Cola of donker bier? Technische meesters van Partizan wonnen van slecht begonnen Voorlopig Oranje h! Caféhouder zou 15-jarige knapen hebben geschonken PERON LIET KERKEN IN BRAND STEKEN OOK SPORT KENT VERZAMELAARS Politieke turntoestellen Propaganda-schilderijen Sigarenpeuken en sokken Bronstein (voorlopig) enige winnaar in tweede ronde VICTORIA WATER Nederland zonder Düsseldorf-temperament) kansloos KN land DA n n 13 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 29 MAART 1956 13 Voor dc kantonrechter te Middelburg JONGETJE VERDRONKEN De Goede Week in Jeruzalem MALTA WORDT DEEL VERENIGD KONINKRIJK Spionnetje" voor de hemel Vernietigend rapport: Wim van Est rijdt ook in ronde van Bali Notermans scoorde in eigen doel Oranje-goal van VVV-er Koopal Curiositeiten in musea te Bazel en Warschau Geld en goede woorden Kandidatentoernooi in Amsterdam EXAMENS MARKTEN Amateurs voor Flêche du Sud Rode Duivels wonnen Reims naar Indonesië WATERSTANDEN De terugkeer van Morghan de magiër T E S lAmerikaan steeds zeer £n de spelen zijn mooie ^oop van deze gevulde kas. I leien te ver- lt comité op Insavond in de |npiet te Stop gelegenheid In zal door de 1dankbaar ge- 5RING Irt voor acht [ïeente in ver- De korte a gen- I van herbouw- Ivan grond. licasso. Iheeft de heer liddelburg, lid ltenaarsvereni- phaar toehoor- fchtbeelden ge- |nse fenomeen n zijn 20ste ar in Frank- wereldnaam kunstenaar, ^en haast kri- heeft de heer ^vertrouwd ge il tegenstrij- vulkanische J:st verrassende Ivijze blijft ont- llwerk van Pi le aanleg; later I» naar vernieu- |heid overheerst bizarre dat zijn Jfschrikt, maar op hem geeft. VOOR DE senbank ladering van de V, deelde de I van Hootegem I besloten heeft J nieuw gebouw |il hiervoor een ;n in het uit- de landbouw- doeling is hier uw te stichten lid van het Ir de heer Ph. |n de raad van Glerum, bei- proeg eind 1955 |lEL OM waren bezig een muurtje feer M. J. van de heer J. getroffen door ptseling omviel i een zijner jHet slachtoffer men in het zie- ering. 29 maart om imeenteraad in n. o.a. de uitke- mtewerklieden; appelijke rege- waren; wijzi- irtsendienst en begroting 1955. mis ten zijn -weer rerrnis in or.ze pit jaar zal het ander aanzicht het eerst het >r de kermis in nomen. HARMONIE 'IA dia" hield haar voorzitterschap Jit het verslag bleek dat het een klein batig orstel om dit rit te loten in inge kaspositie De aftredende Colpaart en C. clamatie herko- stel om de con- verhogen tot 25 angenomen. Het een mooi be is nog maar de ;de bedrag aan- van nieuwe in- niet plaats heb- g kasgeld. vrouw verdedigt ectro: Hongaarse uur: De we- ibraMacoumba. arijs. Schouwburg 7.30 liefde. Vlaamse Opera Merkwaardige verklaringen legde woensdagmorgen voor de kantonrech ter te Middelburg de 19-jarige opperman c. P. uit Serooskerke (W.) af als getuige in de zaak tegen de caféhouder L. J. B. uit Middelburg. Deze café houder werd er nl. van beschuldigd, op 27 december jl. aan twee 15-jarige jongens uit Serooskerke donker bier te hebben geschonken, hetgeen uiter aard een overtreding van de drankwet betekent. De zaak kwam aan het licht, toen de knapen laat op de avond door een surveillerende hoofdagent van gemeentepolitie werden gehoord beiden waren toen onder invloed". de heren achter de groene tafel, kom 'k nie mee vo die tied, pretti ge Paesu!" Toen draaide hij zich om, stak vermanend de vinger in de hoogte en zei tegen ons: „En nie tevee in de krant 'oor.'" Maar wij hebben de lezers dit stukje Walcherse gemoedelijkheid niet willen onthouden, eenvoudig om dat het er gelukkig! was en nog is. En de wens van de V„ de aangename paasdagen voor de