%VU4U de (Beste (Bromfiets Camere" te Hulst hekkesluiter in het Landjuweel Kerk- en Armmeesters Geen straat- en rioolbelasting aan onverharde wegen NIEUWE MIS Vrouwen! Tussen Schelde en grens NET PERSOON D. P. MANNAERT - AXELSESTRAAT 16 2 Géén dramamaar komische thriller De Camere leeft Voorgevel geramd te Aardenburg Benoemingen en bevestigingen in het bisdom Breda van Coos v. Overbeek „Onze Woning" Audiëntie Walcheren MIDDELBURG Z.-Vlaanderen TERNEUZEN BERINI-dealer MIDDELBURG - VLISSINGEN: C. DE LEEUW, Vlissingsestraat 39 Raadsbesluit van St. Jansteen goedgekeurd Bijdrage voor helikopterdienst nog even aangehouden 7AJID-BEVEIAND GOES Program verkoop- en someractie bepaald ACFNDA Heden Heden Maandag 2 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 17 MAART 1956 De „Camere van Rhetorica de Transfiguratie" in Hulst gaat haar be staan beginnen. Er is, men mag byna zeggen: te elfder ure, een stuk geko zen waarmee de Camere aan het Zeeuwse Landjuweel zal deelnemen en waarmee men uiteraard zal trachten de traditie van de in de Camere opge gane St.-Joseph's Ghesellen te bestendigen. De drukte der afgelopen maanden hebben de Camere genoodzaakt de opvoering voor het Landjuweel en de traditionele meikermis-uitvoering te combineren, hetgeen mogelijk gemaakt werd door het feit, dat men nu eens niet met een drama, doch met een komische thriller voor het vetlicht komt. K.V.C.O. te Oostburg om in het vol gend seizoen te komen spelen zijn inmiddels aanvaard (met de uitdruk kelijke bedoeling overigens het rei zen en trekken te beperken!), kort om: de Camere leeft en „draait". Men heeft zich ook gerealiseerd dat de vroegere traditie der rederij kerskamers wilde, dat men behalve actief op te treden bij processies, stadsfeesten enz. ook alle mogelijke gelegenheden te baat diende te ne men om bepaalde actuele gebeurte nissen op rederijkersmanier te com- Dat men voor toneelconcoursen als maar drama's moet spelen is trou wens een nog niet geheel verdwenen gedachte. Het is natuurlijk onzin. Met een gerust hart (althans in dit opzicht) gaat de Camere nu „Boe ven en Madeliefjes" spelen, een Ame rikaans stuk van George Batson, waarin volop gegriezeld maar ook hartelijk gelachen kan worden om werkelijk geestige vondsten. Het is een stuk met een flinke rolbezetting: vijf dames en evenveel heren. Nu de Camere over een vrij uitgebreid arsenaal van acteurs en actrices be schikt, is dit ook al geen bezwaar. In het stuk zullen meespelen de ma deliefjes José Cornelissen, Ria Burm Annie van Dorsselaer, Fientje Blommaert en Marie-Louise de Bruijn en de volgende vijf boe..., nee, dat gaat te'ver, heren: Johnny van Overmeeren, Harry van Overmeeren, Louis Oomens, Piet Verwer en Piet Weemaes. De regie voert de heer Re- naat Staes. Hoogstwaarschijnlijk zal de Came re hiermee (het stuk gaat op 13, 14 en 15 mei) hekkesluiter zijn in het Landjuweel, een omstandigheid welke wellicht psychologische invloed op de spelers kan hebben. EED EN RAAD. De Camere van Rheorica de Trans figuratie, de herboren middeleeuwse rederijkerskamer, heeft intussen een voltallige „raad" gekregen, waarin behalve de heren Heirman, de Graaf en de Cock (resp. hoofdman, griffier en fiskaal) die „de eed" vormen, de volgende heren zitting hebben: Louis Oomens. W. Colsen, H. Metsers, E. v.d. Walle, A. v.d. Riet en P. Ver wer. Zij krijgen straks hun blazoenban den. uitgevoerd in de Bourgondische kleuren (rood en zwart) en voorzien van het geborduurde blazoen van de Transfiguratie. Alle leden krijgen bla zoenspeldjes. Het reglement van de Camere is in ontwerp al gereed. Men zal trachten de drie zalen van Hulst alle te bespelen, er is een permanent requisietendepot gevonden in de ge bouwen van de N.C.B., uitnodigingen van de Stijfsel en Glucosefabriek te Sas van Gent en (natuurlijk) van de Bestuurder bleef ongedeerd Een personenauto is in volle vaart tegen een woning langs de Haven te Aardenburg gereden. De auto ramde eerst een tweetal jonge boompjes langs de berm van de straat, die afknapten en boorde zich dwars over het trottoir in de