Vitamine Chefarine 4 GOLDEN FICTION GESTOLEN GOED \:n verstopping Genowefa Jamroziak nu terug naar het kamp TIMS1M I li Meningen en Commentaren 4-voudige bestrijding van pijnen en griep! Kerk wegens gevaar van instorting gesloten AT EEN ONDERLIJKE ERELD RADIO land lilingproef I van het unl- tmonie ,,Ril- pllen-actie ge goed saldo aan de tchool TWEEDE BLAD p^(§ïiui DINSDAG 27 MAART 1956 OMSTREDEN MOTIE TOETSING NODIG NIET OP ééN LIJN j Gewelddaden op Cyprus. Fort van koning Herodes ontdekt Pcron: ik vraag; u mag draaien Palmpasenoptocht in Maastricht Onder ons gezegd: toch maar liever Na een jaar kuren genezen Maar zij komt bij ons terug Verkiezingen in Tunesië Het zware verkeer de oorzaak Luchtvaart overeenkomst Sovjet-Unie Afghanistan overheerlijk 5 BRIEF 5 TELEVISIEPROGRAMMA'S Geef de strijd niet op tegei door Clarence Budington Keil and G r i I'ctor van het Ivij hem meer >m toekwam Imeeste voor- l/.ake de be- arover wij Jrder op dat ■/oor meisjes 1 door de ver let een acade- le vereniging |ienst tegen- zolang nie- leze taak ont- Jtary interna- Iden voor de |gelijke voor- hter merkte, 1 Rotary geen luden worden pk verleden dag niet door lerd heeft hij Ihtingsmiddag lirager. gelijke- lwel te Goes, pr omdat men kur.digen kan Izelfde werk BIJ NACHT SP". zaal gaven |ers van de |angroep, hun Iet was een |k, toneel en de verken- leste beentje rond de cow- kelaar en de I oogstten me. dankte mr. fen leiders en iger bloemen CTIE. pais vroeger, de taak der waarschuwde denkbeeldige offerzin niet men ook de Icepteren niet Ischool hebben ontactavonden Iders der kin- pnd personeel. ouders veel Ideze avonden pnderd vaders de avonden. M. Cosijn de Itond men nog Iver deze con- is een reuze belegd per anneer een chts de ou- klas aanwe- an de school, melde hen in een kort gen. Daarna emaakt door terwijl hier g werd gege- ilokalen. Met ouders deze ouders terug ad zit. Op de a de verschil- ;chriften der deze kon in- vijzer gaf een en de kinde- oe dit plaats ethoden wer- gaan richtte kele woorden waren vooral dige raadge- hoopt het on- aet dergelijke Sr zal natuur- d in gebracht elijkheid over- s gelegenheid (m te volgen, anen zien hoe s leren. Mo an ouderavond waarbij alle uitgenodigd. DETE. muziekschool mper Gaude- ppelijke goed- aaar statuten. O. Gielliet de ntvangen tot ar vereniging. uur: Terug uit w 8 uur: Ont ren van Texas, pia 8 uur: Mag- uur: De We- louw: Vergade- Anna. Luxor: Vlaamse Opera ur: The Racers. "en van Texas. >ia 8 uur: Mag- uur: De we- Anna. Luxor: TN de gemeenteraad van Breda is onlangs een beginseluitspraak gevallen omtrent een subsidie-aan vrage voor het maatschappelijk werk van Humanitas. Dit uitspraak werd uitgelokt door een motie van socialistische zijde. Daarin werd gesteld, dat het niet tot de bevoegd heden van de raad behoort zich t.a.v. de levensbeschouwing van de ingezetenen partij te stellen door te weigeren subsidie te verlenen voor bepaalde activiteiten, verricht op basis van een bepaalde levens beschouwing, terwijl men soortge lijke activiteiten, op andere levens beschouwelijke basis wel steunt. Doet een gemeenteraad dat wel, aldus de motie, dan zou hij de gees telijke vrijheid en de verdraagzaam heid schaden en aldus het algemeen welzijn niet dienen. Deze motie is verworpen met de stemmen van katholieken en pro- testants-christelijken tegen, van so cialisten en liberalen vóór. De Nieuwe Rotterdamse Courant meent, dat hierdoor is uitgespro ken, dat een college als een ge meenteraad een geloof kan belijden en wel bij meerderheid van stem men. Die meerderheid zou de grote goederen van geestelijke vrijheid, verdraagzaamheid en gerechtigheid afschuwelijk hebben mishandeld. Ook in Tilburg en Oss is dit mis drijf gepleegd. Daarentegen krijgen Den Bosch en Bergen op Zoom een pluim, omdat ze een subsidie aan Humanitas