Debat wet ouderdomsverzekering vastgelopen op kor tings'-kwestie Manipulerende fabrieksdirecteur dupeerde zevenhonderd mensen Een nieuw Frans-Brits ontwapeningsplan W estduitse actie tegen ontvlechtingsprogram Prinses Beatrix lidmaat van Ned. Herv. Kerk Weergaloze fantast Minister Suurhoff houdt ruggespraak LAATSTE DIENST VAN OUDE-GETROUWEN DE EERSTE 59 ARTIKELEN HAALDEN DE EINDSTREEP Voorstel-Beel reeds veilig Tunesië op eigen benen Eerste Kamer vraagt spoed Plechtigheid in de hoofdstad Voorlopig in vrijheid enverdwenen Hij kocht zich in met het geld van de onderneming Commissie van vijftien landen Reusachtig gas-plan Sprekende overwinning van Kefauver op Stevenson r Lamme geschiedenis DAGBLAD VOOR ZEELAND Nieuw-Guinea Infiltratiezaak in hoger beroep Zelfde straf voor de meeste arrestanten België begon de onderhandelingen Russische proef met kernwapen Totdusver alles nog tevergeefs Opklaringen Bloedbad in een Algerijns dorp Franse pensioenen worden verhoogd V oorver kiezingen in Amerika Vcrwachlingen niet bewaarheid Griekenland zoekt steun in Egypte 96e JAARGANG No. 22105 Uitgave N V Uitgevers Mij Neerlandla Verschijnt elke weikdag Bureaus: Breda, Reigerstraat 16 lel.: Directie. Redactie en Administratie 3351 Verantwoordelijk Hoola- redacteur: J J B A Bruna Redactieraad C. J v tlootegem 1VI1 Lit A J J M Mes Ml B H L le tteclltei L. J v t Weslenoe, P. V. M. Vercauteien Abonnementsprijs bi) vooruitbetaling l 3.35 per kwartaal per post f 6.55, per week (uitsluitend bi) niet post- besteil.) t 0.45 Incasso word' berekend Los6e nummers 13 ct Postrek no 278841 '''oor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 22 MAART 1958 Advertentieprijs voor de gehele oplag» f 0.34 per m/m (Ingezonden Mededelingen 0.85 per m/m) Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie t U.14 per m/m (Ingezonden Mede delingen f 0.35 pei m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt Staatwerk 3 ct per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen al te geven, worden vernietigd. Bureau v.mi de Zeeuwse Ei landen. UUEb. Westsmgel 88. retetuon 2236 - Bureau voui Zeeuwsch Vlaanderen. HUI.S'l Dubbele Poort 7, Teletoon 102 - (Bijbureaus: TEKN EUZElv. Numdstraat 5b. Tel 2601 - JUSTbUKG: Nieuwslraal 41, TeL no. 351 V-Z JL J- iK.V.P.) sukses gehad met zijn pogi Hei Hof van Justitie te HoIIandia heeft in hoger beroep uitspraak ge daan tegen de Indonesische verdach ten, die op 21 oktober 1954 in het ge bied van de Etna-baai zijn geinfil- treerd. Voor 26 van de 30 beklaagden is hei voiyiis van de landrechter ge handhaafd. Deze verdachten zijn ver oordeeld tot vier jaren gevangenis straf. Van officiële zijde te Hollandia is nogmaals uitdrukkelijk verklaard, dat de Indonesische regering niet is in gegaan op het aanbod van de Ne derlandse regering tot het zenden van verdedigers. De eis tot het ver lenen van diplomatieke status aan eventuele Indonesische verdedigers, was voor Nederland onaanvaard baar. Delta-plan lp de Belgische senaat, heeft mi nister Spaak verklaard, dat het Del taplan een vraagstuk van nationale aard is en dat de onderhandelingen hierover reed? zijn begonnen. De Belgische regering had haar houding bepaald in een stuk, dat aan de regering van Nederland werd ge zonden, t.a.v. de stop van Ternaaien de verbindings - waterwegen en het kanaal van Terneuzen. Met de tech nische studie van de gevolgen van het Deltaplan voor het bestel van de Westerschelde was een begin ge maakt. De kwestie van het weder opwekken der Europese gedachte aansnijdend, zei Spaak, in de nabije toekomst hier over