TURKSTRA Friese beschuit BACH'S MATTHAUS-PASSION TE AARDENBURG In Sluis kan men dit jaar weer gaan tennissen ZUID-BEVELAND De grenswijzigingsplannen op Walcheren i Motie over veren aanvaard Zeer geslaagde uitvoering in de Sint Baafskerk Hoogwaterstanden Verhoogde subsidie voor toren-restauratie te St. Anna ter Muiden Van t één komt\ het ander Walcheren MIDDELBURG VLISSINGEN GOES Het standpunt van Vlissingen Verbetering van 50 noodwoningen ZEEUWSCH- VLAANDEREN Spoedvergadering in Terneuzen Nieuwe voorstellen Vreugde in de ossewci OOSTBURG VREEMDE TALEN IlNGUAPHOIME AC F ND A Heden Morgen DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 20 MAAKT 1956 Het jaarlijkse hoogtepunt in het culturele leven te Aardenburg, de uitvoering van de Matthaus-Passion van Joh. Seb. Bach, is ook dit jaar een groot sukses geworden, zoals wij al in 't kort gemeld hebben. Weer hadden een 1000-tal toehoorders in het machtige gebouw der Sint Baafs kerk plaats genomen, waaronder vele uit België. En wanneer men de vorige uitvoeringen heeft meegemaakt, zal men moeten erkennen, dat deze de best geslaagde is. Allereerst was er de sfeer, welke meer dan vroeger sprak, doordat de meer killige zijboeken vooraan wa ren afgeschermd en doordat in het grote gebouw een absolute stilte heerste tijdens de uitvoering. Ver der had men lering getrokken uit de vorige uitvoeringen en het Am sterdams Oratorium Koor 't hoogst op de tribune geplaatst. Dit bleek het machtige geluid van dit koor zeer ten goede te komen doch hierbij waren het de heldere joh- gensstemmen van het koor der Vre- desscholen te Amsterdam, die een veer moesten laten, daar de jon gensstemmen op deze lagere plaats temidden van oratoriumkoor en or kest niet opvallend tot uitdrukking konden komen. Al wordt door sommige muziek- minnenden de romantische interpre tatie van Piet van Egmond niet ge liefd, toch moet worden gezegd, dat wat hier tot stand is gebracht, ten zeerste bijdraagt tot het beleven van de schone muziek die in Bach's meesterwerk tot uitdrukking komt. De dirigent weet met zijn zangers en zangeressen te bereiken wat hij wil, terwijl hij door zijn duidelijke en exacte indicaties zijn wil ook op het orkest weet over te dragen. DE SOLISTEN. Ononvertroffen was de Belgische tenor Willy van Hese uit Antwer pen. Met klare en zuivere stem ver tolkte hij de grote rol van de evan gelist, zonder ook maar een enkel ogenblik in zuiverheid te verflau wen. Ook de Duitse bas Casper Bro cheier uit Bremen, de vertolker van de Christuspartij, zong evenals de Amerikaanse sopraan Uta Graf een behoorlijke partij. De Engelse alt Nancy Thomas, die voor de eer ste maal in Aardemburg's Sint Baafs kerk optrad, was in het begin iets te zwak, doch reveleerde zich in het Dr. Sweens spreekt voor de K.R.O. Op zondag 25 maart om 3 uur zal Dr. J. C. M. Sweens, voorzitter van de r.-k. Federatie van Diocesane Muziekbonden in Nederland, in het programma van de K. R. O. (Hilver sum II) een korte causerie houden over: De vrije-tijdsbesteding van mu ziekkorpsen. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen woensdag 21 maart, de volgende waterstanden: te Hansweert om 9.42 en 23,31 uur; te Terneuzen om 9.21 en 22.09 uur; te Vlissingen om 8.55 en 21.41 uur. (Advertentie) VOORJAAR COMBAT ANTI-ROET 1,85 Maak nu haard en schoorsteen schoon verwijdert roet is onschadelijk bespaart kosten Vraag Uw drogist j tweede deel. Toch blijft het de vraag of zij beter heeft voldaan dar de alten bij vorige uitvoeringen. De tenor Reinier Schweppe voor de aria's en de bas Carel Willink voor aria's en kleine partijen konden hun vrij sterke stemmen in de grote kerkruimte goed tot uitdrukking laten komer., terwijl orgel en clave- cimbel bij Alex Schellevis en Hans Philips in vertrouwde handen waren. Het Rotterdams kamerorkest ten slotte, zoals dit versterkt optrad, o.a. niet de^Terneuzense violist Leo Rie- mens. aroeg er mede'toe bij deze uit voering tot een zeer verzorgde te maken, speciaal ook aan het einde in het machtige en ontroerende „Wir setzen ur.s mit Tranon nieder". De Aardenburgse uitvoering is een traditie geworden en met vreugde kan worden geconstateerd, dat het deze niet alleen is voor de talrijke Belgen en muziekliefhebbers uit Zeeland, doch ook voor de eigen in