PagbïaD Pc jiïcm Vitamine taballero Moeder van Smarten GESTOLEN GOED PYRODEE HOUTWORM! „They taste like home" fVÖBÖL tanden Wit jadem Fris AT EEN ONDERLUKE ERELD Meningen en Commentaren Grote brand in Japan RADIO TWEEDE BLAD DONDERDAG 22 MAART 1956 ZUIDELIJK TONEEL BEHOEDZAAM VOORUIT HET RAPPORT OVER EURATOM „Om de toekomst van Nederland" Dc faam Johnny van Het Engelse geld HERVORMING IS GEWENST Atoominstituiit voor Sovjet-blok EUROPESE POSTZEGEL Genadeslag voor Darwin s theorie Menselijke beenderen van 10 milj. jaar oud TELEVISIEPROGRAMMA'S door Clarence Budington Kelland TN wording is een Zuidelijk To neelgezelschap. De leiders zijn ge vonden. Een tableau de la troupe is in de maak. De kansen op reali satie staan goed. Toen de Brabant se Gedeputeerde Drs. A. v.d. Poel enkele jaren geleden het denkbeeld lanceerde, ontmoette hij niet veel meer dan skepticisme. Het leek on mogelijk de muur van het „Hol landse" monopolie te doorbreken. Het voorbeeld van Theater in Arnhem kon niet dadelijk als een doorslaggevend voorbeeld gelden. De toevoer van nieuwe toneelkrach ten leek te gering, om nog nieuwe gezelschappen te voeden. De toneel gezelschappen in de grote steden moesten er zelfs toe besluiten het spelen „in de provincie" te beper ken. Was het' dan geen Don Qui- chotterie toch hardnekkig vast te houden aan het denkbeeld van een eigen zuidelijk toneelgezelschap? Wie zo redeneerden, begrepen echter niet, wat de diepste drijf veer en de beste motivering voor dit. streven was. Namelijk de idee, dat de gewesten in hun emancipatie tot volwaardige deelgenoten aan de Nederlandse samenleving ook op cultureel terrein een actieve taak dienen te vervullen. Het altijd maar passief afwachten wat de Rand stad Holland hun gelieft voor te zetten, strookt niet met hun nieu we standing. Ze willen mee weven aan het Nederlandse culturele pa troon. Op het gebied van het or kestwezen heeft Brabant reeds ge toond, dat het aan die roeping kan beantwoorden. Op het gebied van het toneel, waarvoor de „Zuider ling" zulk een natuurlijke geaard heid en begaafdheid bezit, zal dit zeker ook kunnen lukken. Daarbij ontveinst zich niemand, dat hier ernstige practische begin- moeilijkheden liggen. Het aantal begaafde acteurs en actrices is niet overmatig groot ondanks de twee toneelscholen in Amsterdam en Maastricht. We geloven echter, dat juist het bestaan van een eigen zuidelijk toneelgezelschap de be langstelling voor het beroepstoneel zal prikkelen en sluimerende ta lonten kan wakker schudden. Dit wordt een wisselwerking, welke aan het hele Nederlandse toneelle ven op de duur ten goede zal ko men. Bovendien is dit Zuidelijk To neel zo uitermate geschikt, om de band met de stamverwanten over de Zuidergrens te leggen. De be richten gewagen reeds van het aan trekken van Vlaamse krachten. Hier wordt Benelux-werk van de beste soort verricht. Zo zijn er tal vqn redenen om het Zuidelijk To neel van harte welslagen toe te wensen. ^/OORZITTER Pella betoogde reeds in zijn openingsrede voor de KSG-Assemblee te Brussel, dat de idealen van vrede, arbeid en sociaal welzijn in een verenigd Europa geen werkelijkheid kunnen worden zonder de vrije circulatie van goederen, grondstoffen, ar beidskrachten en kapitaal. De nadruk kwam in verband hiermee in deze KSG-zitting te lig gen op de gemeenschappelijke markt en verder in het bijzonder nog op de Europese samenwerking ten aanzien van de kernenergie, waarover uit de boezem van de KSG rapporten waren uitgebracht, resp. door de heren van der Goes van Naters en Wigny. Typerend voor de nieuwe toe stand was intussen, hoe Pella, of schoon hij een politiek verenigd Europa op supranationaal niveau het uiteindelijk doel bleef noemen, voor de naaste toekomst de supra nationale vormgeving toch niet verder aanbeval. Hij realiseerde zich, dat de vereniging van Euro pa nog