voor gevel van de woning Haven 27, be woond door L.J. de Clerck. Doordat de muur eerst enkele jaren geleden was gebouwd, stortte hij niet in, doch was erg ingedeukt en gescheurd. Ook een binnenmuur bleek te zijn ontzet. Gelukkig hadden de twee kinderen, die in de voorkamer sliepen, geen letsel bekomen. De bestuurder van de auto, de 40-jarige landbouwer A. H.T. uit Sint Kruis, die van de Markt te Oostburg kwam, bleek on gedeerd te zijn. Na bij het gezin de Klerck geinformeerd te hebben of er geen bewoners lichamelijk letsel hadden bekomen, vertrok hij. De rijkspolitie uit Aardenburg was spoe dig aanwezig en vond de auto on verlicht staande aan de rechterzijde van de weg en toen deze zich die zelfde nacht bij de woning van de bestuurder vervoegde bleek deze niet thuis te zijn. Donderdagmorgen meld de hij zich op het politiebureau. De auto werd aan de voorzijde zwaar be schadigd. De rijkspolitie heeft de zaak in onderzoek. (Advertentie) Vrouwen hebben vaak moeilijke en pijnlijke tijden. Zij kunnen deze aan merkelijk verlichten, ja die pijnen doen verdwijnen door het gebruik van Togal, de grote pijnverdrijver. Togal is onschadelijk voor hart, nieren en maag. Bij apotheek en drogist f 0.95, f 2.40 en f 8.88 746-00 (Advertentie) mentariëren, wagenspelen op te voe ren, het vastenavondfeest op gang te steken enz. - Wil men een zo getrouw mogelijk herleving van de Camere bereiken, dan zal dit dankbaar terrein ontgon nen moeten worden. BETEKENIS VAN NAAM. Overigens ervaren de bestuurderen van de Camere vaak dat men nog weinig gewend is aan de naam „De Transfiguratie". In de profane zin heeft die betrekking op de verwisse ling van de persoon van de toneel speler: hij wordt degene die hij voor stelt en hoe meer hij zich daarin kan inleven, hoe beter hij acteert. De mystieke betekenis is die van de Verheerlijking van Christus op de berg Tabor, waar Hij ten aanschou- we van enkelen zijner leerlingen Zijn Goddelijke gedaante aannam. De H. Transfiguratie wordt op 6 augustus herdacht en die dag is tevens de feestdag van de H. Gommarus, die dan ook de patroon van de Camere is. Het blazoen van de Camere beeldt Christus' verheerlijking uit en op het door een kunstschilder uit te voe ren blazoenschild op ware grootte zal men dit strks duidelijk kunnen zien. Zijne Hoogw. Excellentie de Bis schop van Breda heeft benoemd tot Kerkmeester de volgende heren te Terheyden: Adr. Verdaasdonk en Rum. Lievens; te Ossendrecht: Gust. v. d. Eynden, Lud. G'. M. Jansen en Petr. Simons; te Riel: Jos Vermeulen; te Lamswaarde: R. A. Vereecken en Leo Fassaert; te Oosterhout: H. Antonius: S. Huy- ben, L. Joosen, L. van Vugt en G. v. Leijsen; te Leur: Corn. Luykx en J. Tak; te Willenstad: C. Koetsenruijter; te St. GeertuidenbergAint. de Kroon en Fr. de Wit; te Lage-Zwaluwe: Adr. Wijnen en W. Beljaars; te Raamsdonksveer: Joh. de Klijn en Th. Simonis; te Made: Ev. Ooyens en Joan. Hoo semans; te Raamsdonk Dorp: Arn. de Bont en H. Kamp; te Zevenbergschen Hoek: Henr. Snoeys en Petr. Kuijpers; te Stuivezand: Th. de Lange en Ant. van der Made; te Hoogerheide: Eg. Verrest en Lud. Nelen; te Huybergen: J. Fr. v. d. Keybus en C. C. Vos; te Noord-hoek: C. Corstiaensen en Joh. Veeken.; te Sprundel: H. Lauwen. Jac. Wil- lems en Jac. Voeten; te Het Schijf: Ant. Mies en Mar. Vergouwen; te Putte: Jac. Goos en Ben. van Beeck; te Wouwsche Plantage: Corn. Eist en Ant. Goossens; te Bergen op Zoom, H. Joseph Mr. Arn. Krootjes en drs. P. Asselbergs. te Moerdijk: Joh. Kavelaars; te Dussen: Aug. Verbur.t en Adr. van Moergestel; te Molenschot: Ant. Romme en Adr. W. van Leijsen; te Bavel: Corn, van Hooydonk, J._ Oomen en Adr. Voermans; te Breda, O. L. Vr. van Goede Raad: Aug. Jansen en J. G. J. Oomen; te Philippine: Arth. Kindt, Hon. Coene en H. van 't Westeinde.; te Rucphen: Jac. Mies en joan Uitdehaag. Zijne Hoogw. Excell. de Bisschop van Breda heeft bevestigd de benoe ming tot Armmeester van de volgen de heren te Terheyden: Seb. Beljaars en Jac. Oonincx; te Ossendrecht: J. A. St. M. Jacobs, Gust Jansen en Ant. J. Leijs; te Riel: Ant. Schellekens en J. F. van Gorp; te Lamswaarde: Petr Bogaert, Petr. de Klerk en Petr. Andriessen; te Leur: Petr. van Dijck en Henr. Yntema; te stuivezand: Marc. v. d. Made en Petr. J. Klaassen; te Oosterhout, H. Antonius: J. Wou ters en Ant. var. Meer; te Willemstad C. Koetsenruijter; te Oud Vossemeer: Jac. Ooms; te Hoogerheide: Lud. Swagemakers en Henr. Jacobs; te Huybergen: Ant. van Gastel en Alph. Sanders; te Noordhoek: Petr. Corstiaensen; te Sprundel: Chr. Aarts, Jac. Her- rijgers en Adr. Antonissen; te Het Schijf: Joan Pellis en Jac. van Trijp; te Putte: Henr. Kerstens, Petr. Wa genaars en Jos. Gijzen; te Bergen op Zoom, H. Joseph H. Defoer en Aug. van Dijck; te Wouwsche Plantage: God. van den Bergh; te Dussen: Aug. Verbunt; te Molenschot: Ant. van Arendonk en Joan Stoopen; te Bavel: Ant. Adriaansen en J. van Arendonk; te Breda, O.L.Vr. van Goede Raad: Ant. Sins en Cor. Ryken; te Breda: H. Hart v. Jezus: Dr. M. G. van Tol en G._M. de Bok; te Philippine: Cyr. Barbe en Rem. Gieliet; te Rucphen: Adr. van Pul; te Dongen: H. Joseph: en A. Ligtenberg. Joan. van Beek en A. Vesters Zeeuwse radio-voordracht De secretaris van de provinciale Zeeuwse V.V.V., de heer G. Houte kamer kreeg de uitnodiging om voor de zender Hilversum I een voordracht te houden. De heer Houtekamer berichtte ons, dat hij deze voordracht zal houden op maandag a.s. om 12.35 uur; hij treedt op met het onderwerp: „In de sfeer van het vreemdelingenver keer". (Advertentie) Voor de bezorging van dit blad te AARDENBURG - HEILE vragen wij voor direct een Aanmeldenbijkantoor Dagblad De Stem, Nieuwstraat 41, Oostburg Coos van Overbeek behoort tot de weinige componisten van kerkmuziek, wier werken niet alleen in ons land, doch ook ver buiten onze grenzen veel aftrek vinden. Met name in Aus tralië genieten zijn werken zo'n be kendheid, dat de Australische Radio in de rubriek „The Catholic hour" een bespreking aan hem wijdde. Zo verkeert van Overbeek in de gelukkige omstandigheid, dat de uit gevers immer gaarne tot publikatie van zijn composities overgaan, het geen blijkbaar niet impliceert, dat hij een veelschrijver zal worden. Het is dan ook weer vijf jaar na zijn Ma- ria-Goretti-mis, dat thans een nieuwe compositie van hem verscheen, de Missa in honorem B.M.V. Reginae Mundi, voor sopraan, tenor, bas en orgel. Het werk is uitgegeven door de Uitgeverij W. Bergmans te Til burg en werd opgedragen aan de Zeereerwaarde Heer J.C. Oomen, pastoor van de parochie van de H. Theresia van het Kindje Jezus te Breda. De mis is opgebouwd uit drie hoofdthema's die de componist op frappante wijze weet te verwerken, eerst ieder motief afzonderlijk, doch later in de Sanctus worden deze drie thema's tezamen dooreengeweven, waardoor een zeer bijzondere span ning teweeg wordt gebracht. De ak koordverbindingen zijn dusdanig ge vormd, dat men het idee krijgt van een semi-moderne compositie, alhoe wel iedere harmonie op zichzelf een klassiek karakter heeft. De hele structuur van de mis blijft zodoende zeer doorzichtig en is een getuige nis van de gedegen vakkennis van de componist. Noch voor de zangers, noch voor de organist biedt dit werk grote moeilijkheden. Alles bijeen is. dit stuk van een dusdanig gehalte, dat deze Bredanaar hiermee veel eer zal inleggen. H. V. H. (Advertentie) Ook voor UW woning Niet duurder, wel smaakvoller Interieurverzorging Ginnekenstr. 46, Breda, tel. 7435 Doktersdiensten Te Goes wordt de zondagsdienst waargenomen door dokter Weiten; te Middelburg en Vlissingen resp. door doktoren Boerwinkel en Grippe- ling: te Heinkenszand, Arendskerke en Wolfaartsdijk door dokter Zonne- vylle en op oost z. Beveland door dokter Noome te Krabbendijke. Dok ter Luijckx te 's-Heerenhoek neemt waar voor dokter Folmer en dokter Kiviet te Borssele voor dokter Gel derblom. Voor Zoutelande. A" idekerke en Westkapelle neemt dokter M. Huij- gens. Westkapelle (K 1187-235) de dienst waar. Dienst dierenartsen Op Zuid-Beveland hebben de heren Joh. Klaassen, te Heinkenszand en J. Bonenschanser te Kruiningen zondagsdienst. de De bisschop