Peter Roovers in Huize Heyen ONZE PUZZEL Mensen en cMuzen )R DE AND De Rembrandt-herdenking 15 donors ontvingen Landsteinerpenning Kasteelheer en beeldhouwer Opdrachten voor Bergen op Zoom en voor 's-Hertogenbosch Gru weilij st s;er „Goes Ie water DERDE BLAD ZATERDAG 17 MAART 1956 aline alles schoon loet w huls Men ziet U in een ander licht, mevrouw! kappershanden zijn „denkende" handen Color Friction 'n product van Indola Geen monument voor Leiden OPLOSSING Schilderijen en tekeningen Wedstrijd in het kleuren van paaseieren Politieke gevolgen van rassens ch ei ding Afseheid van secretaris J. F. Hoek te Hulst Pensioenen gekoppeld aan liet loonpeil Export naar Afrika opnieuw gestegen Hond beet schapen dood te Draaibrug Mooier en sneller werken! 1 H. STUMPEL N.V. I H. COUWENBERG inbouw in Zeelan sociale commissi een verhoging va dse loonsverhogii 45.69 49.55 52.30 55.05 s, belast met t ee en/of paarde in akkoord werke) 38.25 per wei 43.62 50.33 55.69 60.39 63.75 67.10 arbeiders de v akarb. Ongesc cent 57 cei 65 75 83 90 95 100 Goes" die vo< It gebouwd op d G. de Vries Ler. im, zal volgend' i'ater worden gela Poppinga, de echt burgemeester z* en de laatste be it heet wegneme» i fi I 17e lijf» 200 1106 6448 12013 13400 122 5910 6104 330 8832 8985 12719 13204 18361 19122 «VERS. oewacht De oude Kleefse burcht, Heyens Huis, fier en sierlijk bouwwerk uit 1288, gelegen in de eenzaamheid der bos- en heidegronden in Noord- Limburg, scheen een halve eeuw geleden ten dode opgeschreven. Een lange roemruchte historie dreigde voorgoed uit het landschap te ver dwijnen. Totdat rond 1950 de Rotterdamse, uit Oost-Brabantse voor ouders geboren, beeldhouwer Peter Roovers zijn oog op de ruine liet vallen, niet toevallig, want zijn voorouders waren reeds in de vroeg ste eeuwen bij bouw en restauratie van deze burcht betrokken. En het was mede een soort familietrots die hem, de Peter Roovers der twin tigste eeuw, er toe inspireerde om tot een nieuwe algehele restauratie over te gaan. In enkele jaren tijds rees de oude burcht dan ook opnieuw trots en sierlijk in het landschap omhoog. Als een machtige donkere gehoornde kop boven het lange witte lichaam van schuren en stallen. In een dezer bijgebouwen, in de tienden-schuur, heeft kasteelheer beeldhouwer Peter Roovers zijn ate lier, waar, uit een spel van klei, handen en scheppende geest, in de loop van jaren reeds menig beeld houwwerk en menig ornament ont- staan is. Geboren op 10 mei 1902 te Rotter dam, waar hij zijn HBS-studie vol tooide en tevens, uit een soort artis tieke behoefte, een cursus volgde aan de Rotterdamse Academie voor Beel dende Kunsten, was het zeker niet zijn bedoeling als kunstenaar" de toekomst tegemoet te gaan. Hij ging dan ook notariaat studeren, al bleef zijn intense belangstelling uitgaan naar de beeldhouwkunst. Een bezoek aan de ateliers van de Parijse beeld houwer A. Bourdelle, leerling van en opvolger van Rodin als Frankrijks officiële kunstenaar, was voor hem, Indien dit nog nodig was, doorslag gevend. Roovers koos de kunstenaars loopbaan, maar haalde toch, uit sta- biliteitsoverwegingen, het diploma, waarmee hij spoedig tot leraar aan de Koninklijke School voor Kunst, Techniek en Ambacht in Den Bosch benoemd kon worden. Spoedig ont stonden werken die hem een goede naam bezorgden. En de eerste grote bekroning van zijn groeiend talent was wel de op dracht tot het vervaardigen van een borstbeeld van Il.M. Koningin Wil- helmina, waarvoor deze bij zeer hoge uitzondering wilde