v witsaletten Zeeuwse bejaardenzorg Misschien vakkers dertig naar Zeeuwse bouw- Ain sterdam Middelburgse raad akkoord met de grenswijzigingen Het eer; PAASFRUITVEILING TE KAPELLE Geen klassenstelsel meer op de begraafplaats Blijf meester Lei Industrie naar Tholen J. Huissoon te Goes geridderd Man door diesel gegrepen Totale opbrengst ruim f 74.000 Boek! verdi f 5! 13 Wervingsactie loopt met een sisser af Sterke selectie van gegadigden Onder Arnemuiden De districtswedstrijd van de EHBO 113 ^ORTSIG, ÜJLL Bindings- en ontspanningsavond voor Reservediensten te Axel Wii-Gele Kruis vraagt aandacht voor bejaarden en....voor zijn werk Last van t verleden WISSEKERKE GAAT HUIZEN BOUWEN Walcheren MIDDELBURG ZMid-Beveland GOES J. ÜE KOK t Mooie hulp voor invalide meisje Hoogwaterstanden Z.-Vlaanderen TERNEUZEN HULST Yoor en tegen K.VP.-forum Lewedorp ^S5S$!EE0SEl3S5i33iSsM AGENDA Heden Morgen Conti Verkeer:] Koudeï TUNN1 MONr Het Twee reir 3 afg A DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 28 MAART 1956 In een bespreking met de directeur van het districts bureau voor de arbeidsvoorzie ning in Zeeland, de heer van Dijk, vernamen wij, dat de wervingsactie onder de Zeeuwse bouwvakarbeiders vanwege de gemeente Amster dam, met een sisser zal aflopen. Naar de door Amsterdam in Zeeland belegde wervings bijeenkomsten zijn ruim 400 nieuwsgierigen gekomen, maar van de aanvang af, stond het reeds vast „dat al deze kijkers geen kopers zouden worden." Naar later uitkwam hebben 150 Zeeuwse bouwvakarbeiders naar plaatsing te Amsterdam gesolliciteerd. Onderhandelingen gaande Om de vrij grote permanente werk- loosheid op Tholen te bestrijden doet de directie van de arbeidsvoorziening in Zeeland alle moeite om enkele in dustrieën naar het eiland te trekken. Zo zijn onderhandelingen gaande met de Victoria-fa- briek te Dordt en met de KVW- fabrieken te Roosendaal. Ook wordt het Philipsconcern bena derd, daar momenteel al 'n honderd Tholenaren naar de Philipsfabriek te Roosendaal op en neer reizen. Bij veertigjarig jubileum De hoofdcommies ter secretarie te Goes, de heer J. Huissoon, was giste ren veertig jaar verbonden aan de gemeente. Aan zijn wens om dit ju- bilé onopgemerkt te laten passeren, kon niet helemaal gevolg worden ge geven, daar hy benoemd was tot rid der in de orde van Oranje Nassau. De burgemeester heeft de heer Huissoon deze verrassende medede ling gedaan en hem de versierselen van de orde overhandigd en hem te gelijk gelukgewenst en dank gebracht voor zijn bijzondere verdiensten voor de stad Goes. Des middags is een deputatie uit het secretarie-personeel de jubilaris te zijner huize gaan complimenteren met de hoge onderscheiding. De 66-jarige M. Vader is op de onbewaakte overweg, ter hoogte van de Steigerdijk onder Arnemuiden, door een uit de richting Middelburg komende Diesel gegrepen en vrijwel op slag gedood. De trein had twintig minuten vertraging. Het slachtoffer reed op een fiets en moet al zeer verstrooid zijn geweest, daar het uit zicht goed is en het helder weer was. De afdelingen Walcheren, Noord- Beveland en Zuid-Beveland van de EHBO mogen ieder met twee ploegen uitkomen op de districtswedstrijd, die op 23 of 24 april a.s. te Middelburg zal worden gehouden. De ploeg, die hier als winnaar uit de bus komt, zal Zeeland mogen vertegenwoordigen op de landelijke wedstrijd ,die op 9 juni a.s. te Den Haag wordt gehouden. Maandagavond ging het er in de Middelburgse Bogardzaal dus om, wel. ke twee Walcherse ploegen mogen uitkomen op de districtswedstrijd. Het zijn twee ploegen uit Middelburg ge worden: I en III. De uitslag was: (de tussen haakjes geplaatste cijfers ge ven de puntenwaardering voor de lei_ der aan) 1 Middelburg I 278 (95): 2 Middelburg III 244 (90); 3 Middelburg II 239 (90); 4 Oostkapelle 150 (65); 5 Vlissingen II 113 (40); 6 Vlissingen I 90 (30). Amsterdam, hoe zeer het ook om vakmensen op dit terrein verlegen zit, neemt echter maar niet voetstoots alles aan. Geëist wordt dat de kandi daten een behoorlijk arbeidsverleden hebben, van goed gedrag zijn en poli tiek betrouwbaar. Daarnaast wordt dan door het ar beidsbureau onderzocht of het moei lijkheden geeft, indien de man zijn tegenwoordige betrekking verlaat en is dit het geval, dan wordt de solli citatie terzijde geschoven. In totaal zal Amsterdam, vertelde de heer v. Dyk, ongeveer honderd bouwvakarbeiders uit Friesland, Gro ningen en Zeeland aantrekken. Omdat Zeeland een kleiner bevol kingsaantal heeft dan de twee noor delijke provincies zal zijn aandeel wel