toestonden. Een kwestie met vele facetten wordt hier wel heel simpel gesteld. Trouwens niet voor de eerste keer. We willen er dan, ook voor de zo veelste maal, nog wel eens iets van zeggen. j^ATEN we dan eerst vaststellen, dat niemand, ook geen enkele humanist, vrijheid en verdraag zaamheid als onbegrensde groot heden ziet. Wie om het eens heel kras te stellen in ons land op grond van levensbeschouwelijke motieven polygamie, weduwenverbranding, naaktloperij zou willen propageren, zou onmiddellijk zijn activiteit ver boden zien. Wie vrijheid zou vra gen voor anti-semitische ophitsing, ook al op grond van een levensbe schouwing, kan vast niet op steun van de humanist rekenen. Wat dus in de socialistische motie, bij de Bredase raad ingediend, werd ge steld, gaat in haar absoluutheid en onbeperktheid ook vooi; de huma nist niet op. In de litteratuur over deze kwestie wordt dan ook meest al de uitdrukking „achtbare levens beschouwing" gebruikt. Deze term echter veronderstelt al een toetsing aan normen. De overheid kan daar aan niet ontkomen, voorzover ze haar taak verricht als behoedster van het concrete algemeen welzijn. Nu rijst dan de vraag: Mag die toet sing, gezien de concrete omstandig heden van de Nederlandse samen leving, zó ver gaan, dat ze ook on derscheid maakt tussen een christe lijke en niet-christelijke levensbe schouwing? Anders gevraagd: Is dit Nederland in zijn historische ont wikkeling en zijn concrete situatie al dan niet een God-erkennende staat? Draagt hij nog een christelijk karakter? Deze vraag nu wordt in katholieke en protestants-christe lijke kring vrij algemeen positief beantwoord. Dit is geen kwestie van meerderheid van stemmen. Dit Is een vaststellen van een feit. Hier kan ook geen neutraliteit gelden. Als de overheid .zou moeten vast stellen, dat onze staat niet langer 'n God-erkennend karakter draagt, dan zou dit betekenen, dat onze staat God-niet-erkennend is. De mogelijkheid is niet uitgesloten, zo stelt men van katholieke zijde in een rapport van het Nederlands Gesprekscentrum vast, dat de ont- kerstennig van ons volk op de duur zo ver kan voortschrijden, dat de christenen inderdaad onder het juk der humanisten moeten doorgaan, ja zelfs in geweten verplicht kun nen zijn om de God-niet-erkennen- de staat te aanvaarden. Zo ver is het thans echter zeker nog niet. ALS de overheid aanneemt, dat onze staat nog steeds een God- erkennende staat is, betekent dit niet, dat de humanisten ook niet als volwaardige burgers zouden er kend worden. Het beleven, belijden en propageren van hun inzichten staat hun vrij. Er kan echter niet erkend worden, dat geestelijke ver zorging volgens het a-godsdienstig humanistisch beginsel principieel op een lijn zou staan met de gods dienstige verzorging. De humanis tische levensbeschouwelijke ver zorging staat op een ander plan. Van dit standpunt uit zal de over heid dan ook de aanvragen om sub sidie van humanistische zijde kun nen bezien. Waarbij tevens ook duidelijk dient te worden vastge steld, dat „buiten-kerkelijk" geens zins gelijkgesteld kan worden met a-godsdienstig, terwijl a-godsdien stigheid zich zelfs ook nog in an dere gestalten dan het moderne humanisme kan openbaren. In een rapport van het Centrum voor Staatkundige Vorming te dezer zake wordt geconcludeerd: „Het Humanistisch Verbond zal uit eigen kracht in de vrije sector van het maatschappelijk leven moeten aan tonen dat het èn exponent is van een belangrijke groep èn in een door die groep werkelijk gevoelde behoefte aan humanistische levens beschouwelijke verzorging metter daad voorziet." Doch ook als de algemene toe stand of een locale situatie zodanig zou evolueren, dat er aanleiding ontstaat voor subsidiëring van hu manistisch werk, zal toch altijd het verschil tussen godsdienstige en levensbeschouwelijke verzorging zijn