te zullen spreken, aangezien het uur der beslissingen nadert en men mag hopen, dat weldra een ver drag zal worden gesloten." Wat Euratom" aangaat, aldus Spaak, komt het er op aan, het probleem in zijn geheel te beschouwen. „Eura tom" zal geen zin hebben indien men een stelsel aanneemt, dat geen doel treffend toezicht mogelijk maakt. IN APRIL zal een begin worden ge maakt met de uitwisseling van tele visie-programma's tussen België en ons land. Het gaat hier om een proef voorlopig voor vier maanden. Daar na zal men verder zien. SOVJET-geleerden hebben ontdekt, dat de golf van Tonkin veranderd kan worden in een reusachtig meer dat onder volledige Russische con trole zou komen te staan. Op drie plaatsen zijn vlootbases geprojec teerd. OP CUBA heeft de politie een onwet tige wapenopslagplaats ontdekt. Er was ook een complot in de maak om de Cubaanse regering omver te wer pen. DE HEER K.R. van Staal uit Heem stede, algemeen secretaris van Ex- poge, is door de Franse president benoemd tot Ridder in het Legioen van Eer. IN ROTTERDAM sprong een kat op het gaskomfoor o' bij de melk te komen. De gasslang sprong los en de kat lag even later bewusteloos. Er was nie mand thuis. Later werd één en ander ontdekt. De kat kwam weer bij. (Van onze parlementaire verslaggever.) De behandeling van de wet ouderdomsverzekering is vast gelopen op de moeilijke vraag, wat er moet gebeuren om zekere grenzen te stellen aan de korting van de pensioenen, waartoe de wet de mogelijkheid thans biedt, wanneer ouderdomsverzekering samenloopt met bedrijfspensioen. De Kamer schijnt niet van plan te zijn deze zaak maar aan de besturen van deze bedrijfspensioenfondsen over te laten, waar in de minister zoveel vertrouwen heeft. Zij wil dit zelfs niet, nu is vastgesteld, dat in de besturen van deze pensioenfondsen werk gevers en werknemers gelijk vertegenwoordigd zijn. Minister Suurhoff vond een nieuwe serie amendementen op zijn tafel en beeft schorsing van de beraadslagingen gevraagd om deze nader te kunnen bestuderen en met de Kamercommissie overleg te kun nen plegen. Dit overleg, dat eigenlijk met de openbaarheid van de parlementaire behandeling in strijd is, was volgens hem nodig vanwege de gecompliceerdheid van de materie. worden voordat de wet op 1 januari 1957 van kracht zal kunnen worden. Men heeft intussen wel reeds de eerste 59 artikelen behandeld en voor een deel in geamendeerde vorm aan genomen. Daarbij heeft dr. de Kort Bij de duplieken heeft minister Suurhoff reeds aangekondigd, dat hij met een goed voorstel tot beperking van de kortingen wel in zee wil gaan. Maar dan moet zo'n voorstel er anders uitzien dan de door de heren de Kort en van Lier ingediende amendemen ten. Deze belemmeren de bedrijfspen sioenfondsen in hun bewegingen. De minister voerde aan, dat wanneer zo'n fonds b.v. gebruik makende van de aanpassingsmogelijkheid de verzorging van weduwen en wezen zou willen verbeteren, de grens die de beide af gevaardigden in hun voorstel hebben gelegd, dit onmogelijk zou kunnen maken. Ook heeft de minister in dit ver hand medegedeeld, dat het voorstel van minister Beel inzake de aanpas sing van het ambtelijk pensioen, in ieder geval nog behandeld zal moeten iK.V.P.) sukses gehad met zijn poging om de kleine zelfstandigen te helpen voor zover zij voor kinderaftrek in aanmerking zullen komen krachtens de definitieve regeling die voor hen op komst is. De P.v.d.A. schaarde zich op dit punt achter de katholieken, terwijl de socialistische minister zich verzette. Deze kon namelijk geen en kele garantie geven, dat de