HJagblafl MeS?ïc.a MONACO: een prinsdom, dat maar 150 voetbalvelden groot is Caïro, wonderlijk centrum van het midden-oosten Jhr. mr. Beelaerts van Blokland overleden Grimaldis saten rotsvast op hun rots KOMEND HUWELIJK WORDT DOOR DE VREEMDELINGEN BEKOSTIGD Onassis vaart hier wèl Natu-raLax Gupa: KNEEDBAAR HOUT van Ceta Bever Klachtenboeken hebben sukses 8 igen VIERDE BLAD WOENSDAG 28 MAART 1956 9 Monte Carlo is nog jong .aat verstopping niet iw leven vergallen! Op 22 en 23 juni a.s. te Vlissingen Congres Nationale Woningraad Op 84-jarige leeftijd: Werktuigendag Liempde Aanrijding op onbewaakte overweg De situatie op de Amerikaanse automarkt De hoofdstad van het land der farao s lussen moskeeën en minaretten bloeien handel en gauwdieverij Kerk- jinden, I 830-oo Aait de blauwste ;ller zeeëntemid- len van bloemen, ode en gele bui en, olijfbomen met Iverlover, dan- ings, strandhotels, nimosa's, palmen ui citroenen, rijgen ich een reeks ste- Jen aan de Franse uidkust. Een van hen is Monaco-Mon- te Carlo, gelegen aan een der mooiste punten van de asu- kust. ren is een Deze stad zelfstandig staatje, bestuurd door prins Rainier III, die Grace Kelly tot vrouw gaal ne men. Zijn persoon lijk inkomen van 52 miljoen francs per jaar overtreft zelfs dat van de Franse president. Paspoor ten behoeft men aan de grenzen van zijn staatje niet te tonen, maar auto mobilisten moeten wel oppassen om niet te hard te rijden, anders zijn zij het prinsdom uit voor dat zij het weten. Monaco is immers maar 150 voetbal velden groot. Er wonen 25 duizend mensen (Monegas- ken), die eigen wet ten hebben, een le gertje, eigen mun ten en eigen post zegels. Belasting be talen doen zij niet, want de speelbank zorgt voor de staats- inkomsten. Aan de Monegasken zelf is het echter verboden om mee te gokken, zodat alle staats uitgaven (en dus ook alle plechtig heden van het ko mend huwelijk) door vreemdelingen worden bekostigd een werkelijk unie ke situatie. Die speelbank beheerst het staatje in alle opzichten. In 1856 kwam prins Charles III op het idee om haar op te richten. Aan vankelijk scheen het gehele plan te mislukken. In het Rijn landse Bad Homburg echter had Louis Blanc een speelbank gesticht. Toen alle casino's in Duitsland gesloten werden, zocht deze man naar andere plaatsen om zijn activiteiten voort te zetten en hij dacht daarbij aan Monaco. De betrokkenen aldaar liet hij pre cies een half uur tijd om na te den ten, of zij een nieuw casino op prijs zouden stellen. Na dit half uur kocht bij de concessie. Een N.V. werd op- (ericht. Gardier, dezelfde architect als van de Opera in Parijs, kreeg op- iracht een nieuw gebouw te plaatsen ;n in 1878 kwam dit gereed: een stuk blanke bombast, zonder enige ;rhoonheid, maar uitnemend geschikt als dobbelplaats. Rond het casino iverd een stad aangelegd, die natuur lijk de naam van Charles III kreeg en dus Monte Carlo werd genoemd, BELONING Het stadsdeel Monte Carlo is dus nog geen eeuw oud. Het andere stadsdeel echter (Monaco) bestond al voor onze jaartelling, al begon de eigenlijke historie ervan in 1303 (Advertentie) (uur M. 3.90 en H. 2.25 (met speciale Combinatie- labletten voor verouderde en chronische gevallen) toen een lid uit het geslacht Gri- maldi de rots van Monaco kreeg als beloning voor de steun die hij aan de Franse koningen in de strijd te gen de Moren had gegeven. De Gri- maldi's hebben zich altijd op hun rots gehandhaafd. Toen in 1715 de toenmalige heerser geen zonen na liet en alleen een dochter, huwde de ze laatste met iemand uit het Nor- mandische geslacht Matignon. Het geslacht Matignon moest echter de naam Grimaldi