JlagWaD pcjiïct» HET IS WEER ZOVER! K 77 de snef/eVELPON De bijbel is een best-seller in het Amerika van vandaag de dag EEN EN ANDER OVER BEZITSSPREIDING De kerken trekken miljoenen gelovigen MATERIAAL VOOR ALGERIJE Bisschop als televisiestermaar ook wondergenezersin trek Amerikaanse kernproeven VIERDE BLAD DONDERDAG 29 MAART 1956 Paaseieren en Spencer Miljoenen voor kerkenbouw Bekeringen aan de orde van de dag Ike besloot zelf Tulpen naar Saoedi-Arabië Het KRO-programma met de paasdagen Rusland biedt Egypte uranium aan Deense turners naar Nederland HIT is een denkbeeld, dat door Romme is geworden „een denk beeld levendig onder ons katholie ken". Het heeft de bedoeling zoveel mogelijk mensen (en daarbij denkt men dan in de eerste plaats aan arbeiders) enig bezit te verschaffen. Op zich zelve is dit een zeer gezond plan, als we nu zelf maar weten, mat we onder bezit verstaan en dat diegenen, aan wie wij dit bezit deelachtig willen laten worden, dit daaronder óók verstaan. Voorstanders van bezitsspreiding veYstaan daaronder onroerend bezit of (en) geldswaardige papierendie op de beurs verhandelbaar zijn. Roerend goed, behalve goud en dia manten, zijn geen bezit in deze be tekenis. Want afgezien van andere gezichtspunten zijn roerend bezit: meubels, radio en televisie, gevulde linnenkast enz. op een dusdanige wijze onderworpen aan mode, ver anderende gebruikswijzen, zich wij zigende levensgewoonten dat zij zelfs bij een lang blijvende koop- waarde van de gulden geen con stante prijs hebben. Na aanschaf kan men de waarde onmiddellijk daarna gerust op 1/4 van de koop- waarde beschouwen. Dg oude gevestigde families, die in allerlei mooi goed óók hun bezit en welvarendheid demonstreerden, weten al lang zelfs al vóór 1940) dat dit hoe ian r hoe geringer van waarde werd. De durende waarde, die de grootvader en de vader er aan toe kenden, kennen de kinderen er hoe langer hoe minder aan toe. En dat verschijnsel zal toenemen, nu een ander verschijnsel sterker gaat spre ken: dat de families niet meer zo aan elkaar hangen. De emigratie werkt dat in de hand en de migratie uit de provincie naar de grote steden. Er zijn vele verschijnselen waar te ne men, dat de losheid in de gezinsband groter wordt. En iemand, die spaart om tot bezit te komen... eigenlijk eerder voor zijn kleinkinderen dan voor zijn kinderen., weet dat, in het algemeen, het roerend goed geen bezit of weinig bezit meer betekent voor de kleinkinderen. En men vernieuwt tegenwoordig schier even gemakkelijk een radiotoestel van f400 zoals men vroeger zijn schoenen of sokken ver nieuw de. Voor dezen betekent f400 dus geen bezit. Als men aan bezitsspreiding gaat doen... natuurlijk met de bedoeling, daardoor veel huisgezinnen ten dien ste te zijn, dan zal veel mensen ge leerd moeten worden, wat bezit is Als men daarin slaagt, zullen de me thoden om bezitsspreiding tot een al gemeen goed te maken, sukses heb ben en. anders niet. Hoeveel huisgezinnen van tegen woordig weten niet (door een tekort aan belangstelling hoe het vroeger was) dat alle sociale verzekeringen (waaraan feitelijk weinig wordt bij gedragen) op zich zelve al een bezit zijn, dat gekapitaliseerd voor de in validen bij langdurige ernstige ziekte, bij pensionering eigenlijk een kapi taaltje vertegenwoordigen. Het is geen kwade wil, dat men zich dat niet rea liseert, het is onkunde door te ge ringe economische opvoeding. Als men nu vraagt, hoe men bezits spreiding bereikt, is er maar één goed antwoord: de mensen leren wat het resultaat van sparen is, hun uitleggen wat men bereiken kan in zijn later leven en voor zijn kinderen en klein kinderen door met dat bezit voorzich tig om te gaan. Dat is gemakkelijker gezegd