REGERING GAAT AKKOORD MET DE VOORGESTELDE LOONMAATREGELEN Kort geding over opzegging huur door rechtbank aangehouden Beklag bij de Hoge Raad Westelijke inzake de verdeeldheid ontwapening Lacoste kan een complete oorlog in Algerije voeren Bijna 5 miljard dollar voor hulp aan buitenland "A Prijsstabilisatieis primair gesteld PROEF MET TUNNELLICHT Termieten in de aanval 1 mei richtdatum voor de uitkering-inééns In Sovjet-unie blijft de bevolking opgewonden MODESHOW PER SCOOTER Geert marktkooplieden in winkelcentrum Plotselinge spreeuwensterfte DAGBLAD VOOR De zaak-Schokking Prijsverhoging is mogelijk Druk bezoek aan het mausoleum Een weinig-belovend begin in Londen Heidebrand op Hoge Veluwe Zelfde weertype In Australië Een Nederlander neergeschoten Zeer vérgaande bevoegdheden Eisenhower vraagt het Congres Sovjet-politiek wezenlijk niet gewijzigd... Directie Twaalf Provinciën wil de zaak stijl geven Geen vis naast overhemden Koning Hoessein op goodwill-reis r 96e JAARGANG No. 22103 Ultgav* N V. Uitgevers Mi). Neerlandla. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Iel.: Directie, Redactie ea Administratie 3351 Verantwoordelijk Uootd-. redacteur: J. J H. A Bruna Redactieraad: C. J v tlootegem. IVlr Dr A J. J M. Mes, Mr M. U de Rechter, L. J v. t Westende e V M Vercauteren Abonnementsprijs bij vooruitbetaling I 3.85 pei kwartaal per post I 6.55, per week (uitsluitend bij niet post- bestell) 0 45 Incasso word* berekend, Losse nummers 13 ct Bos trek no 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 20 MAART 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage i 0.35 per m/m (Ingezonden Mededelingen 0.85 per m/m) Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend In de Zeeuwse editie t 0.14 per m/m (Ingezonden Mede delingen 1 0.35 per m/m) Bi.) contract aan zienlijke reductie; volledig tariel en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt Staatwerk 3 ct per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen al te geven, worden vernietigd. Hui eau vi Kil fle /.eeuwse Bi landen. GOES, Westsingei 98. Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST Dubbele Poort 7. Telefoon 102 Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 5b, Tel 2601 GOSTBURG: Nieuwstraat 41, Te! no. 351 - De advocaat van mej. Pino zal na mens haar die maatregelen treffen, die nog: openstaan om de zaak van haar overleden broer en familie tot een voor de nabestaanden bevredi gend einde te brengen. Dit houdt in, dat als eerste maatregel een beklag zal worden gedaan by de Hoge Raad. Ia verschillende plaatsen in Italië worden eeuwenoude ar- ehitectuur- en kunstschatten door de termieten (witte mie- ren) bedreigd. In Rome zijn de termietenscharen reeds in vele oude gebouwen, musea en ar chieven gesignaleerden even zo in gebouwen van Vaticaan stad. In Napels richtten de mie ren hun aanval op de staats archieven in een voormalig Benedictijnerklooster. Verder komen alarmerende berichten over termietenoffensieven uit Perugiaen Assist, Spoleto en Spello, Palermo, Catania, Mes sina, Cagliari en elders. TSaar gisteren van regeringszijde is verklaard, heeft de ministerraad op grond van de vrijdag j.l. in de Stichting van den Arbeid bereikte overeenstemming, een beslissing genomen over bet vraagstuk van de lonen. Hierbij is de ministerraad er van uitgegaan, dat de prijsstabilisatiepoli- tiek van de regering door een verboging van de lonen en een verbetering der andere arbeidsvoorwaarden niet we zenlijk mag ivorden aangetast. Deze beslissing houdt in de eerste plaats in, dat door het college van Rijksbemiddelaars de mogelijkheid zal worden ge opend tot het geven van een uitkering over 1955, welke een be drag van drie procent van het jaarloon niet mag overschrijden. Deze uitkering is gebonden aan de voorwaarde, dat zij uit de winst geschiedt. Zij mag dus niet tot prijsverhoging leiden. Waar van deze vergunning gebruik wordt gemaakt, zal in het bedrijfstak- gewijze overleg tevens de wijze waar op dit zal geschieden dienen te wor den uitgewerkt. Het is zeer gewenst dat de uitke ring niet ineens, doch in enkele ter mijnen wordt verstrekt en wel zoveel mogelijk vóór 1 