De snelle woningbouw te "Vlissingen slaagde AAMBEIEN 75 c P orth State De vorstschade in de tuinbouw valt mee Noem uw De bouwcombinatie ziet perspectief in haar vinding Passieavond te Terneuzen door minstreel Jan de Nijs voortreffelijk! Oorlog in Kloosterzande Een lugubere vondst in Raamsdonksveer W1LKING i\| Geraamte onder keldervloer Onderzoek nog gaande 2 De eerste indruk Slik dit tabletje en stil de pijn HEMOTABS Ontspanning van de goede soort Solistenconcours te Kapelle iih naam Goede samenwerking bij grote oefening Vergadering Zeeuwse konijnenfokkers Drees antwoordt Gerretson „Citaat gaf een juiste indruk*' Krijgt Goes een dames-brandweer Walcheren MIDDELBURG VLISSINGEN Zuid-Beveland Hoogwaterstanden ZEEUWSCH-VLAANDEREN TERNEUZEN HULST AGENDA Heden Morgen DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 27 MAART 1956 Maandagmorgen, 12 maart j.l. constateerde notaris Verhagen te Vlis- singen, dat de bouw van de vier proefwoningen, welke de Zuid-Nederl. Bouw- en Handelscombinatie zich voorgenomen had te plaatsen aan de Jozef Israëlslaan zich in het volgende stadium bevonden: graafwerk voor de funderingen verricht, randbalken voor fundering aangebracht; beton- vloer over de randbalken voor de begane grond gestort en alle bouw materialen op het terrein aanwezig. Gister, precies veertien dagen later wandelden, met de directie een groot aantal persvertegenwoordigers in de beneden- en hovenvcr-1 - pingen van de vier Neboha-huizen dat is de naam die ze officiéél kregen en kon men zien ^at ze, ook wat de afwerking betreft, al voc" een goed deel gereed waren. Alleen schilder en behanger moeten deze week hun aandeel in dit buitengewone experiment leveren. Dan mag de grondprijs voor ieder huis is ongeveer 80 M2 grond nodig da f 500,niet te boven gaan. Is die prijs hoger, dan zal ook de huur stij gen, tenzij men met de gemeente een erfpachtregeling te bedingen weet. Nu gebleken is, aldus de heren Witlox^ de Regt en Wentirk, dat aan het theoretisch tijdschema volledig en gemakkelijk de hand kan worden gehouden, verklaren zij zich thans in staat en bereid dit type Neboha wo ning te bouwen, evenwel in com plexen van 50 stuks tegelijk in een bepaalde gemeente, waarbij het de bedoeling is niet meer dan 4 tot 6 De eerste indruk zuiver visueel viel mee, al is voor- en achter front wat smalletjes, n.l. vier meter. Van een klein portaal uit komt men in een flinke woonkamer die een grondoppervlak heeft van 22 m2 en ■daarachter bevindt zich de monta- keuken met Vaillantgeyser en koel kast en daarnaast weer het toilet en de warmuite, resp. met een opper vlakte van 5 en 2 m2. In de was ruimte is een groot en zeer practisch lavet aangebracht, compleet met mengbloksproeier, spiegel en planeet, zodat men deze ruimte kan gebrui ken voor douche, zitbad, wasgelegen heid en wastafel. Op de verdieping zijn 3 slaapka mers, resp. 13. 9.5 en 5 m2 groot. In drie der woningen is de trap naar de verdieping aangebracht in de woonkamer; terwijl in de vierde de trap vanuit het portaal naar bo ven gaat, wat ons meer voldeed. In de voor. en achtergevel is vrij veel glas aangewend, wat de lichtvoorzie ning ten goede komt. De huizen heb ben een plat dak dat met mastiek is afgedekt. De totale inhoud van de Neboha-woning is 228 m3, wat aan de krappe kant is, maar die de vergelij king met de z.g. duplex-woningen schitterend kan doorstaan. Ieder huis krijgt een schuurtje v-n 6 of 8 m2. DE HUURPRIJS. In een onderhoud met de directie, werd nog het volgende meegedeeld: De huurprijs der huizen, die in de vrije sector worden gebouwd, is be rekend op f 9.65 per week, plus een toeslag voor de geyser. (Advertentie) 