Pas op Eet lékker met roomboter A. de KRUPP zal straaljagers Luftwaffe bouwen voor EIS TOT DOODSTRAF GEHANDHAAFD i' (radi(T! GESTOLEN GOED Vitamine Vijf jaar na zijn vrijlating voor verkoudheid ■s* Meningen en Commentaren V Gelukkige winnaars naar Londen Kregelige taal over Benelux AT EEN ONDERLIJKE ERELD 3 TWEEDE BLAD VRIJDAG 23 MAART 1956 TWEE JAREN, ZEGT SPAAK DRINGENDE ZAAK PROEFVERKIEZING Steeds sneller... PRIJS VAN DE RUHRKOLEN VRIJ Eigen plan voor hulp aan de minder ontwikkelde gebieden Zelfverzekerd a ré' Gold KEELTABLETTEN Het proces tegen Jungschlaeger Wonder Punt vier Eerste Kamer Argentinië en de j poff te, Ten Stoel me ^"^^pr^chtwol- ^r^chtresultaten^ Breiwol fl koop 'n pakje extra voor de zondag! TELEVISIEPROGRAMMA'S door Clarence Budington Kelland ran Dijck 7.30 d. geen toeg.) 8 uur: Ik zeg uur: Het jo- A. Wou- ig. ur: Gezworen a 8 uur: Terug uur: De won uur: Ont sla amse Opera HE jongste uitlatingen van minis- ter Spaak over de onderhande lingen met Nederland betreffende de waterwegenproblemen klinken niet zo erg hoopgevend. Ja, de on derhandelingen zijn „begonnen". Dat wil zeggen: er ligt in Den Haag een Belgisch memorandum aan gaande Moerdijkkanaal, Gent-Ter- neuzen en Stop van Ternaaien. Dat wordt door Nederlandse deskundi gen bekeken. En dan gaat het ge sprek langs diplomatieke weg ver der. Een weg, waarover men zich zeker niet met moderne snelheden pleegt te bewegen. Spaak heeft blijkbaar ook helemaal geer\ haast. Hij heeft geconstateerd, dat het Deltaplan geheel nieuwe elementen in het debat nopens het Moerdijk kanaal heeft gebracht. Dit valt, met een enkele blik op de kaarten, trouwens ook niet te ontkennen. Wie dit een tijdlang wel. gedaan hebben, pleegden struisvogelpoli tiek. Het ware van belang, dit ver band op korte termijn te onderzoe ken, opdat de onderhandelingen over de waterwegenvraagstukken daardoor zo min mogelijk vertra ging zouden ondervinden. Spaak schijnt echter de tijd te hebben. Hij heeft zijn deskundigen twee jaar de tijd gegeven, om de gevolgen van het Deltaplan voor België nader te bestuderen. Dat hij de berekenin gen van de Nederlandse deskundi gen bijvoorbeeld ten aanzien van het peil van de Wester Schelde niet voetstoots aanneemt, kan men hem zeker niet kwalijk nemen. Voor ons lekenverstand zien ze er ook nogal ongeloofwaardig uit. Maar moet nu op dit alles een beslissing omtrent het al of niet graven van een Moer dijkkanaal ook weer wachten? Spaak zegt het niet met zoveel woorden. We zijn er echter geens zins gerust op. QEENSZINS gerust bleken ook te zijn zeer vele Eerste Kamerle den in het Voorlopig Verslag be treffende Buitenlandse Zaken. Men heeft reeds kunnen lezen, dat ze uiting gaven aan de indruk, dat er in België weinig haast wordt ge maakt met het nemen van een be slissing inzake de kwestie der wa terwegen. En ze wijzen maar weer eens op de grote belangen, die hier mee voor geheel Nederland maar speciaal voor west-Brabant zijn gemoeid. Het is onderhand een een tonig en vervelend liedje, maar we mogen niet moede worden het te zingen. Men krijgt namelijk de in druk, dat bepaalde instanties in Den Haag het Belgische treuzelen niet ongaarne zien. Men wil een be slissing inzake de netelige kwestie van het Moerdijkkanaal maar liefst zo lang mogelijk uitstellen. Want hoe men ook beslist, daar komt herrie van. Het is sinds de verwer ping van het Moerdijkkanaal in de twintiger jaren niet mogelijk ge bleken