Kamer aanvaardt het wetsontwerp inzake ouderdomsverzekering EEN OPWEKKEND BEELD Verzoening met het communisme blijft voor Kerk ondenkbaar Ziet toe, dat ge waardig zijt, een gever te zijn Mr Bey en: Euratom moet supra-nationaal zijn Repatriëring van 9.100 Duitsers te verwachten Niet meer oud en arm met f.1338s jaars Aanpassing-artikelen ijn iets gewijzigd z RUSSISCHE GASTEN... De Osservatore Romanoschrijft: Concordaat uitgesloten GEVOEL VOOR HET VAK DAGBLAD VOOR ZJEELAND St. v. d. Arbeid Advies is nog niet gereed Datum 1 januari van ingang 1957? BEWOLKT Franse troepen uit z.-Vietnam DE DOOD OP DE WEG Prins Bernliard over hulpverlening Een zakelijk en opreeht inzicht Russen geven hun volle medewerking Eind april zal men méér weten Thunderjet verongelukt Pdoot omgekomen Stalin valt ook in Frankrijk Geen bezorgdheid over de NAVO r 96e JAARGANG No. 22107 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Directie, Redactie en Administratie: 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V. M- Ver- cauteren. Abonn.prijs bij vooruitbet. f 5.85 p. kwartaal, p. post f 6.55, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) f 0.45. Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct. Postrek. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 24 MAART 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 1 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen i 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Het bestuur van de Stichting van den Arbeid is gisteren een goed deel van de dag bijeen ge- weest. Men is er nog niet in ge slaagd een advies aan de rege ring vast te stellen over dè pro cedure, welke dient te worden gevolgd bij de vrijere loonpoli tiek, waartoe de regering heeft besloten. DE. PREMIERS van Syrië en Liba non hebben besloten tot gemeenschap pelijke stappen om de geschillen tus sen de Arabische staten te verkleinen voordat enige beslissende actie ten aanzien van het Palestijnse probleem wordt ondernomen. MINISTER LUNS heeft in Amster dam de fototentoonstelling ,,Wij men sen" die 503 foto's bevat, geselec teerd door de beroemde fotograaf Edward Steichen, geopend. De foto's beelden de waardigheid van de mens uit. TIJErENS het bezoek, dat het konjnk- lijk paar van 18 - 22 april aan Am sterdam zal brengen, zullen vooral de tuinsteden de aandacht hebben. De prins zal o.m. „Pollux" bezoeken. MR. VAN ROY EN, onze ambassa deur in Washington heeft tot twee maal toe bij hoge functionarissen ge klaagd over de pijnlijke indruk, die Dulles' uitlatingen in Indonesië in Ne derland hebben gemaakt. IN DE zuidafrikaanse volksraad is een voorstel ingediend om de zuid afrikaanse vlag tot de enige officiële vlag te verklaren, met uitsluiting van de ..Union Jack". Ook het Britse volkslied moest worden afgeschaft. VOOR HET. eerst sinds de breuk in de Kominform van 1948, heeft er een bespreking plaatsgevonden tussen de communistische partijen van Joego slavië en Tsjecho-Slowakije. EEN parlementslid heeft de Britse regering voorgesteld een tunnel te laten bouwen, die noord-Ierland met Engeland zal verbinden. EEN DAGBLAD in Rangoon schreef deze week, dat het exa men dat een groot aantal studen ten had afgelegd, ongeldig was, omdat de examenopgaven tevo ren al bij de krant bekend waren. De studenten begonnen toen 'n rel waarbij twee gewonden vielen. (Van onze parlementaire verslaggever.) In het licht van film- en televisiecamera's heeft de Tweede Kamer zich gisteren zonder hoofdelijke stemming akkoord ver klaard met het wetsontwerp op de algemene ouderdomsvoorzie ning. Alleen de partij van ds. Zandt kreeg aantekening, dat zij geacht wenste if worden, te hebben tegengestemd. Toen de voor zitter, mr. Kortenhorst, had verklaard, dat de combinatie „ouden arm" thans zal verdwijnen, verdroegen alle leden zich om de minister van sociale zaken om hem met het resultaat geluk tei wensen. De eindstemming werd nog voorafgegaan door een laat ste behandeling van een tweetal artikelen, waarin' de aanpassing van de bestaande pensioenen aan de algemene ouderdomsverze kering wordt geregeld. verzette, was de uitslag in feite al verzekerd. De artikelen werden ten slotte met grote meerderheid