'R' f- en SPEL-momenten PAPIER VOOR UW PEN Kikvorsmannen" zoeken gezonken ioenen van zilvervloot sa|j Fiscus Lacht-11 Menu s-Idee Prijzige Kopa-Club Wankelt John Potter jr. door Roosendaler opgeleid Pagblad Peüfcm Ruim 3000 ton edel metaal wacht op ontdekking onder een laag modder 11 VIERDE BLAD ZATERDAG 17 MAART 1956 11 Keeper Senior J §|p®r* j. - Keuken In Melbourne Zaalvoetbal Prijs Voor Kopa Oudje Devalueert BOEKENPLANK Rembrandt in de spiegel Elke 14 dagen kent de jury 20 hoofd prijzen en 500 paardenglazen toe. Prof. dr. G. J. Holst 20 maart 70 jaar Consumeren moet je leren 7 Is om er wan hopig van te worden 10 gaan lopen en zijn reeds volop aan het bakkeleien geslagen met het clubbestuur. Als de mannen van de Nederlandse fiscus soms niet al te veel winst zien in een voetbalpool, dan kunnen de cij fers uit het buitenland hen wellicht tot nieuwere gedacht- ten brengen. Neem Italië. Daar werd in 1946 de „Toto Calcio", de nationale pool ingesteld. Sinds dit moment hebben de Italianen ruim een miljard gulden aan de we kelijkse prijsvraag ten koste gelegd. Van dit bedrag is meer dan de helft (55 procent) ten goede gekomen aan de fiscus en 45 procent aan de winnaars. De belastingen waren dus al die tijd de beste winnaars De balans van de Noorse voetbalbond is zeker niet ongun stiger. Het nationale gok-instituut staat onder staats toezicht. De ambtenaren hebben uitgerekend, dat de ba lans over 1955 een batig saldo vertoont van ongeveer 16 miljoen gulden. De Noren hebben van een deel van de opbrengst volop Sinterklaas gespeeld: Dik tien miljoen gulden werd ter beschikking gesteld voor wetenschappelijk onderzoek en de diverse sportfederaties kregen 5,4 miljoen. De rechtgeaarde belasting-mannen in Nederland moeten watertanden van zulke cijfers De 42-jarige doelman Sam Bartram heejt onlangs zijn laat ste wedstrijd gespeeld. Zijn club, de Engelse ie divisie- ploeg Charlton Athletic, ver loor hem na 22 jaar trouwe dienst onder de lat. - Aan de keuken in het Olym pisch dorp zullen hoge eisen worden gesteld, want per dag zal er gezorgd moeten worden voor 18.000 maaltijden en de atleten (van rond zeventig verschillende nationaliteiten) vragen bij voor keur eten, dat ze thuis gewend zijn. Daar wordt zwaar rekening mee gehouden, hebben de organisato ren beloofd. Zo komen er voor de Nederlanders runderlappen, cur- ryspijzen voor de Indiërs, garna- lenbeignets voor de Chinezen en zeewiergerechten voor de Japan ners. Na een onderzoek, waarover ze twee jaar hebben gedaan, zijn door de organisatoren elf ver schillende menu's samengesteld in de „smaken": Brits - Amerikaans Aziatisch, Israëlisch, Frans - Belgisch, midden-Europees, zuid- Europees, Russisch en oost-Euro pees, Scandinavisch, Latijns, Amerikaans en Mohammedaans. Wanneer het Olympisch dorp op volle toeren draait zal het perso neel uit 200 mannen en vrouwen bestaan, daarbij inbegrepen de bedienden, werkvrouwen, wakers monteurs, tuinlui, timmerlui en elektriciens. Eén televisie-uitzending van de Engelse BBC heeft sergeant- sportinstructeur Jos Bartels uit Breda (nee, niet de Bartels die „goeiedaag" en „kwaak" zegt) aan het denken gezet. Het gevolg van zijn overpein zingen is een nieuwe sport ge worden, waarvoor hij nu er kenning zoekt: Zaalvoetbal. Voetbal dus, dat je kunt spelen met een dak boven het hoofd, zodat je je van bevroren of besneeuwde velden niets be hoeft aan te trekken. Voetbal ook, dat heel eigen sensaties biedt en met een sterk eigen karakter. Sergeant Bartels heeft dat alle maal al bewezen. Hij organiseer de gewoon eon toernooi in een zaal van de Kon. Militaire Aca demie. Dat was van de ene kant jammer, want de mannen van de wacht wilden daar ook wel eens serieus uit de hoek komen en ver leenden de nieuwsgierige journa listen (die zowat een wereldpri meur roken) geen toegang. Maar