poseren. De buste was bestemd voor de grote verga derzaal van de Illustere Lieve Vrouwe Broederschap te Den Bosch. Andere borstbeelden van bekende figuren volgden: wij noemen dat van mgr. Diepen, van mr. Louis de Bour bon. Kruiswegstaties, decoraties, al taarbeelden volgden elkaar op. De grote prachtige bloei van dit talent schoot vooral na de oorlog uit. Wij herinneren aan de monumentale beeld compositie (drie arbeiders) aan de Beerse Overlaat, die het water be dwong, aan het stijlvolle oorlogs monument in Den Bosch, aan de grote Madonna in de kapel van O. L. Vrouw van de Dwaallichtjes te dook, aan het Padvindersmonument in Den Bosch, aan het groot Madonnabeeld in de kapel aan de Maas te Lith, aan het prachtige monument te Mill (voor de soldaten die de beruchte pantser- trein tegenhielden, aan het monument te Hengelo, aan liet Nationaal Monu ment te Ede, e.a. Wij zouden verder een speciale aandacht moeten vestigen op zijn religieuze kunst, op zijn de- doratief werk dat hij bijvoorbeeld realiseerde op enkele grote schepen van de Holland Amerikalijn (Nieuw Amsterdam, Maasdam, de nieuwe Statendam), decoraties in brons of ceramiek. BERGEN OP ZOOM EN DEN BOSCH. Zachtjes grijzen zijn haren, maar Peter Roovers is jong van hart, vrien delijk, met een begrip zowel voor de ernst als voor het speelse in leven en kunst. Zijn activiteit schijnt groter dan ooit. Twaalf jaar heeft in Mook gewoond, sedert einde 1940 woont hij in Heijen, maar zijn Oostbrabantse inslag heeft hij nooit verloren, inte gendeel. Ook op dit moment mag hij zich dan nog verheugen in een Bra bantse belangstelling. Een grote geveldecoratie in brons is ver gereed. Het gips ligt klaar om gegoten te worden. En al zal het dan nog wel niet met Pasen aangebracht kunnen worden, spoedig daarna zal het Dr. Moller-lyceum te Bergen op Zoom zich mogen verheugen op de ruim 4 meter hoog decratief reliëf: een beeld-compositie die bestaat uit een decoratieve weergave van het verdedigende karakter van de stad, zoals bastions, vestingmuren enz. In deze afsluitende ring zijn weerge geven de Grote Kerk, de Stads poort, de Markiezenhof en andere gebouwen der historische stad. In de decoratieve ring staan de docerende Erasmus (met hoek) en de Markies van Bergen op Zoom met korte schou dermantel. Diens ene hand steunt op de vesting, met de andere houdt hij het zwaard in kruisvorm voor de horst. Het geheel wordt bekroond door de stadspatrones St.-Gertrudis, een stralend jong meisje, dat haar handen beschermend over het geheel houdt. Er is nog een andere opdracht, waaraan hij thans bezig is. Het Ka pelaan Koopmansmonument, een an derhalve meter hoge bronzen ma donna, die, op een 5 meter hoge granieten sokkel het Kapelaan Koop- (Advertentie) PETER ROOVERS ....Jong van hart.... mansplein te 's-Hertogenbosch zal sieren. Langzaam maar zeker groeit het oeuvre van deze kunstenaar, die het Noordhollandse, het Oostbrabantse en het Limburgse element in zich verenigt en die aan het beeld de stijl geeft die het naar karakter en doel hebben moet. L. M. «■aa.S.S'S-S'ti-S'S-S'S- a it it it it it it it it it tr U hebt zélf beter licht in Uw huiskamer dan 50 jaar geleden. Anderen hebben beier licht. Waar U ook komt, het licht valt op Uw haar! Dat stelt eisen aan de haarverzorging en vooral aan de kleur. Het is zo gemakkelijk om aan die eisen te voldoen. Vraag Uw kapper om een COLOR FRICTION in de nuance die U wenst en die bij U past.want... ir it it it it it ir it it it it DEZE zomer is het 350 jaar geleden