Spaar het Vehkad^^MÊk Tomatensap Mr. Hans Velu sprak voor de Terneuzense K.A. HULSTER REINAERTFEEST: GEBREK AAN MEDEWERKING Studieclub in Terneuzen hield schilderwedstrijd omaTenxap zo gezond! A!i morgen de^^nte begint... Ja£ Ple Gi Fi Gunstige visie van B. en W. Boeiende le KON. NED. ZWEMBOND KWAM TE BRESKENS BIJEEN 1009 diploma's werden uitgereikt Dreischor is sinds gisteren een Jan Kipstraat rijk VROOM IMIEESiHAXN Verz< in Pai DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 20 MAART 1956 8 MIDDELBURG EN DE GRENSWIJZIGING ing Halsstarriger! over de knie, zegt raadslid Beste produkten naar landelijke prijskamp Neerlands oudste onthulde naambord Vele plannen voor zwembaden MET EEN KANS VAN 1 OP 50 Kijk eens wat ik héb C 160 .Br M Slac\ cn W. van de Zeeuwse hoofdstad hebben zich bezonnen op de door G. S. voorgestelde grenswijzigingen op Walcheren en omdat dit college de mening van de raad vóór 1 april wil weten, ontwierpen B. en W. een ont- werpmening. B. en W, kunnen zich voorstellen, schrijven zij, dat de raad meer om trent deze zaak zou vernemen. Zij schikken echter over niet meer dan een aantal oude, thans niet meer ter zake dienende stukken en de boven genoemde brief en de kaart. Zo is het hun onbekend, of de gemeente in op pervlakte en inwonertal zal toene men. En, indien dit het geval zal zijn, met hoeveel hectares en met hoeveel inwoners. Mede hierdoor is het thans onmogelijk de financiële consequen ties van deze plannen tot grenswijzi ging te overzien. Uit de ontwerp-mening citeren wij het volgende: Onze raad is. na bestudering der stukken en na deze te hebben be sproken, tot de conclusie gekomen, dat de huidige plannen met veel zorg en kennis van zaken zijn ontworpen, zodat aangenomen, dat geen radi cale oplossingen worden nagestreefd een logische herindeling van het eiland is ontstaan. Het verloop der grenzen is steeds zeer onlogisch ge weest en is dit na de herverkaveling nog meer geworden, zodat wijziging dringend noodzakelijk is. Hier zij overigens nadrukkelijk vastgesteld, dat het bovenstaande gunstige oordeel over de thans aan de orde zijnde plannen uitgaat van de huidige situatie. Indien, na de tot standkoming van het Deltaplan, Zee land en met name ook Walcheren en Middelburg een grotere ontwikkeling en groei tegemoetgaan. dan is het zeer goed denkbaar, dat de thans gekozen oplossing niet meer voldoet en dat meer ingrijpende maatregelen zullen moeten worden genomen. Onze stad heeft zich in de laatste jaren het meest uitgebreid in zuid westelijke richting en zal zich stellig nog verder in deze richting ontwik kelen. Dat juist hier de nieuwe grens met de gemeente Koudekerke het dichtst de gebouwde kom nadert, heeft onze raad doen aarzelen, of hier voldoende mogelijkheden voor Mid delburg zijn. Na ampele overweging is onze raad tot de conclusie ge komen, dat de voorgestelde gebieds uitbreiding voorlopig voldoende en dat dus de nieuwe grens aanvaard bar is. De nieuwe grens met de gemeente St.-Laurens snijdt de Noordweg even ten noorden van de samenkomst van de (oude) Noordweg en de (nieuwe) uitvalsweg. Onze raad acht dit punt juist gekozen. Weliswaar is elk punt op deze weg met lintbebouwing tot op zekere hoogte willekeurig, maar het is niet onlogisch, dat op deze ma nier de gehele Noordweg tot de drie sprong tot Middelburg zal behoren, terwijl hier ook ongeveer het punt ligt, waarvan men kan zeggen, dat ten zuiden daarvan de bevolking meer op Middelburg en ten noorden daar van meer op St.