aan vaard. De heer de Kort (K.V.P.) had ten slotte nog sukses met een enigszins gewijzigd amendement, waardoor de aanpassing wordt beperkt tot ander half procent van het ouderdomspen sioen voor ieder dienstjaar. In totaal kan dus bij een maximum van veer tig dienstjaren van het normale pen sioen nooit meer worden afgetrokken dan 60% van het ouderdomspensioen. Het ontwerp moet nu nog in de Eerste Kamer worden behandeld, maar de stemmenverhouding was gis- De felle debatten tussen de fractie leiders, die zich af en toe wel eens op algemeen politieke zijpaden hadden begeven, waren echter verstild. De K.V.P. wilde tenslotte het wetsont werp niet in gevaar brengen door tegen te stemmen, nu de minister had verklaard, dat hij in dat geval het ontwerp zou terugtrekken. Omdat ook de P.v.d.A. zich niet tegen aanpassing VOLGENS een onderzoek in de sov jet-unie, is het Engels de meest ver breide taal in Rusland. Miljoenen jonge Russen Ieren Engels. Het is opmerkelijk dat dit juist nü wordt bekend gemaakt. BONDSKANSELIER Adenauer is gis teren voor een vakantie van een maand naar Porza in zuid-Zwitserland vertrokken. Een van zijn dochters en enkele ambtenaren houden hem ge zelschap. 2^ c°hlerentie van Aziatische dagbladen is tegengesproken wat inwJV bev'eerde, namelijk dat de i"ierilatlonale.Persbureaus in het oos- no i waren georiënteerd, reaus Prezen de persbu- DE sociaal-democraten in de west duitse Bondsdag hebben verzocht om vertienvoudiging van de westduitse hulp aan onderontwikkelde gebieden. DE NIEUWE begrafeniswet die be palingen bevat betreffende verbran ding. balseming en schouwing van lijken, treedt 1 april in werking. OOK DE westduitse liberale partij heeft zich uitgesproken voor het slui ten van een nieuw Concordaat met 'jet Vaticaan. Het binnenlandse con flict over het concordaat zou dan ge makkelijker op te lossen zijn. Weersverwachting geldig tot van avond: V eranderlijke bewolking, maar geen regen van betekenis. Matige tot krachtige wind tussen zuidoost en oost. Weinig verandering in temperatuur. Het Belgisch weerkundig insti tuut verwacht: Matige tot krachtige zuidoosten wind. Toenemende bewolking en overdag kans op wat regen. Min. temp. 2-7 graden, max. 10-15 gr. Vandaag: zon onder 19.02, maan op 16.55 uur. Morgen: zon op 6.33, onder 19.04 maan op 18.14, onder 5.38 uur. Maandag: zon op 6.31 uur, maan onder 5.59 uur. teren zo overtuigend, dat de ouder domsvoorziening in ieder geval per 1 januari 1957 zou kunnen ingaan. Van af die datum krijgen allen die de leeftijd van 65 jaar hebben bereikt een bodempensioen van f 804.voor engehuwden en f 1.338 voor gehuw den. Voor 1957 worden de kosten ge raamd op f 722.000.000. Het totale bedrag van die uitkerin gen zal dan cijea 2'/s maal meer be dragen dan wat thans wordt uitge geven voor de noodwet ouderdoms voorziening. Het aantal begunstigden, dat dan echter alle Nederlanders bo ven 65 jaar zal omvatten, is in ver gelijking met de noodwet echter nog niet eens verdubbeld. Frankrijk zal zijn expeditieleger voor dertig juni uit zuid-Vietnam terugtrekken. Dit geschiedt krachtens een Frans - Vietnamese overeenkomst dje donderdag is getekend, aldus wordt in Saigon meegedeeld. Het enige Franse militaire perso neel, dat na juni in zuid-Vietnam zal blijven, bestaat uit een attaché van de Franse ambassade, twee assisten ten en mogelijk enig hulppersoneel. Decreten betreffende Algerije goedgekeurd Het Franse kabinet heeft een reeks decreten goedgekeurd met betrekking tot Algerije. Zij behelzen o.m. de in schakeling van de Moslimbevolking: in het bestuur van het land. Het parlement keurde het wetsont werp op hervormingen in de overzee se rijksdelen goed. Pineau heeft verklaard, dat geen buitenlandse scheidsrechter (de VS werden genoemd) in Algerije kan en mag optreden. Bij zijn bezoek aan Egypte was hem gebleken, dat dit land geen commandotroepen voor Al gerije meer opleidt, doch wapens schijnen nog te worden geleverd. 