Honderdduizenden Georgiërs keren zich tegen huidige machthebbers Rampberichten uit de Libanon, uit Hongarije en uit oost-Amerika Paul de Groot is gematigd Zoete Lieve Gerritje op Y eemarkthallen-jubileum Radio-activiteit doodde mevrouw Joliot-Curie Britten grijpen naar de collectieve straf Kroest je vs rede veroorzaakt storm van protest „Engels-Russische bespreking" Grootste demonstratie sedert dertig jaren Moreel van mohammedaan moet worden verhoogd Opheffing van wapenstilstand DEENS VLOOTBEZOEK Treiler staking wordt voortgezet DAGBLAD VOOR ZEELAND Het „smartegeld"-akkoord Zonnig Geen termen voor strafvervolging Het is feest in Den Bosch Produktenshow om van te watertanden Frans plan voor Algerije Troepenzending op *ibboetz isma. MAROKko. grote schaal imiiiiiimin Zuid-Korea vraagt: Radium ontdekt door haar ouders Brand in Gronings Concerthuis richt grote schade aaii Harding: ik moet het zo wel doen Natuurgeweld veroorzaakt veel leed en grote schade 96e JAARGANG No. 22102 Uitgave N V Uitgevers Mij NeeMandia Verschijnt elite werkdag Bureaus: Breda, Reigerstraat 16 Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351 Verantwoordelijk Hoofd- redacteur: J J H A Bruna Redactieraad: U. J. v Hootegem Ml Ui A J J Ml Mes, Dl S II L de Rechtei, D J v t (Vestende, P. V. M. Vercauteren Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 5.65 per kwartaal pei posl f 6.55, pet week (uitsluitend bij niet post- besteiL) 1 0.45 Incasso word' berekend Losse nummers 13 et Postrek no. 278841 Voor God. Koningin en Vaderland MAANDAG 19 MAART 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplag» f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend tn de Zeeuwse editie 1 0.14 pei m/m (Ingezonden Mede delingen 1 0.35 pei m/m) Bil contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt Staatwerk 3 ct per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen al te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsinge) DB Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch Vlaanderen. HULST, Dubbele Poort 7,'reletoon 102 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41, TeL no. 351 De sensationele berichten uit Moskou over de ontluistering van Stalins naam, hebben een veel belangrijker achtergrond dan men aanvankelijk kon vermoeden. Het bewind staat werkelijk op zijn grondvesten te schudden. In de gehele wereld proberen de communistische leiders deze stunt van Kroestjev recht te breien, opdat de goegemeente zal blijven geloven in de deugde lijkheid van de leer. Ook Paul de Groot is begonnen deze kwes tie te „verklaren", waarbij het opvalt, dat hij zich minder kritisch over Stalin uitlaat dan zijn ambtgenoten in de volksdemocratiën. Belangrijker gevolg van Kroestjevs rede is evenwel, dat er in Georgië, het land waar Stalin werd geboren, ernstige onlusten zijn uitgebroken door de ontheiliging van vader Jozefs naam. De Nederlandse voetbalvrien- J den kregen gisteren voor het eerst J sinds lang een „volle" speeldag te j i zien. De hoofdklassers boekten de J volgende resultaten: t HOOFDKLASSE A Stormvogels-Limburgia 32 S Roda Sport-DOS 22 i Fortuna '54-Amsterdam 03 Eindhoven-VVV 01 i J Excelsior-NAC 10 i ADO-SPARTA 1—2 HVC-Rigtersbleek 1—2 J EBOH-Ajax 1—2 HOOFDKLASSE B I SW-Willem II 0—2 i Alkmaar-Emma 20 i Sportcl. Enschede-de Volew. 