dat Rembrandt te Leiden werd geboren. Dit belangrijke feit zal met een aantal evene menten gevierd worden, waarvan twee grote tentoonstellingen wel het hoogtepunt zullen vormen. mogelijk alle technieken en alle gen res te tonen: Oude en Nieuwe Testa- Horizontaal: 1. op 3. koe 5. hek 7. al 9. rek 11. lea 12. sta 13. kameel 15. riante 17. kreupel 18. edel 19 an 20. o.l. 21. jaar 24. die 26. politie 30. naarden 34. astrant 38. kolonel 42. ada 43. kalf 44. c.l. 45. ai 47. enig 48. helling 50. numero 51. mantel 53. rad 54. ora 55. sik 57. ot 58. kas 59. nee 60. po. Verticaal: 1. or 2. pek 3. koek 4. ellende 5. harpoen 6. kwal 7. ate 8. la 10. kaneel 12. strand 14. era 16. iel 18. elp 22. ren 23. st 25. ja 27. ons 28. ier 29. inn 31. ako 32. rio 33. ere 34. alk 35. talmud 36. au 37. talloos 38. kaaiman 39. li 40. nantes 41. leg 44. oer 48. ina 48. henk 49. gnoe 50. nat 52. lip 53. r.o. 56. ko. HORIZONTAAL: 1. voorgerecht 4. inhoudsmaat 8. sluiting 11. soort onderwijs (afk) 12. tandeloos zoogdier 13. vlaktemaat 14. rivier in Italië 15. en anderen (afk) 16. tooi 17. persbureau 19. knaagdier 20. deel v.d. mond 22. arab. titel 25. rivier in Nederland 26. deel v. h. hoofd 28. schaakterm 31. wereldtaal 33. stoomschip (afk) 35. muziekterm (afk) 36. op de wijze van 38. soort zetel 39. voorzetsel 40. zonderling idee 41. ir. onbep. vnw. 42. voeg woord 44 ir. lidwoord 46. rekening 48. vogel 50. spil 51. gekookt 53. fr. lidwoord 55. verfstof 57. onverstandig 58. deel v.h. been 60. laatste nieuws (afk) 61. Duitse badplaats 63. mon nikskleed 64. briefaanhef (lat. afk) 65. anno (afk) 66. de jongere (afk) 67. straat (fr) 69. pers. vnw. 71. sport- term (afk) 73. verdrietig 75. water in Zeeland 77. meisjesnaam 79. vijand schap 81. familielid 82. verpakkings middel 84. klein roofdier 86. maan stand (afk) 89. gewicht (afk) 91. bij woord 93. clown 95. larve 96. eur. vulkaan 98. bep. telwoord 99. in houdsmaat (afk) 100. en omgekeerd (afk), 102. electr. geladen deeltje, 103. thee (eng), 105. baardje 107. speel goed 110. struisvogel 112. getroffen 115. fris 116. café 118. het zij zo (lat) 120. deel v.d. bijbel (afk) 121. in houdsmaat (afk) 122. zijrivier v.d. Donau 123. waterstand (afk) 124. fr. lidwoord 125. onbehaarde 126. ge baar 127. land in Azië. VERTICAAL: 1. noodsein (afk), 2. vette vloei stof 3. groep 5. soort dans 6. aanzien 7. vol scheuren 8. leesteken 9 helder 10. broeiplaats 17. meisjesnaam 18. maanstand (afk) 21. gewicht 23. eenh. v. stroomsterkte (afk), 24. soort insekt 25. vor u 27. regel 29. losse naad 30. soort koet., 32. kinder- groet 34. Deense zeestraat 35. groente 37. chin, maat 41, plaats 43. edelgas 45. ik (lat) 46. voorzetsel 47. uitroep 48. pers. vnw. 49. godsdienst (afk) 50. ledemaat 52. breedvoerig 54. deel v.d. bijbel (afk), 56. rangtelwoord 57. soort bij 59. dunne 60. bosje haar '62. zeepwater 68. deel v. Amerika (afk) 69. zuivelprodukt "0. de dato (afk) 72. voorzetsel 74. dun 76. voegwoord 77. verbrandingsrest 78. klaar 80. fr. voegwoord 81. specerij 83. insekten- eter 85. hennepbraak 87. geluid 88. soort stof 90. deel v. Sumatra 92. punt 94. fr. pers. vnw. 97. windrich ting (afk) 99. vleesgerecht 101. fami lielid 104. Nederl. vliegveld 105. reeks 106. zuidvrucht 108. uitheems zoag- dier 109. rekening 111. in orde (afk) 113. naamloze vennootschap (Duits) 114. muziekteken 115. etenbereider 117. gewicht 119. deel v.d. hals. Het ligt in de bedoeling een expo sitie te organiseren van schilderijen en een van tekeningen. De