'n geheel nieuw middel tegen woningen aaneengesloten te bouwen. Met verschillende gemeentebesturen zijn hierover reeds besprekingen gaande. Ook uit het buitenland komt belangstelling op verrassende wijze los. De directie is overtuigd, dat zij met haar systeem van bouwen een belangrijke bijdrage kan leveren voor het opheffen van de woningnood, staatsvijand no. één en een der groot ste sociale mistoestanden. Zij is de mening toegedaan, dat door het feit van snel te kunnen bouwen, thans een mogelijkheid wordt geschapen de vicieuze cirkel te doorbreken. In verband met de sociaal-economische gevolgen voor het Nederlandse volk, vraagt de combinatie dan ook aller r.r.dacht voor haar streven. De directie deelde nog mee dat in dien men op toeren is, men iedere week twintig van dit soort huizen kan bouwen en wel met de helft van het normale aantal bouwvakarbeiders terwijl men ook meer ongeschoolde krachten kan gebruiken dan bij de traditionele bouw. Uiteraard kan deze bouw niet toe gepast worden in kleine landelijke gemeenten, eerstens omdat er mins tens vijftig woningen van dit type tegelijk moeten worden gebouwd en ten tweede ligt een huurprijs van on geveer f 10,daar te hoog. Wij vernamen nog dat de combina tie vogt eigen risico bouwt en daar na probeert de woningen te verkopen aan pensioenfondsen, industrieën enz. Hemotabs - een geheel nieuw middel tegen die p ij n 1 ij k e aambeien. Deze tabletjes zijn prettig en gemakkelijk in te nemen - gewoon maar slikken met een beetje water - en geven een weldadige verlichting bij die pijnlijke aanvallen. Ge bruik van zalf of zetpillen wordt hierbij overbodig. Hemotabs werken van binnen uit, doen de zwellingen slin ken en bevorderen de ge nezing. Ze zijn bovendien zacht laxerend; herstellen de natuurlijke functies - zo belangrijk voor volkomen ge nezing en geven U langdurige vrijwaring, van pijn. f 1.50 per volledige kuur. - Bij alle apothekers en drogisten. *n Product van Griffiths Hughes Ltd., Mancheste*. De vier proefwoningen aan de Jozef Israëlslaan te Vlissingen. Vanaf de opzet van de Terneuzen- se instuif is het kapelaan Janssens bedoeling geweest van lieverlede de jeugd iets meer te geven dan gele genheid tot allerlei gezelschapsspe len. Zo heeft hij tussendoor reeds enige films vertoond en hij heeft kans gezien de aandacht te krijgen van Bach's Mattheus Passion. Dit op zich is al een prestatie. Want om een paar uur lang jonge mensen te boeien met een muziek van dergelij ke allure op gramofoonplaten valt niet mee. Maar kapelaan Janssen probeert het en wint. Hij ziet op kosten noch moeite, 'n Beetje meer subsidie van gemeentewege voor een jeugdwerk van dergelijke omvang zou beslist niet verspild zijn. BIZONDERE INSTUIF. Jan de Nijs de moderne minstreel met fluit en guitaar, met gedichten, liedjes en vertelsels is geen onbeken de meer in Terneuzen. Hij boeit zijn gehoor wie dit ook zijn; de ouderen en de jongeren. In zijn eerste deel van zijn Passie avond heeft hij met enkele voordrach ten sommige gebeurtenissen uit Jezus lijden gedramatiseerd. Hij deed dit voortreffelijk. Hij vertelde het verloop van Ju das' verraad van de man die Jezus geeselde en de senstationele vrijlating van Barabas. Suggestief en boeiend. Hij wisselde deze vertelsels af met liederen uit de vrome middeleeuwen en liedjes van eigen compositie. De jeugd luisterde over het algemeen zeer aandachtig. Het is niet altijd even gemakkelijk de aandacht van De gevolgen van de langdurige en strenge vorst van de afgelopen win ter zijn voor de tuinbouw nog niet helemaal te overzien maar toch ko men de Nederlandse rijkstuinbouw- consulenten in hun rapporten over deze zaak