invloed doen gelden. Dit is de volkomen „achtbare1 redenering, welke de katholieken in hun overgrote meerderheid op dit vraagstuk toepassen. Men kan niet met goede reden volhouden dat ze indruist tegen de welbegre pen verdraagzaamheid noch tegen het algemeen welzijn. Men is niet alleen geneigd, spoedig te geloven, wat men hoopt, maar ook, wat men vreest. (Advertentie) .'Vief werkelijk betrouwbare middelen j helpen elkaar en doen wonderen I (helailne „4" bestrijdt Uw klachten met 4 middelen tegelijk. Deze gecombineer de werking brengt baat, vaak ook dan wanneer andere middelen talen I m n Zondagavond zijn twee gemaskerde mannen een winkel te Kolossi, enige kilometers ten westen van Limassol, binnengedrongen. Zij schoten een Cy prische Turk dood. Dezelfde avond is een handgranaat geworpen op de binnenplaats van het politiebureau van een dorp bij Kyrenia. Het pro jectiel ontplofte niet. Een Israëlische archeologische ex peditie heeft, naar men gélooft, in het oude Joodse fort Massada, op de rotsen, die uitzien op de Dode Zee, het arsenaal en de voedselvoorraden van koning Herodes aan het licht ge bracht. Dit is medegedeeld door de leider van de expeditie, dr. Johanan Aha- roni. Volgens dr. Aharoni zijn vond sten gedaan, aan de hand waarvan kan worden aangetoond hoe het ar senaal door brand werd verwoest voor de komst van de oprukkende Romeinse troepen. Het bolwerk viel de Romeinen in han den en de 960 verdedigers pleegden zelfmoord. De voedselvoorraden wa ren niet in brand gestoken. De ex peditie heeft de overblijfselen aange troffen van grote potten. Dr. Aharoni heeft verklaard, dat de vondsten klop pen met de beschrijving van het fort en de verovering ervan door de Jood se historicus Flavius in zijn werk „De oorlogen van de Joden". Hierin vertelt hij, dat de verdedi gers het gehele fort in brand hadden gestoken doch de voedselvoorraden spaarden om de Romeinen te kennen te geven, dat zij niet wegens gebrek aan voedsel de strijd hadden opgege ven. De Argentijnse politie heeft meege deeld, dat een jeugdige Peronist te Becaar, in de provincie Buenos Aires is gearresteerd. Hij was in het bezit van een in Panama opgenomen grammofoonplaat met instructies van de gewezen pre sident Peron voor een verzetscam- pagne van zijn aanhangers tegen de regering van generaal Aramburu. Zondag zijn te Avellaneda, een voor stand van Buenos Aires, saboteurs bij een spoorlijn door de politie ver rast. Er ontstond een vuurgevecht. De saboteurs wisten te ontsnappen. In de provincie Cordoba zijn 27 wa gens van 'n goederentrein ontspoord. Door Maastricht trok zondagmiddag een fleurige en grote palmpasenop tocht, waaraan door meer dan 1.000 kinderen werd deelgenomen. De Trichtse verkennersband „Sterre der Zee" en de fanfare „Kunst na Ar beid" zorgden voor een demonstratie ve muzikale opluistering. Op het Vrijthof werd aan mgr. P. J.M. Jenneskens, deken van Maas tricht en aan wethouder G. Gijbeis loco-burgemeester, palmpasen aange boden. Via de markt trok de stoet naar het ziekenhuis St.-Annadal, al waar een rondtocht werd gemaakt door de tuin. Bijna 600 zieken ont vingen van de kinderen een palmpaas. (Advertentie) Bekende mensen over een bekende sigaret {12 Tom Manders in civiel met Tom Manders in zijn creatie van Dorus, de hoofdfiguur uit „Rendez-vous in St. Germain des Prés", het populaire televisieprogramma. Een gulden genieting voor 80 ct. (Advertentie) Vorige week hebben wij afscheid genomen van Genowefa Jamroziak. Gisteren is zij, in het gezelschap van haar in Breda wonende landgenote mevrouw Galas, teruggekeerd naar het ontheemdenkamp in west-Duits- land. Genowefa.... Kent U haar nog? Zij is het Poolse meisje, dat vorig want diewardt beschermd door het bestanddeel Chefaroa Het nationale front, bestaande uit de nieuwe - grondwetspartij en ande re partijen, heeft