eerste zal 18 mei in het Rijksmuseum te Am sterdam worden geopend, de tweede op 17 mei in het Boymans-museum te Rotterdam. In het begin van augustus zullen deze tentoonstellin gen wisselen en zij duren dan nog van 8 augustus tot 21 oktober. Er zal dus ruimschoots gelegen heid zijn van Rembrandts oeuvre kennis te nemen. In tegenstelling met vroegere herdenkingen heeft men nu zijn heil niet gezocht in de kwanti teit. Slechts een 60 70 doeken zullen te zien zijn, voor een groot deel vrij onbekende werken uit het buitenland o.a. de Verenigde Staten. Van de 1400 tekeningen, die er naar schatting van Rembrandt be staan, zullen er ongeveer 200 geëx poseerd worden. Zij zullen achter glasruiten worden aangebracht en slechts bij kunstlicht te bewonderen zijn. Ook deze tekeningen komen voor een groot gedeelte uit het buitenland o.m. uit Australië, Wenen, Parijs, Stockholm. New-York, Chicago. Er wordt naar gestreefd zo veel Bond Zonder Naam organiseert De Bond Zonder Naam organiseert in de twee weken voor Pasen een grote wedstrijd voor kinderen: Wie heeft het mooi ste Paas-ei ge kleurd, getekend of geschilderd? De bedoeling van de wedstrijd is, dat de kinderen tussen woensdag 21 maart en dinsdag 27 maart een vers gekookt ei schilderen, kleuren of met de tekenstift versieren en daarna hun werkstuk inzenden aan de Bond Zon der Naam te Haarlem, die voor dis tributie van de eieren naar eenzamen in instellingen of tehuizen, die hier voor het meest in aanmerking komen, zorgt Aan de wedstrijd zijn meer dan honderd prijzen verbonden, onder welke een fiets. De inzendingen wor den verdeeld in twee groepen, n.l. 4 lot 9 jaar en 9 tot 14 jaar. Vanaf zon dag 18 maart zal het KRO-program- ma van tijd tot tijd worden onder broken om aan de wedstrijd bekend heid te geven, de voorwaarden be kend te maken en tips te geven over koken en kleuren. In het televisie-programma, dat de KRO woensdag 28 maart voor de jeugd verzorgt, zal de jury, be staande uit Pater hoop, Hanny Lips en Leo Nelissen iets van de inzendingen laten zien. In het ra dioprogramma van de KRO van eerste Paasdag zal de definitieve uitslag van de wedstrijd bekend worden gemaakt. ment, geschiedenis en mythologie, fi guurstudies, naakten, landschappen, portretten, diertekeningen enz. BOEKEN Aan lectuur zal er bij deze her denking geen gebrek zijn. Prof. dr. W. G. Hellinga, die, zoals men weet, Rembrandts Nachtwacht in verband brengt met Vondels Gysbreght, zal zijn opmerkelijke visie neerleggen in een boekwerk. Er komt een herdruk van dr. H. E. van Gelders zes Rem- brandt-deeltjes uit de Palet-serie. Van de hand van Willem Enzinck ver scheen een boek, waarin hij „Rem brandt in de spiegel" beschouwt bij afbeeldingen van de zelfportretten. David de Jong schreef een geroman tiseerde biografie „Rembrandt, vorst der schilders." De directeur van het Mauritshuis, dr. A. B. de Vries, schrijft een boekje, dat bestemd is voor de schooljeugd. Het zal 20 re- produkties van Rembrandts tekenin gen bevatten. Een ander boekje zal bestaan uit afbeeldingen van etsen en hieraan zal een soort loterij verbon den worden met als prijzen kunstrei zen naar Londen, Parijs, Miinchen, Kassei en Stockholm. Er waren nog plannen voor een Rembrandt-opera, maar deze kunnen door moeilijkheden van poli'.ieke en andere aard geen doorgang vinden. Een vijftal sprekers zal voor de radio voordrachten houden over Rem brandt. KINK IN DE KABEL Op de eigenlijke herdenkingsdag, 12 juli, zal er een plechtigheid zijn in de Pieterskerk te Leiden. 