van Breda zal geen audiëntie verlenen op zondag 18 en maandag 19 maart. (Advertentie) Padvinders-lustrum De Middelburgse padvindsters- en padvinders-groepen bestaan dit jaar resp. 40 en 45 jaar, ter gelegenheid waarvan een grootse padvinders- markt en padvindersrevue zal wor den georganiseerd. Na vele ups en downs zijn de klei ne begingroepjes uitgegroeid tot 7 grote groepen met vele honderden leden. Deze groepen hebben gemeend de ze lustrums niet onopgemerkt te moe ten laten voorbijgaan. Uit de verschil lende groepen werd een commissie gevormd, die de moeilijke taak op zich nam de feestelijkheden voor te bereiden. Op zaterdag 28 april zal op de Vis markt een grote padvindersmarkt worden gehouden, waarvan de ope ning zal plaats vinden om 14.30 uur. Voor de opening zal een mars door de stad worden gemaakt. Op zater dagavond 5 mei zal in de grote zaal van het Schuttershof de P.V. Revue „Paluwal" worden opgevoerd. De ze* revue is door verschillende leid sters en leiders samengesteld en wordt door kabouters, welpen, pad vindsters en padvinders voor 't voet licht gebracht, 75-jarig bestaan technische school Dit najaar estaat de technische school vroeger heette ze Ambachts school 75 jaar. Men is van ulan dit jubilé op feestelijke wijze te vie ren. Om een en ander voor te be reiden, is uit het bestuur der school een commissie benoemd van drie per sonen. De heer L. van 't Westende zal fungeren als voorzitter; de heer P. de Bruin als secretaris en de heer M. Lous als penningmeester. Julia de Gruyter voor de Ouden van dagen Daar de bekende voordrachtskun stenares Mevrouw Julia de Gruijter 's avonds voor het r.-k. Vrouwengil de te Sluiskil moest optreden was dit een bijzondere gelegenheid ook 's middags voor de bejaardensocië teit in het parochiehuis een voor dracht te geven. In nog groter getal dan anders wa ren de bejaarden naar de sociëteit gekomen. Pastoor van Campen heette me vrouw de Gruijter van harte welkom en sprak er zijn vreugde over uit, dat zij van deze middag een bijzon dere wilde maken voor onze bejaar den. Mevrouw de Gruijter bracht en kele voordrachten van Ernest Claes en Felix Timmermans. De talrijke aanwezigen genoten hier bijzonder van. Aan het slot dankte de heer de Rijck mevrouw de Gruijter vbor deze mooie middag en bood haar na mens allen een souvenir aan, dat zij ten zeerste op prijs stelde. St.-Jansteeh Grote belangstelling voor ingevoerde hengsten Dat er nog belangstelling bestaat voor onze paardenfokkerij bleek op 15 maart j.l. te Kapellebrug waar een nieuw ingevoerde hengst uit België werd goedgekeurd. Honderden paar denliefhebbers waren hier aanwezig. De hengst welke werd gekeurd, is een zeer goede aanwinst voor onze paardenfokkerij. Het is een acht-ja- rige bruin-schimmel hengst genaamd Castar de L'abaeijn. Een prachtige harmonisch gebouwde hengst van de middelmaat, een bijzonder raspaard, met beste benen en gangen, breed en diep. Dit paard draagt nog de oude stempel der beroemde Belgische paardenfokkerij, zoals wij jaren ge leden zijn voorouders ook steeds op de voorgrond zagen treden. De lijnen en het soort doen terug denken aan Overal agenten J. ALMEKINDERS - Dorpsstraat A 36 - HEINKENSZAND - Telefoon 254 TERNEUZEN TELEFOON 2200 De Zeeuwsch-Vlaam- se helikopterlijn, daar over kunnen we het eens zijn, is dan toch maar een sukses ge worden. Ondanks de moeilijkheden bij het vergaren van de no dige subsidie-duizend jes en ondanks veler misprijzende opmer kingen ten aanzien van het nut van zo'n lijn. Nu is er nooit ofte nimmer beweerd dat die helikopterlijn zeeuwsch-v laanaeren uit zijn isolement zou helpen verlossen. Het grote voordeel ervan ligt op een geheel an der vlak: als straks de tijd „helikopter-rijp" is, heeft Zeeuwsch- Vlaanderen een aan zienlijke streep vóór. Men kan thans zelfs al aannemen dat de helikopter een blijven de verschijning in de ze streek zal worden. De zomerdienst heeft Axel nu nl. ook al op genomen. nu als een dinsdagse .zijsprong" van de gewone lijn Brussel-Rotterdam. Het is niet onmoge lijk dat er in de toe komst op een