he ren in toga, zullen wij gaarne be schouwen als een wens, gericht tot alle lezers van ons dagblad! Ook genoemde opperman, die op de bewuste avond in het café is ge weest, legde tegenover de verbali sant een verklaring af. Deze hield in, dat de beide knapen bij zijn binnen komst een glas donker bier voor zich hadden staan; toen hij het café verliet bestelden zij nogmaals dit al coholhoudende en daai'om voor hun kelen verboden vocht. Maar thans, als getuige voor mr. J. Moolenburgh, de kantonrechter, vertelde P. het toch enigszins anders. Hij was er op de avond van de 27e december inderdaad binnen geweest, dat gaf hij toe. De twee knapen za ten er ook, alsmede enige andere lieden, figuranten dus, die verder met de hele zaak niets te maken hebben. ,,Wat hadden de jongens voor con sumptie?" informeerde de kanton rechter. ,,Cola" zei getuige. „Hoe kon je dat zien?" „Aan 't flesje" zei verdachte. De kantonrechter waarschuwde hem hierna voor het afleggen van een meineed. ,,Is er met jou over deze zaak gesproken vandaag? „Wie is er bij je gekomen?" vroeg de kantonrechter scherp, „weet je nog wat je aan de politie hebt ver klaard?" „Cola" zei getuige. De kantonrechter las de verklaring voor. Hierin stond te lezen, dat het donker bier is geweest. „Cola is niet eender als donker bier donker bier is cola 't is cola geweest" antwoordde getuige hierop. Wel gaf de opperman toe, dat hij voor de behandeling van de zaak nog bij de caféhouder-verdachte is langs- geweest. P. gaf zelfs toe, dat hij te gen de verdachte B. heeft gezegd: „Als ik bij de rechter moet komen, dan zeg ik, dat het cola was," maar bleef eveneens volhouden, dat het werkelijk cola is geweest. WATER IN DE WIJN. lettü", zei de V., die zodoende zijn nageslacht prees. De kantonrechter beaamde dit. ,,'k OOr-ut-a" zei de gemoedelijke de V. toen, ,,U zou beter mee m'n zoon op kunnu schietu!" Omdat de overtreding los staat van de aanrijding wilde de ambte naar slechts 15.subs 3 d. vor deren. ,,'t Valt me veertien huldu tehu" zei dc V. toen, die met de ijver van alle neringdoenden aan het pin gelen sloeg. Het vonnis was echter conform. „Niks d'r af? zei de V. onthust, „'k zou hraeg t' verschil hedeelt'è. m a e-d a -h a e-nie-é HEILWENS. Gisteravond is het 5-jarig zoontje Sjakie van de heer Muibroek te Elle- woutsdijk, wachtmeester der rijkspo litie, in de haven te water geraakt en verdi-onken. Omstreeks zes uur miste men de jongen. Men ging op onder- zoe kuit en aan de rand van de haven vond men de step van het knaapje. Onmiddellijk ging men dreggen en na een poosje gelukte het. het ventje op het droge te krijgen, maar pogingen om de levensgeesten op te wekken, waren vruchteloos. De V. was echter allerminst gram storig. „Afijn" zo wendde hij zich tot De verdachte ontkende, dat hij met de getuige heeft gesproken... De ver balisant-hoofdagent van gemeentepo litie werd opgeroepen. Deze bleek over een bijzonder goed geheugen te beschikken hij kwam geheel on voorbereid, zo uit het werk gehaald en kon het gebeuren nog vrij goed, zonder zijn eigen verslag in te zien, verhalen. Het donkere bier nam hierdoor dus een ferme voor sprong op de cola... „Er is niet één glas bier bij mij gedronken!" hield de verdachte vol, maar de getuige - de ambtenaar van het O.M., mr. T. Lebret, overwoog nog even hem onmiddellijk in hech tenis te laten nemen deed water in zijn wijn. „Ik heb donker bier ge zegd" gaf hij thans toe, „maar het is cola geweest." Kantonrechter: „Dus wat je daar net zei, was onwaarheid?" Getuige: „Ja". P. gaf dus toe, dat hij bij de politie over „donker bierr' heeft gesproken en niet over „cola". Maar hij hield vol dat het dit laatste goedje is geweest. „B. heeft geen flesjes in zijn zaak," zo zei hij, „al leen tapbier." De twee 15-jarige knapen, die dus of bier of cola bij B. hadden gedron ken zullen alsnog worden gehoord De zaak werd verdaagd tot 18 april WALCHERSE GEMOEDELIJKHEID Minder complicaties bracht het verschijnen van de gemoedelijke maar fris-ipedant op zijn „saeck lettende 67—J. sloper W. de V. uit Domburg met zich mee. Na een aan rijding, die een zekere C.L., die in opdracht van hem reed, op 6 jan. jl. te Biggekerke had, werd er ge constateerd, dat de auto niet was voorzien van richtingaanwijzers. ,,'k zovee rond m'n oor'n mee m'n zaeku!" zei de V. en verklaar de de strijd om het dagelijks brood belangrijker te vinden. De kantonrechter repliceerde, dat door de boeten het beleg wel eens wat magertjes kan worden. „M'n zoon zop beter op die zaekü (Advertenties) Alleen in Jeruzalem zullen de plechtigheden van de Goede Week niet volgens de dit jaar ingaande nieuwe richtlijnen gehouden kunnen worden. Dit houdt verband met de bijzon dere omstandigheden ter plaatse, waar een bepaalde overeenkomst geldt voor de volgorde der plechtig heden der verschillende godsdienstige gemeenschappen in de basiliek van het h. Graf en andere heiligdommen. Verandering van de katholieke plech tigheden zou de orde van de andere in het gedrang brengen. De Britse regering heeft woensdag in het Lagerhuis medegedeeld dat zij bezig is met het ontwerpen van wet ten, welke ten doel hebben het eiland Malta in de Middellandse Zee, tot nu toe een Britse kolonie, in het Ver enigd Koninkrijk op te nemen. In antwoord op vragen verklaarde Eden dat de regering voornemens is de wetsontwerpen alle stadia in de Britse volksvertegenwoordiging te doen doorlopen, voordat de Maltezers in algemene verkiezingen hun hou ding kunnen bepalen. tt Uit is het nieuwe observatorium in Dwingelo, dat over enige weken of ficieel door H.M. de Koningin in gebruik zal worden gesteld. Het meest opvallend is wel de enorme metalen spiegel, met een doorsnee van 25 meter, die op iedere plaats in de hemel gericht kan worden. Deze telescoop is thans de grootste ter wereld en van groot belang voor de astronomische wetenschap. Een officieel Regeringsrapport is verschenen over de brandstichtingen welke ex-president Peron op 16 juni van het vorig jaar, vlak voor zijn val georganiseerd heeft. Uit het onderzoek is komen vasf te staan, dat de reeds vroeger geuite beschuldigingen der katholieken tegen Peron, juist blijken te zijn. Op last van de dictator werden en kele weken voor de aanslag cursussen georganiseerd voor hen, die de brand stichtingen hadden uit te voeren De C?lsu? y°1d Plaats in het Blinden-In- stituut te Buenos Aires en werd door belangstellende politieke leiders en Politie bijgewoond. De Argentijnse Oliebronnen administratie stelde ar beiders beschikbaar, die in de labo- r;°,ria ..Molotov cocktails" vervaar- °p last van de organisatoren de telefoonverbindingen met Li. °r,leën en het bisschoppelijk pa- a*eesneden. Toen alle voorberei- dingen gereed waren, gaf Peron op 16 juni bevel de plannen uit te voe ren. Des middags te 3.30 uur kwam eerst het bisschoppelijk paleis aan de beurt, geleidelijk volgden toen de an dere kerken als die van de heilige Dominicus, Franciseus, Johannes de Doper, Ignatius, Michael, Nicolaas en twee Maria-kerken. De brandweer commandant Oscar E. Benzi had per soonlijk de leiding bij het in brand steken van de St. Dominicus-kerk Het rapport stelt vast; dat ver schillende met name genoemde poli tie-autoriteiten de leiding hadden bij brandstichting in