. een inrichting om vinken en ook andere vogels op de trek te vangen. Vroeger de den de vogelaars dat zuiver uit winst bejag en daar werd op aandrang van vogelbeschermers in latere tijden door de wetgever dan ook een stokje voor gestoken. Alleen voor wetenschappelijke doel einden wordt tegenwoordig nog ver gunning gegeven tot het inrichten en exploiteren van dergelijke vinkenba- nen. Op de Dikkenberg geschiedt de vangst dan ook met dit doel en de baan is tot stand gekomen met me dewerking van het Ministerie van O. K' en en vogeltrekstation Texel". De vogels worden er met slagnetten gevangen, vervolgens van een ring: voorzien en daarna weer los gelaten. Dit alles om geleidelijk een beter inzicht te krijgen in de gehei men van de vogeltrek. Om de overtrekkende vinken te be wegen tot een oponthoud, gebruikten de vogelaars vanouds lokvogels die in kooitjes opgesloten waren en tot taak hadden de aandacht van over vliegende soortgenoten te trekken. In Bennekom vindt men 't systeem lok vogels eigenlijk strijdig met de vogel beschermingsgedachte en nam men zijn toevlucht tot een andere, op de moderne techniek gebaseerde metho de. ,,Het .pinken" van de vink heeft men n.l. op de band opgenomen en daarna werd het geluid, door luid sprekers versterkt, uitgezonden. Op sommige dagen was het resultaat ver rassend: duizenden vogels daalden in de onmiddellijke nabijheid van de vin kenbaan. Deze proeven zullen ook in de komende weken, als de voorjaars trek zijn hoogtepunt nadert, voortge zet worden. „Een ton voor wie mijn paard verslaat" De Amerikaanse kolonel Larry Mac Phail heeft de eigenaars van ren paarden uitgedaagd, hun dieren in Frankrijk te laten lopen tegen zyn vierjarige ,,Hafiz" op een afstand tussen de 1600 en 2000 meter. Mac Phail wil 100.000 gulden betalen voor ieder paard, dat Hafiz verslaat, ook wanneer het er verscheidene te gelijk zouden zijn. De Amerikaan, die een fokkerij bezit te Bel Air in Mary land, heeft Hafiz onlangs gekocht van de Aga Khan. Het paard zal op 14 juli deelnemen aan de Eclipse Sta kes" in Engeland. Grote belangstelling bestond van morgen te Maastricht voor de uit vaart en begrafenis van de in Am stelveen overleden voorzitter \an de Nederlandse bioscoopbond, de heer M.P.M. Vermin. In de stoet van het woonhuis naar de O. L. V. Basiliek ging het kerkelijk zangkoor, waarvan de heer Vermin voorzitter was, voor af aan een groep personeelsleden van de N.V. Ijzergieterij Alhaco, waar van de overledene commissaris was. Zij droegen bijna 45 bloemstukken en kransen. El De viensen, die grote kippe- eieren tonen aan onze redac- J te uren, moeten nu toch even t t terug gaan staan. Uit New Jersey (ver weg) wordt name- lijk gemeld, dat een witte leg- J horn een ei van 453 gram heeft weten te leggen. In feite was J het een ei met een ei bin- nenin, compleet met schaal en J dooier, maar de kip presteer- de het dan toch maar. De j grootste omvang van het won- J derei was 17 centimeter. Verbroedering Twee Russische soldaten zijn met een fles wodka onder de arm west- Berlijn komen binnen sukkelen. Zwaar onder de invloed klopten zij aan bij een politiepost in de Franse zone. „Alles is vergeven en ver geten", zeiden de Russen. „Niet kwaad meer op ons zijn. Drink maar een slokje". De dienstdoende agent nam een slokje, maar waar schuwde voor alle zekerheid zfjn chef. Deze, een hartelqk en gastvrij Fransman, bracht de soldaten on derdak en zorgde ervoor, dat ze de volgende dag ongestoord naar oost- Berlijn konden terugkeren. Niemand