één kwaliteit: fantastisch! één prijs: 75 ct Chefariite,4 De woningnood remt Zeelands ontwikkeling North State EDEL confectie Zestig jaar blindenzorg c Caft knap PEl I Bouwcapaciteit echter meer dan genoeg voorhanden Voordrachtswedstrijd Zeeuwse middelbare scholen Bouwvolume en Bureaucratius Stierenkeuring te Oostburg Zeer goede kwaliteit dieren Sluise verkeersdeskundigen ontvingen hun diploma Verbetering mogelijk Lever s-zeep mij. naar lholen Een moedgevend bericht 79 Leerlingen namen er aan deel E Ml CIGARETTES iMl Verreweg de meest verkochte Amerikaan ZEEUWS( 'H- VLAA TERNEUZEN EPEDA A. WILKING hulst Hoogwaterstanden WVNAND „Half FOCKINK en Half' Volgende week begint verbouwing van gasthuis te Middelburg Dc uitslag Weer een uitstekend geslaagde cursus Zuid-Beveland GOES Griep? Chefarine„4" doet wonderen! Amerikaans bezoek aan Ierseke AGENDA Heden Mn g en DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 29 MAART 1936 VVanneer wij in dit artikel aandacht geven aan de woningnood in Zeeland, dan is dit niet de eerste keer; en de laatste maal zal dit zeker ook niet zijn. Want deze kwestie is voor ons gewest van zo'n belang, en is van zo'n Invloed op zijn ontwikkelingskans en toekomstmogelijkheid, dat men wel gedwongen is er zich regelmatig mee bezig te houden. Des temeer dringt dit omdat bij de toewijzing van bouwvolume voor 1954, '55 en '56 den Haag opvallend blind bleek voor Zeelands behoeften op dit terrein. Een contingent van 300 normale woningen per jaar kon hier niet anders dan als een druppel op een gloeiende plaat worden ge noemd. voortzetting waarvan de woningcon- tingentering van het departement on gelukkigerwijze was gericht. Wordt nu de woningbouw niet gehanteerd in de tegengestelde richting dan zal de ontwikkeling van Zeeland zelfs nog achterblijven bij de matige groei, die tussen 1899 en heden plaats vond. waar moet men bouwen? Gelukkig is er nu verbetering mo gelijk door de nieuwe bepaling, dat bij de toewijzing van bouwvolume rekening gehouden moet worden met de bouwcapaciteit in gemeente en gewest. Alles hangt nu af van de me dewerking van de directie der Volks huisvesting en van het Haagse depar tement. Wordt die vlot gegeven dan is er voor Zeeland opluchting moge lijk; blijft de ambtelijke molen zo stroef als in het geval, waar de raad van Kapelle over toornde, dan is men er echter nog niet. genoeg bouwcapaciteit. Drs. Verborg is van mening dat men onder de nieuwe regeling be slist ondeugdelijk is om de woning toewijzing geheel af te stemmen op de plaatselijke capaciteit. In dit geval krijgt men woningconcentraties op in de toekomst in economisch opzicht ongewenste plaatsen. De algemene woningnood zou dit verschijnsel voorlopig nog camoufleren. Van het totale bouwvolume zou slechts een deel voor de opheffing van de plaatselijke woningnood te bestemmen zijn, ter bepaling waar van men niet alleen op het aantal aanvragen ter secretarie mag afgaan. In de tweede plaats is de kwaliteit van de woningvoorraad van belang. Het aantal slechte woningen in Zee land is nog zeer hoog tien procent en wat het aantal één- en twee kamerwoningen aangaat, staat Zee land met Friesland aan de top; er komen in deze provincie aanzienlijk meer van deze woningen voor dan in de rest van Nederland. Voorts zal bij de woningbouw reke ning moeten worden gehouden met de economische ontwikkeling, dus met de behoeften van industrieën, die zich willen vestigen of uitbreiden. De in dustrie-ontwikkeling voltrekt zich zij het vaak in bescheiden mate in veie gemeenten. Voor de vergroting van deze belangrijke welvaartsbron, die de vertrek-overschotten kan tem peren, is het strikt nodig dat een flink contingent wordt afgestaan. Grote mogelijkheden liggen er dan binnen het bereik van diverse ge meenten. De laatste categorie waarmee reke ning moet worden gehouden, wordt gevormd door de functies, die de streekcentra uitoefenen voor een om- liggerd district, waarbij men o.m. kan denken aan het onderwijs en allerlei