magneet fff 1956 friOnür Vernieuwing van de Goede Week Astronomisch uurwerk van Arnemuiden keert terug Prijsstabilisatie de grote zorg van de regering Subsidieverlening aan de Kruisverenigingen Als een roos in dromenland li. Hoitsma uit Middelburg ontwierp een geheel nieuw mechanisme Biggenhal wordt Brabanthal Minister Zijlstra benadrukt Goes* financiële commissie stelde vragen U schiet weg met een MAGNEET het grote fietswonder tfwzaa*, sp see# Sterke daling in de werkloosheid Ridders zonder j (hoogte) vrees i Afd Zeeland KNVB JSPOKTmt KORh Vraag naar Frionor diepvKes-VfJ HOE STAAN DE CLUBS ER VOOR? V.C Vlissingen opende jubileumjaar GEHEEL mm EE" ,.G0LIATH"-BUS AI- EXAMENS MARKTEN WATERSTANDEN DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 21 MAART 1956 Niemand van de huidige generatie metingen heeft moeten verrichten heeft het astronomisch uurwerk van Arnemuiden in de toren van de Ned. Herv. kerk ooit in werking gezien, want het is reeds honderd jaar defect. De desolate toestand van dit uurwerk, dat in 1589 door de Delftenaar Jan Dirckz Coop in de toren, die eigendom van de gemeente is, werd aangebracht, en zowel de maangestalten als eb en vloed aan wijst, was een doorn in het oog van Arnemuiden's burgemeester, de heer W. H. v. d. Heide. Deze laatste stelde zich daarom in verbinding met de heer H. Hoitsma te Middelburg, die weliswaar „in zijn nomale doen" technisch ambtenaar bij de Rijksdienst voor het Wegver keer in het dictrict Zeeland is, maar die toch als amateur bij de construc tie van astronomische uurwerken een dergelijke kundigheid aan de dag had gelegd, dat voetstoots kon worden aangenomen, dat hij tot restauratie van het apparaat in staat zou zijn. „Restauratie" gebruikten wij hier. Toen echter na het overleg de heer Hoitsma het uurwerk, dat door het torenuurwerk werd aangedreven, in ogenschouw ging nemen, letterlijk ,.in het kastje keek", was er geen spoor van een mechanisme meer te beken nen; slechts het karkas was intact. Aangenomen wordt, dat het mecha nisme destijds met nog enkele andere zaken in een periode, toen het de gemeente niet zo goed ging, van de hand is gedaan Het is niet onwaarschijnlijk, dat dit samenviel met de' afbraak van de oude kerk en toren in 1857. Bij de bouw in 1858 van de huidige kerk en toren werd echter een plaatsje in geruimd voor het grote paneel, waar in maanbol en getijdenschijf zijn aan gebracht. NIEUW MECHANISME. tekeningen en plannen heeft moeten maken, spreekt voor zich zelf Enige tijd geleden was het ont werp echter geheel gereed; in de gemeentebegroting van Arnemuiden werd een plaatsje ingeruimd en thans is het wachten op G. S., die Arne muiden echter ook wel niet lang meer zonder een dergelijk uurwerk, dat één van de weinige in Neder land is, zullen laten zitten. OUDHEIDKUNDIGE WAARDE. Deze „maan-, eb- en vloedwijzer", om het populair hit te drukken, ver dient het ten volle aan de vergetel heid te worden ontrukt, gezien de oudheidkundige waarde. Wanneer het apparaat weer zijn openbare functie gaat vervullen, zal Arnemuiden een bezienswaardigheid rijker zijn ge worden. 