Plechtige begrafenis in Gilze en Fijnaart De Oostburgse biljarters versloegen westelijken Mooie expositie te Middelburg Paarden met wagen te water Jaarverslag vereniging Goese ambachtsschool Groeiende belangstelling voor het vak-onderwijs 160 Getuigschriften Verzoek om overname Grintweg in raad Yerseke aangehouden „Brandende kwestie" in de rondvraag Opleving in de visserij Massale steun aan Manifest der Zeven „Van luminisme tot kubisme Rechtbankzitting in het museum Middelburgse voerman had pech Slachtoffers van auto-ongeluk begraven Reis van Sukarno naar Ver. Staten 8 Engelse clubs naar Zeeland Komen de Dynamo's naar Rotterdam C v.d. Zande sterkste Formidabele zege van Fortse marathon AFDELINGSVOETBAL IN ZEELAND IJzendijke moet degraderen In spannende wedstrijd: ALFRED DE BRUYNE WON MIT.AAN-SAN REMO IN RECORDTIJD De Bruyckere (Willem II) niet meer bij de beste twintig Betaalde le klassers Amateur le klassers EXAMENS MARKTEN WATERSTANDEN DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 20 MAAKT 1956 x liet jaarverslag over 1955 van de vereniging „de Goese Ambachts school" waaronder ook de vakschool voor meisjes ressorteert, begint met de traditionele klacht over het gebrek aan ruimte. Inmiddels is dit jaar begonnen met de bouw van de nieuwe vakschool en is er. volgens het verslag reden aan te nemen, dat ook in 1956 met de bouw van de nieuwe ambachtsschool kan worden begonnen. Aan de ambachtsschool zijn, behalve de directeur, vijf en twintig leraren verbonden cn het aantal leerlingen bedroeg eind 1925 niet minder dan 437 teger. 404 eind 1954. Er konden 1G0 getuigschriften worden uitgereikt. Van de 437 leerlingen worden er 167 opgeleid voor smid-bankwerker; 115 voor timmerman, 49 voor elek tricien, 37 voor bakker, 24 voor schil der, 20 voor auto-techniek; 16 voor landbouwhersteller en 9 voor met selen. Uit Goes kwamen 105 leerlingen en de rest komt uit de omgeving. De avondschool werd bezocht door 184 leerlingen. DE MEISJES Aan de vakschool voor meisje: waren behalve de directrice 36 leer krachten verbonden, waarbij de do centen aan de Mater Amabilis- en Zonnebioemschool meegeteld zijn. In totaal werd de school bezocht door 411 leerlingen, waarvan 299 het dagonderwijs volgden. Uit Goes kwamen op de dagschool 91 leerlingen en de rest was afkom stig uit de omgevii.g. Getuigschriften werden uitgereikt aan 135 leerlingen. Zowel in de oester- als in de mos- selbedrijven is nu, na de langdurige vorstperiode, weer wat leven geko men. Van de gronden op de Wadden cn van Zeeland zelf worden weer con sumptie-mosselen aangevoerd, zodat de export en de eonservenf^brieken weer op gang gebracht zijn. Het vis sen op oesters wordt nog maar door enkele vaartuigen uitgevoerd. Tengevolge van de vorst zijn de oes ters, vooral op zanderige grond, nog zeer zwak. Op deze gronden komt dan ook de meeste sterfte voor. Zaai-oes- ters worden ook nog weinig gevist. De handel hierin is zeer matig en de geboden prijs te laag. Vele kwekers houden nog even vast i.v.m. de mo gelijkheid tot export naar Frankrijk. De vraag naar zaai-oesters is daar groot en de prijzen zijn goed. Het ont breekt alleen nog aan de invoerver gunning. De afname van het kwantum consumptie-oesters tot een bedrag van 100.000.- is nu eindelijk wat op gang gekomen. De vraag vanuit Frankrijk is echter gering. Men moet daar eerst weer aan de smaak en het model van de Zeeuwse oesters wennen. In de raadsvergadering van Yerseke werd een verzoek van de Nederlandse vereniging tot bescherming van die ren om subsidie op voorstel van B. en W. afgewezen. Een langdurige dis cussie ontstond over het verzoek van de Alg. Verladers en eigen Vervoers organisatie district Zeeland om de Grintweg over een afstand van 500 meter van de Brede Watering over te nemen en het onderhoud voor re kening van de gemeente te doen ge schieden. Het verzoek werd voor kennisgeving aangenomen. De gemeenterekening 1953 werd voorlopig vastgesteld met een nadelig slot van 55.386.01 voor de gewone dienst en een nadelig slot van 372.659.64 voor de kapitaaldienst. De verordening op een keuring van waren werd gewijzigd en aangepast aan de thans geldende bepalingen van de warenwet. Voor