Duidelijke Amerikaanse steun aan Frans standpunt inzake Algerije ILST Slachtoffer van de storm Ook in Armenië en Azerbeidsjan betogingen pro-Stalin .eele X Het Westduitse kabinet onderging reorganisatie Sukarno aanvaardt nieuwe Indonesische regering isseeuw Liberale oplossing van hel probleem Arabische boycott dreigt MAKARIOS OP SEYCHELLEN Suurhoff komt Kamer op één punt tegemoet Rood-China onkundig van Kroestjevs rede Zijn ontluistering door het rode leger geëist Middenstands onderwijs r Goud in de grond markt ts eigen bode ikelen spier n en tkalk «innen O O eel DAGBLAD VOOR Botsing tussen bus en tram Economisch leven in Denemarken ontwricht Tunesië thans onafhankelijk Vrij zacht Vijftien jaar geëist tegen psychopaat Wetsontwerp ouderdomsvoorziening De breuk was de aanleiding Aanpassing is het grote probleem Bloedige botsing lussen Grieken en Turken op Cyprus Waarom kijkt Malenkov zo beteuterd n TIP VAN BOOTZ Commissie vraagt afzonderlijke wet Niels is volmaakt, behalve God Tegenslag voor communisten en ook meest an het voorjaar in aanderen is sedert oefaamde Paasvee- Die brenigt de in het gehele om- plotseling naar de astburg karakteri- een ten nauwste verbonden stad b.v. een ruimte waar vee een goede gen en waar een is neergezet ten en goed te leiden, rkt is in Oostburg, r aangebroken. Als schapen over de komen er meer, zomer en komen in de vorm van aasveemarkt op 28 ag welke Oostburg van leven en van voorjaar op komst, de deur, een (ho rn) markt en alle :en nieuw seizoen «ge worden als het <xxxxxxx>oo<x> Burchtstr. 2 «oooooooooooó JURTJES sortering bij: 125, Oostburg 1.25 p.m. 3.60 p.m. 3.30 p.m. iaar. zijn veder- iigen geen oen. Dage van 2-6 u. door onze AL Telef. 376 l steeds tegen 'RIJS 6 - Tel. 213 - Telef. 117 96e JAARGANG No. 22104 Uitgave N V Uitgevers Mij. Neerlandia Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J HA Bruna Redactieraad'. C. J. v Hootegem, LVLr Ur A J. J M. Mes, Mi i) M. Ude Rechter DJ V t Westenae, P. V M. Vercauteren AbonnementsprUs bij vooruitbetaling 5.85 pei Kwartaal pei post 6.55, per week (uitsluitend bi) Qlet post- bestelL) 1 U.45 Incasso word' berekend Losse nummers 13 ct Postrek oo. 27884 L Voor öod. Koningin en Vaderland WOENSDAG 21 MAART 1956 Advertentieprijs vooi de gehele oplag» 0.35 per m/m (Ingezonden Mededelingen 0.85 per m/m) Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend tn de Zeeuwse editie t 0.14 pei m m (Ingezonden Mede delingen t 0.35 pei m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tariei en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt Staatwerk 3 ct per m/m extra, inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen ai te geven, worden vernietigd. Bureau vooi de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98. Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULS1, Dubbele Poort 7, Teletoon 102 - Bi.ibureaus: TKRNEUZEN. Noordstraat 56, Tel 2601 - OUSTBURG. Nieuwstraat 41, Tel. no. 351 Tussen Leiden en Oegslgecst zijn een autobus en een tram van de NZHVM met elkaar 'n botsing geko men. De bestuurder van de autobus werd hierbij ernstig gewond en is, na uitgezaagd te zijn, naar een zieken huis overgebracht. Van de inzittenden van de autobus liepen 24 personen min of meer ern stigs verwondingen op. Zij klaagden ever pijn in de borst en hadden hoofd wonden, een lichte hersenschudding of een kaakfractuur opgelopen, ter wijl een der inzittenden een knie- schijtfractuur heeft. Arbeiders uit twaalf vakken hebben zich aangesloten bij de staking in De nemarken. Alle bouwactiviteit is daar door stil komen te staan en de con- servenfabrieken moeten htm produk- tie beperken. Er worden levensmid delen gehamsterd en de eerste zwarte handelaren zijn al opgedoken in Ko penhagen, waar benzine en olie voor tien kronen (ongeveer vijf gulden) per liter worden verkocht. IN SITTARD heeft mevrouw Wijer mans-Rademakers, die afkomstig is uit Nuth, het leven geschonken aan een drieling: twee meisjes en een jongen. De kinderen wegen elk iets meer dan 1600 gram. Zij en de moe der maken het goed. DE SOCIALISTISCHE jeugdbeweging in w.