LONEN EN PRIJZEN de hand gehouden moeten worden Eerste Kamer achter Zijlstra: m VOZNESSENSKY stierf voor het vuurpeleton ^KOLIBRIE maakte een proefvlucht geslaagde Opnieuw 15 jaar geëist MARIJKE HAD HET DRUK MONACO DAGEN GAAT DRIE FEESTEN Helikopter neergestort bij Harskamp - 3 doden DE DÜÜD OP DE WEG AM WOLFGANGSEE.... Nederland werd in vijf jaar 7.5 miljard rijker De modder begint te werken 10 DAGBLAD VOOR Mededelingen over „doorberekening" Woonruimte voor de bejaarden Alle aandacht vereist Nieuwe Nederlandse helikopter Moorebaak Eindhoven Ta- ere van het bruidspaar: TREINRAMP IN NOORD-ZWEDEN Schraal weer MINISTER bezocht Bredase gevangenis Jicht U chocola gekregen Generaal Gruenther: Geen verkorting var diensttijd Petroleum als brandstof Toestel werd geheel vernield Grotewohl als de beschermer van de verdrukten HILDE BENJAMIN LUISTERDE IJslands parlement wil terugtrekking N.A.V.O.-troepen Commando- overdracht bij de zeestrijdkrachten r 96e JAARGANG No. 22111 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Directie, Redactie en Administratie: 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V. M. Ver- cauteren. Abonn.prijs bij vooruitbet. f 5.85 p. kwartaal, p. post f 6.55, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) f 0.45. Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct. Postrek. 278841 Voor God, Koninjrm en Vaderland DONDERDAG 29 MAART 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m, m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GÖjjTwe^tajd 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, DubbelUW-t 7, Telefoon 102 - (Bjjbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) (Van onze parlementaire verslaggever) Minister Zijlstra heeft de Eerste Kamer de verzekering gege ven, dat hij de volledige verantwoordelijkheid blijft dragen voor het beleid tot stabilisatie van lonen en prijzen, dat thans volgens hem in een beslissend stadium is gekomen. Wij kunnen, als werk gevers en werknemers tezamen de verantwoordelijkheid voor een vrijere loonvorming op zich nemen, op basis van het thans goed gekeurde besluit tot loonsverhoging, tot iets groots komen, aldus de minister. Hij kreeg van de gehele Kamer met uitzondering van de communisten de toezegging, dat men met zijn beleid akkoord ging- Zelfs de heer Kapteijn (PvdA), die aanvankelijk had tegengestrib beld en gezegd had, dat eigenlijk voor een goed economisch beleid op lange termijn lonen en prijzen en ook de investeringen niet aan banden moeten worden gelegd, gaf toe, dat na het loonbesluit stabili satie inderdaad weer het parool moet blijven. De minister gaf een bijzonder boeiend overzicht van onze economi sche positie. Hij had becijferd, dat wij in vijf jaar tijds (1952-1956) een ver meerdering van 7 1/2 miljard aan na tionale middelen hebben verworven. Nederland heeft geprofiteerd van de gunstige conjunctuur van allerlei lan den om ons heen en omdat daaruit een vraag is ontstaan, die onze export een grote prikkel heeft gegeven, is de toestand in ons land allerwege gunstig beïnvloed. Van genoemde 7 1/2 miljard is vol gens berekeningen die minister Zijl stra bekend maakte, 20 pet. aan de overfeeid toegevloeid, 35 pet. is in in vesteringen terecht gekomen en 45 pet. kwam voor consumptie beschikbaar. De minister heeft nog medegedeeld, dat na het bekende „schot voor de boeg", dat onlangs door de minister van Financiën is gegeven door bepaal de belastingmaatregelen, om de beste- dingsdrang wat af te remmen, de re gering thans wel bestudeert of daar mede misschien verder moet worden gegaan. Zekerheid daarover heeft het kabinet echter nog niet. Hij vond wel dat mr. Teulings (KVP) gelijk had, dat er een klein deukje in zijn prijsbeleid was gesla gen door de mogelijkheid dat onder bepaalde omstandigheden de eerste 3 pet