iets geringer zijn. Naar schatting verlaten dus ongeveer dertig bouw vakarbeiders waaronder ook schil ders en stukadoors onze provincie, wat nauwelijks merkbaar zal zijn, te meer omdat er na de oorlog en wa tersnood nogal import is geweest. De heer v. Dyk achtte de zuig kracht van België in dit opzicht voor Zeeland veel gevaarlijker dan de ac tie van Amsterdam. (Advertentie) I met ag dat lome griepgevoe Voor de vrijwilligers van de Nationale Reserve te Axel en de andere reservediensten werd door de plaatselijke commissie Steun Wettig Gezag een bindings- en ontspanningsavond georganiseerd, waartoe ook de dames van de vrijwilligers en andere belangstellenden waren uitgenodigd. Voor een goed bezette zaal (al kon het voller geweest zijn) in het Gezellcnhuis sprak de heer Francke een kort openingswoord, waarbij hij wees op de noodzakelijkheid van de reservediensten, die onmisbaar zyn en nog steeds beter voor hun taak worden toegerust. Spr. deed een beroep op de vrijwil ligers om te volharden bij het ge stelde doel en sprak waarderende woorden tot hun dames, die altijd weer bereid zijn de vrijwilligers een avond per week af te staan. Na te hebben meegedeeld, dat de distr. comm. majoor Speek, de bur gemeester en pastoor Meeus door an dere verplichtingen verhinderd waren deze bijeenkomst bij te wonen, gaf hij de leiding a in de programma leider - conferencier, de ie luit. E. Hallegraeff, over, en volgde een vlot en prettig programma van muziek en zang. dans en schetsen, uitgevoerd door de Bonte Avond Club uit Sluis kil. Deze amateursclub wist de aanwe zigen te boeien met een hoogstaand en subliem uitgevoerd programma, hetwelk menigmaal een daverend ap plaus veroorzaakte. Vooral de jeug dige accordeonist, John White viel door zijn prachtige solo-spel op, de vlinderdans van de jeugdige Marijke Lentze, de vreemde avonturen van 'n zeeman, door de Twin Sisters en het sierlijke en lenige optreden van de tinnen soldaatjes, waren programma punten die zeer in de smaak vielen. Een negerdans door mej. Benjaminsz en Bill Brook vormde een komische noot, die de lachlust deed oplaaien. Al met al was het een prachtavond. De voorzitter der vergadering ver tolkte de dank der aanwezigen voor de prima verzorging door deze B.A.C. die belangeloos de aanwezigen een avond met veel genot heeft geschon ken. Een enveloppe met inhoud was het loon voor deze prestatie. In de pauze werd een consumptie aangeboden en een kleine verloting gehouden. De Provinciale Zeeuwse Bond van het Wit-Gele Kruis blijft dit jaar vanzelfsprekend niet achter, waar het gaat om de organisatie van de Volks- gezondheidsweek, een jaarlijkse gebeurtenis waarbij de kruisvereniging de grote trom roert teneinde aandacht te vragen voor het werk dat verricht wordt in het belang van het lichamelyk en het geestelijk welzyn van de mens. Het zal dit jaar de bejaardenzorg zijn waaraan speciale aandacht be steed wordt en die keuze is gerechtvaardigd, want ons ouder wordende volk roept nieuwe problemen op, vraagstukken waaraan het Wit-Gele Kruis niet voorby kan gaan, waarmee het thans al intensief doende is en waarmee het straks, evenals trouwens de gehele samenleving, steeds meer te maken zal krygen. I VOOR DATZELFDE De mens wordt ouder. Aan het le ven van de gemiddelde Nederlander zijn sedert een a twee generaties verscheidene jaren toegevoegd en dat is verheugend. Het is een triomf van de medische wetenschap, van de betere sociale verhoudingen. Nie mand behoeft zich tegenwoordig meer vanaf zijn achtste of tiende jaar krom te werken, totdat hij er, zestig, zeventig of tachtig jaar oud, bij neervalt, of kromgetrokken uit de werkende maatschappij wordt ge stoten. Dat gebeurde vroeger. De le vensomstandigheden zijn thans van dien aard dat men, na gepensioneerd te zijn, lichamelijk en geestelijk nog volkomen fit kan zijn. Dan begint, op het 65ste jaar. een ander leven. De levensavond, die lang kan zijn en. die heel wat an ders, heel wat beter moet worden dan het vaak apatisch wachten op de dood, dat enige generaties terug de ouderdom van de minder bedeel den kenmerkte. ,,Er worden jaren toegevoed aan het leven" zo merk te iemand onlangs kernachtig op, ,,nu moeten we leven toevoegen aan de jaren!" Voor die taak staat de bevorderaar van de volksgezondheid thans. Het is een probleem dat zich langzaamaan laat overzien, doch waarvoor nog geen oplossing is, omdat die als een der belangrijkste hindernissen het fi nancieel probleem voor zich heeft. Het behoeft geen betoog dat de hui dige bejaardenverzorging