zich te dezer zake een com munis opinio te laten vormen. De (Advertentie) tegengestelde inzichten zijn nage noeg niet dichter bij elkaar geko men. Men kan dit betreuren, maar het is zo. Als we het goed zien, dan loopt die tegenstelling ook dwars door de grote fracties in de beide Kamers. Wel echter is door woord voerders van de KVP-fracties enige malen duidelijk gesteld, dat het on duldbaar wordt west-Brabant nog langer op een beslissing te laten wachten. Van deze eenheid van ge dachte uit is minister Luns al 'n paar keer bestookt. Zo nu ook weer in het V.V. van de Eerste Kamer. We hopen, dat men niet los zal la ten. Nederlandse voortvarendheid moet nu het Belgische talmen neu traliseren. Opdat west-Brabant op korte termijn wete, waaraan en waaraf. TN de gemeente Tiel moest woens- dag het kiezerscorps naar de stem bus. De gemeente is namelijk uitge breid met het dorp Zoelen. De raad, vergroot met twee zetels, moest daarom nieuw gekozen worden. De partijleidingen hebben dit feit als een soort van proefverkiezing op gevat. De KVP stuurde er zelfs professor Romme op uit, om daar zijn wekroep te laten horen. De Partij van de Arbeid had kans zoals na de oorlog al eens is ge schied de absolute meerderheid te behalen, waardoor ze beslag zou kunnen leggen op de beide wet houders-zetels. Sinds 1953 bezat ze echter de helft van de zetels min één. Dit nu is zo ook gebleven. Van de beide nieuwe zetels ging er één naar de KVP en één naar de PvdA, waardoor de zetelverhouding werd: 8 PvdA, 5 KVP, 2 Prot. Chr. en 2 VVD. Voor de prognose, welke men in deze verkiezing zou willen zien, zijn echter vooral van belang de percentagecijfers. Welnu, de KVP steeg iets, namelijk van 26.9 tot 27.2 procent, de PvdA daalde een klei nigheid en wel van 48.5 procent tot 48.2 procent. Waarbij men in aan merking dient te nemen, dat de communisten ook nog zakten van 2.6 tot 1.8 procent. Dit ziet er dus niet ongunstig uit. Van een verdere verbreding van de doorbraak is in ieder geval geen sprake. Natuurlijk ware het onberaden, uit deze cij fers maar meteen tot een overwin ning op de 13e juni te besluiten. De percentageverschuivingen zijn niet groot en ook locale factoren, zoals een „wilde" lijst speelden een rol. Doch „Het Vrije Volk" bedrijft wel erg hoge wiskunde, als het uit de cijfers een sukses voor de PvdA distilleert. In ieder geval: er zal hard gewerkt .moeten worden, want de overwinning krijgen we zeker niet cadeau. Door een strenge, vernietigen de blik kan iemand soms meer kwetsen dan door een hard woord, dat half onbewust uit de mond valt. Het zal niet lang meer duren voor dat er turbostraalmotoren zullen wor den geconstrueerd die vliegmachines een snelheid van 1900 mijl per uur (ongeveer 2850 kilometer) kunnen ge ven, aldus heeft de heer D. G. Ainley van de National Gas Turbine Esta blishment in Engeland verklaard.In een lezing voor de Royal Aeronautical Society wees Mr. Ainley zijn toehoor ders erop dat het noodzakelijk is om de straal-motor temperaturen aan zienlijk boven het huidige peil op te voeren wil men vliegtuigen die met supersonische snelheden vliegen een nog groter vermogen geven. De Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal heeft besloten, dat met ingang van 1 april a.s. de nog bestaande maxi mum prijzen voor de kolen uit het Ruhrgebied zullen vervallen. Voor het eerst sedert 60 jaar zal de steenkool prijs in Europa vrij zijn. (Advertentie) Eergisteren