Jhr. mr. Victor de Stuers, redder van onze monumenten DERBY IN VLISSINGEN (-TSC) EERHERSTEL GEWENST FELIX TIMMERMANS Meubels opknappen?... Prachtbijts Gigantische wegenbouw plannen in Amerika Axel-Internos kan weer verrassing opleveren Voor 40 jaren overleden midden onder zijn werk DAM PO Witte tanden - frisse adem met COLGATE! Voetbalcompetitie vordert weer behoorlijk Geen Talens en tranen I Pleidooi voor een I I Vlaamse meester I door Yorick I 11 VIERDE BLAD VRIJDAG 23 MAART 11 Maastrichtenaar als strijder voor de schoonheid Verkeersbanen zonder kruisingen Kou en Pijn wrijft U weg met Weer drie Kajotters naar Tanganjika Nieuwe lage prijs! STRUIKELT R.S.C. IN BIERVLIET? Wanneer op, het ogenblik op de rijksbegro ting gelden uitgetrokken worden voor het onderhoud van onze monumenten, vindt iedereen dit redelijk. Men mag misschien wel ens een zeker bedrag te hoog vinden, maar Een in technisch opzicht buitenge- I woon groots project, een der gewel- over het principe, dat de staat geld geeft om i digste van de laatste tijd, zal vrij de Nederlandse monumenten in stand te hou den, zijn we het allen eens. Er was echter eens een andere tijd in ons land en die ligt niet zo heel lang achter ons. Wanneer in het jaar 1882 hiervoor op de begroting de som staat van 2500 gulden, is de Tweede Kamer ten diepste verontwaardigd. Dit geld wordt aangevraagd om het Spanjaardsgat te Breda te restaureren, llaar wie van onze Kamerleden kende in 1882 onze oude monumenten Niemand immers En daarom was de Kamer ook zo verontwaardigd, toen de jonge referendaris van kunstzaken een post van 2500 gulden op de begroting dorst te zetten voor een gat! Er wordt zelfs gesproken van verspilling en wanneer een spreker in de Kamer uitroept: „Het Span jaardsgat in Breda is aan iedereen onbekend en heeft geen historische of kunstwaarde", krijgt de stakker bijkans een ovatie. De referendaris tegen wie deze strijd ging, is jhr. mr. De Stuers. Dit was een in 1870 afgestudeerd advo caat, die reeds talrijke publicaties op zijn r.aam had staan. Hij was be roemd geworden door zijn artikel: „Holland op zijn smalst", dat in het jaar 1873 in De Gids verscheen. In dit artikel werd fel geprotesteerd te gen de afbraak van onze monumen ten. Het was inderdaad waar tallo ze. gebouwen waren in de vooraf gaande jaren gesloopt, verminkt of op een walgelijke manier gerestau reerd. Vele steden hadden hun poor ten en stadswallen afgebroken en afschuwelijke woonwijken er voor in de plaats gezet; om met De Stuers in zijn „Hollands op zijn smalst" te spreken „om de toestand te be stempelen, waarin hier te lande de monumenten verkeren, is zeker het woord ellendig niet onjuist gekozen. Alle daden van vandalisme op te noemen zou een reuzen-werk zijn". EEN GEBAAR. De Stuers had geen ongelijk, want van regeringswege deed men niets of.... bijna niets. Enkele jaren tevo ren was een commissie van vier le den benoemd 'om de „overblijfselen van vaderlandse kunst uit vroegere tijden" te registreren. De minister maakte toen een groots gebaar en stelde honderd gulden ter beschik king, maar daarvan moest dan ook het hele werk gedaan worden. De minister van Financiën wilde niet achterblijven en toen men alle bur gemeesters aanschreef om inlichtin- 5en, mochten deze portvrij antwoor den. Maar als ra een half jaar reeds 91 gulden hieraan is uitgege ven, vindt de minister de toestand toch wat bedenkelijk en meent, dat nu maar eens port moet worden be taald. Deze uiterste schrielheid van onze r oering bestempelde De Stuers met de iuiste uitlating„Wij zijn niet arm raar gierig" Want