veel tijd vroeg en dat er verschillende vormen van associ atie onder het oog moeten worden (Advertentie) hèt middel tegen 'Vraag Uw drogist ol woninginrichter. Voor grote objecten gratis inlichtingen. KLEINE-S CHEMISCHE FABR. LEIOEN gezien. Intergouvernementele sa menwerking kan als tussenstadium in bepaalde sectoren wenselijk zijn, bijzondere overgangsformules, die tussen het internationale en het supranationale niveau liggen, kun nen worden uitgedacht. De voorzichtige uitspraken van voorzitter Pella, onmiddellijk ge volgd door de verklaring van Spaak dat men liever aan de juristen moest Overlaten, hoe men de zake lijke samenwerking zou noemen, duidden er op, dat men met de gemeenschappelijke markt en Eu ratom min of meer tastend vooruit wil gaan en vooral de boog direct niet tot het supranationale over spannen wil. In deze geest sprak Pella op nieuw aan het slot van de Brus selse zitting. WOOR het Europese energievraag stuk beschikte de KSG-Assem blee te Brussel over een verslag van de Belgische rapporteur Wig ny, die daarin ook Euratom naar voren bracht. De conclusies in dit verslag leg gen een nauw verband tussen Eura tom en de gemeenschappelijke markt, waarin een billijke compen satie wordt gezien voor de onge lijke 'offers, welke de staten moe ten brengen door hun toetreden tot Euratom. Men denke hierbij aan de thans nog bevoorrechte positie van België op uraniumgebie'd. Het rapport-Wigny acht de voorstellen van de Europese Orga nisatie voor Economische Samen werking, om een losse vorm van samenwerking tot stand te bren gen op het terrein der atoomener gie, onvoldoende. Er dient een de finitieve verplichting ten opzichte van een gemeenschappelijke orga nisatie te zijn. Het rapport is ech ter niet zo stellig ten aanzien van de eigenlijke vormgeving, al is er sprake van afstand van souvereini- teit.aan een orgaan met reële, zij het beperkte bevoegdheden. Spaak wilde de vormgeving ge heel naar de behoeften van de prak tische samenwerking laten regelen. De juristen moesten dan maar uit maken, welke naam de organisatie moet dragen. Maar de KSG-Assemblee kwam, zoals bekend, nog niet aan een re solutie met nadere preciseringen toe. Er was onenigheid over par ticuliere en gedirigeerde ontwik keling der atoomenergie. De socia listen wilden het eigendomsrecht van de splijtbare stoffen aan de ge meenschap voorbejiouden, de an deren willen veeleer alleen met ge meenschapscontrole volstaan. Tenslotte stiet iedere uitspraak af op de tegenstelling over het al of niet wenselijke van militair ge bruik der kernenergie in de ge meenschap. waarbij opnieuw de so cialisten tegenover de andere frac ties kwamen te staan. Het wachten is nu op verder overleg. Er is bijna geen enkel mens, die ten minste één zwakke zijde heeft, waarbij men hem kan aantasten. vJ Z. Exc. mr. J. M. L. Th. Cals, minister van O., K. en W„ zal deel nemen aan de tweede uitzending in de reeks KRO-klankbeelden, getiteld en gewijd aan ,,De toekomst van Ne derland". Aan deze uitzending op dinsdag 27 maart a.s., waarin de problemen van het onderwijs behandeld worden, ver lenen voorts hun medewerking: prof. dr. Jos J. Gielen, oud-minister van 0„ K. en W.dr. Cl. Souren, secre taris van de Centrale voor studie en research ten behoeve van Onderwijs en Opvoeding; mr. H. W. van Doorn, voorzitter van de Kath. Volkspartij; N. Schuurman, wethouder van Den Bosch en Wim Weekenborg, resp. voorzitter en secretaris van de Kath. Levensscholen; mej. mr. M. H. Wal- hain, directrice van de kath. school voor Maatschappelijk Werk te Den Haag; M. J. Th. Spronck. directeur van de Kath. Middelbare Hotelschool te Maastricht en studenten van de Kath. Economische Hogeschool te Til burg. Degenen, die Johnny Jordaan's zan- gersfaam een korte duur beschoren zagen, worden steeds meer in het on gelijk gesteld. Niet alleen duren zijn