130 zan gers zullen dan een cantate uitvoeren die Herman Strategier voor deze ge legenheid gecomponeerd heeft, i'r zal te Leiden een tentoonstelling in de Lakenhal zijn en er zal een wagenspel worden opgevoerd. Ten slotte pro beert de stad te komen tot de instel ling van een Rembrandt-prijs, groot 5000 gulden, die elke vijf jaar toege kend zal worden aan een Nederlandse kunstenaar. In landelijk verband is er een Rem- brandt-comité gevormd, dat onder lei ding van dr. L. G. Kortenhorst, voor zitter van de Tweede Kamer, ijvert voor de oprichting van een monument te Leiden. Helaas zal ook dit plan waarschijnlijk niet verwezenlijkt kun nen worden. De regering bleek niet genegen een subsidie te verlenen en particulieren noch bedrijven waren enthousiast te krijgen voor financiële steun. Daarnaast is er een onverkwikke lijke polemiek ontstaan over de vraag of een Nederlandse beeldhouwer of een buitenlander dit monument zal vervaardigen. Bij wijze van compro mis wordt er over gedacht de op dracht aan een Amerikaan en een Nederlander gezamenlijk te geven. De eerste zorg blijft echter geld in het laatje te krijgen. Met dat al blijft het werk van de schilder zelf het schoonste monu ment dat men zich denken kan. Nie mand late zich de kans ontglippen er jets van te zien in Amsterdam, Re/terdam of Leiden. W. van der VELDEN Adam Clayton, een negerafgevaar digde van de democratische partij in het Amerikaanse congres,- heeft don derdag verklaard, dat het zeker mo gelijk is dat een nieuwe politieke par tij zal ontstaan als gevolg van de strijd in de zuidelijke staten over de rassenscheiding. Tenzij de democratische partij te rugkeert naar de politiek van oud president Truman „zullen vele ne gers haar verlaten", aldus Clayton. (Advertentie) In het Bioscoop- en Concertgebouw te Hulst werd een algemene verga dering gehouden van de afdeling Hulst van het Nederlandse Rode Kruis tij dens welke aan 15 donors van de Bloedtransfusiedienst de Landsteiner penning werd uitgereikt. Deze pen ning wordt, zoals men weet, uitge reikt aan diegenen die vijf maal vrij willig bloed aan een patiënt hebben afgestaan. Voordat tot deze uitreiking werd overgegaan, richtte de voorzitter van de plaatselijke afdeling, Dr. J. F. J. M. Casparie, zich tot de vele aan wezigen, waarbij hij stelde, dat het ..beter was te geven dan te nemen". Hij bracht zijn dank aan al degenen die bloed hadden afgestaan. ,Zij heb ben hiermede een bewijs van naasten liefde geleverd", aldus spreker. De Landsteinerpenning kregen: van de afdeling Hulst: de dames A. de Bruijn, R. Burm, M. Pleunis, A. Kuijcks-van Laere, de weleerw. pater Kousemaker s.m. en de heren C. Frankeville en F. Solleveld. Voor de afdeling Hontenisse (waar onder Graauw en Vogelwaarde)de dames J. Franken en M. v. d. Velpen en de heren P. F. Jansen en Th. van Parijs. Van de afdeling St.-Jansteen (w.o. Clinge): de zeereerw. heer pastoor J. P. Claessens en de heren Ant. Lust, F. van Osselaer en C. v. d. Kelen. De uitreiking geschiedde resp. door Dr. Casparie, mevr. N. Schlüter-Yts- ma en burgemeester J. I. M. Reuser van St.