-Duitsland heeft zich uitgespro ken tegen algemene dienstplicht, om dat hierdoor de hereniging van Duits land bemoeilijkt zou worden. EEN SLAGER in de oostduitse stad Leipzig, die op het punt stond te wor den gearresteerd, heeft drie staats- controleurs in zijn koelcel opgesloten en is gevlucht. Vanuit het westen waarschuwde hij de politie in Leipzig IN BRISTOL begon een diesel vrachtauto uit zichzelf te rijden, doordat er in de cabine een brand was uitgebroken. De auto reed achteruit en kraakte verschillende andere voertuigen, waaronder een auto met eieren. De eitjes werden door de hitte gekookt. Algerije, dat in het door de NAVO bestreken gebied ligt, is gisteren vrijwel tegelijkertijd genoemd door minister Dulles en door de Amerikaanse ambassadeur in Parijs, Dillon. Beiden zet ten uiteen, dat de VS een liberale oplossing van de Algerijnse crisis voorstaan, die Frankrijk in staat stelt, zich in Algerije te handhaven. Bij het zoeken naar zo'n oplossing, staat Amerika geheel achter de Fransen, voor wier werk in noord-Afrika men grote bewondering heeft. In Parijs gelooft men, dat Dulles en Dillon niet hebben bedoeld, een nieuwe politiek in te luiden. De Amerikaanse morele steun in deze tere kwestie was steeds voel baar. Het is echter wel veelbetekenend dat het Amerikaanse standpunt zo nadrukkelijk is bekendgemaakt. De Fransen zijn intussen begonnen met het tenuitvoerleggen van de spe ciale maatregelen, waartoe het parle ment de regering heeft gemachtigd. Alle bezoekers aan Algerije moeten voortaan speciale verblijfsvergunnin gen hebben. Men heeft dit gedaan, omdat de laatste weken honderden noordafrikaanse arbeiders uit Frank rijk, waar zij veelal werk hadden, naar Algerije trokken om zich aan te sluiten bij de verzetstrijders. De Iraakse Kamer heeft een protest opgesteld tegen het Franse optreden in Algerije. De regering van dit wes telijk georiënteerde land sloot zich bij het protest aan. De minister van Buitenlandse Za ken zei, dat Irak naarstig streeft naar een verenigde Arabische politiek, op dat alle Arabische landen zich stellen tegenover Frankrijk. Het idee van een economische boycot jegens Frankrijk wordt nu uitgewerkt. In een plechtigheid te Parijs hebben Frankrijk en Tunesië de protokollen betreffende de onafhankelijkheid van Tunesië ondertekend. Tunesië krijgt een eigen nationaal leger en eigen verantwoordelijkheid op het gebied der buitenlandse betrekkingen. Er blijft een samenwerking tussen beide landen bestaan. Premier van het zelfstandige Tunesië wordt waar schijnlijk Habib Bourguiba, de leider van de nationalistische „neo destoer". In geheel Tunesië werd gefeest. DE H. VADER zal op Eerste Paas dag vanuit de loggia van de Sint-Pie- ter om twaalf uur Nederlandse tijd, de zegen „Urbi et Orbi" geven. De plechtigheid zal door de radio worden uitgezonden. DE NEDERLANDSE hoge commissa ris in Indonesië, mr. W. F. L. Graaf van Bylandt, is gisteren door H.M. de Koningin op paleis Soestdijk ontvan gen. DE JAPANS-RUSSISCHE besprekin gen te Londen zijn finaal vastgelopen. T).e Japanse delegatieleider zal in To kio