centrale ambtelijke instanties Natuurlijk is over de verhouding bi.i eventuele toewijzingen verschil van mening te verwachten. Men zal goed doen niet al te zeer aan een cijfer te hangen. Het voornaamste is dat men ten gunste van bevolkings groei en bevolkingssamenstelling gaat bouwen, zo ViUg en zoveel als maar mogelijk is (Advertentie) Gister deelden wij een en ander mede over de mogelijk heden voor industrie-vestiging op het eiland Tholen en noemden toen de Victoria-fa- briek te Dordt; de K.V.W. te Roosendaal en de N.V. Philips. Thans berichtte men ons nog, dat ook Lever's zeep mij., te Vlaardingen interesse heeft voor het eiland en speciaal voor de gemeente Tholen. Zo dra het daar beslag zal kun nen leggen op een bepaald ge- Het onderzoek naar de capaciteit van de aannemersbedrijven in Zee land, dat het Eti onlangs instelde en daarover rapporteerde, doet duidelijk uitkomen, dat die capaciteit ruim voldoende is om uit de ergste woning nood te geraken. Het aantal bouwvakarbeiders is nJ. 4750 en hun minimale bouwcapaciteit is 2654 huizen per jaar, terwijl er in 1955 iets meer dan 1700 voltooid wer den. Bij enige inspanning zou men dan duizend woningen meer hebben kunnen opleveren. En omdat dit ook geldt voor de jaren aan 1955 vooraf gaand, kan men veilig beweren, dat het bevolkingsbeeld van Zeeland er heel anders en beter had uitgezien dan thans. Het is n.l. een waarheid als een koe, dat dit bevolkingsbeeld 'n re flex is van de woningvoorraad en woningtoestand. Het wegtrekken van zoveel dui zenden uit onze provincie meest jongeren is grotendeels te wijten aan het uitzicht op een woning. Dat er onlangs niet minder dan 150 bouw vakarbeiders op het Amsterdamse aanbod wilden ingaan, kwam voor namelijk omdat daar een woning in het vooruitzicht werd gesteld. Het woninggebrek veroorzaakt af remming van vestiging, wat ook weer de gezonde groei der industrie tegen houdt. Ook in de agrarische sector is de weerslag van de woningpolitiek te voelen. De toenemende landvlucht wordt verklaard uit sociologische oor zaken, waartoe het slechte woning- peil ten plattelande behoort. De gevolgen van een en ander zullen zwaar gaan wegen. In „Een verkenning der economi sche toekomstmogelijkheden van Ne derland 19501970" door het Cen trale planbureau, is een berekening gemaakt van de economische ontwik keling per provincie. Uitgaande van een voortzetting der lijn van het ver leden komt het planbureau voor Zeeland tot een toeneming, welke 40 procent van de nationale economische ontwikkeling ten opzichte van Neder land bedraagt. Aldus, zegt het Eti- rapport, zou er in 1970 in Zeeland werkgelegenheid zijn voor 117.000 mannen. De natuurlijke ontwikke ling van het zielental (geboorte min sterfte) zou slechts leiden tot een aanbod van werkers in 1970 van 116.000. Per saldo zou derhalve een vesti gingsoverschot in Zeeland voor com pensatie moeten zorg dragen. Komt er in de woningnood geen verbetering, dan worden natuurlijk die cijfers compleet overhoop gewor pen ten ongunste van onze provincie, Enkele te verwachten bijzondere ont wikkelingen, zoals ,,de Schelde" te Vlissingen, de kanaalzone-industrie, de ontwikkelingskern St. Maartens dijk en de uitvoering van het Delta plan strekken ook nog tot vergroting vap dit tekort. De diepste oorzaak hiervan, zegt drs. Verburg terecht, is gelegen in de t ma_ sterk gedaalde geboortecijfers als ge volg van de veroudering der bevol king. Dit betekent een ommekeer in de demografische bewegingen in Zee land. Voorheen was er slechts sprake van een vertrek-overschot, op de Frie^ heerlijk en 14 in één rol Souburgse raad toornde tegen Vlissingen Gemeente wil zelfstandig blijven De gemeenteraad van Souburg bleek alles-behalve te spreken over de in de raad van Vlissingen geop perde mening om Souburg bij de Scheldestad te voegen, temeer om dat het voorstel van Ged. Staten zo ver lang niet gaat. De heer Janse van de C.H. maakte zich al zeer boos en duidde de Vlissingse suggestie aan als ,,een uiting