met deze "com- sie had De Stuers als student ge lid in correspondentie gestaan. Hij t dus van de moeilijkheden af. OPZIENBAREND. Het artikel in De Gids baarde op zien en men begreep van regerings wege, dat er eindelijk wat gedaan moest worden. Er werd alweer een commissie benoemd en hiervan was De Stuers lid. In het jaar 1875 werd hij benoemd tot referendaris, chef der afdeling Kunsten en Weten- - happen van het Departement van Binnenlandse Zaken. Van dat ogen- ik af ging het met onze monumen ten weer bergopwaarts dank zij Vic- 1 tor De Stuers. Op 20 oktober 1843 werd Victor te Maastricht geboren. Zijn ouders hou den van mooie dingen en zo heeft de jongen ai vroeg waardering voor het schone. Aan de stadstekenschool te Uaastricht krijgt hij 's avonds les, omdat men het talent van hem wil aanmoedigen. Op het tijdstip, dat hij naar Leiden gaat om er rechten te studeren, verliest hij zijn vader. Deze was voor hem altijd een beminnelijk raadsman geweest, die hem steeds op de mooie dingen in het leven had gewezen. Het is of de jonge De Stuers voelt, dat hij het vertrouwen van zijn vader niet mag beschamen. I|U bezoekt de musea in Leiden en ziet dat deze verlaten en stoffig zijn. H'J ziet het verval en de onverschil ligheid om zich heen en begint dan te schrijven, proberende Met Neder landse volk te overtuigen van de noodzaak onze nationale rijkdommen in ere te houden. Want in die jaren gebeurde het maar al te vaak, dat kerkbesturen en particulieren onze nationale schat ten naar het buitenland verkopen. De eeuwenoud^ met de hand gesne den eikehouten koorbanken uit de kerk te Gouda, worden openbaar op de mai kt geveild. Een prachtige doopkapel van de kerk uit Den Bosch wii men afbreken en naar Londen verkopen. Maar de stem van De Stuers ver hief zich nog tevergeefs in de eerste iaren totdat deze eindelijk in 1873 voldoende weerklank vond en de I strijder enkele jaren later als refe rendaris werd aangesteld. Dit bleef Ki tot het jaar 1901, toen werd tyj tot Kamerlid gekoken, zodat hij aan e andere kant van de regeringsta- zijn strijd voor d Nederlandse momenten kon blijven voortzetten, inden onder zijn werk kwam zeer 'verwachts op 21 maart 19lC het ode. luist 40 jaren geleden. In de waar hij het levenslicht aan- luuwae, werd De Stuers begraven. EEN BEMINNELIJK STRIJDER De Stuers had een strijdersnatuur ;rs z[>u hij zich nooit zo opge ien hebben als een paladijn voor monumenten. Ui werd bezield door een ridder- „t ukij beslist overgenomen hebben uit de Middeleeuwen, tijdperk, dat hij zo zeer bewon- Hi.i streed altijd met een open .maar wee degene, met wie et aan de stok kreeg. Hij was uitmuntend debater, kan rake Ven uil tekeuen en bij het schrij ve? ielk h,et wel' °f hij een stafen laar t U ir" vitri°o1 gedoopt, stuers a tweegevecht was De wilde stichten WeW bikt?aar(üge anekdote van hem met zijn^L66" kwade daS kreeg hij ker de oWe en medewer- dr 'pierr K°e™ondse bouwmeester e Cuyper3 een hooglopende twist. Het ging natuurlijk over een detail van een bouwwerk. Cuypers nam de ruzie zo hoog op, dat hij enkele dagen het huis van De Stuers meed. Deze laatste was slim en wist wel een middel om de ander terug te halen zonder direct de minste te zijn. Toen Cuypers weer in Den Haag kwam, stond aan het station het rijtuig van De Stuers met diens dochtertje. Toen Cuypers de uitgang passeerde, kwam het meisje op hem toe en begroette hem alsof er niets was bereikt. Tegen zo'n ontwapenende ontvangst was de patriarch niet bestand. En zo gebeurde het dat een kwartier later de beide mannen elkaar lang en nadrukkelijk de hand