5 Londen kreeg donderdag twee be zoekers, die de onverdeelde aan dacht trokken: de ene was generaal Iwan Serov, hoofd van de Russische staatsveiligheidsdienst die naar Londen is gekomen om besprekin gen te voeren betreffende de vei ligheidsmaatregelen tijdens het be zoek van Boelganin en Kroetsjef en de andere was de fraai gemodel leerde machine, die hem naar En geland bracht, de TU-10. Gegevens over deze luchtreus waren prak tisch niet te krijgen; de bewaking was te zwaar om er bij of er in te komen (foto boven). De bewaking van Serov was nihil: toen hij in de Russische ambassade aangeko men bemerkte, dat er buiten een aantal persmensen stond te wach ten, haastte hij zich naar buiten om op het trottoir een miniatuur-pers conferentie te geven, waarbij hij alle hem gestelde vragen vrijelijk beantwoordde. UTRECHT: Een jongetje van acht jaar raakte achteruitlopend onder een vrachtauto, die grond aanvoerde voor het dempen van een sloot. Het knaapje is kort na aankomst in het ziekenhuis over leden. In de aula van het koninlijk insti tuut voor de Tropen heeft Prins Bern- hard het bestuur geïnstalleerd van de Nederlandse Organisatie voor Inter nationale Bijstand (hulpverlening aan onderontwikkelde gebieden). De prins sprak daarbij een rede uit waarin hij o.m. zei: ,,Er is veel kwaad gesticht en op zijn zachtst gezegd niets bereikt door goedbe doelde maar psychologisch foutief aangeboden en opgelegde hulp. Het is nu eenmaal geen probleem, dat alleen economisch kan worden aangepakt. En er is nog een fout, die door ons, mensen uit het westen is gemaakt, namelijk door aan het verlenen van hulp voorwaarden van militaire of andere aard ter bevoordeling yan de gevers te verbinden, waardoor de voor hulp in aanmerking komende landen óf deze hulp weigerden, óf deze met wantrouwen bleven bekij ken, hetgeen een niïttige samenwer king ten zeerste heeft geschaad. Het gaat er om een groot deel van de wereld door steun van onze kant aan hun eigen idealen, hun eigen cul tuur enz. enz. ervoor te bewaren, dat ook deze landen een prooi worden van extremistische propaganda of pres sie. Diepe kennis en begrip van en lief de voor die volkeren, die tot nog toe onvoldoende in 's werelds welvaart hebben gedeeld, is een essentieel ver eiste voor de taak, die wij hiermede ondernemen. Als u nog steeds mocht twijfelen aan de spoedige komst van het betere voorjaarsweer, gaat u zich dan eens het hart verwarmen aan het vertrouwen en het enthousias me, waarmee de exploitanten van consumptietentjes aan de Scheve- ningse Boulevard bezig zijn hun gelegenheden op te bouwen voor de snel naderende paasdagen Misschien mag ik het z o stellen: ons dient bij ons werk te drijven het Goddelijk gebod der naastenlief de, gepaard aan een gezond en op recht zakelijk inzicht ten einde de beschikbare middelen zo goed mo gelijk tot heil en zegen van de hele wereld te besteden. Wij staan hier tezamen aan het begin van een Nederlands aandeel aan een grote taak. Een taak. die door ge zamenlijke inspanning van de hele westerse wereld moet slagen, wil on ze beschaving niet ten onder gaan. Het sovjetrussische rode kruis heeft zich bereid verklaard maatregelen te treffen voor de repatriëring van een nieuwe groep van 9.100 Duitsers die in de sovjet-unie worden vastgehou den. Dit werd te Arnsberg in west- Duitsland bekend gemaakt. Dr. Kurt Wagner, het hoofd van de opsporingsdienst van het Duitse rode kruis, heeft op een vergadering mede gedeeld, dat 2100 Duitse oudstrijders en 7.000 burgers, wier namen het rode kruis bekend zijn, zullen terug keren. Het Duitse rode kruis had goe de hoop, dat ook een regeling zal worden getroffen t.a.v. een groep van 84.000 Duitsers en volksduitsers, die zich vermoedelijk nog in dc sovjet -unie bevinden. De laatste maanden was de samenwerking tussen het westduitse en sovjetrussische rode kruis voortdurend beter geworden. De Russen, aldus dr. Wagner, waren be gonnen met de registratie van de 84.000 genoemde Duitsers. De Russi sche ambassade in Bonn had zeer veel medewerking verleend. (Van onze parlementaire verslaggever.) Het belang en de mogelijkheden van de atoomenergie waren gisteren on derwerp van debat in de Tweede Kamer. Een speciale commissie had de Kamer de projecten van het co- mité-Monnet over „Euratom" voorge legd. Minister Beyen stelde voorop, dat de atoomenergieplannen nog een zeer voorlopig karakter dragen en dat eind april