STALIN NIET VERLOOCHEND MAAR VERKETTERD! Tijdens jongste partijcongres: Indonesische infiltranten berecht AKKOORD IN HET LOONOYERLEG Een internationale carrière is niet altijd even avontuurlijk Bonn wil óók voorrang voorvontwapeningsoverleg SOEKARNO nam nog geen beslissing Kroestjev beweerde: Iiij vermoordde onschuldigen MALENKOF IN ENGELAND Geen akkoord in K.S.G. over Euratom Maandag beslist regering „OPO" IS NIET MEER DAGBLAD VOOR Ministers/ijst aangeboden Weinig verandering ATMOSFEER VAN VREES Plechtigheden Goede Week Brieven van Adenauer aan regeringsleiders: Voor de rede van Southampton: Mevrouw Manders overleden - Uitkering ineens van 3 procent - Differentiatie tot 6 procent - Doorberekening tot 3 procent Bierut met groot eerbetoon begraven De heer A. Pelt (terug uit New York): Het VN-secretariaat is een wonderlijk conglomeraat In Almelo: Vijf winkels uitgebrand r 96e JAARGANG No. 22101 Uitgave N V Uitgevers Mij. Neerlandta Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Heigerstraat 16 Tel.: Directie, Kedactie en Administratie 3351 Verantwoordelijk Hoold- redacteur: J J H A. Bruna Redactieraad: C. J v Hootegem. Mr Ur A J. J M Mes Mr B M. L, de ttechter L. J v t Westende, p. V M. Vercauteren Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 5.35 per kwartaal per post f 6 55. per week (uitsluitend 00 niet post- bestell.) t 0 45 Incasso word' berekend. Losse nummers 13 ct Postrek oo. 278841 Voor God, Koivlnffi" en Vaderland 0W ai» ZATERDAG 17 MAART 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage 1 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend ln de Zeeuwse editie 1 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per m/m) Bjj contract aan zienlijke reductie; volledig tariel en Alge mene Voorwaarden wordeD op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GUES, Westsingel 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) De Indonesische kabinetsformateur, mr. All Sastroamidjojo, heeft vrij dagavond zijn lijst van ministers aan president Soekarno overhandigd. Het staatshoofd heeft de beslissip hier over echter twee dagen uitgesteld. President Soekarno zei, dat de lijst een paar namen bevat van mensen, die hij niet kent en dat hij meer inlichtingen over hen wilde hebben. Twee uur voor het aflopen van de termijn, die president Soekarno ge steld had, slaagde de formateur erin, een lijst van ministers te voltooien, gebaseerd op een coalitie van de drie grote en vijf kleinere niet-commu- nistische partijen. Volgens nu eerst te Bonn ontvangen berichten heeft de leider van de communistische partij, Kroestjev, op de voorlaatste dag van het jongste partijcongres, 25 februari, Stalin verantwoordelijk gesteld voor de massamoorden en martelingen die in de dertig jaar van zijn bewind in de Sovjet-unie zijn begaan. Stalins bewind was er een van verdachtmaking, vrees en terreur, vooral in de laatste jaren. Hij gaf Stalin ook de schuld van de slechte gang van zaken in de eer ste oorlogsjaren. Hij had waarschuwingen van Churchill in de wind ge slagen en het moreel en de economie van het land verzwakt door zuive ringen op grote schaal, voor de oorlog. Volgens genoemde berichten beschouwde men het openbaar maken van de geheimen van het Stalinbewind als de enige mogelijkheid om te bre ken met de magie van de Stalincuitus, die het Sovjetvolk dertig jaar in haar macht had gehad. Een iets bekorte versie van deze rede van Kroest jev was in de Sovjet-unie openbaar gemaakt. je op die manier naar me? Durf je me niet in de ogen te kijken Stalin wilde Molotov, Kroestjev en andere leiders kwijt. ONTSTELTENIS PRINSES BEATRIX krijgt een „Lem mer-aak". Zoals bekend, was haar door een comité „Varend Nederland ter gelegenheid van haar achttiende verjaardag een zeilschip aangeboden. De prinses heeft n" haar keuze ge maakt. Wie een bijdrage wil geven: postgiro 1818. DE CHEF VAN het militaire huis van president Aramburu heeft mee gedeeld, dat het schrijven van Pe ron, waarbij die de president uitdaagt voor een duel aan de grens, voor bestudering naar het instituut voor geesteszieken is gezonden. IN AMSTERDAM is overleden de 27-jarige mr. F. J. Berger, laatstelijk gezantschapsattaché