definitieve kinderbijslag al met ingang van 1 ja nuari 1957 zal komen. Hij vreesde dat degenen die van deze tegemoetkoming hebben geprofiteerd, verder zullen gaan in hun eisen, wanneer deze zou den moeten worden teruggenomen. Een poging van dr. de Kort (KVP) om aan weduwen of weduwnaren met invalide kinderen boven 15 jaar het volledige gehuwdenpensioen te geven mislukte. De P.v.d.A. wilde daarin niet meegaan. Wel kreeg mr. van Lier (P.v.d.A.) gedaan, dat een vrouw die kostwinster is terwijl haar man nog geen 65 jaar is, toch reeds recht heeft op ouderdomspensioen. Het Britse ministerie van De fensie heeft bekendgemaakt, dat kort geleden in de sovjet-unie proeven met kernwapens zijn gedaan. Nadere bijzonderheden werden niet vermeld. Dr we*tduitse regering: zal door middel van onderhandelingen met de geallieerden trachten te komen tot opheffing van de verplichting, welke grote weotdnitse industriële onderne mingen binnen het raam van de ont- vlechtingspolitiek der eerste naoor logse jaren werd opgelegd inzake do afstoting en verkoop van belan gen. Dit hield b.v. in dat Krupp zijn be zit aan ijzer -en staalbedrijven en aan kolenmijnen moest afstaan. Naar staatssecretaris Hallstein in de Bonds dag heeft meegedeeld, zijn tot dus verre alle pogingen om opheffing van de verplichtingen tot verkoop te ver krijgen mislukt door het hardnekkige verzet van de Vcenigde Staten En geland en Frankrijk. De westelijke mogendheden hadden alleen toege staan, dat de verkoopstermijnen door een westduits - geallieerde commis sie verlengd kunnen worden, wan neer de verkoop van omvangrijke in dustriële belangen niet mogelijk is zonder ernstige verstoring van de westduitse kapitaalmarkt. Waterweg en (Van onze parlementaire verslaggever.) In de Eerste Kamer bestaat bij zeer vele leden de indruk, dat er in Bel gië weinig haast wordt gemaakt met het nemen van een beslissing in de kwestie der waterwegen. Zij wyzen in het voorlopig verslag op de begroting van buitenlandse zaken nogmaals op de grote belangen die hierin voor ge heel Nederland, maar speciaal voor west-Brabant zijn gemoeid. Men vraagt daarom met nadruk of er kans is. dat er nu eindelijk schot komt in de oplossing van dit vraag stuk. Door enige leden wordt daarbij nog gewezen op de vele verwarrende en onderling tegenstrijdige uitspraken van verschillende officiële instanties, zowel in Nederland als in België. Bij hen was bovendien twijfel gerezen of bij de verschillende besprekingen en onderhandelingen de regering niet te veel op eigen houtje is opgetreden, zonder voldoende rekening te houden met de verplichtingen en bevoegd heden van de volksvertegenwoordi ging. Op zondag 25 maart zal ds. H. J. Kater, Nederlands Hervormd predi kant te Amsterdam, in de Nieuwe Zijds-kapel te Amsterdam een beves- tigingsdienst leiden, waarin ongeveer 40 van zijn catechizanten als lidmaten van de Nederlands Hervormde Kerk zullen worden bevestigd. Tot deze catechisanten behoren ook H.K.H. Prinses Beatrix en enkele van haar klasgenoten. Een gedeelte van deze kerkdienst, die in de morgenuren zal worden ge houden, wordt van. 18.30 uur tot ca. 19.15 uur door het IKOR uitgezonden, hiertoe in staat gesteld door de VPRO. die zijn zendtijd op Palmzondag voor dit doel aan het IKOR heeft afgestaan. IN SAARLAND Chr.