Ter gedachtenis aan Mij pagblad PcSïcnt Vitamine Madurodam gaat het vijfde jaar in GESTOLEN GOED Hildebrandtmonument vindt nog geen „rust' Protest bij Portugal Meningen en Commentaren Griephoest Protest tegen Sovjet-bezoek ^»InfraphiI« AT EEN ONDERLIJKE ERELD RADIO TWEEDE BLAD WOENSDAG 28 MAART 1956 BELGIE EN HET DELTA-PLAN AKKOORD GEVRAAGD DE INHOUD FRANKLIN THEE Voge/moord Terugslag door de E-55 Verin akelijkheidsbelasliiig in Eindhoven verlaagd. Commissaris kreeg een brief. Atoommotoren voor vrachtschepen Federatie van schoenwinkeliers PHILIPS J voorschijn, waarop gedrukt TELEVISIEPROGRAMMA'S DRINKT geregeld ook t'huis Het natuurlijk V bronwater uit de Belgische Arden nen. Bevordert de spijsvertering. Overal verkrijgbaar door Clarence Budington Kelland Bij de behandeling door de Bel gische Senaat van de begroting van Buitenlandse Zaken is weer door verschillende senatoren het Nederlandse Deltaplan ter sprake gebracht. De rapporteur van de senaats commissie voor Buitenlandse Zaken prof. Dehousse, verklaarde al di rect, dat de betrekkingen tussen België en zijn nabuurlanden thans worden beheerst door twee vraag stukken van overwegend belang, n.l. het Deltaplan en de Moezel- kanalisatie. De vroegere senaatsvoorzitter Struye ging eveneens op het Delta plan in, vooral in verband met de reeds zo lang hangende waterwe genkwesties tussen Nederland en België. Zo lieten zich vervolgens nog de senatoren van Impe, Moreau de Melen en Segers meer of min der indringend met 't Deltaplan in. Het was alles bezorgdheid, wat de klok sloeg. De heer van Impe zag in de toekomst al miljoenen kubieke meters water door de ver hoging van het niveau in de Wes- terschelde naar België stromen. Het Deltaplan levert gevaar voor over stroming op. De Nederlanders heb ben dit overstromingsgevaar naar ons grondgebied afgewenteld, aldus de heer van Impe, die ook het ver zandingsrisico aanzienlijk zag toe nemen. Op minder dramatische toon be toogden de andere sprekers feitelijk hetzelfde. Geen wonder, dat er ster ke aandrang werd uitgeoefend op minister Spaak om waakzaam te zijn en geen politiek van prijsgeven te voeren, zoals baron Nothomb het uitdrukte. Die waakzaamheid kan men in Nederland overigens begrijpen en billijken, als men in België zich maar niet zonder wederkerigheid in zuiver Nederlandse souvereini- teitsaangelegenheden wil mengen, een verleiding, waaraan de Belgi sche Senaat niet geheel wist te weerstaan. pROF. DEHOUSSE zag in het Deltaplan een probleem van juridische aard rijzen: „In welke mate kan een staat alleen beslissen werken uit te voeren waarbij een levensbelang van andere staten ge moeid is?" Om zijn probleemstel ling te illustreren kwam hij zelfs met de atoombomproeven voor de dag. De bedoeling was duidelijk: een staat, in het onderhavige geval Ne derland, zou niet alleen over de uit te voeren werken mogen beslis sen. De heer Dehousse verklaarde dan ook: „Zich op het juridisch en po litiek plan stellend, kan gezegd worden, dat het Deltaplan een Ne derlands-Belgisch plan is, dat door middel van een tweeledig akkoord dient opgelost." Een Nederlands-Belgisch plan en bijgevolg een bilateraal akkoord over dit plan, voordat men tot de uitvoering overgaat, en bovendien zonder wederkerigheid, d.w.z. zon der gelijke souvereiniteitsafstand van België op eigen gebied ten bate van Nederland, ziedaar Belgische wensen, die noch met de historische feiten noch met de Nederlandse souvereiniteitsrechten overeenstem men. Maar zij worden nochtans geuit, en dat niet zo maar in een Belgisch krantje, doch door respectabele se natoren in ambtelijke vergadering. Wanneer minister Spaak met der gelijke gedachten en verlangens het Deltaplan in Den Haag wil komen bespreken, kan er nog lang