woners die in ruime getale waren opgekomen. Al is west Zeeuwsch- Vlaanderen dan ook een z.g. „ver geten hoek", toch weet men er ge tuige de uitvoeringen van het Bach- comité iets te brengen op het gebied der cultuur, dat men zelfs in veel be-r kender steden en streken moet mis sen. ij De Raad van Sluis kwam weer in vergadering bijeen. Bij de ingekomen stukken bevond zich het Koninklijk Besluit van 20 februari 1956 no. 10, waarbij burgemeester P. F. van Hootegem met ingang van 1 maart 1956 als zodanig werd herbenoemd. Door de tennisclub „Sluis" was bij de gemeenteraad een verzoek inge diend om medewerking voor hef op nieuw tot bloei brengen van de tennis sport te Sluis, Deze club begint na een lange rustperiode weer tekenen van leven te geven en telt nu weer 30 leden, welke echter op de thans aan wezige onbespeelbare tegelbaan deze sport niet kunnen beoefenen. Na over leg met het bestuur waren burge meester en wethouders met het voor stel gekomen om op grond van de overweging dat dit past in het kader van de ontwikkeling van Sluis ook in verband met het toeristenverkeer, om van gemeentewege 2 graveltennis- banen aan te leggen, waarvan de kosten werden begroot op 9.000. De heer van Hal stond, gezien de ervaring opgedaan met andere pro jecten en de ervaring bij de aanleg en gebruik van de tegelbaan, welke ook door de gemeente werd bekos tigd. zeer huiverig tegenover dit voorstel. Hij was van mening, dat de gemeente alleen dan iets moet steu nen, wanneer het in het algemeen belang is. Dit belang vond hij hier niet aanwezig. Hij achtte hèt uit te geven bedrag te hoog in verhouding tot de kleine groep van de- bevolking, welke de tennissport kan en wil be oefenen. Burgemeester van Hootegem be streed dit echter. Er was z.i. aan dit project wel enig risico^ verbonden, maar hij wees ook op andere aspec ten die hieraan zijn verbonden. Hij was van mening, dat het platteland evenzeer als de stad aan de bevol king gelegenheid moet geven voor gezonde en goede sport en ontspan ning. Hij wees in verband hiermede' ook op de ontvolking van het platte land, waarvoor hij in het ontbreken omstandigheden, welke niet meer de zelfde zijn als voor 1940. Wanneer een kleine groep geen gelegenheid wordt gegeven om de tennissport te be oefenen, zal de belangstelling hier voor, waarvoor zij in de toekomst in Sluis wel mogelijkheden verwachtten, zeker niet groter worden. Ook 'staat tegenover het geïnvesteerde kapitaal de huur, welke de tennisclub zal moe ten betalen en welke 500.per jaar zal bedragen. Tenslotte werd het voorstel van burgemeester en wethouders met al leen de stem van de heer van Hal tegen, aangenomen, zodat nog dit jaar weer in Sluis zal kunnen worden getennist. In verband met de onvoldoende ver warming van de openbare lagere school werd besloten over te gaan tot aanleg van gasverwarming en de aanschaf van gasradiatoren. Aan de heer J. G. van Hal werd ingevolge de premie-regeling ..Wo ningverbetering en woningsplitsing 1953" een bijdrage toegekend voor de verbouw van het voormalig zieken huis van het St.-Joseph-pensionaat tot 2 woningen. De heren J. P. Bre vet en A. J. de Bruijne werden bei den herbenoemd als regent van de Godshuizen. DE HELIKOPTERDIENST (Advertentie) 1_IET begint vaak met een „on- schuldig" kuchje en een lichte kriebeling in de keel. II schenkt er verder geen aan dacht aan maar... van 't een komt het ander en weldra hebt U een flinke keelpijn en hevige hoestbuien. Wees daarom in deze tijd uiterst voorzichtig! Besmet ting dreigt overal en voor II het weet hebt U het te pakken. Zorg ervoor, dat U steeds een doosje Agré-Gola bij de hand hebt, dan loopt U de beste kans besmetting te voorkomen. Agré-Gola. het beproefde mid del van Philips-Roxane. is sterk desinfecterend en beschermt U tegen hoest, heesheid, keelpijn en infecties van de luchtwegen. Doosje met 60 tabletten 98 cent EEN GAT WORDT WEER GEDICHT. Reeds geruime tijd zijn door het college van B. en W. pogingen in het werk gesteld om het braakliggende stuk grond, gelegen op de hoek Sin- gelstraat-Schuitvlotstraat te doen vol. bouwen. De gelukkige omstandigheid doet zich thans voor. dat B. en W. de beschikking hebben gekregen over een tweetal bestedingsplichten. De Dienst van Gemeentewerken heeft voor de bouw van