tot de conclusie, dat spe ciaal voor de groenteteelt de scha de minder ernstig is dan aanvanke lijk werd gedacht. Vooral het plant- materiaal is de winter betrekkelijk goed doorgekomen. De schade aan ingekuilde groen ten, zoals peen, kroten en knolselde- rie loopt uiteen en is het ergst in Brabant, waar plaatselijk tot 70 pet. van de op deze manier bewaarde groenten verloren is gegaan. De uien waren merendeels voor de vorst reeds verkocht. De boerenkool welke nog op het veld stond is verloren gegaan en de kwaliteit van de spruiten liep hard terug. De herfstprei moet als verlo ren worden beschouwd en de winter- prei welke thans nog wordt geoogst is van belangrijk mindere kwaliteit dan voor de vorst. DE BOOMGAARDEN. Over het fruit zeggen de rapporten van de deskundigen dat het nog niet mogelijk is met enige zekerheid de gevolgen te overzien welke de vorst voor de fruitboomgaarden heeft ge had. De algemene indruk is echter dat bij appels en peren de schade niet ernstig zal zijn. De bomen vertonen wel vorstsple- ten maar dat komt vaak voor na een strenge winter en later valt de scha de hierdoor, dikwijls mee. De moge lijkheid bestaat wel' dat de peren op kwee de meeste schade hebben opge lopen, maar ook hierover kan thans nog niet worden geoordeeld. Bij het kleinfruit heeft men de meeste schade geconstateerd bij de bramen. De verwachtingen voor dit prdukt in de komende tijd zijn dan ook niet gunstig. In het belangrijke Zeeuwse bramencentrum Kapelle - Biezelinge zijn reeds vele kwekers er toe over gegaan hun struiken te rooien om dat alles bevroren is. De schade aan de aardbeien is sterk afhankelijk van de leeftijd van het gewas. Ook de ligging van het perceel en het ras speelt een rol. Voor het belangrijke aardbeiencen trum rond Breda verwacht men dat de schade zal meevallen maar voor de omgeving van Zaltbommel houdt men rekening met een belangrijke oogstvermindering tengevolge van de vorst. jongens en meisjes van een jaar of zeventien te boeien. Maar ook hierin moet worden opgevoed. Stap voor stap moeten ze leren het schone te rug te vinden. Het is een werk van jaren, maar waard ondernomen te worden. Jan de Nijs kan daarin een zeer werkzaam aandeel hebben. Want op vele plaatsen in Nederland brengt hij dergelijke avonden altijd iets nieuws en altijd boeiend. En zo vertelde hij ..binnenkort start ik tezamen met m'n vriend Lou ten Bos (Dordrecht) met een spel waarvoor opvoeders en onderwijzers nu al een grote belang stelling tonen." VROLIJKHEID. Ook in een Passieavond weet Jan de Nijs nog een vrolijke noot te brengen door enkele aardige liedjes, vertelsels en voordrachten in Mid deleeuwse trant. Uitingen van het een voudige, probleemloze kinderlijke ge loof en vertrouwen van de vrome middeleeuwen die God als God be schouwden maar op hun hoede wa ren voor de duivel. Zij waren in ve le opzichten toch wel te benijden, de mensen die God en zijn Heiligen be schouwden met menselijke eigen schappen en er daardoor zo dicht bij stonden. Het was een zeer bijzondere instuif zoals kapelaan Jansen zei. Hij beloof de de aanwezigen nog meer van de ze avonden. Kapelaan Jansen heeft dit werk aangepakt. Het host tijd, moeite en geld. Maar hij maakt er wat van. Prestaties op hoog peil Zeer goede muzikale prestaties zijn er in hotel ,,De Zwaan" te Kapelle geleverd, waar veertig Zeeuwse mu zikanten hebben deelgenomen aan 't solistenconcours, dat werd georgani seerd door de Bond van Harmonie- en Fanfareverenigingen in Zeeland, in samenwerking met de muziek vereniging Ons Genoegen te Kapelle. De beschikbare wisselbeker en me dailles kunnen pas a.s, zaterdag wor den uitgereikt als het tweede deel