gedeli bereerd worden. pROF. DEHOUSSE is in de Bel gische Senaat nog niet verder gegaan dan te stellen, dat er over het Deltaplan een Nederlands Bel gisch akkoord moest getroffen wor den. Over de inhoud van dat ak koord sprak hij verder niet. Voor zover dit een nalatigheid mocht schijnen, is zij aangevuld door senator Struye. Deze vroeg n.l. minister Spaak, of hij niet meende, „dat, vóór de aanvang der uitvoeringswerkzaamheden van het Deltaplan, een overeenkomst, waar door beide partijen zouden gebon den zijn, zou moeten vaststellen, dat Nederland verplicht is aan de ene kant geen enkele werk te on dernemen of voort te zetten dat schadelijk zou kunnen zijn voor Antwerpen en, aan de andere kant, elke schade te herstellen die aan België mocht berokkend zijn." De heer Struye zelf was deze mening in ieder geval reeds toegedaan. Hij bleek daarbij geen besef te hebben van de mogelijkheid, dat ook Bel gië aan Nederland schade berok kent. Rechtens kan België zeker herstel vragen van schade, die het tenge volge van Deltawerken zou belopen, maar het kan niet Nederland tevo ren binden mogelijk voor België in enig opzicht wel eens schadelijk blijkende werken niet te onderne men of niet voort te zetten, niet tegenstaande zij geheel binnen Ne derlands souvereine bevoegdheid vallen. Verplichtte Nederland zich zon der willekeurige rechten tot de ge dragslijn, welke de heer Struye wenst, dan zou België uit louter vrees voor kwade gevolgen van het Deltaplan Nederland de uitvoering van onontbeerlijke veiligheidswer- ken geheel kunnen beletten. Minis ter Spaak heeft, zoals men weet, gezegd, dat België nog twee jaar nodig heeft om de gevolgen van het Deltaplan te bestuderen. Tot zolang zal de wakende Spaak dan nog wachten en van Neder land wordt wel niet anders ver wacht. Zodat België feitelijk een voorlopig veto afkondigt tegen eigenmachtige afsluiting van de Oosterschelde door Nederland. De gierigaard is er het slechtst aan toe van alle mensen; bij zijn leven wordt hij geminacht en na zijn dood uitgelachen. (Advertentie) U helst kou «gevcat, U hoest en een scbeurenol» pLjvan het veie hoesten ba UI On t Uw borst. ïieiniq Uw luchtwegen van Het. gevaarlijke slijm met (Advertentie) verëtopping neem Witte Donderdag is voor de Christenen de dag van de inge houden vreugde en van de getem perde luister. Wij zouden de blijd schap over de instelling van de H. Communie willen uitjubelen en dit grootste Sacrament willen om geven met een uitbundige weelde van licht en bloemen, maar reeds werpt de herdenking van Zijn lij den zijn schaduw vooruit; de in stelling van het Allerheiligst Sa crament is onafscheidelijk verbon den aan de avond van Zijn lijden. Nu gaan onze gedachten naar de gewijde ruimten van de Avond- maalzaal, waar Christus met Zijn Apostelen het Paasfeest ging vie ren. Wij zien Hem aan de brede tafel zitten met het blanke linnen bedekt en horen Hem woorden spreken, die nooit een sterveling sprak en die nimmer in de ge dachten van mensen waren opge komen. St.-Paulus verhaalt het ons: „Ik heb zelf van den Heer vernomen wat ik u heb meegedeeld, dat de Heer Jesus in de nacht, waarin Hij werd overgeleverd, brood nam en er een dankgebed over uitsprak en het brak met de woorden: Neemt en eet, dit is Mijn Lichaam, dat voor u zal worden overgele verd; doet dit tot Mijn gedachte nis. En zo nam Hij ook de kelk, na de maaltijd, zeggende; Deze kelk is het Nieuw Verbond in Mijn Bloed; zo dikwijls gij die kelk drinkt, verkondigt gij de dood des Heren, totdat Hij wederkomt". Eeuwen lang hadden de Joden op deze avond gestaan rond de tafel ter viering van de uittocht uit de ballingschap van Egypte; zij hadden het Lam gegeten, dat zonder vlek was. Maar wat zij deden was herdenking en vooraf