bij lange niet beantwoordt aan de moderne op vattingen inzake de eisen van com fort, gemak, hygiëne, gezelligheid. We zitten nog met een aantal be jaardentehuizen (een euphemisme voor „gesticht") die de last van tien tallen jaren torsen, die somber en naargeestig zijn, vervallen en soms vochtig, altijd te klein. Waar de ge meenschappelijke verblijven kaal en kil zijn, koud en ongezellig. Ze stammen nog uit de tijd dat ze een wezenlijke verbetering beteken den, omdat de generatie die ze bouwde wellicht nog geweten heeft van de gruwelijkheden die vroeger voorkwamen:dat oude mannen voor een bepaald bedragje ergens onderge bracht werden, met de uitdrukkelijke bedoeling hen daar nog wat werk te laten doen, zodat de mensen niets meer of minder dan verkocht wer den. Maar de begrippen die wij er thans op na houden omtrent de verzorging van bejaarden, stellen andere eisen. Hier en daar kan men de moderne wensen in de materie zien uitgedrukt: een spaarzaam hypermodern bejaar dentehuis, geriefelijk, gezellig en een waar tehuis voor de oude mensen die er wonen. Schril steken daarbij wel af de kil le zalen, waar de vrouwen breiend bijeen zitten, waar de mannen met de moed der wanhoop aan 't kaar ten zijn en intussen verstolen op de klok kijken of 't nog geen avond wordt, zodat ze naar bed kunnen en een nare dag vergeten. Wéér een dag voorby. Hoeveel nog? TAAK VOOR KRUISVERENIGING. Dank zij nieuwe bepalingen Tijdens de raadszitting van giste ren, deelde de burgemeester van Wissekerke op Noord-Beveland, de le den mede, dat bouwvolume is ontvan gen voor acht woningwetwoningen, dank zij het feit, dat daar voldoende bouwvakarbeiders voor zijn op het eiland. Ook kan gebouwd worden in de vrije sector. Belangstelling voor «le Vlissingse proefwoningen Het dagelijks bestuur der gemeen te Culemborg is een kijkje komen nemen bij de vier proefwoningen, die in 14 dagen tijds door de Zuid-Neder landse bouwcombinatie aan de Jozef Israëllaan te Vlissingen zijn gebouwd. Na de bezichtiging gaven de heren te kennen ^ian de raad het voorstel te doen voir lage prijs grond te ver kopen aan de combinatie voor de bouw van honderd Neboha-huizen te Culemborg. Hoe het vraagstuk in de toekomst definitief moet worden opgelost, is nog geen uitgemaakte zaak. Moeten er slechts streektehuizen komen, ge- financieerd door de gezamenlijke ge meenten? Dan zouden die ieder een complete eigen outillage moeten heb ben: vooral wat de medische verzor ging betreft een niet eenvoudige zaak. Die moeilijkheid heeft de voorstan ders van zulke plaatselijke tehuizen een argument verschaft: dan in de vorm van zeer kleine, éénverdiepings- huisjes, juist groot genoeg voor twee oude mensen, in een gezellige en ge zonde buurt. De binding aan de ei gen woonplaats blijft dan behouden en het valt niet te ontkennen dat dit een belangrijk aspect is. Centraal zou men dan zg. „verpleeghuizen" kun nen bouwen, waar degenen die met ziekten gaan tobben, ondergebracht kunnen worden. In zo'n geval is n.l. de plaats van weinig belang meer. Hoe het ook zij: er zal spoedig iets moeten worden gedaan voor de ou den van dagen. Niet af en toe eens een reisje of een gezellige middag (op zich is dit prachtig en nodig werk!) maar iets dat de toekomst voor ieder die oud wordt en dat zijn we, naar we hopen, immers zelf ook? lichter maakt. Met dit probleem heeft zich o.a. het Wit-Gele Kruis belast en men is er dan ook al druk mee doende. Er is in de Provinciale Zeeuwse Bond nog geen speciale dienst voor de be jaardenzorg, doch die zal er in de toekomst zeker moeten komen. Een dergelijk werk, zo veelomvattend en zo ingewikkeld, moet op afdoende wijze worden aangepakt. DUBBELTJE? In Zeeland gaat men in de week van 15 tot 21 april dus ook de aan dacht vragen voor de bejaardenzorg, ook met de bedoeling de belangstel ling wakker te maken van alle ka tholieken in Zeeland voor het pro bleem dat men voor zich heeft en dat slechts kan worden aangepakt indien ieder meewerkt, dus lid is van een oude man, vergeten te worden, het Wit-Gele Kruis. En niet voor en kele guldens of rijksdaalders per jaar: een zo zegenrijk werk is wel wat meer waard! Ieder denkend katholiek zal van zijn Wit-Gele Kruis verlangen dat het zich om de bejaardenzorg bezig houdt want hij realiseert zich dat dit geen kwestie voor het maatschappelijk werk alleen is. En moet dit nu ook nog gebeuren voor dat dubbeltje of die drie stuivers die de meeste ka tholieke gezinnen nog altijd per week als contributie betalen? Hoe moeilijk het ook is, de Volks- gezondheidsweek