KOU MAGGI soepen SKETCH Baranès neemt het allemaal niet zo zwaar pae&ïaO Justitie te Djakarta heeft zelf het Jungschlaegers alibi van in bewijs handen zijn CjCIvLZ^ s© Rusland gaat uit een ander vaatje tappen BLANK EN ZWART Professor op zoek naar oude handleiding Maya-taal DAKLOOS DOOR DE AARDBEVINGEN Rassenstrijd Mijne herende zaak niet zo moeilijk in het land van de vrijheid DERDE BLAD VRIJDAG 23 MAART Verrassende vondst in de zaak-Iungschlaeger Reparatiemerktekens uit Maastricht van 1950 op horloge, dat in handen der autoriteiten is BABV2 V/ICKS Waar is het boek van pater Diego Studentenreizen naar België LIKDOORNS WONDEROLIE Hollywood reikt „Oscars' uit SKETCH is geen sigaret die vandaag komt en morgen weer is verdwenen. SKETCH handhaaft zich jaar in jaar uit. Weet U waarom? Omdat hij goed is! 80 Ct vers in cellofaan Het schandaal van de Vierde Republiek (II) IS Monsieur Mons was vergeetachtig Eerste Kamerleden stellen vast: Eeuwenoud zeer "(Advertentie) In Maastricht is te elfder ure een vondst gedaan die een soort „Deus ex machina" een verrassende ontknoping in het proces Jungschlaeger zou kunnen worden. Deze vondst stelt de aanwe zigheid van Jungschlaeger in Maastricht in de tweede helft van 1950 onweerlegbaar vast ook voor de openbare aanklager Sunarjo, die n.l. door een speling van het lot de man is, die het bewijs van de echtheid van dit nieuwste bewijs van Jungschlae gers alibi zelf in handen heeft. De zaak betreft het volgende: Tus sen 28 augustus en 2 september 1950 heeft Jungschlaeger zijn polshorloge in reparatie gegeven bij de N.V. Kon. fabriek A. Alard, juwelen-, goud- en zilverhandel in de Grotestraat te Maastricht. Deze juwelierszaak houdt er een^zeer nauwgezette boekhouding op na, en in het werkboek kan men dan ook vinden, dat een zekere Jung schlaeger, wonende Julianaplein, een herenpolshorloge in reparatie heeft gegeven op een datum, liggende in de week van 28 augustus tot 2 septem ber 1950. Ook de aard der reparatie staat vermeld, n.l. het aanbrengen van een nieuwe opwindas met kroon tje. De horlogemaker, de heer Dijk, herinnert zich nog duidelijk, dat Jung schlaeger destijds dit horloge heeft gebracht en dat het door hem, de heer Dijk, gerepareerd is. CODE-SCHRIFT Doch ook dit boekhoudkundig bewijs kan volgens mr. Sunarjo zijn vervalst, hoewel het praktisch onmogelijk is een geheel werkboek, dat over ver scheidene jaren loopt, te vervalsen. Dat dit echter niet het geval is, kan de openbare aanklager in Dja karta gemakkelijk nagaan. Bij de hor logemakers ibestaat n.l. het gebruik, dat zij hun naam, de datum en de soort der reparatie in code-schrift in ieder uurwerk aanbrengen, dat door hun handen is gegaan. Zo moet in Jungschlaegers horloge, dat naar alle waarschijnlijkheid in het bezit is van de gevangenisautoriteiten te Dja karta, in heel klein schrift het bewijs gekrast staan, dat dit horloge in de week van 28 augustus tot 2 september 1950 te Maastricht is voorzien van een nieuwe opwindas met kroontje. Er moet een D, in staan (de beginletter van de naam Dijk) met daarachter een der volgende getal len: 28850, 29850, 30850, 31850, 1950 en 1950 die de datum aangeven van de dag vallende tussen 28.8.50 en 2.9.50. Achter deze getallen moet dan een geheimzinnig tekentje staan, dat veel weg heeft van een soort kurkentrekkertje. Dit is het in de kringen der horlogemakers al gemeen gebruikte codeteken voor een opwindas met kroontje. Hierdoor staat dus vast, dat dit horloge, dat in augustus-september 1950 in bezit was van Jungschlaeger toen te Maastricht verblijvende, door hem weer meegenomen is naar Indonésië, daar door hem is gedra gen, door of vanwege hem daar in reparatie is gegeven en thans nog steeds daar is, te* controleren en consulteren op de hierboven aan geduide gegevens. De Justitie te Djakarta kan dus op elk gewenst moment over het horloge beschikken om de