deze woningen een plan ontworpen. De netto stichtingskosten worden geraamd op f 26.309,B. er. W. stellen de raad voor. genoemd bedrag als krediet ter beschikking te stellen. Hoewel de verwachting was, dat niet'veel inwoners van Sluis gebruik zullen maken van deze dienst, werd gezien- 't-grote belang van ZeeuwsÖh- Vlaanderen overeenkomstig het voor stel van burgemeester en wethouders besloten voor de helikopterdienst Zeeuwsch VlaanderenRotterdam een bijdrage te verlenen van 3.5 cent per van deze mogelijkheden een van de inYoner ongetwijfeld vele redenen zag. Hier ^an de Classicale Commissie Bij ligt z.i. een taak van de overheid om zon^ere Kerkelijke Gezinszorg en hierin verbetering te brengen en dus P}af_^ch^pelijk^werk der n.h. kerk het leven op het platteland voor de Kantoor voor de Groiilmij. De N.V. „Grontmij" heeft aan de gemeente Goes verzocht, ten behoeve van haar kantoor aldaar, een kan toorgebouw met dienstwoning te bou wen. dat deze maatschappij dan van de gemeente wil huren. De Grontmij heeft zich bereid verklaard een huur contract voor 10 jaren aan te gaan en met een huurprijs van f 2500 per jaar. In verband met gestegen kosten zal deze huurprijs nog verhoogd moe ten worden. B. en W. zijn van mening, dat de Grontmij zich zal dienen te verbin den een zodanige huur -te betalen, dat de jaarlijkse lasten geheel worden ge dekt. Daar het evenwel noodzakelijk is om het nog beschikbare bouwvolume ten spoedigste te realiseren in ver band met de mogelijkheid om een ex tra aantal woningen boven het richt- contingent te bouwen, stellen B. en W. de raad voor, thans reeds te be sluiten tot de bouw van een kantoor met dienstwoning aan de Karei Door manstraat. De financiële commissie is niet enthousiast over dit voorstel vanwege het risico dat de Grontmij na tien jaar Goes zou kunnen verlaten. Ze zag liever dat de Grontmij daarom zelf de bouw financierde. CONCERT IN „ST. JOANNA". Het chr. gemengd koor ..Jubilate Deo" heeft een concert gegeven in ..St. Joanna". Gezongen werd Psalm 104, een compositie van de heer J. van Westen alhier, waarvan de ver klanking ongeveer anderhalf uur vorderde. Met grote aandacht werd de uit voering gevolgd en koor en componist ontvingen daarvoor de dank van de zusters en de zieken. Kloetinge verschillende lagen van de bevolking te veraangenamen. De heer van Hal bleef echter bij zijn mening, dat het z.i. niet verant woord is om een dergelijke kapitaals uitgaaf te doen voor een sport, waar voor in tegenstelling met andere spor ten zoals b.v. zwemmen en voetbal len, slechts bij een kleine groep van de bevolking belangstelling bestaat. Burgemeester en wethouders stelden echter hier tegenover, dat men zich moet aanpassen aan de gewijzigde Reeds gisteren meldden wij, dat B. en W. van Vlissingen in een memo randum aan de raad de voorgestelde grenswijzigingen op Walcheren onvol doende vinden. Zij achten die wijzi gingen slechts voorlopig toereikend. Hoe zij dit motiveren kan men hier onder lezen. B. en W. schrijven; Ten westen van de Koudekerkseweg komt buiten de bestaande lintbebouwing ongeveer 180 ha ter beschikking van onze gemeen te. Hiervan komt 86 ha in het geheel niet voor bebouwing in aanmerking, aangezien deze oppervlakte voor 47 ha uit duingebied bestaat, voor 26 ha in de uitbreiding van het Nollebos valt en voor 13 ha ten westen van de recreatieweg tussen deze weg en het duingebied is gelegen en ons in ziens om stedebouwkundige redenen evenmin voor bebouwing in aanmer king komt. De oppervlakte van 94 ha welke dan nog van de 180 ha over blijft valt voor 53 ha binnen het uit breidingsplan Paauwenburg, zoals wij ons dat thans gedacht hebben, zodat slechts een strook van 41 ha over blijft, welke strook juist tussen de bebouwing en de door Gedeputeerde Staten ontworpen grens, zoals wij reeds uiteenzetten, te smal is te ach ten en in ieder geval met de in groen gearceerde strook zou dienen te wor den uitgebreid. Op de voor bebouwing te bestem men oppervlakte van 53 ha zouden bij een bebouwingsdichtheid van 35 a 40 woningen per ha 2000 woningen kunnen worden gesticht. Ten oosten van de Koudekerkseweg komt voor bebouwing ongeveer 40 ha in aanmerking, waarop naar evenge- noemde maatstaf, ongeveer 1500 wo ningen zouden kunnen worden ge bouwd. De