andere kerken. Hun getal nadert de 90. De rapporteurs komen tot de conclusie, dat de brand stichtingen het hoogtepunt vormden van de campagne tegen de katholieke kerk. Perons doel was een nationale katholieke kerk in Argentinië te stich ten, die los zou staan van Rome. (Advertentie) Drinkt gcrtgalJ H«t mMtt gevraagd* NATUURLIJKE BRONWATER Ook Wim van Est behoort tot de deelnemers aan de wegwedstrijd om de Grote Prijs van Bali, die van 19 tot 21 mei wordt verreden. De wed strijd gaat over drie étappes, te we- ten van Saarbrüc ken naar Schwen i ningen, van Schwenningen n. (Van een speciale verslagg^ Een slecht begin achterstand door een „eigen" goal, terwijl men zowat op hetzelfde moment voorsprong had kunnen bezitten is het Voorlopig Nederlands Elftal gisterenavond kennelijk in de benen gaan zitten. De Zuidslaven van Partizan kregen daardoor opeens een wat tamme tegenstander, die ze konden strikken in hun (onmiskenbaar) technisch overwicht. Of ze het echter ook zouden hebben geklaard, als Oranje met Düsseldorf-temperament had gespeeld, is zeer de vraagNu ging het de gasten, als oe fenpartner naar Amsterdam genodigd, tamelijk gemakkelijk af een 1-3 zege in de wacht te slepen. Met rust waren ze al aan 1-2 toe. te nemen. Ook de ploeg van de Rode Duivels, zoals die op het ogenblik verwacht mag worden, is niet van een niveau als Partizan. Bovendien heeft het „duel der lage landen" zijn eigen sfeer, die niet te vergelijken is met die van welke oefenpartij ook. Dat ons elftal meer verdedigend dan aanvallend heeft moeten spelen, is zonder meer duidelijk. Aan het begin en tegen het einde van de eerste helft heeft men van de Nederlandse voor hoede enkele flitsende, hoopgevende attaques gezien. In de zevende mi nuut werd een sohot van Timmer mans door rechtachter Belin ten kos te van een penalty gestopt en in de 32ste minuut zag middenvoor Koopal z'ijn activiteit beloond met het enige Nederlandse doelpunt. Gedurende de tweede helft schuddien de Zuidslaviers als het ware hum complete „voetbal bagage" over de grasmat en bewogen de Nederlanders zich nog nauwelijks op de helft van hun tegenstanders. Het voorlopig Nederlands elftal werd dus verslagen, doch geen van de 52000 toeschouwers zal kunnen zeg gen dat hij een verloren middag heeft gehad. TELEURSTELLINGEN ging precies over de handen van de „zwarte panter" heen en verdween vlak onder de lat in het doel (0-1). Na een kwartier redde Wiersma op de doellijn. In de 27e minuut verhoog den de gasten hun voorsprong. Velok schoot eerst hard tegen de uitlopende de Munck aan en Bobek doelpuntte met een hard sqhot (0-2). KOOPAL SCOORT Partizan een ploeg van rasvoet- ballers, in uitgebalanceerde training gevormd tof vaklieden van het eer ste plan vormde overigens een ide ale oefenpartner. De sterren kregen extra-kans om te flonkeren en ze dé den het. Ze maakten Oranje (ditmaal in smetteloos wit gestoken) duidelijk, dat het dan wellicht taai en geest driftig voetbal brengt, maar dat de „show", de technische aardigheidjes toch altijd nog een paar trapjes lager staan. PENALTY MIS.... Bovendien had Voorlopig Oranje, zoals gezegd, het ongeluk van een slechte start. De Zuidslaven pres teerden het eerst om vlak na de af trap geruime tijd een heleboel han dige dingen te doen zonder dat een Nederlander er zijn been kon tus sen krij-gen. Het was meteen een overbluffende demonstratie. Maar het zelfvertrouwen werd nog em stiger geschokt, doordat v.d. Hart een penalty niet feilloos nam en een snelle duik van keeper Stoja- novic voldoende was om de straf schop onschadelijk te maken. En verder doordat een nonchalante