alle 98 zetels ver overd in de eerste nationale verga dering van een onafhankelijk Tun.esië bij de algemene verkiezingen die zon dag zijn gehouden. Op het front zijn 597.763 stemmen uitgebracht. De communisten kregen slechts 7.352 stemmen en de onafhan- kelijken een paar honderd. Van de 726.168 kiesgerechtigden hebben 606.899 gestemd. De anti-Franse aanhangers van Sa- lah ben Joessef, de gewezen secreta ris van de nieuwe grondwetspartij, hebben de verkiezingen geboycot. De assemblee zal een grondwet voor Tunesië opstellen. Zondagmorgen heeft de pastoor van de parochie van St.-Joan de Doper te Vlaardingen aan zijn parochianen meegedeeld, dat het kerkgebouw we gens gevaar van instorting gesloten moet worden. Het kerkgebouw, staande aan de Hoogstraat te Vlaardingen, werd in 1869 gebouwd naar de plannen van de architect P. J. H. Cuypers. Reeds in 1916 had een grondige restauratie plaats en in 1949 werd een rapport opgesteld, waarna nieuwe herstel werkzaamheden plaats vonden. On langs vertoonde zich in de zuidelijke gevel wederom een scheur, waarna een onderzoek werd ingesteld. Daar bij werd geconstateerd, dat de hoofd- muur met kolommen aan de zuidzijde ontstellende werking vertoont, zodat er kans is op instorten van de hele gevel. Aangenomen moet worden, dat het intensieve en zware verkeer van de laatste jaren, benevens het zware heiwerk in de omgeving voor de l nieuwbouw, het proces van de wer- I king in de kerkopbouw en verzakking I van de paalfundering verhaast heb- j ben. i Het ingenieursbureau, dat het on derzoek instelde, achtte de toestand j dermate precair, dat het moest advi- seren de kerk voor de diensten te i sluiten en op korte termijn maatrege- I len te doen treffen tot stutting van de linkermuur en de kolommen. De mo- j gelijkheden van restaureren zijn zeer kostbaar, zodat beter een nieuwe kerk kan worden gebouwd. Gezien dit rapport en gelet op het advies van de centrale bouwinspectie werd door het bisdom aan de pastoor machtiging verleend het kerkgebouw voor de diensten te sluiten. jaar, dank zij de bijdragen van tallo- zen van onze lezers, naar Nederland kwam, om ir\ het sanatorium ,,De j Klokkenberg" te worden verpleegd. Na een jaar is zij volkomen gene zen. U hebt haar het grootste ge schenk gegeven: de gezondheid. Voor Genowefa heeft het leven weer zin en betekenis gekregen, ook omdat zij nu een levensdoel heeft. Zij zal na melijk, over enkele weken al, terug keren naar ons land en dan trachten hier een nieuw bestaan op te bouwen. Zij heeft Nederland en de Nederlan ders lief gekregen tijdens haar ver blijf in het sanatorium. Genowefa vloeide over van dank baarheid, toen zij de vorige week de mensen kwam bedanken, die de hon derden milde gevers vertegenwoordig den. Deze lente betekent immers ook een lente in haar eigen bestaan Genowefar bedankte de haar onbe kende gevers, zij dankte de Polen uit Breda en omgeving, die haar zo veelvuldig hebben bezocht, de men sen die haar brieven hebben geschre ven of die haar pakjes stuurden, om haar de tijd zoveel mogelijk te be korten. Dankbaar was ze ook en vooral de zelfopofferende mensen in „De Klokkenberg" door wier be kwaamheid en goede zorgen zij zich nu genezen mag noemen. Ja, het is een blij mensenkind, dat in het ontheemdenkamp terugkeert. Een nieuw leven wacht haar straks. De actie „Kinderen met grijs haar" die twee jaar geleden werd 'ingezet, is nu definitief beëindigd en wij mo gen tevreden zijn over de resultaten. Van de resterende gelden uit het fonds voor Genowefa zijn de nodige kledingstukken en andere zaken aan geschaft, zodat Genowefa in Neder land een in alle opzichten goede start kan maken. Wij wensen haar heel veel zegen en voorspoed. Volgens een bericht van het sovjet persbureau ,,Tass" zal tussen de sov jet-unie en Afghanistan een geregelde luchtverbinding