dan gedaan. Bij hoeveel fami- lies, die welstand bereikten, heeft het 1 derde geslacht dat met noeste vlijt len grote spaarzaamheid verkregen be zit van de twee voorgeslachten niet verloren. Én zo ziet men dan ook dat zich in de welvaartsjaren, die na iedere langdurige depressie intreden, nieuwe „rijken" vormen, waarbij na het derde of vierde geslacht weer het zelfde verschijnsel van verarming, van verlies aan bezit optreedt. Niet zelden door een tekort aan begrip I hoe men dit bezit door goed beheer I kan behouden. En als men nu gaat I beginnen met bezitsspreiding, gaat het er niet om tienduizenden op te voeden in die kennis, maar om de massa daarin op te voeden. De massa, dat wil zeggen honderdduizenden fa milies. Dat is geen kleinigheid. En als men dit door opvoeding niet be reikt, dan lopen alle goede plannen op niets uit. Hoe de plannen ook gemaakt zullen worden, de grondslag van enig sukses is de spaarzaamheid van hen, die tot Ij bezit willen komen. Daarom is gedu- I rende tien jaar al behoorlijk reclame I gemaakt en als men ziet hoe zeer de afsluitingen van kapitaalsverzekerin gen in grootte en in aantal toenemen en als men ziet hoe de besparingen (in hoeveelheid en in aantal) bij de spaarbanken toenemen, moet men [toch vaststellen, dat het aantal huis gezinnen, dat naar bezit streeft, steeds groter wordt. Men heeft dus het recht te concluderen, dat de opvoeding tot bezit haar eerste taak heeft vervuld Niet in de grote massa, maar bij de tienduizenden. De grote massa blijft in zo'n geval onberoerd. Wanneer er ooit mensen zijn geweest, die ge> hoopt hebben dat de sociale maat regelen, die nu geleidelijk in 50 jaar zijn gegroeid, vervolmaakt en min of meer aangepast aan de devaluatie van de gulden, de armenzorg zouden heb ben ingekrompen tot wat luttele ge vallen, zijn bedrogen uitgekomen. Zo zal men over vijftig jaar met waar dering gewag maken van een nieuwe sociale verzorging: de bezitsspreiding. Maar ook dan zal men, vrezen we moeten vaststellen, dat de grote mas sa er niet door bereikt is. Over vijftig jaar zal de wetenschap pelijke economist het merkwaardige «_cit moeten uitpluizen, dat onder lei- !Jl^.van Lieftinck eerst de oude ka- pitilisten zijn afgeslacht en men is ffaan spreken van de „vergeten groe- Pcn" (waaronder dus allerlei kleine bezitters) en dat men daarna ging po gen door bezitsspreiding nieuwe klei ne bezitters te vormen. Indien tenminste een nieuwe tor nado van wereldoorlog III ook dit mooie en goede werk weer niet in de grond boort. Hoe zal de bevorde ring van de bezitsspreiding geschie den? Voorlopig leest men nog niet van veel concrete plannen. Dat er I verschillende grote ondernemingen I zijn, die na afsluiting van ieder boek I jaar een uitkering ineens geven aan de kern der ondernemingen en hier en daar aan allen in het bedrijf werk zaam, is door de meesten. nog niet opgevat ais een begin van bezitssprei ding. Dit kan alleen bereikt worden, indien dit geschiedt door uitkering van onderaandelen van de onder neming. Maar ver gevorderd op deze weg is men in ons land nog niet. WAN regeringszijde hoort men be richten, dat men vanuit de staats kas de spaarders van een bepaald be drag per jaar met een even groot of althans daarmee gelijksoortig bedrag uit de staatskas wil bijspringen. Maar vaste gestalten hebben deze plannen nog niet gekregen. De uitwerking daarvan zal pas in 1957 plaats hebben, als de wet op de ouderdomsvoorzie ning is ingevoerd. In dat jaar im mers zal onze vaderlandse economie zich moeten aanpassen aan verschil lende ingrijpende finantiële verande ringen. Ten eerste de heffing van 6 of 7 pet. van het loon, resp. inkomen als premie voor de ouderdomsuitke- ring van f 1380 voor