suksessen in Nederland en België on verminderd voort, ook buiten Bene- lux-verband begint zijn naam bekend heid te krijgen. Afgod der Franse vrouwen, Luis Mariano, noemde on langs in een interview met een Bel gische krant Johnny Jordaan als zijn favoriete vocalist. Dezer dagen is de eerste Jordaan-plaat nu ook in zuid- Afrika uitgebracht en met enthousias me ontvangen. Australië volgt binnen enkele weken. En, om deze kris-kras over de wereld te besluiten: in Sas van Gent wordt binnenkort een nieuwe sleepboot te water gelalen. Het ver band? De naam van de sleepboot is Johnny Jordaan"... De Engelse minister van Financiën, Harold MacMillan, heeft dinsdagmid dag een delegatie van vertegenwoor digers van alle partijen ontvangen die voorstellen deed voor een hervor ming van het monetaire stelsel in Engeland. Volgens de delegatie is het tegenwoordige stelsel niet meer in overeenstemming met de behoeften van het land. Bijzonderheden over de ingediende voorstellen zijn niet be kendgemaakt. In de Japanse stad Nosjiro heeft dinsdagavond een zware brand ge woed waardoor meer dan 1.000 gebou wen in vlammen zijn opgegaan. Voor zover bekend zijn er geen slachtoffers gevallen. De brand, aangewakkerd door een harde wind, woedde meer dan zeven uren. De brandweer onder vond grote moeilijkheden door een gebrek aan water. Tijdens de brand verlieten meer dan 35.000 bewoners van de stad hun woningen in nacht kleding om het verloop van de brand in de buitenlucht af te wachten. Geleerden en vertegenwoordigers van de regeringen van elf communis tische landen zijn dinsdag te Moskou bijeengekomen om te spreken over de oprichting van een oostelijk instituut voor kernonderzoek. De deelnemende landen zijn: Albanië, Bulgarije, con tinentaal China, Hongarije, Mongolië, noord-Korea, oost-Duitsland, Polen, Roemenië, de Sovjet-Unie en Tsjecho- slowakije. Op 15 september aanstaande zal tegelijkertijd in Frankrijk, Italië. west-Duitsland, België en Nederland de eerste Europese" postzegel wor den uitgegeven. Het ontwerp van deze postzegel is dinsdagavond te Parijs aan de pers getoond. (Advertentie) De ene Amerikaan o\cr de andere (3) Hoc II ug h L i n tls o Spruit;field, lllinoi lijdelijk in Nederland werk raam, oordeelt over (Zij smaken naar thuis) Onder de vele Amerikanen die hier studeren of werken bestaat een besliste voorkeur voor Caballero. Omdat - zo verklaren zij - Caballero het meest de smaak van hun eigen sigaretten evenaart. Dit gunstige oordeel bevestigt wat duizenden Nederlandse rokers reeds jaar en dag weten. Koop morgen Caballero en u weet het ook. CONSTANTE KWALITEIT Een diepgaand onderzoek van fos siele beenderen, die in 1872 in Italië werden gevonden en sedertdien we tenschappelijk nog niet zijn onder zocht, kan de evolutietheorie van Charles Darwin als onaannemelijk bestempelen. Aldus de Zwitserse an tropoloog, dr. Hurzeler. Dr. Johannes Hurzeler verbonden aan het natuurhistorisch museum van Basel in Zwitserland, verklaarde dat de in Italië gevonden resten kunnen wijzen op het bestaan van mensen 10 miljoen jaar geleden. De Origin (Advertentie) of Species" van Darwin in 1859 ge publiceerd, hangt echter de theorie aan, dat de 9P Java en in Peking gevonden fossielen aantonen dat onze voorouders van ongeveer 200.000 jaar geleden nog ergens tussen aap en mens in stonden. Hurzeler verklaarde, dat de fossie len, die in kolenlagen werden gevon den, 23 jaar geleden zijn nieuwsgierig heid opwekten. Sedertdien heeft hij ze voortdurend bestudeerd en is er van overtuigd met overblijfselen te doen te hebben van een mensachtig schep sel" dat tien miljoen jaar geleden de aarde bevolkte. Het enige voorbehoud, dat gemaakt zou kunnen worden, is, dat nog meer van die fossielen duide lijker bewijzen zouden verschaffen. Acht dagen voor de Goede Vrij dag gedenken wij de smarten van de Moeder des