van dit solistenconcours wordt ge houden. De beste prestaties werden geleverd door J. Welleman uit Kortr- gene op bariton welke 74 pnt. be haalde. Deze kreeg een boekenbon van de gemeente Kapelle. De heer A. Welleman, eveneens uit Kortge- ne en eveneens uitkomend in de ere- afdeling solisten, behaalde 73 pnt. en de heer P. Mol uit 's Heer Arends- kerke eveneens 73 pnt. Deze kwam uit in de eerste afdeling solisten. De muzikanten werden op de pia no begeleid door de heren P. de Rooy te Vlissingen en W. Harthoorn te Goes. Als bijzonderheid mogen we nog wel vermelden dat de 53-jarige We- meldingse muzikant J. Oudeman, die een 41-jarige muziekloopbaan heeft bij OKK te Wemeldinge. voor het eerst deelnam aan een solistencon cours en in de eerste afdeling een eerste prijs met 66 pnt. behaalde. (Advertentie) één kwaliteit: één prijs: CIGARETTES iM Verreweg de meest verkochte Amerikaan! De Nationale Reserve o.l.v. Kapi tein Fassaert hield een grote oefe ning in samenwerking met de Brand weer en de E.H.B.O. De brandweer dacht 's morgens om half 12, bij het loeien van de si rene, een ogenblik dat het spel al begon, doch het was niet voor een spel, dat ze opgeroepen werd maar voor de brand in Sluiskil. Gelukkig waren alle "brandweer-lieden op tijd terug voor de oefening. Toen dan ook op Hoek en Bos. op verschillende plaatsen rookwolken omhoog stegen, die een hevige brand moesten voorstellen, klonk dra het angstaanjagend geloei van de si rene over het dorp. Het vuur werd, met man en macht door de snel op de plaats des onheils zijnde brand weer bestreden. Hierbij vielen van zelfsprekend slachtoffers, hetgeen per telefoon gemeld werd aan de E.H.B. O., die hun centrale post in Hotel van Leuven gevestigd was. Ook was er een post op de boerderij van de wed. Baart, waar alles direct klaar gemaakt werd voor een snelle en goede eerste hulp. FLINKE KNOKPARTIJ. I B.O. arriveerde snel na de oproep, ze trotseerde alle gevaar en zocht de slachtoffers, die op de meest verbor gen plaatsen hun lot lagen af te wachten met beenbreuken, gapende wonden en maagbloedingen, zoch zon der een kik te geven, zodat het voor de helpers en helpsters niet altijd makkelijk was, deze luitjes «op te spo ren. Doch ze werden gevonden en keurig verzorgd, hetgeen allemaal verfilmd werd. Alle moeilijkheden werden op heel handige wijze opge lost. Toen de 2 handwagens van de B.B. bediend door de E.H.B.O., met de brancards arriveerden konden de slachtoffers naar de hulppost ver voerd worden waar dokter Hermans en een groepje helpers gereed ston den om de verdere verzorging op zich te nemen, waarna de slachtof fers heel snel genezen waren. Op Hoek en Bos ging de strijd on derwijl door totdat de Mouterij vero verd was. Toen werd de vrede gete kend. Er werd een afspraak gemaakt om deze zeer prettige en vooral leer zame middag binnenkort op Lams- waarde te herhalen. Ondertussen zat de Nat. Reserve ook niet stil, integendeel, van alle kanten klonk geknal en geknetter en hier of daar kwam een groene helm boven een aardappelhoop of nog verdorde haag uit, die direct weer weg dook voor de losse flod ders die van alle kanten op die helm gelost werden. De mouterij van de heer Menu, waar de vijanden zaten, werd omsingeld. Dit gebeurde na tuurlijk niet zonder de nodige tegen stand vanuit de mouterij, zodat er nogal goed geknokt" werd. Wat al len zeer op prijs stelden was de be langstelling van burgemeester en mevrouw van Hootegem, de secreta ris en een wethouder. DE SLACHTOFFERS. Bij het knokken" vielen ook slachtoffers, zowel onder de soldaten als onder, van te voren aangewezen burgerjes, dit waren padvinders, die hun rol uitstekend