25 jaar Bossche veemarkt Tijdens de gisteravond in het Bos sche raadhuis gehouden officiële ont vangst door het gemeentebestuur ter gelegenheid van het zilveren jubi leum van het overdekte veemarkt complex, heeft burgemeester Loeff onder een hartelijk applaus van de talrijke genodigden, de heer M. den Hartog, directeur van het veemarkt- bedrijf, namens H.M. de Koningin be noemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Voorts deelde de burgemeester me de, dat de gemeenteraad maandag jl. besloten had de grote congreshal van het veemarktcomplex de naam ,,Bra- bant"-hal te geven. De 4000 M2 grote overdekte ruimte biedt, zoals bekend, een voortreffelijke accomodatie voor het houden van meetings, tentoon stellingen en congressen. Het is ech ter altijd als een bezwaar gevoeld, dat bedoelde hal in die gevallen moest worden aangeduid met de naam van Biggenhal". Na afloop van deze officiële ont vangst, die zowel door enkele Belgi sche gemeentebesturen, als door tal rijke deputaties van organisaties op het gebied van vee en vlees, werd bijgewoond gaf de in gala-gestoken Koninklijke Harmonie voor het stad huis een taptoe. De heer Hoitsma liet zich door het lege kastje niet uit het veld slaan en ontwierp een geheel nieuw me chanisme. Dat hij hiervoor de nodige Nogmaals heeft minister Zijlstra in zyn memorie van antwoord in de Eerste Kamer op de begroting van economische zaken de nadruk gelegd op de noodzaak van een prijsstabili- satie-politiek ter voorkoming van een voortschrijdende geldontwaarding ter bescherming van onze internationale concurrentiepositie. Hij merkte daar bij op, dat sinds 1953 het loonpeil met bijna 19 pet. is gestegen, hetgeen meer is dan in alle andere westeuro- pese landen, uitgezonderd Frankrijk. De produktie nam echter over het algemeen minder toe dan in andere landen. Dit is op zich genomen nog niet catastrofaal, aldus de "bewinds- Naar aanleiding van door de finan ciële commissie gestelde vragen over diverse raadsvoorstellen, antwoord den B. en W.: Tva.v. de subsidieverlening "aan de Kruisverenigingen is de meerderheid van B. en W. tot de conclusie geko men, dat het gedane voorstel het meest is aan te bevelen, omdat; door de differentiatie in.ite jajjjzê. van de toekenning van het subsidie voor .<Je verenigingen een^timujans ligt om haar activiteiten "naar ver schillende kanten uit te breiden en te ontplooien, en door het koppelen van het subsidie aan verschillende onder delen van de rekening bereikt wordt, dat de verenigingen die actief zijn om niet alleen het aantal leden, maar ook de contributie zo hoog mogelijk op te voeren, daarvoor een beloning vin den in een hoger subsidie. WONING MET KANTOOR. Zoals de financiële commissie reeds opmerkte, zal het risico voor de ge meente bij de bouw van een woning met kantoor voor de Grontmij. zeer gering zijn, omdat een dergelijke wo ning met kantoor zeer zeker ook in (Advertentie) de toekomst grote behoefte zal blijven bestaan. Dat de gemeznte dit complex zelf bouwt vindt 'zijn* oorzaak in het feit, dat de Grontmij. zeer veel ambtsge- biéden met kantoren iieeft en als prin cipe heeft aangenomen dat zij nergens zelf tot de bouw daarvan overgaat, om zodoende één lijn te trekken voor het gehetevland"Ons-worstel is dus te beschouwen slis 'een service van dé gemeente tegenover- deze maatschap- Pij- ACHT VOLKSWONINGEN Over de bouw van acht volkswonin gen aan de Westhavendijk, welke plaats de financiële commissie minder geschikt acht, schrijven B. en W. Uit een oogpunt van huisvesting bestaat aan dit type woningen be hoefte. Elders is er geen grond om dit plan te verwezenlijken. Ook in verband met in de toekomst te