Heren. Wie zou na Jesus meer recht hebben erop, dat wij haar lijden eren, dan Zij, die in alles met Hem heeft meegele- den? In zijn onsterfelijke sequen- tia van het Stabat Mater heeft de Middeleeuwse dichter Jacopone da Todi ons een aangrijpend beeld geschilderd van de Moeder Gods, die naast het kruishout stond, waaraan Haar Zoon te sterven hing. Terecht past de Kerk op deze lijdende Moeder de woorden toe: Groot als de zee zijn Uw smarten! Doch niet alleen op de dag van Zijn ontzettend sterven op Calva- rie heeft Maria geleden, het heeft Haar vergezeld vanaf de eerste da gen, dat zij Haar verheven roeping aanvaardde en door Haar fiat de Moeder werd van Gods Zoon. Nauwelijks was de Kerstvreugde voorbij, of de oude Simeon, geheel beheerst door de H. Geest, opende voor Haar de vergezichten van de smart. „Deze zal tot een teken van tegenspraak zijn voor velen, maar ook door Uw hart zal een zwaard van droefheid gaan!" Enkele jaren geleden trachtte ik een moeder te troosten over het verlies van een harer kinderen en deze gaf mij toen ten antwoord en het sneed me op dat ogenblik door de ziel: „Ach, een echte moeder moet altijd lijden". Als dat ooit waar zou zijn, dan is het bewaarheid in Maria, die in Haar leven zoveel leed verduren moest, wier lijden groter werd naarmate Christus meer ging lijden. Sneed het haar door het hart, wat Simeon haar voorspelde, droefheid ook betekende het voor Haar, toen Zij in de nacht de kleine knaap moest nemen en haastig vluchten moest voor de dreigende wreedheid van Herodes, die de kinderen ver moordde. Uit Maria's eigen woorden ken nen wij ook het verdriet van de scheiding toen Christus was ach tergebleven in de tempel: Uw va der en ik, wij zochten U met smart. En Jezus antwoord: Dacht Gij er dan niet aan, dat Ik de belangen van Mijn Vader voor moet laten gaan? moet voor Haar eens temeer een toekomstbeeld van lijden heb ben geopenbaard. Maar dit waren nog slechts ge ringe smarten, die de kinderjaren van Jesus meebrachten, doch wat een lijden veroorzaakten Haar niet Zijn grote lijden op het einde van Zijn leven? Een moederhart is zulk een fijn gevoelig instrument, de minste aanraking doet het re soneren; soms is het, alsof het door onzichtbare stralen wordt be roerd en het leed aanvoelt en mede draagt. Zo moet Maria Jesus grote lijden in Jerusalem hebben mee- geleden op oen wijze als niemand anders. Daarom stond Zij langs Zijn kruisweg, daarom stond Zij onder Zijn kruis. Hoe zou een moeder thuis kunnen blijven, wan neer Zij weet, dat een kind zó lijdt? Maar er was meer. Maria leed anders als andere moeders, Zij leed dieper en op edeler wijze. Zij wist, waarom Jesus leed en Zij leed om dezelfde reden. Zij wist, dat Haar Zoon een offer was voor de zonden van de wereld en op het altaar van Haar hart heeft Zij Haar offer met het Zijne ver enigd en heeft zo met Hem en afhankelijk van Hem onze zielen mede tot het levep gebaard. Daarom dus en" in die gemoeds gesteltenis heeft Zij gestaan naast Zijn kruis en heeft men Zijn ont zielde Lichaam, dat doorwond was door de slagen, gelegd in Haar schoot. In moedervreugde heeft Zij Hem eens als Kind ontvangen in Haar schoot, in moedersmart ont vangt Zij Hem andermaal, gebro ken door het Lijden. Maar Haar smarten zullen ook Haar eer zijn. Vertrouw vol zullen allen, die Christus volgen, opzien naar de Moeder van smarten en weten, dat er een Moederhart is, dat alle nood begrijpt en alle leed verzacht. En wat Michelangelo beitelde in het kille marmer en da Todi uitzong in zijn troostende versregels, dat hoopt ook het hart van de Christen: wij moeten door de Moeder van smarten komen tot Haar Zoon en zo de palm van glo rie verwervend MISVERSTAND Toen de heer Bennet voor een controletofht langs de politie- posten in Kenya te Nairobi arriveerde, stond er een auto klaar om hem af te halen. Er zat een