iagUaü Pe j&lem ECHTPAAR IN HET VUUR OMGEKOMEN Duizenden meisjes in Frankrijk verdwenen GESTOLEN GOED Vitamine Bij brand in Amsterdam: Operaties na de dood door kerk toelaatbaar? AT EEN ONDERLIJKE ERELD RadkT) Meningen en Commentaren Kilo's slanker BonKorets De échte shagroker geniet hei meest van D-E ZILVER-SHAG! Inéén nacht DINSDAG 20 MAART 1956 MASSA-BEDROG VERDEELDHEID OVER EURATOM DE Assemblee van de KSG heeft geen resolutie aangenomen ten gunste van de spoedige totstand koming van een Europese Gemeen schap voor Atoomenergie. Op dit punt konden de gedelegeerden te Brussel het onderling niet eens worden. K.S.G. NAM INITIATIEF DE buitengewone zitting van de DRS. H. LOEVENDIE SECRETARIS Louis Bromfield overleden Staking in Finland ten eindei Handel in blanke slavinnen Uitspraak van Paus gevraagd LUCHTLIIN NAAR TOKIO OVER DE NOORDPOOL TELEVISIEPROGRAMMA'S Sun halm Wenende Madonna geen mirakel dour Clarence Burlington Kei/and TWEEDE BLAD QP 9 maart 1953 werd te Moskou het stoffelijk overschot van Maarschalk Stalin bijgezet. Drie mannen hielden er een redevoering bij. Malenkov huldigde Stalin (vol gens het verslag van „De Waar heid") als de diepste denker van deze eeuw, als een man die zi.in le ven gaf voor de bevrijding van de arbeidersklasse. „De daden van Sta lin zullen eeuwig leven. Onze Parti.i en de gehele mensheid hebben een groot verlies geleden". Vervolgens sprak Beria. die het had over „de onverbrekelijke eenheid van het gpzin der Sovjet-volkeren", maar die een paar maanden later de ko gel kreeg van de kameraden, waar mede hij zo Onverbrekelijk één was. En tenslotte kwam Molotov aan het woord, die verklaarde: „V/ij zullen ons altijd herinneren wat Stalin ons leerde, omdat wij trouwe en ware leerlingen van Stalin willen zijn". Nu, drie; jaren later, weten we, welk een monsterlijke som van hui chelarij hier ten beste werd gege ven. Men was de despoot en massa moordenaar Stalin meer dan moe. Malenkov en Molotov en nog een heleboel meer van „die trouwe leer lingen van Stalin" die hun dank baarheid en droefheid stonden te veinzen, waren in hun hart hele maal opgelucht, omdat ze nu hun leven een beetje meer zeker wa ren. Het volk echter werd opge commandeerd om aan de „diepste denker van deze eeuw" een mas saal huldebetoon te brengen. Het was een massaal bedrog, sluitstuk, van het bedrog, dat al dertig jaren lang was gepleegd. En nu wordt dit volk dan langzamerhand met de waarheid o nee, niet met een hoofdletter!) geconfronteerd. In Stalins geboorteland „neemt" men het niet onmiddellijk, doch de pro paganda-masseurs verstaan hun zaak en spoedig zal het denken van het hele volk wel gemodelleerd worden volgens de nieuwe „waar heid". De Rus, nu al sinds eeuwen gewend aan tyrannie in een of an dere vorm. is daar blijkbaar ont vankelijk voor. Het meest afstotelijke in deze historie is echter, dat de commu nistische leiders in andere landen, ook die in het vrije Westen, de vol- te-face braaf meemaken. Ze hebben Stalin bejubeld, toen dit partij voor schrift was. Ze zullen hem nu vol gens de door Moskou voorgeschre ven étapes ook gaan verguizen. Zo verandert er in het wezen van het communisme niets. De knechtschap van het denken blijft onverminderd. Het gevaar wordt nog groter, omdat het zich zo veel vriendelijker weet te camoufleren. De lieden, die thans zo dapper de gestorven leider verguizen, waren tijdens zijn leven zijn slaafse die naren. Kan men van, dergelijke ka rakters iets goeds verwachten? De tegenstellingen over Eura tom liepen over het uitsluitend vreedzaam of tevens militair ge bruik der kernenergie en openbaar den ook verschillen in zienswijze tussen de socialisten enerzijds en de