mei a.s. of vóór een in de bedryfstak overeengekomen la tere datum. WIJZIGINGEN IN 1956. TWEE RUSSISCHE vrouwen zijn ne gen dagen lang de gasten geweest van de Nederlandse vrouwenbeweging De Rusinnen bezochten vooraanstaan de personen in ons land, doch zij wil den de namen van deze lieden niet noemen. PREMIER NEHROE van India heeft gepleit voor een nieuwsuitwisseling tussen de Aziatische landen. Men is nu aangewezen op nieuwsdiensten van Europese en Amerikaanse komaf. AAN DE GRENS tussen India en Pa kistan in Punjab, is het weer tot een grensincident gekomen, waarbij een Indische soldaat om het leven kwam. EEN OOSTENRIJKSE onderminister heeft gepleit voor de vorming van een sterke grenswacht, met het oog op herhaalde grensschendingen door troepen van de communistische volks democratieën IN BEIEREN zijn gemeenteraadsver kiezingen gehouden. De christende mocraten en de sociaaldemocraten verbeterden hun posities aanzienlijk. MINISTER ZIJLSTRA heeft een prjjsstop afgekondigd voor kalkzand steen. Ondanks gedane toezeggingen, waren de pryzen aan het stijgen. ZES AMSTERDAMSE jongens hebben ingebroken in het konink lijk instituut voor de tropen. Zij 2iJn verdwenen metzes doods hoofden en twee siermandjes. Me mento mori DE huwelijksplechtigheden, op 18 en 19 april te Monaco, zullen ook op de televisieschermen in de Nederlandse huiskamer te volgen zijn. DOOR DE hevige sneeuwval in het oosten van de Verenigde Staten zijn ongeveer 95 mensen om het leven ge komen. In New-York lag de sneeuw gisteren 3 decimeter hoog. Duizenden voertuigen konden niet verder. Dr. M. J. DE JONG, totdusver secre taris van Mgr. Huiberts, is benoemd tot secretaris van de nieuwe bisschop van Rotterdam. Hij zal zijn nieuwe functie medio april aanvangen. DE JAPANSE steenkoolproduktie is tot stilstand gekomen, door een alge mene mijnwerkersstaking. Besprekin gen tussen de regering en spoorweg arbeiders zijn bovendien in een im passe geraakt. Voorts heeft de regering het college van Rijksbemiddelaars gemachtigd om, rekening houdend met het navol gende, voorstellen tot verhoging van de rechtens geldende lonen en andere arbeidsvoorwaarden goed te keuren, mits hieruit geen prijsverhogingen voortvloeien. Met de Stichting van den Arbeid zal op korte termijn nog nader overleg worden gepleegd over de verdere uit werking van de hiermee beoogde meer gedifferentieerde loonpolitiek. De wij nen cn andere arbeidsvoorwaarden meer dan drie procent bedraagt. DATUM VAN INGANG. De verhoging der rechtens geldende lonen en andere arbeidsvoorwaarden kan ingaan na de afloopdatum van een collectieve arbeidsovereenkomst. Voor CAO's, welke niet vóór 1 sep tember 1956 aflopen, kunnen per die datum wijzigingsvoorstellen worden goedgekeurd. Voor bindende loonregelingen kunnen voorstellen worden goedge keurd, welke niet vroeger ingaan dan een jaar nadat de loonbepalingen van de regeling laatstelijk zijn gewijzigd, dan wel vastgesteld. Indien deze da tum na 1 september 1956 zou vallen, kunnen de voorstellen per 1 septem ber worden goedgekeurd. REACTIES. Het centraal sociaal werkgeversver bond zal dezer dagen in bestuurskring overleggen wat de consequenties zijn van de beslissing van de ministerraad over het vraagstuk van de lonen. Met het oog daarop onthouden de werk gevers zich voorlopig van commen taar. De KAB-voorzitter, de heer J. A. Middelhuis ziet in de beslissing van de ministerraad over het vraagstuk van de lonen eigenlijk geen nieuws. De beslissing komt neer op het door de werkgevers en werknemers be reikte akkoord en zij wordt door hem in het algemeen niet onbevredigend geacht. Tevreden was de heer Middelhuis er over, dat de prijsstabilisatie door de regering primair is gesteld. Het N.V.V. kan zich in het alge meen met de regeringsbeslissing ver enigen. In grote lijnen is voldaan aan de voorstellen van de drie bono fide vakcentralen. zo werd gezegd. Ook het C.N.V. is eveneens tevre den over de bereikte resultaten. zigingen, welke in deze voorstellen zijn verwerkt, zullen slechts tot een be perkte, uit de winst te betalen, stij ging van de loonkosten mogen leiden. Voorstellen die zouden neer komen op een verhoging van