schudden en als van ouds weer met elkaar omgingen zonder dat een van beiden de minste was geweest. STANDBEELD VERDIEND. Het is dan in deze dagen, dat de grote strijder voor onze monumenten veertig jaar geleden overleed. Weini gen nog kennen zijn naam en een tastbare herinnering aan zijn werk vinden wij alleen maar in de talloze door hem gerestaureerde monumen ten. Toch heeft Victor De Stuers recht op onze dankbaarheid en wan neer wij thans al beginnen, kunnen wij mogelijkerwijze bij de halve eeuw-herdenking van hem een stand beeld onthullen, dat deze strijder voor de schoonheid van ons land vol komen waard is. (Advertentie) Een der vertrekken in de woningvan De Stuers, Het heeft wel iets weg van een museum. wel zeker binnen niet te lange tijd in Amerika worden aangepakt. Het is de aanleg van een zich over het ge hele continent uitstrekkend net van auto-snelwegen gescheiden, meer- banige snelverkeerswegen zonder kruisingen waarmede men een eind wil maken aan de bestaande knel punten in het verkeer, het aantal on gelukken hoopt te verminderen en aan een groter aantal auto's een plaats in het verkeer wil bezorgen, terwijl daarnaast een vervoersmoge- lijkheid geschapen wordt, die van het uiterste belang is voor de verdediging van het land. Een nieuw wetsontwerp is rebels is het Huis van Afgevaardigden inge diend. In dit ontwerp wordt een plan op lange termijn ontvouwd: 15 jaar voor de financiering en 13 jaar voor de lanleg van het verkeersnet. In grote lijnen wordt het aloude patroon gevolgd van samenwerking in de we genbouw tussen de federale regering en die van de staten. Het aandeel van de federale regering in de finan ciering zou niet minder dan ongeveer 36.500 miljoen bedragen en dat van de staten 15.000 miljoen, samen dus ongeveer 51.500 miljoen. Volgens het wetsontwerp zou het grootste deel van de kosten worden opgebracht door de invoering van nieuwe belastingen: de bestaande hef fingen op auto-brandstoffen en de bij de fabrieken geheven omzetbelasting op banden, vrachtauto's, trailers en autobussen (met uitzondering van stadsbussen) zouden aanmerkelijk verhoogd worden. De geraamde kosten komen onge veer overeen met het bedrag dat in het oorspronkelijk plan van President Eisenhower werd genoemd, namelijk 50.000 miljoen, en eveneens met de jaarlijkse onderhoudskosten, waarme de de Senaat reeds heeft ingestemd. In de wijze waarop de financiering zal plaats hebben en ook in andere onderdelen kunnen natuurlijk nog veranderingen worden aangebracht, wanneer het wetsontwerp ter sprake komt in de ^commissiebesprekingen en in het Congres. Zo is een van de belangrijke punten, waarover nog on zekerheid bestaat, of het geld uitslui tend bestemd is voor de aanleg van de verkeerssnelwegen of ook voor de verbetering van de één miljoen kilo meter wegen, die niet tot het snelver- keersnet behoren. Volgens de laatste opvatting zou het plan ook moeten voorzien in de uit breiding van de meeste wegen voor vrachtvervoer tot vier- en zelfs zes- banige gescheiden verkeerswegen met, ten behoeve van de tolheffing, van controleposten voorziene in- en uitritten. Elke baan zou 3,60 meter breed worden en voorzien worden van een brede berm voor auto's die pan nes hebben en van viaducten en on derdoorgangen in plaats van kruisin gen op gelijk niveau. Dit project zou in grote lijnen dat der snelwegen volgen, dat thans al in (Advertentie) vele staten bestaat maar nog niet zover is uitgebreid, dat het een wer kelijk continentaal wegennet vormt. Daarin moet nu juist het nieuwe plan voorzien; de totale lengte daar van zal ongeveer 