derge lijke wijze meerdere vluchten per week uit gevoerd kunnen wor den. Als het zo ver is, dan wordt het waar lijk interessant! En Zeeuwsen- v laanaeren zal dit dan aan eigen initiatief te danken hebben. We vinden het een tragisch briefje dat in Oostburg huis aan huis in de brievenbus ge stopt werd. Daar moe ten B. en W. laten we ten dat ze wekelijks, op zaterdagen, gedurende een uur een ambtenaar van de hooggezetelde secretarie zullen laten afdalen naar de begane grond, teneinde daar de ouden van dagen en de burgers die in het al gemeen slecht zijn in het beklimmen van stei le trappen, van dienst te zijn. Zo hoog is nu het gemeentebestuur al gestegen vanwege de woningnood overigens dat het zo diep moet dalen, helemaal naar de platvloersheid van een schoollokaal. Het tragische van die cir culaire zit hierin, dat B. en W. zelfs een waarschuwing moeten richten tot de bejaar den en de hartpatiënten onder de Oostburgers, de secretarie te bezoe ken. In een trouwhar tig „N.B." voegen zij er nog aan toe dat het de gemeente helaas aan geldmiddelen ontbreekt om een roltrap of een lift te laten aanbren gen. Dus daarom nu wekelijks een uur audi ëntie gelijkvloers. In Hulst schijnt als men tenminste alle kranten mag geloven een nieuwe kaartclub te zijn opgestaan, luis terend naar de wellui dende en fraal-symbo lische naam „Het Vuil- frikske". Een rijke aan winst voor het cultu rele leven van de stad, mag men zoiets wel heten. Helaas, driewerf helaas, deze club is naar uit een door het ministerie van Onder wijs, Kunsten en We tenschappen ingesteld onderzoek is gebleken slechts gegrondvest met het negatieve doel hare niet bestaande le den, mitsgaders hunne aanhang en overige gas ten bij bepaalde gele genheden een deurtje verder te sturen. Dit nu moet men een onder mijnen van de schone puuksport noemen. In de raad van St. Jansteen was bij de ingekomen stukken een mede deling van G.S. dat het door de raad der gemeente genomen besluit om voor het jaar 1955 ontheffing te ver lenen van straat- en rioolbelasting voor gebouwd en ongebouwd aan on verharde wegen door hen werd goed gekeurd. De heer V. Daele meende de raad met dit besluit te moeten feliciteren, aangezien de gemeente Axel om zulk een besluit goedge keurd te krijgen reeds twee jaar ge vochten heeft en uiteindelijk toch niets bereikt heeft. Een schrijven van het bestuur van de Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch-Vlaanderen te Terneuzen, waarbij werd verzocht om toekenning van een bijdrage in het exploitatie tekort van de helikoptermenst op Rot terdam, waarop door B. en W. af wijzend werd beschikt, deed de raads leden Martinet en P. Blommaert de opmerking maken het standpunt van B. en W. hierin niet te kunnen de len aangezien deze helikopterdienst niet als een direkt gemeentebelang maar als een streekbelang moet ge zien worden. De heer P. Blommaert had dezelfde middag een vergadering te Axel meegemaakt en, „als de he ren die vergadering hadden bijge woond zouden zij waarschijnlijk wel tot een andere gedachte zijn geko men." Hij wist ook mede te delen dat op 22 maart a.s. te Hulst een soortgelijke vergadering zou gehou den worden en dat daar de raads leden uit de naburige gemeenten zou den worden uitgenodigd. Met alge mene stemmen werd besloten om deze vergadering af te wachten al vorens in deze een definitieve be slissing te nemen. SUBSIDIES. De Stichting „De Zonnebloem" kreeg voor het plaatselijk comité 'n subsidie van 100. De Mater Ama- bilisschool te Hulst kreeg eveneens het door haar aangevraagde subsidie bedrag waarbij de heer v. Acker op merkte in de exploitatierekening van deze school gezien te hebben dat de leerlingen schoolgelden betalen en dat voor gedane reizen eveneens door de leerlingen bijdragen werden ge stort, wat hij tenzeerste apprecieer de. In principe werd verder beslo ten om een bijdrage te geven per leerling aan het nieuw te bouwen ge bouw voor lager landbouwonderwijs te Horitenisse. Het r.