zal ook in Zeeland activiteiten ontketenen. Zuster M.J. Vernimmen, districtsverpleegster, or ganiseert al weken lang om die éne week zoveel mogelijk nut te doen heb. ben. In de eerste plaats wordt aan de ouden van dagen zelf gedacht: zij hebben er recht op gedurende „hun" volksgezondheidsweek eens extra belangstelling te hebben, 't eens extra gezellig te hebben. Op zich is dit ook instructief: want men moet in de eerste plaats meer en meer gaan beseffen dat het allerbelang rijkste voor een bejaarde is: belang stelling te ondervinden. Niets is schrijnender voor een oude vrouw of TENTOONSTELLING HERVERKAVELING Van 7-28 april zal bij boekhandel van Benthem en Jutting een tentoon stelling worden gehouden over de herverkaveling Walcheren. Deze expositie poogt de bezoeker iets te laten zien over het werk en de werkwijze van deze voor Walche ren zo belangrijke instelling. Naast kaartmateriaal en diverse fo to's zal er ook een en ander te zien zijn over drainage en enkele op het eiland verrichte opgravingen. Deze expositie zal mede voor scho lieren en leerlingen landbouwscholen bijzonder attraktief en leerzaam zijn. Boschkapelle vergeten door een jongere mens die „geen tijd had om aan die oude man, aan die bejaarde vrouw te den ken. Dat is wel het grootste deel van de tragiek van het oud-zijn. Er worden dus hier en daar gezel lige en feestelijke middagen op touw gezet, elders wordt aan de zg. „in stuif" een feestelijk tintje gegeven en op enkele plaatsen waar nog geen instuif voor de bejaarden is zal men er in die week een begin mee ma ken. Bestuursfunctionarissen van het Wit-Gele Kruis zullen een praatje tot hen houden (en de ervaring heeft ge leerd dat ze dit hogelijk waarderen), er zullen gezellige etentjes georga niseerd worden, er worden hier en daar films vertoond, de bejaarden krijgeri voorlichting inzake de ge- gezondheidszorg speciaal voor hen enz. enz. Kortom: er wordt nu eens een he le week lang bijzondere aandacht aan de ouden van dagen besteed. Maar dat wil niet zeggen dat ze de overige 51 weken van het jaar ver geten worden. Hun probleem is ter oplossing gegeven aan de jongeren, die tegenover hen die de jeugd en het mensdom in de kracht van zijn leven hebben gevormd en gevoed, de plicht hebben de ouderdom te ver zorgen met alle middelen die er zijn, naar de maatstaven van comfort die zij voor zichzelf aanleggen en met de liefde welke zy later, eens zelf oud geworden, ook willen ondervin den. Na een kortstondige ziekte over leed hier gisternacht op 57-iar'ge leeftijd de bekende aannemer, drt J. de Kok. Behlave op zakelijk gebied l v de thans overledene zich ook on maat schappelijk terrein. Hij was o.m voor. zitter der afdeling Goes van de kath. aannemerspatroonsbond; penningmees ter van de KVP afdeling alhier; be stuurder van het Santosfonds der Hanze en lid van de huurcommissie. Na de oorlog heeft de heer de Kok voor de K.V.P. ook nog twee jaar een raadszetel ingenomen. Voor ieder goed werk en initiatief was de heer de Kok steeds te vinden en zodoende zal hij in de parochie een leegte achterlaten. De deelneming met de betrekkingen, die hij nalaat, is algemeen. Dat hij ruste in vrede. BIGGEN GESTOLEN Bij de landbouwer O. V. werden des nachts uit een varkenshok een twee tal biggen ontvreemd. Door de Rijks politie is een onderzoek ingesteld, maai tot nu toe ontbreekt van de da der elk spoor. Stoppeldijk TELEFOONKANTOOR DOORLOPEND GEOPEND Binnen zeer korte tijd, waarschijn lijk al begin april, zal het telefoon kantoor te Stoppeldijk ook des nachts geopend zijn. Een en ander houdt verband met Het aantal aangeslotenen op het telefoonnet Stoppeldijk, dat thans de honderd heeft overschreden. Voor de geabonneerden zonder door verbinding. die tot nu toe slechts tot negen uur 's avonds van de telefoon konden profiteren, betekent deze open stelling voor dag en nacht wel een mooie verbetering. Met de opleiding van twee nachttelefonisten is reeds een aanvang gemaakt. r erhole Toen men vernam dat een meisje ut onze parochie, die reeds vele ja ren aan het ziekbed gekluisterd is. nu; r huis zou komen, doch zich niet zou kunnen verplaatsen, hebben en kele parochianen de hoofden bijeen gestoken; dokters advies werd inge wonnen en toen organiseerde men een inzameling. Ieder gaf gul en zo kon het zieke meisje namens de parochiegemeen schap een invalidewagen worden aangeboden. overall; 4e prijs J. F. Vissoher, Kruinin- gen 73 pnt., sporthemd. Jonathan huishoud kwaliteit 1-4 krat ten: le prijs Joh. Oele, Kapelle 86 pnt., gouden