beelding tegelijk. Nu op deze hei lige avond werd de voorafbeelding vervuld, want Christus was dat onbevlekte Lam, dat zichzelf zou offeren, om door Zijn Bloed een Nieuw Verbond te sluiten tussen God en de mensen. Neen, dit was geen gewone herdenkingsmaaltijd, dit was een uitzonderlijke feest viering; hier werd vervuld, wat eeuwen lang slechts een vooraf beelding was geweest. Wondere woorden werden hier gesproken, een belofte werd ver vuld. die de Meester had gedaan; nu gaf Hij hun het Brood, dat eeuwig leven in zich bergen zou. Het was, alsof de wanden van de Opperzaal deze woorden niet kon den omvangen of behouden, want vanaf deze avond zouden zij nim mer meer verstommen. Zonder einde of onderbreking zouden zij worden herhaald, in goddelijke op dracht: Doet dit tot gedachtenis aan Mij! Gefluisterd over het blanke Brood en gouden wijn, zou daar dat won- der worden herhaald overal waar zich een priester neerboog en ge- lovigen hun harten openen zouden S voor dit feestmaal, dat Hij ons gaf S ten eeuwigen leven. J Hoe kan het anders, of op Witte J Donderdag gaan de gedachten van hem, die gelooft, naar Christus bij het Laatste Avondmaal; de her- innering eraan maakt ons ernstiger dan anders, wij voelen de warmte- gloed van Zijn Goddelijke liefde S rond de kilte van ons hart, dat in i een vergankelijke wereld vol lijden S en nood hunkert naar geluk. J Maar geen bloot herdenken alleen behoeft het vandaag voor ons te zijn, want ook heden, ja, vandaag vooral, zal de viering van het Eu- charistisch feestmaal op de avond S voor Zijn lijden ons deel zijn; wij zijn allen genodigden aan Zijn J tafel. J Geen betere dag. om intens met Hem mee te leven, om in diepe godsvrucht met Hem te vertoeven, om aan te zitten aan de eommu- niebank onder de H. Mis ter vie- S ring van de blanke weelde van de t Witte Donderdag. Dan gaan wij heen, versterkt en bevestigd in J Zijn liefde en met de belofte na- klinkend in ons hart: „Wie Mijn vlees eet cn Mijn bloed drinkt, blijft in Mij en Ik in hem". B. en W. van Haarlem hebben de gemeenteraad een lijvig preadvies doen toekomen over het Hildebrandt monument van prof. dr. J. Bronner waaruit blykt, dat er ook nu in het college geen overeenstemming be staat over de plaats die dit veelom streden monument zou moeten krij gen. De Haarlemse gemeenteraad zal nu in zijn vergadering van 4 april moeten kiezen tussen twee ontwerp besluiten waarvan het eerste het De wereldfederatie ter bescherming van dieren heeft naar aanleiding van verschillende klachten, die bij het secretariaat zijn binnen gekomen over het uitmoorden van zangvogels in Portugal, een protest gezonden aan de Portugese regering. Het betreft hier klachten over het vangen van trekvogels, afkomstig uit Rusland, Polen en Duitsland, die bij duizenden in netten worden gevan gen en worden gedood ten behoeve van de toeristen, die deze vogels als een lekkernij verorberen. De secretaris - generaal van de wereldfederatie heeft de Portugese regering verzocht maatregelen te wil len nemen om aan deze vogelmoord op grote schaal een einde te maken. Vandaag opent de Haagse minia tuurstad Madurodam" wederom voor enige maanden haar poorten. Wat er tijdens de winterslaap achter die poorten allemaal gebeurd is, werd maandagmiddag getoond aan de pers. De journalisten werden ontvangen in het geheel vernieuwde restaurant van Madurodam, dat aan ruimte en De Eindhovense gemeenteraad heeft besloten tot wijziging van de veror dening op de heffing en invoering van de vermakelijkheidsbelasting. Dit betekent onder meer, dat de bio scoopbelasting voor amusements films wordt verlaagd van 35 tot 25 procent. Er zal een speciale commis sie worden ingesteld die zal beoorde len welke films voor een belasting van 20 