reali seren plannen tot sanering van ver schillende gedeelten in de binnenstad zal aan dit soort woningen grote be hoefte bestaan. Toen de plannen voor deze bouw bekend werden, waren er reeds ver schillende personen die zich als as pirant-huurder hebben gemeld. De wrijving tussen alle draai ende onderdelen, welke af remmend werkt, werd tot een minimum teruggebracht. Raketstart U schiet vooruit op nieuwe Magneet 1956. Magneet rijwielen met Vredesteinbanden! een Wie een MAGNEET 1956 berijdt, voelt geen trappers meer. Alles gaat als vanzelf. Een nieuw evenwicht tussen lichtheid en sterkte maakt dit wonder mogelijk. Mo derne principes werden toe gepast. Zij zijn een unicum. Superlichte gang door „fc" (overwonnen wrijving). Geen tegenwerkende krachten Blijf niet doorrijden op uw oude fiets. Schakel over op een superlichtlopende HAK man. zeker niet bij de nog steeds heersende vraag in binnen- en bui tenland, maar het gevaar bestaat toch dat deze golf ook in de toekomst doorzet. Mocht de druk op de Nederlandse kosten en prijspeil van zodanige kracht worden, dat de stabilisatiepo- litiek in gevaar komt, dan zou de regering niet aarzelen over te gaan tot een verdere afremming van de besteding en boven de reeds genoem de genomen voorzieningen, die meer het karakter van een waarschuwing droegen dan van een werkelijk diep ingrepen in het economische proces. Dit vraagstuk is thans bij de rege ring in studie. De binnenlandse wel vaart is echter de laatste jaren niet onbelangrijk gestegen, gezien het feit dat naast de verhoging van het loon peil van 19 pet., een kostenverhoging staat van 5 pet. De minister deelde het oordeel van vele leden, dat een spoedige totstandkoming van een wet telijke regeling van het afbetalings wezen gewenst is. Hij wilde echter eerst een rapport van de S.E.R. over deze ingewikkelde materie met haar vele aspecten afwachten. Het is daar om niet waarschijnlijk, dat nog deze parlementaire periode een ontwerp van wet wordt ingediend. Per 15 maart stonden bij de gewes telijke-arbeidsbureaus in Zeeland-2466 werklozen,ingeschreven tegeh.^807 op 1 maart ƒ.1. Hiervan waren ït)78 1 ar beiders bij verschillende werkobjetten geplaatst. De onderverdeling was: Goes 542 (896); Middelburg 299 (415); Terneu- zen 1093 (1659) en Zierikzee 532 (837). Het aantal aanvragen van werkgevers liep van 581 tot 609 op. Het aantal vrouwelijke werklozen liep van 343 tot 205 terug, terwijl het aantal aan vragen steeg van 250 tot 295. Twee officieren van de Ameri- kaanse luchtmacht willen in de komende herfst op 27 km hoog- te vanuit een ballon parachute- sprongen maken. Dat is twee- maal zo hoog als het huidige record. Met de proeven wil men nieuwe reddingsmiddelen voor vliegers van snelle vliegtuigen op grote hoogte beproeven. Vermoedelijk zullen de officie- ren proberen geleidelijk tot de hoogte van 27 km te komen, j door vooraf sprongen van 19.500 meter en 23.000 meter te maken. Zij maken daarbij een vrije val van 15.000 meter! Zondagcompetitie 25 maart le Klasse A. IJzendijke 1-Koormannen 1; Lewed. Boys 1-Walcheren 1. Ie- Klasse B. Vogelwaarde 1-Kruiningen 1, Robur 1-Rapenburg 1, 's-Heer Arendskerke 1- Kwadendamme 1 le Klasse C. Dreischor 1-Renesse 1. 2e Klasse A. Breskens 3-Aardenburg 2, Retran- chement 1-Zuidzande 1, Zeeland Sport 4-RCS 3; Vlissingen 4-Noormannen 2, Middelburg 4-Groede 1. 