onaanziénlijk burger mannetje in. Voor alle zeker heid vroeg onze Bennet naar zijn rijbewijs. Dit kon het mannetje niet tonen. Hij reed zonder papieren. „Dat is nogal wat,'' zei Bennet. „Dus ik moet meteen beginnen met het geven van een verbaal? Rijdt me maar eens naar de commissaris van politie." De inspecteur wilde zijn meerdere het jak uitvegen, omdat hij zijn mensen toestond zonder rijbewijs te rijden. Op 't bureau keek hij echter wel raar op. Het burgermannetje verge zelde hem tot in de kamer van de commissaris en zei daar: „Hoe maakt u het? Ik ben de commissaris van politie in Nairobi." Bestuurder Een burger van Kiitilae in het noorden van Finland, is voor de rechtbank gedaagd. Hij kreeg daar zonder omwegen een boete van 100 gulden, aangezien hij in beschonken toestand een rendierenslee had be stuurd. Beest De Amerikaan Mac Macdonald heeft een geldboete gekregen, omdat hij vorige week opeens met zijn olifant ging wandelen over het drukke Ti mes Square te New York. Hij liet het dier allerlei grote bochten ma ken en stuurde daarmee heel het verkeer in de war. „Het is een groot beest, dus ik moet een grote boete eisen", zei de rechter. De ver dediger van onze Mac bracht in het midden, dat het dier als olifant nog niet serieus meetelde. „Het is een jong dier en nauwelijks twee meter hoog", zei hij. Toen werd de boete verlaagd tot vijf dollar. Voorzichtig Een Amerikaanse filmmaat schappij wil binnenkort een film gaan maken, die de idylle tussen Prins Rainer van Monaco en Grace Kelly tot onderwerp heeft. Om tegen alle mogelijkheden gewa pend te zijn, heeft men twee sce nario's gemaakt. In het eerste loopt het goed af en trouwt het meisje met de prins van haar dro men. In het tweede trouwt ze er niet mee. Men vermoedt met het eerste scenario te kunnen vol staan, maar men kan nooit te voorzichtig zijn. Bezweringen Duivelsdansers met griezelige mas kers voor en vlammende fakkels in de hand hebben onlangs in Colombo een hele nacht ceremoniële dansen uitgevoerd om een parlementslid immuun te maken tegen „boosaar dige invloeden" en hem te helpen bij de aanstaande verkiezingen zijn zetel te behouden. De 25 dansers sprongen en hosten uren achtereen op en neer voor beelden van klei, die „boze gees ten" voorstelden, welke geacht wer den iets tegen het parlementslid te hebben. Sigaretje Vissers hebben in de Straat van Messina een groot aantal flessen opgevist, die in het water dob berden. Er zaten brieven 'in, ge adresseerd aan mensen over de hele wereld verspreid. In de mees te flessen zaten bovendien siga retten. Op een los blaadje stond dan nog gekrabbeld: „De sigaret ten zijn voor de vissers, die de moeite nemen onze brieven op de bus te doen". Souvenirs Na het vertrek van een gast, die slechts één nacht had gelogeerd, miste de directie van een groot ho tel in het Amerikaanse Denver: twee tafellampen, een inktstel met pen, een tafeltje, een staande asbak en twee gewone asbakken, vier lakens, twee slopen, twee kussens, twee handdoeken, twee baddoeken, twee glazen en een douche-gordijn. Men kan niet aannemen, dat de gast slechts een souvenirtje mee naar huis wilde nemen. De politie speurt dan ook nauwgezet naar z(jn huidi ge verblijfplaats. Nooit koop je wat voor me! Die schoenen met lage hakken die ik nou draag, waren schoenen met hóge hakken toen ik ze van je kreeg... Het Emigratiepraat.ie van H. A. v. Luyk 19,30 Gram. 20,20 Act. 20.35 De gewone man 20,4o Lichte muz. 21,00 Politiek fo rum 21,30 Lichte muz. 21.50 Kamerkoor, ork. en sol. 22,45 Avondgebed en lit. kal. 23,00 Nws. 23,15-24,00 Gram. VRIJDAG, 23 MAART 1956 HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7.20 Gram. 8,00 Nws. 8,18 Gram. 8,45 V.d. huisvr. 9,00 Gym. 9,10 Gram. 9,35 Waterst. 9,40 Schoolradio VPRO: 10,00 Thuis, caus. 10,05 Mor genwijding VARA: 10,20 V.d. kleuters 10,40 Gram. 10.50 Orgel en zang 11,15 Voordr. 