medaille centraal bureau van de Tuinbouwveilingen en 10 nieuwe kisten; 2e prijs W. v.d. Yrie, Kattendijke 83 pnt., asbak; 3e prijs D. de Jonge Jzn.. Kapelle 82 pnt sigarettenkoker; 4e prijs P. Slab- bekoorn, Biezelinge 81 pnt., sproeimid delen; 5e prijs A. Stols, Wemeldinge 81 pnt., 2 stropdassen. Jonathan, huishoud kwaliteit 25 krat ten en hoger: le prijs A. Aversd ijk-Sink e Schore 86 pnt., zilveren medaille en 10 kisten; 2e prijs J. Hermes. Kapelle 81 pnt., snoeischaar; 3e prijs C, Eversdijk, Kapelle, asbak. Diverse rassenGoudreinette le pr. C. Eversdijk, Kapelle 86 pnt._ zilveren me daille centraal bureau van'de Tuinbouw veilingen en 10 nieuwe kisten. Lombarts Dinsdag is in Kapelle een zeer goed geslaagde paasfruitveiling gehou den. Groot was het aanbod, groot was de belangstelling van de kopers en hoog waren de prijzen welke werden besteed en hierbij kwam dat de kwaliteit best was. Hierdoor is het doel bereikt, namelijk de handel tijdens de paasdagen voorzien van eerste kwaliteit standaardfruit. Het totale aanbod bedroeg ongeveer 135 ton. Hiervan was 61 ton ver pakt fruit in 5122 kratten en 75 ton fruit dat los in de kist was. De binnenlandse handel nam een groot deel van het aanbod voor zijn rekening, terwijl er daarnaast goede vraag was voor België en Frankrijk. Op fraaie wijze was het aangevoerde fruit opgesteld in de grote veilinghal. In totaal waren er 286 partijen ver pakt fruit en de heer S. de Keyzer uit Schore had de beste partij hier van, namelijk standaard Golden Deli cious welke 87 punten behaalde. Hier. voor kreeg hij de beker van de ge meente Kapelle. De heer Joh. Oele te Kapelle kreeg voor zijn Jonathan de gouden medaille van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen. Het aangevoerde fruit, dat feestelijk was versierd met groen en bloemen, was dinsdagmorgen voor belangstel lenden te bezichtigen. Toen kwamen honderden uit de omgeving van Ka pelle een kijkje nemen en toen was een ieder vol lof over dat wat er te zien was. De prijsuitreiking had 's middags plaats in de afmijnzaal van de veiling door de wr.d. voorzitter, de heer A. J. de Visser te Kruiningen. Deze wees er in een toespraak op dat een dergelijke veiling geheel an ders is dan een kerstveiling omdat nu het aantal rassen beperkt is. Dat er echter nog een dergelijk aanbod is, is slechts te danken aar. de moderne bewaarmethoden van koelhuizen en gascellen, waardoor het fruit fris en goed blijft. De heer de Visser was er trots op dat Kapelle de enige plaats is waar thans een dergelijke veiling wordt gehouden. Om half drie begon de verkoop van het fruit en toen werden alle aanwe zigen gelracteerd op een rokertje, waarna met de verkoop werd begon nen. De grootste aanvoerder van ver pakt fruit was de heer D. do Jonge te Kapelle met 6275 k.g. Deze kreeg een siertegel. DE PRIJZEN Calville le pr. fa. N. Eversdijk en Co., Kapelle 83 pnt., sproeimiddelen. Rode goudreinette le pr. fa. M. L. Eversdijk. Kapelle 83 pnt., sproeimiddelen. Ook voor de kopers waren er zeer veel prijzen. Allereerst u-aren er 50 doos jes met eieren beschikbaar gesteld op willekeurige veilingnummers. De kopers welke liet hoogste bedrag besteedden waren voor de commission- nairs: 1 C. Eversdijk; 2 fa. Zegers en 3 J. J. Ganseman. alien te Kapelle. Voor de groothandel; 1 fa. J. L, Trim- pe te Goes; 2 Jan de Priester te Mid delburg; 3 Th. Boudewijn. Den Haag. Voor de kleinhandelaren: le Gebr. Vroegop, Bergen op Zoom; 2 J. Janse, Middelburg; 3 F. Bekers. Breda, Het hoogste bedrag per kilo voor een partij van minstens 10 kratten werd be taald door de heer C, Eversdijk te Ka pelle, namelijk 99 ct. voor Golden De licious. Ook deze kreeg een prijs. De totale opbrengst van deze paas fruitveiling bedroeg ruim f 74.000. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, donderdag 29 maart, de volgende hoogwaterstanden: te Hansweert om 4.43 en 17.15 uur; te Terneuzen om 4.00 en 16.28 uur; te Vlissingen om 3.31 en 15.58 uur. Burgerlijke stand Geboren: René zv J. de Schepper- de Pau; Petrus zv R. Mahu-v. Lier- de; Jacomina dv J. Scheele-Rottier; Aaltje dv A. Bliek-v. Driel; Johanna en Susanna dsv S. Jansen-Buijze; Rudolph en Josephus znnv R. v. Veen-D'hert; Gerardus zv E. Schut- tenbelt-Stamsnijder. Huwelijksaangiften: Marinus Sie mens 31 jr., geh. gew., en Elisabeth Haak 31 jr.; Guillaam Meeusen 20 jr. en Anthonina v. Aalst 21 jr.; Francois Stoffels 33 jr. en Catharina Dees 21 jr.; Willem Verburg 23 jr. en Maria Lauret 24 jr.; Roger Baert 24 jr. en Gerarda v. Paemel 22 jr. Gehuwd: Anthonij