vertrokken met de dagboot van Maatschappij Zeeland" uit Hoek van Holland de 10 gelukkige winnaars van de LEXINGTON VOETBALUITSLAG-WEDSTRIJD. Zij gaan als gasten van LEXI 5 dagen naar Londen om excursies te maken en een bezoek te brengen aan de voetbalwedstrijd Charlton-Wolverhampton Wanderers. Lexi zelf was bij het vertrek van het gezelschap aanwezig. Het Amerikaanse ministerie van Defenaie heeft de Duitse firma Weser A.G. van Bremen opdracht gegeven de eerste straaljager te bouwen, waar mee de nieuwe Luftwaffe zal worden uitgeruSt. In de zomer van dit Jaar wordt met de vervaardiging van deze toestellen begonnen. In het eerst zuilen er 30 toesteilen per maand worden gebouwd. Bij de aanvang zal de firma „Weser A.G." slechts de stukken monteren, welke haar uit de U.S.A. worden toegezonden. De „Weser A.G." hoort voor 81% toe aan Alfred Krupp, de chef van de Krupp-dynastie in het Roergebied. Op 10 april '45 reden de Amerikaanse troepen Essen binnen. Terstond stuurden zij^ enkele officieren van de veiligheidsdiensten naar de Villa Huegel, verblijf van Alfred Krupp von Bohlen und Halbach, de enige eigenaar van hetgeen de Duitsers „Kruppland" noemen. Zodra de jeep met de Amerikanen voor de villa uit de achttiende eeuw stilstond,* opende een ceremoniemees ter de deur van de jeep... „Waar is Krupp?" vroeg de kapitein van de veiligheidsdiensten. <Von Bohlen is hier", antwoordde de ceremoniemees ter. Hij wacht al enkele uren op u.„" De Amerikanen stappen naar binnen. ,Jk houd u aan" zegt de Amerikaan tot de 37-jarige Krupp. „Natuurlijk" antwoordt kalm Alfred Krupp. Enige uren later vraagt men' Krupp naar zijn toekomstplannen, „Ik hoop mijn fabrieken te kunnen heropbou wen; ik hoop weer te kunnen produ- oeren". Dit was geen aanmatiging. Slechts zelfverzekerdheid. Krupp heeft zijn fabrieken heropgebouwd, en hij pro duceert weer: vrachtauto's, schepen, enz. Tussen 1945 en 1949 ontmantel den de Geallieerden de fabrieken welke niet waren gebombardeerd: de enorme staalgieterij van Borbeck werd naar Rusland gevoerd; 150.000 ton uitrustingsstukken werden naar Engeland gezonden: Zuid-Slavië kreeg een reuze-pers van 15.000 ton, die thans ongebruikt op de oevers van de Adriatische zee staat 1Neem tijdig Sterk desinfecterend 60 tabletten f 0.98 PHILIPS O XAN E Voor het landgerecht te Dja- De rechter' besliste, dat zij die in T haar dupliek ter sprake zou moeten karta heeft de Officier van Jus- brengen, titie, Soenarjo, zijn eis tot dood straf van Jungschlaeger gehand haafd. Mevrouw Bouman zal op 13 april haar dupliek houden. De uitspraak wordt eind april verwacht. Soenarjo zei, dat de eis tot dood straf hoog was in vergelijking met de vonnissen in de zaken van sultan Hamid en Andi Aziz, „maar hun ac ties hadden niet zoveel doden tot ge volg als de acties, die geleid werden door beklaagde, waarbij honderden en duizenden omkwamen". Hij begon zijn repliek met de me dedeling, dat hij een wijziging in de tenlastelegging wilde aanbrengen, na- melijli de toevoeging van de woor den „met opzet". Mevrouw Bouman had hiertegen bezwaren. Soenarjo bestreed de stelllhg van de verdediging, dat verklaringen van horen zeggen geen bewijskracht had den, aan de hand van een arrest van de Hoge Raad in 1926, dat zulke ver klaringen dienstig zijn als middel tot bevestiging van de overtuiging van rechter. Ten aanzien van de getuigen a dé charge zei hij, dat het geen geheim was, dat vele Nederlanders