11 J J de Graafschap-BW 13 S Feyenoord-Schev. Holl. Sp. 61 J EDO-PSV 1—3 J Elinkwijk-Sittardia 30 GVAV-Rapid JC 0—3 Voor verslagen mogen wij U ver- wijzen naar onze sportpaglr 's. ïN HET Indische parlement is een wetsontwerp ingediend, dat beoogt het aantal staten van India (28) terug te brnegen tot vijftien en daarbij zeven centraal bestuurde gebieden te vor men. DE CONDUCTEUR van de trein, die vrijdagmiddag uit Amersfoort naar Apeldoorn vertrok, is door onbekende oorzaak van het achterbalkon geval len. Hij werd zwaar gewond naast de spoorbaan gevonden. DE AMSTERDAMSE gemeente-amb- trnaren zullen voorzover hun dienst het toelaat op 5 mei vrij krijgen, om de nationale feestdag te vieren. I1E AMBTENAREN van de dienst Luister- en Kijkgelden hebben reeds 200 processen-verbaal opgemaakt te gen bezitters van televisietoestellen, die hun kijkdoos niet hadden aange geven. TWEE OOSTDUITSE regeringsfunc tionarissen, beiden lid van de commu nistische partij, zijn uitgeweken naar west-Berlijn en hebben daar asiel ge vraagd. IN HET KADER vn een reeks sym bolische stakingen om hoger loon en betere werktijden, hebben zaterdag 40.000 Deense arbeiders het werk neergelegd. ENKELE houwers in de staats mijn Maurits hebben op ruim 440 meter onder de grond een versteende boom uit de kolenlaag gepeuterd. Volgens deskundigen moet deze boom 250 miljoen ja ren oud zijn. SCHEPEN van vijf nationaliteiten zullen deze zomer meedoen aan een onderzoek naar de gevolgen van de H- bom explosies in de Stille Oceaan. DB RUSSEN hebben het voormalige DuRse proefstation voor geleide pro jectielen te Peenemünde nu geheel hersteld en de eerste raketten afge schoten. De experimenten zouden hoopgevend zijn. (Voor de Russen ten minste). EEN 68-JARIGE boer in Cadier en Keer (L.), die zaterdagnacht in het hooi was gaan slapen, maar die voor hij insliep en no'n pijpje rookte, is om het leven gekomen, toen het hooi in brand raakte. IN EEN BIOSCOOP te Kafr Sakr, een Egyptisch dorp, is vrijdag tijdens een filmvoorstelling, het balkon in de zaal gestort. Er vielen 42 doden. BLANKEN, die lid zijn van de vere niging voor lotsverbetering voor ne seis in zuid-Carolina, worden voort aan uilgesluten van plaatselijke over heidsfuncties. Vcersvcrw achting, medegedeeld »oor het X.N.M.I., geldig tot van avond: Enkele overdrijvende wolken velden en droog weer. Vanmiddag dezelfde temperatuur als gisteren of iets lagere. Matige tot krach tige en langs de Waddenkust tij delijk harde oostelijke wind. Het Belgisch weerkundig insti tuut verwacht: Matige wind uit zuidoost tot zuid. Aanvankelijk licht bewolkt, later toenemende bewolking van uit het zuiden met plaatselijk wat i regen. Stijging van temperatuur. Minimum van 2 tot 8 graden, ma- ximum van 10 tot 16 graden. Vandaag: Zon onder 18.53 uur. Maan op 10.27 uur. Morgen: Zon «P 6.45 uur. Maan onder 3.10 De zaak-S chokk in g De officier van Justitie bjj de Haag se rechtbank heeft geen termen ge vonden om tot een strafvervolging tegen de burgemeester van Den Haag, mr. Schokking, over te gaan. Hij zei dit, naar aanleiding van een aan klacht, die was ingediend door mej. Pino uit Utrecht, een zuster van de in 1942 gearresteerde Jakob Pino. De officier van Justitie refereert aan het feit, dat de procureur-fiscaal bij het (inmiddels opgeheven) bijzon der gerechtshof, ook niet wenste over te gaan tot een strafvervolging. Er zijn, na dat besluit, geen nieuwe om standigheden gebleken. De officier voegt eraan toe, dat mej. Pino zich desgwenst bij de Hoge Raad kan beklagen over het niet-ver- volgen van mr. Schokking. Naar de uitspraak zal de Officier zich dan ge dragen, mej. Pino zich desgewenst bij de Hoge nog geen besluit