van hoogmoeds waanzin". De heer Janssen van de P. v.d. A, wilde voor deze felheid niet onder doen en betitelde de Vlissingse nei ging als „belachelijk en misselijk" De burgemeester bleef parlemen tair en vergenoegde zich er mee te verklaren, dat in de Vlissingse raad dingen waren gezegd, die in strijd met de waarheid zijn. Reeds in 1942 trouwens deed Vlissingen een poging in die richting en hij hoopte, dat ook nu Ged. Staten de zelfstandigheid van zijn bloeiende gemeente zullen beschermen. bouw dat de mij. op het oog heeft, wil men daar een pak- afdeling in vestigen, welke aan een paar honderd handen werk kan geven. Met spanning wacht men te Tholen af of de pogingen der grote Vlaardingse industrie in dit opzicht zullen slagen. (Advertentie) Raad van Kapelle kraakte er harde noten over De gemeenteraad van Kapelle heeft in zijn jongste vergadering geen blad voor de mond genomen en zijn hart gelucht over de zeer trage gang bij de afgifte van bouwvolume. De beide wethouders Balkenende en de Jager openden het vuur en oefen den zeer ernstige kritiek uit op dat alles. Stuk voor stuk sloten de raadsleden zich daarbij aan. Er zijn, zo onthul de men, verschillende weken gele den aanvragen verzonden van parti culiere bouwers naar de centrale di rectie. Bouwondernemers hadden ver klaard deze woningen te kunnen bou wen en hiervoor personeel te hebben. De vergunningen komen echter niet af. De ene ambtenaar schuift het op de andere en het gevolg zal wel zijn, dat straks de aannemers hun men sen naar huis moeten sturen, terwijl er werk te over is. Men noemde dit met de ene hand iets geven en het met de andere hand weer even snel teruggrijpen. (Advertentie) In de aula der R.H.B.S. te Vlissin gen werd de voordrachtswedstrijd voor de Zeeuwse Middelbare scholen gehouden. Dertien Zeeuwse scholen namen hieraan deel met totaal 79 leerlingen. Het bleek overduidelijk, dat de Aula voor dergelijke belang rijke gebeurtenissen niet meer vol doet. Vooral het gemis van een to neel sprak deze dag heel erg. De deelnemers waren ingedeeld in verschillende klassen. Over het algemeen waren de voor drachten zeer goed verzorgd en op een goede manier „gebracht". Zowel jury als toeschouwers werden door het allergrootste deel der stukken ge boeid door voordracht en zegkunst. Eén belangrijk deel was ook de ju ry opgevallen en terecht wees men hier aan het eind op; men dient een stuk niet alleen te kiezen omdat men het zonder meer mooi vindt, doch men dient zich ook af te vra gen of het stuk „wel ligt". De arti culatie was echter ruimschoots goed. Een bijzonderheid was de aanwe zigheid van de heer A.L.A. Borst der stichting Zeeland voor maatschappe lijk en cultureel werk. Deze stichting overweegt nl. om op het Landjuweel de beste voordrachtskunstenaars on der deze middelbare scholieren op te doen treden, zodat ook in dit evene ment de jeugd-kunstuiting naar vo ren wordt gebracht. JEUGDIGE TALENTEN. veroverde hij een welverdiende eerste prijs. DE UITSLAGEN. (Advertentie) Met genoegen en aandacht luister de men naar de voorgedragen stuk ken. Zo gaf bij de jongere meisjes Lieve Lockefeer een uitstekende voordracht van „Een vers dat als een nachtkaars uitgaat" door E. Lau- rillard. Zij wist de figuren in de war me, benauwde postkoets inderdaad voor ogen te toveren. Een tweede prijs was ten volle verdiend. Bij de oudere meisjes willen wij mej. C. Fraanje (Chr. Lyceum Goes) even naar voren halen. Zij bracht „Voorbij" van Adema van Schelte op voortreffelijke wijze. Haar zegkunst was uitstekend en men kreeg de indruk, dat zij alles als het ware beleefde. Blij en opgewekt klonk „ik zag een kindje gaan" en bij „ik vond er niets" was de teleurstelling voelbaar. Jongere jongens; le prijs F. Kik, Lyceum Zierikzee; 2e prijs R. v. Amerongen Gymn. Middelburg; 3e prijs M. Drijdijk r. K. H.B.S. Goes. Jongere meisjes; le prijs Jannie van der Ster, Gymn. Middelburg en M.A. Luyendijk, RHBS en MMSM. Middelburg; 2e prijs L. Lockefeer, Lyceum Hulst en C. Rot- huijsen