zijn regering rapport uitbrengen. ®EE**ISCHE regering heeft het schoolgeld voor leerplichtigen, die de staatsschool bezoeken, verminderd. Het katholieke onderwijs heeft daar- gen We0r CCn gevoeli8:e k,aP gekre- PP DE AUTOBAHN Keulen-Frankfort is een Nederlandse personenauto on een geparkeerde Duitse vrachtauto gebotst. Een van de inzittenden van de Nederlandse wagen, zekere A Reek uit Barneveld, kwam om het leven. IN IJSSELSTEIN is een kort geleden opgetrokken muur omgevallen en op een 47-jarige arbeider terechtgeko men. Deze man is daarbij om het le ven gekomen. DE ZWARE sneeuwstormen, die de laatste dagen enkele oostamerikaanse staten teisteren, hebben totdusverre meer dan 141 doden geëist. New-York is gedeeltelijk geïsoleerd, althans voor het wegverkeer. De schade is groot. Weersverwachting, meegedeeld door het K.N.M.I., gcl(iig tot van_ avond: Zwaarbewolkt met opklaringen en wat regen. Vrij zacht. Matige af en toe vrij krachtige wind tus-' sen zuidoost en zuid. Het Belgisch weerkundig insti tuut verwacht: Matige tot vrij krachtige wind uit zuidoostelijke tot zuidweste lijke richtingen. Zwaar bewolkt, met nu en dan opklaringen en em kele buien. Minimum-temperatuur 2-8 graden, max. 8-15 graden. Vandaag: zon onder 18.57, maan op 12.53 uur. Morgen: zon op 6.40. maan onder 4.25 uur. I Aartsbisschop Makarios rijdt in een gesloten wagen doch met de raampjes open naar Sans Souci" de landelijke residentie van de gou verneur van de Seychellen. Dit is de eerste foto van de aartsbisschop het oord van zijn verbanning. De sultan van Marokko stelt po gingen in het werk, om de banden met Egypte nauwer aan te halerp Hij heeft piemier Nasser voor een bezoek uitgenodigd. Op 4 april wil de sultan naar Madrid gaan, om met de Spaanse regering te spreken over de toekomstige status van Spaans- Marokko. Spanje zou bereid zijn dit gebied onafhankelijkheid te geven. Langzaam maar zeker sluit zich zo de cirkel, die de Arabische wereld met de noordafrikaanse verbindt, met alle consequenties van dien voor het westen. Frankrijks lot is voor een flink deel ook het lot van de weste lijke wereld. Uit gewoonlijk welingelichte bron is vernomen, dat de Veiligheidsraad de volgende week bijeen zal komen om de Palestijnse kwestie te bespre ken. De officier van Justitie bij de Arn hemse rechtbank heeft gisteren vijf tien jaar gevangenisstraf geëist tegen een 32-jarige Nijmegenaar, die tijdens proefverloven van zijn verblijf in een psychopatenasiel, een hele reeks misdrijven had gepleegd. De man bekende 176 inbraken. 53 rijwieldiefstallen, zes aanrandingen en twee pogingen tot doodslag. Ter zit ting bleek duidelijk, dat de verdachte tegen zichzelf moet worden be schermd. De officier van Justitie eis te daarom een langdurige gevangenis straf. Verdachte's raadsman en een psychiater meenden, dat dit 's mans geestelijke genezing zou belemmeren. Over 15 jaar zal hij bezeten zijn van wrok. Beter ware het, hem een thera peutische behandeling te geven, ge koppeld aan een redelijke gevangenis straf. Het Westduitse kabinet is formeel gereorganiseerd in verband met het uittreden van, de vrqe democraten en de Vluchtelingenparty uit de rege ringscoalitie. De twee ministers van de Vluchte- lingenpartij, Oberlaender en Kraft, die zich van hun partij hebben afge scheiden, zijn volwaardig lid van Zou deze norm naar boven worden geschoven, dat zou een te zwaar offer op de werkende generatie worden ge legd. Men kan het probleem, aldus mi nister Suurhoff, niet uitsluitend met juridische formules oplossen, die hier op neerkomen: verkregen rechten mo gen nooit worden