genomen, zo heeft haar raadsman meegedeeld. In Tiflis demonstreerden, volgens AFP, honderdduizenden mensen tegen de aanvallen op Stalin. Zij verwijder den portretten van de huidige macht hebbers. In Tiflis blokkeerden zij de straten en bezetten de gebouwen van het centrale comité der partij. Op spandoeken stonden leuzen als „Lang leve Stalin". De demonstratie wordt het grootste spontane massaprotest sedert ruim 30 jaar in de sovjet-unie genoemd. In de fabrieken van Georgië waren partijleden bezig om de nieuwe koers te verklaren. De arbeiders werden kwaad en zeiden, dat zij pas weer zouden gaan werken, als de huidige machthebbers zouden worden ontsla gen. Na de arrestatie van Beria deed zich in Georgië ook een massaprotest actie voort. Beria was namelijk ook Georgiër. De politie trad niet tegen de menigte op. Wel zijn de scholen gesloten. DISCUSSIES. Overigens wordt de nagedachtenis van Stalin vryelyk in de sovjet-unie tot punt van discussie gesteld. In partykringen is men niet by de tijd, als men niet over de kwestie weet mee te praten. Ook met buitenlanders wordt er over Kroetsjevs onthullin gen gesproken. Vijftienduizend partijmannen zijn op de been, om overal tekst en uit leg te geven. De „Pravda" moedigt de discussie aan, teneinde de per soonsverheerlijking uit te roeien. Men kan rekenen op rehabilitatie van oude bolsjewieken en van lieden met Ti- toïstische neigingen in de satelliet staten, die intussen werden geliqui deerd. Geleidelijk zullen de dwalingen en fouten van Stalin openbaar worden gemaakt, om de openbare mening niet teveel te schokken. Er zijn aanwijzingen, dat gedenk tekens voor Stalin het niet lang meer zullen maken. In zuid-Slavië is men erg ingenomen met de nieuwe koers, (Van onze correspondent) Onder grote belangstelling zyn zon dagmiddag de feestelijkheden rond het zilveren bestaansjubileum van de Bos sche veemarkthallen door burgemees ter Loeff geopend. Deze opening kreeg nog een bijzonder feestelijk aksent door de aanwezigheid van Zoete lieve Gerritje, die voor de eerste maal vergezeld ging van Den Eersten Boer den Beste. In het stampvolle veemarktrestau rant heeft de burgemeester een feest rede uitgesproken, waarin hij de na druk legde op de grote betekenis die het Bossche veemarktbedrijf heeft als middelpunt van handel in fok- en be- örijfsdieren, en als een trefpunt voor de handel in slachtvee en vlees. Hij sprak er voorts zijn vreugde over uit, dat zijn stad thans met een jaaraan- voer van 330.000 dieren, de grootste veemarkt van Nederland, heeft. Na deze rede haalde Zoete lieve Gerritje een lint in de Bossche kleu ren uit haar klepkorf, gaf daarvan een uiteinde aan Den eersten Boer den beste en nodigde de burgemeester uit het lint door te knippen ten teken dat de feestelijkheden als geopend be schouwd konden worden. Aldus geschiedde. Dat deze openings ceremonie werd gevolgd door het drinken van een glaasje brandewijn met suiker, mag als vanzelfsprekend worden beschouwd. Vervolgens maak te de burgemeester in het gezelschap van het Zoete Lief en een aantal auto riteiten een rondgang over de ten toonstelling om kennis te nemen van de vakbekwaamheid van de Neder landse slagers. De expositietafels, be laden met een grote verscheidenheid van bekroonde worst- en vleeswaren, vormden een lust voor het oog. Van deze fors opgezette produktenshow, die woensdag a.s. nog gecombineerd zal worden met de jaarlijkse paasveeten- toonstelling, zal een goede propaganda uitgaan. die Tito wel helemaal in