er niet mee ingenomen waren, dat Indonesië een vrij geordend land zou worden. Daarom werden subversieve acties gepleegd. Het is het belang van die Nederlanders, dat deze acties onbe kend blijven en daarom is alles in het werk gesteld om de bewijzen te niet te doen. Hij bestreed de stelling, dat men niet in het geheim Indonesië kan ver laten door te herinneren aan het il legaal vertrek van een tot gevange nisstraf veroordeelde Nederlander in november van het vorig jaar. Alfred Krupp zelf werd te Neuren berg veroordeeld tot 10 jaar celstraf. De hoge commissaris van de USA, John McCloy liet Krupp in '51 in vrijheid stellen. Thans werken weer 45.000 Duitsers in Krupp's fabrieken. In vier jaar tijds slaagde Alfred Krupp erin een reusachtig industrie- bedrijf, waarvan slechts puinen over bleven, herop te richten. En het be drijf werkt met winst. De redenen van Krupp's sukses: 1) de wijziging in de politiek van de Geallieerden ten opzichte van Duitsland: 2) de energie van Krupp. De arbeiders van Krupp worden goed betaald, zijn goed gehuisvest en genieten een flink pensioen. Krupp's sukses is ook voor een deel te danken aan het feit dat hij een geschikte direkteur vond: Berthold Beitz, een 42-jarige man uit Pommeren afkomstig, die twaalf am bachten had uitgeoefend. De eerste receptie sedert tien jaar welke Krupp in november '55 in zijn villa Huegel gaf betekende de offi ciële terugkeer van Krupp. Alfred Krupp heeft zopas een reis naar de landen van het Midden- Oosten achter de rug. Krupp is weer een uitvoerder van belang geworden: 15% van zijn produktie van vorig jaar werd uitgevoerd naar Egypte. Tur kije, India, Indonesië en Zuid-Afrika. „Ik heb mijn eigen „punt vier", mijn 'eigen programma voor hulp aan de minder ontwikkelde ge bieden" zegt glimlachend Alfred Krupp. Hij zal nog meer deskundigen naar deze landen zenden. In de loop van de jongste drie jaar heeft Krupp een brug over de Nijl gebouwd te Cairo, een industriecentrale in de hoofdstad van Afghanistan, Kaboel, een installatie voor het ophalen van ertsen in Australië. In het Midden- Oosten heeft Krupp steeds meer suk ses met zijn produktem Russen en Amerikanen betwisten elkaar het Midden-Oosten; Krupp is de „derde hond" die met het been gaat lopen. In het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over Buitenlandse Za ken zeggen vele leden van mening te zijn dat er in de vacature van secre taris-generaal van de Benelux reeds had voorzien moeten zijn. Deze post staat al te lang open tot schade van de Benelux-ontwikkeling. Het zou aan beveling verdienen aan deze functie, meer nog dan in het verleden, een j meer iiog uan in nei ven O Andere leden bepleitten i Kolonel Alejandro Lanusse, die de Argentijnse afvaardiging naar het on langs gevierde feest van Z.H. de Paus heeft geleid, heeft tegenover de Paus de wens van zijn regering tot uit drukking gebracht om zo spoedig mo gelijk te komen tot normalisering van de betrekkingen tussen Kerk en Staat en om een concordaat met de Heilige Stoel te sluiten. Radio Vaticaan vermeldde dit na te hebben opgemerkt dat de voorlo pige Argentijnse regering het gods dienstonderwijs op de scholen, dat door Peron was afgeschaft, niet heeft hersteld. Het getoonde verlangen om een concordaat te sluiten wordt jdoor de radio uitgelegd als een bewijs van goede wil van de Argentijnse rege ring. met klem, j dat de regering er met grote ernst voor zou waken, dat de nieuwe