de man en daar mee het huisgezin Ten tweede een 'volgende verhoging van de huren der „oude huizen" (men spreekt van 25 pet.). Ten derde om althans deze uitgaven voor de zwak-economische gezinnen gedeeltelijk op te vangen: een verho ging van de loonstandaard. Dat deze geheel of gedeeltelijk zal moeten doorberekend worden in de prijzen, wel zeker. Het gaat er maar om, hoe diep deze maatregelen in onze economie zullen ingrijpen en of onze exportprijzen dan nog gunstig genoeg zijn om onze economie op de ladders van de welvaart nog te doen stijgen. De nieuwe loonsverhogingen, die op gang komen, missen de eerste aanzet tot bezitsspreiding. De werkgevers zijn bevoegd uit de winst 1955 van hun bedrijf 3 pet. van het jaarloon ineens uit te keren. Liefst in gedeel ten heeft de regering hierbij geadvi seerd. Had men die uitkering in een ronde som van f 100 of f 50 door de directie op een spaarcertificaat ten laste van het bedrijf laten plaatsen tegen 5 pet. rente, dan was er een eerste begin van bezitsspreiding ge maakt. Men had nog andere mogelijk heden kunnen bedenken tot vastleg ging van de uitkering. Nu gaat het mi nisterie er van uit, dat het geld wel opgemaakt zal worden en omdat men bang is voor een koop- of opmaak rush heeft de regering erbij gevoegd: liefst in gedeelten! B.o.Z. Ir. J. Als je tegen een vrouw zegt, dat ze hoognodig het haar eens moet laten doen, kun je er op rekenen dat ze de volgende dag- bij de kapper zit. Maar als je haar adviseert, de schoonmaak dit jaar maar eens over te slaan, is ze niet te spreken, dan krijg je duizend bezwaren te horen. Ze kan toch het stof geen decimeter dik onder de karpetten laten liggen! Ze kan de hoeveelheden vet op het behang toch moeilijk opsparen tot de levensmiddelen weer ge rantsoeneerd zijn! En denken die mannen nou werkelijk dat een zolder persé een broedplaats moet zijn van spinnen en ander ongedierte? „De schoonmaak niet doen? Laat me niet lachen!" En dan klinkt luid en hatelijk de lach, die aan zo'n opmerking de volle dige, schampere betekenis moet geven. (Advertentie) OVeP. BE lO-ElNE GêVoEGeNS D&5 LEVENS Om te demonstreren hoe holhoofdig de mannen zijn, laat ze er verder geen gras meer over groeien. Je komt thuis voor het middaghapje en het is gebeurd. Of beter: het is be gonnen. De stoelen, waarin de wel dadige rustige minuten na het eten worden doorgebracht, staan in de tuin te pronk, het karpet ligt achte loos opgerold in een hoek en de kinderen hebben een goede dag. Die dragen zeep en zeem aan en stimu leren door hun geestdrift nog de ijver van moederlief. Dat het eten wat laat is, is nog tot daaraantoe. Dat je je schenen stoot tegen een gluipe rige emmer eveneens. Maar dat van een man wordt verwacht, dat hij alle ambachten kent, die op de gezamen lijke nijverheidsscholen van Neder land worden onderricht, is verre van prettig. ,,Die muur zou een beetje moeten worden aangestreken. Heb je er niet even tijd voor,? Die schilderijtjes moeten nog worden opgehangen, denk je er even aan? Dat karpet moet toch eens goed worden uitgeklopt. Pak je het even mee op? De douche- bak lekt en nou druipt het water door het plafond. Kun je eens even kijken?" Tegen het schoonmaken als zodanig hebben de mannen slechts onbeteken de bezwaren. Het zijn de consequen ties die het hem doen... Muren Hebt u al eens een schilderij opge- hangen? Dan weet u, dat de plaat jes in de humoristische bladen niet overdrijven. De muren in de moderne woningen zijn gemaakt van mate riaal, dat het de huisvaders zo lastig mogelyk beoogt te maken. Vele in genieurs moeten er een degelijke stu die aan gewijd hebben voor ze het zóver hadden. Probeert u maar eens een mengsel te maken van cement, kalk en andere