het gelijk stelt. MANOEUVRE Washington gelooft, dat het hier een manoeuvre betreft, om de niet-com- munistische landen te doen geloven, dat de evolutie in het Kremlin is voltooid. De vredespolitiek krygt nu de glans van realiteit. Men vindt het vreemd, dat Kroetsjev twee jaar heeft gewacht met zijn onthullingen. Al met al moet men niet geloven, dat het wereldcommunisme nu een principiële wijziging ondergaat. Paul de Groot zei er dit over: „Wij kunnen alleen maar met verachting de misselijke insinuaties bejegenen, als zouden de communisten Stalin overboord hebben geworpen. Niets kan zijn nagedachtenis bezoedelen. Voor honderden miljoenen in de ge hele Gereld was hij de belichaming van het sovjet-volk, zijn communisti sche partij en alle grote daden welke die partij verricht heeft. Maar dit had niet tot persoonsverheerlijking mogen leiden. Deze voert altijd tot misbrui ken en verstoring van gezonde orga nisatorische verhoudingen. Het gaat niet om Stalins persoon, maar om zijn werk, dat alleen mag worden be oordeeld in het raam van zijn tijd en de omstandigheden van toen", aldus Paul de Groot. Walter Ulbricht, de oostduitse collega van Paul de Groot, beschuldigde Stalin ervan, dat hij „heldenfeiten" zelf in zijn biografie had binnengesmokkeld. Zijn optreden verzwakte het land, voor de tweede wereldoorlog begon en op het gebied van de landbouw was hij bepaald een ezel. Hij schond de normen van Lenin en maakte grote fouten bij het verwerkelijken van de partijpolitiek. Malenkov, die in Londen is, ver klaarde dat hij op goede voet stond met Kroetsjev. Hy keek boos, toen hij op een fabrieksmuur zag staan: „Weg met Kroetsjev". Men weet niet of Kroestjev al on derweg is naar Londen. Hij werd niet genoemd bij de leden van de dele gatie, die in Warschau de begrafenis van communistenleider Bierut bij woonde. Wellicht is Kroestjev dus nog in Polen. DE SAARLANDSE sociaaldemocrati sche partij heeft zichzelf ontbonden. Zij heeft haar leden aangeraden, naai de socialistische partij over te gaan. ZATERDAGNACHT hebben ongeveer 35.000 mensen deelgenomen aan de derde stille omgang in Amsterdam. In totaal hebben naar schatting 80.000 mannne en jonge mannen de tradi tionele pelgrimage meegemaakt. Het Franse kabinet is het zaterdag eens geworden over de regerings maatregelen, die de rust en orde in Algerije moeten herstellen. Het mo reel van de Mohammedaan zal wor den verhoogd. Hij kan b.v. ambte naar worden en helpen het land te besturen. Ook zal hij land kunnen ontvangen. Tegelijk besloot de Franse regering om de nodige schepen en vliegtuigen te vorderen, die nodig zijn voor een spoedig vervoer van troepen uit west- Af rika en west-Duitsland naar Alge rije. Als het nodig is worden ook re servisten opgeroepen. Een bekende Parijzenaar wil het Algerijnse dorp Roknia, waar ter reur aan de orde van de dag is, op kopen en dit bevolken met soldaten- boeren, naar het voorbeeld van een (Advertentie) ombeperktc garant* op de vering. hazêtfagrieken ie zevenbergen Zuid-Korea heeft de V.S. gevraagd, de Koreaanse wapenstilstandsover eenkomst op te heffen. Verder heeft zuid-Korea de Amerikaanse autori teiten verzocht, de eis om onmiddel-> lijke terugtrekking van de Tsjechi sche en Poolse leden van de neutrale bestandscommissië, te steunen. Deze leden zouden communistische spion nen zyn. Mevrouw Irene Joliot-Curie, doch ter van het beroemde echtpaar Pierre en Marie Curie, is vrijdagnacht in Parijs overleden. Zij stierf aan leu kemie, een dodelijke