aangetast. De minister deelde de pensioen fondsen in drie klassen in, die waarin aanpassing van tevoren was geregeld, een kleine minderheid die statuair hieromtrent nooit iets heeft bepaald, en een groep waarin de aanpassing reeds tevoren was verklaard. Voor deze fondsen geschiedt aan passing. De minister besprak achtereenvol gens de amendementen van de heren van Lier en ae Kort en zei dat het nog maar oplossingen waren die ge deeltelijk voldeden. Het ziet er niet naar uit dat de minister bereid zal 2ijn om de wensen j van de Kamer betreffende détails van de oudcrdomsregeling belangrijk te- I gemoet te komen. j Het enige waartoe, de minister bereid bleek was een verlenging van het Adenauers christen-democratische ouderdomspensioen voor een weduwe, partij geworden. die plotseling dooi het overlijden van De Adenauer gunstig gezinde groep kaar pensioengerechtigde man jn gro- a „4te moeilijkheden zou komen (Van onze parlementaire verslaggever) Wij staan de eerste, tientallen jaren voor een verregaande vergrijzing van onze bevolking, aldus minister Suur hoff bij de bespreking van het moei lijke punt in het wetsontwerp ouder domsvoorziening: de aanpassing van de bestaande pensioenen aan de ko mende ouderdomsuitkering. De mi nister ging er van uit, dat voor het pensioen een norm van 70 pet. van het laatst verdiende loon zal moeten worden aangehouden. van de vrije democratische partij is i I erkend als „gelijkwaardige coalitie- j genoot" door de christendemocraten. Tot deze groep die op het ogenblik in het parlement de ..democratische werkgroep" heet, behoren de vier ministers, die de vrije democraten voor de breuk met de regeringscoa litie in de regering hadden. De regeringscoalitie bestaat nu uit christen-democraten, de Duitse partij en de democratische werkgroep en heeft 270 van de 485 zetels in de Bondsdag. De mi nister is bereid het betreffende amen dement over te nemen. Aan het slot van zijn betoog zette de minister uiteen, dat krachtens de bestaande noodwet 369.000 gepensio neerden in totaal een bedrag ontvan gen van f 279.000.000 per jaar. In het eerste jaar waarin de definitieve wet zal worden aanvaard worden dit 712.000 pensioentrekkenden, waaraan 'n bedrag van f 722.000.000 wordt uit gekeerd. (Advertentie) In het dorp Yassilia op Cyprus zijn Turken en Grieken slaags geraakt, waarbij in totaal 24 gewonden zijn ge vallen. De ordetroepen gebruikten traangas, om de Turkse menigte uit een te drijven. In Nicosia demonstreerde een groot aantal Turken tegen de Griekse aan val. Namens de Turken is ook offici eel bij de Britse gouverneur van het eiland geprotesteerd. De Turken vre zen, dat incidenten als die te Vassilia het onderdeel zijn van een planmatig optreden van de Grieken. Bisschop Photios van Paphos, de tweede in rang na aartsbisschop Ma- Karios op Cyprus, gaat besprekingen voeren met de Griekse regering over wprus. De bisschop was in Egypte een "Vertrouwelijke op- Het belangrijkste doel van de Sfïovl en Griekcn was thans „de h^(eer Van aartsbisschop Makarius 6" heLVfr\n,Xan onderhandelingen teil zelfbeschikking voor de Cyprio- Vluchtelingenverdrag van 1951 werd goedgekeurd (Van onze parlementaire verslaggever). In aanwezigheid van de Hoge Com missaris van de V.N. voor de vluch telingen, Mr. van Heuven Goedhart, die op de tribune de vergadering bij woonde, heeft de Eerste Kamer het vluchtelingenverdrag 1951 goedge keurd. Bij gelegenheid van de behandeling heeft minister Beyen verklaard, dat binnen niet al te lange tijd medede lingen zullen worden gedaan over de houding van de Nederlandse regering t.a.v. de