de lonen en andere arbeidsvoor waarden met in totaal meer dan zes procent van de thans rech tens geldende lonen, komen niet voor goedkeuring in aanmer king. Hierbij wordt buiten beschouwing gelaten de voor 1956 geopende moge lijkheid tot verruiming der secun daire arbeidsvoorwaarden, waarom trent de regering in september 1955 een beslissing heeft genomen. Slechts indien de voorstellen niet verder gaan dan een verhoging der rechtens gel dende lonen en andere arbeidsvoor waarden met drie procent, kan maar uitsluitend indien aan de mi nisters Zijlstra of Mansholt de nood zakelijkheid wordt aangetoond ge hele of gedeeltelijke doorberekening in de prijzen worden aanvaard. Doorberekening zal derhalve nim mer zijn toegestaan in geval de ver hoging van de rechtens geldende lo- In sommige delen van de Sovjet- Unie zijn bepaalde veiligheidsmaatre-, gelen getroffen i.v.m. de weerslag tengevolge van de onthullingen, welke de huidige Sovjet-leiders over wylen Stalin hebben gedaan. Zo is hier en daar een controle op het reizigers verkeer ingesteld. De Sovjet-regering vertrouwt ten volle, reacties op de onthullingen on der controle te kunnen houden. Gemeld werd, dat de uitwerking der onthullingen op sommige Sovjet burgers groter was, dan de regering had voorzien. Zo zouden onder Mos- kouse arbeiders verzoekschriften de ronde doen, waarin de regering wordt verzocht Stalins gebalsemde stoffelij ke overschot uit het hausoleum op het Rode Plein waar het naast dat van Lenin ligt opgebaard te ver wijderen. Vele Sovjetburgers bezoeken thans dagelijks het mausoleum, klaarblijke lijk om zich ervan te overtuigen, of hierin geen veranderingen zijn aan gebracht. Het luchtverkeer naar Tiflis, de hoofdstad van de Sovjet-Republiek Georgië (Stalin was, evenals wijlen Beria, een Georgiër), en andere ste den, is tijdelijk gestaakt. Deze gebieden zijn sinds acht maart de tweede dag van de betogingen te Tiflis voor vreemdelingen ge sloten, terwijl ook het reizen erheen voor Sovjetburgers beperkt is. In Moskou biyft aanzieniyke opwin ding heersen. De VN-subcommissie voor ontwapening is maandag in Londen een nieuwe serie besprekingen begonnen. Frankrijk en Engeland hebben een nieuw ont- v/apenings program ma opgesteld, doch naar in diplomatieke kringen ver- luidt, willen de VS dit program niet volledig steunen, omdat het teveel con- j cessies aan het oosten doet. Het is nog niet bekend, of de sovjets met nieuwe voorstellen zuilen komen. Westelijke spraken over het Frans- Britse ontwerp, doch zij bereikten geen j overeenstemming. i De VN-assemblee heeft de subcom- missie opgedragen het. plan van Eisen hower voor wederzijdse luchtverken- ning en dat van premier Boelganin voor inspectie op belangrijke strate gische punten die beide bedoeld zijn om onverhoedse aanvallen on mogelijk te maken met voorrang te behandelen. Men weet dat afdoende controle op voorraden atoomwapens niet mogelijk is, doch de commissie zal nu probe ren een zo uitgebreid mogelijk ont wapeningsprogram op te stellen. Na zes weken onderhandelen zal de sub commissie, waarin Canada, Engeland, Frankrijk, de sovjet-unie en de VS zitting hebben, een tussentijds verslag aan de Ver. Naties moeten uitbren gen. Een voor 29 maart vastgestelde ont wapeningsconferentie te Moskou, waaraan Britse, Franse en andere Europese parlementsleden zouden deelnemen, is uitgesteld. I Maandag heeft Rijkswaterstaat proeven genomen met tunnelver lichting, die eventueel in aanmer king kan komen om gebruikt te worden in de Velser- en IJ-tunnel. Daartoe werd een drietal personen auto's in het zuidelijk tunnelge deelte „neergelaten" (foto boven) waarmee men door het verlichte deel is gaan rijden. De onderste foto toont een van de wagens onderweg. Gistermiddag is op de Hoge Velu we, nabij de hertenweide bij oud- Reemst, een heidebrand uitgebroken. Het vuur werd bestreden door de brandweer van Oosterbeek, Arnhem en Ede en bosbrandweren uit omlig gende plaatsen. Een uur later brak ook brand uit op de heide bij het zweefvliegcen- trum Teriet. Daar bestreden de brandweren van Arnhem en Velp het vuur. Maandagochtend werd in het cen traal gebouw St.