voorgestelde grenswijziging biedt dus de mogelijkheid 3500 woningen te stichten. Binnen de bestaande be grenzing van Vlissingen is nog ruimte voor ongeveer 600 woningen, zodat na de totstandkoming van de grenswijzi ging. onze gemeente dps over bouw grond voor ongeveer 4100 woningen de beschikking zal hebben. In de eerstkomende jaren zullen minstens nog 1000 woningen moeten worden gebouwd om in het thans be staande woningtekort te kunnen voor zien, terwijl voorts ongeveer 600 nood woningen door definitieve vervangen moeten worden. Hieruit volgt dus, dat voor dc nor male groei van de bevolking slechts bouwgrond voor het stichten van on geveer 2500 woningen overblijft. Zou men het jaarlijks benodigde aantal woningen op 20Ó stellen een aantal dat zeker niet te hoog is dan is de gevolgtrekking, dat de ontworpen grenswijziging slechts uitkomst biedt voor de tijd van 10 a 12 jaar, van daar, dat wij hiervoren er reeds op wezen, dat de voorgestelde grenswij ziging slechts als een voorlopige op lossing beschouwd kan worden. in west-Zeeuwsch Vlaanderen werd een subsidie van 145.02 verleend in het nadelig saldo over 1955. De gemeenteraad had in 1955 be sloten gebruik te maken van de mo gelijkheid om de pachten van het gemeenteweiland te herzien. Een der pachters, de heer W. L. du Fossé, maakte hiertegen bij de Grondkamer bezwaar, maar bereikte hiermede echter juist het omgekeerde van het geen hij bereiken wilde, daar deze de pachtprijs van 5.per ha ver hoogde. De raad besloot de pacht overeenkomstig de beslissing van de Grondkamer vast te stellen. In verband met de omstandigheden, waaronder dit personeel wegens de strenge vorst in februari j.l. zijn dienst moest verrichten, werd aan de gemeentewerklieden en gemeentebode een prestatie-gratificatie van 25. verleend. De uitslag van de onlangs gehouden aanbesteding van de restauratie van de toren bij de n.-h. kerk te St.-Anna ter Muiden was erg tegengevallen. Om verder verval van dit belang rijke monument tegen te gaan, be sloot de raad het aanvankelijk ge raamde bedrag van 75.440.— te ver hogen tot 108.0Q0.en de restau ratie onderhands te gunnen aan de firma S. A. Versluijs te Middelburg, onder voorwaarde dat rijk en provin cie ook in het verhoogde bedrag de gebruikelijke subsidie zullen verlenen. (Advertentie) B. en W. schrijven de raad, dat on langs vanwege het ministerie van Wederopbouw de 50 noodwoningen in Havendorp op bewoonbaarheid zijn gecontroleerd. Hierbij is men tot de conclusie ge komen, dat deze woningen over het algemeen in een slechte staat verke ren. Dit betreft in het bijzonder het schotwerk van de gevels. De directeur-generaal van de we deropbouw achtte het echter zeer wel mogelijk, dat met ten koste legging, van een bedrag van 500.- a 600.- per woning, de hierbedoelde wonin gen nog ongeveer een vijftal jaren voor bewoning in aanmerking kunnen komen, zodat het maken van deze kosten volgens hem zeker verant woord is mede in verband met de nog steeds heersende grote woningnood. Het bestuur van de Stichting Nood woningen is echter van mening, dat het, om de woningen weer in een behoorlijke staat te brengen, noodza kelijk is, dat minstens ƒ800.- per wo ning wordt besteed terwijl dit be stuur en eveneens ons college voorts van oordeel zijn, dat het niet verant woord rpoet worden geacht om der- j gelijke hoge kps.ten aan de onderwer- pelijke woningen ten koste te leggen j en dat het dan ook beter ware om tot j sloop over te gaan in welke geval ui teraard extra bouwvolume voor een gelijk aantal vervangende woningen beschikbaar zou moeten worden ge steld. Tevens pleit voor deze gang van zaken de vrees, dat zich na enige tijd weer andere gebreken zullen openba ren, waarin alsdan opnieuw voorzien zal moeten worden. Ter zake ten de- i partemente gevoerde besprekingen hebben echter niet tot het dezerzijds gewenste resultaat geleid. De Minister van wederopbouw heeft dan ook bepaald, dat voor het aan brengen van de meest noodzakelijke voorzieningen aan de hierbedoelde noodwoningen ten hoogste een bedrag groot ƒ30.000.- of 600.- per woning kan worden toegestaan en dat de ter mijn, gedurende welke deze woningen mogen worden bewoond, wordt ver lengd tót 1 september 1960. In deze kosten wordt door het Rijk een bij drage gegeven van *90 pet. De ge meente dient 10 pet. of maximum t 3000.