het bezoeken van de ULO te Kruiningen werd aan F. H. v. Stee een reiskosten-vergoeding toe gestaan van 35.Aan de heer La- cor werd een stuk grond verhuurd op het industrieterrein, gelegen ach ter zijn mosselconservenfabriek. DE RONDVRAAG Bij de rondvraag informeerde de heer de Koeyer naar de brand in de Molenpolder. Gaarne zag hij in de politie-verordening een verbod op genomen om het gebruik van sloten voor het storten van olie. benzine en dergelijke brandbare stoffen tegen te gaan. De brandweer heeft reeds twee maal in moeten grijpen en ook voor de, in de nabijheid staande gebou wen, zag Jiij.. groot gevaar. Verder vroeg de heer de Koey.er of reeds stappen waren genomen tot om scholing van jeugdige personen uit het visserijbedrijf i.v.m. het Delta plan. De heer v. Boven zag liever dat pogingen werden aangewend om industrieën aan te trekken en hier door omschakeling te bereiken. De voorzitter was van mening dat een en ander wel provinciaal bezien zal worden. De aanleg van waterleiding in de Molenpolder is wel wat uitge steld door de lange winter, maar de bedoeling is om volgende maand met de aanleg te beginnen. Tenslotte deelde de voorzitter nog mede, dat de indeling van de straat verlichting enigszins is veranderd, deze is n.l. met enige nachtbranders uitgebreid. Dezer dagen is de vijftigduizendste adhesie-betuiging aan het Manifest der Zeven", ten behoeve van Leon, Jungschlaeger, binnengekomen. In Maastricht, de geboorteplaats van de heer Jungschlaeger, is een comité opgericht, dat er voor zal zor gen, dat zoveel mogelijk handteke ningen onder het manifest zullen wor den geplaatst. De internationale federatie voor de Rechten van de Mens heeft bij de Indonesische regering een protest in gediend tegen de omstandigheden, welke ,.in strijd zijn met elke recht vaardigheid". waaronder het proces tegen Jungschlaeger te Djakarta wordt gevoerd. De federatie heeft zich eveneens gewend tot de secreta ris-generaal der V.N. De wethouder jhr. mr. Schorer opende in het Kunstmuseum te Mid delburg de tentoonstelling „Van lu- voluisme tot kubisme", die bestaat uit een zestig schilderden en tekeningen uit het bezit van het Rijksmuseum Kröller-Muller. Mr. J. Heyse had eerst namens de vereniigng „Het kunstmuseum'' de genodigden verwelkomd en dankte prof. Hammacker, dat hij zijn gege ven belofte een prachtcollectie af te staan, had ingelost. Voorts betuigde spreker zijn erkentelijkheid aan pro vincie en gemeente voor hun gelde lijke steun en-de heer H. Pieters, de secretaris-penningmeester idie het leeuweaandeel in de voorbereiding heeft gehad. Daarna gaf hij het woord aan mej. Joosten, conservatrice van genoemd museum, die op indringende wijze de nieuwje instelling van de beeldende kunstenaars ten opzichte van de din gen en de ruimte verklaarde. Aanvan kelijk zou prof. Hammacker, die Middelburger van geboorte is, zelf zijn gekomen, maar droeve familie omstandigheden hadden dit verhin derd. WAT ER TE ZIEN IS. De rechtbank zal vrijdagmiddag a.s. zitting houden in.... het museum! Het zijn overigens geen „oudheid kundige zaken", die dienen. Eèn van de twee verdachten, die zich zal moe ten verantwoorden, is de gedetineerde P. D. de K„ een schippersknecht, die op 15 oktober jl'. te Hulst een fiets stal en op dezelfde dag te Hontenisse een dame met een mes bedreigde, ten einde zodoende op eenvoudige wijze aan wat handgeld Me komen. Na de opening begaven de genodig den zich raar de drie zalen waar de doeken en tekeningen geëxposeerd waren. Het werk der luministen zal onge twijfeld de meeste der bezoekers het sterkst aanspreken. Wat in dit genre te zien is van meesters als Jan Toor- op, Theodore van Rijsselberghe, Ma- ximilaan Luce, Hart Nibbrig en Jan Sluyters. kan subliem genoemd wor den. De schilderijen van Jan Toorop die zo sterk contrasteren met zijn latere tekeningen, doen de meesters van een andere kant kennen. Rondweg ver rukkelijk zijn het reuze en toch zo fijne paneel „Walcheren" van Hart Nibbrig en het in kleiner formaat ge houden „Veere" van van Rysselber- ghe. Prachtig is het in fonkelende' kleuren gepenseelde „Landschap bij Pariii" van Luce. Van de kubisten vonden wij het rijpe stilleven met