Balnikker 38 jr. en Adriana Kielen 35 jr.; Hendrik Jansen 23 jr. en Janna Bakker 20 jr.; Lein Fierloos 23 jr. en Janna de Bree 23 jr. Overleden: Alphons Pieters 1 jr. zv A. Pieters-Strijdonck; Suzanna bees, 77 jr., wed. V. C. Wisse; Johanna Platteeuw 80 jr., wed. v. P. v. Dix- hoorn; Pieter Hamelink 74 jr., wedn. v. J. Hangoor; Pieter v. Dixhoorn 73 jr., ongeh.Leonardus Thomas 88 jr., wedn. v. V. de Vos; Cornells Buijtler 57 jr., ongeh.; Bartel van Dijke 74 jr., echtg. v. S. Leunis. GEMEENTE HULST. Burgemeester en wethouders van Hulst, brengen ter openbare kennis, dat wethouder F.A.M.G. de Meuri- chy in plaats van op vrijdag a.s. de ze week spreekuur zal houden op don derdag 29 februari a.s. des namid dags van 10 tot 11 uur. Burgemeester en wethouders van Hulst. A.L.S. Lockefeer, burgemeester, J.F. van Denderen, secretaris. 804-O Srhoondijkt De jury, bestaande uit de heren M. J. Noordhoek en W, J. Robijn te Goes en M. Paardekoper te Eist had een zware taak. Zij moest van al dat goede fruit het beste uitzoeken en hiervoor waren vele prijzen beschikbaar gesteld. De prij zen waren voor de volgende personen Golden Delicious Standaard kwaliteit 5-24 kratten: le prijs S. de Keyzer, Scho re 87 pnt. Beker gemeente Kapelle en elektr. scheerapparaat. 2e prijs A. C. Burger, Goes 86 pnt, sproeimiddelen. 2e prijs K. L. Ivens. St. Jansteen 86 pnt, sproeimiddelen. 2e prijs A. S. de Visser- KJaassen, Kapelle 86 pnt, sproeimiddelen. Golden Delicious standaard kwaliteit 25 kratten en meer: le prijs fa. C. v.d. Vliet, Biezelinge 84 pnt. Lauwerkrans Handelsbelangen Kapelle en 10 nieuwe kisten: 2e prijs Wed. P. J. Buysrogge, Kloetinge 80 pnt., snoeisohaar. Golden Delicious huishoud kwaliteit 5-24 kratten: le prijs fa. N. Everdijk en Co., Kapelle 85 pnt. Zilveren medaille centraal Bureau van de Tuinbouwveilin gen en 10 nieuwe kisten; 2e prijs C. Lepoeter-Visser, Kapelle 84 pnt. heren trui; 3e prijs Q. v.d. Vrie en Zn., Bieze linge 83 pnt., sproeimasker; 3e prijs I. Kole, Kapelle 82 pnt., doos postpapier; 5e prijs P. de Jager Joszn., Kapelle 82 pnt., herensjaal. Golden Delicious huishoud kwaliteit 25 kratten en meer: le prijs P. J. J. Dek ker. Wemeldinge 84 pnt. Beker van Han delsbelangen te Kapelle en 10 nieuwe kisten. Jonathan standaard 1-24 kratten: le prijs Aug. Bruinooge, Biezelinge 84 pnt., medaille en tafelaansteker. 2e prijs J. J. van Koeveringe, Schore 80 pnt., over all; 3e prijs J. de Schipper-Walrave, Bie zelinge 80 pnt. snoei- en occuleermes; 4e prijs H. A. Polderman, Kruiningen 78 pnt., overhemd. Jonathan standaard 25 kratten en ho ger: le prijs Wed. M. Baas-Dorrepaal, Kapelle 81 pnt., medaille en sproeimid delen: 2e prijs Iz. Slabbekoorn. Bieze linge, sproeimiddelen en sigarettenkoker; 3e prijs C. Traas Sr., Biezelinge 76 pnt., De raad van Middelburg hield zich gistermiddag uitvoerig bezig met het voorstel van G.S. tot wijziging der gemeente grenzen op Walcheren. Ook hier botsten de meningen; tegen verschillende voorstanders stonden diverse tegenstanders. Tot de eerste categorie behoorde drs. Westerhout (Arb.) Spreker begon met een academische uiteenzetting over het wezen der* gemeente-gren zen. Hij poneerde o.m. de stelling, dat de administratieve gemeentegren zen nooit remmend mogen werken op de harmonische structurele ont wikkeling van een gewest. Spr. be klemtoonde dat wat thans voorge steld wordt niet op ontoelaatbare wijze ingaat tegen het gemeenschaps leven van de dorpen, die er bij be trokken zijn. Alleen speet het spr., dat G.S. niet verder zijn gegaan met de grenswijzigingen. De heer Hoek (A.R.) bleek niet overtuigd, dat deze wijzigingen alle maal verbeteringen zijn en daarom verwierp hij de mening dat zij posi tie! nodig zijn voor de ontwikkeling van Walcheren. Spreker zag er hele maal niet de noodzaak van in om de gehele Noordweg (gem. St. Laurens) aan Middelburg toe te voegen, 'n Zekere willekeur in de handelingen van G.S. moest hij constateren, Spr. was het niet in alles eens met de brief, welke B. en W. aan G.S. willen zender. Zeker wilde hij een restrictie maken ten opzichte van St. Laurens en laten uitkomen, dat indien die ge meente niet wordt opgeheven Middel burg met een kleiner deel van de Noordweg tevreden zal zijn Voor wat de overige wijzigingen be treft, wilde de heer Hoek niet ..neen" zeggen. De herer. Wattel (ARP. Baars (C. H.) en Schot (G.S.i spraken in de zelfde geest. De voorzitter verdedigde krachtig de instemmende brief, welke B. en W. voorstelden aan G.S. te zenden. Deze brief is een compromis; persoon