-k. gemengd zangkoor „St. Caecilia" zag haar jaarlijkse subsi die verhoogd met 300.en dat werd nu gebracht op 500.terwijl tevens een aanvullende subsidie werd toegezegd tot het bedrag, gelijk aan het nadelig saldo over het betref fende jaar (1956), met dien verstande dat het totaal van deze bedragen de 750.niet te boven gaat. De heer v. Daele was het met de ze subsidieverlening niet eens en zei dat deze subsidie niet overeenkomt met aan andere verenigingen ver leende subsidies en dat deze veel te hoog is, wat de subsidieverleningen mank doet lopen. De voorzitter en andere raadsleden bestreden dit en de voorzitter zei dat deze vereniging met haar groot aan tal leden een zangkoor heeft zoals geen gemeente in Z.-Vlaanderen er een kent, dat dit koor in binnen en buitenland een zeer goede naam heeft en verschillende malen optreedt voor de radio. De inkomsten van de ver eniging zijn miniem. Met de mede deling dat andere verenigingen in de ze gemeente toch ook niet mogen klagen over subsidie werd van dit punt afgestapt. de tijd. dat België de bijzondere va- derpaarden had. Er wordt niet aan getwijfeld of deze hengst zal Zeeland wederom een eind vooruit brengen in de fokkerij. De ondernemers, de heren P. Kerckhaert te Stoppeldijk en M. IJsebaert te Kijkuit, werd door de vele fokkers een wel gemeend sukses toegewenst met dit prachtige vaderpaard. Westdorpe DAMESKOOR CRESCENDO NAAR OIRSCHOT Door de Welzijnszorg van het leger te Oirschot is enige maanden geleden toestemming verleend aan het dames koor om in Oirschot voor de militai ren te komen zingen. Thans is de datum bekend geworden dat het Westdorpse dameskoor „Crescendo" naar Oirschot zal gaan, n.l. op 20 maart. Het programma van het da meskoor voor die dag vermeldt oa. de volgende liederen: Jesus bleibet meine Freude; Nina Bobo; Hans und Grete; Wiegelied (Schubert)Wiege lied (Mozart); Sancta Lucia en nog vele andere. Clinge Schoondijke VERGADERING DUIVEN. DUIVENHOUDERS Zaterdag 17 maart wordt door de Kring W.Z.Vlaanderen van de Zuid Nederlandse Postduivenhoudersbond te Schoondijke een vergadering ge houden. Besproken wordt o.m. een voorstel afkomstig van de Cadzandse duivenhouders tot het afschaffen van alle algemene vluchten. In de plaats hiervan denkt men aan centrum- vluchten. Het is de bedoeling dat de ze vluchten iedere week zullen wor den gehouden. Op de agenda prijkt ook nog de vaststelling van het leervluchtenpro- gramma voor het nieuwe vluchtsei- zoen en een derbyvlucht. Aardenburg BENOEMING. Z..H Exc. de Bisschop van Breda heeft benoemd tot geestelijk advi seur van de orkestvereniging-mu- I ziekschool te Clinge kapelaan v. Giel- I liet. OPRICHTING IJSCLUB Ofschoon de strenge vorst ten einde is en het ijs reeds lang is gesmolten, wordt er hier toch nog aan ijs ge dacht. Juist door deze harde winter is men er aan gaan denken om alhier een ijsclub op te richten. De animo om te schaatsen bleek deze winter groot te zijn, getuige de talrijke lief hebbers die op de Stierskreek een baantje deden, doch het werd juist hier als een gemis gevoeld dat er hier geen vereniging bestond bijv. bij het baanvegen en het ontbreken van wedstrijden. Het ligt daarom in de bedoeling de belangstellenden op te roepen om tot de oprichting van een vereniging te geraken. In 'n gisterenavond gehouden spoed, eisende vergadering van de Goese middenstandets, werd met algemene stemmen het plan voor de verkoop- en zomeractie definitief vastgesteld Tussen Pasen en Pinksteren is de ver. koopactie gepland met als attracties gratis kaarten voor het openluchtbal, dat gedurende de augustusmaand bij het z.g. Dammetje, aan het eind van de Westwal. door de Goese operette- vereniging wordt gegeven en met kan. sen op het winnen van een der tele visie-toestellen, die worden aange kocht. Voorts zal weer een bloemen en lichtweek worden gehouden. Los van een en ander staat het fruitcorso. dat voor de tweede maal op touw wordt gezet. Het budget voor de ver koop. en zomeractie is bijna een hal*e ton groot. Het leeuwendeel daarvan moet komen uit het afstaan door de winkeliers en deelnemers van twee procent van hun omzet. Er schreven reeds 88 winkeliers in