loonsverhoging in de prijzen mag worden doorberekend, maar dat kan alleen voor bedrijven die anders geen loonsverhoging kunnen uitkeren. Bedrijfstakken die het niet kunnen dragen, zullen daartoe echter toch niet kunnen overgaan. De minister geeft de toestemming alleen aan de gehele bedrijfstak, niet aan de ondernemin gen afzonderlijk. Zijn er in een be paalde bedrijfstak ondernemingen die niet mee kunnen, nadat besloten is tot doorberekening over te gaan. dan kan niemand daar meer iets aan doen. Er zullen dus wel vele moeilijkheden in de praktijk ontstaan, zo voorspelde de minister. Hij meende ook. dat winstdeling op de duur bedrijfstaksgewijze zal moe ten worden doorgevoerd. Zowel mi nister Zijlstra als minister de Bruin meenden dat op dit gebied de prakti sche moeilijkheden ook nog lang niet overwonnen zijn. Arbeiders tot aan deelhouders in de bedrijven maken had veel aantrekkelijks, maar men moet dan aandelen in kleine coupu res gaan uitgeven en daar zijn wij nog niet aan toe. Minister dc Bruin sprak de hoop uit, dat de vrijstelling van belasting, die de werkgever zal krijgen voor bedra gen die hij stort in bouwspaarkasscn voor zijn arbeiders, ertoe zal leiden, dat deze faciliteiten ook op andere spaarregelingen van toepassing gaan worden. De heer J. Oosterhuis, directeur van de Nederlandse Centrale voor Huisvesting van Bejaarden te Am sterdam, heeft cijfers genoemd, be trekking hebbende op het bejaarden probleem. Na er onder meer op te hebben gewezen, dat er in ons land thans 880.000 personen boven de 65 jaar zijn (in 1980 is dit aantal vermoedelijk gestegen tot 1.452.000). kwam hij tot de slotsom dat in de daar nog tussen liggende periode ongeveer 110.000 plaatsen beschikbaar moeten komen in pensiontehuizen, aannemende, dat het aantal bejaarden, dat absoluut in een pensiontehuis wenst te worden opgenomen of moet worden, 10 pet. bedraagt. Wat de bouw van de bejaarden woningen betreft voor hen, die zich zelf nog kunnen en wensen te ver zorgen, leek hem een aantal van 5000 stuks per jaar een minimum. De advocaat-generaal bij het Ge rechtshof te 's-Hertogenbosch heeft te gen de 33-jarige opperman M. J. van der V. uit Eindhoven, wegens dood slag op diens echtgenote, een gevan genisstraf van 15 jaar geëist. Deze eis is gelijk aan het vonnis van de rechtbank te 's-Hertogenbosch. Zo wel verdachte als het Openbaar Mi nisterie hadden beroep tegen het von nis van de rechtbank aangetekend. Er werden zestien getuigen a charge ge hoord. BIJ K.B. is bepaald, dat kinderen die een kleuterschool bezoeken, deze moe ten verlaten zodra zij de leeftijd van zeven jaar hebben bereikt. Voor bij zondere gevallen kan hierop een uit zondering worden gemaakt. VEERTIEN AGENTEN van de Rus sische veiligheidsdienst zullen Boelga- nin en Kroestjev tijdens hun bezoek aan Engeland vergezellen. Dit heeft minister Selwyn Lloyd in het Lager huis meegedeeld. EEN AMBTENAAR van het mini sterie van Financiën in België heeft de belastingdirecties opdracht gege ven, voortaan omzetbelasting te laten betalen op alle leveringen van hosties »an colleges en pensionaten. AUSTRALISCHE SOLDATEN, die Korea gingen verlaten, hebben in een geteisterd dorp aan de 38ste breedtegraad een nieuwe kerk ge bouwd als afscheidsgeschenk voor de bevolking. In Monaco is thans het program van de feestelijkheden bij het huwelijk van prins Rainier en Grace Kelly bekend ge maakt. De manifestaties beginnen op 17 april 's namiddags met een bloemenhulde namens de jeugd en een ontvangst van buitenlandse delegaties ten paleize. Des avonds zijn er folkloristische demonstraties, kooruitvoering en balletvoor stelling en tot slot vuurwerk. Op 18 april te eif uur wordt het burgerlijk huwelijk gesloten voor de voorzitter van de Staatsraad van het vorstendom, Marcel Portanier, die als ambtenaar van de burgerlijke stand fungeert. Na een dejeuner ten paleize worden de volwassen Monegasken ontvangen op een tuinfeest. Op donderdag 19 april wordt het kerkelijk huwelijk gesloten in de kathedraal, ten overstaan van mgr. Gilles Barthe, bisschop van Monaco. De huwelijkszegen wordt gegeven te elf uur, na een toespraak van de pauselijke legaat. 