lijk is spr. van mening dat de wijzi gingen ten gunste van Middelburg r.iet ver genoeg gaan. Om de restric tie ten opzichte van St. Laurens in de brief op te nemen, vond spr. be neden de standing van de raa daar als er iets zeker is. dat het dan dal is, als de wijzigingen het Staats blad bereiken. St. Laurens is een on mogelijk geval als gemeente. Het dorp bestaat uit een kleine kom. die bij Serooskerke komt en een grote lintbebouwing langs de Noordweg, welke organisch bij Middelburg be hoort. Van de zijde der tegenstanders werd nog aangevoerd, dat ook vele bewoners van de Noordweg zich een voelen met St. Laurens, De voorzitter merkte op, dat inlij ving van hen bij Middelburg daarin geen verandering behoeft te brengen. Het bewijs daarvoor levert 't Zand, dat r.u reeds 1? jaar bij Middelburg is en ten dele nog in Koudekerke kerkt en nog een eigen A.R.-kiesver- eniging heeft (gelach). De heer Schenk (V.V.D.) was °°k niet zo enthousiast voor annexatie van een dee! van St. Laurens, maar tenslotte heeft Middelburg er niet om gevraagd. Na nog enig heen en weer gepraat bracht de voorzitter het voorstel in stemming waarop dit aangenomen werd met 104 stemmen. Tegen stemden de heren Wattel, Hoek, Steur van de A.R. en Schot (S.G.). Het debat over de afschaffing van het klassenstelsel op de algemene begraafplaats, met behoud van de eigen graven werd alleen gevoerd tussen de heer Schot (G.S.) en B. en W. Zijn voornaamste bezwaar ging tegen het betalen van het onderhoud der graven ineens. Hiertegen keerden zich zowel weth. van 't Westende als de voorzitter. Zij wezen er op, dat dit stelsel goed werkt en verre te ver kiezen is boven de vroegere inning per jaar, die uiterst stroef liep en tot chaotische toestanden aanleiding gaf. Daar de heer Schot geen steun kreeg, leverde zijn actie geen treffer op. Tot lid der commissie van toezicht op het M.O., werd ir. J. Snip be noemd. Het gevraagde krediet a f 26.300 voor de bouw van twee woningen op de hoek Singelstraat—Sctvuitvlot- straat werd verleend. VAN TWEE OP VIJF: Bij het voorstel om verhoging der vakantie-uitkering voor het gemeen- tepersoneel met twee procent, zei de voorzitter dat B. en W. van oordeel waren, dat men meteen maar moest beslissen over de extra uitkering over 1955 van drie procent, welke vorige week is goedgekeurd. Ook hiertegen had de raad geen bezwaar. HET AFSTANDSGAS. Naar aanleiding van een schrijven van de directeur der gemeentebedrij ven inzake de gaslevering van Sluis kil, met het oog op de eventuele stag natie, stelde drs. Westerhout enkele vragen. Hij informeerde of Walche ren en dan speciaal Middelburg niet verwaarloosd wordt op het gebied der gasvoorziening. Overal in de lande krijgt men perfecte leveringen van mijn- of kraakgas en hier heeft men voor reserve alleen een watergasin stallatie te Goes, die nog niet in orde is. Waar de energie-voorziening voor een gewest van enorm belang is, maakte spreker zich zeer ongerust over een en ander. Weth. Schorer ontwoordde dat in derdaad de gasvoorzienir.g nog niet zonder risico is. Dit is niet te wijten aan de directie te Sluiskil, noch aan de directeur van het Goese gasbe drijf, maar wel aan de nalatigheid van Haagse instanties, die diverse ge maakte telefonische afspraken niet nakwamen. B. en W. hebben zich daarom on langs schriftelijk tot den Haag ge wend en daarop is nu het antwoord gekomen, dat op korte termijn de hulpinstallatie te Goes afgewerkt wordt. Spreker heeft reden te ver onderstellen dat dit juist is. ZANGUITVOERING In de Ned. Hervormde Kerk werd door Schoondijke's Gemengd Koor met medewerking van het dameskoor „Juliana" te Zuidzande 't Schoondijk- se meisjeskoor en de heren P. v.d. Walle en H. v.d. Walle een zanguit voering gegeven, waarvoor een be hoorlijke belangstelling bestond. Het gehele programma stond op hoog peil. Door het gemengd koor werden o.a. ten gehore gebracht het Landlieden koor uit „De verkochte bruid" van Fr. Smetana naar een bewerking van W. Kloek; Vineta door Fr. Abt en Sledevaart van M.C. v.d. Rovaart. Het dameskoor uit Zuidzande gaf een prachtige vertolking van „Die winter ist verganghen" van H. Altink; Jesu Dulcis Memoria van Th. v.d. Bijl en het Engelenkoor uit Elias van Mendelssohn. Het Schoondijkse meis jeskoor, evenals het gemengd koor onder leiding van de heer A.J. de Klerck, bracht ten gehore o.a. de Ti- roler houthakkerspolka, Beautiful Isle of Somewhere en The Holy City. De heer A. v.'d. Walle bracht ten gehore de solo voor bariton „Zangvogeltje uit het Thüringerwoud", terwijl