Indische Nederlanders, die indertijd voor de Nederlandse natio naliteit hebben geopteerd, doch thans deze stap betreuren. Ongeveer tegelijkertijd met de incidenten in Georgië, naar aanleiding van Staling ontluistering, hebben zich demonstraties voorgedaan in de sovjet-repu blieken Azerbeidsjan en Armenië. Betogende studenten droegen grote por tretten van Stalin mee. De demonstraties in beide repulieken, die aan de Turks-Perzische grens liggen, hadden niet de omvang van de betogingen in Georgië. Intussen trekken duizenden „tekstverklaarders" door de sovjetunie, om de zin van Kroestjevs boodschap aan het volk te verklaren. Zij werken zo effectief, dat men gelooft, dat de letterlijke tekst van Kroestjevs bood schap nimmer openbaar zal worden bekend gemaakt. Hoogst merkwaardig is het, dat totnogtoe in communistisch-China met geen woord over Stalin is gerept. Mao Tse Toeng laat zich, juist als vader Jozef, braaf vereren en misschien vreest hij, dat men vergelijkingen zal trekken. Over de juiste reden van de koers wijziging in Rusland tast men nog in het duister. Een veronderstelling is, dat het leger de ontluistering van Sta lin heeft gewenst. Dit zou de prijs zijn voor de steun, die het leger aan de huidige machthebbers heeft verleend, toen Beria uit de weg moest worden geruimd. De aard van Kroestjevs kri- i e°,etwaarschijnlijk lijken. Hij Viel Stalin vooral aan wegens diens peieid in oorlogskwesties. Het leger koestert grote wrok jegens Stalin, die ais meedogenloze zuiveraar duizenden officieren om hals bracht. 1* ®;Pgeland lanceerde de „DaW Sketch het bericht, dat de hele rel in Rusland ten doel had, om Malen kov, die momenteel in Engeland is, tot uitwijken te dwingen, daar hij de laatste grote Stalinist is. Het feit, dat Malenkov de laatste tijd erg somber kükt, wordt daarbij genoemd. De minister voor elektriciteitsvoor ziening hield zich van den domme in een openhartig vraaggesprek. Hij zei: ..Het kremlin houdlt grote schoon maak en herstelt de fouten van het Stalin-regiem. Er is een einde geko men aan het dictatorschap. Het wes ten moet als een feit aanvaarden, dat Rusland vrede en vriendschap wenst," aldus Malenkov. Op een conferentie van functiona rissen van de oostduitse socialistische eenheidspartij is het tot een vecht partij gekomen. De vechtpartij werd geleverd, toen hij een debat over de betekenis van Stalin voor de partij, de gemoederen steeds meer verhit raakten. De Volks politic, die gewaarschuwd werd, greep niet in, doch bepaalde zich er toe het gebouw waar vergaderd werd, af te zetten. Het Franse communistische dag blad „THumanité" is voorzichtig be gonnen met Stalins voetstuk af te breken. De Franse communisten be horen tot de grootste Stalin-vereer- ders buiten de sovjet-unie. De re dactie transpireert hevig in haar po gingen, de kwestie te verklaren. Premier Nehroe van India heeft ge zegd. dat de sovjet-politiek zich meer aan de werkelijkheid schijnt te zullen toetsen. Hij verwachtte verstrekkende gevolgen van Kroestjevs rede. Dit kaartje toont de ligging van Georgië, Stalins geboorteland, en de beide republieken Azerbeidsjan en Armenië, waar ook ongeregeldheden zijn uit. gebroken. Op mijn feestdag heb ik laten serveren, TIP-TONIC", voor Dames en Heren. Ieder- genoot voor tweè Maar ook Bootz was tevree, Die kon een reeks nieuwe klanten noteren. Een hevige noord-ooster storm heeft een dezer dagen het Italiaanse vrachtschip „Etrusco" hoog op het strand geworpen in de buurt van de Amerikaanse havenstad Scituate in Massachusetts. Leden van de kustwacht slaagden er in dertig op varenden met het