's Namiddags woont het bruidspaar een voetbalwedstrijd bü, waarna het op huwelijksreis gaat. In het gebied van Arvidsjaur in Zweeds-Lapland zijn woensdagmiddag een goederentrein en een zogenaam de spoorbus op elkaar gereden. Veer tien mensen vonden de dood en negen werden gewond. Men neemt aan, dat het signalen stelsel niet heeft gewerkt. De bus werd over een afstand van 150 meter door de trein meegesleept. Het wrak van de bus bevond zich on der de trein, toen deze tot stilstand kwam. DE 54-JARIGE hoofdinspecteur van politie te Kerkrade, M. H., is door het Gerechtshof te Den Bosch, wegens overtreding van het deviezenbesluit, veroordeeld tot een geldboete van 200 gulden, subs. 20 dagen. HET MINIATUURSTADJE Maduro- dam is gisteren voor de vijfde keer officieel geopend. Toen de 5-jarige Jantje Telders, in de uniform van stationschef, zijn „spiegelei" in de hoogte stak, kwam het hele verkeer In beweging. ER BEGINT voor de onderwijzers licht aan de horizon te komen. De deskundigen die zich moestei. uitspre ken over de juistheid van de plaats die de onderwijzers in het bezoldi gingsbesluit voor ambtenaren inne- tnen, is met haar studie klaar. PINEAU, DE FRANSE minister van Buitenlandse Zaken, gaat in juni naar Amerika, om daar met zijn ambtge noot Dulles over de politieke toestand te spreken. WALTER, als dirigent aan de Nederlandse Opera is verbonden, is dinsdagavond te Weinheim aan een hartverlamming overleden. De „Kleine Totemkring" van het Nederlands paduindsfersgilde, ajd. Soest, waar prinses Marijke lid van is, heeft in het kindertehuis „Oran jehof" in Huizen, een feestelijke Paastafel ingericht. Terwijl de kin deren op school waren, werd er in het tehuis door de kabouters hard gewerkt om het feest een daverend sukses te laten worden. Op onze foto zien we prinses Marijke bij het versieren van Paaseieren. V ï™TVe.I7achtins: van het K.N.M.I. tot vanavond: J Over het algemeen zonnig weer l met ecn matige tot krachtige oos- teliike wind. Dezelfde temperatu- l ren als gisteren of iets hogere. J S van het Belgisch 5 Weerkundig Instituut: matig! tot vrij sterke oostenwind. Bewolkt tot mooi. S landaag: Zon onder 19.09 uur maan op 22.02 uur. I „n°arse^:,„Zon op 6 24 uur- maaa onder 7.13 uur. J De minister van justitie, professor van Oven, heeft overeenkomstig zijn in de Kamer gedane toezegging ecn bezoek gebracht aan de Bredase gevangenis. Met bijzonder grote belangstelling nam hij kennis van alles, wat er toe kon bijdragen om hem een volledig en helder beeld te geven van het regiem, dat volgens ons ter beschik king gekomen betrouwbare gegevens de laatste tijd soepeler is geworden. Hierbij dient overigens te worden aangetekend, dat uiteraard ,,de ge wone discipline" onverkort- wordt geëist. De minister bleef ongeveer drie uren in Breda. Hij bezichtigde uit voerig alle gebouwen, waarbij in het bijzonder ook de werkplaatsen zijn belangstelling kregen. Met verschil lende gedetineerden voerde hij een kort gesprek. Malenkov heeft woensdag een vergadering van het Britse Lagerhuis bijgewoond. Hij ver liet deze echter, mogelijk op zettelijk, voordat aan Eden vra gen werden gesteld over zijn gesprek met de Russische vice- premier, een week geleden. Eden zei dat de ontmoeting zuiver formeel was. Een La- bourafgevaardigde vroeg of Eden „de gebruikelijke doos chocolade en de vredesmedaille" had gekregen. Generaal Gruenther, opperbevelheb ber van de Navo-strijdkrachten in Eu ropa, heeft gezegd, dat het uit