blauwe kan van Jean Metzingen verreweg het beste. Van Auguste Herbin noemen we het fors gepenseelde doek' „Rozen" en van Jean Gris het stilleven met de citroenen. Vender is er opmerkelijk werk van Thorn Prikker, Fernand Legér, Paul Signac en Leo Gestel. Voor de exposities van v. Goch en Sluyters, die destijds zoveel belang stelling trokken te Middelburg, doet deze tentoonstelling zeker niet on der. Twee paarden en de wagen van de sleperbode J. C. uit Middelburg zyn maandagmorgen om half negen in het grachtwater langs de Kinder dijk terechtgekomen; mede dank zy het optreden van de voerman K. C., konden de beide paarden, waarvan er één zichzelf uit bet tuig wist ie werken, na een lange tocht, dopr het koude water nabij de stadsschuur op het droge worden gebracht. De wagen was geladen met 3500 kg. rozijnen, die uiteraard in het water belandden. Verzekering dekt echter deze schade post. Teneinde een wagen te passeren, manoeuvreerde de voerman ter hoog te van de Bellinkbrug tussen de daar staande boompjes en de waterkant. Door de gladheid van de stenen waarbij het wegdek nog enigszins heit in de richting van het water begon de wagen achteruit te rijden de paarden konden de vracht niet meer houden het gevolg is be kend. PAARDEN GERED. Eèn paard was direct loshet an dere dier werd door de voerman, die het tuig lossneed, geholpen. Met be hulp van een lang touw wist men de paarden naar de terreinen van ge meentewerken bij de stadsschuur te dirigeren, waar een helling is. Van daar gingen de dieren, die rilden van de koude, onmiddellijk naar hun stal op het Suikerplein. Hier kregen zij een goede verzorging, zodat de paarden spoedig tot rust kwamen. Verder is dit ongeval bijzonder goed afgelopenpersoonlijke onge lukken deden zich niet voor. De stoffelijke overschotten van me juffrouw Jopie Klijs uit Gilze en Kees Hopmans uit Fijnaart, die tijdens een noodlottig ongeval bij Rouaan in Erankrijk op dinsdag 13 maart om het leven kwamen, zijn gisteren begraven. Reeds zaterdag werden de stoffelijke overschotten per lijkauto van Rouaan naar Nederland overgebracht. Groot was de deelneming die heide families van hun dorpsgenoten en be kenden hebben mogen ondervinden, zowel in als huiten de kerk. Het stoffelijk overschot van Jopie Klijs stond opgebaard in huize St - Franciscus in Gilze, van waaruit hét werd overgebracht naar de parochie kerk, waar om tien uur de H. Mis van requiem plaats vond. Het lijk werd gedragen door 8 leden van de plaatselijke rijvereniging en het werd voorafgegaan door bestuur en leden van de Boerinnenbond en de rijver eniging. Van beide was Jopie Klijs gedurende haar leven actief lid. Pastoor G. Driessen droeg de H. Mis op, waarbij hij werd geassisteerd door de kapelaans de Kroon en Riem slag. Pastoor Driesen verrichtte de absoute, waarna tallozen nog een laatste groet brachten. In Fijnaart had de requiemmis om tien uur plaats, opgedragen door pastoor N. de Wit. Hij werd geassis teerd door de kapelaans Bom en Ver meulen uit Stampersgat. 'Leden van de KJB droegen het stoffelijk over schot van Kees Hopmans naar zijn laatste rustplaats. Ook hier was de deelneming zeer groot. Vier kransen dekten de baar en er waren deputaties van de RKJB uit Stampersgat en Steenbergen, die met vele vrienden en kennissen de dode de laatste eer kwamen bewijzen. In Djakarta houdt men het voor mogelijk, dat president Sukarno in juni een bezoek aan Amerika zal brengen. Minister Dulles heeft hem onlangs uitgenodigd. Sukarno zou op de terugweg Malakka en Nieuw-Zee- land aandoen. Over de samenstelling van het nieuwe Indonesische kabinet heeft Sukarno nog geen beslissing geno men. Zoals bekend voelen de com munisten zich gepasseerd, doordat het kabinet geen rode ministers zal hebben. Of zij tènslotte hun zin zul len krijgen staat te bezien. (Voetbal). Zoals reeds eerder kon worden be richt zal op de zaterdag voor Pasen een aantal Engelse voetbalclubs naar Zeeland komen. Thans is het pro gramma van deze wedstrijden be kend en in totaal zullen acht Zeeuw se voetbalclubs op die dag de stryd aanbinden met een Engelse tegen stander. De volgende wedstrijden zijn vast gesteld BiervlietFC Thatcham ClingeRoyal Air