goed, Jos Bartels kon het ook wel mondeling uit de doeken doen. Hij vertelde het van het be gin af. Eerlijk en wel zei hij, dat de vinding niet helemaal van hem is. De BBC had het idee als eer ste. maar die deed het voor een aardigheidje. Aan dat lol-toernooi in Engeland deed onder meer de Willem Il-er Sjel Debruyckere mee, die Bartels de kenmerkende dingen vertelde. De sportinstructeur maakte er officiële spelregels voor: Koppen niet toegestaan, vrije trap als de bal hoger komt dan 1 meter tien, geen buitenspel, niet ingooien van de bal „afzetten" niet gepermit teerd en meer zo van die dingen. Om het nog verder van het veld- voetbal af te trekken wordt het spel slechts gespeeld met vijf man, 'n keeper en vier veldspe- lers. Die hebben er, dat is bewezen, een prachtig soort indoortraining mee en een heleboel plezier. Sergeant Bartels wacht nu op navolgers en met hen gaat hii praten over een landelijke compe titie De midvoor van Stade de Reims en van het Franse elftal, de 24- jarige Raymond Kopa, heeft van een Spaanse club het aardige som metje van 800.000 in uitzicht ge kregen, indien hij in Spanje komt spelen. Men neemt aan, dat hier Real Madrid achter zit, temeer omdat is uitgelekt, dat Kopa eind maart vriendschappelijke wed strijd voor de Madrilezen zal uit komen. Overigens zitten de Spanjaarden nog steeds te kijken met een wet die bepaalt, dat niet zo maar een onbeperkt aantal buitenlandse voetballers mag worden „inge- voerc! Men neemt echter aan, dat do wet binnenkort wordt ge- wuzigd. zodat Kopa naar die OÜ0.0Ó0 kan toereizen. Voor een van de Engelse lea gueclubs die het rijkst is aan tra- cutie, Aston Villa, dreigen moei- v ii Tot nu toe was Ast°n villa met 6 kampioenschappen en o bekeroverwinningen een van de t~ - - suksesvolste clubs in de Engelse voetbalgeschiedenis. Dit jaar verloren de Birming- hammers alle zeven laatste lea guewedstrijden. Ondanks belang rijke aankopen van nieuwe spe lers, staat Aston Villa ditmaal onderaan de ranglijst, een resul taat dat tot ernstige crisis kan leiden, want de aandeelhouders, die de vereniging als een solide zaak hebben gezien en er hun geld in hebben gestoken, zijn van mening, dat hun centen gevaar Het boek, dat door Willem Enzinck over Rembrandt werd geschreven, heeft ontegenzeggelijk het bijzonder grote voordeel, dat het een zeer over zichtelijk beeld geeft van het leven van Nederlands grootste schilder. Dit kan men tweeledig opvatten: het li- chamellijk leven van Rembrandt wordt zwierig en levendig behandeld zijn geestelijke avonturen worden wel overwogen uitgediept en gereconstru eerd. Dit geschiedt allemaal aan de hand van niet minder dan 41 zelfportretten van de kunstenaar. Daarmee bezorg de Enzinck zichzelf een mooie doch uitermate moeilijke taak, die hij blij kens het resultaat, een fraai boek van de uitgeverij „Servire", tenvolle tot een goed einde wist te brengen. Telkens weer komt ook op de blad zijden tekst, die naast de uitstekende reprodukties staan, de deskundigheid van de auteur ons inzicht van en be grip voor de nu eenmaal vaak be zwaarlijk door „leken" op te lossen picturale problemen, de aandachtige lezer vriendelijk en discreet te hulp. Al met al een boek, dat de bezitter rijker kan maken. Het afscheid werd onze Sam niet gemakkelijk gemaakt. Hij raakte om de haverklap in de benardste situaties verstrikt. Maar hij hield zijn doel voor de zoveelste maal schoon. En dat is nog altijd de eerste op dracht voor een doelman, die zich zelf respecteert... (Advertentie) i hi als GraS-vtètbalw.drtrH«« interland-vo betreft, zwoeg*". mensen als P°a Wilt V óók een mooi paardenglas winnen, zend dan een mop of geestig onderschrift aan: POSTBUS 13, BREDA. Elke inzending moet vergezeld gaan van 2 Drie Hoefijzers-doppen Prof. dr. G.J. Holst, oud president- curator van de Technische Hoge school te