tot stand komen krachtens een op 24 maart in Kaboel getekende overeenkomst. (Advertentie) Friese beschuit óverhf De heer en mevrouw Poole J uit Morwell in Australië de- den een brief op de post. Het J schrijven was geadresseerd aan familieleden in Engeland en bevatte de heuglijke tij ding, dat het gezin Poole was uitgebreid met een zoon. De familieleden zijn er nu allemaal van op de hoogte, maar als men weet, dat de brief vier jaar en drie maan den geleden werd gepost, ko men de zaken toch wel enigs zins anders te staan. De baby, waarover in het schrijven t sprake was, is al lang geen J baby meer. Bovendien heb- ben de heer en mevrouw Poole t nadien nog drie kinderen ge- J kregen. t De posterijen zeggen, dat ze t J niets aan de vertraging kun- t t nen doen. De brief was onder J de bodem van de brievenbus t geraakt. „En daar kijken Wij J niet bij elke lichting", zeggen t de postjongens. Boos De heer Walter Depew uit het vu rige El Monte in Californië, werd een bar uitgezet omdat hij t'e veel praatjes kreeg. Hij maakte zich hierover zo kwaad, dat hij thuis zijn auto ging halen en daarmee dwars door het betreffende gebouw heen reed. Er vielen verscheidene gewon den, waaronder de ondernemende chauffeur zeif. Chocolade In Amerika behoort chocolade ook al tot de geheime wapens. Men heeft er nu stiekum een soort ontwik keld, die zelfs bij een hitte van 100 graden Celcius niet smeit. Men meent, dat zoiets wel eens nuttig kan zijn in het vuur van de strijd. Koopje De Verenigde Staten hebben een complete stad te koop. De plaats heeft ruime, modern aangelegde wegen, een kerk, een bioscoop en gerieflijke huizen voor 4000 men sen. De kwestie is, dat de stad werd bewoond door de mensen, die hielpen bij de aanleg van een stuwdam in de Missouririvier. De dam is onlangs klaar gekomen en de arbeiders zijn weggetrokken. De regering wil voorkomen, dat het een verlaten stad wordt en zoekt nu naarstig naar belangstel lenden. De aanleg van de plaats heeft indertijd 32.140.000 gulden gekost. Baby-sit Een echtpaar te Denton wilde wel eens een avondje gezellig naar de bioscoop. Het verzocht een buur vrouw dat ene avondje op de kinde ren te komen passen. Toen de ech telieden van hun uitje terugkeerden zat er een andere buurvrouw in plaats van de gevraagde. Die moest namelijk juist voor het afgesproken uur hals over kop naar het zieken huis worden gebracht. Zuinig Juffrouw Betty Miller, die werkt op het gemeentehuis van het Engel se plaatsje (Rochester, heeft een goe de beurt gemaakt bij de burgemees ter. Zij tikte in haar vrije tijd het financiële jaarverslag van de ge meente over. Ze deed dat zo dik wijls dat alle betrokkenen er een exemplaar van konden krijgen. Zo doende bespaarde zij de gemeente f 4000 aan drukkosten. Belasting De Amerikaanse regering heeft in de 43 jaar, dat zij in komstenbelasting heft, een bedrag van 560.000.000.000 dollar binnengekregen. Al dus is de schatting van een ambtenaar bij de belasting dienst. die dat in zijn vrije uurtjes heeft uitgerekend. Kanaries De bewoners van een flatgebouw in een voorstad van Parijs hebben hun leven te danken aan vijftien kanaries. Een van de bewoners werd 's nachts gewekt door het onrustig fluiten van de beestjes. Hij stond op en ontdekte daardoor, dat de hoofdleiding van het gas gesprongen was. WOENSDAG 28 MAART HILVERSUM I 402 m: VARA: 7.00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. 8,00 Nws. 8,18 Gram 8,50 V. d. huisvr. 9,00 Gym. v. d. vrouw 9,10 Gram. 9,35 Waterst. 9,40 Gr. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10,20 V. d. vrouw ll.Oo Gevar. progr. 12,00 Lichte muz. 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 V. h. platteland 12,38 Instr. kwint. 13,00 Nws. 13,15 Tentoonstellingsagenda 13,18 Dansmuz. 