GOLDEN FICTION GESTOEEN GOED JlagblaD pc Sfcw Organisatie voor steun achtergebleven gebieden FRIONOR AT EEN ONDERLUKE ERELD RADIO TWEEDE BLAD WOENSDAG 21 MAART 1956 DE BESLISSING De regering heeft dan toch een beslissing over de lonen kunnen nemen volgens een eenstemmig ad vies van de Stichting van de Ar beid. Dat apparaat werkt dus weer. De kortsluiting is dank zij verstan dig bemiddelen van enkele minis ters spoedig gerepareerd. Er is nog iets hersteld, zij het niet formeel. Namelijk de samenwerking van de drie bona fide vakcentrales. Zou het NVV nu nog een klein staaltje van zelfoverwinning kunnen op brengen. dan hebben we ook de Raad van Vakcentrales weer. Hier mede zouden we dan geheel terug gekeerd zijn tot een oude, geluk kige toestand, welke voor de ar- beidsvrede in ons land van zulk een grote betekenis is geweest. WAAROM TE BRUSSEL? AMBULANTE HOOFDSTAD Pax Christi- bedevaart naar Maastricht Stipthcidsstaking bij de Belgische Belastingen Heuss ondertekent soldatenwet BEDENKELIJK FEESTGEBAK Onder ons gezegd: toch maar liever Onder voorzitterschap prins Bernhard: Liever weer naar huis Vis het maaruif 75-Jarig jubileum N.V.T.O. Jongetje gestikt in rioolput TELEVISIEPROGRAMMA'S Elfhonderd kuikens verbrand door Clarence Budington Kei land In de naaste toekomst kan die betekenis nog groter worden, om dat de regeringsbeslissing tevens het tijdperk van de gedifferentieer de loonpolitiek inluidt. Wat deze betreft, zijn er door de drie par tijen in het geding, werkgevers, werknemers en regering concessies gedaan. De werkgevers wilden geen percentage aangeven voor de dif ferentiatieruimte vanwege de be faamde „magneetwerking". Ze vre zen namelijk, dat het noemen van een percentage over de hele linie van het bedrijfsleven zal leiden tot acties om dit percentage te berei ken. De werknemers wilden een al gemeen optrekken van het plafond zij het niet dadelijk overal met 3 procent, waarbovenop dan de dif ferentiatie zou gaan spelen. Ze hebben nu toegestemd in een dif ferentiatie van 0 tot 6 procent. De regering stond erop, dat het prij- zenniveau zou worden gehandhaafd, maar ze heeft nu toegestemd in een mogelijkheid van 3 procent verho ging, waar een loonsverhoging niet uit de winst kan worden gehaald. In dit alles zitten natuurlijk be paalde onzekerheden, waartegen de een donkerder zal aankijken dan de ander. Er zijn al koppen in kran ten verschenen, volgens welke het compromis zou zijn bereikt ten koste van de prijspolitiek der re gering. Aan de andere kant legt men uit, dat de regering de teu gels in handen houdt en slechts in uitzonderingsgevallen een prijsver hoging van 3 procent zal toestaan wat op het algemene prijspeil nau welijks invloed zal hebben. Slechts de praktijk kan uitwij zen, wie hierin gelijk zal krijgen. De voorzitter van de KAB heeft intussen al uiting gegeven aan zijn inzicht, dat een algemene prijsver hoging in ieder geval dient te wor den vermeden, omdat de arbeiders dan toch niet beter worden van de hogere lonen en tevens de „verge ten groepen" nog verder in de ver drukking komen. Gezien dit nog eens nadrukkelijk naar voren ge brachte inzicht, mag men verwach ten, dat de thans in te zetten loon- acties behoedzaam zullen worden gevoerd. Er hangt trouwens ook veel van af, dat er nu geen stukken gemaakt worden. De gedifferen tieerde loonvorming gaat haar vuur proef tegemoet. Men is zulk actie voeren