-Jansteen. VEEL LOF VOOR DE HEER HOEK. In de eerste maanden van dit jaar werden processen-verbaal opgemaakt door Dierenbescherming, Rijks- en Gemeentepolitie en Kon. Marechaus see, wegens de volgende gevallen van dierenmishandeling DORDRECHT Landbouwer mis handelde zijn paard. HEILO Koetsier sloeg zijn paard met een stok op de oren. APELDOORN De wijze waarop een aantal kalveren per vrachtauto werd vervoerd, noemde de wachm. bij de rijkspolitie in één woord schan dalig. Er waren niet minder dan 105 kalveren in een vrachtauto gestopt, waarin niet meer dan 60 kalveren mochten worden vervoerd. Een laag kalveren lag op de grond, terwijl nog over de gehele bodemoppervlakte een laag kalveren stond of lag. Er moesten 2 kalveren worden afge maakt. UTRECHT Een ex-wegenwachter verkeerde in de mening, dat een hond het verkeer in gevaar bracht. Hij gaf het dier met een krikijzer enkele sla gen op de rug. Omhooghoudend gaf hij het tegenspartelende dier nog enkele meppen, waardoor het bewus teloos raakte. Menende, dat de hond dood was, legde hij het in de struiken langs de weg. Het dier kwam bij en jankte van pijn: Een arts, die voorbij reed, bracht het dier naar een poli kliniek. kort daarop bezweek de hond aan zijn verwondingen. TILBURG Hond aangetroffen, die gruwelijk verminkt was aan de poten. Alle vier de poten waren ge broken. A. a,d. RIJN Hond in bijt gewor pen. De „held" is onbekend gebleven. ZAANDAM Twee paarden wer den door een circusknecht van circus Boltini aan een lantaarnpaal gebon den en door hem getrapt en geslagen. De dieren hadden zich in de knoop gedraaid. Vooral de buiken der paar den moesten het ontgelden. UTRECHT Een levende rat met brandbare vloeistof overgoten en in brand gestoken. Als een brandende fakkel bewoog het dier zich in zigzag over een voetpad. Een opgeschoten meisje en twee jongens stonden er schaterlachend bij. Toen het dier in- eenzeeg, kreeg het pas de laatste dodelijke slagen van de onverlaten. De Westduitse minister van Socia le Zaken, heeft een nieuw stelsel aangekondigd, waarbij de pensioenen zullen stijgen indien de lonen worden verhoogd. Voor het eerste jaar worden de kos ten op 3,5 miljard D.M. geraamd. Een wetsontwerp voor de nieuwe regeling zal bij het parlement worden inge diend. Ongeveer een derde van de kosten zal worden gedekt door verhogingen van de premies voor sociale voorzie ningen, die de werkgevers en werkne mers betalen. Iets meer dan een derde zal komen uit de middelen van de Bondsregering en uit het overschot van de werkloos- heidsverzekerign, terwijl de rest zal worden gedragen door de verzeke ringsmaatschappijen. De Nederlandse export naar Afrika is het afgelopen jaar opnieuw aan zienlijk gestegen. Deze ging met 11>/i procent omhoog ten opzichte van 1954 en vertegenwoordigde een waarde van ongeveer 590 miljoen gulden. Dit deelde de heer A. G. Aukes, secretaris van het Afrika-instituut mede tijdens een bezoek aan de Utrechtse Jaarbeurs. Volgens de heer Aukes heelt Nederland nog steeds een uitvoeroverschot in de handel met Afrika. Het zwaartepunt van onze uitvoer naar Afrika ligt in de con sumptieve sector. De heer Aukes ver wacht dat Nederland, wat de zicht bare. directe uitvoer betreft, dit jaar de 600 miljoen gulden zal passeren. Voordat de Landsteinerpenning met de daarbij behorende oorkonden wer den uitgereikt, had eerst nog een algemene ledenvergadering plaats, welke werd geopend door voorzitter Casparie, die na allen een hartelijk welkom te hebben geheten het woord verleende aan de afdelingssecretaris, de heer J. F. Hoek, ter voorlezing van de notulen en de ingekomen stukken. Hierna volgde zijn keurig verzorgd jaarverslag, terwijl de heer E. van Dorselaer zijn financieel jaar verslag gaf en de begroting voor het jaar 1956 aanbood. Hierna kwam men aan de verkie zing van een secretaris. Dit in ver band met het aanstaand vertrek van de huidige functionaris, de heer