-Homobonus te Rotterdam een herenmodeshow ge houden. Op deze show werd de textieldetaillisten getoond wat de heren in het komende najaar kun nen gaan dragen. De programma punten van de show werden op zeer demonstratieve wijze gebracht zoals bijgaande foto laat zien. i Weersverwachting, meegedeeld J door het K.N.M.I. geldig tot van- avondt Veranderlijke bewolking. Geen J regen van betekenis. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. Overwegend matige wind tussen oost en zuidoost. Het Belgisch weerkundig insti- J tuut verwacht: t Zwakke tot matige en soms vrij sterke zuidoosten wind. Zwaar be- wolkt met lichte regen bij tussen- pozen en enkele opklaringen. Mi- i mmum van 2 tot 6 graden. Ma- ximum tussen 8 en 12 graden. J iu daaR:: zon ""der 18.55 uur. I i Maan op 11.36 uur. Morgen: zon I «P 6.43 uur. Maan onder 3.52 uur. J (Van onze correspondent) De 32-jarige Piet van Hemmen, af komstig uit Eindhoven, werd te New castle (Australië) toen hij des nachts probeerde in te breken in het kan toor van een Bowlingclub, door de 7/„-jarige conciërge neergeschoten. De bewaker hoorde rumoer cn zag in de tuin een man naderen. Ondanks een waarschuwing, kwam de man toch op het huis aan, waarop de bewaker die bevreesd werd, een schot uit zijn geweer loste, dat de man in de buik trof. In het ziekenhuis te Armidale stierf hij zes uur later. Bij onderzoek vond de politie een bedrag van ruim 200 pond (t 1700.in de auto die van H. had achter gelaten. Latei- bleek dat van H. de auto geleend had van zijn vriendin: een verpleeg ster. Van H. die van zijn echtgenote in Nederland is gescheiden, was een oud-Korea strijder en had verschil lende militaire onderscheidingen. Hij was sportleraar van beroep, doch werkte de laatste tijd op een Austra lische trawler. Men vermoedt echter dat hij diverse inbraken in clubhui zen heeft gepleegd. De volmachten, welke de Franse regering zijn verleend met het oog op de Algerynse crisis zijn thans bekend gemaakt. Zij omvatten het volgende: verplaatsing van bevolkingen op grote schaal en het scheppen van niemandslanden" waar ook in Algerije; O afkondiging van de staat van be- leg voor geheel Algerije of een deel ervan; volledige binnenlandse een- suur; het doen van huiszoekingen, bij wie dan ook; ontbinding van organisaties. beperking van de bewegingsvrij heid van iedereen; een verbod tot, het betreden van Algerijns gebied of het verlaten ervan; een vergaderverbod; schadévergoedingseisen aan per sonen, die opstandelingen steunen. Deserteurs, die met hun wapens naar de opstandelingen overlopen, kunnen ter dood veroordeeld worden. 5? „Ik begrijp eigenlijk niet, waarom deze tien Brabanders en Limburgers nog in het winkelcentrum „De Twaalf Provinciën" blijven!" Dit zei gisteren de pleiter van de eiseres in het kort geding over de opzegging van de huur aan een aantal huurders van stands in het Rotterdamse Twaalf Provinciën- huis. Zoals bekend moeten de betrokken huurders, die van huis uit markt kooplieden zün, hun bullen pakken en verdwijnen. Door hun aanwezigheid zou het publiek het winkelcentrum mijden. De eiseres zei, dat men het winkelcomplex had willen verhuren aan de betere middenstand, doch de fout werd gemaakt om daarnaast ook marktkooplieden te accepteren. De kwaliteit van hun artikelen werd steeds minder, zo betoogde de eiseres en daaronder leed de naam van het Twaalf Provinciënhuis. Op 31 december 1955 zou er een exploitatietekort van 150.000 gulden zijn geweest en op 1 maart was er f 22.000.huurschuld. Er moest een algehele reorganisatie komen, aldus eiseres. Nieuwe huurders van hoog gehalte moesten worden aangetrokken, maar zij zouden geen animo hebben, zolang er nog marktkooplieden in het gebouw werkten. De huurcontracten met de meeste vroegere winkeliers zijn beëindigd. Slechts 24 van de vroe gere 200 oefenen hun bedrijf nog uit. Dan zijn er dus nog de tien markt kooplieden, die van week tot week een stand huurden. Zij zijn tegen 8 maart opgezegd, maar weigerden te vertrekken. Eiseres meende, dat er voor dit tien tal niets meer te verdienen valt. Zij krijgen gemiddeld drie a vier klanten per dag. Mr. A. Schuit, die voor de gedaagden pleitte, zei dat