Chr. HBS, Middelburg; 3e prijs L.C.E. Henry Lyceum Terneu- zen eh M. de Jonge R.K.H.B.S., Goes. Oudere meisjes; Afd. Voordracht: le prijs D. Bruinooge, Lyceum Oostburg; 2e prijs M.E. Caljouw Chr. Kweekschool, Middelburg; 2de prijs A. van Leeuwen, Rijkskweekschool, Middelburg; 3e prijs W. de Jager, Chr. Kweekschool, Middelburg. Afd. Zegkunst. le prijs E. Lugt, Lyceum Zierikzee; 2e prijs C. Fraanje, Chr. Lyceum, Goes; 3e prijs A. Lockefeer, Lyceum Hulst. Oudere jongens. Voordracht. le prijs M.P.F. Haak, Chr. Kweek school, Middelburg; le prijs, H. O- ranje, Chr. Lyceum, Goes; 3e prijs P. Memelink, Rijkskweekschool, Middelburg; 2e prijs J.C.W. Casten- miller, r.k. HBS. Goes; 3e prijs H. J. Spierenburg r.-k. HBS Schoondij- ke; 3e prijs Ad. de Boer, Lyceum Hulst. Zegkunst. le prijs H. Zevering, Lyceum, Zie rikzee; le prijs H. Boogert, idem; 2e prijs W. de Zeeuw, Lyceum, Ter- neuzen; 3e prijs P. Bax, Rijks kweek school Middelburg. Tijdens de rustpauze werd mej dr. H.C.M. Ghijsen gelukgewenst met haar 10-jarig jubileum als voorzitster der jury-commissie. Zij werd geluk gewenst door de voorzitter der com missie van de Zeeuwse voordrachts wedstrijd. dr. H.W. Fortgens en haar medejurylid de heer A.D. Constand- se. Dr. R. Vlekke buitengewoon hoogleraar in Leiden Binnenkort is de benoeming te ver wachten van dr. B. H. M. Vlekke te 's Graverihage, secretaris-generaal van het Genootschap .voor Internatio nale Zaken tot buitengewoon hoogle raar aan de rijksuniversiteit te Lei den voor het onderwijs in actuele po litieke vraagstukken. Dr. Vlekke is reeds in 1951 als docent aan de rijks universiteit te Leiden verbonden. (Advertentie) „DE BESTE MATRAS voor de laagste prijs" GOES heeft ze volop in voorraad. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, vrijdag 30 maart de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 5.16 en 17.46 uur; te Ter- neuzen om 4.39 en 17.06 uur; te Vlis singen om 4.09 en 16.36 uur. f7-60 per fles (een heel genoegen!) ten dubbelt verrassing door smaak en geur! Bij de jongens getuigde F. Kik uit Zierikzee van jeugdig talent. Met „Een sprookje" van Margot Vos die maatwerk vervangt HEREN EN JONGEN5KLEDING Woensdagmiddag is op het Ledelplein te Oostburg een keuring van volbloedstieren gehouden. Deze werd georganiseerd door de Fokvereniging „West-Zeeuwsch-Vlaanderen". Daar de keu ring toevallig samenviel met de voorjaarsmarkt, had men over belangstelling niet te klagen. De kwaliteit der dieren was beter dan bij vorige keuringen, vooral de eerste prijzen waren zeer goed. Stieren, geboren van december 1954 tot maart 1955; le prijs Paula's Ade- ma'sS., geboren 24 februari 1965, v. Witzij's Adema 33205 S, eige naar Th. Dierikx, Sehoondijke. 2e prijs Ar.nie's Blancos. geboren 27 februari 1955, eigenaar Gebr. van Gijs, Groede, fokker j. Risseeuw, Zuidzande. 3e prijs Adema 3 van Cathalijnhof 39647 S, geboren 12 de- Nieuwe vleugel reeds gedeeltelijk in gebruik Na afloop van de raadsvergade ring te Middelburg hebben het colle ge van B. en W. en de raad een be zoek gebracht aan de nieuwe vleu gel van het gasthuis. Zij werden ont vangen door de voorzitter van het bestuur van de Godshuizen, de heer W. Berdenis van Berlekom, die hen daarna met enige leden van de me dische staf voorging voor een rond leiding door het nieuwe gedeelte van het gasthuis, dat thans langzamer hand in gebruik wordt genomen. Zoals burgemeester Bolkestein in een korte speech na afloop van het bezoek schertsend opmerkte „de raad wil wel eens zien, waar de centen blijven" men heeft dit kunnen zien; er is een fraaie vleugel verre zen. die aangepast aan do laatste medische eisen voor het Middelburg se gasthuis een enorme verbetering betekent. Tijdens dit bezoek werd medege deeld, dat men volgende week hoopt te beginnen met de verbouwing van het „oude" gedeelte, waardoor dit dus zal worden aangepast aan de nieuwe vleugel. Men hoopt, dat bin nen drie maanden zal worden opgele verd. Mr. Bolkestein onderstreepte, dat de behoefte aan verplegend personeel, vooral nu de nieuwe vleugel is ge reed gekomen, nijpend wordt. In dit verband wees de burgemeester op de grote behoefte aan een zusterhuis compleet met ontspannings acco- modatie. Hij schetste dit als een gro te behoefte, waarvan het gemeente bestuur niet zal aarzolen de nood zaak van in te zien. De heer van Berlekom dankte hierna mr. Bolkestein voor do grote medewerking, die steeds van het ge meentebestuur wordt ondervonden. In het r.