Westelijken gaan crisis in confereren over midden-oosten Franse onderhandelingspositie was in Londen zeer slecht Dulles gooide olie op het vuur in Indonesië Atoomwapen in N.-Korea tot explosie gebracht Pineau dringt aan op Secretaris-generaal van de VN' naar Palestina volledige coördinatie Mildere vonnissen in de zaak Anneke Beekman EEN SMAKELIJK EXAMEN Griezelige liefde Veertien uren op de kust EEN KUS VOOR DIE RUS! DE DOOD OP DE WEG „Wij blijven Stalin trouw Na arrestaties ging het beter Kapitalistische hoed DAGBLAD VOOR ZEELAND Prijzen stegen niet abnormaal Minister Mansholt over vorstschade Harding ontslaat al zijn personeel Goede dag voor het overheidspersoneel JakhalsSerof glimlachte... Hoofdverdachte kreeg 3 maanden Minister Luns is niet te spreken Zuidenwind Kreet uit Italië Suurhoff rammelt met portefeuille Regen en sneeuw waren radio-actief Mendès-France (getuige in „Lekkend-zaak): Vernederende opmerkingen aan adres van premier r 96e JAARGANG No. 22106 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandla, Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd* redacteur: J. J. H. A Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr. Ur. A J. J. M. Mes, Mr. B M.Lde Rechter, L. J v. 't Westend^ P. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij voortutbetahng t 5.35 per kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend bij niet post- bestell.) t 0.45 Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 et Postrek no. 278841 Voor God, Koningin «n Vtderland VRIJDAG 23 MAART 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend In de Zeeuwse editie 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 cL per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41, TeL no. 35) ((Van onze parlementaire verslagg.) Minister Mansholt heeft de Tweede Kamer gezegd, dat de regering rtfet kan inzien, dat maatregelen nodig zouden zijn om op te treden tegen wat de communisten in het parlement enorme winst" van land- en tuin bouw hebben genoemd. Deze winsten zouden vooral tijdens de vorstperiode zijn gemaakt en vele gevallen meer dan 100% bedragen. Een uitzondering maakte minister Mansholt voor het artikel zuurkool. Gesprekken met de zuurkoolindustrie hebben reeds tot aanzienlijke prijsda lingen geleid. De prijsstijgingen die zijn voorgeko men hebben hun verklaring geheel in de hogere kosten, die het vervoer in de vorstperiode met zich mee bracht. De schade door de vorst in land- en tuinbouw kan moeilijk nu worden vastgesteld. Voor een niet onbelangrijk gedeelte zijn de minder wintervaste gewassen uitgevroren. ER ZIJN NU al ruim 65.000 adhesie betuigingen binnengekomen bij de Zeven" van het bekende manifest. Zelfs Zweedse brieven kwamen er. EEN 16-JARIGE jongeman uit Den Haag maakte er een gewoonte van om onbeheerd staande bromfietsen mee te nemen en die voor een spot prijs te verkopen. Zijn prijs lag zo om en nabij de drie rijksdaalders.... OP 19 MAART is het eerste kie vitsei al gevonden. Dat was in Rottergaast bij Heerenveen. De vinder schuwde echter publiciteit en heeft het ei niet aan de konin gin gestuurd. Bovendien wist hij niet. de eerste te zijn. Het zat al enkele weken in de lucht: er moet coördinatie komen in het westelijke optreden, nu verschillende landen in het midden-oosten en Afrika hun belangen bedreigd zien. Engeland kampt met het probleem-Cyprus, het heeft zorgen om Jordanië en enkele kleinere gebieden in Afrika. Frankrijks positie in Alge rije is zeer wankel geworden. Amerika's belangen zijn in Saoe- die-Arabië in gevaar. Nog te veel zag men de gebeurtenissen hier en daar als locale