aannemen. Uit dit geslacht Matignon-Grimaldi stamt de huidige prins Rainier III. die in 1949 het staatje is gaan besturen. Maar wij hadden het dus over de speelbank. De zaken liepen uitste kend. Wel wist Richard Wells in 1891 de bank te doen springen;-wel ook wist iemand met een gevonden billet van 20 francs de bank binnen zes mi nuten een half miljoen afhandig te maken;-wel ook won Churchill bij zijn laatste bezoek een bedrag van 30 duizend gulden;-maar uiteindelijk won de bank altijd. De tijd van de grote sensaties is trouwens voorbij, zelfmoorden komen niet meer voor en er storten zich geen teleurgestel de gokkers meer van de rotsen. Het gaat allemaal heel gewoontjes toe. De bezoekers zijn op hun alle daags gekleed, zij kopen een toe gangsbewijs en gaan dan de zalen binnen, die gelijken op biljartzalen. De sfeer is rokerig en bedompt, de muurversieringen zijn wansmakelijk. Aan elke speeltafel zit een croupier, die met verveelde stem „faites vos yeux" (spelen maar) zegt. De spe lers plaatsen hun fiches (tegen geld aan de kassa geruild) op een der vakken en cijfers. „Rien ne va plus" (er geldt nu niets meer) zegt de croupier en hij laat met een noncha lant gebaar het balletje door de rou lette snorren. De spelers maken ijve rig notities. Er zijn er, die de hele avond aanwezig blijven en uiteinde lijk met een tientje winst naar huis gaan, waaruit zij hun levensbestaan bekostigen. Doorgaans zijn het zie lige figuurtjes. Alles hier is middel matig. Maar de Griekse reder Onas sis. die samen met de Prins de meer derheid der aandelen bezit, vaart er wel bij. ZEEMONSTERS zien is inderdaad de moeite waard. De vreemdste zeemonsters staren U aan en het aquarium is, nadat van Napels, het interessantste van Eu ropa. Door stille en nette straatjes komt ge dan bij de kathedraal. Aan de bouw daarvan is meer geld dan ta lent besteed! Van verre gezien lijkt ze op een pauw. die haar onvolgroei de veren uitspreidt. Loop daarom maar meteen door naar het paleis plein. Geen mooiere plek in Europa was aanwezig om er een bouwkun dige prestatie van de eerste rang te leveren, maar geen plek is ook zo bedorven uit onmacht haar te benut ten. Hoe schitterend is dit plein ge legen, maar hoe afschuwelijk zijn er de gebouwen! Bij de poort van het paleis staan enkele aantrekkelijk uit gedoste soldaten, die terwille van de toeristen herhaaldelijk worden afge lost We verlaten de rots van Monaco, wandelen langs de vierkante haven met het rimpelloze blauwe water en komen in het stadsdeel Monte Carlo. De villa's zijn er erg blank en braaf, het geld puilt er bijna uit. maar zij zijn doods en zielloos. Overal vieren burgerlijkheid en show hoogtij. Hoe vaker men in dit Monte Carlo terug komt, hoe meer het opvalt, dat het staatje karakterloos is en al te veel bombast bezit. Er is maar één plekje, waar het oog vreugdevol gestemd wordt: de exotische tuinen. Zij zijn opgehangen tegen de rotsen en het lijkt, alsof een tuinarchitect het park bij wijze van gril op zjjn kop heeft gezet. Wandel naar beneden, onder de bal konnetjes als zwaluwnesten, over de bruggetjes die langs afgronden gaan en temidden van manshoge cactussen. De klauterpartij brengt U van de ene wolk van verrukking in de andere. Als versteende monsters staan er de woestijnplanten te bloeien. Rode bloemen hangen aan de meest gril lige bladvormen. Voor deze tuinen geeft men de rest van het prinsdom graag cadeau. Het oog wordt haast dronken van de kleuren, die het gul zig inzuigt. Dr. L. van Egeraat Gelukkig is hier nog wel meer te zien dan het casino. In het stadsdeel Monaco op de rots staat het oceano- grafisch museum, dat prins