func tionaris niet alleen een Nederlander van nationaliteit, doch ook van taal en ziel zij, ,,in staat en bereid om krachtig weerstand te bieden aan de sterke Brusselse invloeden, die de Benelux tot een verfransingsmachine, en het comité van Belgisch-Neder lands-Luxemburgse samenwerking tot een afdeling van de Alliance Frangai- se (sauf l'Esprit) pogen te transfor meren." De leden, het eerste aan het woord, merkten nog op, dat de ontwikkeling der Benelux al te traag voortschrijdt en ook op de laatste ministersconfe rentie geen voortgang van betekenis is gemaakt. Geïnformeerd werd, wan neer verwacht mag worden, dat de Economische Unie nu eindelijk een feit zal zijn en in werking zal kunnen treden. (Advertenties) GOEDKOOP De secretaris van de bond van gepensionneerden in het Australische Brisbane, heeft tijdens een ledenvergadering verklaard, dat hij zijn lijk heeft vèrmaakt aan de stede lijke universiteit. Hij deed dit liever dan van z"n kleine pen sioentje geld opzij te leggen voor een stemmige begrafenis. „De Universiteit wil steeds wel lijken hebben voor onder zoek", zei hij. „De kosten van vervoer en begrafenis komen voor rekening van diezelfde universiteit en je hebt zelf nergens geen omkijkens meer naar.". Hij ried zijn mede-le den aan hetzelfde te dóen totdat de regering eindelijk eens hogere pensioenen zou uitkeren. Prijs Een school te Kopenhagen heeft een liefdadigheidswedstrijd uitge schreven, waarvoor de ouders van de leerlingen prachtige prijzen heb ben byeen gebracht. De derde prijs is een gratis consult bü een zenuw arts. Deze medicus is de vader van een der leerlingen, dus de herkomst van de prijs is te verklaren. Brand Een brand in een fabriek te Oberhausen in Duitsland heeft aanzienlijke schade ver oorzaakt. In de fabriek wor den onbrandbare materialen vervaardigd. Lang Ook Wenen heeft nu zijn club van lange .mensen. De eerste bedoeling van de vereniging is om mannen van minstens 1.90 meter en vrou wen van minstens 1.80 meter leng te bijeen te trommelen. Dit gezel schap zal onmiddellijk gaan pleiten voor belastingverlaging voor lange- mensen, die tooh al veel meer kos ten hebben dan mensen van de ge wone maat. w (Advertenties) ZATERDAG, 24 MAART 1956 HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7,00 Nws. 7.10 Gym. 7,20 Gram. 8,00 Nws. 8,18 De Ontbijtclub 8.55 V.d. vrouw 9,00 Gym. 9.10 Gram. VPRO: 10,00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10,05 Morgenwijding VARA: 10,20 V.d. arb. in de continu- bedr. 11,35 Pianovoordr. 12,00 Orgelspel 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Gram. 13,00 Nws. 13,15 VARA-varia 13,20 Lichte muz. 13.45 Sportpraatje 14,00 V.d. jeugd 14,35 Muz. caus. 14,50 Dansmuz. 15,20 Gronings progr. 15,45 Omr.ork. en solist 16.40 Vol verwachting, caus. 16,55 Gram. 17,20 Weekjourn. "17,50 Gram. 18,00 Nws. en comm. 18,20 Dansmuz. 18,45 Regerings- uitz.: Atlantisch allerlei. Een en ander over de 15 landen, aangesl. bij het At lantisch Pact 19,00 Artistiek* staalk. VFR'Q: 19,30 Passepartout, eaus. 10,40 De Bijbel in het Kerkelijk jaar, caus. 19,55 Deze week, caus. VARA: 20,00 Nws. 20,05 Gevar.progr. 22,00 Soc. comm. 22,15 Viool en piano 22,30 Community- singing 22,40 Binnen zonder kloppen, hoorsp. 23,00 Nws. 23,16-24,00 Gram. HILVERSUM ÏI. 298 m. KRO: 7,00 Nws. 7,10 Gram. 7,15 Gewijde muz. 7,46 Morgengebed en lit. kal. 8,00 Nws. en I Z-i-Ox"**- weerber. 