-k. parochiehuis te Sluis vond de diploma-uitreiking plaats van het op 12 maart gehouden verkeers-. examen voor bromfietsers. Voor de cursus, welke evenals de eind 1955 gehouden verkeerscursus een groot sukses was, waren 36 deelnemers in geschreven. Hiervan, vielen door ver schillende omstandigheden 8 perso nen af. Van de overblijvende 28 deel nemers, slaagden er 27. De voorzitter van de plaatselijke commissie voor veilig verkeer, de heer Ch. A.J. Bukkens sprak er zijn vreugde over uit, dat de door de commissie georganiseerde cursus ook nu weer voldoende belangstelling heeft getrokken. Hij dankte het ge meentebestuur voor de subsidie, waardoor het mogelijk is geweest de ze winter verschillende cursussen in te richten. De adjudant-groepscom mandant der Rijkspolitie L. Meer- tens van Aardenburg hield een cau serie over het nut van verkeerscur- sussen. Hij wees op het grote belang van het verkeersonderwijs op de scho len, niet alleen voor de hoogste, maar ook Voor de lagere klassen. Dat de cursussen worden gegeven door het personeel van de rijkspo litie, zo wellicht een deel van zijn „klanten" zal verliezen, achtte hfl juist, daar hierdoor de verhouding politie-publiek zeker zal verbeteren. Burgemeester van Hootegem prees de activiteit van de commissie, wel ke zich met stijgend sukses vanaf 1950 belast met de organisatie van de jeugdverkeersdagen en sinds vo rig jaar met het verkeersonderwijs voor ouderen. Hij dankte de instruc teurs, de wachtmeesters G. J. M. Ultee en J.C. Beuzenberg en speci aal de heer J. de Bruijne. wegen wachter ANWB, die het technisch ge deelte van de cursus voor bromfiet sers voor zijn rekening had geno men. DE GESLAAGDEN. Daarna reikte hij met een toepas selijk woord aan de geslaagden de diploma's uit. Het beste resultaat was behaald door mevr. M. Vercauteren- van Damme, die geen enkele fout had gemaakt. Haar echtgenoot, de heer F. Vercauteren deed echter niet veel voor haar onder, want ook hij had alle vragen foutloos beantwoord, maar met één bemerking. De overige geslaagden in volgorde van de be haalde resultaten wa'ren: Mevr. D. Brouwer Focke, mevr. M. Beuzenberg - v.d. Sande, mej. A. Provo, mej. L. de Ridder, J. H. de Kramer, mej. M. Cappon, Abr. Lako, J. Fliers, J. v.d. Vijver, mevr. Westland - Ming, C. d'Hooghe, B. C. de Graaf, J. de Klerk, A. Focke, Adr. Lako, J. de Feijter, A.M. Ver- meesch, Mevr. M. Cappon - Pro voost, mevr. B. Vermeesch - van Morrelgem, mevra A. Bauer-De Cuij- per, J.C. de Feijter, mevr. M. Lako- Cijsouw, E. van Deursen, C. Wester- weelde, en P.S. van Overmeeren. De heer Adr. Lako dankte de cur susleiders voor de leerzame en pret tige lessen en bood hen namens de cursisten een aardige herinnering aan. Tot slot van de gezellige avond werd door een tweetal viertallen uit de geslaagden een hersengymnastiek- wedstrijd gehouden. De heer Bukkens sloot de avond en deelde mede, dat het in de bedoeling ligt om de volgeijde winter weer ver- keerscursussen te organiseren, daar nu reeds was gebleken, dat hiervoor, veel belangstelling bestaat. cernber 1954, eigenaar A. C. C. Swar- tilé. IJzendijke, fokker A. D. Ver- schueren, Kuitaert. Stieren, geboren na maart 1955: le prijs Rudolf JuweelS, geboren 3 maart 1955, v. Eachweid Juweel 33504 r.p.s., eigenaar J. Risseeuw de Bruijr.e, Cadsand. IA prijs Bernard.. S, geboren 3 april 1955, v. Rotterda Sikkema 114 37602 r.p.s., eigenaar J. A. Provoost, Cadsand. IB prijs Blan- ca S, geboren 2 maart 1955, eige naar J de Rijeke, Sluis. 