Albert in 1910 deed inrichten. Deze prins besteedde een groot deel van de ca sinowinst aan het maken van zee reizen. Hij beoefende dan de diep zeevisserij, verspeelde door zijn af- wezeigheid de liefde 'van twee vrou wen, maar veroorzaakte toch dat nu alle bezoekers naar de resultaten van zijn reizen komen kijken. En wat er in dit pompeuze museum valt te De Nationale Woningraad te Am sterdam hoopt op vrijdag 22 en za terdag 23 juni a.s. een congres te houden in ..Britannia" te Vlissingen. De deelnemers aan dit congres zul len door het gemeentebestuur van Vlissingen ten stadhuize worden ont vangen. Het ligt in de bedoeling, dat zowel vrijdag als zaterdagmorgen wordt vergaderd. Voor zaterdagmid dag staat een rondrit over het eiland op het programma; tevens zal dan een bezoek worden gebracht aan „Miniatuur Walcheren". (Advertenties) 17 (Advertentie) ha diemonstratielerrein beschikbaar Met man en macht wordt gewerkt om de honderden machines en werk tuigen, die op 15 mei te Liempde zullen demonstreren, eer. geschikte plaats te bezorgen. Door uitbreiding van de terreinen, is thans niet min der dan 170.000 m2 voor demonstra tie en expositie beschikbaar. Dit ter rein bestaat uit zwarte grond, gras land, boomgaard en bos, zodat alle machines onder de juiste omstandig heden getoond kunnen worden. Het terrein voor de regeninstallaties is belangrijk vergroot. Op een perceel aardbeien ter grootte van 1 2 ha, zal de nieuwe schoffelfreesmachine wer ken. Deze schoffelfrees is door de Voorlichtingsdienst ontworpen spe ciaal voor de ondiepe grondbewerking op zandgronden. Om het groot aantal bezoekers, wat verwacht wordt, te kunnen laven, zal een enorme consumptietent verrijzen met snelbuffet. De technische voorlichting tijdens de demonstratie, zal verzorgd worden door medewerkers van de Wagening- se Instituten voor Landbouw- en Tuin bouwtechniek en door assistenten van de Rijksvoorlichtingsdienst. Op de onbewaakte overweg tussen Vlaardingen en Schiedam, is een vrachtauto beladen met heipalen, door een trein gegrepen. De auto, die zwaar werd beschadigd, kwam op het andere spoor terecht. De trein werd licht beschadigd. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. Enige treinen moesten tengevolge van het ongeval over enkelspoor worden ge leid. Het spoorwegverkeer is inmiddels weer normaal. Op 84-jarige leeftijd is in de nacht van maandag op dinsdag te zijnen huize in 's-Gravenhage overleden jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, minister van Staat, vice-president van de Raad van State. Met hem is een der meest markante politieke figuren in Nederland heengegaan. Het va derland heeft hij in tal van be langrijke functies gediend en tot op zeer hoge leeftijd vervul de hij het vice-presidentschap van ons hoogste staatscollege. Jhr. Frans Beelaerts van Blokland werd op 21 januari 1872 te 's Gra- venhage geboren. Nadat hij een gym nasium in zijn geboortestad had be zocht, werd hij student in de rechten aan de universiteit te Leiden. Hij pro moveerde in 1895 op een proefschrift getiteld „Enige beschouwingen over het tot stand komen en de rechts kracht van verdragen". Na het be ëindigen van zijn studie vestigde hij zich als advocaat in de residentie en was hij gelijktijdig werkzaam als be ëdigd klerk aan de griffie van de rechtbank. In 1897 aanvaardde hij de benoeming van ambtenaar bij het hoofdbestuur van de Posterijen en Telegrafie. Bij het uitbreken van de Boeren oorlog werden in Nederland commis sies in het leven geroepen, die zich ten doel stelden steun te verlenen aan de bevolking van Zuid - Afrika. Jhr. Beelaert van Blokland behoorde tot de