incidenten. De Franse minister van Buiten landse Zaken, Pineau, blijkt nu het grotere verband te hebben begrepen. Ongetwijfeld is er sprake van één centraal punt in de moeilijkheden. Dat is Egypte, van een afstand gesteund door de (buiten schot blijvende) Sovjets. vuurgevecht en er reed een voertuig Pineau heeft een bezoek aan Egypte gebracht. Daarna stelde hij voor, een westelijke conferentie over het mid den-oosten te beleggen. In elk geval zullen Frankrijk, Enge land en de VS hieraan deelnemen, doch andere gesprekspartners kunnen nog worden aangezocht. De conferen tie zou in mei worden gehouden. De Franse premier Mollet drong ook reeds aan op de nauwst mogelijke bun deling van het optreden tegen „plaat selijke" incidenten. Het pan-Arabische streven wordt steeds sterker. Maandag zal de veiligheidsraad het Palestijnse vraagstuk bespreken, zulks op verzoek van Amerika. In een reso lutie zal de VS de secretaris-generaal van de VN vragen, dat hij zich be ijvert voor het terugtrekken van de troepen langs de demarcatielijn. De secretaris-generaal zal zelf een onder zoek moeten instellen. Syrië is bij de VN-raad aangekomen met een klacht over het plan van Is raël om de loop van de Jordaan te veranderen. In het gebied van Gaza vonden weer enkele incidenten plaats. Er was een ZES ACTEURS en actrices van de NTS-toneelkern hebben verbdasd* ge vraagd, waarom hun contract niet verlengd wordt. Het antwoord was: we willen een grotere doorstroming van acteurs. Maar dit antwoord heet men onvoldoende. MALENKOV heeft in Engeland een elektrische centrale bekeken. Toen men hem zei, dat de bouw er van 18 maanden vergde, zei hij, dat ze dat in Rusland in 4 maanden fiksen. Hij zou de boekjes, waar dit in stond, wel sturen. DE economische ontwikkeling in oost- Europa is, voorzover men dat in het westen kon bekijken, in 1955 niet on gunstig geweest. In Rusland was de graanoogst 22% groter dan in 1954. De industrie groeide geweldig. DE ARBEIDSMARKT in west-Europa kampte met een te gering aanbod van arbeidskrachten, veroorzaakt door kunstmatige belemmeringen. Het wordt noodzakelijk, aldus de experts de rationalisatie ter hand te nemen. DE NIEUWE westduitse luchtvaart maatschappij heeft bij Lockheed vier super-Constellations besteld. In de zo mer van 1958 worden de eerste ma chines afgeleverd. DE BRITSE werkgevers hebben gis teren geweigerd het beginsel van ge lijke betaling voor vrouwen en man nen in de machine-industrie te erken nen. De besprekingen, die hierover werden gevoerd, zijn nu vastgelopen. DE KAJ-leiding heeft weer drie Ka- jotters-vaklui uitgekozen om de mis sie in Tanganyika te gaan verster ken. Er is één Tilburger bij, Gerard Mommers. IN PORTUGAL praat men opgetogen over een plan om de Maria-oorden Fatima en Lourdes, met Rome te ver binden door de aanleg van een „Ma- ria-weg". IN Casablanca zijn pamfletten ver spreid waarin gezegd wordt, dat de opstandelingen in het Rif- en Atlas gebergte hun aanvallen hebben ge staakt. Zij blijven in het defensief. EEN GROEP kandidaten, naar voren gekomen* uit de KNP, de VVD, het Jong Conservatief Verbon.d, de Ned. Middenstandspartij en andere groe pen, zullen bij de verkiezingen optre den namens een bundeling:: ,,Ned. Oppositie-Unie". EEN Argentijnse commissie van on derzoek heeft uitgemaakt, dat Juan Duarte, de zwager van ex-president Peron, in 1953 geen zelfmoord heeft gepleegd, doch vermoord is Door wie, werd niet gezegd In de centrale commissie voor ge organiseerd Overleg in Ambtenaren zaken is overeenstemming bereikt bver een uitkering-ineens van drie procent aan het overheidspersoneel over het jaar 1955, te