- voor haar rekening te nemen, j R i oleri i; ssp] anncn Vrijdag a.s. komt de raad bijeen ter behandeling o.m. van het voorstel om B. en W. te machtigen aan het ingenieurs- en architectenbureau Op ten Noort-Blijdenstein te Utrecht op dracht te verstrekken tot het uitbren gen van een advies inzake de capaci teit van het pompstation voor de rio lering nabij de watertoren en hun voor dit doel een krediet te verlenen van 2.900; aan genoemd bureau eveneens opdracht te verstrekken tot het uitbrengen van een advies inzake de grote lijnen van een rioieringsplan voor de toekomstige stadswijken Paauwenburg en Lammerenburg en hun voor dit doel een krediet te ver lenen van voorlopig 5.000.-. Ere-iuedaille voor muzikant Op de jaarlijkse uitvoering van „Excelsior" overhandigde de burge meester aan de heer M. Kole. die 55 jaar mcegebiazen heeft, de aan de Orde van Oranje Nassau verbonden erc-medaille in brons. In zijn openingswoord kon de voorzitter, de heer W. P. Beye, ge wag maken van een bloeiend vereni gingsleven. Het ledental bedraagt momenteel 30, terwijl de drumband iS gestart met tien leden. De gehele in ventaris van „Excelsior" geeft thans een bedrag aan van f 21.000.Voor de begroting 1956 is er echter een tekort van f 2000,—. De papieractie, die vorig jaar april begonnen is, ver loopt suksesvol. Deze bracht tot nu toe f 900,in het laadje. Nadat' voor de pauze op verdien stelijke wijze een zestal muzieknum mers ten gehore was gebracht kwam na de hervatting de clou van de avond n.l. de opvoering van de klucht in drie bedrijven: ,,'t Hing in de lucht" van Bert Peets. De vijf dames en drie heren, die dit stuk ten tonele brachten, verdienen lof voor de wijze waarop zij zich var. hun taak kweten. Tussen de bedrijven door was er een verloting met aardige prijzen. De zaal was niet geheel gevuld. De uit voering wordt hedenavond herhaald. 1 erseke Eervol ontslag. Aan de heer P. H. de Kramer, onderwijzer aan de openbare lagere school, is op zijn verzoek eervol ontslag verleend tegen 1 april. De heer de Kramer is in een zelfde functie benoemd te Breskens. W olph aartsdijk 'N HUIS VOOR DE BURGEMEESTER in een spoedeisende vergadering van de raad is een voorstel aangenomen om voor de nieuwe burgemeester een ambtswoning te bouwen en daarvoor een herbouwplicht aan te kopen. Rilland-Balh GOUDEN BRUILOFT. Het echtpaar J. BreureZuidijk te Bath vierde zijn gouden bruiloft, on der enorme belangstelling. Het mu ziekgezelschap „Rillandia", waarvan de bruidegom ere-lid is, bracht het jubilerende echtpaar een serenade, hetgeen in het dorp veel volk op de been bracht. Beide oudjes zijn nog zeer vitaal. (Advertentie) Een 2 persoons CLECO voor 89.50 met zomer- en winterkant 2-delig zonder kussens, brengt A. WILKING HULST GOEa Goed en Goedkoop proef ze eens vers van Uw bakker Bij de spoedeisende vergadering van gisteravond kregen de raadsleden een motie van de raad der gemeente Terneuzen, gericht aan de regering, leden der eerste en Tweede Kamer en Gedeputeerde Staten van Zeeland, en aan de raden der gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen, met aan deze laatsten het verzoek aan deze motie adhesie te betuigen, betreffende de veren op de Wester-Schelde. De raad zegt daarin, kennis te hebben genomen van de vragen welke door het lid der Tweede Kamer der Staten Generaal, de heer Vermooten, gericht zijn tot de minister van Verkeer en Waterstaat op 3 februari 1956, in verband met de indeling van de passagiersverblyven op de veerboten Breskens-Vlissingen, alsmede van het antwoord van de minister d.d. 6 maart 1956. G.S. tot wijziging van de passagiers indeling op bestaande veerboten werd gedaan op 24 augustus 1954. welk voorstel werd goedgekeurd en dat het besluit om de accomodatie van de tweedeklasse passagiers benedendeks tc brengen, eveneens dateert van 1954, terwijl'het voorstel van G.S. tot vaststelling in hoofdlijnen van een plan voor een nieuwe veerboot, waar in soortgelijke voorzieningen werden geacht, dateert van 5-16 april 1955 en is goedgekeurd en vastgesteld in het pleegd en de minister deze aangele genheid in nadere overweging zal ne men, zodra G.S. desbetreffende voor stellen zullen indienen. 