2A prijs Leo van Elskes. geboren 5 april 1955, eigenaars Gebr. P. en R. Aernoudts, Sluis 2B prijs Dora's Bernard, gebo ren 3 maart 1955, eigenaar J. F. C. Temmerman, Hoofdplaat. 3e prijs Emy 2 Athleet.... S, geboren 17 maart 1955. eigenaar Gebr. van Gijs, Groede, fokker A. Hendriks, Koe- kange. 3B prijs Rudolf 296667 v.v.j.v., geboren 20 maart 1955, v. Witzij"s Adema 33205 S, eigenaar Gebr. van Gijs, Groede, fokker F. Poissonnier, Retranchement. (Advertentie) In aanwezigheid van burgemeester Mr. P.H.W.F. Teilegen en onder lei ding van de (blinde) propagandist de heer Joh. van den Berg. herdacht de Nederlandse Blindenbond zijn zes tig jarig bestaan. Burgemeester Teilegen sprak een openingswoord en wees daarin op de zorgen die de blinden hebben. Hoe wij hen dienen te helpen opdat zij een plaats vinden in het maatschap pelijk leven en tenslotte hoe wij op onze beurt kunnen profiteren van de bizondere eigenschappen der blinden. De heer Joh. v.d. Berg gaf in zijn feestrede een overzicht van het blin denwezen vroeger en nu. Dan moe ten wij toch wel tot onze grote vreug de constateren dat deze vroegere pa ria's nu weer als volwaardige bur gers kunnen leven. De heer van den Berg laakte zeer de houding der re gering zoals deze vroeger vooral de zorg van de blinden aan het parti culiere initiatief overliet en er zelf niets voor deed. De uitvinding door Louis Braille en de organisaties der blinden heb ben voor deze mensen een nieuwe wereld geopend. In de instituten te Bussum, Zeist en Grave wordt al les gedaan om van de blinden vol waardige mensen te maken. De bei de films over de lichamelijke opvoe ding en „Een van ons" naar een no velle van de blinde Willem Kramer bewezen dit. In de pauze was er een originele verloting waarbij de bezoe kers een kaartje ontvingen met brail leschrift. Wanneer zij dit met behulp van het alphabet konden ontcijferen, konden zij een aardige verrassing winnen. De heer en mevrouw Zoute- velle Moermond brachten enkele werkjes voor cello en piano die alle uitstekend werden uitgevoerd en waarvoor burgemeester Teilegen hun een bloemstuk aanbood. De heer v. den Berg bracht nog een tweetal ge dichten van Adema van Scheltema en tot slot dankte de burgemeester de medeweerkers en wenste de bond nog vele jaren vruchtbaar werk. Jaarvergadering van „Oranjekwartier". De buurtvereniging „Oranjekwar tier" hield haar jaarlijkse algemene ledenvergadering in het Jeugdge- bouw aan de Kerkhoflaan. De heren W. Blok en B. v. Opdorp die de kascontrole hadden gehouden, spraken hun waardering uit voor de wijze waarop de penningmeester de gelden beheert. Er was daarna een bestuursverkie zing wegens het periodieke aftreden van de secretaris, de heer L. Stolk en de penningmeester de heer D. Frelier. Beiden werden herkozen. De zomerreizen voor de kinderen vormden een punt van zeer uitvoerige besprekingen. Het bestuur wil een contributieverhoging zo lang mogelijk tegengaan, maar de reizen kosten ieder jaar meer. Daarom werd ten slotte het voorstel van één der be stuursleden aangenomen de kinderen van 6 t.e.m. 10 jaar naar het strand van Cadsand of Groede te laten gaan en de groteren tot en met 15 jaar een uitstapje wat verder van huis in het vooruitzicht te stellen. Uit de ver gadering kwam het voorstel naar voren om de toegangsleeftijd voor de toneeluitvoeringen van het „Oranje kwartier" op 14 jaar te zetten in plaats van op 16 jaar. Het bestuur hield evenwel uitdrukkelijk aan deze laatste leeftijd vast omdat de toneel stukken niet altijd voor 14-jarigen ge schikt zijn. Tenslotte werd besloten dat het bestuur, na hiervoor toestemming te hebben verkregen van de vergadering de reizen voor deze zomer nader uit zal stippelen. voor de kinderen, diesteeds zeer goed geslaagd zijn. Om de spelen aantrekkelijk te maken zijn mooie prijzen nodig en de aankoop van deze prijzen vereist weer een gevulde kas. Teneinde deze kasmiddelen tc ver sterken organiseert het comité op tweede Paasdag een dansavond in de bovenzaal van café Compiet te Stop peldijk. Van deze eerste gelegenheid tot dansen na de vasten zal door de liefhebbers zeker een dankbaar ge bruik worden gemaakt. Sehoondijke RAADSVERGADERING Hedenavond om kwart voor acht zal de raad dezer gemeente in ver gadering bijeenkomen. De korte agen da vermeldt de aankoop van herbouw- plichten en de verkoop van grond. Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en.... doen wonderenI Elk tablet Chefarïne „4" bevat 4 genees middelen, die in de gehelewereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen al baat brachten. De vier middelen tezamen werken nóg beter en helpen ook dan, wanneer andere middelen talen. 4BCR0CHDC GENEESMIDDEL BH IN EEN TABIET TÉGEN PUNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 85 «l Verschillende leden van de Ameri kaanse ambassade hebben gisteren een bezoek gebracht aan de oesterputten van Ierseke. Het gezelschap maakte de rondgang onder leiding van dr. P. Korringa, bioloog Rijksinstituut Visserij Onder zoek, uit Bergen op Zoom. De Ameri kanen lieten zich door dr. Korringa uitvoerig over de oestercultures voor lichten. BENOEMD Tot hoofd van de r.-k. Jongens school is met ingang van 1 septem ber 1956 benoemd, de heer A. Luijten te 's Hertogenbosch. Boschkapelle jaarvergadering k.a.b. De plaatselijke afdeling van de K.A.B. hield in het Parochiehuis haar jaarvergadering, die druk bezocht werd. Uit de jaarverslagen van de secretaris en van de penningmeester bleek wel, dat de afdeling zowel wat hcj aantal leden als wat het finan ciële gedeelte aangaat er gunstig voorstaat. Het aantal leden nam in 1955 met acht toe en bedroeg op 31 december 200. De aftredende leden van het bestuur werden allen herko zen, Na de bestuursverkiezing had een gratis verloting plaats, waarvoor uit de afdelingskas prachtige en nuttige prijzen waren aangekocht. Graauw PAASAKTIE. Door de vrouwelijke afdeling van onze K a. is een paasactie georgani seerd. die zich ten doe] stelt, alle zieken in onze parochie met Pasen te verrassen met een pakketje. De traditionele paaseieren zullen natuur lijk niet ontbreken in het presentje. lezing met lichtbeelden. Door een pater Marist uit Hulst werd hier in het patronaatsgebouw een lezing met lichtbeelden gehouden over het Heilig Lijden van Christus. k.v.p. forum. Het bestuur van onze K.V.P. afde ling heeft na overleg met vertegen woordigers van de diverse vak- en standorganisaties, bepaald, dat het aangekondigde forum zal worden ge- i houden op zaterdag 21 april a s. Reeds zijn verschillende heren uit genodigd in het forum zitting te ne men. Stoppeldijk actie comité volksspelen Het comité volksspelen te Paulus polder organiseert jaarlijks bij gele genheid van de kermis volksspelen Lezing over Pieasso. In Sturms kunstzaal heeft de heer Louis Heymans uit Middelburg, lid van de Zeeuwse kunstenaarsvereni ging voor een kleine schaar toehoor ders een lezing met lichtbeelden ge houden over het Spaanse fenomeen Pablo Pieasso, dat van zijn 20ste jaar af nu reeds 55 jaar in Frank rijk werkt en daar een wereldnaam verwierf, als beeldende kunstenaar. Zeer boeiend en met een haast kri tiekloze bewondering heeft de heer Heymans zijn gehoor vertrouwd ge maakt met dit „vat vol tegenstrij digheden", dat met vulkanische kracht zich op de meest verrassende en soms onthutsende wijze blijft ont laden. Vooral in het jeugdwerk van Pi easso blijkt zijn geniale aanleg; later in zijn overdreven hang naar vernieu wing en oorspronkelijkheid overheerst in zijn compositie het bizarre dat zijn vereerders wel niet afschrikt, maar zijn tegenstanders vat op hem geeft. Kruiningen nieuw gebouw voor de coop. boerenleenbank In de algemene vergadering van de Coöp. Boerenleenbank, deelde de voorzitter, de heer a. van Hootegem mede, dat het bestuur beslqten heeft tot stichting van een nieuw gebouw voor de bank. Men wil hiervoor een perceel grond aankopen in het uit breidingsplan tegenover de iandbouw- huishoudschool. De bedoeling is hier een modern bankgebouw te stichten met kassierswoning. Tot lid van het bestuur werd herkozen de heer Ph. Meijaard en tot lid van de raad van toezicht de heer Joh. Glerum, bei den te Kruiningen. Het reservefonds bedroeg eind 1955 163.644.