Force; Oostburg Leystone; SchoondijkeFC Valliant; Zeeland SportFC Shene; RCSFC Civil Service GoesEdminton Hospital. Ook Koewacht krijgt Engels be zoek. Aanvankelijk zouden dit de Latymer Old Boys zijn, doch in de plaats hiervan komt een andere club waarvan de naam nog niet bekend is. Het ligt in de bedoeling op woens dag 13 juni in het Feyenoord stadion te Rotterdam een wedstryd tussen twee buitenlandse voetbalploegen te laten spelen, waarvan de baten be stemd zullen zijn voor de uitzending van de Nederlandse ploeg naar de Olympische Spelen te Melbourne. Inmiddels is de Braziliaanse ploeg Botafogo bereid gevonden naar Rot terdam te komen. Onderhandelingen zijn gevoerd om de Dynamo's, de be kende Moskousg voetbalclub als te genstander van Botafogo te laten fun geren, maar van Russische zijde is enige tijd geleden bericht binnen ge komen. dat men aan deze uitnodiging geen gehoor kon geven. Intussen werd vernomen dat de Russische voetballeiders van plan zijn om met enkele representatieve ploe gen tegen teams uit Italië, Portugal en Nederland uit te komen. Hoewel bij de KNVB niets bekend is van het feit, dat men van Russische zijde eventueel teruggekomen is op de be slissing de Dynamo's niet op 13 juni te laten spelen, bestaat de mogelijk heid, dat men te Moskou zijn ziens wijze heeft veranderd. (Volleybalcompetitie) EVVC DAMES EN HEREN KAMPIOEN In de Zeeuwse volleybalcompetitie zijn de beslissingen In de eerste klasse gevallen. Bij de heren bleef EVVC zowel over MVC als MTS met 31 de baas en werd daardoor onge slagen en zonder verliespuntcn kam pioen. Ook MTS behaalde twee overwin- ni. gen. namelijk 03 op Marathcm en 3-1 op Zuidwesters, waardoor de tech nici de tweede plaats veroverden. Bij de dames v'el eveneens de be slissing. EVVC. dat vorige week te gen Marathon gelijk speelde 122), won nu met 13 van dezelfde ploeg en werd daardoor eveneens kampioen. Beide teams van EWC zullen nu volgende week te Breda deelnemen aan de districtskampioenschappen. In de eerste klasse B deelden MTS 2 en Hoa Mao eerlijk (22). In clubkampioen schap Theo Middelkamp Onder buitengewoon mooie weers omstandigheden werd zondag de fi nale verreden om het clubkampioen- scliap van de wielerclub „Theo Mid delkamp" te Goes, op het prachtige critcrium-parcours te Koewacht. Het sportminnend publiek van Koewacht e.o. was in grote getale opgekomen. Buitengewoon was voor Koewacht hierin het debuut van de plaatselijke favoriet Gilion Naessens. die in deze wedstrijd heeft bewezen een goed renner te zullen worden. Zijn stijl volle houding op de fiets overtrof alle verwachtingen. Na een felle strijd was de uitslag als volgt: Amateurs: 1. C. van der Zande, Halsteren welke hiermede clubkam pioen werd. 2. Th. van van Wijehen. Goes; 3. A. van Sluis. Vlissingen; 4. F. van der Zande, Halsteren; 5. J. Huisson, Yerseke; 6. P. Janssen, Sluiskil; 7. J. de Roo, Schore; 8. M. Dominicus, Nieuwdorp; 9. Th. Mar cus, Vogelwaarde; 10. B. Tieleman, Kloosterzande. Nieuwelingen: 1. P. Rentmeester, Yerseke, (clubkampioen); 2. E. Ver- straete, Eede; 3. F. van Doeselaar, Sluiskil; 4. J. de Poorter, Hoek; 5. H. Vernooy, Sluiskil; 6. D. Wouterse. Kwadendamme; 7. G. Naessens. Koe wacht; 8. J. van Espen, Axel; 9. M. van ier Wele, Goes; 10. D. Breen, Goes. Aspiranten: 1. J. Bruele, Rotterdam; 2. C. Raas. 's-Heerenhoek (clubkam pioen); 3. C. Martens, 's-Herenhoek. (Zuidelijke handbalcompetitie) In de zuidelijke eerste klasse heren van de handbalcompetitie bleef Agres_ sive ook nu ongeslagen aan de kop. Ditmaal moest hekkesluiter WLC er met 156 aan geloven. Swift zorgde er voor niet verder achter te raken en stuurde PSV 2 met een 125 nederlaag naar huis. Hellas bleef eveneens goed volgen door een 13—5 zege op het bezoeken de DES 2. Geel Blauw kreeg bij HEW een 2311 nederlaag te slikken. Bij de dames had Eindhoven weinig moeite m t WLC 2 (137) en bleef dus aan de kop. Zeeland Sport bracht het op* eigen veld tegen RPC niet ver der dan een 22 gelijkspel, maar be hield de tweede plaats. Marathon klom naar de derde plaats, want DES moest met een 3—1 nederlaag naar huis. Swift zag zich de beide punten ontnomen door PSV 2 (3-*-5). In de 2de klasse heren B