verlenen aan allen, die op 1 mei 1956 in. dienst zijn. Deze uitkering zal tegelijk uitbetaald worden met de vakantie-uitkering, welke verhoogd wordt tot vier per cent. met dertig personen op een Egypti sche landmijn. Twee VN-waarnemers konden, toen zij zich van de omstan digheden wilden overtuigen, niet tot de plaats des onheils doordringen. De Israëliërs vuurden op hen. Tsjecho-Sjowakije heeft Soedan (dat goede betrekkingen met Egypte onder houdt) aangeboden, wapens te leve ren. In de Middellandse Zee heeft Enge land op het ogenblik alle materieel en troepen verzameld, nodig om desnoods binnen 24 uur een militaire actie uit te voeren, als er oorlog in het mid den-oosten mocht uitbreken. Op Cyprus worden regelmatig aan slagen gepleegd. Er ploften vier bom men. Al het huispersoneel van de Britse goeverneur, Harding, is ontsla gen, nadat de goeverneur een bom in zijn bed had gevonden. Generaal Iwan Serof, chef van de Russische geheime politie, is giste ren in Londen aangekomen om maat regelen te treffen voor de veiligheid van Boelganin en Kroestjef tijdens hun komende bezoek. Toen hij uit het Russische straal vliegtuig stapte, werd hij omringd door de strengste veiligheidsmaatre gelen, die ooit op het vliegveld van Londen genomen zijn. De Britse bladen beschreven hem reeds voor zijn aankomst als .Jak hals", monster" eii ,,Iwan de ver schrikkelijke". De verslaggevers en fotografen wer den op een afstand van 300 meter ge houden, maar Serof, die een donkere overjas en een groene hoed droeg, liep tot op ongeveer 15 meter afstand van hen. glimlachte en wees trots op het Russische vliegtuig. Het Amsterdamse Gerechtshof heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van de verdwenen Joodse oorlogs pleegkinderen Anneke Beekman en Betty Meljado. De 53-jarige ex-pleegmoeder van Anneke, mevrouw G. M. L. van M., die sedert oktober 1955 voortvluchtig is, werd veroordeeld tot drie maan den gevangenisstraf met bevel tot onmiddellijke gevangenneming. De procureur-generaal had beves- (Van onze parlementaire verslagg.) Op vragen van professor Romme heeft minister Luns in de Tweede Kamer geantwoord, dat de regering de uitlatingen van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, in Indonesië niet in overeenstemming acht met de bond genootschappelijke verhouding van de VS tot Nederland. De regering deelt de bezorgdheid van prof. Romme over wat Dulles in Djakarta heeft gezegd. Hij zei dat er een sterke overeenkomst valt te voorzien in de ontwikkeling van kolo nie tot onafhankelijke staat in In donesië en Amerika. Hij heeft zich voorts niet uit willen spreken over het proces Jungschlaeger maar sprak wel van ,,bewonderingswaardig pa triotisme" en de „wijsheid" van de 'Indonesische leiders. De Nederlandse regering had verwacht, dat de heer Dulles die alles afwist van de moei zame onderhandelingen en van de eenzijdige opheffing van het Unie verdrag. althans getracht zou hebben meer een matigende invloed uit te oefenen. De heer van Rijckevorsel vroeg nog of de minister niet meende, dat het uitblijven van afkeurende reacties uit de Verenigde Naties schade heeft toe gebracht aan de internationale rechts orde. Minister Luns antwoordde daar op, dat niet alle reacties zijn gepubli ceerd. tiging van het rechtbankvonnis acht maanden gevangenisstraf geëist. Bij zijn vonnis overwoog het Hof aan nemelijk, dat verdachte tot het door haar gepleegde misdrijf is gekomen door een uit jarenlange verzorging gegroeide sterke persoonlijke binding, gepaard gaande aan op geloofsover tuiging gegrond bijzonder inzicht om trent het bijzondere welzijn van het