13,45 Medische kroniek 13,55 Gram. 14,30 V. d. jeugd 16,00 V. d. zieken 16,30 Gram. 17,00 Orgel en zang 17.25 Lichte muz. 17,50 Regeringsuitz. Rijksdelen overzee: Muziekleven in Su riname door L. Meursinge 18,00 Nws. en comm. 18,20 Pianospel 18,30 Act. 18,40 Hammondtrio 19.00 V. d, jeugd 19,10 Weerstanden, toespr. 19,25 VARA-varia. VPRO: 19.30 V. d. jeugd. VARA: 20,00 Nws. 20,05 Tussen de regels door 20,15 Gevar. progr. v. d. mil. 21,00 Beschuit met muisjes, hoorsp. 22,10 Lichte muz. 22,35 Tussen mens en nevelvlek, caus. 22,50 Gram. 23.00 Nws. 23,15 Soc. nws. in Esperanto 23,20-24,00 Gram. HILVERSUM II 298 m. NCRV: 7,00 Nws. en SOS-ber. 7,10 Gewijde muz. 7,45 Een woord voor de dag 8,00 Nws en weerber. 8,15 Gram. 9,00 V. d. zieken 9,25 V. d. vrouw 9,35 Amus. muz. 10,00 Gram. 10,30 Morgendienst 11,00 Gram. 11,05 Het einde van een keizerrijk, hoorspel 12,00 Surinaamse volksmuz. 12,30 Land en tuinb. meded. 12,33 Gram. 12,53 Gram. en act. 13,00 Nws. 1315 Metropole ork. 13,0 Gram. 15.30 Cello en piano 16,00 V. d .jeugd 17,20 Gram. 17,40 Koersen 17,45 Orgelspel 18,15 Gram. 18,25 Koperensem ble 18,45 Spectrum van het ohr. organi satie- en verenigingsleven, caus. 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Oude muz. 19,30 Buitenl. overz. 19,50 Gram. 20,00 RadiO' krant 20.20 Radio Filharm. ork. en soliste 21,15 Lijdensoverdenking 2145 Gram. 22,10 Vocaal ens. 22,45 Avondoverdenking 23,00 Nws. 23,15 Schaaktoernooi en sportuitsl. 23,25-24,00 Gram. BRUSSEL 324 m: 11,45 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Programma over Mozart 14.00 Operette- conc. 15,00 Kamerork., solistenkoor en sol. 15,55 Japanse muz. 16,15 Omr. ork. 17,00 Nws. 17,10 Kamermuz. 17,50 De boe- kenmarkt 18,00 Klankbeeld 18,30 V. d. sold. 19,00 Nws, 19,40 Volksliederen 20,00 Hoorsp. 21,10 Verz. progr. 21,30 Amus. muz. 22,00 Nws. 22.15 Mezzo-sopr. en piano 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL 484 m: 12,00 Gram. 13.00 Nws. 13,15 Gram. 14,10 Idem 14,15 Parsi fal opera (le acte) 16,25 Gram. 16,45 Koorzang 17,00 Nws. 17,15 en 17,30 Gram. 19,30 Nws. 20,00 Ork. conc. en koorzang 21.40 Volksmuz. 22,00 Nws. 22,15 Vrije tijd 22,55 Nws. KRO: 17,00-17,40 V. d. jeugd, NTS: 20,15-21,45 Filmprogr. FRANS België: 18,45 Testbeeld 19,00 Kunstoverz. 19,30 V. d. kind. 20,00 Act. 20,15 Nws. 20,40 Progr. v. Parijs. Daarna wereldnws. VLAAMS België: 17,00 V. d. kleuters 17,20 De hel van de jungle 17,30 Tussen water en wind 19,00 Testbeeld 19,15 Gr. 19.30 Openingsbeeld 19,31 Nws. 20,00 TV- sple 20,30 De bedrogen kadi, opera 21,30 Nws. (Advertentie) DIT IS manier om verstopping te overwinnen: Drink '8 morgens vroeg en 'a avonds voor het naar bed gaan een gla» water en ga op een vast uur van de dag naar het toilet. Neem eerst een week elko avond twee Carters pilletjes - 2e week: elke avond één - 3e week: om de andere avond één. Daarna niets meer. Want Carters Leverpilletjes zorgen voor de gal toevoer die nodig is om het voed sel beter te verteren en de darmen te ontlasten; ze maken bovendien dat de Ingewanden daarna op eigen kracht regel matig blijven werken. Zó helpen Carters Leverpilletjes u helemaal van hardlijvig heid af, u is een ander mens. En mocht u later door zorgen, door te veel eten, overver moeidheid of gebrek aan beweging toch nog eens verstopt raken, dan zijn een paar Carters pilletjes voldoende om u vlug weer op gang te helpen. Vraag naar CARTERS LEVERPELLETJES f UÜ per flacom. 