Delft en oprichter van het Philips' Natuurkundig Laboratorium, een wereldbefaamd onderzoekingsin stituut dat te Eindhoven is gevestigd viert dinsdag 20 maart aanstaande, zijn zeventigste verjaardag. Prof. Holst is de man, die de volle verantwoording droeg voor de weten schappelijke onderzoekingen, die leid den tot de vinding van de radiobuis en van die, waaruit een geheel nieuw soort magnetisch materiaal resulteer de: ferroxdure en ferroxcube. Het huidige Philipsbedrijf, dat in 42 lan den over de gehele wereld is geves tigd en waaraan meer dan 130.000 werknemers zijn verbonden, dankt zijn groei voor een groot deel aan de uitvindingen van deze en andere nieuwe industriële hulpmiddelen. Prof. Holst is op het ogenblik nog als wetenschappelijk adviseur aan de N.V. Philips Verbonden. De bijna ze ventigjarige is ook nog curator van de Technische Hogeschool te. Delft en staat yoorts bekend als één van de voornaamste promotors voor de twee de Technische Hogeschool, die in Eindhoven wordt gevestigd. Aan de voorbereidende werkzaamheden hier toe nam hij zeer actief deel (eerste en tweede commissie - Holst). Voorts vindt de vernieuwing van het onder wijs in Nederland in hem een vurig pleitbezorger. UW BAARD EIS DE TELEVISIE (III) De ,,TV-kijker", die vorige week onder het kopje ,,Uw baard en de televisie" om ieders medewerking vroeg, lijkt me een vreemde snuiter. Hij verzoekt de bezitters van elektrische scheerappara- ten, zich niet van hun baard te ontdoen, als de televisie aan het uitzenden is. De ontvangst wordt daardoor gestoord. Men moest maar even bijhouden wanneer er uitzendingen zijn (vooral Antwerpen werd genoemd) opdat de TV-kijkers rustig kunnen genieten. Ik vind dit een even onredelijk verzoek als wanneer ik zou vragen: wilt u tussen acht en tien des avonds alstublieft niet van een auto ge bruik maken, want ik vind dat zo hin derlijk voor de fietsers. Het maatschap pelijk verkeer is al zó vreselijk ingewik keld, dat we heus de TV-kijkers niet nodig hebben om onze vrije avonden nog te laten opvullen met aanwijzingen en voorschriften. BREDA T. KOOPMAN JAN FREDERIK VLEKKE Zoals bekend, werd in januari 1.1. op gericht het „Jan Frederik Vlekke-Comi- té", hetwelk zich ten doel stelt te komen tot oprichting te Stampersgat van een waardig gedenkteken voor wijlen Jan Frederik Vlekke. Gezien het feit, dat de figuur van deze grote sociale pionier niet alleen van be tekenis is geweest voor Stampersgat, doch dat hij als praktisch socioloog en drankbestrijder alom in den lande en zelfs daarbuiten bekendheid heeft ver worven, durven wij U verzoeken in Uw blad bekendheid te geven aan het giro nummer, waarop bijdragen ten gunste van het Comité kunnen worden gestort. Dit is: nr. 227742 ten name van de Boe renleenbank te Oud-Gastel. Op het giro strookje gelieve men te vermelden: „ten gunste van het Jan Frederik Vlekke- Comité.' STAMPERSGAT C. J. C. BUS KOU EN HITTE Wat een mooie daad van Gas en Water en G.E.B. Mensen die voor f 25 kou hebben geleden in februari, kregen f 25. Mensen die voor f 12,50 kou hebben ge leden, kregen f 12,50. Maar de mensen die niets hebben getrokken, wat kregen zij? Ruzie thuis (voel je de hitte?). BREDA VAN ALPHEN Voor de Amsterdamse universiteits- vereniging heeft dr. G. van der Wal hoofddirecteur van N.V. Magazijn „De Bijenkorf", een causerie gehou den over: buyologie, of de kunst van het kopen. Spreker zeide o.m. dat de brede massa kopers en kijklustigen die zich dag in dag uit door de Nederlandse warenhuizen beweegt, zich volgens 'n frappante statistische regelmaat blijkt te gedragen, hoewel bijzonde re gebeurtenissen, zoals het uitbreken van de oorlog in Korea of de waters nood 1953 het normale beeld kunnen verstoren. Dr. van der Wal onderscheidde twee typen consumenten, een grote groep die feitelijk geen persoonlijke keuze