zijn broer als solist speelde het Adagio uit Concert voor Klarinet. Na afloop sprak burgemeester van Rosevelt het slotwoord waarin hij dank bracht aan allen die voor deze hoogstaande avond in enigerlei vorm medewer king hadden verleend. De directeur van het Zuidzandse koor, de heer Everwijn, burgemeester van Zuid zande, hoopte nog meerdere malen Schoondijke met een bezoek te ver eren en deed een beroep op de zang- lustigen van Schoondijke om ook Zuidzande niet te vergeten. Aan het einde van de avond werden door de voorzitter van Schoondijke's Gemengd Koor diverse geschenken uitgereikt aan de medewerkenden. Zo ontving de heer A.J. de Klerck een prachtige bureaulamp, Op 28 april a.s. Het bestuur der KVP-afdeling te Lewedorp gaat legen zaterdag 28 april a.s. een grot politiek forum organiseren. Nadat de heer J. v. Dongen, kandi daat voor d>e Zeeuwse zetel, de KVP- politiek in het algemeen heeft bespro ken, treedt het forum in actie. Dit zai worden gevormd door de heren, mr. dr# Mes, ir. Dikötter, burgemees ters Vercauteren en Andriessen, M. v. d. Himst en J. Roose, beide laatsten uit Goes. Als voorzitter-gesprekleider treedt de heer C. Verdonk te Lewedorp op. (Advertentie) over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten Van onze adverteerders BROMFIETSSHOW DIERICKX, SLUISKIL. In het Jeugdgebouw te Sluiskil heeft de fa. J. Dierickx-Smet een in teressante bromfietsshow gehouden, die heel wat mensen heeft getrok ken. Het was dan ook bepaald een imponerend gezicht; lange rijen glimmende fietsen en daar tegenover hele fronten van gestroomlijnde brommers. Van alle merken, die de heer Die- rickx voert, waren vele modellen aanwezig: in kleuren zowel als in uitvoering en zwaarte verschillend. Vele Sluiskillenaren (en anderen) hebben de show bewonderd en vele wielrijders zijn daar weer „bekeerd" tot bromfietser. Het was gezellig in „De Ark"; er was muziek en er was een door de heer A.J. de Krij ger ingerichte snackbar, hetgeen al les bijeen de show tot een gebeurte nis voor Sluiskil maakte. AXEL Het Centrum 8 uur: The Racers. GOES Grand: Anna. MIDDELBURG Aasgieren van Texas. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Mag- dalena. rERNEUZEN Luxor 8 uur: De we reldzee. VLISSINGEN - Alhambra: Anna. Luxor; Terreur in Parijs. Grand: Een vrouw verdedigt Electro: Hongaarse GOES zich MIDDELBURG rapsodie. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De we reldzee. VLISSINGEN Alhambra: Macoumba. Luxor. Teneur in Parijs. GENT Kon. Ned. Schouwburg 7.30 uur: De roes van de liefde. „Wat het coöH binnenkort enig| inzake lonen en hebben." Deze Coöperatie Cenl denvergadering J Bergen op Zoon dat waar er I voor een zware| ring mogelijk. Nadrukkelijk I gehandhaafd dil achteruit mogei Nader deelde ten is contact standsorganisatid uit naar een advl Een punt van grf voorzitter Geuzel goede verhoudinl ratieve organisatl nisaties. Verhei: dat er'goede bel Centrum bestaatl 5 jaar geleden zil Coöperatieve Cel woord van gelukj tot het lid van de heer S. Simonl Koninklijke ondl bij het jubileumf Zuivelfabriek vangen. Speciaal! woordigsters vaif landsvrouwen, dering acte de welkom, toe. Met een voors| meen Bestuur, instellen van Bijna slac De bijna 70-j:| Middelburg werii Kruisweg met z I kerkseweg over een personenautl heer J. P. J. uil de richting MidJ gelukkige wielril wegdek geslagel bloedend aan hel De fiets van de] de motorkap val en verbrijzelde I de bestuurder wel der handen lichtf Het ongeluk van het kinderte Met hoofdwondel fractuur is de auto naar het gal vervoerd. De poï zoek in naar de f Twee jaar gevl trek van voorarrj van Justitie by 's-Gravenhage gej ge boekhouder Ja geest. Van 1952 til verduisterd ten il chinefabriek in 1.9 van tenminste 5 Van R. ging vel luxe leven te kunl de ene auto na del dure apparaten él recorder, filmappl en maakte met zl tenlandse reizen, f De verduisterin hij in de boekhJ vrachtbrieven veT gen uit te schrijvl De oneerlijke kwamen aan hetl februari j.l. werdf denking van belq kende toen zijn De Franse re; besloten het pa werp voor te Ie aanleggen van door de Mont BI; Het project is werkt door deskui en Italiaanse reg zal de langste ter bouwplan is in 19 se parlement goec dien door versch mentaire commis: tunnel zou Les 1 ten zuidoosten Frankrijk, verbin< Italië. Indien het proj parlement wordt middellijk met kunnen worden Het gisteren i nen kandidaten geen enkele b Twee partijen \v andere werden De partij Smj na 31 zetten in lip en Spassky mise. Na de reglemc

de Stem | 1956 | | pagina 2