-Laurens is georiën teerd. VOOR DE BLOEI VAN WAL CHEREN. Nu vaststaat, aldus de conclusie, dat een wijziging van de gemeentelij ke indeling van Walcheren in ieder geval noodzakelijk is, kan de onrust slechts verdwijnen, wanneer de hui dige plannen zo spoedig mogelijk en zo kracthig mogelijk worden doorge zet. De verwezenlijking hiervan zal stellig de bloei van het gehele eiland ten goede komen. Misschien zou ais datum van ingang kunnen worden aangehouden 1 januari 1958, -zodat de verkiezing van de nieuwe raden on geveer kan samenvallen met de pe riodieke verkiezingen elders in den lande. Jammer dat zo weinig katholieken gehoor hebben gegeven aan de oproep van het bestuur der Katholieke Actie in de parochie Terneuzen. de jaarver gadering bij te wonen in het r.-k Parochiehuis, waar in een uitgebreid overzicht van de secretaris Jos. Dhont de activiteiten van de Katholieke Actie, die toch niet gewend is aan de weg te timmeren, de revue zijn gepasseerd. Dubbel jammer, dat maar weinigen de voordracht hebben be luisterd en de films hebben bekeken van mr. Hans Velu, die onder de titel „Ik zag de jeugd achter het Üzcren gordijn" een navrant beeld gaf van hetgeen de mens onder het communistisch regiem te lijden heeft. In een buitengemeen onderhoudend en vaak uiterst geestig verhaal heeft de heer Velu de toestand in oost- Duitsland geschilderd. Maar. zoals pastoor van Campen in zijn slotwoord zei: „De heer Velu zou geen idealist zijn, wanneer hij niet aan het eind van zijn aangrijpend verhaal de fei ten genoemd had. waaruit blijkt, dat de arbeider vrij wil zijn en dit opge drongen paradijs niet wenst. In de jongste raadsvergadering van welke in deze feesten geen gemeen- Hulst heeft met betrekking tot de na derende Reinaertfeesten een weinig hoopvol geluid geklonken. De heer P. Warnier vroeg of er nu kans op is dat de Reinaertoptocht doorgaat. De raad voteerde enige tijd geleden een bedrag van 1000 gulden teneinde in de handwerkregeling kostuums te doen vervaardigen welke bij die op tocht gebruikt zouden kunnen worden. ,,Komt er nu iets van, of niet?" wilde hij nu weten. Uit het antwoord van wethouder J. Martens bleek dat het er nog niet erg hoopvol uitziet met de Reinaert feesten. Naar hij zei is er een cate gorie van middenstanders in Hulst In café ,.Luctor et Emergo" te Breskens vergaderde de Kon. Ned. Zwembond, onder leiding van zijn voorzitter, ir. J. Geerling uit Sas van Gent. De voorzitter deelde mede, dat het verlopen jaar zowel slecht als goed nieuws had gebracht. tclijk belang ziet en er daarom niet (financieel) aan wil meewerken. De ze mensen profiteren er zelf wel van" zo zei hij, ,,doch weigeren bij te dra gen in de kosten". Daaruit meende de voorzitter, bur gemeester A. L. S. Lockefeer. te mo gen besluiten dat het er niet best voor staat met die optocht. Hij hield daarop een enthousiast pleidooi voor de Reinaertfeesten, wijzend op de enorme voordelen enerzijds en het indirect, langzaam doorwerkend pro fijt dat Hulst ervan heeft steeds meer in de belangstelling te geraken. Hij noemde de Reinaertdagen daartoe het middel'bij uitstek. Daarom be treurde hij het te moeten horen dat niet ieder wil meewerken. De heer Warnier zei het heel wat krasser nog. Hij sprak er zijn ver ontwaardiging over uit en hij zei let terlijk dat men die halsstarrigen dan maar eens over de knie moest leggen om hen een pak voor de broek te geven. WERKZAAM. De heer Verwilghen heette na mens het bestuur de aanwezigen van harte welkom, in het bijzonder de pastoor, de kapelaan en mr. Velu. Spreker wees er op, dat de K. A nu niet zoveel aan de openbare weg timmert, maar dat de K. A. in