speelden. De E.H. Nieuwe secretarie penningmeester Te Goes vergaderden de Zeeuwse konijnenfokkers onder leiding van de heer C. Vermeulen uit Lewedorp. De secretaris-penningmeester, de heer J. Harinck uit Goes, zei dat 1955 een gunstig jaar was geweest. Hij memoreerde ook de te Goes ge houden tentoonstelling en de kam pioenententoonstelling te Tilburg waar de Zeeuwse fokkers met heel wat prijzen gingen t strijken. Bij de verkiezing werd inplaats van de heer Harinck, de heer M. v. d. Weele uit Middelburg tot secreta ris penningmeester gekozen. De vereniging „Nu en Sport" te Middelburg zal met Kerstmis een provinciale tentoonstelling organise ren, eventueel met pluimvee. „Zeelandia" uit Goes en „Streven naar Beter" te Nieuwdorp houden op 3 november a.s. een clubtentoonstel ling. Medegedeeld werd. dat Middelburg dit jaar geen Zeeuwse fokkersdag or ganiseert. De Christelijk-Historische afgevaar digde in de Eerste Kamer, prof. Ger retson, had in vragen aan de minis ter-president bezwaar gemaakt tegen wat dr. Drees had gezegd in de ver gadering van 21 februari j.l. De heer Drees had een verslag aangehaald uit de Volkskrant van 1926 over een vergadering, waarin o.a. prof. Ger retson had gesproken. Een van de zinnen van het verslag luidde: „Als het zo nog een half jaar duurde, zotl het ons niet verwonderen of de heer van Karnebeek kreeg te kiezen tussen een verrader van 's- lands zaak of een volslagen idioot". Met dit citaat had de minister vol gens de Utrechtse hoogleraar de in druk gevestigd dat deze uitdrukking inderdaad door hem zou zijn gebruikt. Dr. Drees ontkent dat hij deze in druk heeft willen vestigen, maar geeft toe dat er een mogelijkheid was tot misverstand. Hoezeer hij dit laatste ook betreurt, de minister president blijft van oordeel, dat het betrokken citaat een juiste indruk geeft van de wijze van spreken van prof. Gerretson. Immers, Zo zegt hij, de zin geeft de indruk weer, die de journalist van de vergadering, mede door de woorden van de heer Ger retson, heeft gekregen. Deze heeft toen o.a. de toenmalige minister van Karnebeek „een gevaarlijk fantast" genoemd. Deze trant van spreken is dezelfde als die van nu, aldus dr. Drees. Keuring volbloedstieren te Oostburg Morgen, woensdag, wordt in Oost burg, een keuring van volbloedstieren gehouden. Ze heeft plaats op het Ledelplein en begint om half drie. Voor deze keuring zijn twaalf stieren van west-Zeeuwsch-Vlaamse eigena ren ingeschreven. Bij de verbouwing van een pand aan het Heereplein te Raamsdonksveer hebben enkele werklieden vondst gedaan. een lugubere Bij het opbreken van de betegelde kelderlvoer stieten de arbeiders n.l. op een geraamte, dat vrijwel midden in de kelder, circa 25 centimeter on der de vloer lag. Jammer genoeg werd niet direct bij het aantreffen van beenderen het werk gestaakt en de Rijkspolitie ge waarschuwd, waardoor het onderzoek werd bemoeilijkt. EEN VROUW. Uit het in eerste instantie ingestel de onderzoek meent men te doen te hebben met het geraamte van een vrouw, dat tenminste honderd jaar oud moet zijn. Tot dusver is bij het De B.B. te Goes doet moeite om een vrouwelijke brandweer ploeg op te richten de eerste in Nederland. Om tot een com plete wijkpost te geraken, zijn twaalf dames nodig en de helft daarvan stelde zich reeds be schikbaar. De ploeg zal, indien ze samen gesteld kan worden, geheel zelf standig optreden onder leiding van een der dames-leden. onderzoek ook niet vastgesteld kun- nen worden dat in Raamsdonksveer ooit een vermissing heeft plaats ge had. Het gerucht, dat in Raams donksveer wel de ronde doet, als zou men hier met e^i onopgehelderd ge bleven misdrijf Te doen