-democratcn werken samen De twee christen - democratische partijen in het Saargebied, de pro- Duitse CDU van dr. Ney en de Chris telijke volkspartij van oud - pre mier Hoffmann, hebben besloten voor bereidingen te treffen om een par tij te vormen. De vorige week besloten de socia listische partijen van Saarland zich aaneen te sluiten. TEGEN een tandheelkundige inrich ting in Rotterdam is proces-verbaal opgemaakt, wegens het handelen in strijd met de wet betreffende onge wenste tandartspraktijken. IN DEN HAAG dreigde een bromfiet senshow niet te zullen doorgaan, om dat de RAI zich er niet mee kon verenigen. Men maakte er toen een huishoudelijke tentoonstelling van. Een strijkijzer hier en daar en klaar was kees. IN LAOS is een nieuwe regering ge vormd. De formateur, een prins, is premier tn teven" beheert hij vier verschillende ministerspprtefeuilles. J Weersverwachting, geldig tot van- i avond: Veranderlijke bewolking met en- J keie verspreide buien, maar ook f flinke opklaringen. Matige, tijde- lijk krachtige wind tussen zuid en J J oost. Dezelfde temperaturen als t t gisteren of iets lagere. t i Vandaag: zon onder 18.59, maan J "P 14.14 uur. J t Mnrgen: zon op 6.38, maan onder i 4.o3 uur. De Tunesische premier Tahar ben Ammaf (links) en de Franse mi nister van buitenlandse zaken, Christian Pineau (rechts) gefoto grafeerd tijdens het ondertekenen van de Tunesische onafhankelijk heidsverklaring. De plechtigheid vond plaats aan de Quai d'Orsay in Parijs. In Algerije zyn Mohammedanen onderling slaags geraakt. Te Eses- man, een bergdorp, werden tenmin ste 36 personen gedood. Te Amelounine. in noord-Algerije, kwam het in de nacht van dinsdag op woensdag tot een hevig gevecht tussen aanhangers van de Algerijnse nationalistische beweging en het nationale bevrijdingsfront". Hier vielen enige doden en gewonden. Esesman kwam het tot een bloedbad, toen verzetsstrijders de dorpelingen opdracht gaven telegraaf palen om te hakken. Toen deze daar mee bezig waren, hoorden zij dat de opstandelingen de vrouwen in het dorp lastig vielen. Uit woede dood den de dorpelingen drie van de op standelingen. Als vergelding werden hierna 33 dorpelingen onder wie vrou wen en kinderen, vermoord. De Franse regering heeft besloten de ouderdomspensioenen voor 4 1/2 miljoen mannen en vrouwen boven de 65 jaar te verhogen. De finan ciering hiervan zal geschieden door een heffing, te betalen door auto bezitters en hogere directe belastin gen. Indien de verhoging door het par lement wordt goedgekeurd zal het door de overheid betaalde steunbe drag voor de minstbedeelden stijgen van 35.000 frank tot 66.000 frank per kar. Een jaar gevangenisstraf is gisteren geëist tegen de voormalige directeur van de inmiddels failliet gegane N.V. Tapytfabriek „Trio" te Huizen, de 51-jarige genaturaliseerde Nederlander H. R., een Duitser van origine. Hem nas verduistering van tapijten van de Trio-fabriek voor een waarde van circa f 170.000.ten laste gelegd, een juridische vorm voor het gepleegde delict, waarvoor de officier dan ook een jaar gevangenisstraf eiste. De voor malige directeur had enkele jaren geleden over zijn beleid onenigheid ge kregen met zijn mede-aandeelhouderg en was vervolgens ontslagen. dingen tapijten naar Zweden en naar de Amsterdamse zaak sturen, waar voor uiteraard geen afrekeningen ont vangen werden. Wel wekte dit enige argwaan bij de procuratiehouder en de verkoop leider, doch hun waarschuwingen wimpelde de directeur af met te zeg gen, dat de Zweed enige deviezen- moeilijkheden had en dat het Am sterdamse magazijn volkomen kon worden vertrouwd. Met dat al kwam de fabriek, die voor deze grote zen dingen nimmer een .cent ontving, in financiële moeilijkheden. In juni 1953, vroegen 350 crediteuren het faillisse ment aan. DE FRAUDEj. Hij liet het daarbij niet zitten. Van een zakenrelatie in Zweden leende