ontwend in de jaren van de centraal beheerste loonpolitiek. We hebben echter goede hoop, dat deze meer normale wijze van loon vorming zal slagen. Hierdoor krij gen de werkers een betere kans, om te delen in de gestegen welvaart. De bedrijfstak, die het minst pro fiteert van de gunstige conjunctuur, zal dan niet meer voor het hele bedrijfsleven de toon aangeven. HET bijeenkomen van de Assem blee der KSG te Brussel bete kende een afwijking van de tot nu toe gevolgde gewoonte om de ver gaderingen van dit instituut in Straatsburg te houden evenals die van de Raad van Europa. De reden daarvan heeft de voor zitter, de Italiaanse oud-premier Pella, nog vóór de zitting in het gebouw van de Belgische Senaat tijdens een persconferentie meege deeld. Men wil de publieke opinie in Europa meer voor de KSG in teresseren en nader contact tot stand brengen tussen het KSG-par- lement en de nationale parlemen ten. Daarom overwoog men later ook zittingen te houden in andere hoofdsteden van KSG-landen. De heer Pella deelde als ter ver dediging van dit nieuwe systeem nog mee, dat de zitting te Brussel voor de KSG een besparing van 200.000 Belgische franks opleverde. Maar op het totale budget van de KSG van 75 miljoen maakt dit toch niet veel uit en het is zeer waar schijnlijk, dat een zitting van de Assemblee te Rome minstens zoveel meer zal kosten als een bijeen komst te Brussel minder. Het zoeken van contact met de publieke opinie en de parlementen was zeker meer doorslaggevend. De KSG heeft behoefte gevoeld aan dit contact in verband met de ver koeling van de geestdrift voor de Europese integratie sinds de af wijzing van de Europese Defensie- Gemeenschap, waarvan het op de achtergrond raken van de supra nationale gedachte nog steeds, ook op de bijeenkomst te Brussel, heeft getuigd. F)E tijdelijke verplaatsing van de zetel der KSG-Assemblee van Straatsburg naar Brussel, waarbij verdere zetelverplaatsingen naar andere Europese hoofdsteden in het vooruitzicht werden gesteld, de monstreert op zichzelf ook zekere onvastheid van dit supranationale Europees orgaan. Zij bewijst als het ware, dat Europa zijn zwaarte punt nog niet gevonden heeft. Er is aan Saarbruecken gedacht, een overigens zo slecht geoutilleer de plaats, dat de KSG-ambtenaren er bij voorbaat afkerig van waren. Maar Saarbruecken is een middel punt van een belangrijk kolen, en staalgebied en men achtte het vooral bijzonder geschikt als KSG- zetel, omdat het in een eenmaal ge- ëuropeaniseerd Saarland zou zijn gelegen. De terugkeer van Saarland bij Duitsland heeft een streep door de ze rekening gehaald en over de am bities van Brussel en Luik wordt praktisch niet meer gesproken, al zal Brussel, dat nu zo goedkoop! voor de KSG bleek, wellicht zijn hoop voelen herleven. Het ideaal van een KSG-zetel, waar Hoge Autoriteit en Assem blee beiden thuis zijn, blijft nog in een ver verschiet. De Hoge Auto riteit zal het voorlopig nog met Luxemburg moeten doen en de As semblee mag blijven rondreizen naar de ambulante Europese hoofd stad, als men tenminste niet een voudig weer naar Straatsburg te rugkeert, omdat dit, alles bijeen genomen, toch gemakkelijker is. Nadat in de jaren 19501954 de afdeling: Nederland der Pax Chrisli- beweging een nationale bedevaart heeft gehouden naar Maria-heilig- dommen in Roermond, 's Hertogen bosch, Amersfoort, Bergen op Zoom en Delft, zal dit jaar een bedetocht worden gemaakt naar Maastricht, op het graf van de H. Servatius. Deze nationale bedevaart wordt op 12 en 13 mei (feestdag van St.