christen-democraten en libera len anderzijds. De socialistische voorkeur gaat uit naar een centraal Europees or gaan met verregaande bevoegdhe den o.m. een uitsluitend eigendoms recht op veredeld uranium, en ligt in de lijn van de supranationale vormgeving, welke J. Monnet heeft bepleit en waarvoor deze een Euro pees comité in het leven riep, be staande uit parlementariërs en uit leiders van de arbeidersbewegin gen. De andere fracties ook de Nederlandse socialisten willen voorzichtiger te werk gaan met het supranationalisme na de misluk king van de Europese Defensie-Ge meenschap. Dit geldt dan tevens voor de instelling van de gemeen schappelijke Europese markt. De gang van zaken in de KSG- Assemblee heeft aldus slechts ge deeltelijk beantwoord aan de be doelingen van de Belgische minis ter Spaak, die, hoewel socialist, ook grote voorzichtigheid met de vorm geving der nieuwe Europese instel lingen betracht wilde zien. Spaak wil ook de Euratom af hankelijk maken van de totstand koming der gemeenschappelijke markt, zulks in tegenstelling met de Franse zienswijze. Men mag in tussen wel zeggen, dat in de KSG Assemblee van Brussel de opvattin gen van Spaak over die van Monnet goeddeels hebben gezegevierd. Assemblee der Kolen- en Staal- Gemeenschap te Brussel heeft, zo als mocht worden verwacht, aan het slot van de beraadslagingen een resolutie opgeleverd ten gunste van een Europese gemeenschappelijke markt en van een Europese tolunie. Hiermee heeft de KSG-Assem- blee positief bijgedragen tot het weer op gang brengen van de Euro pese integratie en tegelijk gevolg gegeven aan een verzoek van de Belgische minister Spaak, in de aanvang van de zitting geuit, om het streven van het ministersco mité van Messina naar de econo mische samenwerking van Europa te steunen en niet bij voorbaat door het voorstaan van afwijkende denkbeelden in gevaar te brengen. De commissie uit de groep van Messina, waarvan Spaak voorzitter is, zal eind april pas haar rapporten uitbrengen, waarna de regeringen der KSG-landen zich hierover kun nen beraden en de KSG-Assemblee in een nieuwe zitting in mei gele genheid krijgt zich nader uit te spreken. Deresolutie van Brussel is een voorlopig resultaat, dat het stre ven naar een Europese economische unie bevestigt, maar nog geen be slissing inhoudt ten aanzien van de werkelijke totstandkoming er van. Zullen alle regeringen der KSG- landen tot een traetaat willen toe treden, dat deze eens en voor goed aan een Europese eenheidsmarkt bindt? De eerstvolgende maanden zullen het moeten aantonen en de naastkomende zitting der KSG- Assemblee zou wel eens opnieuw beslissend kunnen zijn voor het lukken of mislukken der Europese eenwording uit eigen vrije wil. Werkelijke elegance uit zich j door eenvoud. Het is echter niet j eenvoudig deze wetenschap toe I te passen. V.J Curatorium. r.-k. Leergangen Het Curatorium van de r.-k. Leer gangen te Tilburg heeft besloten aan mr. B. J. M. van Spaendonck. die van af 25 juli 1919 secretaris van Cura toren was het door hem gevraagde ontslag eervol te verlenen. Het Cura torium heeft tot opvolger van mr. van Spaendonck benoemd drs. H. Loe- vendie. Bij een felle brand, die maandagochtend in de Tweede Nassaustraat te Amsterdam- West op drie étages van een woonhuis heeft gewoed, is een echtpaar omgekomen. Om streeks vier uur brak brand uit op de eerste étage aan de voorzijde, bewoond door de 59- jarige heer J. van Boven en zijn 63-jarige echtgenote mevr. G. van Boven-Mullens, die beiden in het circusvak werkzaam waren. Twee uur later zijn de totaal ver koolde lijken van beide mensen naar het ziekenhuis overgebracht. Drie etages en de zolder waren toen uit gebrand