2e Klasse B. Hansw. Boys 2-Ria W 2; Sluiskil 2- Volharding '32 1, Philippine 2- Graauw 1. 2e Klasse C. Zierikzee 3-Zonnemaire 1, Brou wershaven 1-Renesse 2. 3e Klasse A. Lewed. Boys 2-Walcheren 2, Dom burg 2-Zeeland Sport 5. 3e Klasse. B. Steen 3-Vogelwaarde 2, 's Heer- Arendskerke 2-Kwadendamme 2, Koe wacht 2-Robui» 2, Rapenburg 2-Clin- ge 3. (Advertentie) De actie voor 2 hoofdklassen van 14 clubs Naar aanleiding van de actie door de heer A. L. Mees te 's-Hertogen- bosch. voor het vormen van 2 hoofd klassen van elk 14 elftallen inplaats van de reeds vastgestelde en goedge keurde ere-divisie van 18 clubs, deelt het BVV-bestuur mede, dat deze ac tie is ontstaan zonder voorkennis van of overleg met het BVV-bestuur en dus moet worden gezien als een per soonlijk initiatief van de heer Mees. Het BVV-béstuur verklaart uit drukkelijk tegen deze actie gekant te zijn en wenst zich te houden aan het eenmaal genomen besluit tot instel ling van een ere-divisie. DE SLUISSE biljartclub „Krijt op Tijd" speelde in haar clublokaal hotel „Central" een wedstrijd te gen de biljartclub van St.-Andries (België). De Sluizenaars wonnen vijf van de acht gespeelde wedstrij den. De hoogste serie n.l. 35 werd behaald door R. Grahame, die daarvoor van de Belgische club een herinnering in ontvangst mocht nemen. DE BILJARTWEDSTRIJD tussen Axel en Sluiskil, gespeeld in café Tramzicht te Axel, eindigde in een duidelijke overwinning voor de gastheren. Zij wonnen 9 van de 12 partijen en behaalden daarmee totaal 655 caramboles, tegen Axel 488. NA EEN SEIZOEN in de landelijke tweede klasse van de KNSB te heb ben gespeeld, keert het eerste tien tal van de schaakvereniging Mid delburg weer terug in de eerste klasse van de Zeeuwse Schaakbond. De hoofdstedelingen zagen zich in hun laatste competitiewedstrijd, te gen Max Euwe uit Breda, met 8,5 1,5 geklopt en eindigden daardoor op de onderste plaats, zodat zij weer moeten degraderen. R. C. KELLER, dertien maal kampi oen van Nederland, heeft via de Kon. Ned. Dambond, een uitnodi ging van de Russische dambond ontvangen om een bezoek aan Rus land te brengen voor het geven van demonstraties. Keiler heeft deze uitnodiging aanvaard. bij Uw viswinkelier of bij een moderne kruidenier. Gemakkelijker èn goedkoper Verkrijgbaar in doosjes en in cellophaan verpakking Uw kinderen zijn er do! op Het i, zo gezond voor ze! VISFILETS Afd. Zeeland KNVB De tot en met heden bijgewerkte standenlijsten van de afdeling Zee land KNVB zien er als volgt uit lste klasse: Lewedorpse Boys 11-16; Schoondijke 12-16; Noormannen 14-15; Domburg 12-1^;,. Walcheren 12-11; IJzendijke 11-1. lste klasse B: 's-Heer Arendskerke 10-18; Vogelwaarde 11—16; Robur 13-11; Kruiningen 7-10; Rapenburg 12-5; Kwadendamme 11-14, lste klasse C: Renesse 10-20; Zie rikzee 2 11-14; Dreischor 11-7; Burgh 2 12-3. 2de klasse A: Retranchement 15-21; Aardenburg 2 14-19; Zeeland Sport 4 13-18; Zuidzanda 11-17 x; Vlissingen 4 13-17; -Groede 14-15; Noormannen 2 13-11 x; Middelburg 4 14-6; RCS (Advertentie) 15-6; Breskens 3 12-5; Zeelandia 3 10-4. 2de klasse B: Volharding 10-15; Corn Boys 3 10-13: Philippine 10-12; Hansweertse Boys 2 8-9; Graauw 7-7; Sluiskil 2 9-5; RIA 2 8-1. 2de klasse C: Brouwershaven 13-26; Zonnemaire 12-15; SVOWK 12-14; Zie rikzee 3 11-11; Renesse 2 12-4; Drei schor 2 14-4. 3de klasse A: Cortgenee 12-22; Vlis singen 5 11-18; Zeeland Sport 5 11-10: Schoondijke 9-8 x; Walcheren 2 11-8; Lewedorpse Boys 2 10-6; Domburg 2 10-0. 