Ter- neuzen al veel gedaan heeft, wat zal blijken uit het verslag van de secre taris. In zijn overzicht onthulde de se cretaris de activiteiten van de K. A. en daaruit bleek, dat dit niet over één jaar ging. mar over meerdere jaren. In het bijzonder wordt door de K. A. aandacht besteed aan de ker kelijke feesten. Hij memoreerde de H. Missie in september 1952, het eeuwfeest der Kerkelijke Hiërarchie in 1953, de kerkelijke viering van het Mariajaar. met plechtige avond mis, de voordrachten door mej. Miep de Leeuw en anderen, de parochie- bedevaart naar Zuiddorpe, de huwe lijksweek, het bezoek van het beeUd van O. L. Vrouw van Fatima. de in wijding van de nieuwe Mariakapel met het beeld van O. L. Vrouw van de grote terugkeer en de Missieweek. „PAROCHIE DOCUMENT ATIE" De K. A. heeft nu een uitstekende parochiedocumentatie cn zorgt er voor. dat nieuwe katholieke inwo ners van Terneuzen bezocht worden en adressen krijgen van instanties, die zij nodig kunnen hebben. Met trots herinnerde de secretaris aan het fonds tot steun aan de Priester en zijn werk, in Terneuzen begonnen en thans uitgebreid tot over het gehele bisdom. Tenslotte wees de secretaris er op, dat een grote groep leden van de K. A. de kerk schoon houden en dat zij in een overtuigd Christelijk apostolaat de zieken bezoeken cn ben op hoge feestdagen met een verras sing blij maken. Hierna hield, zoals gezegd, mr. Velu zijn boeiend betoog. Er bestaat in Zecuwsch-Vlaanderen óók een studieclub voor schilders. „Van d'Ee tot Hontenisse". De stu dieclub beleefde een hoogdag met de tentoonstelling van de stukken der deelnemers aan de wedstrijd. Een wedstrijd die doel heeft: de liefde voor het vak te bevorderen en het vakmanschap te verbeteren. Er zijn te weinig schilders in de streek, zo vertelde leraar Franssen van de Tech. nische School in Terneuzen. En secre taris Hangoor veronderstelt dat de meeste jongelui meer voelen voor de techniek, voor het bewegende. Een jaar of wat was die studieclub op sterven na dood. Dat is nu sedert ongeveer twee jaar veranderd. Schil- der-leiaar Franssen van de school te Terneuzen weet te animeren en ziet niet tegen veel moeite op. Hij houdt van zijn vak en weet dus zijn leer lingen warm te krijgen. De meeste leden zijn de jongens van de dag. en avondcursus. Voor hem dus het ge makkelijkst te bereiken. Het bestuur (voorzitter de heer de Waard) uit Axel, is actief genoeg maar kan dit alleen maar op een ander terrein zijn. VEEL EN GOED WERK De jury-leden, da heren K. Mulder, C. en W. Wisse uit Goes kregen veel inzendingen en werk van goed gehalte te beoordelen. De opgave was voor de Agroep een kleurtekening op pa. pier met het woord „Sportartikelen". De Bgroep moest een 3 x vergroot kleurontwerp maken van een kiosk, een glazen 6-kantig gebouw waar sportartikelen worden geëtaleerd. Het bordje „sportartikelen" moest er in lakwerk bijgeleverd worden. De C groep had bovendien nog de opgave een decoratie wandversiering te ma ken, maar dit mocht geen reclame zijn. De voorzitter van de jury was de heer W. Wisse, oud-leerling van Terneuzcns T.S. en leraar aan de Technische School in Goes en lid van de C(entrale) C(lub) L(eiding). Hij noemde deze beoordeling een aangename taak, mede omdat hij voorzag dat er nu een betere samen werking met Goes en Bergen op Zoom tot stand zou komen. Bovendien con stateerde hij dat Terneuzen met 103 inzendingen een record sloeg. Vooral de decoraties oogstten de bewonde ring van jury en toeschouwers. DE UITSLAG Na veel wikken en wegen werd de uitslag bekend gemaakt. Voor de A groep ging