mis. trap van Notermans het leer bui ten het bereik van Frans de Munck in de Nederlandse touwen deed be landen NIET DRAMATISCH Karlsruhe en van Karlsruhe naar De mannen uit Belgrado maakten Ludwigshaven. bovendien door hun grote souplesse Behalve van Est de indruk dit spel en dit tempo hebben onder vooral op de vierkante meter uren meer ook reeds lang te kunnen volhouden en daarbij wereldkampioen gaven zij zich kennelijk nog niet eens Stan Ockers en altijd voor honderd procent, drie-voudig Tour- Met het oog op de wedstrijd in Ant- winnaar Louison werpen tegen de Belgen op 8 april, Bobet ingeschre- behoeft men naar onze mening deze ven. 1 1-3 nederlaag niet al te dramatisch De spanning steeg snel. In de 6e minuut kreeg Bosselaar de bal. Zijn 'schot werd gekeerd en Timmermans kwam in het bezit van het leder. Van de rand van het strafschopgebied volgde een boogbal in het Zuidsla- vische doel, over keeper Stojanovic heen. Rechtsback Belin voorkwam een doelpunt door met de hand het schot te stoppen. De strafschop door van der Hart genomen, was slecht ge plaatst en Stojanovic verrichtte zijn eerste save, waarbij hij overigens reglementair te vroeg een. stap had gedaan, die hem juist te pas kwam. Verrassend snel dook hij naar links en grabbelde de bal van de grond. Een minuut later kregen de Neder landers een tweede teleurstelling te verduren. Notenmaws, in het nauw gebracht door Va lok, speelde terug op doelman de Munck, zijn boogbal De lust tot het verzamelen heeft de mens kennelijk altijd in het bloed gezeten. Noem de dingen maar, die niet gespaard worden. Zowat alles ligt netjes geordend en geregistreerd wel ergens op de wereld in de watten, of het nu sigarenbandjes dan wel vliegtuigen zijn, postzegels of automobielen uit het jaar nul. Het is niet zo'n wonder, dat er zoveel musea zijn. Dat zijn de officiële collecties, deftiger meestal dan die van de luci- fermerken, die door 12-jarige jongetjes in gebruikte school schriften worden geplakt, maar in wezen precies hetzelfde. In wezen alleen maar ontstaan, omdat de mensen zo graag sparen. Maar nol- krijgen we de sport. De bekerkasten en plakboeken die sport lieden van hun eigen prestaties over houden, uitgezonderd, schijnen er in deze sector praktisct geen verzame lingen te bestaan. Dit gebied lijkt leeg en onverkend door de verzamelaars, die toch zowat alles achter vitrines hebben weten op te oergen Maar dat is schijn. Ook op sport gebied zijn er genoeg curiositeiten bijeen gegaard. Sportmusea zijn niet talrijk. Wel geteld heeft heel Europa er slechts twee, met nog één oprichting. Dat laatste geschiedt in Engeland, waar men aan het ijveren is gegaan voor een voetbalmuseum. Zwitserland heeft er langer een. Het is gevestigd in Basel, in een gebouw, dat er niet al te indrukwekkend uit ziet, maar dat de moeite van een bezoek toch volop vaard is. In de loop van jaren heeft men daar een enorme hoeveelheid documentatie materiaal bijeengebracht. SPORT-SOUVENIRS De spullen komen uit alle delen van de wereld en men mag bewondering hebben voor de directie, die met veel geld en met evenveel goede woorden de belangrijke sport-souvenirs los kreeg van de eigenaars. Voor velen betekende het een herinnering aan hun sportloopbaan en het is te be grijpen, dat ze slechts node afstand deden van de sportattributen, die hen in hvr sterke jaren hadden ge diend. Ook de clubs lieten de soft- venirs van hun verleden niet graag schieten. De directie speelde het toch klaar. Zij kreeg een verzameling bij el kaar, die de ontwikkeling van de sport op de voet volgt en zo goed als compleet genoemd mag wor-- den. Zo bezit men