hij f 145.000.en van de directeur van een meubel- en tapijtenzaak. „De Tijdgeest" in Amsterdam f 54.000 Voor deze leningen sloot hij een con tract af. waarbij hij de beide geld schieters voor de geleende bedragen tapijten van de Triofabriek toezegde. Vervolgens kocht hij met het geleende geld zoveel aandelen van de fabriek op, dat hij er de meerderheid van kreeg en zichzelf op deze wijze in de aandeelhoudersvergadering weer tot directeur kon benoemen! Terug in zijn directeurszetel liet hij regelmatig zen- De twee bewindvoerders ontdekten na enkele maanden toen zij Zweden en de zaak in Amsterdam aanmaanden tot betaling, dat er onregelmatigheden waren gepleegd. Zij deden aangifte bij de justitie cn de directeur werd ge arresteerd. Na een zeer korte deten tie besliste het gerechtshof te Amster dam gunstig op het verzoek van de verdachte tot voorlopige invrijheids- stelling. Eenmaal op vrije voeten ver dween de directeur naar Duitsland.. Hij is nog steeds zoek. Door zijn optreden zijn thans in de eerste plaats de 350 crediteuren ge dupeerd, die slechts 20 procent van hun vorderingen uitgekeerd zullen krijgen. De totale schade van ander half miljoen gulden zullen zij samen moeten dragen. Voorts zijn 350 man personeel van de fabriek het slacht offer geworden. Zij zijn allen ont slagen. Tenslotte zün ook de geldschieters er slecht afgekomen. Voor de uitge leende f 54.000.heeft de Amster damse zaak slechts voor een waarde van 23 mille aan tapijten ontvangen. Weliswaar zijn naar Zweden tapijten verzonden voor de volle (bovenge noemde) f 145.000.doch kort voor zijn arrestatie had de verdachte van deze Zweedse relatie op dezelfde voor waarden opnieuw vijftig mille geleend, waarvoor zij geen enkel tapijt meer heeft ontvangen. De officier verwierp het verweer van de verdachte, die fraude destijds heeft ontkend, omdat naar zijn zeggen tegen het beleid geen bezwaar kon worden aangevoerd. Veidachte hield toen namelijk vol, dat zijn winstaan deel in de fabriek een ruime garantie bood voor het aanzuiveren van de ont brekende bedragen. De rechtbank zal op 4 april a.s uitspraak doen. Gewapend met fel sissende snij branders is een legertje arbeiders op de terreinen van de Hollandia- ijzerhandel aan de Amsterdamse schroothaven reeds enige tijd bezig om de laatste stoomlocomotieven van de Nederlandse Spoorwegen dat zijn er nog een 260 op maat te snijden voor de gretige muilen van de hoogovens. Voor mei 1958, zo hebben de Spoorwegen beslist, moet de laatste stoomloc van de rails zijn verdwenen en daarmee was dan het doodvonnis van de vertrouwde puffende hardlopers getekend; aan de snijdende slopers zal het in elk geval niet liggen.... De foto laat zien hoe een van de stalen kolossen wordt kleingemaakt. Frankrijk en Engeland heb ben in de VN-subcommissie-voor ontwapening, die in Londen ver gadert een nieuw ontwapenings plan ter sprake gebracht, dat in hoofdzaak het werk is van de Fransman Jules Moch. Voorzien is in de instelling van een uitvoerende commissie van 15 landen, die het ontwapeningswerk zou moe ten leiden en bevoegd is alle ontwa peningsmaatregelen te schorsen als zij van mening is dat de wereldvrede in gevaar is. Zelfs de Veiligheidsraad zou een dergellijk schorsingsbevel niet ongedaan kunnen maken. De proeven met kernwapens zouden worden beperkt en ook onder toe zicht van de commissie staan. Het Frans-Britse plan wil interna tionale ontwapening in drie etappes. De uitvoering zal afhankelijk zijn van de vorderingen, die gemaakt worden bij het oplossen van de grote inter nationale vraagstukken van