de eerste prijs naar J. Strobbe uit Rapenburg (waardebon en diploma van de C.C.L.; 2 W. Wisse, Terneuzen: 3 T. de Witte, Westdorpe. Bgroep: 1 W. Wisse, Terneuzen: 2 A. de Drie, Biervliet; 3 T. de Witte, Westdorpe. Cgroep: 1 A. Bruijns. Sluiskil (,,Ribbens"-wisselbeker)2 G. de Caluwé. Koewacht: 3 J. Brugge- man, Terneuzen Voor de aspiranten waren nog een 3-tal prijzen beschikbaar; daaruit kreeg T. de Witte uit Westdorpe een prijs voor het mooiste bord in de A groep, H. Wöginger voor dat in ds Bgroep en P. Hennekij uit Water- landkerkje voor de mooiste kleurte kening. De inzendingen van de win naars gaan dus naar Rotterdam om aan de landelijke wedstrijd mee te doen. Een feestelijk vlaggend Dreischor heeft maandag de verjaardag van de oudste mannelijke inwoner in Neder land, de heer Jan Kip, gevierd, die zondag 105 jaar is geworden. Na een defilee van de schoolkinderen en alle Dreischorse verenigingen, waaronder de voltallige Schouwse ruiterij, wer den namens de dorpsgemeenschap een speciaal vervaardigde leunstoel en een radiotoestel aangeboden. Na een toespraak van burgemeester A. H. Vermeulen, begaf de 105-jarige zich in een druilerige regen naar de ring bij de kerk. Hier las de burge meester een besluit van de gemeente raad voor, waarbij een nieuwe straat in Dreischor genoemd zal worden Jan Kipstraat. Onder de vrolijke muziek van de dorpsfanfare onthulde de heer Kip het naambordje. Nog was het feest niet voorbij, want in het bij de rand van alle groen ontluisterde dorp plantte de jarige de eerste van een vijftigtal bomen, waarbij het Zeeuwse volkslied ten gehore gebracht werd. De tweede boom in Dreischor werd geplant door de 95-jarige Leen Hey- boer. De gehele» dag bleef het feest in het dorp. met volksspelen, een lampionoptocht en een kampvuur. Uit Zierikzee was een autobus geko men met een veertigtal personen, allen, boven de 80. De zusters van het Rode Kruis boden een kist sigaren aan, die de jarige nog best smaken. OP IEDERE ROL VERKADE BESCHUIT EN OP ALLE VERKADE KOEKEN BON VOOR KIN KWARTETPLAATÜ Het slecht nieuws was het afkeuren van het zwembad te Terneuzen. Dit gebeurde op een ongelegen tijdstip, waardoor de zwemsportver. ,.De Schelde" in ernstige moeilijkheden kwam. Gelukkig heeft Terneuzen plan_ nen voor een nieuw bad, doch wan neer? Goed nieuws was. dat Sluis nu ook een zwembad heeft met een 25 m. baan. In Aardenburg, waar nu al enkele jaren een zwembad is overweetg men toe te treden tot de zwembond. Be sloten werd dan ook Aardenburg met kracht te steunen en er het komende seizoen een propaganda-middag te beleggen. Middelburg kreeg de beschikking over een uitstekend zwembad. De af deling ,.Luctor" werd gelukgewenst met de totstandkoming van dit bad. Plannen voor zwembaden zijn er in Zeeland vele. De voorzitter wekte de afdelingen op, deze plannen waar mogelijk te steunen. Plannen zijn er te IJzendijke, Oostburg en Goes, waar vorig jaar een uitstekende wedstrijd werd geor ganiseerd met de zwemploeg van Stender. Ook Brouwershaven en Zie rikzee overwegen een zwembad. Als al deze plannen werkelijkheid zijn ge worden zal dit zeer zeker de volks gezondheid van Zeeland ten goede ko men. In het afgelopen jaar konden er 1009 zwemdiploma's worden uitge reikt. De komst van een bondstrainer naar Zeeland was van grote propa gandistische waarde. Jammer, dat de heer Peute te kort in Zeeland was om suksessen te kunnen boeken. Thans zal zijn streven er niet voor namelijk op gericht zijn zwemmers te trainen, doch kader te vormen, dat het trainen geleerd kan worden. Wat betreft het waterpolo