procent in aanmerking komen, Dit zijn films, bedoeld in artikel 1 der bioscoopwet. outillage ongeveer verdrievoudigd is. En het kleine aantal persmensen, dat jaarlijks een voorverslag van de ope ning komt maken (de officiële ope ning geschiedt door de president di recteur der Ned. Spoorwegen, ir F.Q. den Hollander), groeit met de jaren evenals het aantal bezoekers. Dit laatste getal heeft in 1955 door de E-55 een terugslag ondervonden van ongeveer 15%. Men had die terugslag nog groter verwacht. Toch waren er over 1955 bijna 635.000 bezoekers. Een van de nieuwigheden is een langwerpig stenen optrek, in het ver lengde van het restaurant, waarin men vijf grote diorama's vindt van het eiland Curasao: de ,,Knoekoe" (het platteland), de terreinen van de Cura^aosche petroleum industrie maatschappij, het geboortehuis van George Maduro (naar wie Maduro dam is genoemd), de De Ruyterkade te Willemstad en de schipbrug aldaar met het stadsdeel Otrabanda, ver vaardigd door de schilder J. Wyn- souw. De diorama's zijn een geschenk, aan Madurodam aangeboden door de vereniging voor handel en nijverheid en vele particulieren in de Ned. An tillen. Het spoorwegnet van Maduro dam is nu een technisch volmaakt ding geworden. advies van de meerderheid van het college de raad uitnodigt het mo nument voor de gemeente te aan vaarden, het daarvoor benodigde geld beschikbaar te stellen, doch daarbij de doorkijk in de zogenaamde Kleine Hout als plaats van opstelling te ver werpen. In het tweede ontwerp - besluit ad viseert de minderheid van B. en W. de beeldengroep te aanvaarden ter plaatsing in de Kleine Hout, dit in overeenstemming met de wensen van professor Bronner en het Hildebrandt- comité. Wanneer de raad het meer- derheidsvoorstel van B. en W. aan vaardt, zal dit college tevens worden uitgenodigd met prof. Bronner en ge noemd comité op korte termijn on derhandelingen te openen om tot overeenstemming te komen tot een andere opstelling van het monument. Commissaris P.F.J. van Mulbregt van de Delftse politie kreeg gisteren een brief, welke ondertekend was door ,,een gedetineerde". De schrij ver van de brief deelde mee, dat hij kort geleden in Delft een fiets had weggenomen, welke hij op dat mo ment dringend nodig had. Het was echtei- niet zijn bedoeling geweest om te stelen en dit bewees hij, door het stallingsbewijs in te slui ten van de stationsrijwielbewaar plaats te Schiedam en... een gulden om de stallingskosten te betalen... De politie heeft de fiets direct ge haald en teruggegeven aan de recht matige eigenaar, die weldra kon wor den opgespoord. Vier Amerikaanse firma's hebben de Amerikaanse commissie voor de zeevaart medegedeeld, tegen juni 1959 een „eenheid voor voortstuwing met behulp van kernenergie" voor een koopvaardijschip te kunnen vervaar digen en plaatsen. Andere onderne mingen hadden aanbiedingen voor nog verder ontwikkelde atoommoto ren gedaan aldus het hoofd van de commissie. De organisaties van schoenwinke liers hebben tezamen de federatie van schoenwinkeliers opgericht. Als over weging heeft daarbij gegolden, dat de huidige ontwikkeling op econo misch en sociaal gebied een zo nauw mogelijke samenwerking van onder nemers noodzakelijk maakt. Het secretariaat van de federatie wordt gevoerd door mr. G.P.W.M. Remmen en is gevestigd Statenplein 4, 's Gravenhage. (Advertentie) Verkoudheid Bijna 2500 mensen hebben maan dagavond in Manchester een protest vergadering tegen de officiële ont vangst van maarschalk Boelganin en Chroesjtsjef in Engeland bijgewoond. De bijeenkomst was georganiseerd door de hoofdredacteur van „Punch". In een resolutie die aan premier Eden zal worden gezonden heet het, dat hoe het Engelse volk ook mag ver langen naar vriendschap met het Rus