heeft een lelijk gezicht getrokken bij dit incident. Boek Margaret, de 32-jarige dochter van de Amerikaanse ex-president Truman, heeft in haar leven reeds heel wat werkzaamheden verricht. Zelfs het vak van schrijven heeft ze beoefend al heeft Margaret er on middellijk van gezegd, dat ze het akelig" vindt. Ze kan het weten, want onlangs voltooide ze een boek met haar levensbeschrijving en ze vond het een hels karwei. Overigens heeft ze reeds 250.000 gulden van de uitgever ontvangen en het heeft er alle schijn van, dat er nog wel meer komt ook. Verder bestaat de kans, dat het boek wordt verfilmd. De akelige" bezigheid brengt haar dus genoeg in het laatje. Brand De brandweer van het Britse Middlesbrough heeft een slechte beurt gemaakt bij de bevolking. Bij een brand in het belastingkan toor ter plaatse rukte zij zo snel uit en werkte zij zo vakbekwaam, dat het gebouw praktisch onbe schadigd bleef en dat de admi nistratie helemaal geen schade op liep. De brandweercommandant heeft nu verschillende anonieme brieven gekregen. Een der inzen ders schreef: „Had het zakie maar laten branden. Jullie zouden dui zenden vrienden gemaakt hebben Geschorst Zes spelers uit het eerste elftal van de Argentijnse voetbalclub Ha- racan zijn geschorst. Het bestuur had gemerkt, dat ze stilletjes een bezoek hadden gebracht aan de ge vallen president Peron. Men vond dit zo^pnkies, dat de spelers voor schorsmg werden voorgedragen. De voetbalbond was het hier volop mee eens. Dienst Een schoolmeester in een Japanse gemeente vond onlangs een niet ont plofte bom in zijn tuintje. Het ding lag onder wat rozenstruiken. De man holde naar het politiebureau en vroeg beleefd of men het projectiel wilde komen ophalen. ,,Hoho". zei men daar evenwel. ,,Wij hebben in dit dienstjaar al 7000 bommen en granaten geruimd en het geld, dat de gemeente voor dit doel uittrok, is op. U zult moeten wachten op de centen, die we voor het volgende dienstjaar krijgen". Dat dienstjaar begint pas op 1 april. Geschokt Per radio werd bekend gemaakt, dat de 78-jarige Japanse theehande laar Otosaboero Wakabajasji we gens gedurende zijn leven betoonde liefdadigheid een hoge regerings onderscheiding zou worden uitge reikt. Otosaboero, die toevallig aan de radio zat, was zo geschokt door deze plotselinge mededeling, dat hij een hartverlamming kreeg en en kele minuten later overleed. Ongeval De Amerikaanse vrachtautochauf feur Lou Murdock uit Maywood heeft in het ziekenhuis een onder scheiding ontvangen voor tien jaar chaufferen zonder ongelukken. De 34-jarige chauffeur heeft in de laatste tien jaar 1.200.000 km afge legd zonder ook maar één keer brokken te maken. Dat hij in het ziekenhuis was beland had dan ook een heel andere reden: Bij het hak ken van kachelhoutjes was hij ge vallen en daarbij had onze Lou zyn been gebroken. (Advertenties) Met verse eieren, Hollandse brandewijn, suiker en vanille, niets meer, maar ook niets minder! l/l fles f 4.40 l/2 fles f 2.3^ VRIJDAG 30 MAART HILVERSUM I 402 m VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7.20 Gram. 8,00 Nws. 8,18 Gram. 8,45 V. d. huisvr. 9,00 Gym. v. d. vrouw 9,10 Gram. 9.35 Waterst. 9,40 Gr. VPRO: 10,00 Avonturen met kinderen, caus. 10,05 Morgenwijding. VARA: 10,20 V. d. kleuters 10,40 Orgelspel 11,10 Het hangt aan de muur en het tikt 11,35 Viool en piano. AVRO: 12,00 Twee piano's 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,35 Sport en prognose 12,50 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13,55 Beursber. 