64.000 kilometer be dragen. Men hoopt met dit project de ver- keersbehoeften van de eerstvolgende kwarteeuw op te vangen. Terwijl de eerste ploeg Kajotters zich in Tanganjika oriënteert, heeft de leiding van de K.A.J. de tweede ploeg aangewezen. Deze wordt gevormd door; Gerard Mommers uit Tilburg, elektriciën, Piet de Ridder uit Noordwijk, metse laar en Wout Lagerberg uit Leiden, timmerman. Deze ploeg zal 8 of 9 mei per „Rap- tim"-vliegtuig vertrekken naar Tan- ganjuka. De Kajotters voeren intussen een actie, om ook de kosten voor deze tweede ploeg te dekken. (Advertentie) Nieuwe heerlijke smaak! De verrukkelijke peper- muntsmaak vinden ook \*^de kinderen erg lekker. Nieuw actief schuim! Het zuivere, werkzame schuim houdt Uw mond fris en gezond. Nu kan iedereen zich Colgate veroorloven. COLGATE DE MEEST VERKOCHTE TANDPASTA TER WERELD heeft opgeschreven daar in Lier, waar hij werkte tussen de winkel van zijn vrouw en de behuizing van zijn kippen. Maar iets soortgelijks geldt ten slotte ook voor Dickens en Shakespeare, welke laatste zo is er gezegd niet alleen een hoe- au veelheid geweldig slecht werk, maar zelfs een \r Jf J J geweldige hoeveelheid geweldig slecht werk ge- schreven heeft. Dat doet er niet toe. De tijd schift wel en het goede wordt gewonnen in de smeltkroes der eeuwen. Soms doet een zin in een krant mij pijn zomaar ineens. Soms ontlokt het me een beschouwing, zoals nu. Om het even wicht te herstellen. Een toneelcriticus heeft onlangs een doorntje in mijn hart gestoken door in een vooraanstaand vaderlands dagblad op te merken, dat: Felix Timmermans al tijd heeft geschreven met een mengsel van Talens en tranen. Ik acht dit nu een ty pisch voorbeeld van hedendaagse critiek. Ernaast, pedant en trots op het taal- vondstje. Ik moest, toen de eerste boosheid was weggeëbd van het strandje van mijn bewustzijn, onder andere denken aan het laatste boek, daf*ik toevallig had zitten lezen: iets van Hervé Bazin. Knap, mo dern, boeiend, maar kil als zonder ziel en zonder hart. Ik ben ouder wets genoeg om dan toch maar Timmer mans te prefereren, die doodgewone vent zonder pretenties, met zijn groot talent. Men kent het wat tragische verloop van zijn laatste levensjaren. In de beneveling van de be vrijdingsfeesten raakten ook in Vlaanderen som mige geesten wat in de war en er waren critici, die met scherpe kiezelsteentjes naar de populaire schrijver gooiden.' Streekjalouzie en fanatisme zijn levensgevaarlijke wapenen. Tevoren waren er al boertige tekenaar en beschrijver is van lollige Vlaamse boerkens en staminees, van blozende wijvekens en achter hun buik aanwandelende pas toors, verschaft Timmermans deze kwalijke faam. Maar het is, evengoed als ten aanzien van vele heren Gerritsen, gewoon een staaltje van kwaad aardig geroddel geweest, allemaal in naam van de Lieve Literatuur. Ga zitten, zwijgt en luistert, voegde Timmer mans vóór een lezing een aantal noord-Nederian- ders toe, die de zaal wilden verlaten omdat hij niet in smoking, maar in wandelkostuum op het toneel stond. Ze deden het en kwamen in de ban van zijn eigenschappen, verwant aan die, welke in het circus onze lachspieren in aotie brengen. Het geheim heeft hij zelf eens ontsluierd. ,,A1 wat ik elders geleerd of gelezen had, smeet ik als hinderende ballast overboord. Het was mij te moede, of ik de dingen voor de eerste maal zag en daarom verwonderde ik mij erover zoals een kind doet voor de eerste maal. Ik keerde weer naar de bron, de oorsprong: de natuur, waarvan de bestendige aanwezigheid door zoveel boeken mensen vergeten wordt". - aluminium