kind. De 57-jarige zuster van de ex-pleeg moeder, „tante Bets", E. M. van M., die nu reeds zeven jaar met Anneke is ondergedoken werd veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. Ook tegen haar was bevestiging van het rechtbankvonnis,twaalf maanden geëist. De 72-jarige oud-moeder overste van het klooster Marienburg te Bussum, mejuffrouw J. F. W. uit Vianen, die wel ter zitting van het Hof was ver schenen, werd evenals destijds door de rechtbank, vrijgesproken. Tegen haar had de procureur-generaal een maand voorwaardelijk geëist. De vierde vrdachte, een nicht van de hoofdverdachte, werd vrijgespro ken. De moeder-overste van het klooster „Ave Maria" Je Valmeer in België kan volgens het Hof niet wor den vervolgd. Het vonnis van de rechtbank tegen de vroegere pater Amon, aan wie vier maanden was opgelegd, werd vernietigd. Hij kreeg thans twee maan den met aftrek. 9 Weersverwachting, geldig tot vanavond: In de loop van de dag van het zuiden uit toenemende t bewolking met later enige regen. Matige tot vrij krachtige zuidelij- 1 ke wind. Weinig verandering in temperatuur. i Vandaag: zon on.der 19.00 uur, nwan op 13.35 uur. Morgen: zon op 6.36, maan onder 5.16 uur. i Onlangs schreven we iets over de twee zonderlinge varensgasten uit Rotterdam, die in Goes kennis hadden aan een paar meisjes. Een van hen had zich aan een mes verwond en liep met bloed besmeurd door Goes, wat voor bijgangers deed denken aan een moordaanslag. De heren, twee broers, waren de ze weeft weer in Goes en een van hen belandde met 'n broer van z'n geliefde in ,,de bak" wegens dronkenschap. Bij fouillering wer den bij de Goesenaar drie pistool kogels aangetroffen. De politie in formeerde naar de herkomst en kreeg toen een verhaal dat neer kwam op het volgende stukje ro mantiek: De twee matrozen, die heel wat minder water gezien hebben dan hun beroep doet ver moeden, waren in ongenade ge raakt bij de Goese jongedames. Om indruk te maken op hen, had de een zich toen met een mes gesneden en de ander had zich bij het Dammetje, een schamp schot met een pistool bezorgd. Van schrik zou hij het vuurwa pen toen in de Vest geslingerd hebben. De Rotterdamse recherche werd in kennis gesteld van het zonder ling verhaal en die kwam naar Goes om met een magnetische dreg naar het pistool te henge len. Ze kreeg geen beet en heeft toen later in Rotterdam een huis zoeking gedaan in de ouderlijke woning van de twee bloederige helden. Ook die speurtocht had geen sukses, maar later belde de moeder van de jongemannen op dat zij het pistool onder de vloer had ontdekt. Of er nog meer ach ter dit alles steekt zal de Rot terdamse politie wel uitzoeken. m Een groep jeugdige banketbakkers (en banketbaksters) gefotografeerd tijdens hun examen. Zelfs in dit specifiek mannelijke beroep ver schijnen thans de eerste „Eva's'' en^ie^jrrwet^m^^n^vet^wrt^d^ hoge muts staat hen voortreffelijk; het uiterlijk van hun baksels be koort niet minder. Als u echter een van hun roomhoorntjes wilt proeven zult u naar w.-Berlijn moeten gaan. ELBURG: Op de rijksstraatweg tussen Elburg en Doornspijk, reed bij het passeren met een te grote snelheid van een andere wagen, een bestelauto met aanhangwa- gentje uit Emmen tegen een boom. De heer O. uit Voorburg werd levenloos uit de vernielde auto gehaald. De heer S. uit Den Haag werd direct naar het So phia ziekenhuis te Zwolle ver voerd, maar was bij aankomst reeds overleden. De derde inzit tende werd zwaar gewond naar het ziekenhuis vervoerd. De heer O. laat een vrouw en negen jon ge kinderen achter. De Italiaanse linkse socialisten, die sedert de oorlog' nauw