en vijf gezinnen hadden geen dak meer boven het hoofd. Deze men sen waren er te nauwernood is ge slaagd het snel om zich heen grijpen de vuur te ontvluchten. Wegens be paalde omstandigheden en geruchten stelt de justitie een uitgebreid onder zoek in. Een voorbijganger ontdekte de naar buiten slaande vlammen en alarmeer de ogenblikkelijk de bewoners en de brandweer. Ongekend snel had het vuur zich tot de tweede etage uitge breid en de bewoners van de voor- en achterwoningen konden slechts gekleed in nachtgewaad langs de brandtrap naar buiten vluchten. ,,Ik hoorde het geroep: brand, brand", zo vertelde de heer G. van der Vecht, die aan de achterzijde op de derde etage woont. ,,Ik sprong op om mijn jas te halen, doch ik kon de gang al niet meer bereiken. Ik ging terug om mijn vrouw te redden, doch zij was met het kind reeds voor het vuur en de rook gevlucht". De man slaagde er nog in een map papieren te grijpen, maar moest toen de woning ijlings langs de brandtrap verlaten. ,,Ik heb niets meer kunnen redden", zo verzuchtte hij in de wo ning van de overburen, waar hij en zijn vrouw met de kleine peuter wa ren opgenomen. Ook de andere be woners hadden vrijwel nietg van hun bezittingen kunnen redden. Aanvankelijk werd verondersteld, dat de brand was ontstaan door een omgevallen petroleumtoestel. Dit blijkt echter niet juist te zijn. Uit het politie-onderzoek is gebleken, dat in de kamer waar de brand begon, een haard stond, zonder asbest of andere beschermende onderplaat. Ook zou de schoorsteen, zo heeft een zoon van het echtpaar medegedeeld, niet goed getrokken hebben. De haard was volledig uitgebrand. Het is ech ter een dermate grote ravage in de kamer, dat het de vraag is of men er nog in zal slagen de oorzaak van de brand vast te stellen. (Advertenties) Waarom de last van ongezonde (en vaak lelijke) dikte nog langet met u meedragen? BonKorets geven u ip enkele weken weer uw jeugdig slank figuur. BonKorets werken volgens het principe van dehydratie - veilig en snel. Opgehoopt vel smelt weg, loom heid en verstopping maken plaats voor een opgewekt en monter gevoel - veroverend» charme straalt van u at - u ia een ander mens. Begin een nieuw leven, begin no| vandaag met BonKorets, I. 3.30 per flacon VI*MA6illNSSDKA6Mt In Columbus, in de Amerikaanse staat Ohio, is zondag op 59-jarige leeftijd overleden de Amerikaanse schrijver Louis Bromfield. Bromfield werkte de gehele dag op zijn boerderij en schreef alleen in de avonduren. Zijn bekendste werken zijn ,.The rains came", ,,The Strange Case of mrs. Annie Spragge" en Early Autumn". Met dit laatste boek won hij in 1926 de Pulitzerprijs. Na landbouw te hebben gestudeerd in Cornell en aan de universiteit van Columbia, deed Bromfield tijdens de eerste wereldoorlog dienst als chauf feur van een ambulance in het Fran se leger. Na de oorlog ging hij in de journalistiek en werkte onder andere enige tijd in Hollywood als „script writer". De algemene staking in Finland is teneinde. Dinsdagmorgen zal het werk worden hervat. Werkgevers en werk nemers kwamen maandagmorgen vroeg tot een vergelijk over een ar- bitragevoorstel van de regering. De staking heeft 18 dagen geduurd. Het Franse katholieke dagblad ,,La Croix" heeft een ernstige waarschu wing gericht tot alle Fran$aises tegen de steeds meer om zich heen grij-i pende vrouwenhandel in Frankrijk. Het blad bericht, dat afleen vorig jaar in Frankrijk 15.000 meisjes en jonge vrouwen spoorloos zijn verdwe nen. De meesten van haar werden weggevoerd door vrouwenhandelaars naar noord-Afrika, het Nabije Oosten of naar zuid-Amerika. Volgens mededelingen van de po litie werkt reeds enige tijd een zeer goed georganiseerde