11,35 Piano, viool en fluit AVRO: 12,00 Lichte muz. 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,35 Sport en prognose 12,50 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Meded. en gram. 13,25 Dansmuz. 13,55 Koersen 14,00 Viool cello en piano (14,20-14,40 Litt. progr.) 15,00 Gevar.progr. VARA: 16,00 Muz. caus. 16,30 V.d. kind. 17,00 Muz. caus. 17,40 Lichte muz. 18,00 Nws. 18,15 Act. 18,20 Dansmuz. 18,45 Tot nieuw bestel verbonden, caus. 19,00 V.d. kind. 19,10 Afscheid van Holland, klankb. VPRO: 19,30 Het menselijk lijden, caus. 19,50 Ber. 20,00 Nws. 20,05 Boekbespr. 20,10 Kamer koor VARA: 21,00 Lichte muz. 21.30 Etherforum 22,10 Buitenl. overz. 22,25 Lichte muz. VPRO: 22,40 Vandaag, caus. 22,45 Avondwijding VARA: 23,00 Nws. 23,15-24,00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 7,00 Nws. 7,10 Gram. 7,45 Morgengebed en lit. kal. 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 9.00 V.d. vrouw 9.40 Schoolradio 10,05 Gram. 11,00 V.d. zieken 11.40 Gram. 12,00 Angelus 12,03 Pianoduo 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 V.d. vrouwen van het platteland 12.40 Kamerkoor 12,55 Zonne wijzer 13,00 Nws. en kath. nws. 13,20 Lichte muz. 13,45 V.d. vrouw 14,00 Koor en sol. 14,45 Gram. 15,00 Schoolradio 15,30 Pianorec. 15,55 Gram. 16.00 V.d. zieken 17,00 V.d. jeugd 17,15 Kinderkoor met gram. intermezzo 17,40 Koersen 17,45 Gram. 18,05 Lichte muz. 18,30 Vragen- beantw. 18,45 Gram. 18,55 Caus. door Prof. Romme 19,00 Nws. 19,10 Regerings- uitz.: Rubriek Verklaring en toelichting: Drs G. Tonkens: Het werk in de ont wikkelingsgebieden 19,20 Regeringsuitz.: BRUSSEL 324 m. 12,00 Auius.muz. 12,30 Weerber. 12.34 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Gram. 14,00 Schoolradio 15,45 Gram. 16,00 Koersen 16,02 Manon, opera 17,00 Nws. 17,10 Lichte muz. 17,45 Strijkkwart. 18.10 Voordr. 18,20 Gram. 18,30 V.d. sold. 19,00 Nws. 19,40 Gram. 20,00 Ontmoeting met Mozart 20,15 Pianovoordr. 20,30 Symf. ork. en sol. (21,35-21,50 Kunstkaleidos- coop) 22,25 Nws. 22,40 Internat. Radio- Universiteit 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL 484 m. 12,00 Gevar.muz. 13,00 Nws. 13,30 Licht ork. en koor 14,00 Gram. 16.05 Lichte muz. 17,00 Nws. 17,15 Gram. 17,30 Moderne kamermuz. 19,30 Nws. 20.00 Gevar.pro-gr. 21,00 Hoorspe len 22.55 Nws. VLAAMS-BELG.: 15,00-15,30 School televisie 17,00 Encyclopedisch filmprogr. 17,30 Varia 19,31 Nws. 20,00 Filmrep. 20.15 De geschiedenis van de soldaat, Stra- winsky; Nieuwe films; Tijl, spel 22,40 Nieuws. (Advertentie) Angst voor pijnlijk branden van overtollig maagzuur? Niet nodig. Neem één of twee Kennies - bij voorbaat... Doe gerust Uw maaltijden alle eer aan, .zonder die nare vrees voor zuur- brand achteraf. Met Rennies hèbt U niets te vrezen. Eén of twee Rennies die U ongemerkt water komt er niet aan te pas laat smelten op de tong, blussen direct. Nog vóór de brand kan uitbreken is ze reeds ge doofd! Want Rennies falen nooit! 13) Llsie vestigde met moeite haar blik op Sherry. Toen slikte ze en huiverde. ,,Nee. nee, ik mankeer niet fluis terde ze. „U bent niet in orde. Wat kan ik voor u doen? Bent ziek? Zal ik de dokter waarschuwen?" Het meisje staarde voor zich uit als of zij niets hoorde of zag. .•Als ik soms iets kan dóen", drong Sherry aan. ..Ik zag u vanochtend huilen op sociale zaken. En ik heb er de hele dag aan moeten denken." „Wie bent u?" vroeg Elsie. Sherry Mad;gan. van Propaganda. Laat me toch iemand waarschuwen." „Nee... Ze hadden m' dtar niet heen moeten sturen. Ik vertel toch niets, 't Gaat niemand wat aan. Al leen omdat ik huilde. Om me te on dervragen. Ze kunnen immers toch niets voor me doen?" Haar gedachten schenen ver weg te dwalen. Ze sprak opnieuw maar nu niet tegen Sherry en met een stem die Sherry nog nooit gehoord had. ..Hij is dood", zei ze, en ze