-Ser- vaas, tevens bezinningsdag voor de internationale Pax Christi-beweging) gehouden. Op de genoemde dagen zal aan de orde komen de hulpverlening aan de achtergebleven gebieden, waarbij spe ciale aandacht zal worden gewijd aan het vraagstuk der voedselvoorziening. Zaterdag 12 mei zal mgr. Hanssen, coadjutor-bisschop van Roermond, spreken over de taak der katholieken in internationale samenwerking ten aanzien van dit probleem. Zondag middag spreekt de directeur der bui tenlandse agrarische betrekkingen aan het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening over de mogelijkheden tot christelijke op lossing van het wereldvoedselpro bleem. (Advertentie) (Advertentie) De Christelijke centrale der open bare diensten" van België heeft het personeel van de belastingkantoren tot een stiptheidsstaking" opgeroe pen. De staking is maandag begonnen. De ambtenaren eisen een hoger begin salaris, het invoeren van de werk week van vijf dagen, een salarisver hoging van 2.5 procent en betere arbeidsvoorwaarden. De president van de Duitse Bonds republiek, Theodor Heuss, heeft zijn handtekening gezet onder de solda tenwet en de grondwetswijzigingen met betrekking tot de Duitse herbe wapening die reeds door de Bonds raad en de Bondsdag waren goed gekeurd. De teksten van de wet en de grond wetswijzigingen werden door bonds kanselier Adenauer persoonlijk aan de president ter ondertekening voorge legd. In Rome zijn meer dan 50 personen in het ziekenhuis opgenomen, die te kenen van voedselvergiftiging ver tonen na het nuttigen van bigne, een speciaal gebak, dat men pleegt te eten op de feestdag van St.-Josef. Bekende mensen over een bekende sigaret (11 Grc Brouwenstijn en Johan van der Zalm, hier gefotografeerd na hun optreden in Verdi's „La Forza del Destino". Een gulden genieting voor 80 et. Op 23 maart a.s. zal in het Konink-1 lijk Instituut voor de Tropen te Am sterdam de oprichtingsvergadering worden gehouden van de stichting „Nederlandse Organisatie voor Inter nationale Bijstand". Het bestuur zal worden geinstalleerd door Z.K.H. Prins Bernhard, die als algemeen voorzitter van het stichtingsbestuur zal optreden. Prof. dr. E. de Vries zal voorzitter zijn. Door het in het leven roepen van deze stichting is een organisatie tot stand gekomen, die zoals het in de statuten wordt uitgedrukt tot doel heeft „het bevorderen van inter nationale gerechtigheid en solidari teit door het verlenen van technische economische en financiële bijstand, waar zulks gewenst is in overleg en samenwerking met de desbetreffende internationale organisaties". In het stichtingsbestuur zijn ver enigd organisaties van werkgevers en werknemers, kerkelijke organisaties, de landelijke toporganen op het ter rein van het maatschappelijk werk, organisaties voor internationale sa menwerking, middenstandsbonden, or ganisaties op het terrein van kinder bescherming en gezondheidszorg, de jeugdbeweging en vele andere groe pen. Voorts maken als individueel lid van het bestuur enige Nederlanders deel uit, die persoonlijk grote belang stelling hebben voor internationale samenwerking en bijstand. De nieuwe stichting hoopt vorm te geven aan hetgeen zowel bij ons volk als regering van ons land zeer sterk leeft: de vraag hoe ons land