bende van vrou wenhandelaars in Frankrijk, waarvan de agenten dag en nacht op jacht zijn. De politie is het nog niet gelukt deze moderne slavenhandelaars het werk te beletten. In verband met het onderzoek is in het parlement de staat gevraagd welke maatregelen men denkt te ne men om de vrouwenhandel de kop in (Advertenties) Radio Vaticana heeft een discussie georganiseerd over de morele en ju ridische aspecten van de edelmoedige daad, waarmee dr. Carlo Gnocchi op zijn sterfbed het hoornvlies van zijn ogen aan oorlogsverminkten heeft ver-, maakt. Vooraanstaande geleerden uit Rome hebben er aan deelgenomen. Nadat de technische aspecten van het afstaan van de hoornvliezen na de dood waren besproken mede in verband met het feit, dat de Italiaanse wet operaties op lijken verbiedt, wanneer een der gelijke operatie geen wetenschappelijk doel dient, is de ethische kant be sproken door pater H. Lio. Deze verklaarde, dat de mens geen absolute zeggenschap heeft over zijn lichaam, maar slechts gebruiksrecht. Hij wees erop, dat het afstaan van een gedeelte van het lichaam tijdens het leven volgens sommige moralisten verboden is, terwijl dit na de dood toelaatbaar wordt geacht. In het geval als van Don Gnocchi zijn alle moralisten het over de toe laatbaarheid eens. In verband ver der met de kwestie Gnocchi, die in Italië veel stof heeft doen opwaaien, verneemt het KNP. dat een verzoek aan de H. Vader zal worden inge diend om een uitspraak in deze kwes tie te verkrijgen. te drukken. De MRP-afgevaardigde Francine Lefèbre stelde vast, dat naar zij had gehoord de verblijfplaats van velen van deze vrouwen aan de politie bekend is, doch dat deze des ondanks niets doet ter bevrijding. La Croix bericht uitvoerig over de trucs, die de vrouwenjagers aanwen den. Het blad waarschuwt vooral voor de zogenaamde kleine annonces, die posities bij onbekende ondernemingen aanbieden. In deze annonces worden van de sollicitanten geen bijzondere kennis of diploma's verlangd, slechts een aardig voorkomen. La Croix wijst verder op talrijke gevallen van direc te ontvoering op klaarlichte dag. waarbij zogenaamde hulpbehoevende oud« vrouwen een grote rol spelen. Andere methodes worden weer toe gepast bij meisjes, die een arbeids bureau of ziekenhuis verlaten en dan door een waardige oude heer of dame worden aangesproken en die hun met een sympathiek gebaar hulp aanbie den. Bekende trucs zijn voorts, dat op dansavonden een knappe charmeur zijn partnerin een sigaret aanbiedt, welke een verdovingsmiddel bevat. Een zeer geliefd middel is ook het schijnhuwelijk. Agenten van de vrou wenhandelaren huwen met valse pa pieren binnen enkele maanden ver schillende keren. Dit huwelijk geeft hun het recht hun vrouw overal mee naar toe te nemen. De huwelijksreis eindigt dan ergens in een obscuur huis in noord-Afrika of elders. KLAP Een kleine vrouwelijke politie agent in het centrum van Londen zag een man, die al lerlei voorbijgangers lastig viel. Ze trachtte hem tot be tere gedachten te brengen. „Om u moet ik hartelijk lachen," zei de man en hij gaf de dame-in-uniform een klap op haar neus. Achteraf gezien had hij dit beter niet kunnen doen. Want de juffrouw kende toevallig judo en hij zweefde dus binnen korte tijd her haal de malen over het asfalt De juffrouw bleef hem net zo lang in allerlei grepen houden tot er een mannelijke collega te hulp kwam, die de onver laat mee naar het bureau nam. De man verklaarde geweldig veel spijt te hebben van zijn gedrag. Val Twee splinternieuwe auto's van het model 1956 vielen opeens van de bovenste verdieping van een mo derne parkeerplaats in Philadelphia. De auto's gaan daar via een lift om- hoog en