sische volk, er geen wederzijds ver trouwen kan bestaan als de sovjet unie communistisch blijft, dwangar beid handhaaft, de godsdienst aan valt, krijgsgevangenen niet vrijlaat en de landen van oost-Europa in sla vernij houdt. ook bij: spierrheumatiek, ver stuikingen, verwondingen, steen puisten, winterhanden en winter voeten. DOKTER S i Het zal binnenkort wel gedaan J J zijn met de dokters, die tegen hun patiënten zeggen: „Steek J J uw tong maar eens uit." Vol- t i gens een Amerikaans geleerde, J J zekere dr. Vladimir Zworys- t kin, zal in de toekomst een J „medische machine" in ge- t t bruik komen, die het werk J van de arts overbodig maakt. t Men hoeft de machine slechts J te voeren met gegevens over de klachten van de patiënt, J zijn bloedgroep, de polsslag en t het tempo, waarin het hart J slaat. Na enig mechanisch ge- prakkizeer schuift dan onder J uit het apparaat een kaart te staat, wat de zieke in kwestie mankeert en welke genees- j middelen er nodig zijn. t T egenvaller Na het overlijden van de heer Huggins, die nog familie was van de Woolworth-familie, dachten de erfgenamen op heel wat te kunnen rekenen. Zij zagen de overledene namelijk voor een meervoudig mil jonair aan. Het testament heeft hen echter uit de droom geholpen. Daar uit bleek, dat Huggins helemaal geen miljoenen, maar in tegendeel onge veer f 750.000 schulden had. niet zonder reden naar de politie gelopen. Haar echtgenoot had haar met een schoen bewerkt, omdat hij meende, dat ze kinderlijke vragen stelde toen zij wenste te weten, waarom hij lippenstift op zijn shirt had. Reclame Volgens Amerikaanse advertentie deskundigen heeft de film „Marty" het grootste deel van het behaalde sukses te danken aan reclame. De film kostte slechts f225.000. maar de maatschappij spendeerde bijna twee miljoen gulden aan advertenties en andere publiciteit. Tot nu toe bracht de film reeds 7.142.800 gulden op. W andelin get je De dertienjarige Allan Southall uit het Engelse Margate heeft een wandeling van 450 kilometer ge maakt om zijn grootmoeder te gaan troosten, die zijn ouders had ge schreven niet over het verlies van haar onlangs overleden man te kun nen heenkomen. Onze Allan liep stiekum van huis weg met slechts voor een paar kwartjes aan geld bij zich. Onderweg voedde hij zich soms met gras. Maar hij kwam er en oma was blij hem te zien. De politie, die enkele dagen vergeefs naar hem had uitgezien, was eveneens ver heugd hem in goede gezondheid te recht te weten. Hulp De verre omgeving van het En gelse Cotswald zamelt momenteel met man en macht zilverpapier in voor een anderhalf jarig meisje, dat vanaf haar geboorte blind is. Als men vijf ton bijeen heeft zal men van de opbrengst een geleidehond kunnen kopen. Dagelijks worden er grote partijen zilverpapier op het verzameladres afgeleverd. De hond is er zo. Rijden De heer Graham Simpkins kreeg te doen met een politieagent, die hem zodanig betrapte in een les auto zonder de „L", die het voer tuig als zodanig herkenbaar moet maken. Om de agent te overtuigen maakte onze Graham een proefrit. De agent zette in zijn rapport over de kwestie: „Het rijden van de heer Simpkins was in ééri woord uitste kend." Gisteren heeft de betreffende heer zijn rij-examen afgelegd. Hij zakte. Beet Omdat de heer Robert Popejov onverhoeds had gebeten in het worstjedat een cafébezoeker in Oklahoma had besteld, heeft hij een boete gekregen van bijna 100 gulden. „Het behoort tot de eerste rechten van de mens, dat hij in alle gemoedsrust en veilig voor de grijpgrage handen van gauw- bijters een worstje kan opeten. Vooral als hij er zo duur voor moet betalen." Aldus rechtvaar digde de rechter de hoge boete. Nee, ik maak nooit aanmerkin- Mevrouw Letha Lebert uit Santa Monica heeft haar zin gekregen: Oen tegen mijn man over zijn Haar man is door de politie opge- salaris. Over kleinigheden maak haald en in de cel gezet. Ze was ik geen ruzie. DONDERDAG 29 MAART HILVERSUM I 402 m AVRO: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 720 Gram. VPRO: 7,50 Dagopening. AVRO: 8,00 Nws. 8,15 Gr. 9,00 Gym. v. d. vrouw 9,10 V. d. huisvr. 