een zo groot en goed mogelijke bijdrage kan leveren aan in ontwikkeling achter gebleven gebieden. De 17-jarige Manfred Lange uit Nijmegèh, die op 27 februari van huis was weggelopen, heeft zich bij een politiepost in de omgeving van Ham burg gemeld met de wóórden „Breng me maar weer naar huis, het heeft toch geen zin". Hij vertelde na een woordenwisseling met zijn vader het huis te hebben verlaten, met slechts een rugzak, een deken en een slaap zak bij zich. Liftend was hij door noord-Duitsland gereisd, zich onder weg voedend met wortelen die hij uit kuilen haalde. (Advertenties) Op 21 maart a.s. zal het 75 jaar geleden zijn, dat te Utrecht werd op gericht de Nederlandsche Vereniging voor Lokaalspoorwegen en Tramwe gen, waaruit de NVTO is voortge komen. De viering van dit jubileum, welke een sober karakter zal dragen, zal plaats vinden op 14 mei en 15 mei a.s. Op 14 mei zal 's middags een plech tige herdenking worden gehouden in de Koninklijke Schouwburg te 's Gra- venhage. Tijdens deze herdenkings bijeenkomst zullen Zijne Excellentie, de minister van Verkeer en Water staat, mr. J. Algera, en de voorzitter van de NVTO, dr. ir. J. G. J. C. Nieuwenhuis, het woord voeren. Daarop volgt een recepti'e in het Kur- haus-hotel te Scheveningen, terwijl de dag besloten zal worden met een diner in dit hotel voor de leden van de NVTO en de genodigden, met hun dames. De volgende dag is gereserveerd voor de toerwagenrallye, welke in verband met de jubileumviering een bijzonder karakter zal dragen. w k Zéker is dat Frionor visfilets het smakelijkst, het schoonst en het makkelijkst is. Gevangen in de koele wateren rond de Noorse kust. Gefileerd, bevroren en bij U op tafel, zó vers als kwam hij vandaag uit de zee. "Vang" vaker vis. Eet Frionor visfilets. Geen graten, geen afval. Uw kinderen zijn er dol op! i Het is zo gezond voor zei VIS FILETS In Arnhem is het ongeveer ander half jaar oude zoontje van de familie H. in een rioolput terecht gekomen en gestikt. In de tuin achter het huis bevond zich de put, die was afgedekt met een houten plank en een ijzeren rooster. In een onbewaakj ogenblik heeft de kleine kans gezien om plank en rooster van de rioolput te ver wijderen. Hij is er toen met het hoofd voorover in gevallen. PIANIST In Frankfort is de pianist Heinz Arntz reeds meer dan 400 uur onafgebroken aan het pianospelen. Hiermee is het wereldrecord verbeterd. Arntz hoopt het nog langer uit te houden. Hij drinkt veel mine raalwater en eet rijkelijk. Een assistentehoudt hem wak ker, maar hij speelt vaak met gesloten ogen. Naar verluidt wil Arntz het pianospel na deze marathon-inspanning ge heel vaarwel zeggen. Namen De heer en mevrouw Jackson uit een of andere Amerikaanse plaats geven hun kinderen alleen maar ziekelijke namen. Dat is begonnen bij het eerste kind. Meneer had toen juist last van tonsilitis en hij was daar zo van onder de indruk, dat het zoontje „Tonsilitis" werd ge doopt. Ook de andere kleintjes wer den met dergelijke namen gelukkig gemaakt. Ze hebben nu al een Me ningitis, een Appendicitis, een Peri tonitis en een Laryngitis. Pensioen Drie olifanten uit het befaamde Amerikaanse circus Ringling, Bar- num en Bailey zijn onlangs op pen sioen gestuurd. De dieren kregen een plaatsje in de dierentuin van New York. waar ze kunnen genie ten van hun oude dag. Alle drie hebben ze het circus meer dan ze ventig jaar gediend. Hoe