hebben, mist daarom iedere grond. Intussen zijn op last van de Officier van justitie gevonden beenderenres- ten voor een laboratoriumonderzoek naar Den Haag overgebracht. Het instuifwerk Het Instuifwerk wordt ook in onze parochie, in samenwerking met die van Vlissingen, ter hand genomen. Het ligt in de bedoeling beurtelings hier en te Vlissingen de jongelui bij een te laten komen. Waarschijnlijk is de eerste avond hier al op zater dag na Pasen. Opening van de Unesco- tentoonstelling. In het Stedelijk Museum opende burgemeester Kolff de Unesco-ten- toonstelling „Twee duizend Jaar Chi nese Schilderkunst". Deze reizende tentoonstelling van reprodukties naar Chinese kunst om vat eer. collectie van 60 buitenge- woon fraaie reprodukties van Chine se meesterwerken. Zowel de Han- dynastie (tot ongeveer 700 na Chr„) de Tang- en Sundynastie (tot 1400 na. chr.) en de Ming en Chir.gdynas- tie (meer moderne periode) komen tot uitdrukking in de tentoongestelde werken. Uit de oudste tijd waren geen ori ginele schilderijen meer voorhan den. Destijds schilderde men op de zeer vergankelijke stof: zijde, Doch fresco's en muurschilderingen uit gra ven liet en ons zien, dat China reeds toen een hoge trap van ontwikkeling bereikte. Het verschil tussen Chine se schildertrant en onze westerse is duidelijk te speuren. De Chinese schil der mediteerde bij zijn werken en gaf de ziel der dingen weer. Een buitengewoon aantrekkelijke en interessante tentoonstelling. (Advertentie) De beroepsvoorlichtingproef op 't lyceum. Dr. W. Snijders, de rector van het lyceum schrijft ons dat wij hem meer lof toezwaaiden dan hem toekwam daar mej. J. Jansen het meeste voor bereidend werk deed inzake de be- roepsvoorlichting, waarover wij schreven. De rector wijst er verder op dat de beroepsvoorlichting voor meisjes al jaren werd verzorgd door de ver eniging van vrouwen met een acade mische opleiding, welke vereniging dit gedaan heeft als dienst tegen over de gemeenschap zolang nie mand anders zich over deze taak ont fermde. Ook heeft de Rotary interna tionaal enige jaren geleden voor de jongens reeds een soortgelijke voor lichting georganiseerd. Toen dr. Snijders echter merkte, dat er dit jaar door de Rotary geen stappen tot herhaling zouden worden ondernomen, terwijl ook verleden jaar een dergelijke middag niiet door de Rotary is georganiseerd heeft hij besloten deze voorlichtingsmiddag voor alle Zeeuwse leerlingen gelijke lijk te organiseren en wel te Goes. Dit kwam hen billijk voor omdat men moeilijk van zoveel deskundigen kan verlangen, dat zij ditzelfde werk plaatselijk gaan doen. Heinkenszand HET NIEUWE CLECO BED is er de nieuwe soepele vering zomer- en winterkant nieuwe damast Hulst Goes OPTREDEN „SCHOUT BIJ NACHT DOORMANGROEP". Voor een goed bezette zaal gaven de welpen en verkenners van de Schout bij nacht Doormangroep, hun jaarlijkse uitvoering. Het was een avond van zang, muziek, toneel en spel waarin beurtelings de verken ners en welpen hun beste beentje voorzetten. De solisten van de avond de cow boy zanger Hans Keukelaar en de accordeonist Kees Brand oogstten me nig open doekje. In zijn sluitingswoord dankte mr. dr. Mes de leidsters en leiders en bood akela P. de Reiger bloemen Rilland OLIEBOLLENACTIE. Ten bate van de kas van het uni form-fonds van de harmonie ,,Ril- landia", werd een oliebollen-actie ge voerd. Deze actie heeft een goed saldo voor de kas opgeleverd. Afscheid van de heer P. K. Geschiere. 