houden, zag hij op de eerste rij zijn reisgezel zitten, met ogen vol verbazing.... Als mens was hij doodeenvoudig. Ernest Claes vertelt: „Hij leest nooit kritieken over zijn wer ken, want hij wil écht blijven. Hij rookt graag grote pijpen en eet gaarne garnalen en hij is liever lui dan moe. Voor een goede mosterd zou hij een uur ver lopen en van.tijd tot tijd is hij gaarne alleen om over zichzelf en Onze Lieve Heer na te peinzen... Hij sprak, ook in de moei lijke, laatste jaren, nóóit kwaad van zijn be lagers... en hij werd tot zijn verwondering de grootste schrijver van Vlaanderen". Voor Bertus Aafjes, die er wel iets van kan weten, zijn Couperus, Timmermans en Multatuli mensen geweest, die hem voor een zwellende de grootste prozaïsten van het Nederlandse taai wijngod hadden uitgemaakt, wiens bewuste stre ven het was, het beeld van Vlaanderen te mis tekenen. Zij waren echter met hun dorre, vingers op ^ijn beste bladzijden slechtere verdedigers dan hij. Nadat deze onvruchtbare bedillaars van een afstand af door het publiek waren uitgefloten en heus, het publiek wéét het wel werden de perkamenten criticasters geleidelijk aan ook door de officiële politie der letteren van het terrein gejaagd. In 1950 verscheen na het pieuze boek van Lia over haar vader een hartelijk vrien denboek van vooraanstaande Vlaamse kunste naars. Het was een eerherstel, dat goed deed. Maar dingen als die, welke ik in mijn aanhef bedoelde, zijn nog mogelijk. Het doet pijn. Laten wij, na deze historische tekening in conté, voor een ogenblik eens naar het wezen van Tim mermans' arbeid zien. Ik herinner me, dat Dirk Coster hem eens voor de radio „de grootste clown van Vlaanderen" noemde. Wel wel. Laat ons nu maar aannemen, dat het niet als een miskenning bedoeld is. Maar was hij wel een clown? Hij had daarmee waarschijnlijk nauwe lijks iets meer gemeen dan de populariteit. Deze is niet altijd een graadmeter varf talent; ware het zo, dan zou Esther Williams een begaafde vrouw zijn, terwijl ze toch alleen een goed figuur en een behoorlijke slag-vaardigdheid in het water bezit. Het clowneske in Timmermans' werk lijkt mij schromelijk overdreven. „Ga zitten..." Men krijgt op alle levensgebieden zeer vlot een bepaalde naam. Eén keer zeggen, dat mijnheer Gerritsen wat sufferig is, verschaft de heer Ger ritsen in brede kring de reputatie van sufferig heid. Éénmaal schrijven, dat Timmermans de Men hoort hierin eenzelfde geluid als in het woord, dat Flaubert tot de Maupassant sprak: Als je iets wilt beschrijven, moet je er zolang naar kijken, tot je alles vergeten bent wat anderen ervan gezegd hebben. Wat er overblijft, schrijf dat op. En ook als in Chesterton's constatering, dat het voornaamste ding, dat de moderne mens verloren heeft, de gave der verwondering is. Hier spreekt Timmermans weer: „Teveel gezien en genoten te hebben leidt tot verzadiging, wat de dood is van alle leven en van alle kunst". Deze oorspronkelijk visie, dit kinderlijke (dat bij voorbaat élke opzet tot mistekening van Vlaan- derens gelaat uitsluit) leidt nu juist tot zijn mooiste beelden: „Een maag, die slap is als een slaapmuts". „De dennebomen ontvangen de sneeuw met uitgestoken armen". „Een distelvink tikt gaatjes in de stilte". Wat is- „modern" Men kan zich van dit werk niet afmaken met de puberlijke opmerking, dat het oubollig is en evenmin met de futuristische mening, dat het niet „modern" zou zijn. „Moderniteit" is een on zinnig begrip: Sophocles is even modern als de laatste experimentele dichters. En trouwens: als Timmermans zijn beste proza schrijft, als