4. dat deze voorstellen op 7 maart 1956 de minister nog niet hadden be reikt. Verder dringt de motie er met klem op aan, dat van iedere ver slechtering in de passagiersaccomo- datie voor de tweede klasse op de veerboten op de westerschelde nu en in de toekomst wordt afgezien. Te meer met klem om de mening van het provinciaal bestuur en de uitspra ken van de Kamers van Koophandel in Zeeuwsch-Vlaanderen in de goede richting te beïnvloeden. DE AGENDA Door de heer L. C. van Oorschot zijn in de vergadering van 29 febru ari 1956 van de provinciale Staten van Zeeland hierover al vragen gericht tot het provinciaal bestuur en de dag bladen hebben hier ruimschoots over geschreven. De motie stelt vast: 1. dat krachtens een besluit van de - minister van Verkeer en Waterstaat voorjaar ïyoo; van 1 mei 1948 alle voorstellen van 3. dat het provinciaal bestuur zich G.S. betreffende aanschaffing en ver- vervolgens blijkbaar bedacht heeft, bouw van schepen door de minister want dat er bij het recente bezoek moeten worden goedgekeurd; van de minister van Verkeer en Wa- 2. dat een dusdanig voorstel van terstaat aan Zeeland overleg is ge- Wanneer enige raadsleden van hun instemming hebben blijk gegeven, waarbij de heer Weterings (r.-k.), be nadrukte dat het betalen van veer geld voor arbeiders en studenten een extra belasting, zou betekenen nam de raad het vooorstel aan. De beide punten, waarvoor deze spoedvergadering werd bijeengeroe pen, n.l. het voorstel van B. en W. tot het treffen van een regeling met de pachters van de gronden in de Zeven Triniteitspolder II en het voor stel tot het intrekken van zijn besluit van 25 november 1955, en tot ver koop van sen perceel grond aan de woningbouwvereniging werkmansbe lang in de Zeven Triniteitspolder II werd zonder meer goedgekeurd. Burgerlijke stand Geboren: Lucia, dv Clement Des tombesvan Gemst. Alfons zv Dries Agterhuisvan Jole, Wim zv Gérard Huj'sMeganck; (won. te Axel); Leendert zv Marinus de VosBoeije, (won. te Axel); Augustir.us zv Johan nes BieyenbergDobbeieir; Vera dv Johannes XvlaasCubrie (won. te Sas van Gent); Martijn cnFrits, zonen v. Robert van HeekeVerhoosel (won. te Westdorpe); Leonardus zv Leonar- dus Schelfhoutvan Pamelen; Inge dv Salomon Jansen en Maartje Geen- sen. Armand zv Casimier Rammeloo— Begijn (won. te Philippine); Jacob zv Marinus van RietScheele; Jozina dv Aloysius SchelfhoutDjoestina; Huwelijksvoltrekkingen: Antheur.is Dekker, 21 jaar en Diena Walhout 20 jaar. Pieter de Zeeuw, 23 jaar en Pie- ternella Bareman 22 jaar. Overleden: Cornelia van Hoorn, 76 jaar, geh. gew. met Jasper Pladet, (won. te Hoek); Jan Ortelee, 60 jaar, echtg. van Maria Verstaeten (won. te Arel); Petrus Lankamp, 67 jaar, echt- gen. van Clacina Vader. Pieter Ge- vaert, 70 jaar, geh, gew. met Elodie van de Moortel (won. te Sas van Gent); Elvira Henrion, 38 jaar, echtg. van Josephus Roeland (won. te Sas van Gent); Johar.nes Eekman, 63 jaar, zv Petrus Jan en Klazina Lensen. Gilles de Groen, 79 jaar. z.v. Jacobus Marinus en Cath. de Feijter. Suzanna Hamelink, 7 d. dv Jan en van Su sanna Hollebek (won. te Axel. GESLAAGD De heer P. J. Bakker te Terneu zen slaagde aan de Zeevaartschool te Vlissingen met lof voor het marco nistenexamen. VERGADERING WINKELIERSVERENIGING in de vacature voor voorzitter van de Winkeliersvereniging „Klimop", ontstaan door het bedanken van de heer R. v. Grembergen werd voorzien door de verkiezing van de waarne mend voorzitter, de heer W. Bliek. In het gehele bestuur kwam enige wijziging doordat het aantal leden werd teruggebracht van 9 op 7. In plaats van de heren van de Ree en Tazelaar werd om deze reden slechts één nieuw lid gekozen n.l. de heer Th. Borghstijn. In de week van 30 juni tot 7 juli zal op de Markt een grote midden standstentoonstelling worden gehou den. DIERENBESCHERMING AFD. OOST ZEEUWSCH-VLAANDEREN Daar in de afgelopen winter ge bleken is dat er een zeer grote be hoefte bestaat aan een afdeling van de Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren, werd onder leiding van de heer K. Reinders, corps-chef van de gemeentepolitie, een vergadering gehouden in café ,,'s Lands Welvaren". In zijn toespraak deelde de heer Reinders mee dat Ter- neuzens gemeentebestuur een honden- asyl heeft ingericht in de schuur van de heer Huyssen-de