8,15 Gram. 9,00 Vjd. vrouw 10,00 V.d. kleuters 10,15 Gram. 10,30 Ben je zestig? 11,00 V.d. zieken 11,45 Gram. 12.00 Angelus 12,03 Gram. 12,30 Land- en tuin b.meded. 12,33 Lichte miuz. 12,55 Zonne wijzer 13,00 Nws. en kath. nws. 13,20 Dansmuz. 13,50 Gram. 14,00 Boekbespr. 14,10 Gram. 14,20 Eng. les 14,40 Gemengd koor 15.00 Kron. v. letteren en kunsten 15.40 Politie ork. 16,00 De schoonheid van het Gregoriaans 16,30 V.d. jeugd 17,00 Idem 17,40 Musette ork. en solist 18,00 Lichte muz. 18,15 Journalistiek week- overz. 18,25 Gram. 18,30 Parl.overz. 18,40 Hammondorgelsp. 19,00 Nws. 19,10 Gram. 20,00 Lichtbaken caus. 20,20 Act. 20,35 De gewone man 20,40 Gram. 21,00 Het bitter lijden van onze Heer Jezus Chris tus, hoorsp. 22,15 Gram. 22,35 Wij lui den de zondag in! Aansluitend: Avond gebed en lit. kal. 23,00 Nws. 23,15 Nws. in Esperanto 23,22-24,00 Gram. 9 BRUSSEL, 324 m. 11,45 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Radio-Almanak 14,30 Journ. 15,00 Gram. 15,15 Omr.ork. 15,45 Accordeonm.ua. 16,00 Gram. 16,15 Accordeonmuz. 16,30 Gram. 16,45 Eng. les 17,00 Nws. 17,10 Orgelconc. 17,20 Lit. gezangen 17,30 Koorconc. 17,50 Kamermuz. 18,00 Koorconc. 18,15 Kamer- muz. 18,30 V.d. sold. 19,00 Nws. 19,40 Gram. 20,00 Gevar.progr. 22,00 Nws. 22,13 Amus.ork. 22,45 Gram. 23,00 Nws. 23,05- 24,00 Dansmuz. BRUSSEL 484 m. 12,15 Gevar.mua. 12,55 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Verz.progr. 14,00 En Seconde Audition 16,00 Bel Can to 17,00 Nws. 17,15 Jazzmuz. 18,38 Gram. 19,30 Nws. 20,00 Gevar.progr. 22,00 Nws. 22,15 Lichte muz. 22.55 Nws. 23,00 Dans muz. 23,55 Nws. NTS: 12,15-13,15 Eurovisiei Rep. roei- wedstrijd Oxford-Cambridge 20,00 Nws. VARA: 20,15 Cees de Lange ontvangt 21,05 Filmverr^»rogr. 21,30 Een afscheids avond in Saint Germain des Prés FRANS-BELG.: 12,15-13,15 Roeiwedstr. Oxford-Cambridge 19,00 TV-roman 19,30 Luchtvaartkron. 20,00 Act. 20,15 Journ. 20.40 TV-spel; nieuwe films; wereldnws. VLAAMS-BELG.: 12,00-13,30 Eurovisie: Roeiwedstr. Oxford-Cambridge 17,00-18,00 V.d. jeugd 19,31 Religieus progr. 20,00 Nws. 20,15 Panorama 20,45 TV-rebus 21,10 Feuilleton 21,40 Filmrep. 14) „Ik dacht dat U het wel aardig zou vinden. U hebt zo'n aardig, klein neusje. Zorg dat het niet beschadigd wordt. Adieu. Het was me een waar genoegen." De telefoon aan het andere eind klikte. Ze ging langzaam zitten, liet de hoorn zakken en staarde er naar. Er liep een rilling over haar lichaam, net was een buitengewone stem ge weest, en wat de stem gezegd had was niet bepaald eeschikt om haar I SesPannen zenuwen te kalme- "n. Niet dat ze nu direct bang was, mat' i? voe'de rich niet op haar ge- dat was ontstellend te weten, Z1J Bezien was, en door iemand die ?e moe''e getroostte haar daar- twriAmorgens vroeg op te bellen. en(^e dat iemand van nu af „"onwelwillend oogje op haar zou i, n: bovendien prikkelde het Zh D,leuwsgierig. ai. !,eec*de zich met even veel zorg anders, en zag er kittig en lief het iliü- ze naar beneden ging om in Haar nitlei-^estaurant te ontbijten, uiterlyk deed in geen enkel op- zicht vermoeden, dat ze iets tragisch had meegemaakt, en bovendien iets dat op zijn minst genomen zonderling, en waarschijnlijk onheilspellend' was. Sherry Madigan had altijd iets veer krachtigs over zich, alsof ze ieder ogenblik bereid was zich met volle overgave in het eerste het beste avon tuur te storten. Na het ontbijt wandelde zij Madison Avenue over, en bleef weer even voor de étalage van Maison Versailles