stoffen, dat een spij ker vlot toegang verleent, maar op het laatste moment tot zeezand ver kruimelt. Het lukt u niet. De muren der wanhoop zou men ze kunnen noe men en ieder huis Is er vol van. Vroeger had je dat niet. Toen wa ren de muren van eenvoudiger con structie. Je sloeg er een spijker in en het ding bleef zitten. Het was minder verrassend en opwindend, dat moeten we toegeven, maar wel rus tiger. Vroeger kon je timmeren in en aan je huis, zonder dat de buren er last van hadden. Dat kan nu ook niet meer. Je hebt altijd de kans, dat het resultaat van je werk ongedaan (Advertentie) wordt gemaakt door de gebeurtenis sen in de aangrenzende woning. Een kennis van me, die een aardig schemerlampje tegen de muur wou hebben, besteedde drie dagen aan de verwezenlijking van die opzet. Op de avond van de derde dag kwam de smeedijzeren kroon bij de buren om laag. Zoiets is niet bevorderend voor de animo van de huisvlijtigen. Vooral niet als buurman aan krachtsport doet of lid is van de oppositie in de gemeenteraad. Geen slaven Och aan alle kanten grijnst de ellende je toe in deze dolle dagen. Het zal allemaal wel nodig zijn, daar niet van. Maar de vrouwen moesten op dezelfde manier eens door de mannen worden geterroriseerd! Wij moesten eens op het idee ko men om ze mee naar kantoor of fa briek te nemen en daar te vertellen, dat de werklokalen toch zo hoognodig eens anders moeten worden inge deeld. Dat er één keer per jaar een herordening nodig is van de archie ven, of dat de machines weer eens hun jaarlijkse beurt moeten hebben. ,,Och zeg, pak eens even mee aan. Draai die moer eens wat bij.... Dat kaartenregister, zorg een* even dat het bijgewerkt wordt Dan zou je ze horen. Dan was het huis te klein. Ze zijn toch zeker geen slaven van de man. Die tijd is voorbij. Er heeft zich nog zoiets als een emancipatie voltrokken, kom nou! Maar wij, ongelukkigen, moeten met spijker en hamer even bed even zijn als met de pen, wij. moeten de techniek kennen van kranen en dou- che-installuties. En als we eens een keer een muurtje afbreken bij het bevestigen van schilderij of scheur kalender, is de boot aan. Andere mannen draaien er hun hand niet voor om, maar jij..." En met de Paasdagen wordt van ons verwacht dat we weer opgetogen doen. ,,Ja, ja", moeten we dan zeg gen. .,het ziet ef nou toch maar weer piekfijn uit". Maar van de blauwe blaar, die nog altijd als een teken des schoonmaaks de linkerduim siert, mogen we niet reppen. Evenmin als van de wanorde die er in bureau en boekenkast is ge schapen. Dat zijn noodzakelijke en te verwaarlozen bijkomstigheden. De heer des huizes. Jawel... DE SNELSTE LIJMER Op Schortelwoensdag vóór Pasen gaan de klokken naar Rome om eieren te halen. Dat is zo'n oud kinderverhaal waaruit de leuke traditie is geboren van het eieren zoeken op Paasmorgen. En in vele streken vecht men daarna de eierstrijd, waarbij het ei met de hardste kop wint. Dat is bij de eieren al nèt als bij de mensen! De ene goede traditie is de andere ivaard. Als alle eieren gevonden zijn en het hardste ei gewonnen heeftis het tijd om een Spencer op te steken: de finishing touch van elk plezierig moment. New York toont de bezoekerdie de Hudson komt op varen, een godde loos gelaat. Geen kerken, geen to renspitsen tekenen zich tegen de he mel af. Alleen tvol- kenkrabers de kathedralen van Mammon zijn er te zien. 