was de voorzitter optimistisch. Het team van de Bruinvis te Sas van Gent is er in geslaagd kampioen te worden van de 3e kl. en promoveerde naar de 2de klasse. Hij sprak de wens uit, dat het team in deze klasse menige overwin ning zou mogen boeken. Dat dit voor Sas van Gent wel moei lijkheden mee brengt is te begrijpen daar er verre reizen gemaakt moe ten worden voor de uitwedstrijden. Er is echter een bevredigende oplossing in de maak. Financiëel zal dit een offer van f 80.tot f 90.vragen. Uitvoerig stond de voorzitter stil bij het gebrek aan administratief on derlegde mensen, die de tijd willen besteden aan de administratieve rompslomp bij de vele wedstrijden. Ook is er nog steeds gebrek aan offi cials en tijdopnemers. Na dit openingswoord volgde een korte pauze. JAARVERSLAGEN. Hierna werd in vlot tempo de agen da afgewerkt. Het jaarverslag van de secretaris werd na enkele opmerkingen aan vaard. Hieruit bleek o.m., dat er 3 afdelingen in oprichting zijn, nl. Axel, Aardenburg en Goes. Vorig jaar wer den er 1009 diploma's uitgereikt. Hiervan kwamen er 15 te Sluis, 72 te Aardenburg, 108 te Breskens, 162 te Souburg, 185 te Sas van Gent, 232 te Vlissingen en 235 te Middelburg. Het financiëel verslag over 1955 gaf een batig saldo te zien van f 180.24 met aan in en uitgaven een bedrag van f 259.33. Dhr. de Vriend uit Sas van Gent vond het niet nodig, dat de kring een grote kas heeft en stelde voor het geld voor de trainer terug te storten in de verenigingskassen. Dit voorstel werd niet gesteund, daar de mening was, dat het bestuur toch ook een financiële armslag moet hebben om zijn werkzaamheden naar behoren te kunnen vervullen. Het ver slag van de Technische Commissie werd aangehouden tot de volgende vergadering. De aftredende bestuursleden, de he ren ir. J. Geerting, voorzitter, J. Jongman, lid, en P. Stabber, secre taris-penningmeester werden bij ac clamatie herkozen. In de technische commissie werden, na stemming, ge kozen, mevrouw Geerting en de he ren P. A. Bouwense en J. Wage naar. In de kascommissie werden aangewezen de afd. Souburg en Sluis. De bescheiden en gelden van de pen ningmeester, de heer P. Stabber wer den gecontroleerd en in orde bevon den. Naar de bondsvergadering te Utrecht werden als afgevaardigden aangewezen ir. J. Geerling en P. Slab ber. De kringcontributie werd nader vastgesteld op f 0.25 voor ouderen, f 0.15 voor de jongeren en f 5.per polo-team. WEDSTRIJDPROGRAMMA Verder werd het wedstrijdprogram ma geregeld. De 3 zwemcompctitie- wedstrijden zullen gehouden worden te Sas van Gent, Breskens en Middel burg. Aardenburg krijgt een propa- gandamiddag. Sas van Gent, de polo- wed strijd com petitie en Sluis en Sou burg zullen de kampioenschappen or ganiseren voor senioren en junioren. Vervolgens zijn er de traditionele wedstrijden als Scheldebekerwedstrijd en Havenwedstrijd etc. kunt U twee Ford» Coruui. ad 6.795 - Novak Televisie- apparaten ad 1.199. vier radéo-grammofooneombinatiea ad 395.— en 472 andere priizen, ter totale waarde van ruim 32.000 winnen in een loteni van twee series van elk 12.000 loten van tlechu 5,_ i.b.v. de restauratie en uitbreiding van de ingestorte St. Jozefkerk te Tilburg. De trekking der tweede serie heelt plaata op 28 maart 1956 voor de Notaris Mr E. van Spaeodonck te Tilburg. Bcsteliingswi|Zem per giro IU051 t.n.v R K Kerkbestuur der Parochie van de H. Jozel te Tilburg, prr Bank van Mierlo en Zo N V. Kantoor Tilburg (giro 294099met vermelding van bestem ming. per telefoon K 4250 24629 nut» mdrns kantooruren, per pcstwisscl ol brief aan