deze zaak zich niet leent tot een behandeling in kort geding. Mr. Schuit noemde de in de dagvaarding genoemde opzet van het winkelcomplex een verdraaide voorstelling van zaken. In een bro chure stelde de directie destijds, dat het pand een warme en overdekte markt zou worden, die een unicum in Europa zou zijn. YET, VIES EN KAAL. De kwaliteit van de goederen was" volgens mr. Schuit niet minder ge worden. Het was de slechte air-con ditioning in het gebouw, die hun le vensmiddelen deed uitdrogen. Patates frites en vis horen niet naast over hemden en dassen. Het was vet. vies en kaal in het gebouw en dat hield de mensen weg. De marktkooplieden zijn met alle mogelijke beloften binnengehaald. Zij hebben nooit huurschuld gehad, aldus mr. Schuit'. Hun marktstaan- plaatsen hebben ze opgegeven en het kon jaren duren vooraleer ze nieuwe kunnen hebben. De directie van het winkelcentrum moest hen een gepaste schadevergoeding geven. De president van de Rotterdamse rechtbank, voelde naar hij zei niet veel voor een vonnis. Hy zag liever een praktische oplossing. De procureurs moesten maar eens samen overleggen. Misschien willen de marktkooplieden zich aan de nieuwe eisen aanpassen. Het kort gedingwerd daarop aangehouden. President Eisenhower heeft het Amerikaanse congres in een speciale boodschap betreffende militaire en economische hulpverlening aan het buitenland verzocht hiervoor een be drag van bijna 4.700.900.000 dollar uit te trekken. Er bestaat nog steeds ernstig ge vaar voor een aanval in het midden oosten en in Azië. De Sowjet-uitbrei- ding van invloedssferen geschiedt thans in enigszins gewijzigde vorm, doch haar uiteindelijke doel, namelijk het ontwrichten van vrije landen, om deze tenslotte te kunnen beheersen, blijft hetzelfde. Opstelling van een Programma tot wederzijdse hulpverlening is dringend noodzakelijk. De nieuwe ontwikkeling in de sov- jetrussische politiek vormen een dui delijke aanwijzing van het sukses, dat wij boekten, aldus Eisenhower. De Sovjet-unie schijn,t gewelddadige agressie, althans tijdelijk, terzijde te hebben gesteld. Zij tracht thans haar doel onder meer via handelstrans acties te bereiken, waarbij wapens, kapitaalsgoederen en technische hulp verlening worden aangeboden. Er zijn echter geen aanwijzingen, dat verandering is gekomen in de traditionele doeleinden van de Sovjet- i politiek op lange termijn", aldus Eisenhower. Hij vraagt voor het belastingjaar 1957. 2.925.000.000 dollar voor buiten landse militaire hulpverlening. Hij vroeg ,,verdedigingssteun", econo mische hulp, die rechtstreeks ver band houdt met de militaire krachts inspanning tot een totaal bedrag van 1.130.700.000 dollar voor het mid den-oosten en Afrika en 882.000.000 dollar voor Azië. Koning Hoessein van Jordanië wil een goodwill-reis door de Arabische landen gaan maken, om de gelederen te verenigen. De koning verklaarde aan verslaggevers, dat Jordanië een neutrale politiek zal blyven volgen. Jordanië is echter voorstander van Arabische eenheid. Daarvoor is het bezig het vertrouwen van de nabuur- staten te verwerven. In een Ara bisch blok zou Jordanië zich echter niet laten opnemen. CYPRUS De Griekse afgevaardigden in de commissie voor algemene zaken van de Raad van Europa hebben maan dag een vergadering van de commis sie verlaten toen deze een resolutie goedkeurde om de kwestie Cyprus de volgende maand niet in de voltallige vergadering van de Raad te behan delen. In het water van de Buitensin gelgracht en de Lijnbaansgracht in Amsterdam, worden honder den dode spreeuwen aangetrof fen. De politie vermoedt dat deze vogels of tengevolge van vergiftiging of door een vogel ziekte zijn omgekomen. Hoewel ook onder de bomen aan de Stadhouderskade bij het Rijks museum enige spreeuwen zaten die slecht konden vliegen, wer den aan de overzijde van het water nog duizenden vogels waargenomen die kennelijk ner gens hinder van hadden. Voorshands neemt men aan, dat een vogelziekte de oorzaak van deze sterfgevallen is. Het is echter niet uitgesloten dat een of andere wreedaard de vo gels vergif heeft toegediend. De kadavers van de vogels worden onderzocht.

de Stem | 1956 | | pagina 1