initiatiefnemers en had in tal van déze commissies zitting. In 1903 werd hij commies - grif fier van de Tweede Kamer, welke functie hij tot 1909 vervulde. In laatst genoemd jaar vertrok hij als gezant van Nederland naar China, met stand plaats Peking. Na zijn terugkeer in 1919 werd hij gedetacheerd bij het ministerie van Buitenlandse Zaken, waar hij hoofd werd van de diplomatieke afdeling. In November 1923 werd hij belast met de samenstelling van een extra parlementair kabinet. Hierin is hij niet kunnen slagen en het tweede mi nisterie Ruys de Beerenbrouck is toen met enige wijzigingen aan het bewind gebleven. Ruim drie jaar later ontving jhr. Beelaerts zijn benoeming tot gezant te Brussel. Hij trad echter niet als zodanig in functie, aangezien hij op 31 maart 1927 als opvolger van Jhr. van Karnebeek, in het ministerie - de Geer de portefeuille van Buitenlandse Zaken aanvaardde. VEELZIJDIGE BELANGSTELLING VOOR DVJZEH1 EN ÉÉN DOELEINDEN is jhr. Beelaerts van Blokland in de loop der jaren werkzaam geweest. Koningin Wilhelmina benoemde hem in 1926 tot haar Kamerheer in bui tengewone dienst. Jhr. Beelaerts van Blokland was drager van de hoogste Nederlandse onderscheiding, het Grootkruis van de Nederlandse Leeuw en was ook Groot-Officier Oranje Nas sau. Jhr. Beelaerts bezat voorts talrijke buitenlandse on4erscheidingen. De Chinese cultuur heeft hem grote belangstelling in geboezemd en ook de oude Europese schilderkunst en architectuur hadden zijn bijzondere aandacht. De begrafenis van het stoffelijk overschot van jhr. Beelaerts van Blokland is bepaald op zaterdag 31 maart om 11 uur op Oud Eik en Dui nen te 's Gravenhage. Aan het einde van de vorige maand bereikte het aantal onverkochte auto's in de Verenigde Staten het record aantal van 900.000, zo wordt in een overzicht in „Wallstreet Journal" medegedeeld. Het blad maakt ook melding van grote produktie-vermin- dering voor automobielen, terwijl op dit tijdstip de verkopen' gewoonlijk beginnen toe te nemen. (Advertentie) Jhr. Beelaerts bekleedde het mini sterambt totdat hij in april 1933 vice- president van de Raad van State werd. In 1936 is jhr. Beelaerts van Blokland benoemd tot minister van Staat. Gedurende de tweede wereldoorlog vertoefde hij te Londen, waar hij ad viseur was van Koningin Wilhelmina. In Nederland teruggekeerd aanvaard de hij het voorzitterschap van het Nederlandse bureau van het comité voor Nederlands - Belgische en Lu xemburgse samenwerking. Ook in vele andere hoedanigheden Misverstand door HAAR „Zeg Leny, wie was die ouwe heer waarmee je gisteren in de bioscoop zat?" vroeg haar vriendin. „Oud? Hij is pas 32", klonk het ver ontwaardigd. „Sorry, zeg. Ik zag hem van aohteren. Waarom gebruikt hij geen Silvikrin? Dat heb ik Jan óók aangeraden toen hij haar verloor." Vrouwen vinden het niet prettig, als een man zijn uiterlijk veronacht zaamt. Roos en haaruitval schaden zijn aanzien in zaken en privéleven. War.t menigeen redeneert; „Wie zijn haar verwaarloost, verwaarloost méér." Hoofdroos verraadt ern stige ondervoeding der hoofdhuid. „Dun" haar moet men behandelen met Silvikrin, de biogene Haarvoe- ding. Silvikrin is het enige haargroei- preparaat dat de 14 natuurlijke haar- opbouwstoffen bevat in de juiste we tenschappelijke dosering. Talloze mensen hebben aan Silvikrin prach tig nieuw haar te danken en.... meer sukses in hun leven749-00 Naar aanleiding: van de klachten- boeken voor de chauffeurs, die in 300 bij de stichting ,,Les Routiers euro- péens" aangesloten chauffeurpleister plaatsen weiden gedeponeerd, zijn vele ideeën en klachten op verkeers gebied bij de Algemene Verladers- en Eigen