op de afdeling „lichamelijke opvoeding er> turnen" nog turntoestellen van 130 jaar en ouder. De metst merkwaardige zijn we] die, welke nog gebruikt zijn door de geheimzinn'ge „Turnver- ein" van de Duitser Vat r Jahn, die onder het mom van fris en sportief werkende turngroepen po litieke knokploegen verborg. RACEF -TSEN Ook andere (meer 'reedzame) tak ken van sport zijn ruim in het mu seum van -Basel voorradig. Zo vinden de wielrenners een volledige verza meling fietsen, vanaf de hooggewiei- de velocipède tot de lichte race-kar retjes, waarop de renners van van daag de kost verdienen. De schaat sers kunnen er ook terecht. Ze zullen schaatsen vinden, die over reeds eeuwen verdwenen ijs hebben gegle den. Daaronder zijn vooral de Finse modellen, echte „hardlopers", ware curiositeiten. De moeite waad is ook een verza meling affiches, die alle betrekking hebben op winterspelen en kampioen schappen over heel de wereld. IN POLEN Dan heeft men in Polen nog een sportmuseum. Het staat in Warschau en hoewel de Polen nog niet zo lang bezig zijn, is hun verzameling toch rijker en uitgebreider. Ze zijn bij de samenstelling overi gens niet al te kieskeurig te werk gegaan. Op de eerste plaats is het in een totalitaire, communistische staat nog altijd zo, dat de atleten in dienst staan van de staat en dat alle lauweren, die ze oogsten dus aan diezelfde staat moeten worden afge staan. Als de sportlieden uit het oosten een bijzondere beker veroveren, we ten ze, waar die binnen de kortste keren zal staan; in het sportmuseum van vadertje staat. Wat men op deze manier niet kon „krijgen" werd ge woon in beslag genomen. De methode is drastisch maar op een bepaalde manier ook suksesvol. PRIJSVRAGEN Een schot van Appel in de 32e mi nuut bracht de bal bij Timmermans, die naar de op de strafschopstip staan de Koopal plaatste. Deze maakte geen fout en voor Stojanovic zich bewust was wat er ging gebeuren, lag het leder al achter hem (1-2). Was er in de eerste helft nog sprake van strijd, na de hervatting waren de gasten geheel heer en meester. Snel scoorde Kaloperrovic het derde doelpunt voor zijn ploeg. Hij won een duel van van der Hart en zijn schui ver langs de binnenkant van de lin- kerpaal was voor de Munck onbe reikbaar. Vooral Milutinoic en Bobek bleven kele Nederlandse veaSdedigers, pas seerde vervolgens ook de Munck, doch was toen zover van de rechte weg naar het doel afgedwaald, dat hij met bal en al over de comerlijn ging. Zijn ploeggenoten, kennelijk tevre den met de behaalde voorsprong, ga ven zich steeds meer over aan salon voetbal. Keer op keer gingen zij de onzen voorbij, om dan even later met een tikje naar links of naar rechts een ploeggenoot in de gelegenheid te stellen zo'n kunststukje uit te halen. Dc Munck kreeg hierna nog enkele malen kans zijn klasse te tonen. APPLAUS.... Toen Klaas Schipper voor de laat ste maal floot, barstte het applaus op de tribunes los. De favorieten hadden verloren, verdiend verloren, doch wat de mannen uit Belgrado de toeschou- wers hadden geboden was zo ver- kwikkend en zo sprankelend geweest, dat elke voetballiefhebber er volop van had genoten. De uitslag nam men gevaarlijk. De eerste omspeelde en- maar op de koop toe De schaakmeesters, die in het Mi- nerva-paviljoen te Amsterdam bezig zijn met het kandidatentoernooi (de winnaar zal de Russische wereld kampioen Botwinnik mogen uitdagen voor een tweekamp, met de titel als inzet) hebben 't gisteren in de tweede ronde slechts tot één duidelijke be slissing gebracht. De Rus Bronstein toonde zich na melijk de sterkste in de partij tegen zijn landgenoot Petrosjan. De