politiek karakter, zoals de eenmaking van Duitsland. In de uitvoerende commissie moet ook communistisch China zitting heb ben. President Eisenhowers lucht- inspectieplan en het Russische voor stel tot het stationeren van inspectie- ploegen op strategische punten, zijn in het plan verwerkt. (Van onze parlementaire verslaggever.) Een reusachtig plan is opgesteld om door middel van een netwerk van lei dingen het gehele land van afstands- gas te voorzien. Utrecht zal daarbij het knooppunt worden, waarin het aardgas uit noord-oost Nederland en het raffinaderij gas uit zuid-Holland zullen samen komen met kocksoven- gas uit de staatsmijnen, Sluiskil, de Hoogovens en Duitsland. De gasbedrijven van de drie grote steden Amsterdam, Den Haag en Rot terdam zullen daarbij een aanvullen de rol vervullen. Bij wetsontwerp wordt de oprichting mogelijk gemaakt van een N.V. Nationale Gasmaatschap pij. die een coördinerende taak in dit hele stelsel gaat vervullen. In de Verenigde Staten zijn de voor verkiezingen begonnen, waarhij de kiezers in de gelegenheid zijn de z.g. „kiesmannen" aan te wijzen, die op de conventies der democrat'sche cn republikeinse partijen de man aan wijzen, die de kandidaat der partij zal zyn voor de in november a.s. te houden presidentsverkiezingen. In de tweede Amerikaanse staat, waarin deze voorverkiezingen zijn gehouden, namelijk Minnesota, heeft de democratische senator Kefauver een sprekende cn verrassende over winning behaald op zijn mededinger naar het kandidaatschap der demo cratische partij, oud-goeverneur Ad- lai Stevenson. Op Kefauver werden 168.880 en op Stevenson 118.811 stem men uitgebracht. Het onverwachte resultaat van de voorverkiezingen in Minnesota wordt als een ernstige sl - voor Steven son beschouwd. Politici hadden tevo ren een overweldigende zege voor laatstgenoemde voorspeld. Men meent, dat enkele republikei nen op Kefauver hebben gestemd, om dat zij het niet eens waren met de politiek van de regering - Eisenho wer. Griekenland is bezig in Egypte steun te winnen voor het Griekse standpunt intake Cyprus. Daarmee wordt er wederom een verbinding gelegd tussen de talryke gebieden, waar posities van westerse landen gevaar lopen. De Britse goeverneur van Cyprus, sir John Harding, vond gistermor gen een tijdbom in zijn bed. Men kon het ding vroeg genoeg onschadelijk maken. De goeverneur zei heel droog dat hij uitstekend had geslapen, met die bom onder zich. Amerika heeft gisteren en offi cieel een bijeenkomst van de Vei ligheidsraad verzocht, ter bespreking van de toestand in Palestina. In het Land van Heusden en Altena doet een vreemd ver haal de ronde. Een schaap, van de veehouder Smits uit Rijs wijk (N.B.). zou drie jongen ter wereld hebben gebracht, waarvan er slechts één voor een echt lam wordt gehouden. De tweede bestempelt men als half. ree en half schaap, maar de derde zou volslagen een kleine reebok zijn. En er wordt aan toegevoegd, dat het wel eens mogelijk zou zijn, dat een ree bok, die in de omgeving rond zwerft en ook wel eens bij de weide van het schaap gezien zou zijn, er meer van weet. Een bekende bioloog en dierenken- ner, zei. dat afwijkingen in de dierenwereld wel meer voor komen. Men noemt dat „terug slag". Het verhaal schijnt in de we reld gekomen te zijn, toen het meest afwijkende lam op de Rotterdamse veemarkt werd gebracht. De een na de ander vond het maar een rcemd- soortig beestje. Meir eni ge gelijkenis met cn ce in, die in Nederland 'e be schermde diersooliehoort en de politie maakte voorlopig proces-verbaal op.'

de Stem | 1956 | | pagina 1