's Avonds ziet men slangen licht kruipen langs hun enorme gevels, als achter de dui zenden ramen het licht ivordt aange- ken. De kerken van New Y ork liggen weggekropen tus sen de enorme ste nen reuzen, die wol kenkrabbers. Alleen naar het uiterlijk oordelend, zou men zeggen, dat de gods dienst in Neic York geen enkele beteke nis meer heeft. Toch zijn die kerken, hoe weinig ze ook domi neren in het stads beeld, tjokvol. Over dit merkwaardige verschijnsel, zo ge heel in tegenstelling met wat men van 't materialistisch land zou verwachten, schrijft Christopher Dobson in de Daily Express. Hij spreekt over een wederge boorte van de gods dienst leert, dat onverschillig welke gods dienstige overtuiging de mens ook aanhangt de gemeenschappelijke ziel van de mensen hij God is en daar een bovennatuurlijk band vormt. Als oud-soldaat zegt Eisenhower: „Tijdens de oorlog heb ik dit over het geloof geleerd: het geeft je moed om de beslissingen te nemen, die in een kritieke tijd nodig z(jn en daarna geeft het je het vertrouwen om de resulta ten over te laten aan een hogere macht!" Nu langzamerhand meer hijzonder- heden bekend worden over de scheuring die zich aan het voltrek ken is in de gelederen van de op standelingen tegen het Franse be wind in Algerije, doen de Franse autoriteiten intensiever dan ooit po- (Advertentle) gingen om de rebellie in die onrus tige gebied de kop in te drukken. Ononderbroken vloeit een stroom van Frans oorlogsmaterieel Algerije binnen. Deze joto laat zien, hoe vrachtwagens voor het Franse le ger in Algerije uit een transport schip op de kade in de haven van Algiers worden gezet. Nog nooit sinds de landingen van de „Pilgrim Fathers", die uit Engeland om geloofsredenen waren verjaagd, heeft het evangelie zo'n grote rol gespeeld in het leven van alledag, in Amerika, Baptisten, Rooms-Katholieken, noncon formisten, jodenzy allen keren terug in de schoot van hun kerken. Dit treft degeen, die Amerika bezoekt, op een gegeven ogenblik en het verrast hem. die de meeste invloedrijke personen tot het katholicisme heeft bekeerd. Onder zijn bekeerlingen bevinden zich mevrouw Clare Booth-Luce, Ameri kaans ambassadrice in Italië, de zan geres Grace Moore, en de violist Fritz Kreisler. Hij heeft ook lessen gegeven aan Henry Ford II, voor diens huwe lijk met een katholiek meisje. In de restaurants ontdekt men, dat ook daar rekening wordt gehou den met de voorschriften, die voor de voeding van bepaalde gelovigen gelden. Joden hoeven hun Wet niet te overtreden, evenmin als katholie ken op onthoudingsdagen tegen de geboden der Kerk behoeven te zon digen. GENEZERS Wanneer hij eenmaal is uitgekeken op de wolkenkrabbers en materiële welstand van het Amerikaanse volk, kunnen de tekenen van de geestelijke wedergeboorte hem niet meer ontgaan. Deze tekenen zijn overal. In de kerken. Het kerkbezoek in Amerika is over het afgelopen jaar groter dan ooit geweest. Tijdens een willekeurige week bezochten ruim 49 miljoen mensen hun kerk, tegen 12 miljoen in 1950 en slechts 2 1/2 mil joen in 1954. Er is dus wel degelijk sprake van een „hausse'. Nog een ander record zal worden gebroken. Dit jaar verwacht men een bedrag van 900 miljoen dollar bijeen te krijgen voor de kerkenbouw. Dit is het tienvoudige van het kapitaal, dat men in 1946 bijeen wist te krijgen. Vergeleken met 1955, betekent het een stijging van 25 pet. In de industrie. In de staalfabrieken, waar ook 's zondags wordt gewerkt, hebben arbeiders eisen gesteld om aan hun kerkelijke plichten te kunnen vol doen. Ze zijn zelfs bereid om daarvoor te gaan staken. Spelen. Eén van de oudste en grootste uitvinders van spelen heeft een nieuw spelletje uitgedacht, dat gebaseerd is op de kennis van de by- bel. Het heet „Op weg naar Jeruza lem". Het spel wordt in tal van grote zaken verkocht en de fabrikanten er van schijnen op weg naar het para- dys te zyn: zoveel belangstelling is er vol: deze nieuwigheid. Film, TV, Radio: De protestantse en oosters-orthodoxe kerken geven per jaar rond vier miljoen dollar uit voor activiteiten