andere partijen eindigden óf in remise óf wer den afgebroken. De Hongaar Szabo en Panno uit Argentinië werkten hun ontmoeting na 42 zetten af met een onbeslist spel OAJ/i), evenals de Russen Spassky en Keres, die 29 zet ten nodig hadden. De overige partijen, tussen Geiler (Rusland) en Smyslov (Rusland) en tussen A. Pilnik (Argentinië) en dr. M. Filip (Tsjecho-Slowakije) wer den na de reglementaire speeltijd af gebroken. De afgebroken partij uit de eerste ronde tussen de Argentijn Panno en zijn landgenoot Pilnik werd bij nader inzien door Pilnik opgegeven. DE STAND De stand na de tweede ronde luidt; 1 Panno (Arg.) 114 pnt.; 2 Bronstein (Rusl.) 1 pnt. en 1 afgebr.; 3/4 Spas sky (Rusl.) en Szabo (Hong.) 1 pnt.; 5/6/7 Smyslov (Rusl.), Filip (Ts. SI.) en Keres (Rusl.) Vx pnt. en 1 afgebr.; 8 Geiler (Rusl.) 0 pnt. en 2 afgebr.; 9/10 Pilnik (Arg.) en Petrosjan (Rusl) 0 pnt. en 1 'afgebr. JUDO Voor het examen bruine band judo slaagde K. v.d. G ruiter. Vlissingen. Jammer genoeg wordt de Poolse verzameling ontsierd door de propa ganda, die op elke afdeling naar vo ren springt. Propaganda is ook het voornaamste bestanddeel van de... schilderijengalerij die men in het mu seum aantreft. Regelmatig schrijft de directie in Warschau een prijsvraag uit voor schilders, die een bepaald onderwerp moeten uitbeelden en daar voor dikke prijzen krijgen, vooral als uit de doeken blijkt, dat de commu nistische staat zo verschrikkelijk sympathiek is. BELEEFDE VRAAG En tenslotte dringen vanuit Enge land geruchten door, die erop wijzen, dat men de stichting van een voet balmuseum overweegt. De initiatief nemers willen hun verzamelwoede dus alleen tot de nobele voetbalsport beperkt houden, maar ook daarin schuilen moeilijkheden genoeg. Men heeft clubs in alle delen van de wereld aangeschreven met de be leefde vraag of ze wellicht clubvlag- gen, toernooi-bekers en andere merk waardigheden willen afstaan. Verder heeft men bij Stanley Matthews al geïnformeerd of hij een paar voetbal sokken wil missen en voetbalschoenen wil opsturen, die hij in beroemd ge worden wedstrijden heeft gedragen. Zelfs de sigarenpeukjes, die een be kend clubmanager op de tribunes pleegt achter te laten, hebben de be langstelling van de verzamelaars. In hoeverre dit Engelse plan slaagt is nog niet te zeggen. In feite heeft Europa dus nog maar twee sport musea. Dat is weinig als men over weegt, dat praktisch iedereen wel wat verzamelt. Voor de „Flêche du Sud" een etappe-wedstrijd, die van 8 tot 15 mei in Luxemburg wordt verreden is de volgende Neder landse amateurploeg samenge steld: Piet de Jongh (Made), Jan Franken (Tilburg), Rien van Grinsven (Eindhoven) en de Zeeuwen Theo van Wijchen (Goes), Bram van Sluys (Vlis singen) en Jan Westdorp ('s-Heerenhoek). Als reserves zijn aangewezen C. v. d. Zande en Jaap Huissoon. (Biljarten) Nederlaagtoernooi O.K.G. te Hanstveert In het nederlaagtoernooi van de Biljartvereniging „Onderling Kunst Genot" te Hansweert gevestigd bij Brandenburg, kwam „Luctor" uit Heinkenszand op bezoek. De uitslag was als volgt: C. Zuid- weg 47 K. Vermeulen 64; Ant. v.d. Borgt 79 C. Bal 52; L. Theewert 55- A. v.d. Dorpel 44; J. Rijke 33 - A. Vermeulen 27; Jac. Zoeteweg 45 - H. Vermeulen 32; A. Brandenburg 41 P. Bek 40; Jac. de Pauw 37 - A. de Koster 42; H. Brandenburg 34 - J. v. Leeuwen 33; E. Theewert 48 M. Vermeulen 61; Adri v.d. Borgt 46 - Krijger 40; Totaal O.K.G. 465 en Luo- tor 435 punten In het Heysel-stadion te Brussel hebben de Rode Duivels woensdag avond bun oefenwedstrijd tegen de Duitse club F.C. Kaiserslautern met 63 gewonnen. De ruststand was 32 voor de gast