heeft, maar zich laat leiden door anderen en een kleinere groep die bewust en doordacht handelt. On der invloed van radio, film, televisie en de moderne reclame breidt de eerste groep zich steeds meer uit. Overleg bij de besteding van het in komen moet echter dringend noodza kelijk worden geacht. Het overleg varieert met inkomen, opleiding, werkkring en met het karakter van de betrokkene. De mensen met ho gere inkomens vertonen meer overleg dan degenen met lagere inkomens. De laatste groep is dan ook het minst gevoelig voor kwaliteit. Een uitzondering hierop vormen jonge mensen, die doorgaans met meer overleg kopen dan de ouderen. Dr. van der Wal wees er op, dat de factor „overleg" hij de gemiddelde mens nog te weinig ontwikkeld is en dat de meesten zich bjj de besteding van het inkomen door uiteenlopende massa- en groepsfactoren laten lei den. BRABANTS ZAAK Edele Brabant, were diü Want er staan wel zeer grote belangen op het spel voor onze welvaartsvermeerdering wordt gewerkt, maar zal onze eenvoudige, diep religieuze bevolking zichzelf kunnen blij ven, of afzakken naar het harde mate rialisme dezer eeuw? Zullen onze arbeidsvreugde, eenvoud goedlaahsheid, humor, gemoedelijkheid enz. worden verdrongen door de koude zakelijkheid van tegenwoordig, in een wereld waarin iedereen de vijand van iedereen is? Is ons goede Brabant, met zijn een voudige, hardwerkende bevolking niet altijd het kind van de rekening ge weest... was het in de crisisjaren niet zó dat een onzer regeerders in Den Haag met trots beweerde dat Nederland het rijkste land der wereld was, terwijl er in vele onzer gezinnen door de moeders geen margarine gesmeerd kon worden op de boterhammen onzer kinderen? En worden onze ondernemers en zakenlieden die allen 16 uur per dag en langer wer ken niet wéér verarmd door een belas tingheffingssysteem dat hen elle moed ontneemt daar het hen voert naar de ondergang? In de crisis hebben we ge-be den om werkverruiming, en werkelijk, het wonder is geschied... vele nieuwe fa brieken en industrieën zijn hier gevestigd en we kunnen onze bestuurders nooit dankbaar genoeg zijn voor de geweldige energie die door hen in dezen is .ont plooid, en de ondernemers bewonderen voor hun moed en idealisme om zdc-h te durven vestigen in zó een arme streek en op ons, inwoners van Brabant, die dit land liefhebben rust de plicht om alles te doen wat in ons vermogen is. om deze, onze fabrieken, aan het draaien te houden, en er nog meer bij zien te krijgen, want onze bevolkingsaanwas is nog steeds groot! Zorgen we er voor dat we Brabanders blijven en laten we ons niet bedwelmen door het klatergoud van buiten, dat men ons lokkend voorhoudt, dan belonen we het werk onzer pioniers, we doen het goed voor onszelf en voor hen die na ons komen... Veel ipéér zal er worden gedaan voor het behoud der eigen aard en cultuur, ontwikkelingscursussen, ge meensohapshuizen, recreatieoorden enz, SEFPE. P. v. Breughelstr, 162. S. VISSER, MELKPRODUKTIE In het nummer van 29 februari j.l, van „De Stem'' lazen we, dat de ver maarde melkkoe t,Lady Butterfly", eigen dom van een boer te Linby, in het Britse graafschap Nottinghamshire, haar eigen melkproduktierecord van 15.290 liter, in 497 dagen, verbeterd zou hebben, door thans in 556 dagen, 18.260 liter „af te geven". Zulke cijfers brengen onze Nederlandse veehouders op een dwaalspoor. Dit zijn nil. zéér abnormale lijsten. Wij rekenen hier een melklijst op ongeveer 300-330 dagen. De beide produkties worden daar door, onder onze, Nederlandse, omstan digheden teruggebracht tot resp. 9234 en 11.068 kg. Laten dit, op zich, respectabele produikties zijn, dit zijn dieren, welke zgn. zijn „dóórgemolken", dus géén kalf hebben gegeven, en vrij zeker zéér in tensief, en dus met duur krachtvoer aan de melk zijn gehouden. Dergelijke voor beelden zijn in ons