verbonden zijn met de communisten, willen niet mee doen aan de „posthume veroordeling van Stalin", zoals die n.u gaande is. Volgens een hoofdartikel in het so cialistische blad „Avanti" hebben de sovjet-leiders geen voldoende redenen gegeven voor de aanval op Stalin. Op de manier jvaarop Stalins veroorde ling nu geschiedt, kan volgens de socialisten de „democratische ontwik keling van de arbeidersbeweging" ge schaad worden. Het blad roept de communisten in de sovjet-unie en erbuiten op een grondig onderzoek in te stellen naar de redenen van de plotselinge aanval en de mogelijke gevolgen ervan. Tijdens het bezoek aan de elektri sche centrale in Stafford kreeg mi nister Malenkov een schok: Twee meisjes vroegen hem om zijn hand tekening en terwijl hij vriende lijk aan dit verzoek gehoor gaf kreeg hij plotseling links en rechts een dikke pakkerd als dankZelfs Malenkov was hier even beduusd van. Men zou haast vergeten, dat er een ijzeren gordijn bestaat Ouderdoms-voorziening Stemming uitgesteld De Tweede Kamer heeft gisteren de stemming over het wetsontwerp- Ouderdomsvoorziening aangehouden en uitgesteld tot vandaag. Dit ge schiedde na een staatkundig duel tussen de heren Romme en Oud over de vraag in hoeverre de volksverte genwoordiging: nog invloed kon laten gelden, met betrekking tot de wet in kwestie. Minister Suurhoff deed het al niet minder. Benard door vele amende menten rammelde hij met zijn porte feuille. ,,Ik zal het wetsontwerp te* rugnemen en heengaan", zei hij, „als er op het punt van de pensioenaan passing geen overeenstemming kan worden bereikt tussen U en de rege ring". De minister herinnerde er aan, dat hij in het debat heeft te kennen ge geven, dat het achterwege blijven van aanpassingsmogelijkheden ernsti ge sociale en politieke moeilijkheden zou veroorzaken. De aanpassingskwestie is al eniga dagen lang een struikelblok geble ken. De minister heeft, naar hij zei, een compromis over deze zaak weten, te bereiken met de commissie van voorbereiding uit de Kamer. Op grond van dit compromis zal de overgrote meerderheid der Kamer wel tot toe geven bereid zijn. Alleen de WD en de AR zullen in oppositie blijven. De minister speelde dus niet zulk erg hoog spel, toen hij zijn portefeuille in de waagschaal wierp. De zuidkoreaanse minister van Landsverdediging heeft verklaard, dat „in de allerlaatste tijd" een atoom wapen in Noord-Korea tot ontploffing Ex-premier Pierre Mendès-France, thans vice-premier en minister van Staat, heeft donderdag, met toestemming van het Franse kabinet (nodig, wanneer een minister als getuige optreedt), getuigd in de Franse „zaak der lekken". Het betreft hier, als bekend, het uitlekken van Franse defensie- geheimen, met name betreffende de toenmalige oorlogvoering in Indo-China. Er zijn vier beklaagden, die ervan worden beschuldigd de militaire geheimen in onbevoegde (communistische) handen te hebben gespeeld. Veertien urén zat het Russische stoomschip „Krymof' op de Schotse kust bij Aberdeen, voor het t sein „vastgelopen" gaf. Eerst werd een Engels sprekend lid van de beman ning, Worillosjof Efimenko, in een rubberboot aan land. gezet, waar hij contact opnam met een bergings officier en een official van een Rus sische handelsdelegatie. Hier zien we hem bij zijn aankomst in de rubberboot, terwijl behulpzame handen hem helpen met het aan land brengen. Mendès-France ontkende ten stellig ste de in het proces tegen hem, via de communistische dagbladdirecteur en afgevaardigde in de Frans natio nale vergadering, Emmanuel d'Astier de la Vigerie, uitgebrachte beschul diging, dat ook hem indertijd Franse