heren. Er zijn onderhandelingen gaande voor een tournee door Indonesië van de Franse eerste klasser Stade de Reims. De Fransen zouden wedstrij den spelen op Java, Sumatra en Bor neo, ■s-HERTOGENBOSCH, 28 maart Op de markt van vandaag zijn 6348 stuks vee aangevoerd, zijnde 2930 run deren, 309 vette kalveren, 990 nucht. kalveren, 70 fokzeugen, 438 slacht- varkens, 44 lopers, 1243 biggen, 237 schapen, 74 lammeren en 13 geiten. De prijzen waren als volgt; Melk- en kalfkoeien 750-1095; guiste koeien 660- 860, zw. soorten boven notering; kalf- vaarzen 680-1060; klamvaarzen 565- 595; guiste vaarzen 610-715; pinken 475-570; graskalveren 265-410; nucht. fokkalveren 90-135; nucht. slachtkal- veren 32-45, zw, soorten 55-75; lopers 72-80; biggen 42-60; drachtige zeugen 240-320; vette schapen 95-130; ooien met lammeren 170-205. Aanvoer van slachtvee 721 stuks. Prijzen: le kw. vaarzen 3,10-3,25, prima boven note ring, 2e kw. 2,70-2,90, 3e kw. 2,45-2,60; vette stieren 2,70-2,85; worstkoeien 2,30-2,45, alles per kg. gesl. gew. Vet te kalveren prima soorten 2,65-3,00, middenklasse 2,30-2,55, lichte soorten 1,95-2,20; nucht. slaohtkalveren 1,10- 1,22, zw. soorten 1,95-2,20; nucht. slachtzeugen 1,36-1,41; jonge slacht- varkens 1,48-1,54, alles per kg. lev. gew. - Overzicht: grote aanvoer van rundvee. De handel in verse melk koeien verliep traag doch niet goed koper. Kalfvaarzen en kalfkoeien han del kalm, prijzen moeilijk te handha ven. Veel vraag naar weidevee, vlug ge handel en ruim-prijshoudend. Han. del in goedsoortige pinken slepend- duuir. Graskalveren handel redelijk en prijshoudend. Iets minder aanbod van vette kalveren, in de lichtere soor ten handel flauw met wat lagere prij zen. De zware soorten prijshoudend. Nuoht. slaohtkalveren handel minder met lagere prijzen, eveneens voor de fokkalveren. Ruime aanvoer van vette schapen en ooien met lammeren, han del willig en even vaster in prijs. Fokzeugen kalme handel, prijzen moeilijk te handhaven of minder. Aanvoer van lopers en biggen klei ner dan normaal, handel lui doch niet goedkoper. Minder aanbod van slacht vee, handel willig en ruim-prijshou dend. Slachtzeugen handel traag, prij zen minder. TERNEUZEN, 28 maart Bintjes 1 14.90-18.50. Rode kool 16-20. Was- peen afw. 10-13. Prei A2 45, B2 20-28, Knolselderij afw. 3-12. Uien 2 15-26. Witlof A2 70-85, B2 35-56. Koolraap 4-7. Breekpeen 2 7-21. Goudreinette K 44-47, F 31-33. Jonathan F 37. Mannheim 221 (+1), Kaub 170 (-9), Trier 201 (+15), Koblenz 194 (-6), Keulen 167 (onv.), Ruhrort 367 (-3), Lobitih 984 (onv.), Nijmegen 765 (onv) Arnhem 783 (-1). Eefde 306 (-6), De venter 215 (-4), Namen la Plante 157 (onv.), Maastricht hoofdsluis 4386 (+4), Borgharen 3957 (-6), Belfeld 1124 (-9), Grave 472 (+2). 33-14 Morghan, de Magiër, kijkt verbaasd op van zijn schrijf tafel als de zonderlinge Jonker door de poortwachter wordt binnengebracht. „Zijt gij de meester in deze armzalige steenhoop?!schreeuwt Tobi as met overslaande stem. „Be veel deze vlerk dan zijn zwaard niet in mijn rug te prikken! En laat hem dadelijk een dracht stokslagen toedienen op zijn rechtervoet, waarmee hij mij. Jonker Tobias Bluff von Plauderstein, een trap gegeven heeft." De heksenmeester maakt een ongeduldig handgebaar tot de poortwachter. „Alweer een spi on. Dat begint hinderlijk te worden!! !Werp die hansworst in de kerker, dan heeft m'n vriend Aram nog wat gezel schap. Morgen beslis ik wel, wat er met hem gebeuren gaat. En ondanks zijn stortvloed van protesten wordt Jonker Tobias door de poortwachter op hard handige wijze de trap naar de kerker afgedreven.

de Stem | 1956 | | pagina 3