oud de olifanten zijn, weet niemand te zeg gen Ze waren al volwassen, toen ze zeventig jaar geleden met hun kunsten in de piste begonnen. Recept Onlangs schreef een Zweed een brief naar Radio Peking. Hij had een uitzending opgevangen en daarin horen praten van Chinese zwarte en groene thee. Die wilde de Zweed ook wel eens proeven. Radio Peking was niet beroerd. De lui gaven het recept speciaal in het Engels in een uitzending voor buitenlanders. Om U de moeite van het schrijven te be sparen, geven wij het hieronder: Neem drie gram Chinese thee groene of zwarte. Meng het met ruim een liter kokend water en bedek dit alles dan minstens vijf minuten. en echt moet smaken, mag hij al leen zonder suiker en melk wor den gedronken. Berouw De Amerikaan Hullem Watkins werd niet lang geleden in de kraag gegrepen, omdat hij weer eens een keer valsheid in geschrifte had ge pleegd. In de cel is hij kennelijk aan het piekeren gegaan, want hij schreef de rechter, die hem moest veroordelen, een briefje om zijn be rouw te tonen. De inhoud van dit schrijven was: „Ik weet dat U me een dief vindt en dat U een dief nu eenmaal niet kunt geloven. Maar om U te bewijzen, dat ik berouw heb en mijn leven wil beteren, zal ik mijn ..schrijfvinger" afhakken. PS. Als U de brief ontvangt is de vinger eraf". De rechter belde onmiddellijk naar de gevangenis, waar Watkins zat opgesloten. Daar vertelde men hem. dat hij de dag tevoren met een keukenmes zijn wijsvinger had af gehakt Standje Marilyn Monroe, een van Ame- rika's meest g.eliefde filmsterren, kwam onlangs veel te laat een boete betalen, die ze had gekregen voor het rijden zonder rijbewys. Ze werd bij de rechter geroepen, die nors bromde: „De wetten zijn voor ieder een. rijk of arm, zonder onderscheid. Zelfs als IJ toevallig Monroe heet, moeten boeten betaald worden. Hebt U dit goed verstaan?" Marilyn knik te kleintjes. Nou zijn we sclioon-uitver- kocht! Dam gaat het laatste pak Als de thee nu helemaal lekker dat in huis was (Advertentie) BUISMAN verhoogt het hoffiegenot en verlaagt de kosten. Ook bij Nescafé en andere soorten oplosbare koffie doet een beetje BUISMAN wonderen. .crs 0 4KAAAAA kz? v w mr DONDERDAG, 22 MAART 1956 HILVERSUM I. 402 m. AVRO: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. VPRO: 7,50 Dagopening AVRO: 8,00 Nws. 8,15 Gram. 9,00 Gym. 9,10 V.d. vrouw 9,15 Gram! 9,35 Waterst. 9,40 Morgenwijding 10,00 Gram. 10,50 V.d. kleuters 11,00 kook- praatje 11,15 Kamerork. en solist 12,00 Orgel en saxofoon 12,25 In 't spionnetje 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,35 Lichte muz. 12,50 Uit het bedrijfsleven 13,00 Nws. 13,15 Meded. of gram. 13,20 Metro- pole-ork. 13,55 Koersen 14,00 Gram. 14,30 De Verenigde Naties en de Himalaya, caus. 14,45 Fluit en klavecimbel 15,15 V.d. zieken 16,00 Van vier tot vijf 17,00 V.d. jeugd 17,45 Regeringsuitz.Neder land en de wereld: Uitwisselingsprogr. over Griekenland 18,00 Nws. 18,15 Sport- probl. 18,25 Amus.muz. 18,55 Gesproken brief uit Londen 19,00 V.d. kind. 19,05 Lichte muz. 19,30 Jazzmuz. 20,00 Nws. 20,05 Radio Filharm. ork. en solist 21.20 Dichterliebe, hoorsp. 22,20 Pianospel 22,40 Journ. 22,50 Sportact. 23,00 Nws. 23,15 Act. of gram. 23,25-24,00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 7,00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 9.00 V.d. vrouw 9,40 Schoolradio NCRV 10,00 Gram. 10,30 Morgendienst KRO: 11,00 V.d. zieken 11,45 Franse chansons 12,00 Angelus 12,03 Gram. 