op dit gebied. De katholie ke bisschop Mgr. Fulton J. Sheen en de ook bij ons niet onbekende Billy Graham, kan men beschouwen als een speciaal soort televisiesterren. Mgr. Sheen wordt beschouwd als de man, Er zijn natuurlijk ook minder aan trekkelijke kanten aan de plotselinge opleving van de godsdienstigheid. Wonder-genezers en profeten maken uitstekende zaken, sommige met be hulp vande televisie. JACK COE CLARE BOOTH LUCE ...Amerikaanse ambassadrice in Italië... Zo opereert in Amerika een zekere Jack Coe, een reizende wondergene- zer, die een jaarinkomen heeft van om en nabij een ton. Duizenden bezoe ken hem en op de plaats waar hij audiënties houdt, hangt het vol met krukken, stokken e.d., die de mensen hebben weggeworpen, na door hem te zijn genezen, zoals Coe beweert. Twee krukken mist ge echter in de verza meling en dat zijn die van de drieja rige George Clark, die lijdt aan kin derverlamming. De moeder van het kind bracht Geor ge op een dag bij Coe en smeekte hem haar kind te behandelen. De genezer legde zijn hand op het hoofd van de jongen en riep „Jezus, genees deze jongen". Na dit te hebben gezegd, droeg hij mevrouw Clark op, de been beugels van het kind te verwijderen. De moeder deed het en haar kind viel tegen de grond. De moeder hield ech ter vol en liet haar kind twee dagen lang zonder zijn beugels rondstrompe- len. Tenslotte wees een arts haar te recht. Zij had, door de raad van een onbevoegde op te volgen, onherstelba re schade kunnen toebrengen aan de beentjes van haar kind, voor wie de officiële wetenschap nog altijd meer hoop had te bieden, dan Coe kon doen. Er zijn ook fatsoenlijke lieden, die tewerk gaan, met een wetenschappe lijke kijk op' hun werk. Er zijn ook mensen als Oral Roberts, die de nieuwe televisie-sensatie is. In zijn programma, dat door talrijke sta tions wordt uitgezonden, vertoont hij wonder-genezingen. DE PRESIDENT „IK WENS U VROLIJKE PASEN EN... EEN BATAVUS!" „Kijk mij eens, met mijn honderd eieren! Bang dat ze breken? Kom 'k zit immers op een Batavusl Da's een „veilig-verkeérfiets", gemóókt voor het Nederlandse verkeer (reflector pedalen en vele detailverbeteringen, nieuw veiligheidsachterlicht).... Het is ook een bééld van een fiets, ge móókt voor het Nederlandse klimaat (roestvrij en blijvend glanzend door. „Niros" lak- en chroomwerk). Da's mffn fiets I Ik wens U Vrolijke Pasen èn.... zo'n beste Batavusl" 0, bent U aan aan brommer toe? Maak dèn eens een proefrit (en straks een Paasrit) op een Batavus Bilonet G-50 of FP-50. Pittige ILO-motor^ zweefzadeb volmaakte kledingbescher- ming, éléganceen mees. Ga 'maar eens kijken bij, een Batavus-dealerl Batavus monteert uitsluitend Vredestein bonden De Verenigde Stalen hebben de Verenigde Naties officieel meegedeeld, dat president Eisenhower zelf het besluit heeft genomen om dit jaar nieuwe kernproeven op de Marshall eilanden te doen verrichten, omdat er „geen bruikbaar alternatief" was. Vertegenwoordigers van de bewo ners van de eilanden een beheers gebied van de V.N. onder bestuur van de V.S. hebben de vorige week de V.N verzocht, de proefnemingen te verbieden of ze ergens anders te doen houden. Mocht dit niet gelukken, dan zouden alle mogelijke voorzorgsmaat regelen tegen letsel of schade getrof fen moeten worden. De Verenigde Staten hebben ver klaard, dat kernproeven noodzakelijk zijn omdat er nog geen overeenkomst over ontwapening tot stand is geko men en een agressie nog steeds dreigt. In de Amerikaanse verklaring wordt Ondanks het bestaan van deze lie den, die vegeteren op de geloofsverdie ping in Amerika, moet men zich ver heugen op de toenemende belangstel ling voor alles wat bovennatuurlijk is. Merkwaardig is bijvoorbeeld