Bruyne. In het voorlopig bestuur voor de afdeling oost-Zeeuwsch-Vlaanderen die tijdens deze vergadering werd opge richt, werden gekozen: de dames v.d. Schans-de Witte en Henry Margadant de heren dr. W. Brons, K. Reinders. E. Russchen. L. Meertens, C. dc Blaay. alhier en de heer C. van Vessem te Zaamslag. Later zal het definitieve bestuur worden gekozen en aangevuld met vertegenwoordigers uit andere gemeenten in oost-Zeeuwseh-Vlaande- ren. Doordat alle aanwezigen zich als lid opgaven is het aantal in Terneu zen en omstreken gestegen tot onge veer zestien. Sas va' 'ent een lezing met lichtbeelden over Span je. Hij verteldt op zeer onderhouden de wijze over zijn reizen naar dit wonderschone land, waarin alles on ze belangstelling gaande maakt; de architectuur van de Romeinen, de Moren en de Spanjaarden zelf, het landschap en de bewoners. Hij karakteriseerde Spanje als het land der tegenstellingen. Hij voerde zijn toehoorders door het bergland, de hoogvlakten en het bijna tropische zuiden, en beschreef het leven op het land en in diverse steden als Burgos, i Madrid, Toledo, Valencia, Sevilia, I Granada enz. De spreker mocht bij het einde van i de avond een warm applaus in ont- vangst nemen voor zijn werkelijk schitterende lezing. Biervliet AANRIJDING. In de gevaarlijke bocht Beukelstr. Noordstraat reden twee vrachtwa gens, bestuurd door M. I. alhier en R. uit Oostburg tegen elkaar op. Daar de wagen bestuurd door M. I. zijn bocht te klein nam en R. geen voorrang verleende, was de aanrij ding onvermijdelijk. Slechts materiële schade was het gevolg. Aardenburg Er heerste vreugde in de gelederen van de Aardenburgse Vrijgezellen- vereniging, want weer werd een waardig lid in de ossewei opgenomen. Joop Aernouts, zoon van de bekende Zeeuwsch-Vlaamse familie van paar denfokkers, werd dertig jaar. Van zelfsprekend ging dit feit niet onge merkt voorbij. Des avonds vulden de auto's de Brouwerijstraat en klokslag acht uur meldde zich de 4 man sterke deputatie van de Vrij gezellenvereni- ging met in hun gevolg de laatst aan genomen osseweibewoner met de sleu tel, Na een toepasselijke toespraak van de voorzitter der vereniging. G. de Rijck, werd aan de nieuwe osse weibewoner de meer dan een meter lange ijzeren sleutel overhandigd. Eenzaam zal Joop zich die dag wel niet gevoeld hebben, want het was niet te verwonderen, dat enkele can- didaat-osseweibewoners een kijkje kwamen nemen hoe deze ceremonie in zijn werk ging, terwijl vanzelfspre kend ook enkele jonge dames present waren om dit schouwspel mee te maken. VERKEERSCURSUS WIJK HET EILAND Op een dorpsvergadering in café De Brakke bleek, dat ook in de wijk Het Eiland belangstelling zou bestaan voor een verkeerscursus. Daarom zal er ook in deze wijk een cursus wor den gegeven en wel in café De Brakke door adjudant L. Meertens en opper wachtmeester B. Wisse, beiden van de groep Aardenburg. De cursus zal 6 weken duren en nog dit voorjaar plaats vinden. Aan het einde zal een examen worden afge nomen, waaraan iedereen zal kunnen deelnemen. Men kan zich voor de cursus opgeven in de wijk zelf bij G. Termote-Wijffels en T F. van den Bossche. Eede KVP-FORUM Hedenavond zal in het parochiehuis Sancta Maria een propaganda-avond worden gehouden, die is georgani seerd door de afd. Eede van de KVP. Vertoond zullen woren de bekende KVP-film alsmede een film over de schoolstrijd in België Tevens zal een forum worden gehouden waarin zullen zitting nemen de heren C. van Bellegem uit Eede, E. Lansu uit Aar denburg en Ch. Bukkens uit Sluis. LEZir >R SASSE KUNST KRING In het r.-k. parochiehuis aan de Westkade werd door de Sasse Kunst kring een avond gehouden voor dona teurs, leden en belangstellenden. De heer R Plasschaert. onderwijzer aan de r.-k. school te Westdorpe, hield AVOND VOOR O.N.A. Op uitnodiging van „O.N.A." werd docr de Nederlandse Reisvereniging in de grote zaal van de Glasfabriek een filmavond verzorgd met ais on derwerp: „Italië, land van zon en palmen". De nodige toelichting en verdere omlijsting van deze avond werden verzorg.