juistheid van de bovenstaande mededelingen te con troleren en de openbare aanklager zal thans moeilijk kunnen beweren, dat deze geschiedenis met het hor loge zes jaren geleden is geënsce neerd. Daartoe zou Jungschlaeger hebben moeten weten, dat hij na zes jaar verwikkeld zou worden in een proces als wat nu reeds geruime tijd tegen hem gevoerd is, wat beslist (Advertentie) Geef de behandeling, die Moedert in 104 landen ideaal vindenl Wrijf Vicks VapoRub tegen bed tijd op borst, keel en rug De verzachtende dampen verruimen de luchtwegen en bedaren de hoest. Tegelijkertijd maakt de ver warmende plcisterwerking de be klemming los. Snellere verlichting! Het geeft méér verlichting, omdat het geconcentreerd is! vVapoRub De Amerikaanse archeoloog Paul Shirley in New York 19 heeft alle bi bliothecarissen in Europa opgeroepen, hem te helpen by het opsporen van het boek ,,Relacion de lascosad de Yucatan", Bericht over de aange legenheid van Yucatan", geschreven door de Franciscaner-pater Fray Diego. De Amerikaanse archeoloog zoekt reeds jaren naar het boek. dat in de 16e eeuw door de Spaanse Francisca- nerpater werd geschreven en dat de sleutel moet vormen voor de ontcij fering van het schrift van de Mayas, de oude inboorlingen op het schier eiland Yucatan in Midden-Amerika. Pater Fray Diego O.F.M. werd in 1549 als'missionaris naar Yucafan ge zonden. Hij nam zijn taak zo ernstig ter hand, dat hij de taal en het schrift van dit oude volk bestudeerde evenals de oude geschriften van de Mayas. Zijn ,,Relacion" schreef pater Fray Diego later, toen hij vanwege de aan klacht dat hij het volk van Yucatan wreed zou hebben behandeld, naar Het hier bedoelde uurwerk was, -Spanje Werd teruggeroepen. Volgens naar het oordeel van de horlogemaker D ik een vrij kostbaar horloge. Een inmiddels ingesteld onderzoek heeft uitgewezen, dat in Indonesië' ditzelfde horloge inmiddels nog eens is gerepareerd en wel door een In donesisch horlogemaker. de Amerikaanse geleerde Shirley be vat zijn boëk een nauwkeurige-hand- leiding voor het lezen van het Maya- sehriffa* Dit heeft hij door studie vah ande- (Advertentie) re werken, uit dezelfde tijd stammend geconcludeerd. De archeologen hebben zich de laat ste tientallen jaren door studie en op gravingen een beeld kunnen vormen van de Maya-cultuur. Ruïnes van grote bouwwerken heeft men in de jungle van Yucatan gevonden, ge bruiksvoorwerpen uit moerassen op gediept en beeldhouwwerken van mossen en slingerplanten ontdaan. Het schrift van de Maya's echter, dat de eigenlijke toegang tot de ontdek king van de geschiedenis van dit raadselachtige volk betekent, heeft tot nog toe geen enkele geleerde kunnen ontcijferen. Dat alle exemplaren van het boek verloren zouden zijn gegaan, acht de Amerikaan Shirley niet waarschijn lijk. Weliswaar vond de Franse pries ter, die een kleine honderd jaar gele den een nieuwe uitgave van de „Rela cion" verzorgde het werk in de biblo- theek van de Koninklijke Spaanse Academie voor Geschiedenis te Ma drid incompleet: het hoofdstuk over de taal van de Maya's ontbrak; doch men kan er zeker van zijn, dat een snder exemplaar zich in een stoffige hoek van een kloosterbibliotheek of boekwinkel in Europa bevindt. De Amerikaan vermoedt dat het boek via het hof van Karei V in een Duits klooster is beland of in het voorma lige Spaanse Nederland. niet aanwezige gaven van helderziend heid bij Jungschlaeger veronderstelt. Terwijl het hij de documenten van de Amsterdamse Bank, de door Jungschlaeger getekende kwitanties en de boekhouding van de Bank zelve handelt om zaken, die in Ne derland waren, is het horloge, zoals onomstotelijk vaststaat, al die tijd tot op heden in Djakarta, in de ge vangenis, althans in verzekerde be waring bij de autoriteiten. Hier viel dus niets te ensceneren of ver valsen. Wij vertrouwen dan ook, dat dit nieuwste bewijs van Jungschlaegers alibi, dat eigenlijk door de verkla ringen der Nederlandse getuigen en de door de Amsterdamse Bank over gelegde documenten voor elk zinnig mens reeds oomstotelijk vast staat, de rechter Maengkom met des te meer overtuiging de vrijspraak van Jungschlaeger zal doen uitspreken. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft, op voorstel van de gemepgde technische commis sie ter uitvoering van het Neder lands-Belgisch cultureel akkoord, voor het dienstjaar 1956 een bedrag van 2.250.- ter beschikking gesteld ten behoeve van de financiering van studiereizen naar België van Neder landse studenten in groepsverband. Uit het bovengenoemd bedrag kun nen 150 studenten een uitkering van 15.- per persoon ontvangen. Voor waarde voor het verkrijgen van een subsidie is, dat de reizen onder lei ding staan van een hoogleraar en dat de groep niet meer dan 15 deelnemers omvat. (Advertentie) Weg met onhandige likdoornringen en gevaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoornmiddel van f. 1.35 bespaart U veel ellende. (50) V In het Amerikaanse filmcentrum Hollywood zijn voor de 28ste maal de jaarlijkse filmonderscheidingen, de z.g. Oscars", uitgereikt. Als het beste filmverhaal van het jaar werd onderscheiden ,,Love me or leave me" van Daniel Fuchs. De bes te filmacteur was Ernest Borgini voor zijn rol in de film Marty". De ze film kreeg bovendien een prijs als de beste van het jaar. Als beste actrice werd onderschei den Anna Magnani voor haar rol in ,,Rose Tatoo". Als de beste regisseur werd aangemerkt Delbert Mann voor de regie van de film .Marty". Groentesoep - speciaal nu de groente schaars en duur is! Een Libanese familie zoekt in de puinhopen van wat eens haar huisje was naar wat huisraad dat nog te gebruiken is. Twintig dorpen in de Libanon werden enige dagen gele den door zware aardbevingen ver woest; 130 personen werden hierbij gedood en 200 zwaar gewond. India en Pakistan Bestand in het grensgebied De Indische en de Pakistaanse po- litiecommandant in het grensgebied bij Amritsar tussen India en Pakistan hebben een voorlopige overeenkomst om het vuren te staken gesloten. Van daag zullen zij pogen tot een definitief akkoord te komen. (Van onze Parijse correspondent) Het schandaal van de Vierde Republiek trekt terecht de aan dacht in alle vrije landen, want de hoofdschuldigen zitten niet in de beklaagdenbank. Hoe belangrijk de zaak ook is toch blijft het proces van nu in feite slechts een défilé van figuranten en slechts vier van de honderden figuranten komen nu voor het voetlicht. De verklaringen van de vroegere minister van Binnenlandse Zaken, nu gehoord als getuige zijn even duidelijk als dramatisch: „De communisten en hun cripto-communistische of „neutrale" meelopers zijn overal in het Franse bestuursapparaat doorgedron gen. Ik wil hier voor God en de mensen verzekeren, dat het ver laad in ons land afschuwelijk is. Misschien zijn er nu geen lekken meer in de nationale verdedigingsraad maar in vele andere over heidsinstanties lekt het nog voortdurend." Over het drama Indo-China kunnen we k°rt zijn en generaal Ely, chef van de rianse strijdkrachten citeren. Hij zei in het thans lopende proces: „Het verraad in Indo-China was volmaakt. Op documenten, welke wij op gevangen genomen Vietminhs buit maakten waren hele zinnen van het gesprokene in de nationale verdedi gingsraad woordelijk overgenomen..." Dat alles is erg triest en raadsel achtig maar het wordt nog ontstel lender als men geloof gaat hechten aan de verklaringen van Baranès en hoewel deze man ongetwijfeld een leugen aan durft om er zich zelf mee vrij te pleiten is toch al gebleken, dat er geheime machten aan het werk zijn om het schandaal alsnog in de doofpot te stoppen. Ook als maar tien percent van hetgeen hij zegt waar is, is het Parijs van nu een pesthol van verraad: Baranès: Mijne heren, het schijnt tot een bepaald systeem te