eigen land óók be kend. Voor reclamedoeleinden mogen dergelijke cijfers enige waarde hebben, maar uit een bedrijfs-economisch oog punt zijn dergelijke cijfers uit den boze. Ons Nederlandse vee staat, speciaal wat j bergingswerken in de Pacific. Hij is j dan ook zeer optimistisch over de afloop van de expeditie. Deze Potter interesseert ons nog 1 om een andere reden. Het aardige i is, dat hjj zijn opleiding tot „kik vorsman" heeft gekregen van een Nederlander, namelijk de heer J. Bruglemans, die in Roosendaal het City-theater exploiteert. Potter en de heer Bruglemans onderhouden levendige correspondentie en men be grijpt hoezeer in Roosendaal wordt meegeleefd met de avonturen-onder- water van de Amerikaanse studen.t, die overigens in de edele kunst van het duiken zijn leermeester heeft overtroffen. (Van één onzer redacteuren). Schatgravers en gouddui kers hebben in de tegenwoor dige tijd de publieke opinie niet mee. Iedereen herinnert zich nog het fiasco met de Lutineen kort geleden konden w<e nog meesmui lend lachen om de tot mis- Jolin Poter, de leider van de bergings expeditie. Hier zien we hem met een geharpoeneerde meroe. lukking gedoemde pogingen van ene meneer Visser uit Worm er, om de schat van de Renate Leonhard aan de zee te ontrukken. Er rusten ka pitalen op de zeebodem daarover bestaat een gede gen geschiedschrijving, maar geen enkele gezonken schat heeft zozeer op de verbeel ding van de mensen gewerkt, als die van de Spaanse zil vervloot. Onder een dikke laag modder moeten zeven tien Spaanse galjoenen lig gen, met aan boord of in de directe omgeving, een schat ter waarde van ruim 250 miljoen gidden. Uit de geschiedenisboeken kunnen we ons de nederlaag van de Spaanse armada nog wel herinneren. Het ge beurde in 1702, dat een Brits-Neder landse vloot, onder het opperbevel van admiraal Sir George Rooke, een machtige Spaanse vloot als het ware in de eigen haven versloeg. Het to neel van de strijd, dat menigmaal door fantasierijke schilders is uitge beeld, was de baai van Vigo in noord- west-Spanje. Op de bodem van die' baai be waakt door de vissen, wacht 'deze schat op de mensen, die haar aan net licht zullen brengen. In de voor- eeuwen zijn daartoe meer dan Vijftig pogingen gedaan. Zelfs de profetische fantast Jules Verne werd gegrepen door de idee, nat ergens op de zeebodem de mil joenen lagen te wachten. In zijn „Twintigduizend mijlen onder zee", Iaat hij dan ook in deze baai een schat aan de oppervlakte brengen. He kunnen er echter van op aan, dat Jules Verne ook hier alleen maar wensdromen heeft gehad. De schat van de zilvervloot wacht nog steeds op ontdekking. Overwogen plan De laatste maanden hoort men vooral in Amerika weer veel spreken over pogingen om de schat te bergen. Een groep „kikvorsmannen" (die be roemd zijn geworden door hun hu zarenstukjes bij Duinkerken en in de Pacific) wil een poging ondernemen, om de rijkdommen uit de modder te vissen. Ze hebben een gedetailleerd plan opgesteld, aan de hand van de log boeken van de kapiteins, die in 1702 de Armada naar de kelder joegen. Ze hebben dus zo nauwkeurig mo gelijk de positie van de schepen be paald. De resten van de galjoenen moe ten zich bevinden in dat deel van de Vigo-baai, dat het meest landin waarts ligt en dat plaatselijk bekend staat als de San Simon-Baai, in de buurt van Rande. De opperbevelhebber der Spanjaar den, Don Manuel de Velasco, had de galjoenen daar in 1702 zo goed mo gelijk verborgen. Maar evenals eeu wen later het Duitse slagschip „Tir- pitz", moest de zilvervloot ook het lot ondergaan van iemand, die met de rug tegen de muur vecht. De baai van San Simon werd door een vrij smalle doorgang verbonden met de Vigo-baai. Aan weerszijden van de doorgang bevondenzich de Spaanse forten „Rande" en „Bes- tins". De toegang tot de baai van San Simon werd verder