mili tair oogpunt bezien niet mogelijk is de diensttijd te verkorten. Wat de luchtmacht betreft, legde hij er de nadruk op dat de Sovjet- Unie en haar satellieten jagers bezit ten, die van grasbanen op kunnen stij gen, ..terwijl wij in het westen gebon den zijn aan verharde banen." Een groep Nederlanders is er na jarenlange arbeid in geslaagd in ons land ecn helikopter te bouwen, die, naar de vliegproe- ven aantonen, suksesvol vliegt. Deze groep heeft die arbeid zoveel mogelijk in het geheim verricht. Zij werd aangevoerd door de heer T. van Houwelingen. oud-directeur-generaal van de P.T.T., oud-voorzitter van de Stichting Hefschroefvliegtuigen en voorzitter van de daaruit voortgeko men stichting voor de ontwikkeling en bouw van een experimenteel hef- schroefvliegtuig. (Sobeh). De Nederlandse helikopter, „Koli brie" genoemd, is een zeer eenvoudig toestel, dat verscheidene vindingen van Nederlandse geest in zich ver enigt. Het heeft een zgn. zelfinstellen- de hefschroef die het een voor heli kopters ongekende stabiliteit geeft. Deze foto toont invlieger R. J. v.d. Harten van de Nederlandse heli- kopter industrie N.V. tijdens een van de goedgeslaagde proefvluch ten met de stuw str aalhelikopter Kolibrievan deze Nederlandse industrie. Het definitieve model van dit opmerkelijke hefschroef- vliegtuig zal in juni a.s. gereed zijn Het heeft aan elk uiteinde van de tweebladige hefschroef een stuw- straalmotor, die geen bewegende de len heeft. De „Kolibrie" is het eerste hefschroefvliegtuig ter wereld, dat gewone petroleum als brand stof gebruikt! Het toestel zal, dank zij de sterk vereenvoudigde maar niettemin uiterst deugdelijke uitvoering, slechts onge veer ecn derde kosten van de helikop ters die volgens het gebruikelijke systeem worden gebouwd Tussen het station Stroe cn het dorp Harskamp, op de Veluwe, is woensdagmiddag om-half drie Nu de discussie over de Stalinistische ongerechtigheden door Kroestjev gelegaliseerd is, komen geleidelijk aan bijzonderheden los over allerlei zaken, die het Kremlin totnutoe in het verborge ne hield en waarover men in het westen vermoedens, maar geen zekerheid had. Zo is nu bevestigd, dat Nikolai Voznessensky, de ontwerper van het eerste vijfjarenplan na de oorlog, in 1949 voor het vuurpeloton is gevallen. Voznessensky was sinds februari 1949 volwaardig lid van het politieke bui eau. Voorts was hij vice-premier en voorzitter van het staatsplan Op 7 maart 1949 verdween hij van het poli tieke toneel. Hij was van zijn functie ontheven, schreef de Sovjet-pers. Zijn plotselinge verdwijning leidde indertijd tot allerlei veronderstellin gen. Men nam aan dat hij gearresteerd was na een heftig meningsverschil met Stalin, die hem zou hebben verweten „het kapitalisme in de Sovjet-Unie te willen herstellen." In december van het vorige jaar verscheen de naam Voznessensky voor het eerst weer in de Sovjet-pers, Er werden lofredes afgestoken op zijn werk. Momenteel is (wijlen) Voznes sensky weer een gezaghebbende figuur op economisch gebied. In het partijcongres te oost-Ber lijn heeft Grotewohl de openbare aanklagers in het land ervan beticht, dat zij onwettige arrestaties hebben laten verrichten. Hilde Benjamin en haar ambtgenoot voor staatsveilig heid, Ernst Wollweber. zaten aan dachtig te luisteren. De twee laatst genoemden. berucht om hun „rechts opvattingen", hebben zitting in een gloednieuw comité „tot verbreiding van de democratie" was drie weken ten onrechte vastge houden, mensen die hulp weigerden bij het binnenhalen van de oogst kre gen geen aardappels en de weigering om dienst te nemen in „opbouwploe* gen" was met boeten gestraft. „Voor die dingen is er geen plaats meer", zei Grotewohl. ecn militaire helikopter van de vliegbasis Deelen neergestort. De drie inzittenden kwamen om het leven. Het