omlaag, zodat op een veel beperktere ruimte veel meer wagens kunnen worden bewaard. Die lift kwam er in dit geval echter niet aan te pas. De auto's kwakten ge woon naar beneden en vielen daar aan pulver. Even tevoren had men twee kleine jongetjes bezig gezien op de bovenste verdieping. Men dacht toen (ten onrechte) dat ze bezig waren met een braaf spelletje. De Scandinavische luchtvaartmaat schappij SAS is van plan een nieuwe luchtlijn van Kopenhagen naar Tokio via de Noordpool in te stellen. De SAS hoopt tevens binnen twee maan den een nieuwe dienst naar Moskou te openen, waardoor passagiers uit het verre oosten regelx'echt met één vliegtuig naar Moskou zullen kunnen reizen. Grapje kers werd gestolen bij de Cherche Midi gevangenisOmstanders ver klaarden, dat ze drie bij uitstek vrolijke mannen in de wagen za gen kruipen. Kop Om zijn lezers niet in de war te brengen over de verloving van Mar garet Truman, heeft een Amerikaans dagblad het nieuws onder de kop „Onze Margaret verloofd" gepubli ceerd. De mensen zouden anders kunnen denken, dat het over prinses Margaret van Engeland zou gaan. Studenten Men is nooit te oud om te leren. De universiteit van Massachusetts heeft de maxi mum-leeftijd voor studenten pas geleden verhoogd. Men sen tot 65 jaar mogen nu nog aan de studies beginnen. Beroep Het spelen van schoonheidskonin gin schijnt zo'n beetje een beroep te worden. Juffrouw Dorothy Stei- ner uit New York met name, die pas twintig jaar is, heeft al de titels Miss Florida-citroenen, Miss Gla diool, Miss Dixie-muziek en Miss Wielrijdster op zak. Breuk Een 81-jarige man uit Bognor Re- gis in het Engelse graafschap Sus sex, die vier jaar blind was, heeft zijn gezichtsvermogen herkregen dank zij het breken van zijn heup been. In het ziekenhuis waar hij voor de breuk werd behandeld, constateerde men, dat zijn gezichts vermogen door een operatie kon worden hersteld. Er komen zo weinig mensen kij ken naar een creatie van Orson Welles (die waarzegger speelt in een nachtclub te Las Vegas), dat het hem reeds tot het volgende wrange grapje heeft verleid: „Uk ben film producer, regisseur, schrijver, acteur en waarzegger. Is het niet een beetje onredelijk, dat er zoveel van mij aanwezig is en zo "weinig van u?" Auto De politiewagens zijn in het nieuws de laatste tijd. Nu komt er weer iets uit Parijs. Daar heeft de politie de hulp van het publiek moeten inroepen om een celwagen op te sporen, die door grappema- ■Wie eenmaal van D-E Zilver-Shag heeft genoten, blijft trouw aan deze superieure shag. Allicht! Want in D-E Zilver-Shag gaat het fijnste van Virginia's gouden oogst samen met het beste Nederlandse vakmanschap. Niet voor niets is kwaliteit al langer dan twee eeuwen traditie bij Douwe Egberts. Probeer D-E Zilver- Shag en ook U zegt voortaan: 17# WOENSDAG, 21 MAART 1956 HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. 8,00 Nws. 8.18 De Ontbijtclub 8,50 V.d. huisvr, 9,00 Gym. 9,10 Gram. 9.35 Waterst. 9,40 Gram. VPRO: 10,00 Schoolradio VARA: 10,20 V.d. huisvr. 11,00 Dansork. en sol. 12,00 Accordeonork. 12,30 Land- en tuin- b.meded. 12,33 V.h, platteland 12,38 Lich te muz. 13,00 Nws. 13,15 Tentoonstel lingsagenda 13.18 Orgelspel 13,45 Me dische kron. 13.55 Gram. 14,30 V.d. jeugd 16,00 V.d. zieken 16,30 Kamerork. en koor 17,05 Gram. 17,15 Dansmuz. 17,50 Rege- ringsuitz.: Rijksdelen Overzee: Een jour nalist ziet Nieuw-Guinea door Mr. Dr. H. J. Roethof. 18.00 Nws. en comm. 18,20 Sport 18,25 Lichte muz. 18,45 Sport 19,00 V.d. jeugd 19,10 Joods progr. VPRO: 19,30 V.d. jeugd VARA: 20,00 Nws. 20,05 Tussen de regels door 20.15 Leert uw landgenoten kennen 20,40 Salomo en Asjmadai hoorsp. 