staan kijken. De winkel was nog niet open. Ze las ook het bord van de fir ma Mixis en Clem. Daarna trippelde zij verdêr in Je richting van Prothero. Zo op het oog leek het, alsof zij alleen maar aan dacht had voor de heerlijke ochtend, maar in werkelijkheid was ze diep in gedachten. Ze vroeg zich af wat ze doen moest. „Ik ben beslist op een punt aange land", zei ze tot zichzelf, „waarop een meisje geen stap verder moet gaan, zonder eerst de weg te verken nen." Maar ze kon niet besluiten met wie ze zou praten. Ongetwijfeld zou een verstandig meisje regelrecht naar Pat Evans gegaan zijn, omdat hij nu eenmaal ervaring had in zulke zaken Maar zij durfde het niet goed aan. Het kon wel eens verkeerd uitpakken. Ze kon mijnheer Newsome in vertrou wen nemen, doch daartegen waren bezwaren. Er was slechts één persoon die haar vertrouwen waardig was, die zou luisteren, verstandig raad geven en haar mond niet voorbij praten. Dat was mevrouw Swain, haar vriendin van de paskamers. Zij was een soort detective en haar overleden man was detective bij de politie geweest. Er was nog tijd om even op de af deling Dameskleding aan te gaan en dus onderbrak Sherry haar tocht met de lift naar boven en stapte bij me vrouw Swain af, die toebereidselen aan het treffen was voor haar dag taak. „Je ziet er uit als de dageraad", zei mevrouw Swain. „Uw man was bij de politie", zei Sherry. „En een prima kracht was Aloysius Swain", zei de dame „Als hij nog leefde was hij nu op z'n minst com missaris." „Kijk, het gaat hierom", zei Sherry. „Wat zou hij gedaan hebben als ie mand een ander vond?" „Wat voor een ander?" „Een lijk", antwoordde Sherry. „Ik bedoel hier..." Zij wees naar de pas kamer waarin men het stoffelijk over schot van de onbekende en het tafel linnen van Prosser gevonden had. „En daarna nog een." „Hij zou achter zijn oor gekrabd hebben", zei mevrouw Swain. „En als het tweede lijk in verband had gestaan met dat hier?" „Welke afdeling?" vroeg mevrouw Swain prompt. „Linnengoederen", zei Sherry. „Dan", antwoordde mevrouw Swain zonder aarzelen, „zou Aloysius een paar heiligen hebben aangeroepen voor de verlichting van zijn geest." Zij zweeg en wachtte geduldig omdat zij ondervinding had met Sherry. „Er was een meisje, dat gisteren bijna een zenuwtoeval kreeg in de winkel in verband met een man die dood was en ze zei dat ze ook dood zou gaan en nu -is ze dood". „Ik heb het ochtendblad nog niet gezien", zei mevrouw Swain. AIk weet niet of het er al in staat. Maar het was Elsie Whipple, en ze was cassière op Linnengoederen. En geen mens heeft dat lijk hier geïden tificeerd. Maar denkt u dat Elsie Whipple hem had kunnen identifice ren? Ik bedoel ze praatte over ver moord worden en hij IS vermoord. En nu is ze zelf vermoord." „Het lijkt veel op wartaal, maar toch geloof ik dat ik je volgen kan. Heb je dat meisje, die Elsie Whipple dood gevonden?" „Ja". „Vermoord?"1 „Zo vond ik ze, ja". „Omdat je je neus_ in de wind ge stoken hebt, hem berit achterna gelo pen, en 'm toen in dingen gestoken hebt, die je niet aangingen", zei mevrouw Swain. „Dat verweet de Stem me ook", antwoordde Sherry. „Ik maakte me alleen vreselijk bezorgd over Elsie en ik had ook een soort van voorge voel en daarom wilde ik gaan vragen wat er aan scheelde. Het lijkt me geen pretje in zo'n omgeving te le ven." „Te sterven nog minder", zei me vrouw Swain. „Maar zo vond ik ze, en het was te laat om iets te vragm. Het