50 JAAR ONTVANGER VAN GRIJPSKERKE. Op 6 april a.s. zal afscheid worden genomen van de heer P. K. Geschiere, die de gemeente Grijpskerke 50 jaar als ontvanger diende. Dit zal samen vallen met de installatie van de nieuwe ontvanger, de heer J. J. En gelvaart, ambtenaar ter secretarie, die met algemene stemmen in die functie werd benoemd. Na het of ficiële gedeelte zal de scheidende recipiëren. Nieuwe rijkswerkplaatsen in Zeelanti Naar wij vernemen zullen dit jaar nog twee nieuwe rijkswerkplaatsen in Zeeland worden gebouwd, n.l. te Mid delburg en te' Terneuzen. Men ver wacht hiervan, dat de omscholing van ongeschoolde arbeiders tot vak mensen, een grotere vlucht zal ne men. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, woensdag 28 maart, de volgende waterstanden: te Hansweert om 4.07 en 16 40 uur; te Terneuzen om 3.21 en 15.47 uur; te Vlissingen om 2.49 en 15.18 uur. GEVAARLIJK SPEELGOED. Enige kinderen speelden op de be tonweg bij de dokken, met een 15 cm granaat Een surveillerende ma rechaussee deponeerde het projectiel op het terrein van de firma Cracau. De gem.-politie haalde de granaat. Later bleek dat deze onschadelijk was. Het blijft gevaarlijk met derge lijke voorwerpen te spelen. OVERGEPLAATST. Met ingang van 1 april a s. is de adjunct-commies van 's Rijks Be lastingen, de heer C. P. Smolders, bij besluit van de staatssecretaris van Fi nanciën, overgeplaatst r.aar Eindho ven (kantoor inv. en acc.) hoort, inplaats van, zoals vroeger, welhaast uitsluitend tot de taak der kerk te behoren. Hij waarschuwde voor het daarbij niet denkbeeldige gevaar dat de ware offerzin niet verstrikt raakt en dat men ook de ware geest van het accepteren niet verliest. Clittge Philippine EINDLES FRUITTEELTVAKSCHOOL. In tegenwoordigheid van burge meester van Hoek, de rijkstuinbouw- consulent Hennink, de commissaris van toezicht uit Philippine en het vol tallig lerarenkorps werd in hotel „Au port" de eindles gegeven van de fruit teeltvakschool. De geslaagden waren: L. Magnus. Stoppeldijk; J. Dhooge, Philippine; R. Raes, Hulst; W. Neijt, Philippine; Julia Seels, Hoek; J. Slabbehoorn, Zaamslag; C. Freiser, Hulst; J. Hollebekke, Axel; P. v. Lie- re, Sluis; J. Verduijn. Schoondijke; J. Gelderland, Stoppeldijk: G. Vael, Hontenisse; C. Vlierberghe, Koe wacht; W. Matthijssen, Terneuzen. JAARVERGADERING WIT GELE KRUIS,. De jaarvergadering van het Wit Gele Kruis werd gehouden onder voorzitterschap van de heer Jos Cor nells. Uit de notulen in 't jaarver slag van de secretaris kon men op maken dat de vereniging op 1 jan. 365 leden telde. Het financiële overzicht was de leden reeds van te voren ter inzage gegeven. De uitgaven waren dit jaar wel wat ruimer dan andere jaren, doch het voordelige saldo was toch nog 721,56. Daar het algemeen reglement de tijdsduur van 29 jaar en 11 maanden overschreden had, moest dit weer opnieuw vastgesteld worden. De pe riodiek aftredende leden, de heren Jos Cornelis en M. van Hecke wer den herkozen. OUDHEIDKUNDIGE KRING. In de algemene vergadering van de Oudheidkundige Kring „De vier ambachten" is de heer I'.J. Brand tot bestuurslid benoemd, in de vaca ture die ontstaan is door het aftre den van drs. Th. Adriaansens. De bestuursleden freule S.H. Collot d' Escury en dr. J. Wesseling werden bij acclamatie herkozen. Na deze vergadering hield de heer J. van Hinte uit St.