postbus 59 te Tilburg Toezending onder rembours is desgewenst mogeliik. Goedgekeurd bu Beschikking van de Minister van Justitie d d 22 september 1955, 2e Aid. No. L-O. 550/062. Ik vind HERO Tomatensap het lékkerste wit er bestaat Grote mensen drinken het óók, maar voor kinderen ts het reuze-goed daarom krijg ik het geregeld 1 Oom dokter zegtde zomer in een flesje, het héle jaar door Met HERO TOMATENSAP be- wijst U een weldaad aan het |onge, groeiende lichaam van Uw kind. HERO bereidt het zó, dat de volle rijkdom aan vitaminen C behouden blijft I Een NIEUWE goede gewoonte óók voor Uw kind! In practlscha flesjes ven 0,2 I. Overal verkrijgbaar. gaan met de bloemknoppen ook de kleerkasten open voor de voorjaarsinspectie. U ziet het al: het mankeert Uw kleine meid nog net aan iets nieuws en iets vlots voor de lente en de Paasdagen. Wat er ook nodig is: Wot zegt U van deze com- binatie? Een vlot en prettig rokje van sterk Tinneroy, be kroond door een bijzondei aardig toppertje van prime Arraché met leuke knoopgor- nering. O 95 Rokje m. 70 Toppertje m. 60 2475 2 Nylon met noppen! De sterke stof met het steeds geliefde en fleurige dessin. De zwie rige etagerok stoot Uw kleine zeker goed 4 m. 45 1 3 Een drievoudig succes! Blazer# overgooier en blouse. Van reltine is de blazer (soepel en sterk) van tinon de overgooier (zwierig en vlot! en van sterke cloqué nylon de blouse. Een combi natie die U complimentjes zal bezorgen. 4 A75 Blazer m. 50 Overgooier m 60 795 blouse m. 50 39s Poplin is Sterk en sierlijk. Dit jurkje bewijst het weer vol komen Een vrolijke ruitgar- nering oan kraagje, ceintuur en rok geeft dit leuke jurkje een extra jeugdig 995 accent m. 60 Alle artikelen in vele frisse kleuren en mei kleine stijging per maat BREDA BERGEN OP ZOOM Een kinderjurkje dat hoost een japon is. Zó elegant en zó chic liep Uw „petite dame" er nog niet bij Gemaakt van nylon met een zeer fraai sfreepdessm En bedenk ge makkelijk in de was 4 775 m 60 liet jaa: school" w; met de tra jaar begon het versla de nieuwe Aan de ai de directeu verbonden bedroeg eit 437 teger. 160 gctuigstl Van de 167 opgeleit 115 voor I tricien, 37 t der. 20 voc landbouwhe selen. Uit Goes de rest kon In de raad! werd een vi vereniging ren om su! en W. afgeu eussie ontst de Alg. Ver organisatie Grintweg o meter van te nemen e kening van schieden. kennisgevin De geme voorlopig vs slot van dienst en 372.659.64 De verorfl waren werdj aan de than de warenwel de ULO te v. Stee een t gestaan van cor werd e| op het indu ter zijn mos Bij de rot I heer de Koi I de Molenpol' I de politie-vei I genomen om I voor het stoi® dergelijke br gaan. De bra maal in moe de, in de n wen, zag Lij Verdér vro reeds stapper scholing van het visserijb plan. De he dat pogingen industrieën door omschs voorzitter w en ander wc worden. De in de Molen] steld door di bedoeling is de aanleg te Twee paai de sleperbc zijn maanda, in het graclr dijk terechtg het optreden konden de er één zichzi werken, na koude water het droge wc was geladen uiteraard in Verzekering post. Teneinde manoeuvreert te van de Be staande booj Door de gla< waarbij het De stoffelij. juffrouw Jopi Hopmans uit noodlottig oi Frankrijk op leven kwamei Reeds zaterd overschotten naar Nederla Groot was families van kenden hebb zowel in als Het stoffeli Klijs stond Franciscus in werd o vergel I kerk, waar c van requiem I werd gedrag* plaatselijke r voorafgegaan van de Boer| eniging. Van gedurende hi Pastoor G. Mis op, waar door de kape slag. Pastoor! absoute, waa laatste groet A

de Stem | 1956 | | pagina 6