herhaalde: „Hij is dood... dood... dood!" ,,Wie is dood?" vroeg Sherry. ,,Ik kan het niet stilhouden" fluis terde Elsie. „Stilhouden voor wie?" Sherry wist niet zeker, of ze de vol gende woorden van het meisje goed verstond, maar zij meende haar te horen mompelen: „Ze hebben hem vermoorden nu is hetmijn beurt." Een andere stem klonk naast Sher ry. ,.Wat is er? Wat is er aan de hand?'' Het was de afdelingschef. „Juffrouw Whipple schijnt ziek te zijn", antwoordde Sherry. „Goed. Ik zorg wel voor haar. U moet geen opschudding verwekken Loop door alstublieft." Sherry keerde terug naar haar plaats en trachtte zich in de reclame tekst voor dekens te verdiepen. Doch zij moest voortdurend denken aan de starende, afwezige blik van het meis jeaan haar fluisterende stem en de woorden, die zij meende gehoord te hebben. ,,Ze hebben hem vermoord en nu is het mijn beurt." Sherry vroeg zich af wat zij doen kon. Het enige slachtoffer van de moord waarvan zij iets wist, was een onbekende man, wiens naam de poli tie met haar beproefde methoden niet kon achterhalen. Dat was de man wiens lijk zij in de paskamer gezien had, waar men hem gevonden had met de koffers die het kostbare tafel linnen van Prosser bevatten. Er was geen enkele reden om Elsie Whipple, of de vermoorde man, waar over Elsie Whipple gesproken had, in verband te brengen met dat slachtof fer. Het enige vage verband lag in het feit dat men de dode in het gebouw van Prothero gevonden had en dat El sie bij Prothero werkte. Op iedereen maakte Sherry de in druk van een buitengewoon impulsief persoontje, ,ar ar thans was zij in het geheel niet impulsief. Dit was een situatie die diep nadenken en ernstig overwegen van de gevolgen vereiste. Zij besloot er een nachtje op te sla pen. Als ze dan de zaak rijpelijk over dacht had kon zij misschien besluiten er met Pat Evans of mijnheer Newso- me of met allebei over te spreken. Maar één ding deed zij wel voor al le zekerheid. Zij ging naar de tele foon en belde het nummer van miin- heer Portman. ,,Met Propaganda", zei ze. ,,Wilt u zo goed zijn mij het huisadres van de cassière Elsie Whipple te geven?" Er volgde een pauze en daarna kreeg zij de gevraagde inlichting een adres in de Zesenvijftigste Straat Sherry bedankte en legde de hoorn op het toestel. Ze at alleen en ging toen naar de vroege voorstelling van een bioscoop, waar zij huilde tot haar gezicht een voudig ontoonbaar was. En al die tijd wist ze precies wat ze van plan was te doen, ofschoon ze hardnekkig wei gerde het toe te geven. Het was nog tamelijk vroeg in de avond en zij wandelde nogal doelloos door de straten, doch ongemerkt droe gen haar voeten haar naar de Zesen vijftigste Straat. Ten lange leste stond zij voor een deur, die er weinig fris uitzag en die toegang gaf tot een nauwe trap tussen een delicatessen- winkel en een sigarenmagazijn. Er waren naambordjes met schelleknop pen naast de deur en op een van de bordjes vond zij de naam die ze zocht maar ze drukte niet op de bel, want het was heel goed mogelijk, dat Elsie Whipple's niet in een stemming was om bezoek te ontvangen. Daarom drukte zij op het belletje voor de zesde verdieping, drie verdiepingen hoger dan Elsie. Er volgde een korte klik en zij duwde de deur open en stapte het portaal in. Ze begon vlug de trappen te beklim men, alsof haar bezoek plotseling heel dringend was geworden en liep de schemerig verlichte gang door tot zij bij een deur kwam, waar Elsie's naamkaartje op stond. De deur stond op een kier. Sherry klopte maar er kwam geen antwoord, en daarom duwde zij voor zichtig de deur open en keek in een kamer, die volgens haar begi-ippen verschrikkelijk moest zijn om in te wonen. Er viel enig licht door het raam naar binnen en wat Sherry zag, kon ze nauwelijks een woning noe men. Er stond een bed, en op dat omgewoelde bed zag zij iemand lig