hij bijvoorbeeld over Sint Franeiscus' volgelingen zegt „ze zaten met hun tweeëndertig blote voe ten nevenseen", kunnen we alleen maar opmer ken, dat de film het neteender zou weergeven, als de cameraman z'n vak verstaat. Er zal zeker veel verloren gaan van wat hij Twee en twintig van de vier en dertig wedstrijden heeft het gros der hoofdklassers achter de rug, zodat er nog heel wat voor de boeg ligt, met tal van mogelijkheden. NAC bijvoorbeeld heeft aanstaande zondag al direct een prachtige kans om het verleden week bij verrassing verloren terrein (tegen Excelsior) te her winnen. Als het toen de kans gegrepen had, was Eindhoven reeds van de tweede plaats verdrongen geweest. Overmorgen is die mogelijkheid.er opnieuw, omdat NAC prima winstkansen heeft op eigen grond contra het Haagse ADO en Eindhoven de zeer zware uitwedstrijd speelt bij Amsterdam. Bovendien is er de mogelijkheid, dat koploper Ajax dichter benaderd wordt, nu de Ajacieden te gast moeten bij Sparta! Spanning daar dus alleen al van de bovenste plank, want ook NOAD kan zijn positie steviger maken, nu het naar Vitesse reist. Willem II— Alkmaar wordt eveneens een belangrijk treffen. In die klasse (B) is het pleit eveneens nog lang niet beslecht: tal van mogelijkheden staan open en de Tilburgse tricolores schijnen het nog allerminst te hebben opgegeven een gooi naar de titel te doen, al schijnt dat op het moment niet zo een voudig. Maar zoals gezegd: er moeten nog twaalf wedstrijden worden ge speeld en dus kan er nog van alles gebeuren. Ook in Den Bosch zal het enerverend toe gaan. BW heeft bezoek van Feyenoord, hetgeen alles zegt voor een spannend gebeuren. Zouden de Bosschenaren verliezen, waarop kans bestaat, en Willem II zegeviert over Alkmaar ook niet eenvoudig dan vindt er een sprekende verschuiving plaats in de kopgroep. Overigens zit de menigte weer eens uit te zien naar een nederlaag van Elinkwijk. Zal het PSV, dat thuis speelt tegen de Utrechters, lukken dat waar te maken? Betaald voetbal In de eerste klasse A komt RBC en ook NEC deze week niet in het program voor. Overigens is daar een topwedstrijd: AGOW—RCH. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de Apel- doorners de bezoekers uit Haarlem tot op een punt verschil weten te benaderen, met andere woorden, dat zij de leiders een nederlaag (dat zou dan de tweede zijn) weten toe te brengen. In 2 B krijgt Baronie af te rekenen met zijn geduchte tegen stander: Hermes DVS, sinds geruime tijd koploper (7 winstpunten meer dan de groenwitten). Baronie is zeker niet bij voorbaat verloren, maar het zal bijzonder moeilijk zijn Schiedam met winst te verlaten. LONGA heeft het heel wat gemakkelijker nu ONA in Tilburg te gast komt. Helmond, thuis- spelend contra Wageningen, krijgt het véél moeilijker, maar kan niettemin ervan winnen. DOSKO, al reeds naar de vijfde plaats opgeklommen, heeft op Ro- zenoord het puik spelende Hilversum tussen de krijtlijnen. De mogelijk heden voor de roodgele Bergenaren om mede-koploper te worden blijven aanwezig, als de bezoekers van over morgen een nederlaag wordt bezorgd. Dit laatste is ongetwijfeld mogelijk, maar dan zal er van begin tot eind moeten worden aangepakt. Belangrijk is ook KFCHelmondia en niet min der TubantiaWilhelmina, waarin we de thuisclubs volledige winst voorspel len. De amateurs Nergens bij de eerste klasse ama teurs werden voor deze zondag vol ledige programma's vastgesteld, in C zelfs maar vier ontmoetingen. Hoogst belangrijk, wijl het kampioens gegadigden in het strijdperk brengt is het treffen in Vlissingen tussen de club van