zorgde hekkesluiter Fortse Marathon voor een formidabele verrassing, want het stuurde koploper Tonido met een 102 nederlaag naar Goes terug. Weliswaar behielden de Goessena- ren de leiding, maar SOA, dat met 105 baas bleef over EMM, heeft nu de beste papiereh. Marathon kwam in de lift door een 126 overwinning op EBHV en PTT werd lantaarndra ger door een 1116 nederlaag tegen Volt. Ook bij de dames viel een verras sing te noteren, want EBHV kreeg van Hellas de eerste nederlaag te slikken (84). Longa kwam tegen To nido niet verder dan een 22 gelijk spel en Were Di moest met Volt de punten delen (22). Ook SOA en Geel Blauw deelden eerlijk (11). BIJ DE K.N.Z.B. is een uitnodiging binnengekomen om een Nederland se zwemploeg te laten deelnemen aan enkele wedstrijden, welke in de loop van de maand september in Portugal worden gehouden. -4- In de eerste klasse A van de afde ling Zeeland KNVB is IJzendijke het slachtoffer geworden. Door een 62 nederlaag tegen Lewedorpse Boys moet. IJzendijke naar de 2de klasse degraderen. Noormannen kreeg in Schoondijke een 42 nederlaag te slikken. De Westkappelaars verspeelden hierdoor de eerste plaats en kunnen zich bo vendien wel als uitgeschakeld be schouwen. De strijd gaat nu eigenlijk nog slechts tussen Lewedorpse Boys. dat de leiding heeft veroverd en Schoondijke. Domburg moest in Vlis singen tegen Walcheren met een 1-1 gelijk spel genoegen nemen en is ook vrijwel kansloos geworden. In de eerste klasse B bleef 's Heer Arendskerke aan de kop, want Ra penburg moest er op eigen veld met 1-4 aan geloven. Vogelwaarde had weinig moeite 'met hekkesluiter Kwa- öepdamme, dat rnet'een 7-0 nederlaag over de Schelde terug moest. Robur kreeg in Kruiningen een 5-0 neder laag te slikken en raakte dus weer wat verder op de leiders achter. Retranchement had in de tweede klasse A een goede dag. De grensbe woners ontfutselden Vlissingen 4, een van de naaste concurrenten, op eigen veld de volle buit (3-4). Bovendien trok Aardenburg 2 in Groede aan het kortste eind (4-2) en dus kwam Re tranchement aan de kop. Zuidzande behield echter nog steeds de beste pkpieren. Ditmaal moest Noormannen 2 met 'n 7-0 nderlaag naar Wes;tkap- pelle terug. RCS 3 eiste bij Breskens 3 de volle buit op (4-7) en stelde zich dus veiliger. In de tweede klasse B slaagde Sluis kil 2 er niet in, zich wat veiliger te stellen, want het moest de eer aan Hansweertse Boys 2 laten (0-2). In de tweede klasse C bleef kampioen Brouwershaven nog steeds ongesla gen en zonder verliespunten. Ditmaal werd hekkesluiter Dreischor 2 met 13-2 verplettei'd. In de derde klasse A had Vlissingen 5 weinig moeite met het bezoekende Domburg 2 (8-2). Zeeland Sport 2 veroverde de derde plaats door een 3-1 zege op de Lewedorpse Boys 2. In de derde klasse B tenslotte kwam Vogelwaarde 2 weer wat dichter bij het kampioenschap, want het bezorg de Koewacht 2 op eigen veld een stevige 07 nederlaag. In hotel „Du Commerce" te Oostburg vond een biljartkamp plaats tussen de acht topspe- lers van Oostburg en. de acht besten uit de- rest van Z. Vlaanderen. Ir. de openingspartij tussen N. Ma- besone en N. Bruynooge (Schoon dijke) kon men genieten van de ca- romboles van laatstgenoemde. Door eigen materiaal kan Mabtsoone licht uitlopen 1139—100). Met 39 demon streerde Bruyr.ooge zijn kunnen, waarna Mabesoone in de volgende ronde de partij resoluut uitmaakte. (150—139). Met 16 10 ging A. v. d. Gezelle goed van start. Jacques de Groote van Zuidzande antwoordde moor dend: 22—30—13 Met een serie van 20 kon v. d. Gezelle de nederlaag niet meer voorkomen (107150). Zowel Verplanke als J. Hesseling begonnen zwak. Na tien beurten was het 4343. Nu kende Hesseling het materiaal. Hij produceerde 10—17 2610, waarop Verplanke geen ant woord wist. (70150). Ed. Verstraete (Eede) had tot eer de sterkste speler van Oostburg, Claijssens te bekampen. Na poedel van Verstraete scoorde Claijssens 40. Verstratte antwoordde met 2934. Na 9 beurten was het 7380. Weer poedelde Verstraette. waarop Claijs sens met 67 de partij vofcundigde (150—80.). De eerste drie beurten tussen Oos- terbaan en v. d. Hemel (Biervliet3, leverden niet veel op. Toen begon Gerrit Schulte