wippertoestel in veiligheid te brengen. De foto toont de ..Etrusco" muurvast in zijn ver keerde element, de wagens op de voorgrond zijn van nieuwsgierigen, die naar het wrak toesnelden zodra de stranding bekend werd. De in. 1954 ingestelde commissie middenstandsonderwijs meent, dat 't middenstandsvak- en handelsonder wijs in een afzonderlijke wet moet worden geregeld en niet moet wor den ondergebracht in de grote wet op, het voortgezette onderwijs. De commissie mist in de bestaande onderwijswetgeving een ten volle be vredigende regeling voor de ontwik keling van onderwijs naar eigen aard en behoeften van het kleinere be drijf. Er bestaat een nauwe wisselwer king tussen het onderwijs voor de on dernemers in het ambacht, in de handel en in de dienstverlening en de vestigingswet, die juist voor dat on derwijs een van haar voornaamste steunpunten biedt. Het middenstands- onderwijs dient daarom gedragen te worden door de ministers van O., K. en W. en van Economische Zaken beide. De commissie zegt verder, dat het middenstandsbeleid in de loop der jaren binnen het kader van de alge mene sociaal-economische politiek een eigen aksent heeft verkregen. SUBSIDIE Inz. Hr. 1 fl. TIP H., Acidenhout ontv. 1 Lfl. Bootz' Oude Genever. De wettelijke regeling, die ten be- hoeve van het onderwijs voor de mid- I denstapd tot stand moet worden ge- bracht, zal aan de scholen en cursus- j sen, die naar de bepalingen van deze wet worden ingericht, subsidie van I overheidswege moeten toekennen. In een schets van een wetsontwerp middenstandsonderwijs stelt de com missie een raad voor het midden standsonderwijs voor. President Sukarno heeft zijn goedkeuring gehecht aan het ontwerp, dat formateur mr. Ali Sastroamidjojo de vorige week voor een nieuwe Indonesische regering heeft ingediend. De nieuwe regering is een coalitie van de drie grote Indonesische par tijen P.N.I., Masjumi en N.U. en vijf kleine partijen. De communis ten zijn niet in de regering vertegen woordigd. Politieke waarnemers in Djakarta beschouwen de samenstelling van de legering als een overwinning voor de gematigde elementen in de Indo nesische politiek op de extreem-linkse en communistische stromingen. De communistische partij had aange drongen op het opnemen van com munisten in de regering of op het uitsluiten van vertegenwoordigers van de Masjumi. De nieuwe regering steunt op meer dan 70 procent van de stemmen in het 60 leden tellende Indonesische parlement. Door de afwijzende houding van de Masjumi en Nahdatul Ulama zyn po gingen om in het kabinet een „pro gressieve" minister van staat opge nomen te krijgen niet geslaagd. President Sukarno zei in een ver klaring over het nieuwe kabinet: „Niets is volmaakt, behalve God". Het kabinet zal a.s. zaterdag wor den geïnstalleerd en zal op 26 maart, tegelijk met de eerste bijeenkomst van het nieuwe parlement, in functie treden. Bij verbouwingswerkzaamheden aan de m de oorlog beschadigde boerderij van de heer Bemel- mans te Aalbeek (gem. Huls berg) is door een arbeider een oud stenen potje opgegraven. Het zat 30 tot 40 centimeter diep in de grond. In het potje vond hij een soort zilveren snuifdoosje en 37 gouden mun ten met de jaartallen 1732 tot 1770. Waarschijnlijk hebben de munten meer dan anderhalve eeuw in de grond gelegen. Men neemt aan. dat zij daar begra ven werden aan het einde van de achttiende eeuw, toen de Franse troepen ons land bin nenvielen. De vondst werd ver deeld tussen de eigenaar van de boerderij en de arbeider. De waarde van de gevonden mun ten wordt geschat op f3000.- tot f 4000.-.

de Stem | 1956 | | pagina 1