- door de heer van Lunteren. Bemoedigend voor de „O.N.A." was het wei, dat deze avond behoorlijk werd bezocht. Als toegift gaf de heer van Lunte ren nog een filmpje over Joegoslavië. Eerder in de weck was de heer van Lunteren te gast bij de personeels vereniging „Sas van Gent" der N.V. Stijfsel- en Glucosefabriek „Sas van Gent" alhier, voor welks leden de fi)m „Tussen Wenen en Parijs" werd afgedraaid. Graauiv j Sint-Kruis KVP-FORUM HAD VEEL BELANGSTELLING In het Dorpshuis te Sint-Kruis wer:i een KVP-propaganda-avond gehouden waaraan ook een forum verbonden was. Vertoond werden de film ..De Opdracht" en een film over de school strijd in België, terwijl hier de pre mière draaide van een nieuwe KVP- film „De Staten-Generaal". Het forum werd gevormd door Ch. Bukkens uit Sluis, E. Poppe uit Graauw en C van i Bellegem uit Eede. Gespreksleider was de kringsecretaris der KVP E. Lansu uit Aardenburg. Dit "forum be handelde o.a. de landbouwgebieden in de Braakmanpolder, de bezitssprei- ding en speciaal ook „de doorbraak". I Op duidelijke wijze werd belicht wat de doorbraak is en wat men wil be reiken. Gewezen werd op de onjuiste stelling van de PvdA waar deze de leuze hanteert „Romme of Drees als minister-president", daar het hier niet gaat om het kiezen van een minister president, doch om de verkiezing van Tweede Kamerleden. (Advertentie) PATRONAATSGEBOUW. Or.s patronaatsgebouw heeft een grondige reparatie nodig. Bij een in spectie door een architect werd vast gesteld, dat niet alleen de gehele vloer zal moeten worden vernieuwd, maar ook verschillende ramen en deuren. Er zijn tal van acties gaande om het kerkbestuur te helpen bij het dragen van de kosten. Koewacht BOUW KLEUTERSCHOOL. De bouw van een kleuterschool is door de raad opnieuw gegund, thans aan H. Mannens aannemersbedrijf te Koewacht. Men is intussen met de bouw hiervan begonnen. De nieuwe school wordt gebouwd in de School straat, OUDSTE INWOONSTER WAS JARIG. De oudste inwoonster van onze ge meente, Stephania de Bock, heeft haar 96e verjaardag gevierd. Het oudje is voor haar leeftijd nog zeer kras en geniet r.og een goede gezond heid, Dat het op haar verjaardag niet aan belangstelling heeft ontbroken spreekt van zelf. HERWONNEN LEVENSKRACHT. Het bestuur van de vereniging Herwonnen Levenskracht kwam in vergadering bijeen, met het doei een nieuwe wijkindeling samen te stel len voor de pronagandisten wegens de grote toename van de donateurs. Op de vergadernig werden nog 3 nieuwe propagandisten aangenomen, t.w. de heren A. Seghers, J. van Meij groot en H. de Bruijn. Onze gemeente is thans verdeeld ir. 12 wijken JEUGDVERKEERSEXAMEN. Het schriftelijke gedeelte van hel door het Verbond voor Veilig Verkeer ingestelde Jcugdverkeersexamen is alhier afgenomen. Aan dit examen werd deelgenomen door 59 leerlingen van de drie lagere scholen, t.w. van de openbare lagere school 19, van de r.-k. lagere school 21 en van de Chr. lagere school 19 leerlingen. Van dit totaal slaagden er voor het schriftelijk gedeelte 56. terwijl ei 3 moesten worden afgewezen. Zodra mogelijk zal het praktische gedeelte worden afgenomen. per gramofoon Het is een onbetwistbaar feit, dat een langdurig verblijf in het be trokken vreemde land de beste methode is o'm een vreemde taal te leren spreken en verstaan. Daar dit voor weinigen is weggelegd, heeft men andere methoden ont wikkeld. Eén hiervan is de Lingua- phone-methode. Teneinde dit sy steem meer bekendheid te geven bevindt zich van 20 t/m 29 maart op de Markt te Geertruidenberg een demonstratiewagen, waarin belangstellenden over de Lingua- phone-cursussen worden ingelicht. INSTITUUT AMSTERDAM GOES Grand: Terug, uit de hel. Prins van Oranje 8 uur: Protestverga dering Jungschlaeger. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Het kind van de sloppen. MIDDELBURG Electro: A en C en dc mummie. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Attila. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Terug uit de hel. VLISSINGEN Alhambra: De overmoe- digen. Luxor: Het begon in Parijs. Ariënsgebouw: Vergadering KAB, 8 u. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: De Toverfluit. GOES Grand: Terug uit de hel. MIDDELBURG Electro: A en C en de mummie. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Attila. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Terug uit de hel. VLISSINGEN Alhambra: De overmoe- digen. Luxor: Het begon in Parijs. Ariënsgebouw: Vergadering KAV.

de Stem | 1956 | | pagina 2