-Kruis, secreta ris van de vereniging voor Heem kunde in west Z. - Vlaanderen, een boeiende causerie over de St. Bavo te Aardenburg en over deze eeuwen oude stad zelf, waar talrijke over blijfselen herinneren aan een bewo gen verleden tot in de tijd der Ro meinse bezetting toei CHARITASWEEK GESLOTEN. De charitasweek. welke op initia tief van het Parochieel Sociaal-Cha ritatief Centrum alhier is gehouden, is ten einde. En wat de belangstel ling betreft, is ze een sukses geweest. De laatste bijeenkomst was gewijd aan de jeugd en daar sprak modera tor H. Bastiaansen, weer voor een goed gevulde zaal jongeren uit de jeugdorganisaties. Tijdens het lof heeft pastoor H. Deenen van Hoofdplaat de Charitas week gesloten met een boeiende pre dikatie. waarin hij er o.a. de nadruk op legde dat de naastenliefde thans tot het terrein van de staats zorg en organisatieleven be- Contactavonden aan de St-Bernardusscliool Aan de St. Bernardusschool hebben voor de eerste maal contactavonden plaats gehad van de ouders der kin deren en het onderwijzend personeel. Het is gebleken dat de ouders veel interesse toonden voor deze avonden want meer dan twee honderd vaders en moeders bezochten de avonden. Toen in januari pastoor M. Cosijn de eerste avond inleidde, stond men nog enigszins vreemd tegenover deze con tactavonden, Doch het is een reuze sukses geworden. De avonden werden belegd per klas, zodat telkens wanneer een avond belegd werd, slechts de ou ders van een bepaalde klas aanwe zig waren. Het hoofd van de school, de heer P. Lansu, verzamelde hen in de hal en richtte daar een kort woord tot de aanwezigen. Daarna werd een rondgang gemaakt door het gehele schoolgebouw, terwijl hier en daar de nodige uitleg werd gege ven in de diverse klaslokalen. Met interesse volgden de ouders deze gang van zaken. Tenslotte kwamen de ouders terug in de klas waar hun kind zit. Op de zitplaatsen bevonden zich de verschil lende leerboeken en schriften der leerlingen, zodat ieder deze kon in kijken. De klasse-onderwijzer gaf een overzicht van al hetgeen de kinde ren moeten leren en hoe dit plaats heeft. Ook de diverse methoden wer den besproken. Voor het naar huis gaan richtte de heer P. Lansu nog enkele woorden tot de ouders. Dit waren vooral practische en opvoedkundige raadge vingen. En voor de toekomst hoopt het on derwijzend personeel met dergelijke avonden door te gaan. Er zal natuur lijk wel verscheidenheid in gebracht worden. Zo zal de mogelijkheid over wogen worden om de gelegenheid te stellen om de lessen te volgen, zodat de ouders zelf kunnen zien hoe de kinderen in de klas leren. Mo gelijk ook dat er nog een ouderavond gehouden zal worden, waarbij alle ouders zullen worden uitgenodigd. SEMPER GAUDETE. Het bestuur van de muziekschool en orkestvereniging Semper Gaude- te heeft thans de bisschoppelijke goed keuring ontvangen op haar statuten. Tevens heeft kapelaan O. Gielliet de officiële benoeming ontvangen tot geestelijk adviseur dezer vereniging. AXEL Het Centrum 8 uur: Terug uit de hel. GOES Grand: Anna. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Ont spoorde vrouwen. MIDDELBURG Aasgieren van Texas. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Mag- dalena. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De We reldzee. VLISSINGEN AriënsgebouwVergade ring KVP. Alharmbra: Anna. Luxor: Terreur in Parijs. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: Fidelio. AXEL Het Centrum 8 uur: The Racers. GOES Grand: Anna. MIDDELBURG Aasgieren van Texas. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Mag- dalena. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De we reldzee. VLISSINGEN Alhambra: Anna. Luxor: Terreur in Parijs. TN de gl onl;| gevallen f vrage werk val werd uiT socialist! gesteld, heden \l t.a.v. del ingezete te weigl voor be]l op basis I beschoui[ lijke actl beschoutl Doet ee aldus de telijke vi heid schif welzijn Deze il stemmer testants-1 cialisten I De Nil meent, J ken, datj meentera en wel 1 men. Dia goedererf verdraagl afschuwf| Ook in drijf gepl Den Bos pluim, Humanit Een wordt hj Trouwerll We wilhl veelste i| zeggen. 17)

de Stem | 1956 | | pagina 2