17) „Ik moet altijd van u horen dat ik aan mijn werk moet gaan" zei ze, terwijl zij de dansvloer opgleden. „Omdat je altijd ergens schijnt te moeten zijn waar je niets te maken hebt. Die japon is niet bij Prothero gekocht." „Nee", zei ze. „Waarom niet? Zijn onze model len niet „O, dat is het niet. Ik koop op re kening." „Op rekening. Waar?" „Bij Marchbanks" antwoordde zij. „Wat verdien je, meisje?" „Vijftig dollar". E™ hu jij je permitteren bij Marchbanks op rekening te kopen? Die japon heeft minstens tweehon derdvijftig gekost." „Een vriendelijke heer betaalt mijn kleren zei ze uitdagend. „Wel, heb ik van mijn leven!" „O. t is in orde. Mijnheer Prothe ro weet er van. Hij begrijpt het vol komenZe amuseerde zich koste lijk. „Hij weet dat een meisje zich onmogelijk van een salaris van vijf tig dollar kan kleden. Daarom ziet hij wat door de vingers." Zij kirde. „Ik ben heel, heel discreet. Er zal geen schandaal van komen." Mijnheer Wente bracht enige on samenhangende geluiden voort. „Mijnheer Wente" zei Sherry, „als een van de inkopers, om maar eens 'n voorbeeld te noemen, zijn assis tent een gemene poets zou willen bakken, zoudt u dan in staat zijn, het te doorzien? Ik bedoel als u van te voren een kleine wenk had gekre gen?" „Waar probeer je je neus weer in te steken?" vroeg hij, „welke inko per en welke assistent?" „Mijnheer Portman en mijnheer Newsome. „Juffrouw Madigan" zei Wente stijf, „uw privé-leven gaat mij niet aan, maar als u zich bemoeit met dingen die het beleid van de zaak raken Klets" zei Sherry. De muziek zweeg en Wente geleid de haar naar haar plaats. Hij keer de zich bruusk om. maar Sherry hield hem tegen. „A propos, mijn heer Wente" zei ze, „wat die vrien delijke heer betreft. Dat is mijn va der. U bent erg kwaaddenkend." Wente grijnsde breed. „Ik wilde je plezier niet bederven, dreumes", zei hij „ik weet heel goed wie je bent en wie je vader is." Newsome bracht haar kort na middernacht naar huis. Hij zorgde, dat zij veilig de huisdeur bereikte en bleef wachten tot ze goed en wel binnen was. Ze bedankte hem voor de heerlijke avond en zou vast niet gegild hebben ais hij haar gekust had. Maar hij maakte daartoe geen aanstalten en ze ging een beetje prui lend naar boven. Newsome bleef een ogenblik aarze lend staan. Hij liet haar niet graag onbeschermd achter. Maar tenslotte ging hij toch weg. Hij zou echter nog heel wat ongeruster zijn geweest als hij in een donkere portiek aan de overkant van de straat de korte ge stalte gezien had van dat zonderlin ge individu, dat naar de naam Mi- xis luisterde. HOOFDSTUK 8. Sherry Madigan las met zekere trots de advertentie van haar hand in de ochtendbladen. Het was een tweeledige aanbieding. Op de eerste plaats kwamen de uit de hand be drukte zuiver linnen tafellakens, ont- bijtlakens en servetten. Vervolgens kwamen de stellen van twee baddoe ken en twee washandschoentjes, ver pakt in speciale dozen. De prijs be droeg zes dollar negenenvijftig per stel, tegen zeven dollar achtennegen tig normaal. Dit was de aanbieding waarover Roger Newsome zich het hoofd brak, omdat het goed nog niet bin nen was. Portman had ervoor ge zorgd en Portman was naar het zui den gegaan om zijn relaties te be werken en had er Newsome mee la ten zitten. Het was geen normale transactie geweest, maar Portman had Roger niet in vertrouwen geno men. Wat gebruikelijk was. Portman was er de man niet naar om zijn assistent in de -geheimen in te wij den. Newsome had er alle correspon dentie op nagelezen, en alles scheen in orde. Maar de goederen kwamen niet opdagen, en er was niet veel tijd meer. De artikelen waren ken nelijk niet afkomstig van een van de gewone relaties. Niet van een der fabrieken waar mede Portman doorgaans handelde, doch van een ander concern dat van een speciale gelegenheid gebruik ge maakt had om een eerlijke cent te verdienen. Het scheen, dat de goede ren oorspronkelijk gemaakt waren voor Gammidge in Chicago, en Gammidge, een zaak, die uitsluitend in linnen en aanverwante artikelen deed, was door brand verwoest en had de bestelling geannuleerd. De mensen met wie Portman za ken gedaan had, hadden de waren voordelig van de fabrikant overge nomen cn met een kleine winst aan Portman doorverkocht. Het scheen dat Portman een heel goede