9,15 Gram. 9,35 Waterst. 9,40 Morgenwij ding 10.00 Gram. 10,50 V. d. kleuters 11,15 Mil. ork. 11,45 Dat vervelende dieet, caus. 12,00 Metropole ork. 12,25 In 't spionnetje 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,35 Metropole ork. (verv.) 12,50 Uit het bedrijfsleven 13,00 Nws. 13,15 Meded. of gram. 1320 Lichte muz. 13,55 Beursber. 14,00 Lichte muz. 14,20 Cabaret 14,45 Pia norecital 15,15 V. d. zieken 16,00 Gram. 16,15 Voordr. 16,30 Lichte muz. 16,45 V. d. jeugd 17,30 Gram. 17,40 Fide Kandi datentoernooi 17,45 Regeringsuitz.: Ne derland en de wereld: Landbouwover schotten 18,00 Nws. 18,15 Sportproblemen 18,25 Dansmuz. 18,55 Gesproken brief uit Londen 19,00 V. d. kleuters 19,05 Cabaret 19,25 Orgelspel 19,45 V. d. jeugd 20,00 Nws 20.05 Buitenl. overz. 20,15 Kamer- ork. en solist 21,10 Haast u langzaam, caus. 21,40 Het leven van Mozart, hoorsp. 22,25 Dansmuz. 22,40 Act. 22,50 Sportact. 23,00 Nws. 23,15 Act. of gram. 23,25-24,00 Gram. HILVERSUM II 298 m KRO: 7,00 Nws. 7,10 Gram. 7,45 Morgengebed en liturgische kal. 8.00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 8,45 V. d. vrouw 9,30 Gram. NCRV: 10,00 Gram. 10,30 Morgendienst. KRO: 11,00 V. d. zieken 11,45 Kamer koor 12,00 Angelus 12,03 Gram. 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 V. h. plat teland 12,40 Gram. 12,55 Zonnewijzer 13,00 Nws. en kath. nws. 13.20 Piano recital 13,45 Gram. NCRV: 14,00 Lichte muz. 14,25 Gram. 14,45 V. d. vrouw 15,15 Gelders ork. 16,00 Bijbellezing 16,30 Ka- mermuz. 17,00 V. d. jeugd 17,30 Gram. 17,40 Koersen 17,45 Gram. 18,00 Vocaal ens. 18,15 Mil. kapel 18.45 Gram. 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Muz. caus. 19,20 Sociaal perspectief, caus. 19,30 Gram. 20,00 Radiokrant 20,20 Gram. 20,25 De jeugd vliegt uit, hoorsp. 21,00 Barok- ensemble en sol. 22,15 Tijdschriftenkron. 22,25 Pianorecital 22,45 Avondoverdenking 23,00 Nws. 23,15 Sportuitsl. 23,20-24,00 Gr. BRUSSEL 324 m: 11,45 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Orgelspel 14,00 Eng. les 14,15 Omr. koor 14,30 Franse les 14,45 Pianotrio 15,00 Gr. 16,00 Koersen 16,02 Klassieke muz. 16,35 Gram. 16,40 Meisjeskoor 17,00 Nws. 17,15 V. d. kind. 18,00 Godsd. caus. 18,30 V. d. sold. 19,00 Nws. 19,30 Rep. 19,40 Gram. 19,50 Caus. 20,00 Gram. 20,15 Mattheus Passion 22,00 Nws. 22,15 Dubbel vocaal kwartet 22,45 Gram. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL 484 m: 12,00 Gram. 12,30 Idem 13,00 Nws. 14.15 Gram. 14,30 Parsi fal, opera (2e acte) 15,50 Gram. 16,05 Idem 17,25 Idem 19,30 Nws. 20.00 Gram. 20,40 Hoorsp. 22,00 Nws. 22,15 Gram. 22,15 Gram. 22,55 Nws. KRO: 20,15 Religieuze oost Slavische gezangen 20.38 Film over de „Paaswake", 21,10 Symf. ork. Hierna- epiloog. FRANS België: 16,45 Testbeeld 17,00- 18,20 V. d. kind. 19,45 Testbeeld 20,00 Act. 20,15 Nws. 20,40 TV-spel 22,00 Filmprogr. Daarna wereldnws. VLAAMS België: 19,00 Nws. 19,30 Film 22.10 Eurovisie: Nationaal ork. 22,00 Vra- genbeantw. 