een rapport van de commissie- Spaak wordt verwacht, terwijl eind mei de ministers der betrokken landen zich zullen beraden over wat verder te doen staat. Het gaat de Nederlandse regering om een zo volledig mogelijke controle op het gebruik van alle splijtbare stoffen en vervolgens om aanwending van de nieuwe energie, alleen voor vreedzame doelen. De controle achtte de regering mèt het comité Monnet alleen mogelijk, 55 Gisterochtend omstreeks half elf is, naar men ons van de zijde der Kon'. Luchtmacht mededeelt, te Nordhorn (Did.) de 23-jarige ongehuwde ser geant-vlieger G.J. Haver uit Haarlem bij schietoefeningen met een ,,Thun- derjet"-straaljager om het leven ge komen. De vlieger was 's morgens met het toestel van de vliegbasis Eindhoven opgestegen. Het vliegtuig raakte tijdens schiet oefeningen in duikvlucht de grond en vloog in brand. De vlieger was reeds overleden toen voorbijgangers hem uit de brandende resten van het toe stel haalden. Het Marxisme-Leninisme blijft wat het is en wat het altyd geweest is, en zyn doelstellingen blijven dezelfde. Zij die erin volharden met de com munisten te discuteren zullen beseffen dat deze zich van een volkomen tegenovergestelde terminologie bedienen, zodat er in plaats van een dia loog, sprake is van t>vee monologen". In deze woorden uit zich Frederico Alessandrini in de „Osservatore Romano", ingaande op de mogelijkheid van „coëxistentie" tussen het katholicisme en het communisme en over het sluiten van een concordaat tussen de Kerk en sovjet-Rusland. ringen die het initiatief genomen heb ben tot het verbreken van diploma tieke betrekkingen met de Heilige Stoel. De pauselijke diplomatieke ver tegenwoordigers zijn op een enkele uitzondering na alien uitgewezen, en de concordaten die van kracht waren met Polen en Roemenië zijn opge zegd. Hij schrijft verder: „Het Stalinisme heeft voor miljoenen het einde bete kend van een illusie van hoop. De nieuwe „collectieve leiding" denkt zich te handhaven door deze hoop te doen herleven. Als er in deze smarte lijke duisternis al eén sprank van hoop is, dan wordt die veroorzaakt door de waarheid. Zij die de waarheid zouden willen opofferen opdat zij „co-existe ren" kan met de leugen handelen tegen de vooruitgang, tegen de mens". De Franse communistische partij heeft vrijdag zijn -instemming betuigd met het nieuwe Russische standpunt ten aanzien van de verdiensten van Stalin. Volgens deze auteur, wiens artikelen in het algemeen de zienswijze van ver antwoordelijke kerkelijke kringen weergeven, kan het militante athe ïsme niet verzoend worden met de godsdienst. Wat de mogelijkheid van concor daat tussen Rusland en het Vaticaan betreft, merkt de schrijver op, dat het tot standkomen van een dergelijke overeenkomst de erkenning van de Kerk en haar rechten door de wereld lijke macht insluit. „Welnu", voegt hij hieraan toe, „de anti-kerkelijke politiek van de Russi sche en „volksdemocratischc" rege ringen is voldoende duidelijk ge maakt. Het zyn altijd juist die rege- Het partijorgaan „l'Humanité" heeft de tekst gepubliceerd van een resolu tie die is aangenomen aan het eind van een bijeenkomst van het centrale comité van de partij. In de resolutie wordt instemming betuigd met „de kritiek van het 20ste congres ten aanzien van bepaalde theo- riën van Stalin en zijn regeermetho den in een bepaalde periode". (Welke theoriën en welke periode bedoeld worden ,kan men blijkbaar nog niet meedelen. Dat maakt het Kremlin uit)! Radio Moskou heeft de uitzending van de gezongen tekrt van het sovjet- Russische volkslied bij het begin van de dag vervangen door militaire mu- zielc. Men veronderstelt, dat dit ver band houdt met mogelijke wijziging van de tekst van het voikslied, waar in in het tweede couplet sprake i: van „Stalin heeft ons verheven en de trouw aan het volk, aan de arbeid en aan verheven daden bezield". „Rode Ster", het orgaan van het sovjet-leger, heeft een aanval gedaan op „de kwaadaardige en schadelijke praktijk" van Russische oorlogsge schiedschrijvers om „suksessen bij het optreden van sovjet-troepen te over drijven en tekortkomingen te verber gen." Deze kritjek wordt beschouwd als een onderdeel van