2de klasse B: Vogelwaarde 2 13-24; 's Heer Arendskerke 13-21; Koewacht 2 14-19: Robur 2 11-14; Clinge 3 11-9; Steen 3 9-6; Rapenburg 2 12-14; Sluis kil 3 10-3; Kwadendamme 2 11-2. x Twee winstpunten in minderin/ wegens niet opkomen. (Advertentie) IVI et een heer- lijke blos op haar wangen sluimert Els, als een roos in dro. menland. - Ge zondheid is haar grote schat en moeder haar schatbewaarster Zij zorgt niet al. leen. dat Els een goede en ver. standig bereide maaltijd krijgt, maar ze geeft haar ook de zo gewenste dage. lijkse aanvulling „Actifral 10" vi. tiaminen van Philips Roxane Want hoe zorg vuldig moeder de maaltijden klaar maakt, door koken,bak ken en braden gaan veel vita, minen verloren. Met één dragée „Actifral 10" per dag krijgt Els precies wat zo'n meisje in - de groei nodig heeft om fit te blijven „Actifral 10" is extra voordelig: 150dragées ƒ3.75 Herkansingstoernooi Amateurkampioenschap van Nederland Vlissingen zal deze zomer vermoedelijk kort voor de aan vang van de nieuwe competitie een herkansingstoernooi krij gen van het amateurkampioen schap van Nederland. Br zal namelijk in het kader van de viering van. het 40-jarig bestaan een toernooi worden georganiseerd, waaraan zullen deelnemen de drie afdelingskampioenen amateur eerste klasse en de VC Vlissingen. Indien laatstgenoemde vereniging zelf tot de kampioenen mocht behoren, zal num mer twee van de Zuidelijke eerste klasse het kwartet volmaken. Dit deelde de voorzitter van de VC Vlissingen, de heer A. W. Levering mede, tijdens een bijzondere algeme ne ledenvergadering, welke ter ope ning van het jubileumjaar werd ge houden. Spreker gaf een overzicht van het wel en wee zijner vereniging in de afgelopen 40 jaar, waarna hij het jubileumprogramma ontvouwde. Op zaterdag 19 mei wordt de eerste jubileumwedstrijd gespeeld tegen het Engelse Bromley FC. Op 1 juni zal het jubileumboek verschijnen en op 17 juni komt PSV met een sterk jeugdelftal en een veteranenelftal naar Vlissingen. Op zaterdag 23 juni volgt een rëunie voor oud-leden en op zondag 24 juni staat de tweede jubi leumwedstrijd op het programma, te gen de Rotterdamse eerste klasser RFC. De feestavonden zijn vastgesteld op 29 juni voor de junioren en op 30 juni en 1 juli voor de leden en dona teurs. Op zondag 1 juli is er nog een juniorentoernooi, waaraan door en kele elftallen van buiten de provincie zal worden deelgenomen. Op zaterdag 7 juli is er dan tenslotte de officiële receptie, gevogld door een diner. ROYAAL GEBAAR Notaris Jë L. Verhagen, voorzitter van de jubileumcommissie, sprak daarna als eerste zyn gelukwensen uit. Spreker deelde voorts mede, dat de jubileumviering financieel moge- Profiteer van de PerMl-Schoon- „aakaanbiedingi B.nuJe voudigste Spaarkaart, d»« werd thuisbezorgd i MAGNEET RIJWIELEN. EN MQTORENFABRIEK N.V. WEESP J^EEDS enkele jaren hebben wij met Paaszaterdag de plech- tigheden van de nachtwake ge- vierd en zijn daardoor op die dag teruggekeerd tot de wijze, inaarop vele eeuwen geleden de i Kerk deze dag herdacht. Deze viering van de Paaszaterdag zo- als wij die sinds 1951 hadden, was maar een proefneming, die evenwel over de gehele wereld een groot sukses geworden is. Daarom heeft de Paus dit jaar I ook op de andere twee dagen van het heilig triduum, Witte don- derda.g en Goede vrijdag, de I oude orde