22,30 Nws. (Advertentie) SPA 18) „Bedoelt u dat u voorraad hebt van de in onze adv-rtentie genoem de artikelen?" „Precies, mijnheer Neivsome. Een hele karrevracht." „Ik heb uw naam nooit eerder ge hoord" zei Newsome. „Ik ben pas voor mezelf begon nen. Dat bevalt me beter. En het lukt. Ik ben een zaak aan het op bouwen. Zal ik u mijn monster la ten zien, ja?" „Ja" zei Roger. Mijnheer Spee legde zijn pakken op de lessenaar. Het eerste kwam: een toegeplakte doos. ,,De stelletjes uit uw advertentie. Kwaliteit." Hij brak de verpakking open. „Kijk spe ciale doosjes, volgens uw reclame. Prima". „Roger kon zijn ogen hiet geloven. Precies wat hij nodig had. Hoeveel hebt u hiervan?" „Wel van deze stelletjes laat ik zeggen vijfhonderd dozijn." „Wanneer kunt u het leveren?" „Geef me een uur de tijd" ant woordde Spee. Roger zuchtte. Dus toch sprookjes. „En het tafellinnen?" vroeg hij. „Kijk u eens" Spee maakte een tweede pak open en spreidde een uit de hand bedrukt tafellaken uit. Ro ger liep er mee naar het raam. Het leed geen twijfel: precies dezelfde soort en kwaliteit als zij in hun ad vertentie hadden aangekondigd. Roger besprak de af te nemen hoe veelheid. Vervolgens kwam de prijs ter sprake. Hij had natuurlijk in de correspondentie gezien, wat Portman bedongen had. Het was een voorde lige transactie geweest. De prijzen, die Spee vroeg lagen gemiddeld tien procent hoger. Roger rekende. Zijn potlood ging snel over het papier en zijn gezicht betrok. Bij de geadver teerde verkoopprijzen zouden zij er ternauwernood uitspringen als dat al lukte. Hij dong af. Natuurlijk kon hij niet laten merken, dat hij prak tisch radeloos was, anders was hij aan de genade van Spee overgele verd. Maar Spee was onvermurw baar. Roger zat tussen twee vuren. Ter- wille van Frothero's goede naam mocht hij het vertrouwen van het ko pend publiek niet beschamen, ook al leed de zaak een tijdelijk verlies. Ten slotte accepteerde hij de voor waarden van Spee. „Op koperskrediet natuurlijk," zei Roger. „Ach, mijnheer Newsome, ik zou het graag doen. Maar ik ben, om zo te zeggen, nog nieuw in het vak, en een groot werkkapitaal bezit ik niet. Koperskrediet dat betekent tien dagen na de laatste van de maand. Ik heb mijn geld in deze goederen zitten, en ik moet 't hebben van contante betaling." Newsome knarsetandde. „Komt in orde," zei hij. „Wanneer kunt u mij de aflevering garanderen?" Spee keek op zijn horloge. „Voor twee uur hebt u de zaak in huis," zei hij. „Erg erkentelijk, mijnheer Newsome. 't Was me een genoegen zo'n voorname 'ant van dienst te kunnen zijn. Ik hoop dat we nog veel zaken zullen doen." Hij pakte zijn monsters weer in, schudde hartelijk en langdurig New some's hand, en stapte vergenoegd weg. Roger was op 't nippertje gered, maar tegen wat voor prijs. En daar kwam nu een nieuwe zorg bij. Hoe moest het gaan als de door Port man bestelde goederen wonder bo ven wonder toch nog aankwamen? Dan kon hij bij hoog en bij laag volhouden dat hij aan het uitblijven van de oorspronkelijke zending geen schuld droeg, maar men zou hem te recht verwijten, dat hij in zijn al te grote ijver 'n kapitaal aan geld voor de zaak verspeeld had. Rogei's zenuwen stonden strak als snaren. Hij kon niet aan zijn lesse naar blijven zitten, maar stond op en liep doelloos wat over de afdeling. Hij bleef een ogenblik staan bij een uitstalling nabij de lift een gedek te tafel met linnen, zilver i porce- lein gecombineerd tot een verleide lijk geheel. Op de plaats waar de afdeling grensde aan de afdeling reisartikelen, stond een tafel met wat hem in de winkel beschouwde als uitschot, en waarvoor de ver koopster provisie ontving. Hij dren telde naar een kleine uitstalling van kwaliteitsartikelen onder kwali teitsartikelen verstond men bij Pro- thero artikelen die boven het door het warenhuis gevoerde gemiddelde lagen maar hij vond hier al even min de rust die hij ook achter zijn bureau niet had kunnen vinden. Hij ging een paar minuten vroeger dan gewoonlijk naar de restauratie zaal. Niet omdat hij honger had, maar omdat hij zijn gedachten niet bij zijn werk kon houden. Hij zat nau welijks, of Sherry Madigan kwam naar hem toe. „Ik lag