Vervoerders Organisatie (E.V.O.) binnengekomen. Vooral over gevaarlijke wegsituaties werden vele opmerkingen gemaakt, waarvan de E.V.O, mede aan de A.N.W.B. en de K.N.A.C. kennis heeft gegeven. Daarnaast namen suggesties voor verkeerstechnische maatregelen, die de veiligheid op de weg naar het oor deel der inzenders ten goede komen een belangrijke plaats in. Ook bracht een aantal chauffeurs wensen naar voren ten aanzien van het gebruik van richtingaanwijzers, spiegels, de verlichting en dergelijke. Uit de kwaliteit van de klachten en suggesties blijkt de over het al gemeen grote verantwoordelijkheids zin van de beroepschauffeurs. Het ligt tevens in de bedoeling over enige tijd uit praktische overwegingen in een aantal chauffeurspleisterplaat sen de klachtenboeken te vervangen uo°f "*ee®nbussen en voor de meest I ™j^Ide.v°Ue suggesties een kleine geldpnjs ter beschikking te stellen. Zodra het vliegtuig U in de hete Egyptische hoofdstad heeft achtergelaten, krijgt u een vreemde, beklemmende gewaarwording; U voelt heel tastbaar dat Europa achter U ligt en U wordt van meet af aan opgenomen in die mysterieuze oosterse sfeer. Als U vanuit Uw taxi, die U naar Uw hotel brengt, het straat beeld in U opneemt, krijgt U de indruk door een moderne stad met brede straten, fraaie ge bouwen en verkwikkende parken te rijden, maar dat een enorme onzichtbare hand hier mensen uitgestrooid heeft met donkere baar den, lange witte hemden en fraaie hoofddoe ken, die niet precies weten hoe men in een stad als deze leven moet. Uw chauffeur bijvoorbeeld slingert zich met gevaarlijke snelheid door het drukke verkeer. Hij houdt zijn ene hand onaf gebroken op zijn toeter, als wilde hij daarmee alle obstakels uit de weg ruimen. Honderden andere wagens brullen op dezelfde wijze en wielrijders, soms met grote manden op hun hoofden, rijden hier kris kras doorheen en heb ben vaak behalve een heuse toeter, die doorlo pend gebruikt wordt, ook nog een snerpende bel op hun voorvork gemonteerd, die door de wielen in werking wordt gezet en die dus on afgebroken rinkelt. Het aanhoudende lawaai gaat op Uw zenuwen werken, maar plotseling ziet U daar, midden in de stad, enkele Fellahs wier kamelen heel rustig voortwiegen en hun weg door het enorme lawaai zoeken. Deze boerenbevolking en hun beesten schijnen zich sneller aan dit stadsbeeld te kunnen aanpassen dan de Europeaan moskee bevinden zich geen zitban ken. maar wel vindt men er vaak fraaie tapijten op de grond liggen. Een typisch verschijnsel is, dat de vrouwen zoveel mogelijk afgeschei den leven en dat ze, als ze op straat komen, gehuld zijn in een lang zwart kleed dat van hun hoofd haar tot op de grond afhangt en hun gezicht vaak geheel bedekt. Toch is deze sluiering en afgeschei denheid der vrouwen niet uitdrukke lijk door de plichtenleer in de Ko ran voorgeschreven, men ziet dan ook vrouwen met moderne opvat tingen, die maar het halve gezicht gesluierd hebben, terwijl de meest moderne reeds op zijn Europees ge kleed gaan. Ook treft men vaak vrouwen aan, die hun lange zwarte kleed teruggeschoven hebben en met een (vaak geleende) baby aan de borst de vreemdeling tot medelijden bewegen, om hem zo enkele pias ters armer te maken. Een groot gedeelte van de man nen blijken ware levenskunstenaars te zijn. Als ze honger hebben trachten ze wat te verdienen, maar zodra ze hun maag vol hebben, liggen ze languit in hun lange witte gewaden in de smoorhete zon in het park, of drin ken ze half versuft door de grote waterpijpen iets in een cafeetje, waar anderen met grote gebaren heftige disputen houden. Zijn ze ergens vast te werk gesteld en