14,00 Sopr. en gita*r 14,25 Voordr. 14.38 Zang en orgel 15,03 Goede Vrijd-agprogr. 15,40 Kamerkoor. VARA: 16,00 Muzikale caus. 16,30 V. d. jeugd 17,00 Muzikale caus. 17,40 Instr. trio 18,00 Nws. 18,15 Act. 18.20 Politiekapel 18,45 Tot nieuw bestel verbonden, lezing 19,00 V. d. kind. 19.10 Meisjeskoor. VPRO: 19,30 Avondmaaldienst 20,45 Goede Vrijdag- muz. 20,55 Nws. VPRO: Lichte muz. 21,25 Het tij kentert, klankb. 21,50 Gram. 22,05 Buitenl. weekoverz. 22,20 Kamerkoor 22,35 Het Fide-kandidatentoernooi, beschou wing. VPRO: 23,4o Vandaag, caus. 22,45 Avondwijding. VARA: 23,00 Nws. 23,15- 24.00 Gram. HILVERSUM II 298 m NCRV: 7,00 Nws. en SOS-ber. 7,14 Gewijde nvuz. 7,30 Gram. 7,45 Een woord voor de dag 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 9,00 V. d. zieken 9,25 V. d. vrouw 9,35 Gram. 10,00 Idem 10,30 Passiedienst 11,45 Gram. 11,55 Omr. ork. en soliste 12,30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Pianoduo 12,53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13,15 Prot. Interk. Thuisfront 13,20 Promenade ork. en solist 14,00 Gr. 14,30 Radio Filharm. ork. en soliste 15,15 Voordr. 15,35 Alt, hobo en piano 16,00 Tuinb. praatje 16,15 Gram. 16,30 Clave- cimbel en cello 17,00 Voordr. 17,20 Ka- mermuz. 17,50 Gram. 18.00 Negro spiri tuals 18,20 Salonork. 18,50 Nws. en weer ber. 19,00 Ned. Herv. kerkdienst 20,15- 24,00 Mattheus Passion. BRUSSEL 324 m: 12,00 Prot. uitz. 12,30 Weerber. 12,34 Gram, 13,00 Nws, 13,15 Gram, 14,00 Koorzang 14,20 Gram. 15,00 Paascantate 15.45 Gram. 16,20 Idem 16,40 Koorzang 17,00 Nws. 17,10 Gram. 18,00 Godsd. caus. 18,30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19,40 Ontmoeting met Mozart 20,00 Gram. 20,15 Mattheus Passion 22,00 Nws. 22,15 Int. Radio-Universiteit. Hierna omr. koor 22,45 Gram. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL 484 m: 12,00 Gram. 13.00 Nws. 13,15 Gram. 13,30 Ork. conc. 14,00, 15,00 en 16,05 Gram. 17,00 Nws. 17,15 Gram. 17,50 Piano en viool 18.38 Gram. 19,00 Godsd. halfuur 19.30 Nws. 20,00 Parsifal opera (3e acte) 21,55 Gram. 22.00 Nws. 22,15 Vrije tijd 22,55 Nws. Eurovisie: NTS: 18,00-18,30 Passiestonde. FRANS België: Geen uitzending. VLAAMS België: 17,00 Filmrep. 17,30 V. d. vrouw 19,00 Testbeeld 19,15 Gram. 19.30 Openingsbeeld 19,31 Nws. 20,00 Film 20,30 TV-spel 22,00 Nieuwe films 22,30 Nws. 19) „Als je dat niet weet," zei ze ge prikkeld, „dan hen je niet half zo schrander als ik dacht. En als ik jou was, zou ik maar dadelijk heel tac tisch op informatie uitgaan naar die gladde mijnheer Spee wie i.ij is, en. met wie hij in contact staat. En hoe hij aan die spullen is gekomen, cn de helrest. Neem desnoods Pat Evans in de arm. Die kent het klap pen van de zweep, en zo'n grote par tij goederen moet per slot van reke ning ergens vandaan komen. Dat moet na te gaan zijn. Misschien is het wel goed dat je mijnheer Wente ook op de hoogte brengt." „Wat zou mijnheer Wente wel den ken als ik met dat geval op de prop pen kwam? En met mijn verdacht makingen? Zou hij niet geloven dat ik probeerde mijn huid te redden ten koste van een ander?" „Dit is een lijf-aan-lijf gevecht", zei ze, „dan moet je van je af we ten te slaan". Er bestaat ook nog zoiets als fat soen." Zij snoof. ,,Best", zei ze. „Houd jij je dan maar op met fatsoen. Ik neem de chicanes wel voor mijn rekening. Hoe jij het op je eentje nog zover gebracht hebt, is me een raadsel. Ik kan op het ogenblik de gedachte aan eten niet verdragen. Toe maar, ga gerust je gang en vul je