horen om nu maar alles op mijn rekening te schuiven, opdat iedereen zich veilig achter mijn rug kan dekken. Ik heb inzake het verraad in Algerië doel bewust Leon Feix beschuldigd. Maar waarom wordt deze man niet ver hoord? Wie dekt hem? Welke geheim zinnige machten houden hem de hand boven het hoofd? Monsieur d'Astier de la Vigerie, mijne heren. En ik ga randeer u, dat d'Astier de la Vigerie nimmer zal worden beschuldigd. Hij wordt weer gedekt door nog hogere machten". Deze verklaring is wej positief. d'Astier de la Vigerie is directeur van „Libération", lid van de nationale vergadering en onafhankelijk commu nist. Het is bekend, dat hij tot de machtigsten van Frankrijk behoort en overal relaties heeft Toch ging er na het antwoord van de president een kreet van ver bazing door de zaal: President: „De verklaring laat ik voor rekening van monsieur Bara nès maar ik wil in dit verband wel vast stellen, dat de rechter ophef fing heeft gevraagd van de parle mentaire onschendbaarheid van d' Astier de Ia Vigerie. Maar.... hij is er niet in kunnen slagen deze kwestie ook maar aanhangig te maken in de nationale vergade ring....'^ Baranès: „De gangsters weten zich te dekken, monsieur le presi dent. Monsieur d'Astier de la Vige rie hield Mèndes-France op de hoogte nog voor deze voorzitter was van de ministerraad. De een is wel verplicht de ander te dekken. Turpin zei de zuivere waarheid toen hij zich in een onbewaakt ogenblik liet ontvallen, dat d'Astier de la Vigerie de spil is waarop de communistische inlichtingendiensten draaien...." WAAROM Hebben de Fransen nu geen recht zich af te vragen, waarom d'Astier de la Vigerie buiten schot kan blijven? Hebben ze geen recht om P.M.F. in de getuigenbank te slepen? Maar P. M.F., die herhaaldelijk zwaar werd beschuldigd is nu weer minister en mag alleen maar getuigen met toe stemming van de ministerraad. Ie dereen vraagt, zich af of hij getuigen zal jpn of hij zich schoon kan praten, Men kan de publieke opinie niet langer zand in de ogen strooien. Al leen de harde waarheid en harde straffen kunnen een deel van de ver loren eerbied voor de leiding herstel len. Dat er ministers en vroegere ministers bij betrokken worden is een reden temeer zo diep mogelijk in de vuile hoop te wroeten. Niet alleen de namen van P.M.F. en Mitterand kó- mèn er mee in het geding doch ook die van generaal Koenig. De confrontatie van Baranès met P.M.F. met Worms, met d'Astier de la Vigerie en met Koenig, vroeger volgeling van generaal de Gaulle, kort geleden nog minister van oorlog, kan enig licht brengen en dat licht zal dan vreselijk zijn want hoe meer men in het duister wroet des te som berder wordt de toekomst. Zo verklaarde de advocaat van Ba ranès, de bekende ipaitre Tixier-Vig- nancourt. dat het militaire parket ook de opheffing van de parlementaire onschendbaarheid van d'Astier de la Vigerie inderdaad had aangevraagd, maar, dat generaal Koenig, destijds minister van Oorlog zich tegen de opheffing had verzet. Daarop volgde weer een nieuwe verrassing: de openbare aanklager kolonel Gardon onderschreef deze verklaring. Generaal Koenig is dus de vierde minister, die gemoeid is in het „schandaal van het lek". EN WIE De lekken bestaan nog steeds doch de draad overspant nu Parijs en noord-Afrika. Krijgen de Franse sol daten ook daar een mes in de rug. In Algiers, Marokko, Tunis en Egypte weet men precies wat er in de ge heime zittingen te Parijs wordt be handeld. Maar toch moeten de Fran se ouders goed vinden, dat hun zonen naar noord-Afrika gaan. In de bistro's hoort men dan ook overal de vraag stellen: „Wie zijn de ware schuldigen. Wie was er nog hoger geplaatst dan Mons, die uit de school klapte. Moet dat geen minister zijn? Wie dekt hem nu? Waarom sleurt men de leiders van de Franse communisten niet voor het gerecht. Wie dekt hen...?" Vanaf plm. 1700 hadden kolonisten plantages (katoen en suikerriet) in de huidige zuidelijke staten der Verenigde Staten. Op deze plantages waren negers werkzaam als arbeiders. Deze werden daarvoor gehaald uit Afrika door de slavenhandelaars en dan in Amerika weer als slaaf verkocht. Meestal hadden deze' slaven op deze plantages geen goede verzorging en ook was hun gehele natuurlijke wezen nog in hun stamland Afrika; hiervan getuigen bijv. nog de negro-spirituals, die veelal het heimwee be zingen naar de Afrikaanse streken en die oorspronkelijk de grondslag zijn geweest van de jazz, een vorm van duidelijk ex pressieve muziek, die soms in zijn oude vorm nog gespeeld wordt in Amerikaanse kerken. Vrij kort na de Vrijheidsoorlog (17751783), waardoor noord-Amerika zijn onafhankelijkheid van Engeland verkreeg, ontstond er in het noorden (zonder plantages) een beweging tot afschaffing der slavernij. Deze stro ming kreeg een zeer goede voorvech ter in de persoon van Abraham Lin coln. Deze Abraham Lincoln, de zoon van een boer, had zich opgewerkt tot advocaat en van 1846'49 was hij lid van het Congres.' In 1860 werd hij tot president gekozen en zijn keuze betekende voor de zuidelijke staten het sein om in opstand te komen, want de naam Lincoln genoot al be kendheid inzake de slavernij-kwestie. Zo brak dus in 1861 de Afschei dingsoorlog uit, die de gemoederen sterk verhitte. Lincoln proclameerde nu in 1863 de algemene afschaffing van de slavernij en dit was zo in grijpend dat hij in 1864 tot president werd herkozen; hiermee was de ne derlaag der zuidelijken wel bezegeld. Helaas werd Lincoln in 1865 ver moord, maar zijn dood was een grote stimulans voor de noorderlyken, zo dat in datzelfde jaar de noorderlijken de definitieve overwinning behaalden. Lincoln was een groot man, die tij dens zijn leven reeds respect afdwong door zijn eenvoudig en onkreukbaar karakter. VRIJ NOG NIET VRIJ De grondslag van de oost-west-ver- liouding is volstrekt onveranderd ge bleven. Er kan hoogstens worden ge steld, dat de rotsvaste overtuiging; dat eens een kapitalistische wereld in een zal storten en de ganse mensheid als een rijpe appel in hun schoot zal vallen, de communistische macht hebbers met voor Rusland minder gevaarlijke middelen doet werken. Dit zeggen een groot aantal vEerste Kamerleden in het voorlopig verslag over Binnenlandse Zaken. Nu duidelijk blijkt, dat het westen niet bereid is tot het opgeven van de eigen existentie en de vernietigings middelen in beider handen voor bei de partijen uiterst gevaarlijk zijn, lijkt het erop,alsof bij het licht van bovengenoemde theorie Rusland be reid is af te zien van het gebruik van oorlog als katalisator in het proces der bolsjewisering van de mensheid, dat volgens de communisten immers toch, zij het Jan op wat langer ter mijn, vanzelf tot het door hen ge wenste doel zal leiden. Deze leden meenden, dat men ook de duidelijke verschuiving van de hoofdaandacht van de Russische machthebbers van het Noordatlanti- sche gebied naar Azië. Afrika en La- tijns-Amerika bij het licht van deze theorie moet zien. Naar de opvatting van deze leden zal men er in de naaste toekomst in stijgende mate mee moeten rekenen, dat Rusland zal trachten met alle middelen zijn invloed in deze landen te vergroten. Zij verklaarden er prijs op te stel len hun standpunt te dezer zaken ge toetst te zien aan dat der regerign. In dien er in grote trekken overeenstem ming zou bestaan, zouden zij gaarne ingelicht worden over de consequen ties hiervan terzake van de politiek, zoals die door de westerse wereld, en dus ook door Nederland, tegenover de landen van de A.A.