hoe pre sident Eisenhower in zijn redevoerin gen meer en meer van zijn diepe gods dienstigheid laat blijken. Hij is lid van de Presbyteriaanse kerk en zijn geloof Gedurende de paasdagen zullen bij een temperatuur van ruim honderd graden Fahrenheit Nederlandse tulpen enige dorre oliedorpen in Saoedie- Arabië opfleuren. Een Amerikaanse oliemaatschappij, die een dochteronderneming in ons land heeft, heeft hier te lande 2500 tulpen besteld, die in bosjes van tien stuks moeten worden geleverd. De bloemen worden vandaag met het KLM-toestel naar Dahpan verzonden en zullen na aankomst aldaar direct naar de oliedorpen in de woestijn worden doorgevoerd, opdat het per soneel van de oliemaatschappij tij dens de paasdagen van de geur en de fleur van de Nederlandse bloemen zal kunnen genieten. meegedeeld, dat zee- en lucht patrouilles na 20 april schepen en vliegtuigen uit het gebied van de Marshall-eilanden zullen weghouden en dat maatregelen genomen zullen worden om te voorkomen dat het ge bied van radio-activiteit zich niet zal uitstrekken tot bewoonde eilanden. Het K.R.O.-programma heeft met de paasdagen enkele prettige hoog tepunten. Op de morgen van de eer ste paasdag om 11.55 uur wordt de toespraak van Z.H. de Paus, met daarop aansluitend de pauselijke ze gen, rechtstreeks uitgezonden. Om 8 uur in de avond wordt deze uitzending herhaald. Professor A. F, Wijers van het Groot Seminarie in Haaren zal die dag spreken over ..Het leven en de dood." Zoals wij al gemeld hebben, wordt op eerste paasdag ook de uit slag van de paaseieren-kleurwedstrijd bekend gemaakt. In de middaguren zendt de K.R.O. een oorspronkelijk paasspel van Henri Bruning uit, ge titeld ..De Emmaüsgangers". Omdat pasen op 1 april valt, staat er een groot gevarieerd programma op stapel, waaraan bekende acteurs meewerken. Op tweede paasdag verzorgt de K. R.O. een uitzending van een hosg- mis in de parochiekerk van de H. Maria Boodschap te Goirle. „Eilan den in en om de zee van het oer woud" is een klankbeeld, waarin op dinsdag 3 april missionarissen ver tellen van de moeilijkheden bij hun werk onder de uiteenlopende bevol kingsgroepen. Donderdagmorgen 5 april wordt nog even de aandacht gevestigd op het Heitje voor een karweitje. Egyptische dagbladen hebben met veel ophef gemeld dat Rusland heeft aangeboden Egypte uranium te leve ren en zich bereid heeft verklaard in Egypte atoominstallaties te bouwen in ruil voor Egyptische katoen en an dere produkten. Het semi-officiële dagblad ,,A1 Gomhouria" verklaarde, dat Rusland aan Egypte reeds een atoomlaborato rium heeft gegeven en zich nu be reid heeft verklaard op alle andere gebieden technische hulp te verlenen. Het is een sterke Deense turners- ploeg, die op de tweede Paasdag in het concertgebouw te Haarlem te gen de Nederlandse keurturners uit komt. Voor de derde maal ontmoeten beide turnploegen elkaar, die tot nu toe elk eenmaal wonnen. In 1954 had de eerste Nederland - Denemarken wedstrijd plaats in Den Haag. De Ne derlandse ploeg won toen met gering verschil: 4.8 punten voorsprong. Vo rig jaar in Odense wonnen de Denen met 2.85 punten, zodat men geneigd zou zijn te veronderstellen, dat er weinig krachtsverschil bestaat. De resultaten, die de Denen echter dit jaar hebben behaald, wijzen op een sterke vooruitgang. In het toer nooi der vier Scandinavische landen werden de Denen tweede achter de sterke Finnen en kort geleden wisten zij zelfs in Kopenhagen de jonge Zuidslavische ploeg te kloppen. Bovendien is de Nederlandse ploeg verzwakt door het verhinderd zijn van Jac. v.d. Sande, na Klaas Boot onze beste turner. Tevens hebben de Denen in hun kampioen Elkana Gronne een kracht van betekenis.

de Stem | 1956 | | pagina 13