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 V.h. platteland 12,40 Gram. 12,55 Zonnewijzer 13,00 Nws. en kath. nws. 13,20 Zang en piano 13,40 Gram. NCRV: 14,00 Gram. 14.25 Holl. liederen 14,45 V.d. vrouw 15,15 Gram. 15,25 Viool, piano en cello 16.00 Bijbel lezing 16.30 OrgeJconc. 16,50 Gram. 17,00 V.d. jeugd 17,30 Gram. 17,40 Koersen 17,45 Gram. 17,55 Vocaal ens. en solist 18,30 Fries progr. 18.45 Gram. 19,00 Nws en weerber. 19,10 Gram. 19,20 Sociaal Perspectief, caus. 19,30 Gram. 20,00 Radio krant 20,20 Gevar.progr. 21,45 Gram. 22.00 Tiidschriftenkrofi. 22,10 Orgelconc. 22,35 Gram 22,4^ Avondoverdenking 23,00 Nws. 23,15 Sportuitsl. 23.20-24,00 Gram. BRUSSEL, 324 m. 12.00 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 Omr.ork. 13,00 Nws. 13,15 Orgelspel 14,00 Eng. les 14,15 Gram. 14,30 Franse les 14,45 Gram. 15,00 Kamerork. 16,45 Meisjeskoor 17,00 Nws. 17.10 Gram. 17,15 V.d. kind, 18,15 Omr.koor 18,30 V.d. sold. 19,00 Nws. 19,30 Rep. 19,40 Omr.ork. 19,50 Caus. 20,00 Moderne muz. 20.30 Symf.-ork. en sol. 21.25 Gram. 21.40 Symf.-ork. en sol. 22.20 Nws. 22.35 Ka merork. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL 484 m. 12,00 Gram. 13,00 Nws. 14,15 Gram. 16,05 Lichte muz. 17,00 Nws. 17,15 Gram. 18,3o Discographie 19,30 Nws. 20,00 Hoorsp. 22,00 Nws. 22,15 Ope- ramuz. 22.55 Nws. NTS: 20,00 Journ. en weerber. NCRV 20,15 Progr. over het weggebruik in Ne derland 20.18 Tele-Foto-tips 20,30 Film praatje 20,45 Knipkunst 21,05 Rep. v.d. gymnastiekuitv. in Krasnapolsky 21,45 Dagsluiting FRANS-BELG.: 17,00-18.20 V.d. kind. 20,00 Act. 20,15 Journ. 20,40 Relais v. Frankrijk, Wereldnieuws. VLAAMS-BELG.; 19,31 Nws. 20.00 Oek- rainische volksliederen 20,10 De huis bioscoop 22,25 Nws. Elfhonderd kuikens zijn verbrand tengevolge van kortsluiting in een kunstmoeder op het landbouwbedrijf van de heer B K. te Udel. De schuur waarin de kunstmoeder zich bevond, brandde geheel uit. Honderd kuikens konden worden gered. 12) 't Was verbazingwekkend hoe lang 't duin de voor 'n nieuwe verkoopster on derscheid wist tc maken tussen klan ten met een crcdiet.bewijs en mensen die zonde» meer .eiden da ze een re kening haddei lopen- voordat ze wist waar ze moest aantekenen o' het ge kochte op speciale wijze verpakt moest worden, of waar ze moest no teren dat er een oedrag was vooruit betaald en dat de goederen later af gehaald zouden worden, of wanneer ze een bor eerst door haar chef moest laten paraferen. Sherry kwam voorbij de ooen deur van een leslokaal, waar een aantal gevorderden naar een spreke luister de. Even later werd ze door de secre taresse toegelaten tot mijnheer Wax- man, chei van de personeelsafdeling. Ze bracht in korte duidelijke be woordingen haar boodschap over, want ze kor erg kort en zakelijk zijn als ze eigens niet persoonlijk bij be trokken was. en keerde terug naar haar eigen afdeling. Toen zij de rij sollicitanten passeer de, wierp zij een blik naar rechts, waar de sociale afdeling gevestigd was. Terwijl ze een ogenblik stond te kijken naar een stuk of wat jonge mannen en vrouwen, die, op een on derhoud met mijnheer Severance wachtten, zag ze op de brug een meisje aankomen. Het meisje wreef met een zakdoek o"' haar 'ogen, en haar schouders schokten van het' on derdrukte snikken. Sherry fronste haar voorhoofd. Haar eerste ingeving