fatsoenlijke maag." „En wat zul jij doen?" informeer de hij op ironische toon. Zij tikte tegen haar kleine neus. „Voor speurhond spelen," zei ze. „Ik heb praktisch geen andere keus, niet waar?" HOOFDSTUK IX Sherry Madigan snuffelde ijverig in de telefoongids. Ze was op zoek naar een zekere Spee Mortimer Spee. Er stond geen enkele abonnee van die naam in het boek. Maar goed, mijnheer Spee had tegen Ro ger Newsome gezegd dat hij pas voor zichzelf begonnen was. Mis schien was er nog geen gelegenheid geweest hem in de gids op te ne men. Voor alle zekerheid belde zij dus Inlichtingen op. Zij kreeg te ho ren dat de bedoelde naam niet op de lijst van aangeslotenen voorkwam. De factuur, dacht Sherry. Protheró zou ongetwijfeld een iactuur verlan gen alvorens te betalen. En op de factuur moest het zakenadres van mijnheer Spee staan, want hoe kon den ze anders een cheque uitschrij ven? Maar op de boekhouding zou ze zeker nul op het request krijgen, als ze er naar vroeg. Op het ogenblik kon ze niets meer doen, doch na sluitingstijd ging ze dadelijk naar de afdeling Dameskle ding en wachtte op mevrouw Swain. Zij wist dat mevrouw Swain en het andere paskamerpc«-soneel zich altijd voor het naar huis gaan bij Pat E- vans moest melden. Mevrouw Swain was klaar om te gaan. „Ik ga met u mee naar Pat" zei Sherry. „Dat's het beste," zei mevrouw bekeken. De zaak verzwijgen kan je alleen maar narigheid berokkenen. Misschien heb je toch al te lang ge wacht. Maar Pat is een man met be grip voor veel dingen." „Ik weet helemaal niet of ik hem alles wel zal vertellen," zei Sherry. „Alles of niets," antwoordde me vrouw Swain vastberaden. „Maar er is intussen nog meer ge beurd." „Vertel hem dat ook." Mevrouw Swain keek Sherry scherp aan.,,Jij ..Waarvan?" hebt er slag van." zei zc. „Van je neus ergens in te steken," zei mevrouw Swain. „Dat doe ik niet," antwoordde Sher ry. „Ik kan het niet helpen dat ik hoor wat ik hoor en zie wat ik zie." Zij gingen met de lift naar bene den, cn baanden zich tegen de stroom van vertrekkend personeel in, een weg naar 't kantoor van Pat Evans. Een groepje vrouwen ging juist naar binnen toen Sherry en mevrouw Swain arriveerden. Sherry kon Pat achter zijn bureau zien zitten. Hij fronste zijn voorhoofd toen hij het tweetal in de deuropening rag staan. „Wat is er?" vroeg hij kortaf. „Deze dreumes heeft het een en ander op haar hart, Pat," zei me vrouw Swain. „En het is de moeite waard naar haar te luisteren." Pat aarzelde een ogenblik en haal de toen zijn schouders op. „Kom dan maar binnen, allebei," zei hij onwil lig. „Wat heb je op je hart, juffrouw Madigan?" ,.U moet voor mij de doopceel lich ten van een zekere Spee Morti mer Spee," zei Sherry. „Zij deelt hier de lakens uit" zei Pat tegen mevrouw Swain. „Mis schien heeft ze promotie gemaakt." „Luister goed naar wat ik zeg, Pat Evans", zei Sherry. „Als jij geen in formaties over die mijnheer Spee pro beert in te winnen, dan zal ik het moeten doen. En aangezien ik nog niet weet hoe ik het moet aanpakken kon het dan wel eens te laat zijn." „Vertel hem eerst de rest", zei mevrouw Swain. „Goed", zei Sherry. „Propaganda betekent: de mensen wakker maken. Daarom zal ik je eerst goed wakker schudden, dan zal je wel een ander gezicht zetten. Elsie Whipple". Pat boog zich naar voren. „Wat is er met Elsie Whipple?" „Hij was waarschijnlijk haar man" zei Sherry. „Ze was niet getrouwd." Hij wacht te even en keek haar met grote ogen aan. „Wie was Elsie Whipple's man?" „De man van Prossers