ongenaakbaar in Ziirieh De overwinning van Gerrit Schul- te en de Deen Nielsen in de Zes daagse te Zürich kreeg haar beslag twee uur voor het einde van de wed strijd. Tot tweemaal toe namen zij op on weerstaanbare wijze de leiding van het peleton. De eerste keer verzeker den Schulte en Nielsen zich van twee ronden voorsprong en een uur voor het einde namen zij nog een ronde op Roth-Bucher en Terruzzi-Arnold. In de laatste fase van de stijd. toen velen nog een wijziging van de stand verwachtten, was het de specialist Schulte, die de belagers ongenaak bare weerstand bood en de overwin ning van hem en zijn koppelgenoot. veilig stelde. Alfred de Bru.vne, de winnaardeze klassieke wedstrijd, welke voor van Parijs-Nice van dit seizoen, heeft gisteren de eerste klassie ker van het jaar op bijzonder fraaie wijze gewonnen. Met een! voorsprong van 47 seconden op Magni en 49 sec. op Plankaert het peleton kwam binnen met een achterstand van 1 min. 51 sec. zegevierde de Belgische professional met het nieuwe' recordgemiddelde van 40.559 km per uur (oud record van Petruc- ci met 40.349 km per uur in 1953). Deze wegwedstryd vond plaats met regen en zelfs met sneeuw. Maar de strijdlust van de deelnemers in deze harde race was niet te blussen en aanval op aanval volgde. Zo behoefde het dan ook geen verbazing te wek ken, dat de Bruyne het gemiddelde van Petrucci heeft verbeterd. de 47e keer werd gereden, want van onze zuiderburen plaatsten zich onder eerste 12 aankomendende andere zes plaatsen werden door Ita liaanse renners ingenomen. NA CIRCA 125 K.M. Bij Ovada gingen aan de kop de Italianen Cassano en Barozzi en de Fransman Stablinsky, die een minuut voorsprong hadden op een groepje van acht man, waarin de Belgen van Looy, Derijeke en Couvreur en de Guerrini. Inmiddels had de grote groep twee minuten van zijn achterstand inge lopen en toen ongeveer de helft van de wedstrijd achter de rug was, wer den de koplopers achterhaald door een brigade jagers, met sterke man nen als De Filippis, Monti, Coletto, de Bruyne en Wout Wagtmans. VALPARTIJEN. Zonder twijfel hebben de Belgische renners een groot sukses behaald in Er is een oude vertrouwde verdwenen uit de lijst van twin tig topscorers bij de hoofdklasse. Sjel de Bruyckere van Willem II, die vanaf de aanvang der competitie een leidende rol speelde als het op scoren aankwam, is zover achterop gesukkeld, dat hij er ditmaal niet meer in voorkomt. Onderaan dook nu een andere Brabander op: De B.V.V.-er van Beurden. Het bovenste van de lijst onderging niet zo veel veranderingen. Alleen voegde ook Lenstra zich bij de naaste achtervojgers van leider de Jongh. De beste twintig zijn nu: 1 de Jongh (Elinkwijk, hoofdklasse B) 22 doelpunten. 2 Dillen (PSV, hfdkl. B) 18); 3 Len stra (SC Enschede, hfdkl. B) 18; 4 Oonk (SC Enschede, hfdkl. B) 18; 5 van Roessel (Willem II, hfdkl. B) 18; 6 Köneman (SVV, hfdkl. B) 17; 7 Lammers (DOS, hfdkl. A) 17. 8 Ehlen (Sittardia, hfldkl. B) 16; 10 Heymans (BW, hfdkl. B) 16. 11 Rijnvis (ADO, hfdkl. A) 15; 12 Trooster (Rigtersblpek, hfdkl. A) 15. 13 de Boer (Stormvogels, hfdkl. A) 14; 14 van Es (DFC, hfdkl. B) 14; 15 v, d. Linden (DOS, hfdkl. A) 14; 16 Schouten (Feyenoord, hfdkl. B) 14; 17 Voges (SC Enschede, hfdkl. B) 14. 18 v. Beurden (BW, hfdkl. B) 13; 19 Rutten (Roda Sport, hfdkl. A) 13; 20 Selderhuis (Graafschap, hfdkl. B) 13. Hanskamp van AGOW en de Hel- mondia-man Hollink zijn bij de be taalde eerste klassers een verwoed duel begonnen om de eerste plaats in de lijst van top-scorers. Hanskamp, die vorige week door Hollink werd onttroond, haalde dit weekeinde zijn haren terug. Het gevolg is, dat hy nu weer aan de leiding pronkt, met ove rigens slechts één punt verschil. De lijst ziet er als volgt uit: 1 Hanskamp (AGOW, IA) 23 doel punten. 2 Hollink (Helmondia, IC) 22. 3 C. v. d. Zeeuw (UVS, IC) 19. 4 J. v. d. Berg (Fortuna VI., IC) 18. 5 G. Jacobs (Zwartemeer, IC) 17. 6 Kuiper (Oldenzaal, IC) 16; 7 Roo senburg (Helmondia, IC) 16. 8 T. v. d. Berg (Veendam, IA) 15. 9 Jacob (Haarlem, 1B) 14; 10 Kas, (Baronie, 1B) 14. 