bloedziekte, die zij heeft opgelopen door haar werk met radio-actieve stoffen. Zij werd 58 jaar. Tezamen met haar echtgenoot kreeg zij.in 1935 de Nobelprijs voor chemie. Jean Frederic Joliot had de naam van zijn vrouw aan de zijne toegevoegd, om de naam Curie in. stand te hou den. De ouders van de overledene waren de ontdekkers van radium. In 1921 begon de thans ontslapene haar wetenschappelijke arbeid, nadat zij in het radiuminstituut van haar moeder had gewerkt. In de jaren '14— 1918 verrichtte zij werk van grote waarde, door haar kennis van deze X-stralen, die toen voor het eerst in de veldhospitalen werden gebruikt. Samen met haar man ontdekte Irene Curie de kunstmatigee radio-activiteit voor welke prestatie het echtpaar de Nobelprijs kreeg. Irene was sinds de stichting in 1946, verbonden aan het Franse commissa riaat voor de atoomenergie. In 1947 werd zij hoofd van het radium-labo- ratorium te Parijs en professor aan de universiteit in Parijs. Evenals haar man nam zij in de oorlog actief deel aan het verzet, in verband waar mee ze tenslotte moest uitwijken. Haar man was jarenlang 'n vooraan staand communist. Woensdag zal het stoffelijk over schot van de begaafde vrouw worden begraven. Ongetwijfeld krijgt zij een staatsbegrafenis. Er gaan geruchten, dat de sultan van Marokko gratie zal verlenen aan de opstandelingen in het Rif-geberg te, ais zij Woensdag naar Rabat ko men, om daar voor het paleis de wa pens neer te leggen. De leider van de nationalistische partij is uit Madrid teruggekeerd. Hij had-de indruk, dat Spanje werkelijk met sultan Ben Joessef wil onderhan delen en Spaans-Marokko onafhanke lijkheid wil geven. Vrijdag is een aantal hoge functio narissen van het oude regiem gearres teerd. in verband met een samenzwe ring tegen de staat. TUNESIë. Te Parijs is overeenstemming be reikt over de protokollen betreffende de onafhankelijkheid van Tunesië en de onderlinge samenhang tussen Frankrijk en Tunesië. Op het laatste moment scheen een mislukking van de onderhandelingen te dreigen. Mor gen worden de protokollen getekend. In het Japanse ministerie van bui- tenlandse zaken is een overeen komst tussen Japan en Nederland getekend waarbij wordt bepaald, dat Japan gedurende een tijdvak van vijf jaar tien miljoen dollar zal betalen aan Nederlandse burgers, die gedurende de tweede wereld oorlog door Japan zijn geïnterneerd geweest. De foto geeft een beeld van de ondertekening. In het concerthuis aan de Poele straat te Groningen, heeft een brand grote schade aangericht, In de bo venzaal van het gebouw was alles voorbereid voor een feestavond van het Groningse trampersoneel. Toen vlak voor het feest zou be ginnen iemand de zaal betrad, stonden de toneelgordijnen in brand. Toen de brandweer arriveerde, was de zaal één vlammenzee. De bene denzaal kreeg ernstige waterschade. Het Britse optreden op Cyprus wordt op het ogenblik gekenmerkt door grote onverzettelijkheid. In Ni cosia hebben zij zaterdag een collec tieve straf ten uitvoer gelegd, door tien Griekse gezinnen uit hun huizen te Betten en te fouilleren op een met prikkeldraad afgezet plein. De huizen moeten drie maanden onbewoond blijven. Op een punt in de stad waar een Britse politieman werd gedood, hebben de Britten achttien winkels dichtgespijkerd. Wanneer de Britten inlichtingen over het verzet willen hebben, stuiten zij op een muur van onwil en zwijgzaamheid. Bij een dorp in de buurt van Limassol scho ten de Engelsen twee Turken neer, die door een cordon wilden