21,20 Promenade-ork. en sol. 22,15 Tussen mens en nevelvlek, caus. 22,30 Pianorecital 23,00 Nws. 23,15 Soc. nws. in Esperanto 23,20 Hammond orgelspel 23.40-24,00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. NCRV: 7,00 Nws. en SOS-ber. 7,10 Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de dag 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 9,00 V.d. zieken 9,25 V.d. vrouw 9,35 Concertork. en solist 10,05 Zang en piano 10,30 Morgendienst 11,00 Gram. 11,10 Laatste wagon, hoorsp. 12,30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12,53 Gram. en act. 13.00 Nws. 13,15 Me- tropole ork. 13,45 Gram. 15,00 Jeugdork. 15,45 Gram. 16.00 V.d. jeugd 17,20 Gram. 17.40 Koersen 17,45 Orgelspel 18,15 Ka- mermuz. 18,45 Spectrum van het Chr. organisatie- en verenigingsleven 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Volksliederen 19.30 Buitenl.overz. 19,50 Gram. 20.00 Ra diokrant 20,2o Kamerork. en solist 21,15 Lijdensoverdenking 21.45 Samenzang 22,15 Muz. caus. 22,45 Avondoverdenking 23,00 Nws. 23.15-24,00 Gram. BRUSSEL, 324 m12,00 Amus.ork. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14,00 Schoolradio 16,00 Koer sen 16.02 Gram. 16,15 Omr.ork. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17,50 De boekenmarkt 18,00 Pianorecital 18,30 V.d. sold. 19,00 Nws 19.40 Omr.koor 20,00 Hoorsp. 21,00 Gram. 21.15 Omr.ork. en solist 22,00 Nws. 22,15 Hedendaagse Belgische muz. 2?.55-23,00 Nieuws. BRUSSEL 484 m. 12,00 Gevar.muz. 13,00 Nws. 13,15 Gram. 14,15 Omr.ork. 15.00 Gram. 15,45 Omr.koor 16.05 Lichte muz, 17,00 Nws. 17,15 Gram. 19,30 Nws. 20,00 Moderne muz. 21,35 Muz. uit de Congo 22,00 Nws. 22,15 Vrije tijd 22,55 Nieuws. NCRV: (7,00-17.30 V.d. kind. FRANS- EELG.: 19,00 Caus. 19,30 V.d. kind. 20,00 Act. 20,15 Journ. 20.40 Film; Le Musée du Cinéma: Wereldnws. VLAAMS BELG. 17.00 V.d. kleuters 17,20 V.d. jeugd 17.40 Films 19,31 Nws. 20,00 TV-film 20,30 Variétéprogr. 22,00 Nws. (Advertentie) Uw handen gaaf en zacht Vraag Uw Apotheker of Drogist Een wetenschappelijk onderzoek heeft aangetoond, dat het wonder van de wenende Madonna te Newcastle in noord-oost-Engeland geheel en al na-i tuurlijk verklaarbaar is. Het gipsen reliefbeeld, dat O. L. Vrouw met het Kind Jezus op haar arm voorstelt, hing tegen de muur. In oktober van het vorig jaar zou het linkeroog van de beeltenis tranen heb ben geschreid. Druppeltjes water vie len gedurende een half uur uit het linkeroog, ofschoon de beeltenis voor de rest droog aanvoelde. Bij onder zoek bleek nu, dat de beeltenis aan de voorkant was geverfd en gever nist, de achterkant hing tegen een onbehangen muur, die zeer vochtig was. Door het vochtige weer zoog het gips vocht uit de muur op. Aan de voorkant vertoonde het linker ooglid enkele kleine gaatjes, zodat bij over verzadiging van het gips het water aan de voorkant via het linkeroog naar buiten kwam. hij met zijn fretoogjes snel de om geving in zich op. Sherry, wier nieuwsgierigheid ge wekt was. bleef talmen om hem gade te slaan. Hij drentelde met voorge wende onverschilligheid van de ene toonbank naar de andere. Mijnheer Newsome kwam uit zijn kantoor en liet zijn blik over de afdeling gaan, en terwijl hij dit deed keerde Mixis hem zijn rug toe cn veinsde belang stelling voor een uitstalling van mo nogrammen. Newsome keerde terug in zijn kantoor en Mixis kuierde zo onopvallend mogelijk naar de kassa. De kassajuf schrok toen ze hem zag en ze keek snel om zich heen, alsof ze bang was, dat iemand op haar lette. 