waren de 45-jari- ge gehuwde majoor J. G. van Strecnbrugge uit Den Haag, de 49-jarige ongehuwde majoor M. Albeda uit Den Haag en de 49- jarige gehuwde adjudant-onder officier J. Roos uit Amsterdam. Het toestel stortte neer in een akker langs de Harskamperweg en het werd geheel vernield. De staart was gebro ken, de motor lag geheel bloot en de propeller was enkele tientallen meters ver weggeslingerd. De verongelukte helikopter was een Hiller H 23 van de Koninklijke Land macht, bemand door personeel van de Kon, Luchtmacht. Het ongeluk ge beurde vlak bij een woonwagenkamp. Het toestel werd bestuurd door ad judant Roos. De beide omgekomen gehuwde militairen laten geen kinde ren na. Een oostberlijnse fabrieksdirecteur zeggen ze. MALENKOV HEEFT ZORGEN Zo is het alles democratisering wat de klok slaat. Alleen Georgy Malen kov, die nog altijd in Engeland aan het glimlachen is, zou zich zorgen maken over het idealisme van collega Kroest jev. De „Daily Mail" kreeg uit goede bron het bericht, dat vier van Ma- lenkovs medewerkers gearresteerd zijn nadat zij eerder van hun functies waren ontheven. Men acht het niet onmogelijk dat Malenkov, in verband met de sombere berichten uit Moskou, zijn verblijf in Engeland zal bekorten. Ondanks alles zijn er nog Russen, die de afzwering van Stalin eerst nu als verrassend nieuws vernamen. Ecn schip van de Russische Zuidpuoicxpe- ditie nam in Nieuw-Zeeland lading in en de manschappen, bijeen onder ecn groot portret var de „vader der vol ken", beweerden nog niets vernomen te hebben over de kritiek op de grote en geniale opvolger van Marx cn Le nin. De katholieken in Engeland hebben laten weten, dat zij aan geen enkele manifestatie of bespreking bij het be zoek van Kroestjev en Boelganin aan hun land wensen deel te nemen. Eerst moet er ginds godsdienstvrijheid zijn, Het parlement van IJsland heeft woensdag een resolutie aangenomen, waarin gevraagd wordt om terugtrek king van de troepen der Noordatlan- tische Verdragsorganisatie. Het gaat hier om Amerikaanse troe pen die gelegerd zijn op een luchtbasis hij Keflavik. NIEUWDOEP: Het driejarig zoon tje van de familie V. stak plotse ling de weg over, toen het aan de overkant zijn vriendje zag. Het kinl werd aangereden door een personenauto en overleed enkele uren later. MAASTRICHT: De 36-jarige taxi chauffeur J. Erkens uit Maastricht reed te Reijmerstock-Gulpen in volle vaart met een gehuurde auto tegen een boom. Hij werd op slag gedood. De man laat een vrouw cn drie kinderen na. De bevelhebber der zeestrijdkrach ten en chef marinestaf, vicc-admiraal A. de Booy, heeft gisteren aan boord van Hr. Ms. kruiser „De Ruyter", die in de Parkhaven te Rotterdam ligt, zijn functie van bevelhebber der zee strijdkrachten overgedragen aan de commandant der zeemacht in Neder land, vice-admiraal F. T. Burghart. De functies van bevelhebber der zeestrijdkrachten en commandant der zeemacht Nederland zijn nu in één persoon verenigd. De plechtigheid ging gepaard met tweemaal vijftien saluutschoten en terwijl de schoten over de rivier dreunden, kwam een formatie van 26 vliegtuigen van de marine-luchtvaart dienst dwars over de „De Ruyter" gevlogen. Een verloving in operettestijl wordt gemeld uit Sankt Wolf gang „am Wolfgangsee". De 36-jarige Josef Christofo- retti, eigenaar van een reis bureau, leerde zijn aanstaande bruid ongeveer twee jaar ge leden kennen. Sindsdien hebben zijn twee prachtige herdershon den Juno en Jetto haar iedere dag een mandje rozen ge bracht. Ook de afkomst van de bruid is in overeenstemming met het operette-thema: zij is een ras-echte prinses, Stephanie Windisch-Graetz, achterklein dochter van keizer Franz Jo sef. Na het huwelijk zal zij een e.vpresso-bar leiden, die Chris- toforetti in Sank Wolfgang denkt in te richten.

de Stem | 1956 | | pagina 1