was het meis je staande te houden en te vragen wat er aan scheelde, maar ze onder drukte die impuls, en trippelde kit tig verder Zo, zo, dacht ze, wat zullen we nu hebben Wat zou dat te betekenen hebben Ze had namelijk het lange, slanke meisje herkend. Het was El sie Whipple, de cassière van de af deling Linnengoederen, die ner veus was geweest tijdens het bezoek van mijnheer Mixis. Halverwege de brug ontmoette zij mijnheer Wente, dc assistent-bedrijfs leider. die haar vriendelijk toeknikte. ..Ik kom U overal tegen, behalve op uw eigen afdeling", zei hij. „Loopt U een vaste ronde, of zwerft U maar zo'n beetje?" ,Ik heb het altijd vreselijk druk", zei ze nuffig. „Privé of zakelijk?" vroeg hij, met een twinteling in zijn ogen. „Vandaag of morgen kom ik U nog eens in de kelder tegen. U moet eens een keer gaan kijken. Erg interessant." „Mijnheer Wente", zei ze, „geen mens vertelt mij ooit wat." „Waarom zouden ze ook?" ant woordde hij lachend. „Omdat ik gewoonweg borrel van nieuwsgierigheid zei ze, „en mijn spijsvertering lijdt er onder als i> iets niet weet." „Wat bijvoorbeeld?" „Weten ze al wie de vermoorde man is?" informeerde zij. Wente fronste de wenkbrauwen. ..Die man schijnt nooit bestaan te hebben", zei hij. „Er is niemand ver mist die met zijn beschrijving klopt. Geen bloedverwanten. Geen vinger afdrukken. De politie weet er geen raad mee." „Pat Evans ook niet?" „Evenmin", zei Wente. „Het spijt me meer voor Pat dan voor de politie. Ik vind hem erg aar- j dig." j ..Hij is getrouwd en heeft drie kin deren", zei Wente streng. ..O. zo bedoel ik het niet", zei Sher ry haastig. „Mooi", zei Wente. ..Dan stel ik voor dat u uw nieuwsgierigheid opzout en aan uw werk gaat. We zien nu een maal graag waar voor ons geld. „Zeker mijnheer Wente", zei ze ge dwee. „Dank u wel, mijnheer Wente. En misschien zie ik u nog eens in de kelder." Hij vervolgde meesmuilend zijn weg en Sherry meldde zich bij mevrouw Brixton en keerde terug naar haar lessenaar. Korte tijd later kwam de directrice van Propaganda naar haar toe met een blauwe advertentie-aan vraagbon. Hij was ondertekend door mijnheer Portman en vermeldde het totaalbedrag van de aangeboden par tij, de gewenste datum, een beschrij ving /an de goederen dekens het feit dat de partij nog niet in huis was en de datum van binnenkomst. „Ik zou het maar even met Port man gaan bespreken", zei mevrouw Brixton. Portman, zo deelde zijn secretares se mede, was naar het zuiden om relaties te bezoeken, een reis, die verscheidene dagen in beslag zou nemen. Onder relaties begreep Sherry verstond men in warenhuiskringen fabrikanten, grossiers en tussenhande laren, die als leveranciers in aan merking kwamen. Het was voor een inkoper noodzakelijk dat hij vriend schappelijke betrekkingen onderhield met zijn relaties, dat hij op de hoogte bleef van wat zij aan te bieden had den en zien vergewiste van de datum waarop zijn bestellingen uitgevoerd konden worden. Hij moest lang van te voren zeggen, dat er voorraad van een bepaald artikel kwam. en er steeds op bedacht zijn, dat de zaak te allen tijde kon beschikken over goederen van voldoende kwaliteit en in voldoende hoeveelheid om niet bij de concurrentie ten achter te raken. ..Mijnheer Portman komt pas maan dag terug", vertelde de secretaresse. Op haar weg terug kwam Sherry voorbij de deur van mijnheer Newso- me, maar ze keek niet naar b|nnen. Ze