11 Vermunt (RBC, IA) 13; 12 de Wit (DHC, IC) 13. Na Arenzano (161 k.m.), waar een stevige kopgroep tezamen lag, begon het te sneeuwen en bij het bestijgen van de „Coletta" werden verscheide ne renners het slachtoffer van het gladde wegdek. Strehler, Robinson en de Rossi probeerden weg te vluchten en te Varazzo, 12 k.m. na Arenzano had dit drietal een minuut voor sprong. WAGTMANS STAAKTE DE STRIJD. 13 Kruyer <RCH. IA) 12; 14 Mole naar (KFC, IC) 12; 15 Princen (Wil- heimina, IC) 12; 16 Ten Wolde (Go Ahead. IA) 12; 17 Zweert- (Rheden, IB) 12. 18 Bennaars (DOSKO, IC) 11; 19 A. .v. d. Berg (ONA, 1B) 11; 20 Krui- ver (KFC. IC) 11. Homan van DWV heeft het bij de amateur eerste klassers klaar ge speeld in één ruk van de vierde naar de eerste plaats te trekken. Hij schoot de vier doelpunten, die daarvoor no dig waren, in één wedstrijd bijeen. Onderaan is ook Clarisse van Vlis singen weer te voorschijn getreden. De beste twintig: 1 Homan (DWV, IA) 17 doelpunten. 2 Prins (Zaagwesteinde, 1B) 15; 3 Reesink (WVC, 1B> 15. 4 Ponstijn (Robur et Velocitas. 1B) 14. 5 v. 't Hoofd (SC Emma, IC) 12. 6 Kloetstra (Zaagwesteinde, 1B) 12; 7 J. Olderiekerink (Quick '20, IB) 12; 8 Simons (West-Frisia, IB) 12. 9 Bouma (Sneek, IB) 11; 10 de Heidt (RFC, IA) 11; 11 Peters (Quick '20, IB) 11; 12 Rondagh (Kimbria, IC) 11, waarvan één in eigen doel; 13 den Tender (DWV, IA) 11. 14 de Blok (VCC. IA) 10; 15 Cla risse (Vlissingen, IC) 10; 16 Rosies (Muntendam. 1B) 10; 17 Scherpen- huizen (RFC, IA) 10. 18 Altena (VCS, IA) 9; 19 Broeders, (TSC, IC) 9; 20 Dörenberg (Roermond IC) 9. Te Savona op 184 k.m. van Milaan bedroeg hun voorsprong niet minder dan 5 minuten, maar het peleton ver snelde het tempo en te Pietra Ligure, op 76 k.m. van de finish haalde een grote groep groep Strehler en de twee anderen in. Hier was het, dat onze landgenoot Wout Wagtmans de strijd staakte. De beslissende fase naderde. Eerst probeerden van Looy en Bertoglio weg te komen, maar bij de bestijging van de .Capo Berta", op 29 k.m. van San Remo, demarreerde Alfred de Bruyne, waarbij alleen.overigens te vergeefs. Bertoglio probeerde aan zijn wiel te blijven hangen. Na de afda ling te San Lorenzo op 16 k.m. van San Remo had de Bruyne een minuut voorsprong op Stan Ockers, Magni, d'? Rijcke en Albani. De vluchteling gaf vlak voor San Remo tekenen van vermoeidheid, maar hij wist zich door deze zwakke momenten heen te werken en met 46 sec. voorsprong op Magni bereikte hij de finish. DE UITSLAG. De uitslag luidt 1 Alfred de Bruyne 282 k.m. in 6 uur 57 min. 10 sec. 2 Fioienzo Magni op 46 sec. 3 Joseph Plankaert op 49 sec. 4 Willy Vannitsen op 1 min. £2 sec. 5 Donato Piazza z. t. 6 Mario Baroni. 7 Germain de Rijcke, 8 Arrigo Badovan, 9 Giorgio Albani, 10 Stan Ockers, 11 Raymond Impanis, 12 Bruno Monti. 13 Donato Zampini, allen dezelfde tijd als Vannitsen. In het peleton kwamen verder o.a. aan op de 12e plaats Jacques Anquc- til, André Darrigade en Buk Schutte, allen in dezelfde tijd als Vannitsen 197 Renners namen deel. IN CAFE EE TRAMHALTE bij de heer Cl. Groothaer. te Axel vond zaterdag j.l. de returnmatch Axel- OBK van S'uiskU. plaats. Axel bleek ditmaal beter op dreef te zün Met een r .eerderheid van 167 ca ramboles wist Axel OBK te vloeren DE BONDSWANDELDAG van het KNGV is vastgesteld op zaterdag 21 april. De organisatie is ditmaal opgedragen aap de gymnastiekver eniging Wilhelmina te Middelburg. bij Oosterbaan de carambole-machine op volle toeren te draaien. Met 47 1349 en 18 was v. d. Hemel len ge slagen man. (15049). Hinneman gaf goed partij tegen Aalbregtse (Draaibrug). Laatstge noemde stak echter in zon goede dat er niet viel te boksen (134150). A. de Jonge was er weer eens voor gekomen. Vanaf de ecquit zette hij alle biljartregisters open. We noteer den 26—43—37—20. Met 16, 15 en 23 sloeg Grahape nog even terug, maar aan inlopen viel toen niet meer te denken (15077). Versprille startte niet 24 tegen W. Vermeulen (Breskens). Dit was no dig, want Vermeulen noteerde 24. 15 en '20 (stand 127142). Na één ca- Versprille de 150 vol. Het einde kwam met 1105 tegen 938. Oostburg 5 gewonnen partijen, de gewestelij ken 3. (Motorsport) Oriënteringsrit te Middelburg De motorclub He Zeeuwen te Mid delburg hield haar eerste kampioens- Cit in dit seizoen. Het was een oriën- teringsrit door Walcheren over een afstand van 66 k.m. De uitslag was; 1 P. den Hollander. Serooskcrke. 