leek me niet raadzaam te blijven wachten en daarom ben ik weggegaan." „Zonder de politie op de hoogte te stellen van wat je gezien had?" „Dat is zelfs niet bij me opgeko men". „Jou kennende". zei mevrouw Swain. beslist, „geloof ik dat er iets anders achter gezeten heeft". „En toen werd ik vanochtend opge beld door een hese stem". „Wat zei die?" vroeg mevrouw Swain. „Dat mijn familie niet erg in zijn schik zou zijn over mijn foto in de krant en zulke dingen meer en dat ik mijn neus niet moest beschadigen." „Moest het een dreigement ver beelden?" „Die hese vrouwenstem zei, dat ze mij het huis uit had zien komen en toen begon ze over mijn familie. Als dat geen dreigement is, dan weet ik niet wat het dan wel ts. En da' brengt de vraag naar voren: Wat moet ik nu doen?" „Iemand met gezond verstand zou dadelijk naar de politie gehold zijn. Maar jij hebt geen gezond verstand. Waarom heb je niet gegild en om een agent geroepen?" „Omdat ik het niet begreep. Ik kan er geen touw aan vast knopen. En de politie zou waarschijnlijk als een troep stieren er op afgestormd zijn en alles vernield hebben. En bovendien ben ik nog de enige die gissingen maakt en misschien is het ogenblik nog niet aangebroken om gissingen te maken." „Wat is jouw gissing dan?" „Dat de man, waardoor Elsie Whipple zo overstuur was, het lijk met de tafellakens we: en dat zij wist wie het was misschien wel haar man of een heel goede vriend. Dat zou wijzen op een zeker verband tus sen hem en de Linnengoederen van Prosser en de afdeling Linnengoede ren van Prothero. Maar dat een cas sière de hoofdpersoon was, geloof ik niet. Misschien had ze maar een bij rolletje spionne of zo". „Er kan iets inzitten. De vraag is alleen: wat kan er in zitten?" „En Prothero moest er buiten ge houden wordenomdat we geer. slechte naam mogen krijgen, en ik werk op Propaganda dat betekent dat Ik alleen goede reclame mag ma ken. Wat moet ik nu doen? Naar Pat Evans stappen?" „Denk je dat er op de afdeling Lin nengoederen iets uitgebroed wordt?" vroeg mevrouw Swain. „Zou je dat niet gaan denken?" „Het schijnt zo. en wie mag het wel zijn over wie je piekert?" Mevrouw Swain verborg haar vin nige blauwe oogjes in duizend rim peltjes en lachte fijntjes. „Kan het een zekere assistent-inkoper zijn, die naar de naam Newsome luistert?" „Geen denken aan", zei Sherry be slist. „Waaruit ik opmaak, dat hij het waarschijnlijk wel is", zei mevrouw Swain. „Maar wat moet ik nu doen?" „Neem bijvoorbeeld eens'een ei", zei mevrouw Swain. „Je kunt het stukslaan en klutsen, maar je kunt er ook op gaan zitten en het uitbroeden. Doe je het een dan is het ander on mogelijk. Daarom zeg ik: ga aan je werk. Het is bijna tijd. Jij denkt na en ik denk na, en misschien komen we tot een heel onprettig resultaat. Maar houd je tanden op elkaar tot we er nog eens over gepraat hebben". Sherry ging naar haar plaats. Ze voelde zich veel geruster zoals vaak het geval is wanneer men een knel lend probleem met een sympathiek iemand besproken heeft. Ze merkte dat ze zich kon concentreren op haar werk. Dat was het rare met Sherry. Ze bezat het vermogen zich te con centreren. Ze kon helder denken en haar gedachten in weinig woorden op schrift stellen. Haar teksten leken in geen enkel opzicht op haar gesprek ken, behalve dan dat zowel van haar lezers als van haar toehoorders de grootste oplettendheid gevergd werd. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 3