was dan ook aangenaam verrast, toen ze hem haar naam hoorde roe pen: „Juffrouw Madigan!" Ze bleef staan in de deuropening: ,,U had wel Sherry kunnen zeggen", zei ze. „In kantoortijd is het juffrouw Ma digan." „Bestaat er nog een andere tijd?" „Daar stuur ik het op aan", zei hij. „Mijn hart staat stil", zei ze. „Overmorgen", vertelde hij. „is het jaarlijks diner met bal voor chefs en hun vrouwen." „En kunt u niet zonder vrouw gaan?" „Of hun dames", zei hij. „O", deed zij opgelucht. „Dat maakt de zaak eenvoudiger. Ik was al bang dat ik mijn uitzet niet op tijd zou klaar krijgen." „Hebt u zin om mee te gaan?" „Ik zou heel vereerd zijn", ver klaarde zij. „Wilt u me „Sherry" noemen, of houden we ons aan de kantooruren? n.n ,vat had Elsie Whipple vanochtend op sociale zaken te jammeren? Is er avondkleding? Van welke kleur houdt u? Als ik soms opgewonden doe, dan is dat heus niet omdat ik opgewonden ben. Ik ben al leen een beetje buiten adem. Is het niet fijn, dat het u niets kost? Zoals mijnheer Portman, die me heeft mee genomen naar een nachtclub Ik ben een voorstander van zuinige man nen." Newsome keek haar enigszins twij felachtig aan, maar hij slaagde er in haar te volgen. „Punt één", zei hij, „dat was erg hatelijk, en daarom zal ik er niet op in gaan. Er punt twee: wat is dat met die jammerende El sie Whipple?" „Nu, ze jammerde gewoon, en als ik u was, zou ik er toch maar eens naar informeren. Als ze moeilijkheden heeft dan zal de afdelingschef haar wel naar sociale zaken gestuurd heb ben. En mijnheer Portman is weg, een mooie gelegenheid om iets mis te laten lopen, nu u de leiding hebt." „Wat bijvoorbeeld?" „Hoe moet ik dat weten? Gelooft u dat hij u er graag uit zou werken?" „Nee", zei Newsome. „Wat wil hij dan?" „Zorgen dat ik blijf wat en waar ik ben en maken dat ik niet te veel lau weren oogst." „Of dat hij een zondebok bij de hand heeft als het nodig is." „U bent erg achterdochtig van aard". „Nee. ik ben alleen maar ontzet tend scherpzinnig", zei ze. „U meen de het toch. van dat diner overmor gen?" „Jazeker!" „Is het u niet opgevallen, dat ik geen moment geaarzeld heb en niet eens gezegd heb, dat ik zou proberen een ander afspraakje ongedaan te maken of zoiets?" Hij glimlachte. „Het is mij opge vallen, ja". „Nu, ik moet er inderdaad een af spraak voor afzeggen, maar dat zal ik dan ook beslist doen. En als u me weer zou vragen, zou ik het weer doen. Ik heb mij vast voorgenomen het u heel makkelijk te maken. Uw kwaliteiten ten toon te spreiden, be doel ik. Als u ze hebt. wat u nog niet bewezen hebt. Maar uw uiterlijk trekt mij wel aan." „Is dat vlagvertoon of werken uw hersens werkelijk zo?" vroeg hij. „Ik ben een erg natuurlijk meisje en smoesjes en uitvluchten zijn niets voor mij," zei ze. „Wanneer u me opgedoft ziet voor die niets goeds voorspellende zwelgpartij, zult u ver stomd staan." „Zeven uur", zei hij. Sherry ging dc afdeling op. Bij het passeren van de kassa wierp zij een blik op Elsie Wnipple's gezicht en ze werd diep geschokt door wat zij zag. Het gelaat van het meisje leek bijna op dat van een dode. Het was stijf en vertrokken en haar handen lagen krampachtig ineengewrongen op haar lessenaar. Sherry bleef staan. Ze had onmoge lijk voorbij kunnen lopen zonder een gebaar of woord van medeleven. ..Juffrouw Whipple", vroeg zij, „bent u ziek?" (Wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 5