hersteld. I Vanaf de tijden der apostelen heeft de Kerk steeds de dagen van 's Heren lijden en sterven I en van Zijn verrijzenis op bij- zondere wijze herdacht. In het begin vierde zij op drie achter- eenvolgende dagen 's Heren lij- den. Zijn dood en Zijn verrijze- j nis. Reeds vroeg kwam daar de j herdenking van de instelling van het Allerheiligste Sacrament bij en weer later, op de zondag voor Pasen, ook Zijn feestelijke in- tocht in Jerusalem. Zo was de j viering der Goede Week dus ge- groeid in de vorm, zoals wij die nu nog kennen. Doch - een ver- j schil met onze tijd was, dat men de plechtigheden zoveel moge- lijk vierde op dezelfde uren. waarop ze eens hadden plaats gevonden. Maar bij het begin van de Mid_ deleeuwen begon men om verschil- e ende redenen de plechtigheden te vervroegen, steeds meer, zodat ze tenslotte terecht kwamen in de morgenuren. Dit had een tweevou- dig nadeel. Vooreerst herdacht men de voornaamste geheimen van onze verlossing op een tijd, waarop ze, nog niet hadden plaats gehad Zo vierde men bijv. 's Heren ver- morgenuren, terwijl Christus in werkelijkheid die dag nog rustte in het graf, waaruit Hij eerst bij het eerste morgenkrieken van Pasen was opgestaan. Een tweede nadeel was, dat door die vervroegde viering de deel name der gelovigen niet werd be vorderd. Deze deelname werd nog geringer dooi: een maatregel van de Kerk zelf. In vroeger eeuwen waren de laatste dagen van de Goede Week-als zondagen waarop dus alle werk rustte. Maar ge dwongen door de geheel verander de sociale levensomstandigheden zagen de Pausen zich genoodzaakt, het aantal feestdagen sterk in te krimpen. Paus Urbanus VIII ver ordende toen in 1652, dat de dagen van het heilig Triduum niet langer als feestdagen, maar voortaan als gewone werkdagen zouden gelden. Daardoor was de deelname van een groot aantal gelovigen geheel onmogelijk geworden. Bij alle andere beschouwingen, die men soms aan onze tijd wijdt, is het toch zeker een lichtzijde, dat juist nu het verelangen ontstaan is. om terug te keren tot de oude orde en daardoor de deelname dei- gelovigen gedurende de drie hei lige dagen te vergemakkelijken. De Paus heeft eerst overleg ge pleegd met de bisschoppen van de gehele wereld. Hij heeft hun oor deel gevraagd, hun ervaringen met de Paaswake; de Paus stelde een commissie in voor de hervorming van de liturgie. Na rijp overleg dus is onze H. Vader Paus Pius liturgische orde der Goede Week te vernieuwen. Ziehier in het kort, wat dit be helst: Op Palmzondag. De wijding der palmen geschiedt op het ge wone uur, voor de Hoogmis. Het is de bedoeling van de Paus, dat deze plechtigheid weer door zo- vee] mogelijk gelovigen wordt bij gewoond, dat iedereen een gewijde palmtak draagt en uat de plech tige palmprocessie tot een hulde wordt aan Christus Koning, een openlijk getuigenis van liefde en dankbaarheid. De wijding van de palmen is ingekort, de processie zal iets langer duren; een andere kleine bijzonderheid is, dat de priester bij de processie de rode koormantel draagt, als een zinne beeld van de koningsmantel van Christus. Witte Donderdag. Ter herin nering aan het Laatste Avondmaal wordt er nu overal een Avondmis opgedragen, niet vroeger dan vijf en niet later dan acht uur Om zoveel mogelijk gelovigen in de gelegenheid te stellen, de avond mis bij te wonen, kan de bisschop ook toestemming geven, dat er meer