geblokkeerd door een linie van Franse oorlogs schepen. Daarachter, als bedeesde jonkvrouwen, hielden de Spaanse gal joenen met de schatten aan boord, zich op. De beide forten bezweken onder een moordend kanonvuur van de Britse schepen en de bezettingen werden overweldigd. Geholpen door een stijve bries stevende de aan- valsvloot recht op de Franse ver dedigingslinie af. Deze linie bezweek en de weg naar de Spaanse Armada welke bevelhebber inzag dat het pleit beslecht was. lag open. In de baai ontwikkelde zich een slag, die ten slotte in het voordeel van de aan vallers werd beslist. Zeventien galjoenen waren in brand geschoten, of gezonken tengevolge van kogelgaten beneden de water lijn. Een aanzienlijk aantal schepen viel echter in handen van de Brits- Hollandse zeelui. Pas later kwam men aan de weet hoe enorm de omvang was van het kapitaal, dat naar de kelder werd gejaagd. Aan boord van de galjoenen bevonden zich negen miljoen gouden en ruim 118 miljoen zilveren mun.ten. In totaal vervoerden de schepen 3400 ton aan edele metalen! De Brits-Hollandse vloot moet ter waarde van 70 miljoen gulden heb ben buitgemaakt. Men heeft kunnen berekenen, dat er dus nog ter waar de van ruim 250 miljoen gulden op de bodem van de baai van San Si mon moet liggen. Ontdekkingen Deze schat heeft al heel wat ex pedities doen uittrekken. Af en toe werden ontdekkingen van belang ge daan. Zo vond men resten van de galjoenen, bronzen kanonnen e.d., doch nimmer slaagde men erin de metersdikke modderlaag, die de ge zonken galjoenen bedekt te overwin nen. De Amerikaanse expeditie heeft zich voorzien van de modernste appa raten, om de modderlaag te door boren. Deze groep wordt geleid door de 31-jarige John S.Potter, een oud student van de Harvard-universiteit. Potter diende in Wereldoorlog II bij de Amerikaanse marine en hij heeft veel ervaring kunnen opdoen bij de De berging Potter en zijn mannen hebben vastgesteld, dat de modderlaag boven de galjoenen tien meter dik is. Met behulp van een plastic tunnel, wil Potter deze modder wegzuigen, zodat een schacht naar de gezonken sche pen ontstaat. Potter heeft nog een tweede pijl op zijn boog. Dat is een zogenaamde „meta-detector", die een zoemtoon laat horen, wanneer zich ergens in de buurt metaal bevindt. Dit apparaat bestaat uit een lange schacht, die uitloopt in een grond boor, met onmiddellijk daarboven het instrument, dat gevoelig is voor me talen. Een kikvorsman moet onder water dit ding besturen. Hij geeft als het ware onophoudelijk injecties in de modder, totdat de zoemer hem waarschuwt. Een specialist op het gebied der elektronica staat Potter bij. De kikvorsmannen hebben al een "klein sukses geboekt. Zij vonden ge deeltelijk verkoolde resten van sche pen. die hoogsawaarschijnlijk tot de armada hebben behoord. Wordt de schat inderdaad geborgen dan is de Spaanse regering de eerste rechtheb bende. Potter en zijn mannen zullen echter wel een zo groot aandeel krij gen, dat ze voorlopig „binnen" zijn Deze schets geeft een overzicht van de gebeurtenissen in 1702. De kruis jes geven de plaats, waar de galjoe nen van de Spaanse armada moeten zijn gezonken. de hoeveelheid melk betreft, nog aan <*e spits van de verschillende melkveerassen, om over het vetgehalte dan nog maar niet te spreken. BREDA. TROMP. HET KNIL IN DE KNEL Op 7 maart j.l. is een regeringsvoor stel tot wijziging van de garantiewet- KNIL door de Tweede Kamer aangeno men. Alvorens tot stemming werd over gegaan, zijn er nog enkele vragen en bezwaren gerezen, die, hangende het proces van de Stichting „Opeising Mili taire Inkomens Krijgsgevangenen" tegen de Staat der Nederlanden nauwelijks be vreemding mochten wekken. Dat proces beweegt zich nl. om de vraag, of de ex- KNIL-militairen al dan geen recht heb ben op soldij over de periode, doorge bracht in Japanse