8 strafpunten; 2 W. Dekker, Middel burg 10; 3 A. Joosse, Middelburg 17; 4 W. Flipse, Nieuwland 20; 5 J. M. Vogel, Goes 21; 6 P. Lous, Seroos- kerke 69; 7 C, Crucq. Arnemuiden 71; 8 J. Geldof. Scrooskerke 73, 9 J. Damman. Middelburg 75; 10 J. Gel dof, Middeuburg 75; 11 J. de Rijcke, Vlissingen 110: 1" T Tissink, Seroos- kerke "9. Swift verloor van Deetos Op de Markt te Middelburg speel de Swift een wedstrijd tegen de Dordtse eerste klasser Deetos. Wisten de Middelburgers vorig jaar de Dordtenaren aardig te bedwingen, zodat de nederlaag tot 68 beperkt bleef, ditmaal was het hen aan te zien, dat zij in maanden geen wed strijd hadden gespeeld. Zij verloren met. 717. (Zeeuwse hnndbalcompctitie). Verwisseling aan de kop In de Zeeuwse liandbalcompetitie bleef Volharding bij de heren 1ste klasse met 9—6 haas over Olympus, waardoor beide ploegen op de rang lijst van plaats verwisselden. Marathon 3 liet Tonido 3 vergeefs wachten en dat zal dus wel op twee winstpunten in mindering komen te staan. In de eerste klasse dames A be hield EMM de eerste plaats, want Zeeland Sport 2 zag zich op eigen veid de beide punten ontnomen (3-9). Walcheren bleef echter ongeslagen en zonder verliespunten, dank zij een benauwde 2—1 zege op Olympus. In de eerste klasse dames B bleef Luctor ongeslagen aan de kop door een 40 zege °P het bezoekende Vol harding. Luctor 2 bleef met 21 baas over Meeuwen en kon daar door de rode lantaarn overdragen aan ODI en Meeuwen. (Zeeuwse tafeltenniscompetitie) LUCTOR EERSTE KAMPIOEN In de Zeeuwse tafeltenniscompe titie is de eerste beslissing gevallen. Luctor besloot de competitie met een 28 overwinning op PZEM en dat was precies genoeg om het kampioen schap van de tweede klasse te be halen. Een prachtige prestatie van deze club uit Heinkenszand, die vorig jaar voor het eerst aan de compe titie deelnam, toen ongeslagen en zonder een enkel verliespuntje kam pioen van de derde klasse B werd en daarna meteen naar de tweede klas- Se promoveerde. Zij mag dus nu een gooi doen naar het eerste klasser- schap. In de eerste klasse bleef Will van Zoelen fan de kop, want het had met de e'gen reserves weinig moeite (2-8). Be Fair 2 slaagde er niet in zich wat veiliger te stellen, want het kreeg in eigen huis van Spirit een 37 neder laag te slikken. In de derde klasse behaalde MTTC de grootst mogelijke overwinning op VSV 2 (10-0) en werd dus nog niet uitgeschakeld. TYPE-DIPLOMA'S In de St.-Jacobusschool te Goes werd het type-examen afgenomen van 12 kan didaten. Allen zijn geslaagd, n.l. Lien de Koster Trees Verbeek, Kwadendamme. Corrie Parée, Nel Par'ée, Gina Janse, Harry v. d. Linden, 's Heerenhoek. Joop Smolders, Middelburg. Rosa Berting, Vlissingen. Ria v. Strien, west-Souburg. Riet Boonman, 's Heerarenaskerke. Jok? Buysrogge, Truus Walraven, Goes. Bo vendien slaagde voor steno (Groote) Ly- dia de Poorter, Hans-weert. ROTTERDAM 19 maart. Binnen landse granen - officieuze noteringen Per 100 kg. franco Rotterdam. Rode tarwe op vochtconditie tot f 27.35; witte tarwe tot i 28.25. Vocdiergrancn. Zomergierst. vast naar kwalit. f 24.75 f 26.Prima f 26.50; haver, zeer vast. naar kleur en droogte f 23.50 f 24.50. Extra blanke 25.Rogge niet genoteerd. Peulvruchten. Groene urwtcn met "cede vraag tot f 35.50. Schokkers kalm te' f 39.Bruine bonen met weinig handel tot f 47. ROTTERDAM, 19 maart Aanvoer in totaal 1672, vette koeien en os.en 1105, varkens 567. Vete koeien le kw. 2.94-3.2#» 2c kw. 2.70-2.90, 3c kw. 2.54- 2.70, varkens (lev. gew.) le kw. 1.74, 2e kw. 1.72, 3e kw. 1.70. Vette koeien aanvoer even minder, handel vlot, iets hogere prijzen, enkele prima's bo ven notering. Varkens (lev. gew.) aanvoer korter, handel vlug. prijzen hoger, prima's boven notering. Mannheim 236 f-11), Kaub 200 (-10), Trier 187 (-3), Koblenz 221 (-8). Keu len 203 (-12), Ruhrort 421 (-13), Lo- bith 1058 (-20). Nijmegen 842 (-23), Arnhem 845 (-20). Eefde 402 (-21), Deventer 303 (-22), Namen la Plante 168 (-4), Maastricht hoofdsluis 4386 (-1), Borgharen 3971 (-19), Belfeld 1168 (+20), Grave 498 (+16).

de Stem | 1956 | | pagina 7