dan één avondmis wordt op gedragen. Na de plechtige avond mis wordt het H, Sacrament naar een zijaltaar gebracht en blijft daar ter aanbidding tot minstens mid dernacht. Onder de avondmissen wordt de H. Communie uitgereikt en het is te verwachten, dat velen daarvan gebruik zullen maken. Een praktische raad voor velen zal dit riizenis al on Paaszaforrfoo v-tï 1 ,v?aer mus praktiscne raad voor velen zal dit uegraj tot het hesluit gekomen, de jaar zijn, dat zij zo vroeog moge- verrijzenis lijk in de Goede Week te biechten gaan en zeker niet meer wachten tot Paaszaterdag 's avonds. Een ceremonie, die een diepe beteke nis heeft, kan tijdens de avondmis plaatshebben: de voetwassing, ter herinnering en in navolging van hetgeen Christu. zelf gedaan heeft, toen Hij met Zijn apostelen het Avondmaal vierde. Goede Vrijdag. De meest ge schikte tijd voor de plechtigheid van Goede Vrijdag s in de namid dag om drie uur, het sterfuur van de Meester. Maar daar dit uur voor zeer velen ongeschikt is, mag de H. Mis van die dag ook later worden opgedragen, doch niet la ter dan zes uur. Enkele voorname onderdelen van de Goede Vrijdag plechtigheden zijn: het Lijdens verhaal, de gebeden voor de be hoeften van de gehele H. Kerk, de Kruisverering. Iets nieuws op Goede Vrijdag is, dat nu ook de gelovigen onder de H. Mis de H. Communie kunnen ontvangen. Paaszaterdag. Als we de om standigheden van tijd en uur in aanmerking nemen, zien we, dat onze vroegere viering in <Je mor genuren van Paaszaterdag een soort lichte dwaasheid was. Veel zinrijker en schoner zijn de plech tigheden in de nacht van zaterdag op zondag, zoals wij die op de meeste plaatsen al enkele jaren hebben gevierd. Enkele voorname momenten van de vigilieviering -zijn: de wijding van het nieuwe vuur en van de Paaskaars, de wijding van het Doopwater en de vernieuwing van de Doopbeloften en tenslotte de H. Mis. We kunnen het als een geluk kige omstandigheid beschouwen, dat de oude viering van de Goe de Week weer nagenoeg hersteld wordt en w-nneer wij met enige zorg de plechtigheden op de voornaamste dagen bijwonen, zal dit ons een grote voldoening ge ven en zullen wij op waardige wijze 's Heren lijden, Zijn dood en begrafenis. Zijn glorievolle l(jk is geworden dank zij een royaal gebaar van de NV Kon. Mij De Schelde. Voorzitter Levering sprak hierna woorden van dank aan de directie van De Schelde. Hij zei nog, dat dit grote bedrijf een warme belangstel ling toont vooor de VC Vlissingen, welke onlangs duidelijk was gebleken doordat het bedrijf zich voor een aanzienlijk bedrag als donatur liet inschrijven. Het herkansingstoernooi zal gaan om een waardevolle trofee, welke eveneens door de Schelde zal worden geschonken. Gedach» wordt daarbij aan een model van het schip „De Zeven Provinciën", het admiraals schip van de Ruyter, in zilver uitge voerd. Het is de bedoeling, dat dit toer nooi jaarlijks zal terugkeren en de opzet is zodanig, dat de drie afde lingskampioenen het als een eer zul len beschouwen, voor deelname te worden uitgenodigd. Bovendien zal wat vooral belangrijk is de deel name van de kampioenen geheel bui ten bezwaar van hun kas zijn. JUDO-BANDEN. Voor het examen groene band judo slaagde de heer W. Bakker, Vlissingen. Voor bet examen oranjé- band B. Tebbens. Bergen op ZQom. vi eren. GOES, 20 maart. Eierenmarkt. (Bericht van handelaren). Kipper eieren 14; poelje 12; eendeeieren 10: kalkoeneieren 16 en ganzaiëieren 30 cent. GOES, 20 maart Export- en in- dustrieveiling: Op monster Laxt. sup. Hl en cp 72.20-75.10, gold. del. Hl 65 en ep 84.40, goudrenetten 1 gr, 49-53, 1 46-49, 2 39-41, jonathan 1 75 60-64, 1 70 58-65, 1 65 58-64, 1 60 47-54, 2 42- 48, gold. del. 1 75 63-79, 1 70 61-78, 1 65 67-68, 1 60 52-59 2 47. laxt sup. 1 80 63-66. 