krijgsgévangenschap', terwijl de regering door de voorgestelde wetswijziging o.a. juist duidelijk buiten twijfel wenste te stellen dat dit recht „niet bestaat". Een en ander schijnt de anti-revolutionaire heer Hazenbosch reeds duidelijk genoeg te zijn geweest. Hij sprak althans de vrees uit, dat die „kleine verduidelijking" genoemd pro ces wel eens zou kunnen doorkruisen. Een nogal tamme forumlezing van een voor de hand liggende conclusie, vinden wij. Waar de opzet er zo dik bovenop lag, viel immers niets te „vrezen", hoogs tens een verkapte vorm van rechtsver krachting te constateren. Hoe dan ook, minister Luns begreep evengoed waar het om ging, en bracht voor zulk een technische kleinigheid opmerkelijk-«waar geschut in stelling, door er prompt het hele wetsontwerp, compleet met Japanse fooien en bevrijdings-gratificaties(?> aan op te hangen. Met het gewenste resul taat Het voorstel-Hazenbosch, om da betreffende correctie maar te schrappen in afwachting van eventueel anderslui dende uitspraken van Vrouwe Justitia werd met 50 tegen 36 stemmen in de grond geboord. De geschiedenis vermeldt niet, of er toen in de „anti-kolonistische" hoek enig volksdemocratisch gegrinnik werd waargenomen. In verband met de com munistisch-gedirigeerde vertoning-Jung- schlaeger, onze totaal mislukte Indonesië- politiek, benevens recente uitspraken van Evert Vermeer lijkt ons zulks ove rigens niet waarschijnlijk. BREDA L. PISON RECREATIE IN BERGEN OP ZOOM Verschillende gemeenten, bijgestaan door de plaatselijke VW, wedijveren met elkaar in het bedenken van nieuwe ideeën op het gebied van ontspanning voor de ingezetenen, zo de gunst van het publiek bedingend, op wiens steun zij dan ook kunnen rekenen. Wat doet onze gemeente op dit gehded? Ons gemeentebestuur doet... niets. Of het moet zijn, dat men d'e enige ontspanning, nl. de bioscopen zo zrwaar onder de druk van de vermakelijkheidsbelasting houdt, dat de exploitanten genoodzaakt werden te 9luiten uit protest. Ik heb in de krant gelezen dat al reed® 90 pet. van de genieenten waar bioscopen gevestigd zijn, de vermakelijkheidsbe lasting verlaagd hebben, waaronder grot® steden als A'dam, R'dam, Den Haag, Haarlem, Roermond, VUissingten, Goes, etc. etc. Waarom kan dit niet in Bergen op Zoom? Is het soms omdat er zoveel geld gestoken is in de renbaan of Rui- tershovef of in de zgn. Zanderijen, dï® alle onrendabel zijn? Het is niet aan mij natuurlijk di® vraag te beantwoorden, maar aan ande ren. Ik ben maar een gewone werkman, maar, zoals weUieht vele anderen, vraag ik mij toch af of wij op die manier wel op de goede weg zijn. Ik ben een ras echte Bergen aar en kan mij er niet bij neerleggen dat de enige ontspanning di® wij kunnen betalen on® ontzegd wordt. Daarom verzoek ik de burgemeester, wet houders en raadsleden met de bioscoop exploitanten gezamenlijk een oplossing te zoeken, zodat wij werkmensen onze enige goedkope ontspanning hebben. Ook de middenstand is momenteel zwaar ge dupeerd. Dit is een openlijk verzoek, dat naar ik hoop en vertrouw door iedere werkman en bioscoop-liefhebber gesteund zal worden. BERGEN OP ZOOM, A. SOETERS. J. v. Beijnenstraat 12. ADVERTENTIE JVR zijn nog steeds lieve, maar onverstandige moeders die vergeten om kleuters kalk te geven. Hoe moeten wij dan straks op eigen benen staan als onze beentjes nu al niet sterk worden? Hoe kunnen wij later de zware last van het leven dragen als ons ruggetje nu niet stevig wordtHoe kunnen wij straks als het moet onze tanden laten zien als er nu niet de grondslag gelegd wordt voor een gezond en sterk gebit? Geef ons nu toch kalk! Maar dan kalk waar ons lichaam het meeste profijt van heeft, dus Agré-Calvit, die lekkere kalk met vitamine D3 van Philips- Roxane. Een busje Agré-Calvit met chocolade- of pepermuntsmaak kost maar f 1.65.

de Stem | 1956 | | pagina 7