verdienen ze en kele piasters meer, dan huwen ze nog een tweede of derde vrouw, want volgens hun huwelijksrecht mogen ze maximaal vier vrouwen tegelijk hu wen. Des avonds vindt men veien in drinkgelegcnheden. waar ze met luide uitroepen de schone danseres sen opzwepen, die met hun ratelen de kleppers op de maat van een stpeds terugkerende melodie haar oosterse dansen uitvoeren. Overvragen en afdingen schijnt de Egyptenaar ingeboren te zijn. Cairo is het centrum der Moham medaanse wetenschap. D moskee El-Azhar die er met haar 400 zui len in 969 werd gebouwd, is een soort Islamitische Universiteit, die beschouwd wordt als de belangrijk ste en heiligste theologische school van de Sunnitische Islam, met een grote invloed in het gehele land. Want van de twintig miljoen inwo ners van het land zijn er ruim 38 miljoen Mohammedaans. Het gehele leven in deze hoofdstad is doortrok ken door deze godsdienst. Behalve de El-Azhar en de Amr- moskee, welke laatste omstreeks 700 werd gebouwd door een Arabisch veldheer, zijn er tal van kleinere, soms erg vervallen moskeeën, waar druk gebeden wordt. De architec tuur van deze gebedshuizen is nogal eens verschillend; aanvankelijk be stonden ze uit een langwerpig plein, waar de gelovigen met hun voorgan gers baden. De afsluiting hiervan werd soms gevormd door zuilenrijen maar de Amr-moskee schijnt vroeger geen moskee-hof te hebben gehad. Zij bevatte voor het eerst een kan sel en een gebedshuis, die de rich ting van Mekka aanduidt omdat hel Mohammedaanse plichts'gebed, dal 5 maal per dag moet worden gehou den, met het gezicht in de richting van Mekka moet gebeuren. Onder invloed van de Christelijke kerken werd later de minaret arn de mos kee gebouwd, een toren die uit steeds smaller wordende verdiepingen be slaat en vanwaar de gelovigen tot het gebed worden opgeroepen. In de Als u door de bazaar zwerft, waar de straatjes vaak niet breder zijn dan een meter, vindt u tal van kleine winkeltjes, waar de mooiste snuisterijen, kunstig ivoorsnijwerk en tal van lederen artikelen te kust en te keur liggen. Gaat u met een uwer vrienden zo'n minuscuul klein win keltje binnen om een fraai bewerkte pouf voor een Nederlandse kennis of een kameelzadel voor uw vrouw te kopen dan zal de Oosterling vaak eerst wierook voor u branden, waar door de kwade geesten verdreven worden. Met een verbluffend gemak zal hij u voor een fraai ivoren beeldje 200 gulden vragen en met grote handig heid dringt hij u zijn waar en prijs op. Maar dan zal uw vriend het gesprek overnemen en na een half uurtje van loven en bieden, met grote ge baren en levendige discussies in het Arabisch, zal de prijs langzamerhand zakken, totdat u datzelfde beeldje voor twee tientjes mee kunt krijgen. En doet u dat niet, dan volgt de verkoper u zelfs enkele straten ver, waardoor de prijs nog eens 5 gulden zakt. Zelfs de meest eenvoudige schoenenpoetser zal u een gulden vra gen voor het schoonmaken van uw schoeisel, als hij merkt dat u vreem deling bent. Twee of drie straten ver loopt hij met u mee, als u niet op zijn aan bod ingaat en tot uw stomme ver bazing neemt hij dan genoegen met een halve sigaret, waar hij zeer in genomen mee is. Intussen dient u voortdurend op uw tellen te passen, want met on gelooflijke handigheid verdwijnt uw portefeuille^ of horloge. Uw correspon dent was tijdens de eerste wandeling in de omgeving van het hotel reeds zijn kostbare vulpen kwijt. Men steekt die in Egypte dan ook nooit, zoals m Nederland, in het iaszakje bij de revers, want daaraan ziet men reeds dat u niet voldoende bekend bent met de mentaliteit van het land...

de Stem | 1956 | | pagina 13