1 75 73, 1 70 76, 1 65 67, 1 60 58, 2 32-34, bramley seedling 2 32, winston 2 30, st.-remy 1 46. Gewone veiling: goudrenetten K 38- 45, F 35-40, stek 23-26, gold. del. K 52-58, F 42-46, stek 27, jonathan K 45-52, F 38-45, stek 18-20, laxt. sup. K 43-48, F 29-40, bramley K 31, F 28, winston K 41-43, zoete ermgaard F 32. KAPELLE. 20 maart. Monstervei ling: bramley seedling (15 ton) 51.30- 53.20. goudrenet 1 gr. 47.60, comtesse de Paris 1 25-26. Aanvoerveiling: jonathan 1 75 61, 1 70 59-64, 1 65 50-60, 1 60 44-49, 2 35-42, K 50-41, F 30-39, goudrenet 1 gr. 41-48, 1 40-47, 2 37-41. K 38-45, F 33- 38, st.-remy 1 gr. 41-43, 1 43-44, 2 40- 42, K 33-43, F 31-43, zoete ermgaard 1 55, 2 43, K 46, F 28-33, winston 1 gr. 50, 1 44, 2 36. K 32-38, F 28, conference K 49, 2 43, Francisca Borgia 1 gr, 36- 35, 1 33, 2 28, K 30, F 24, ijsibout 1 39, golden delicious K 62, 2 40. Groenten: aardappelen 12, uien 62, ste'kuien 11-18, sjalotten 38-52, kroten 23, rode kool 23, prei 35-46. ROTTERDAM, 20 maart. Aanvoer in totaal 6762, weektotaal 8434, vette koeien en ossen 750, gebruiksvee 1691, tbc-vrij 1521, vette kalveren 90, gras kalveren 348, tbc-vrij 322, nuchtere kalveren 2818, varkens 239, biggen 295. paarden 219. veulens 13, schapen of lammeren 177, weide-zuiglammeren 66 bokken of geiten 56 Vette koeien le kw. 2.94-3.20, 2e kw. 2.70-2.90. 3e kw. 2.54-2.70. Vete kalve ren 2.90-3.10. 2.60-2.80, 2.30-2.50. Gras kalveren 475 375 275. Nuchtere kalve ren 50 46 40. Biggen 55 50 45. Slacht- paarden 2.50 2.40 2.20. Schapen 155 125 100. Lammeren 140 115 95. Kalf- koeien 1150 960 730. Melkkoeien 1150 960 730. Vare koeien 880 750 625. Vaar zen 80Ó 680 580. Pinken 500 425 350. De aanvoer op de paasvee-tentoon- stelling overtreft die van vorig jaar, de belangstelling ook van buiten landse zijde was weer zeer groot. Vette koeien aanvoer groter, handel willig, prijzen van gisteren konden zich gemakkelijk handhaven, prima's boven notering. Vette kalveren rui mer, vlot, prijshoudend. Graskalveren groter, redelijk, prijzen onveranderd. Nuchtere kalveren ruim, kalm. niet geheel prijshoudend. Biggen ruimer, tamelijk, ruim prijshoudend. Slaciht- paarden wat meer, goed, ruim prijs houdend. Schapen groter, kalm, sta biel. Lammeren groter, kalin, stabiel. Kalfkoeien ruimer, tamelijk, constant. Melkkoeien ruimer, tamelijk, constant. Vare koeien wat meer, goed, vooral niet lager in prijs. Vaarzen gewoon, levendiger, stabiel. Pinken gewoon, levendiger, stabiel. Constanz 282 (-2), Rheinfelden 200 (4-8), Breisach 116 (+6), Straatsburg 195 (410), Maxau 370 (-7), Mannheim 226 (-10). Mainz 260 (-14), Bingen 175 (-9). Caub 189 (-11)), Trier 188 (41), Coblenz 212 (-9), Keulen 191 (-12), Ruhrort 412 (-9), Lobith 1041 (-17), Nijmegen 828 (-14), Arnhem 824 (-11), Eefde (IJssel) 382 (-20), Deventer 285 (-18), Monsin 5540 (onv.), Visé 5029 (4-22), Borgharen 3974 (43], Belfeid 1158 (-10), Grave beneden de sluis 481 (-17), Namen 168 (onv.), Maastricht 4384 (-2).

de Stem | 1956 | | pagina 3