tafellin nen... het lijk." Pat leunde achteruit in zijn stoel. ,,Je propagandastunt is geslaagd" zei hij. ,,Ik ben wakker". „Ik was toevallig in de buurt toen ze het op haar zenuwen kreeg", zei Sherry. „Omdat ze hem vermoord hadden. Dus trok ik mijn conclusie. Ze gedroeg zich als een weduwe, die pas weduwe geworden is." „Dat meisje van Whipple kreeg een zenuwtoeval en daaruit maakte jij op dat het haar man was, die we dood in de paskamer gevonden hebben" zei Pat. „Zei ze dat?" „Er wordt een man vermoord bij Prolhero. Een kassajuffrouw krijgt een huilbui omdat iemand een man vermoord heeft. Dat trekt ze zich aan, alsof hij haar eigen man is ge weest en omdat zij nu aan de beurt is. Het klopt allemaal, als je rekent dat het inderdaad haar beurt was. En wel heel gauw haar beurt, want ik ben haar diezelfde avond gaan op zoeken en voila". „Wou je zeggen, dat jij het lijk van Elsie Whipple gevonden hebt?" „Als je geluisterd had zou je zulke vragqn niet stellen." zei Sherry. ,,De politie heeft mij niet gezien. maar iemand anders wel. En die heeft me opgebeld en gezegd, dat ik me beter met mijn eigen zaken kon be moeien." „Jij hebt haar lijk gevonden en je hebt de politie niet gewaarschuwd?" „En jij zult het ze evenmin ver tellen. Wat voor nut zou het gehad hebben? Ik kon niet meer zeggen, dan dat zij dood was en daaraan hoefde geen mens te twijfelen." Pat Evans ging daar niet verder op in. „Waarom ging je naar haar toe?" „Omdat ze zo eenzaam was en dat vond ik zielig. En omdat ik haar wil de vragen of hij haar man was en hoe hij heette en waarom hij ver moord was." „Vrouwen!" riep Pat uit. „Is het geen ogenblik bij je opgekomen juf frouw Madigan, dat als je dadelijk naar mij was gekomen, voordat Elsie Whipple de winkel verliet, ze nu waarschijnlijk nog zou leven?" „O!" zei Sherry teneergeslagen. „Waarmee trouwens niet bewezen is, dat hij haar man was," zei Pat. „Voor mij wel", zei Sherry beslist. „En wil je nu naar Mortimer Spee informeren?" „Wie haar man is dat nu weer?" vroeg Pat. „Dat is onbelangrijk" zei Sherry, ..huwelijksbanden zijn hierbij niet be rokken. Wel zwendelarij misschien." Het gaat om handdoeken en tafellin nen uit de extra aanbieding van mor gen." „Wat is daarmee?" „Die worden morgen verkocht te gen erg aantrekkelijke prijzen, aan gezien mijnheer Portman een dot van een koopje op de kop heeft getikt. Maar hij is op zakenreis gegaan en het goed is nog niet gearriveerd. Met als gevolg, dat mijnheer Newsome met de brokken zit." „Nu wordt het een beetje duidelij ker" zei Pat. „Gelukkig" zei Sherry sarcastisch. „Het kan me niet schelen, of ieder een het weet. Ik interesseer me voor Roger Newsome en ik zou het heel erg onprettig vinden, als hem iets vervelends overkwam." „Dus het goed is niet binnengeko men?" „En alles was even vaag en geen mens kon er achter komen waarom. En toen kwam mijnheer Spee op de proppen. Als een duiveltje uit een doosje met karrevrachten handdoe ken, tafellinnen en wat je maar wilt. Op het nippertje. En hij kon dadelijk leveren. Wat hij ook deed. Alleen de prijs." „De prijs?" „Lang niet zo voordelig als die van mijnheer Portman. Maar we zaten aan de grond en mochten het ver trouwen van het publiek niet schok ken en daarom zal er waarschijnlijk geld bij moeten. En Roger Newsome is de zondebok." „En wat heeft Portman er aan ge daan?" „Hij is er niet. Dat zei ik toch. Het is een verbijsterende toestand. Ik ver moed een addertje onder het gras. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 5