deze naam en TSC. De winnaar van dit duel komt weer op gelijke hoogte met leider VSV '34 (Valkenswaard)Als het TSC is, ver dringt deze de koploper zelfs naar de tweede plaats vanwege een gun stiger doelgemiddelde der Ooster- houters. Maar zover is het nog lang niet, want na die gevoelige neder laag van 14 dagen geleden herstelden de Vlissingers zich 1.1. zondag bij Kimbria. Een spannende ontmoeting, waarvan we het resultaat vooralsnog op een puntenverdeling stellen, ligt dus in het verschiet. Alliance heeft het Maastrichtse Kimbria als tegenpartij. De rood zwarte Roosendalers hebben nog al tijd kampioenskansen, maar die zul len pas gerealiseerd worden, als on afgebroken wordt gewonnen. Het jong ste gelijke spel bij VSV was onge twijfeld kranig werk en men is ge neigd Alliance voor komende zondag de volle winst toe te kennen. Schijndel heeft zeer minieme kan sen tegen Brabantia en Maurits— Spel. Emma delen de winst. De tweede klassers Zowel boven- als onderaan de rang lijst gaat er het spannen in 2 A. JVC heeft geringe kansen contra ODt. in tegenstelling tot Oss. dat met SET wel raad zal weten. Veloc heeft] Vele anekdoten zweven rondom zijn nagedachtenis. Reizend naar Gro ningen, zat de schrijver zorgvuldig pluisjes van zijn nieuwe pak te ver wijderen, waarop de man tegenover hem vroeg, of hij kleermaker was. Toen deze én de vraag, of het dan handelsreiziger moest zijn, ontken nend beantwoord waren, onthulde Timmermans plechtig, dat h»j duivenmelker was en besteedde hij de hele verdere reis aan het uitleggen van de stiel der duivenmelker ij. Toen Timmermans s avonds op het podium verscheen om zijn lezing gebied. Valse opvatting Heus, het wordt tijd, dat de opvatting, als zou hij gezorgd hebben voor oubollig patronaatsver tier, definitief verdwijnen gaat. Wie schrijven kon: „Roelinde, mijn verlangen roept u en mijn verbeelding laat u door dit bepereld land schap wandelen, in brokaten gewaad; om uw hoofd wappert een huif van vreemd- gevouwen vleugels en gij zingt uit een ivoren getijdenboek. De dag is een perel- moeren schelp rond uwe ogen. Ik hang de klaarste sterren om uwen hals, uw kleeren zijn van maneschijn en regenbogen". Wie schrijven kon, in het „Lied van God": „de snaren van uw harp zijn van ster tot ster ge spannen en de melkweg is een zilveren strijkstok in Uw hand"; wie in zijn laatste Adagio dit vers kon zingen: De kern van alle dingen is stil en eindeloos. Alleen de dingen zingen. Ons lied is kort en broos. En donker zingt mijn bloed van heimwee zwaar doorwogen. Ik zeil langs regenbogen Gods stilte tegemoet, was geen clown of Talens-knoeier. maar een meester. Hij heeft duizenden en duizenden ge lukkig gemaakt en dit is, heren critici, de taak van alles wat de pennen der schrijvers schrijven. nog lang niet van Gemert gewonnen, integendeel. Taxandria staat beter voor de winst genoteerd dan Sarto, evenzo Boxtel contra Uno Animo. Ook in 2 B vragen de vijf wed strijden weer alle aandacht. Daar is om te beginnen Rood WitMiddel burg. De Zeeuwse hoofdstedelingen zijn langzaam maar zeker de hoogte in gekomen (MOC 25, RAC 21 en Middelburg 20 pnt.) en ongetwijfeld vormen zij van nu af een voortduren de bedreiging van de boven hen prij kende clubs. Rood Wit is, in eigen omgeving spelend, een geduchte tegenstander, zodat Middelburg voorlopig nog niet zo zeker van de winst mag zijn. Don gen heeft MOC op bezoek: op papier is de thuisclub reeds bij voorbaat ge slagen. Axel, dat j.L zondag verraste door bij DESK te winnen, krijgt nu Internos thuis. Een partij waarvan onder de gegeven omstandigheden weinig