de huidige cam pagne tegen de Stalinistische „per soonsverheerlijking". In vele Russische geschiedenisboe ken worden nederlagen van het sovt jet-leger verdoezeld, terwijl vrijwel altijd Stalin beschreven wordt als de grootste oorlogsleider van het land, „Rode Ster" gaf commentaar op het boek „de verpletterende nederlaag van de fascistische troepen in wit- Rusland" door een zekere Malanyin. Dit werk, aldus het blad, bevat „ver draaiingen" van historische feiten, hetgeen kenmerkend is voor vele eer der gepubliceerde boeken over oor logsgeschiedenis. „Iedere operatie gedurende de grote patriotische oorlog had haar eigen specifieke aspecten en karakteristieke moeilijkheden. Er waren fouten in de leiding van eenheden en detachemen ten, die leidden tot onnodige verliezen van levens en materieel. Het is ech ter vaak zo, dat boekjes en werken over de operaties van de laatste oor log feiten opsmukken, tekortkomin gen vergoeilijken en moeilijkheden verdoezelen. De lezer krijgt, of hij wil of niet, de indruk dat de sovjet-legers steeds in triomf oprukten en gemak kelijk alle hindernissen en moeilijk heden op het slagveld overwonnen", aldus „Rode Ster". Volgens waarnemers te Moskou is maarschalk Zjoekof, de huidige mi nister van defensie, verantwoordelijk voor de actie om de militaire geschie denis van de sovjet-unie te herzien. indien „Euratom" een supra-nationaa.1 orgaan wordt. De minister was optimistisch over het in elkaar grijpen van de Euratom- groep met de op dit gebied eveneens werkzame aclfttien landen van de O EES. "„Tegenstellingen op dit gebied bestaan alleen in de openbare mening. In werkelijkheid kan ik ze niet zien", aldus de minister. Prof. Gerbrandy nu was de enige in de Kamer die zich met volle kracht verzette tegen het „Euratom"-denk- beeld. Hij haalde het voorbeeld aan van de K.S.G. om te bewijzen dat een boven- statelijk orgaan best gemist kan wor den. „Hoge prijzen en slechte kwali teit, dat is alles wat wij aan de K.S.G. op het gebied van de steenkool te dan ken hebben1', zei de prof. (Van onze parlementaire verslagg.) De tweede wereldoorlog heeft ge leerd, dat ook democratische landen in vrijwillige samenwerking tot in drukwekkende prestaties kunnen ko men. Wanneer dit wordt beseft kan er geen aanleiding zijn voor gevoelens van teleurstelling over de vorderin gen, die de Navo tot nu toe heeft ge maakt. Hiermee heeft minister Staf de van uit de Kamer gemaakte opmerkingen over de trage groei der Navo-gedach- te beantwoord. Over de toekomstige organisatie van de strijdkrachten in een atoom oorlog wordt allerwege gestudeerd, maar men is nog niet tot een defini tieve oplossing gekomen. In Neder land wordt thans bestudeerd in hoe verre wij kunnen tegemoetkomen aan de wensen van SHAPE voor twee pa rate divisies. Men denkt daarbij aan een paraat legerkorps van twee divi sies a 13000 man .en een mobilisabel korps van drie divisies. Minister Staf gaf een overzicht van de over 1955 gedane uitgaven voor onze defensie. Zij omvatten: Aanschaf nieuw materieel, schepen, vliegtui gen en oorlogsmunitie 465 miljoen. Voor dezelfde doeleinden werd via de intergeallieerde hulp verkregen 456 miljoen. Bouwwerken en vliegvelden: 136 miljoen. Een jonge Portugees maakt een goede kans zijn spectaculaire medische carrière in de gevan gerlis te beëindigen. Als knappe, welsprekende jon geman was het hem gelukt de dochter van een vooraanstaand fabrikant te trouwen. Op een goede dag verklaarde hij zijn artsexamen met sukses afge legd te hebben, waarop hij door een brandweerkorps als arts werd aangesteld, en later ook door een voetbalclub. Met zulke cliënten verspreidde zijn roem zich snel, zodat hij het waagde een kliniek op te richten. Ook wist hij diverse ziekenhuizen binnen te dringen. Zelfs ver richtte hij lijkschouwingen. Noch de doden, noch de zieken, noch zelfs de werkelijke dokters pro testeerden, en het was uitein delijk zijn schoonvader die hem ontmaskerde. „Ja," gaf de on dernemende jongeman toe, „ik ben wel geen arts, maar ik heb gevoel voor het vak." Hij gaf tevens blijk gevoel te hebben voor een dreigend gevaar, want hij is er als een haas van door gegaan.

de Stem | 1956 | | pagina 1