op de loer," zei ze. Hij fronste zijn voorhoofd en keek naar haar op alsof hij haar niet het- kende en onaangenaam verrast was. „Sherry Madigan," zei ze. „Weet je wel? Het meisje waar je gister avond mee bent wezen dineren. Ik ben extra vroeg naar boven gegaan en heb in hinderlaag gelegen. Is er al iets gebeurd?" Eensklaps was hij blij dat ze er was. Met haar kon hij praten, en hij had behoefte om te praten. „Er is iets gebeurd,", zei hij. „Een toverfee?" „Mogelijk," zei hij, „maar in elk geval een wonder." „O," zei ze geestdriftig; „vertel toch gauw. Ik heb nog nooit een won der van dichtbij meegemaakt." „Een klein glad heerschap is uit de hemel komen vallen," zei hij, „en hij had precies wat ik nodig had." „Handdoekstelletjes en uit de hand bedrukte tafellakens?" „Alles." „Hm," zei Sherry. „Waarom, hm?" vroeg hij. „Precies wat je nodig had? De stelletjes èn de tafellakens?" „Ja." „Meer niet," antwoordde hij. „Ik heb nooit i zweten," zei ze, „dat toverfeeën zo stipt konden zijn. Een goede fee met de stelletjes, en een andere met het tafellinnen, dat zou gewoon geweest zijn. Maar alles tegelijk! Zou het toeval zijn, denk je?" „Een verduiveld gelukkig toeval." „Wie was dat kleine, gladde heer schap?" „Een zekere Spee. Nooit eerder van gehoord. Was pas voor zichzelf begonnen." „En toevallig had hij net wat jij zocht," zei ze zeer ernstig. „Hoogst merkwaardig." zei hij. „Een gegeven paard kan een vals gebit hebben," zei ze. Ze fronste haar wenkbrauwen en schudde haar hoofd. „Je hebt witte kunst en zwarte kunst. Ik vraag me af welke van die twee. Pats! Midden in de roos. Zo iets alsof je uit het raam valt en op een net passerende hooiwagen te rechtkomt. Een kans van één op miljoen. Misschien een hee aardig en pasklaar toeval, dat te mooi is om waar te zijn. Maar aan de an dere kant misschien een handig in elkaar gezet plannetje." Roger besefte dat zijn eigen onrust voortsproot uit dergelijke, half bewus te overwegingen. Het was allemaal te mooi, te toevallig geweest. Nu kreeg hij eensklaps argwaan. „Voor een toeschouwer ziet het er verdacht uit Roger," zei Sherry. Ze schudde haar krullen. „Wat denk je zou het een onderdeel kunnen zijn?" „Een onderdeel waarvan?" vroeg hij. „Er gbeeuren bij Prothero van die verwarrende, schijnbaar zinloze din gen. Neem het tafellinnen van Pros- ser. Neem de dode man, die nie mand kende. En neem die huilbui van Elsie Whipple om van haar dood nog te zwijgen. En ik word op gebeld en krijg de boodschap dat ik me met mijn eigen zaken moet be moeien. En een klein, glad heer schap duikt onverwacht op als een soort Aladdin met de toverlamp. Wanneer op een en dezelfde plek verschillende rare, onverklaarbare dingen gebeuren, dan is dat wel een heel vreemd iets. Kijk dus uit." „Maar wat kan er achter zitten?" „Van alles. En nu mijnheer Port man weg is en jij er mee in je maag zit, kan het zijn dat er een zwart schaap gezocht wordt. Want als er iets geniepigs uitgebroed wordt, dan komt een zwart schaap altijd van pas. En als er een luchtje aan die koop zit, wie is er dan ingetrapt? Jij. Hetgeen jou tot uitverkorene stempelt." „Eet je slaatje op," zei Roger. „Ik kan geen sla zien," zei ze. „Ik ben bang." „Je kunt een mens zo echt op zijn gemak stellen." „Wat jij nodig hebt," zei ze, „is een vindingrijk en uitgekookt iemand die op je past. Je mag dan intelli gent en edelaardi zijn. maar je bent beslist niet scherpzinnig." Ze sloeg met haar kleine gebalde vuist op ta fel. „En heb het hart niet, als er iets voorvalt, om het me niet dadelijk te komen vertellen." Voor het eerst die dag voelde Ro ger aanvechting om te lachen. „En wat heb jij daa mee te maken klei ne klapekster?" vroeg hij. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 5