valt te voorspellen; de kansen zijn o.i. gelijk. Roosendaal, al zoveel weken hekkensluiter, zal het contra DESK vermoedelijk niet gelukken zijn positie te verbeteren. Dan is daar nog WVORAC. De Reijenaren blijven leider MOC op de voet volgen, zij het met vier winstpunten achterstand. Wij vermoeden dat daarin zondag geen verandering komt, m.a.w. RAC reist met de volle winst uit Oosterhout terug. De derde klassers Heusden kan in 3 B Reusel Sport tot op een punt achterstand benaderen als bij GSBW wordt gewonnen; dat zal weinig moeite opleveren. GW heeft dezelfde winstkansen als het be. zoekende St.-Michielsgestel en ook Hieronymus is nog niet verloren con tra Voab. Zelfs RKTW is nog niet bij voorbaat geklopt, nu Concordia te gast komt. Veruit de belangrijkste ontmoeting in 3 C mag BSCHero worden ge noemd. Wij zijn benieuwd naar het resultaat, dat we voorlopig in het voordeel der gasten uit zien vallen. VES heeft op eigen grond ietsje betere papieren dan het op bezoek komende RKC. Veerse Boys heeft een „makkie" contra Zierikzee. RWB en DHV lopen in kracht zeer weinig uit een, zodat een puntenverdeling voor de hand ligt. De Schutters staat zeer gunstig voor de winst contra Gudok. De elkaar geen duimbreed toege vende leiders: Meto en RCS (3 D) zullen deze zondag niet erg opzien tegen de vastgestelde wedstrijden, respectievelijk „uit" bij Hontenisse en Biervliet, al blijft het oppassen! ODIO krijgt het zwaar te verant woorden tegen Terneuzen, dat het in tussen de laatste tijd niet zo best meer doet. Steen moet maar heel erg oppassen met Nieuw Borgvliet en zelfs Zeelandia zal poot aan moe ten spelen tegen Zeeland Sport. De vierde klassers Ons Vios heeft in 4 E een puike gelegenheid om Nevelo van de lei dersplaats te verdringen en er zelf op te gaan zetelen. Uitspelend bij TAC zal die mogelijkheid wel worden gerealiseerd (Nevelo speelt namelijk niet). Nieuwkuik kan misschien een gelijkspel bevechten contra Hilvaria. Zigo wint echter beslist Van Were Di, wat niet direct kan worden ge zegd van SVG contra Haarsteeg. Ois- terwijk moet echter weinig moeite hebben met Wit Zwart. De belangrijkste ontmoeting in 4 F mag men SCORKVVU noemen. Het zal een spannend treffen worden in Oosterhout, waar de Leurenaren nog niet hebben gewonnen. De andere leider, Madese Boys, heeft het heel wat gemakkelijker nu DWC te gast komt. Gilze zal onge twijfeld raad weten met Groen Wit. Zal TVC er in slagen om PCP te kloppen? Voorlopig menen wij van niet, als we ons herinneren dat het (PCP vorige zondag lukte om Madese Boys een nederlaag te bezorgen. Bre da wint van Zundert. Veler ogen zullen overmorgen ge richt zijn op GrenswachtersKaaise Boys (4 G). We zouden er ons niet over verbazen, als het daar op een puntenverdeling uitdraaide. SC Gastel krijgt harde noten te kraken tegen het bezoekende RSV. Het feit van de dag zal het worden als het HSC in Heerle gelukt, Burgh een nederlaag te bezorgen, dan wel de helft der winst af te snoepen. Het zou de eerste winst in deze competitie betekenen voor de dappere HSC'ers. Steenbergen heeft behoorlijke winst papieren contra NSV. Het blijft verschrikkelijk spannend aan de kop in 4 H met vier kampioensgegadigden vlak bij elkaar. Hansweertse Boys moet ditmaal erg oppassen, nu RIA als tegenstander fungeert. Aarden burg heeft minimale kansen contra Clinge. Winstverdeling zien we ge schieden bij Luctor—Oostburg, doch Koewacht zal niet opgewassen zijn te gen Breskens. Sluiskil—Ierseke is de ze week de belangrijkste ontmoeting in deze sector. De thuisclub zal wel zegevieren. I

de Stem | 1956 | | pagina 7