militaire geheimen in handen waren gespeeld. (Over deze affaire plaatsen wij vandaag het tweede artikel in een reeks, geschreven door onze Parijse correspondent. Red). Mendès-France deelde nog mee dat hij, toen hij in september 1954 frank rijk als premier vertegenwoordigde op internationale besprekingen te Londen over de westerse verdediging, moeilijkheden had ondervonden door de „zaak der lekken" en de bericht geving daarover in de Franse pers. In verschillende Franse bladen wer den toen beschuldigingen jegens de regering, de minister van binnenland se zaken en Mendès-France, als mi nister-president, geuit, die prompt te Londcp werden gelezen en waardoor de Franse onderhandelingspositie slechter werd. „Men sprak mij toe te Londen op ironische wijze over het uitlekken der Franse defensiegeheimen en er wer den in gesprekken voor mij vernede rende opmerkingen over gemaakt. Ik telefoneerde dan ook dagelijks van Londen naar Parys, om te weten hoe de 6tand van het onderzoek was. Op een gegeven ogenblik konden verschillende arrestaties worden ver richt en het feit, dat de Franse rege ring de hand op de schuldigen had kunnen leggen, was in de ogen van onze bondgenoten en in die van de personen, waarmede ik onderhandel de, zeer belangrijk. Frankrijks bondgenoten, die vóór de arrestatie een zekere mate van wan trouwen jegens ons aan de dag had den gelegd, veranderden hierna on middellijk van houding", aldus Men dès-France. is gebracht. Een agent van de Zuid koreaanse militaire inlichtingendienst zou de ontploffing zelf hebben gade geslagen. Professor Nisjiwaki van de univer siteit van Osaka, in Japan, is van mening, dat de ontploffing zondag jl. heeft plaats gevonden. Hij zei dat de jongste, boven Osaka gevallen regen radio-actief was. Uit Hokkaido, in noord-Japan, wordt gemeld, dat het weerkundige station te Koetsjiro de donderdagochtend al daar gevallen sneeuw in hoge mate radio-actief heeft bevonden. Nieuwe regeling voor de tandartsen-honorering De betrokken organisaties zijn over eengekomen, dat met betrekking tot de honorering van tandheelkundige hulp, de van 1 januari 1955 tot 1 april 1956 geldende voorschotregelingr te .rekenen van 1 januari 1955, het karakter van de voorschotregeling verliest en een interimregeling wordt. Het toeslagpercentage is van 1 ja nuari 1955 af tot de datum, waarop partijen het over een nieuwe honore ring eens zijn geworden en de zieken fondsraad die heeft goedgekeurd, maar uiterlijk tot 1 januari 1957 defi nitief bepaald op 16,5 percent van de door de tandartsen aan de algemene ziekenfondsen te declareren bedragen. Ook met betrekking tot de honore ring voor specialistische hulp is men het eens geworden over een interim regeling. Door de nieuwsgierigheid van Britse journalisten is aan het licht gekomendat de hoed van Malenkov, bij een hoedenzaak in west-Berlijn is gekocht. De journalisten hebben tijdens een bezoek van Malenkov aan pre mier Eden van Engeland de hoed van de Rus aan een nauw keurig onderzoek onderworpen. De eigenaar van de betrokken hoedenzaak heeft meegedeeld, dat ongeveer twee jaar geleden een heer met een buitenlands aksent na lang zoeken een op vallende lichtgrijze hoed maat 60, met een brede opstaande rand bij hem kocht zonder deze gepast te hebben. Enige tijd la ter was de heer teruggekomen en had stralend gezegd, dat de hoed „prima, prima" was en zijn „baas" er zeer tevreden over was. De onbekende kocht meteen nog een hoed, ditmaal licht beige van kleur. Enige dagen daarna was hij weer verschenen en had een derde hoed, eveneens in een pastel kleur, gekocht.

de Stem | 1956 | | pagina 1