-conferenties eb van Latijns-Amerika moet worden ge voerd. De neger werd nu dus vrij, maar dit betekende geen vrijheid die hem gelijkstelde met de blanke, immers er was een bepaalde overtuiging ge groeid onder het blanke bevolkings deel, dat de neger tot een lager ras behoorde en ook altijd lager zal blij ven, en wel door gebrek aan aanleg. Hieruit vloeit voort dat men er tegen is hem gelijke rechten toe te kennen, en dus een plaats op gelijke hoogte voor hem in te ruimen, want dat zou dan een verlaging betekenen van het peil op ieder gebied. De neger wordt dus naar het tweede plan gedrongen, ofschoon de negers ongeveer 10% der gehele bevolking uitmaken en er komt een sterk ras senonderscheid. Dit houdt onder an dere in, dat bepaalde delen van open bare voertuigen (bussen, treinen enz.) alleen toegankelijk zijn voor blanken, dat aan stationswachtkamers zijn voor blanken en kleurlingen", en restaurants die ontoegankelijk zijn voor negers. De oude haat tegen de neger ont laadde zich in het zuiden door het lynchen van negers (tegenwoordig voorkomen), of het mishandelen van negers op bijeenkomsten van geheime genootschappen als de Ku-Klux-Klan, eert geheime organisatie die zich met deze praktijken bijzonder bezighoudt en vooral door zijn lugubere ensce neringen en wraaknemingen tegen „verklikkers" grote indruk maakte op negers, zowel als blanken. KU-KLUX-KLAN De kwestie van het rassenon derscheid, staat de laatste tijd weer in het brandpunt van de be langstelling. De gehele wereld kijkt als het ware toe, hoe „Ame rika" dat naam heeft gemaakt door zijn politiek van rechtvaar digheid, anti-dictatoriaat en aan zien voor de „selfmade-man" deze tere plek in zijn eigen vlees zal weten te genezen. De wereldpers vormt zich een opinie over elke gebeurtenis en deze opinie is niet weg te cijferen en nog minder te weerleggen. Amerika, het land dat in de UNO vrijheid voorstaat voor alle vol keren en fel van leer kan trekken tegen de politiek van de Verenig de Socialistische Sovjetrepublie ken (USSR), maakt het mogelyk, of laat het oogluikend toe, dat in eigen land een bevolkingsgroep wordt achtergesteld, zelfs zo dat het een minder soort mensen lijkt te zijn. Amerika wil vrijheid voor koloniale gebieden, maar in eigen staten wordt nog geen goede be- staansvrijheid geboden aan zyn onderdanen. Het christelijk principe is wel helemaal in strijd met wat er in de Verenigde Staten gebeurt en toch komt het voor, dat aldaar wonende katholieken zich scharen aan de zijde van de voorstanders van de rassenscheiding! De tekenen van deze tijd wijzen er trouwens op, dat de echte oude rassenhaat overgaat in rassen- vréés, want men wordt beducht voor de neger, die nü nog 10% van de bevolking uitmaakt, maar wiens ras zich allengs, door het hoge geboorte-cijfer, uitbreidt. Ook dringt de neger door in lei dende functies en geniet dus be voegdheden boven vele blanken! In een tweetal artikelen wordt een uiteenzetting gegeven over deze kwestie en haar achtergron den. De Ku-Klux-Klan werd in 1865 te Tennessee opgericht en had aanvan kelijk tot doel te dienen als amuse mentsvereniging, doch dit ontaardde (b.v. door het dragen van maskers) in een organisatie die zich ten doel stelde de overheersende positie der blanken tegenover de negers te hand haven. Derhalve werd ze in 1871 ver boden en na geruime tijd van min dere activiteit herleefde ze weer in 1915 en wel ^als een anti-neger, anti- Joods en anti-katholiek genootschap. Een neger wordt ook (natuurlijk in het zuiden) meestal niet aangespro ken met mijnheer, doch men betitelt ze (zelfs als ze bisschop of dokter zijn) met John of Joseph, omdat ze toch alleen maar voor grof werk ge schikt zouden zijn. Een tweede reden om de neger niet als gelijkwaardige te behandelen, schuilt in het feit dat men bevreesd is voor economische mededinging. De neger is namelijk in bepaalde opzich ten niet zo veeleisend en zal dus b.v. in tijden van staking zijn arbeid aan bieden (ook al omdat ze soms buiten de vakverenigingen staan), of onder normale omstandigheden gaan werken voor lager loon; zo ondergraven ze de positie van de blanke arbeiders. J. L.

de Stem | 1956 | | pagina 5