Woningen voor grotere gezinnen Wij meldden reeds dat de raad woensdag a.s. een voorstel krijgt ie behandelen, dat gaat over de bouw van acht woningwet-woningen aan de Westhavendijk. B. en W. schrijven hierover nog: „Door ons college is gezooht naar een mogelijkheid tot het bouwen van een aantal woningen voor grotere ge zinnen met een zo laag mogelijke huur. De moeilijkheid hierbij is. dat de grondprijzen van de thans in de gemeente beschikbare bouwterreinen in het algemeen te hoog zijn voor de bouw van woningwet-woningen. Om deze redenen hebben wij een plan laten ontwerpen voor de bouw van enige woningen aan de Westhavendijk tegenover het terrein van de reini gingsdienst. Ter plaatse kunnen acht woningen worden gebouwd en de grondkosten bedragen dan niet meer dan f 800,per woning. Hierdoor is financiering als woningwet-woning mogelijk. Voor deze bouw zijn twee plannen opgemaakt, één voor wonin gen met plat dak. geschikt voor 8 personen en een geraamde huur van f 6,85 per week en één voor wonin gen met pannendak, geschikt voor 7 personen en een geraamde huur van f 7,55 per week. Hoewel het uiterlijk aanzicht van het tweede plan wat vriendelijker is te noemen moet o i. toch de voorkeur gegeven worden aan het eerstgenoemde, aangezien deze een hogere gebruikswaarde hebben on de huur lager is." SUBSIDIE voor de KRUISVERENIGINGEN Door de drie plaatselijke kruisver enigingen het Wit Gele, Oranje Groene en Groene Kruis is het verzoek ingediend bij de raad om een jaarlijkse subsidie van f 4 per lid. B. en W. schrijven hierover o.m. dat het Wit Gele Kruis tot nu toe f75 subsidie kreeg en 't Oranje Groe ne Kruis f 2725, terwijl het Groene Kruis tot nu toe geen subsidie kreeg. Het Wit Gele kruis zal haar werk zaamheden het eerste jaar voorshands beperken tot wijkverpleging en het verstrekken van verplegingsartikelen. Het aantal leden bedroeg eind de cember 1955 488 bij een contributie opbrengst van f 4400.hetgeen over eenkomt met een bedrag van ca. f 9 per lid. Blijkens overgelegde begroting voor 1956 is en tekort geraamd van f 2610 waabbij rijks- en gemeen t sulbsidie P.M. zijn geraamd. Bij een eveneei/ overgelegde begroting voor een pe riode van drie .iaar is het Rijkssub sidie geraamd op f 4800 of te wel ge middeld f 1600 per jaar. Door Oranje Gioene Kruis en Groene Kruis de te heffen contributies bedragen respec tievelijk f 3,50 en f2, (de werkings sfeer van deze instellingen woiot verondersteld voldoende bekend te zijn) zijn op dezerzijds verzoek ex ploitatie-overzichten over 1955 inge zonden. Bij het Groene Kruis blijkt een na delig saldo te zijn ad. f 599. Bij Oran je Groene Kruis, afdeling wijkverple ging, eveneens nadelig f 275 en bij de afdeling t.b.c. idem f 89,90, derhalve in totaal f 964. B en W. blijken in een subsidie per lid velerlei bezwaren te zien en stel len nu de volgende regeling voor: De verenigingen onL tngen f 1 per ingeschreven lid, dat tenminste f 5,50 contributie per jaar betaalt. Bij de toepassing van dit lid wordt als grond slag genomen het gemiddeld aantal ingeschreven leden op 1 januari. 1 mei en 1 september van het jaar waarovet de bijdrage wordt verleend; 10% van het totaal bedrag dat aan contributie is ontvangen in het jaar waarover de bijdrage wordt verleend; 10% van de netto-personeelskosten van de wijs verpleegsters. Onder wijkverpleegsters worden verstaan ongehuwde, all round wijkverpleegsters, met aantekenmg kraamverpleging. Onder netto-perso neelskosten worden verstaan de uit gaven aan salarissen, sociale lasten premie ouderdomsverzekering, e.d. na aftrek van hetgeen ten laste komt van de wijkverpleegsters en eventueel rijkssubsidies. Kosten van eventuele vervanging bij ziekte en verlof mo gen eveneens worden opgegeven. „TERUG UIT DE HEL" In Grand loopt deze week de uit stekende Amerikaanse oorlogsfilm „Terug uit de hel". De held van deze rolprent is de kleine wees André die slechts met aarzeling in het leger wordt opgenomen en dan deelneemt aan de landingen in Afrika, op Sici lië en in Zuid-Frankrijk als lid van de vermaarde Derde divisie. Zijn dapperheid en prachtige karakter eigenschappen brengen de kleine vechtjas in de officiersrang, maar eer het zover is, krijgt de toeschouwer diverse adembenemende avonturen te verwerken alsmede een goed-ge- doseerde portie romantiek en ook heel wat momenten die sterk ont roeren. Een oorlogsfilm van de goede soort met prachtig spel van Andrie Murphy Marshall Thompson, Jack Kelly en Susan Kohner. 