11) A Sherry brandde niet bepaald van verlangen om mijnheer Portman te ontmoeten, maar omdat er niets an ders op zat nam ze het ontwerp cn ging er mee naar de afdeling Linnengoederen. Toen zij uit de lift stapte, stopte tevens de lift naar boven. Er kwamen drie vrouwen en een man uit. De vrouwen waren win kelende klanten, maar zij herkende de man. Het was mijnheer Mixis van de firma Mixis en Clem, die ze op de bewuste avond in gezelschap van Madame De Spain van Maison Ver sailles ontmoet had. Sherry deed een pas achteruit om hen voorbij te la ten gaan. Hij was elegant genoeg gekleed, maar je moest niet naar zijn gezicht kijken, want dat was helemaal niet elegant, ondanks het kwieke snorretje. Er waren wallen onder zijn ogen en zijn mond was slap maar een opmerkzaam persoon kon de geslepen uitdrukking van zijn gezicht moeilijk ontgaan. Hij had iets omzichtigs in zijn manier van doen en voordat hij verder liep, nam Mixis nam een stuk papier uit zijn zak en bestudeerde het aandachtig. Het was Sherry duidelijk, dat dit de een of andere dekmantel was. Daar na werd het spel voortgezet. Hij scheen inlichtingen over iets te vra gen. De cassière keek \freer nerveus om zich heen. alsof zij bang was, met de man in gesprek gezien te worden, maar Newsome en Portman waren nergens te bekennen. Sherry kwam voorzichtig dichter bij. doch zij kon niet verstaan, wat zij zeiden. Mixis sprak snel en heftig tegen het meisje. Zij maakte een gebaar alsof ze hem verzocht weg te gaan. Het lukte Sherry onopvallend nader bij te komen, maar toen ze dicht genoeg bij was om te kunnen opvan gen wat ze zeiden was het gesprek nagenoeg ten einde. Zij hoorde alleen nog de laatste woorden. „Weet je dat zeker?" vroeg Mixis. ,,Ja", antwoordde het meisje. ,,Pas op. dat je je niet vergist" zei Mixis op een toon. die geen grap jes duldde. Hij draaide zich om en liep terug naar de lift. Zo, dacht Sherry, dus Mixis en Clem hebben een vriendinnetje op de linnenafdeling. Een vriendinnetje, dat haar ogen open en hen op de hoogte houdt. En als er geen luchtje aan zat, zou ze niet bang zijn. En waar om hebben Mixis en Clem juist op de linnenafdeling een vriendinnetje nodig? Zij ging naar Portmans kantoor, maar hij was er niet en werd die middag niet meer verwacht. Natuur lijk had zij haar reclametekst aan zijn secretaresse af kunnen geven, maar dat deed zij niet. Wanneer de inkoper afwezig was. lag het voor de hand dat de assistent-inkoper zijn taak waarnam, dus begaf Sherry zich naar dc deur van mijnheer New some. Mijnheer Newsome had geen secretaresse en een veel kleiner kan toor. De deur stond open en zij stap te binnen. ,,Mag ik binnenkomen?" vroeg zij. ,,U bent al binnen" antwoordde hij. „Dat is zo zei ze en kwam naar hem toe. ,,Ik heb hier de reclame tekst voor de damastverkoop, en aangezien mijnheer Portman er niet is, bent u de baas. Alstublieft." „Portman wil het zelf zien. Leg maar op zijn bureau." ,,U hoeft niet zo kortaf te zijn. Ik weet heus wel, dat ik het op zijn bureau had kunnen leggen, maar dan had ik hier nu niet gestaan, niet waar? Hoe heet die juffrouw in de kassa. „Elsie Whipple. Hoezo?" ,,Ik ken de mensen graag bij hun naam. Wanneer komt mijnheer Port man terug?" „Morgenochtend. Bent u gezellig met hem uit geweest?" „Verrukkelijk. Alleen heeft hij me niet gevraagd naar zijn gobelin te komen kijken. Maar het is erg aar dig van u om er naar te vragen, want dat bewijst, dat ik vorderingen maak. Wie zijn Mixis en Clem?" Newsome keek haar scherp aan. „Hoe komt u aan die namen?" vroeg hij. „O. zo maar. Kent u ze? Ze lijken me namelijk een paar buiten beentjes. En het is me een raadsel, waarom ze iemand op deze afdeling hebben die voor hen spioneert." Newsome stond vlug op en sloot de deur. Toen ging hij tegenover haar op de rand van zijn lessenaar zitten. „Moet ik dat als gebazel beschou wen?" vroeg hij. „O, ik bazel nooit. Ik