breken, dat de soldaten om hun dorp hadden gelegd. Hier en daar opereren gemaskerde benden. Zondag schoten zij voor een kerkgebouw een Cyprische Griek neer. Gouverneur Harding heeft gezegd, dat hij vele van zijn maatregelen betreurt doch dat eerst het terrorisme verslas- gen moet zijn, vooraleer er redelijk gepraat kan worden. De vrije wereld, zo zei hij, zou nog meer moeilijkhe den krijgen, als de Britten zich nn uit Cyprus zouden terugtrekken. In het midden-oosten hoopt Enge land op een kentering, althans wat Jordanië betreft. De regering van dat land heeft Britse bijstand gevraagd voor de opleiding van piloten. H.M. de Koningin op jubileumvergadering H.M. de Koningin heeft zaterdag de herdenkingsbijeenkomst van de vereniging tot behoud van natuur monumenten in Nederland ter gele genheid van het 50-jarig bestaan dier vereniging, gehouden in het Concert gebouw te Amsterdam, bijgewoond. Dr. J. A. van Steijn, voorzitter van de vereniging, memoreerde hoe het werk van de vereniging onder grote moeilijkheden begon. Hij achtte het een teken van officiële waardering, dat de laatste jaren op de begroting van het ministerie een bedrag van 3 miljoen gulden is uitgetrokken voor de aankoop van natuurmonumenten. Op drie punten van de aardbol hebben na tuurrampen het mensdom getroffen. In de Liba non woedden dit weekeinde enkele hevige aard bevingen, die eeh 25-tal dorpen verwoestten. Tienduizenden mensen raakten in paniek en vluchtten naar de bergen. Het aantal doden be draagt zeker meer dan honderd. Er is nationale rouw afgekondigd. Tijdens de opening van de slagers- I burgemeester Loeff een rondgang, vaktentoonstelling t.q.v. de zilve- I samen niet zoete lieve Gerritje en ren veemarkt in Den Bosch, maakte den eersten boer den besten. In Hongarije zijn uitgestrekte ge bieden langs de oevers van de Donau getroffen door overstromingen, die de ergste sinds twintig jaar worden ge noemd. Het ene dorp na het andere verdwijnt in de watervloed. Het ge hele eiland Mohacs. vlak bij de zuid- slavische grens, staat blank. Iets noor delijker staan 13 dorpen onder water. Alleen de boomkruinen steken nog boven de watervlakte uit. Men vergelijkt de toestand met die van 1938, toen een groot deel van Boe dapest en duizenden hectaren land onder water kwamen te staan. Nu werken tachtigduizend Hongaarse mi litairen aan versterking van de dijken. Overal z(jn reddingsploegen in touw, om de honderden die met de dood worden bedreigd, in veiligheid te bren gen. Russische militaire eenheden bie den de helpende hand. Aan de oostamerikaanse kust woedt een hevige storm, die volgens totnog toe ontvangen berichten vooral de scheepvaart grote moeilijkheden be zorgt. Eén schip zou geheel uit het water zijn gelicht en op het land ge smeten. Op de terugreis van geallieerde oefeningen bracht een Deens squa dron torpedomotorboten een opera tioneel bezoek aan IJmuiden. De foto toont 't squadron in IJmuiden. Aan de wal vast ligt het 743 ton metende depotschip „Hjaelperen" en daarnaast de motorboten, die de namen ..Stnrmfugeln"..Tranen" ..Wejren". ..Vibeu". ..Majen" ..Laxen'' dragen. en Tegen veler verwachting in, heeft een vergadering van stakende treiler- vissers te IJmuiden besloten, om dé reeds twee maanden durende staking voort te zetten. De vergadering begon rumoerig. doordat de vergadering zich ontdeed van het E.V.C.-bestuur, dat in de zaal gezeten was en van een verslaggever van ..De Waarheid". De- vis wordt toch al duur betaald

de Stem | 1956 | | pagina 1