slag ge slagen had, behalve dan dat de ta fellakens en de handdoeken met toe behoren nog niet gearriveerd waren. Newsome begon zich nu ernstig ongerust te maken. Interlocale tele foongesprekken waren duur, doch hij achtte het verantwoord er thans toe over te gaan. Het resultaat was on rustbarend. Hij kreeg ontwijkende antwoorden. Waar de goederen za ten, kon hij niet ontdekken. Hij werd van de een naar de ander verwe zen en kreeg allerlei tegenstrijdige berichten. Newsome overwoog ern stig om zijn moeilijkheden aan de ar tikelchef voor te leggen maar hij be sloot zijn zorgen voorlopig nog met niemand te delen. In plaats daarvan ging hij naar bo ven om met mevrouw Brixton te pra ten. Doch mevrouw Brixton was in conferentie met een aantal personen van de bedrijfsleiding. Hij bleef staan bij Sherry's lessenaar. „Ik zit op de wip" zei hij somber. „Het spul komt maar niet opdagen. Ik had er met Brixton over willen spreken. Misschien kunnen we nog dadelijk een advertentie plaatsen waarin we de aanbieding annuleren. We kunnen zeggen dat door onvoor ziene omstandigheden de goederen niet zijn aangekomen." „Dat geeft moeilijkheden" zei Sher ry. „Je zou zo zeggen" merkte hij sar castisch op: „een klap in het gezicht van Prothero. terwijl alle linnenza ken in de stad in hun vuistje la chen." „Je hebt nog vierentwintig uur." „Om op een vulkaan te zitten" gaf Roger ten antwoord. „Dat spul komt vast niet." ,,'t Is jouw schuld niet." „Kan zijn. We hebben een reputa tie hoog te houden. En denk eens aan het geklets in de winkel. Ieder een zal er ons op aankijken." „Als je die aanbieding annuleert" zei Sherry, „dan kun je dat niet meer ongedaan maken. Maar als je blijft hopen en afwachten, komt al les miscchien nog op zijn pootjes te recht. Kun je je niet indekken? Ik bedoel, is het mogelijk ergens in de stad iets dergelijks op de kop te tikken?" „Geen schijn van kans. Zulke din gen liggen niet voor het opscheppen, 't Is een heel aparte aanbieding." „Bij mij gebeurt er altijd iets" zei Sherry. „Als alles verloren schijnt, dan komt er altijd plotseling uit komst Wachten en uitkijken is mijn motto en laat de kleine luitjes het voor je opknappen." „Wat voor kleine luitjes?" snauw de hij. „Die kleine wezentjes, die brave mensen uit de narigheid helpen" zei ze „Daar zijn ze gewoon dol op. Al toen ik klein was. Ze laten me nooit in de steek." „Ik ben vanmorgen niet bepaald in een optimistische stemming", zei hij. „en in sprookjes geloof ik al sinds jaren niet meer." „Dan ben je helemaal niet ver standig", zei zij. „Hoe moet je dan door het leven komen?" Ze sprak heel ernstig. „Waag het nooit, niet in sprookjes te geloven." Hij keerde terug naar zijn kantoor en liep tussen de tafels en toonban ken door, waarop een veelheid van dekensspreien, handdoeken, tafella kens, duur Iers linnen en kostbare Belgische kant was uitgestald. Hij zag een kleine man in een stoel zit ten wachten, zonder dat hij veel aan dacht aan het feit besteedde. „Hier is een zekere mijnheer Spee om u te spreken" zei de secretares se van Portman, en ze wees op de bezoeker die opstond en innemend glimlachte. „Mijnheer Newsome?" informeer de de bezoeker. „Dat ben ik. Wat kan ik voor u doen?" „Ik heb vanochtend een interessan te advertentie gelezen. Over die uit de hand gedrukte tafellakens en ser vetten. En de stelletjes..." „En wat is daarmee?" „Wel, dat is een populaire aanbie ding. Het is heel goed mogelijk dat u meer vraag krijgt dan u verwer ken kunt. nietwaar? Zo'n prachtige gelegenheid. Kan ik u misschien in- tersseren?" „Interesseren? Waarvoor?" „Wel, het toeval wil, dat ik een kleine partij van hetzelfde goed in huis heb. Ach, ik handel zo wat, links en rechts. Overal waar winst in zit. Ik moet het van een snelle omzet hebben." (Wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 3