—. stuk muur viel om Twee bejaarde lieden waren bezig met het afbreken van een muurtje in de tuin van de heer M. J. van den Berge. Een hunner, de heer J. Minnaard werd daarbij getroffen door een stuk muur dat plotseling omviel waardoor hij ernstig aan een zijner benen werd verwond. Het slachtoffer moest worden opgenomen in het zie kenhuis te Goes. H ein kenszand raadsvergadering. Heden donderdag 29 maart om 19.30 uur komt de gemeenteraad in openbare zitting bijeen. Op de agenda staat o.a. de uitke ring ineens aan gemeentewerklieden; vaststelling gemeenschappelijke rege ling op de keuring van waren; wijzi ging regeling schoolartsendienst en goedkeuring wijziging begroting 1955. Hansweert paaskermis De kermisexploitanten zijn weer volop bezig de paaskertnis in onze plaats op te bouwen. Dit jaar zal het vermaakeentrum een ander aanzicht krijgen, doordat voor het eerst het nieuwe dorpsplein door de kermis in beslag zal worden genomen. Rilland jaarvergadering harmonie rillandia De harmonie „Rillandia" hield haar jaarvergadering onder voorzitterschap van L. Nagelkerke. Uit het verslag van de penningmeester bleek dat het jaar afgesloten is met een klein batig saldo. Een bestuursvoorstel om dit jaar geen aandelen uit te loten in verband met de geringe kaspositie werd goedgevonden. De aftredende bestuursleden J. A. Colpaart en C. Breure werden bij acclamatie herko zen. Een bestuursvoorstel om de con tributie der leden te verhogen tot 25 cent per week werd aangenomen. Het uniformfonds heeft al een mooi be drag in kas, doch er is nog maar de helft van het benodigde bedrag aan wezig. Aanschaffing van nieuwe in strumenten kan nog niet plaats heb ben wegens te weinig kasgeld. GOES Grand: Een vrouw verdedigt zich. MIDDELBURG Electro: Hongaarse rapsodie. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De we reldzee. VLISSINGEN Alhambra: Macoumba. Luxor: Terreur in Parijs. GENT Kon. Ned. Schouwburg 7.30 uur: De roes van de liefde. 13 ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 5.30 uur: Parsival. Merkwaar ter te Middell getuige in de houder werd jongens uit S< aard een ove licht, toen de van gemeente Ook genoer de bewuste a weest, legde sant een verk dat de beide komst een g zich hadden verliet bestelt coholhoudende kelen verbode Maar thans J. Moolenbui vertelde P. he Hij was er oj december ind dat gaf hij to ten er ook, lieden, figurai de hele zaak „Wat haddt sumptie?" in rechter. „Cola" zei „Hoe kon „Aan 't fle De kanton hem hierna een meineed, deze zaak g „Wie is er 1 de kantonrec nog wat je klaard?" „Cola" zei De kantonr voor. Hierin donker bier „Cola is bier donk cola geweest hierop. Wel gaf de voor de behar bij de caféhoii geweest. P. g gen de verds „Als ik bij di dan zeg ik, di bleef eveneen werkelijk cola De verdach de' getuige he balisant-hoofc litie werd o; over een bijzt beschikken voorbereid, ze en kon h£ goed, zonder te zien, verh: nam hierdoor sprong op de „Er is niet gedronken!' maar de getui het O.M., mr nog even hem tenis te laten in zijn wijn. zegd" gaf hi; is cola gewee Kantonrecht net zei, was Getuige: hij bij de poli heeft gesprokt Maar hij hielt goedje is ge flesjes in zijn leen tapbier." De twee 15- of bier of col; ken zullen De zaak wen a.s. Minder con verschijnen maar fris-ipe lettende 67-j. Domburg met rijding, die opdracht van jl. te Biggekt constateerd, voorzien van ,,'k zovet m'n zaeku!" de de strijd belangrijker De kantonr door de boet wat magertjt „M'n zoon Een offici verschenen welke ex-pr< van het vori georganiseer is komen va vroeger gei katholieken te zijn. Op last va kele weken georganiseei stichtingen cursus vond stituut te Bi belangsteller politie bijgc Oliebronnen beiders bes< ratoria „Mc bigden. Op werden de pastorieën leis afgesne

de Stem | 1956 | | pagina 2