sla wel eens door, maar bazelen - nee." „En wat" vroeg hij met klem, „weet u dan van Mixis en Clem af?" ,,Ik weet dat ze zoiets als agenten of commissionnairs, of importeurs zijn", bekende zij, „en als mijnheer Clem een bloemkooloor had, zou hij een echte ex-bokser zijn, en Mixis is half wezel, half buidelrat en zij gaan uit dineren met madame De Spain." Zij zei niets over Portman - de manier waarop het zonderlinge drie tal hem behandeld had. Het leek haar verstandiger iets achter de hand te houden. „Madame de Spa n. Dat betekent Maison Versailles." „En niet uit Frankrijk, maar van Brooklyn". „Wat was dat voor een verzinsel over een spion op deze afdeling?" „Spionne, en ze doet erg zenuw achtig", zei Sherry, „en ze moet op passen dat ze zich niet vergist, want dat zou mijnheer Mixis woedend maken." „Uw welzijn gaat mij ter harte, mijnheer Newsome. omdat ik in U een jongeman met een toekomst zie, onvoorziene omstandigheden natuur lijk voorbehouden. Ik stel niet het minste belang in mijnheer Portmans welzijn, al wil hij ook nog zo graag een eigen winkel in tafellinnen opzet ten. Daarom zal ik hem nooit iets vertellen, wel Pat Evans. Maar U bent anders, °n ik zou niet graag wil len dat U in moeilijkheden kwam of het zwarte schaap werd. En daarom ben ik bereid U iets te vertellen, en geen mens anders: dan kunt U een kogelvrij vest kopen om niet in de rug geschoten te worden. Als U me volgen kunt". „Ik kan U niet volgen. Waarom zou ik het zwarte schaap worden?" „Omdat", antwoordde Sherry, „er hier ergens een rot plekje schuilt, en zwarte schapen zijn erg gemakkelijk als er iets scheef gaat. Er broeit hier een vuil zaakje, en dat betekent dat er iemand de dupe zal worden ,hoe handig die iemand ook is. Met een moord en het tafellinnen van Prosser om het gevalletje te kruiden." „Juffrouw Madigan, wilt U voor één keer eens heel duidelijk zijn en vertellen wie die spionne is?" „Elsie Whipple", antwoordde Sher ry, „en ze heeft zojuist het nieuws van de dag aan Mixis doorgegeven". Newsome stak zijn kin naar voren. Hij stond op van de Assenaar en deed een paar grote stappen in de richting van de deur. „Nee", zei Sherry beslist. „Ik laat haar nier komen en vraag het haar". „Het is slimmer om slim dan om dom te zijn", zei ze. ,,U kunt natuur lijk een rel schoppen en haar ont slaan. Maar ik raad U aan rustig hier te blijven, goed uit te kijken, en te wachten tot de tijd rijp is." „Bent U van plan het aan Pat Evans te vertellen?" vroeg hij. ,,Moet dat?" was haar wedervraag. „Ja", antwoordde hij. „Dan doe ik het niet althans voorlopig niet en nu moet ik gaan, want ik heb het heel druk. Maar ik wil graag nog één vraag stellen". „Wat voor vraag", zei Newsome. Ze hield naar hoofd schuin en keek hem met ronde,'onschuldige ogen aan. „Ben ik er in geslaagd indruk op U te maken?" „Ik ben verpletterd", zei hij. „Ik ben blij het te vernemen", zei ze zedigjes. HOOFDSTUK V Sherry was met een boodschap van mevrouw Brixton na r de personeels afdeling gegaan, die zich in een ander gebouw aan de overzijde van de straat bevond, en die men via een overdekte brug bereikte. Zij kwam door een ver trek, waar sollicitanten in een lange rij op hun beurt wachtten, en het viel haar dadelijk op hoe zij verschilden van de oudgedienden bij Prathero ongeveer zoals recruten verschillen van doorgewinterde soldaten. Prothero was geen plattelandsbazar, waar nieuw personeel dadelijk aan het werk gezet wordt. Hier kreeg je een opleiding. Je diende lessen bij te wonen; je luisterde naar de uiteen zettingen van deskundigen; je werd ingewijd in de geheimen van het uit schrijven van een kassabon. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 3