gen. „Elsie!" riep ze zacht. Sherry ging de kamer binnen. Ze boog zich over Elsie heen en richtte zich haastig weer op. Ze keek naar haar vinger en veegde er toen vlug mee over de punt van het laken om de kleverige vlek eraf te krijgen. Een ogenblik stond zij roerloos. Ik moet zo gauw mogelijk weg van deze verschrikkelijke plek, dacht ze. Ze verliet de kamer en ging zacht de trap af en de straat op. Ze liep aan één stuk door tot ze voor haar eigen huisdeur stond en rende toen de trap op naar haar eigen gezellige kamer, waar zij op de rand van het bed ging zitten. „Als ik Pat Evans gewaarschuwd had." zei ze op een toon vol zelfver wijt. „dan lag Elsie Whipple nu mis schien niet dood in dat vreselijke hok." HOOFDSTUK 6 Sherry had nog nooit in haar leven een slapeloze nacht gehad, en zo kwam het dat zij niet wist, wat zij met deze nacht moest aanvangen. Ze kleedde zich uit, maar bleef toen een hele poos in een gemakkelijke stoel zitten, bang om het licht uit te draaien en naar bed te gaan. Tenslot te dwong ze zich te gaan liggen, haar ogen te sluiten en haar gedachten stop te zetten. Maar haar gedachten lieten zich niet stop zetten. Allerlei beelden dansten door haar hoofd. Ze kon geen vast punt vinden. Ze draaide het licht aan en probeerde te lezen, maar de zin van de woorden drong niet tot haar door. Zij stapelde de kussens achter haar rug op, ging zitten en spande zich in. haar gedachten op één punt te bepalen. Zij kwam tot de slotsom dat zij bang was. Zij was bang omdat het haar ineens inviel, dat ze iets gedaan had, dat haar wel eens in moeilijkhe den kon brengen. Ze was een kamer binnengewandeld, had het lijk van een meisje aangetroffen en was weg gegaan. Meer niet. Een vaag en ang stig besef drong tot haar door, dat ze iets gedaan had, daniet in de haak was. Ze had de politie moeten waar schuwen. Maar ze had de politie niet gewaar schuwd. Wanneer Sherry iets deed of achterwege liet, dan had zij daarvoor gewoonlijk haar eigen, welomschreven redenen. Nu moest ze zelf zoeken naai de reden waarom zij Elsie Whipples kamer zo vlug verlaten had. En na enig nadenken kwam zij tot de con clusie, dat het doodeenvoudig was omdat zij voor niemand weten wilde dat ze bij Elsie Whipple was geweest. Zij wenste beslist niet dat iemand en zeker niet iemand, die zich voor het feit interesseerde enig verband tussen haar en Elsie zou leggen. In elk geval stelde het haar gerust vaste grond onder de voeten te heb ben. Over haar verzuim de politie in kennis te stellen piekerde ze niet. Tenslotte viel ze in een onrustige slaap, en tegen de ochtend werd ze wakker met het gevoel, dat er iets haperde, en dat het waarschijnlijk aan haar gezicht te zien zou zijn. On verwachts rinkelde de telefoon, en Sherry wierp een peignoir over haar schouders en nam de hoorn op. „Met juffrouw Madigan?" zei een eigenaardige, hese vrouwenstem. „Daar spreekt U mee". „Uw familie zou het niet prettig vinden", zei de stem. „Wat zou mijn familie niet prettig vinden?" vroeg Sherry. „En wie zegt dat?" „Uw foto misschien in de krant", antwoordde de stem. „En niet zo'n vleiende foto. En dan de vragen." „Wat voor vragen?" „Wel, jongedame, bijvoorbeeld waarom U gisteravond zo haastig een huis verliet, waar een meisje dood lag. En waarom U de politie niet ge waarschuwd hebt. toen U haar gevon den had. Een tikje pijnlijk." „Wie bent U?" vroeg Sherry. „Wat doet een naam er nu toe", zei de stem. „Was u bevriend met Elsie Whipple? Of wat dan? Als U ge woon voor een bezoek kwam. waar om gilde U dan niet, toen U haar vond? Of kwam U misschien niet be paald met vriendschappelijke bedoe lingen?" „Als U zo verschrikkelijk knap bent en zo ontzettend veel weet", zei Sher ry, „waarom gaat U dan niet naar de politie? Ik bedoel: waarom moet ik dat allemaal aanhoren?" (Wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 5