J. F. Hoek. Voordat men overging tot de ver kiezing, nam Dr. Casparie de gelegen heid te baat om de scheidende secre taris zijn welgemeende dank te bren gen voor het vele werk wat de heer Hoek in het belang van de afdeling heeft gedaan. Ook de heer Constandse vertegenwoordiger van het districts- bestuur, en de heer de Visser-Smit, Inspecteur in Algemene Dienst, brach ten hulde aan de secretaris voor zijn uitermate grote verdiensten. Als zijn opvolger werd gekozen de heer H. Bruijnooge, die er in zijn dankwoord van gewaagde, dat hij met Misbruik maken van de felle koude in februari MAASTRICHT Vangnetten en vangkooien in beslag genomen en daarmede gevangen vogels in vrij heid gesteld. GRONINGEN Op voederplaatsen voor vogels vishaken aangetrolfen, voorzien van stukjes spek. Ook wer den klemmen verwijderd, kennelijk bedoeld om watervogels te bemach tigen. EINDHOVEN Door honger ge dreven uitgeputte vogels, die vlak bij de huizen kwamen, neergeschoten. een zekere schroom zijn functie aan vaardde, aangezien hij het geen ge makkelijke opdracht vond om de plaats van de heer Hoek in te nemen. Tot lid van de kascommissie werden bij acclamatie herkozen de dames: mevr. C. v. d. Walle-Blommaert en E. d'Hooghe-Menu. Als sluitstuk van deze bijeenkomst werd een vertoning gegeven van de Rode Kruis-film „Goede Vaart", wel ke film een beeld gaf van de boot tochten voor invaliden met het m.g. „Kasteel Staverden". Een hond heeft in de nacht van woensdag op donderdag lelijk huii- gehouden bij enkele landbouwer* langs de weg van Draaibrug naar Sluis. Hij bracht o.a. een bezoek aan de hofsteden van H. van de Vijver en Joz. de Bruijne, gelegen op het grondgebied der gemeente Sluis en aan de hofstede van A. Baecke te Draaibrug. Op laatstgenoemde hof stede werden een aantal schapen aan gevallen waarvan er een direct werd doodgebeten en vier zodanig werden gebeten, dat zij moesten worden af gemaakt. De rijkspolitie te Aardenburg, die terstond in deze zaak was gemengd wist spoedig de hond en de eigenaar op te sporen. De hond bleek een hele wandeling achter de rug te hebben, want hij bleek afkomstig te zijn uit Eede en eigendom te zijn van H.S. aldaar. WEZEP Windbuksen, katapult* in beslag genomen. Strikken waren bij boerekool-stronken gezet. Eekhoorns werden verminkt aangetroffen. OPROEP De Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van dieren verzoekt drin gend aan ouders, leerkrachten, politie en allen, die met de jeugd omgaan, ditmaal bijzondere aandacht te schen ken aan de bescherming van de vo gelnesten. In de afgelopen winter toch zijn, ondanks de vele en goede zorgen van het Nederlandse volk, vele vogels gesneuveld. (Advertentie) tc Vanaf 's morgens vroeg glijden de vingers vliegens vlug over de toetsen van de OLYMPIA machines om In snelle volgorde de ene brief na de andere te tikken. Even snel en even gemakkelijk zijn de anders zo tijd rovende tellingen op de OLYMPIA telmachine feilloos te verrichten. De OLYMPIA schrijf- en fetmachlnes vormen een ef-' ficiënt geheel In elk modern bedrijf. Voor kantoor een Olympia standaard machine met set- en decimaal- tabulator! Voor be rekeningen: een Olympia telmachine, .blind" te bedienen; snel en feilloos.' Voor thuis en op reis: een Olympia portable! Gemakkelijker schrijven sneller rekenen NV. OLYMPIA KANTÖORMACHINE IMPORT Piet Helnstraat 133 's-Gravenhaga tel, 33.64.60 Voor WESTBRABANT Breda Tolbrugstraat 2 I Leysenhoek 27-29 Dordrecht Voorstr. 162 Oosterhout Tel. 01620-3648

de Stem | 1956 | | pagina 5