's-Heer Arendskerke UITVOERING VAN EXCELSIOR De muziekvereniging Excelsior gal onder leiding van de dirigent, de heer D. Burger, haar jaarlijkse uitvoering in het verenigingsgebouw Na de Gla diatorenmars van Sousa werd een vijftal nummers ten gehore gebracht. Na de pauze bracht de toneelver eniging O.V.U. op verdienstelijke wij ze het blijspel in drie bedrijven „Poi- verientje wint de laatste slag" waar bij de titelrol werd vertolkt door mej. C. Janse. AMBTENAAR B.S. IN TOGA Ook in de gemeente 's-Heer Arends kerke zullen in het vervolg de huwe lijksvoltrekkingen geschieden door een in toga gehulde ambtenaar van de burgerlijke stand. Donderdagmiddag werd door de ambtenaar van de burgerlijke stand burgemeester D. M. Vermet, voor de eerste maal de toga gedragen. Rilland BIJEENKOMST RING OOST-ZUID- BEVELAND C.J.V.F. EN C.J.M.V. In de zaal van de heer Colpaart werd de jaarlijkse bijeenkomst gehou den van de Ring oost-zuid Beveland van C.J.V.F. en C.J.M.V. onder lei ding van de presidente, mevr. de Haan te Hansweert. Wika v.d. Tem pel uit Rotterdam hield een causerie over het onderwerp: „Het jeugdleven in de wijk Crooswijk te Rotterdam" Vervolgen., sprak de heer G. H. Hoek, die vertelde over zijn reis ter gelegen heid van het koninklijk bezoek aan west-Indië. Met lichtbeelden werd een en ander verduidelijkt. De muziekclub „Erato" zorgde voor de muzikale noot. AXEL Het Centrum 6.30 en 9 uur: Een meisje om te stelen. DE KLINGE Kinema van Dijck 7.30 uur: Witte Kerstmis. GOES Grand. Terug uit de hel. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Vera Cruz. MIDDELBURG Electro: Gevaren ener wereldstad. Schouwburg: Berucht. OOSTBURG Ledel-theater 8 uur: Tar- zan in de woestijn. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Het schandaal. TERNEUZEN Concertgebouw 8 uur: Moedei wat een klap. Luxor 8 uur: Te rug uit de hel. VLISSINGEN - Alhambra: La Strada. Luxor: Vertwijfelde speurtocht. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 7.30 uur: Wilhelm Teil AXEL Schieting op de liggende wip bij Het Wapen van Zeeland, R. Diele- man. Het Centrum 4.15 uur: Een meis je om te stelen; 8 uur: Mogambo. CLINGE J. v.d. Bergen 3 uur: Schie ting. L. de Vos 5 uur: Kampen om de fiets; schieting op de staande wip. DE KLINGE Kinema van Dijck 3 en 7.30 uur: Witte Kerstmis. GOES Grand: Terug uit de hel. GRAAUW Fr. v. Glansbeek: Prijs- kaarting om 6 uur. HULST Bioscoopgebouw 2.30. 5.15 en 8 uur: Vera Cruz. ST. JANSTEEN 3 uur: Schieting by J. Baert, café Modern Roskam. KOEWACHT Schieting op de staande wip bij P. van Hove. 3 uur: Schieting bi] A. de Nijs. LAMSWAARDE A. v. Driessche 3.30 uur. Schieling. MIDDELBURG Electro: Gevaren ener wereldstad. Schouwburg: Berucht. OOSTBURG - Ledel-theater 2, 4.30 en 8 uur: Tarzan in de woestijn. SAS VAN GENT Olympia 2.30 uur: Geen angst voor groot wild; 5 en 8 uur. Het schandaal. TERNEUZEN - Concertgebouw 8 uur: Moeder wat een klap. Luxor 2 uur: Moeder wat een klap; 4.30 en 8 uur: Terug uit de hel. VLISSINGEN Alhambra: La Strada. Luxor: Vertwijfelde speurtocht. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 3 uur: Het iand van de glimlach; 8 uur. Bietje. Signor Bruschino. GENT Kon. Ned. Schouwburg 3 en 7.30 uur: Intermezzo. AXEL Het Centrum 8 uur: Mogambo. DE KLINGE Kinema v. Dijck 7.30 uur; De groene halsdoek. GOES Grand: Terug uit de hel. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Het kind van de sloppen. MIDDELBURG Electro: Gevaren ener wereldstad. Schouwburg: Berucht. SAS VAN GENT - Olympia 8 uur: Het schandaal TERNEUZEN 8 uur: Terug uit de hel. VLISSINGEN Alhambra: La Strada. Luxor: Vertwijfelde speurtocht.

de Stem | 1956 | | pagina 2