in Uruguay, die met Kerstmis in dit land een ernstig auto-ongeluk had gehad. De heer Ber ger, die onlangs naar Nederland was overgebracht, overleed zonder tot be wustzijn te zijn gekomen. UIT EEN douaneloods van de Ne derlandse Spoorwegen te Amsterdam is dezer dagen een kist met 16 kg opium verdwenen. Mogelijk is ze ge stolen, maar het is ook niet uitge sloten dat ze verkeerd is overgeladen. KEES MANDERS heeft een ci viele procedure aanhangig ge maakt tegen Johnny Jordaan. Johnny zou in zijn gezelschap op treden, maar op een goede avond liet hij weten dat hij ziek was. Later zou Kees gemerkt hebben dat Johnny helemaal niet ziek was geweest maar elders was opgetreden. DE WESTDUITSE Bondsraad, die vrijdag te Berlijn bijeenkwam, heeft de militaire wetten ongewijzigd goed gekeurd. Daarmee heeft de herbe wapening van de Bondsrepubliek haar fiat gekregen. OP LOT no. 11863 in de 530ste Staats loterij is de prijs van 1500 gulden gevallen, mét een premie van 30.000 gulden. DE ALGEMENE Nederlandse Onder wijzersfederatie heeft in een schrij ven aan minister Cals ernstige be- opgesomd tegen de nieuwe officiële spelling. ".SN^R"E zi'n legereenheden ingezet bij het reddingswerk in de rtïnr Pr \u overstroomde gebie den. Grote gebieden staan onder IN OOSTERBEEK is een vrouw ge arresteerd, die ervan verdacht wordt drie jaar geleden haar drie maanden oude baby in een put te hebben ver dronken. VANWEGE een blijde gebeurtenis in den huize Westerling, heeft de „ere raad", die vandaag in Amersfoort zou bijeenkomen, de voorgenomen zitting uitgesteld. Weersverwachting van het KNMI l tot vanavond: l In de ochtend plaatselijk mist, t J over'gens overwegend droog weer l 2 met veranderlijke bewolking, J ^aar op vele plaatsen ook zon- J mge perioden. Zwakke tot matige Wind tUSSPn 7U.A za.v 4 Z Hij zou gezegd hebben, dat Sta lin in de jaren 1936/38 de partij door zuiveringen gedecimeerd heeft. Vijf duizend van Ruslands beste officieren waren „vermoord" na liet geheime proces tegen maarschalk Toechatsjef- sky in 1937. De maarschalk werd van verraad beschuldigd. Onschuldigen werden vermoord en zelfs kinderen werden gemarteld, aldus heeft volgens deze berichten Kroestjev verklaard. In 1938, toen Stalin en de in 1948 gestorven Zjdanof met vakantie in de Krim waren, telegrafeerden zij de lei ders in Moskou, onder wie Molotov en Malenkov, dat Jagoda zijn werk als chef van de N.K.V.D. niet goed deed. Kort daarna werd Jagoda terechtge steld en Jezjof nam zijn taak over. Hij voerde de daaropvolgende zuiveringen uit, maar in 1938 werd hij zelf weg gezuiverd. Stalin had bevel gegeven, dat de „oppositie" totaal moest worden uit geroeid. Het' vermoeden bestaat, zou Kroestjev hebben gezegd, dat Stalin betrokken was bij de moord in 1934 op Sergei Kirof, een partijleider Leningrad. DE OORLOG Voor de Duitse aanval op de Sovjet unie in 1941 wist iedereen dat er oor log zou komen, behalve Stalin, die weigerde het te geloven omdat hij een vriendschapsverdrag met Hitier had. Hij sloeg de waarschuwingen van Churchill en Stafford Cripps, die Brits ambasadeur in Moskou was, in de wind. Toen de Duitsers de buitenwijken van Moskou bereikten, was Stalin gevluelit. „We hebben alles verloren wat Lenin opgebouwd heeft", had hij kort voor zijn vertrek uit Mos kou gezegd. Stalin volgde de operaties op een selioolglobe. Hij wist niet wat een behoorlijke kaart was. Na de oorlog werd Stalin bijzonder achterdochtig. In de laatste periode van zijn leven heerste er een at mosfeer van „vrees en terreur". Zelfs de leden van het politbureau waren bang ajs zij bij Stalin geroepen wer den. Zij wisten nooit of zij wel terug zouden keren. Stalin schreeuwde vaak tegen zijn ondergeschikten. Hij placht mensen ,die hij bij zich riep te intimi deren door te zeggen „Waarom kijk Toen Kroestjev enkele van de erg ste aspecten van Stalins terreur be lichtte, zou er uit de zaal geroepen zijn: „Hoe kon je het verdragen, waarom heb je hem niet gedood?" Kroestjev zou geantwoord hebben: .Wat konden we doen? Het was een regiem van terreur. Je behoefde hem maar verkeerd aan te kijken of de volgende dag was je je hoofd kwijt". Volgens de berichten vielen 30 van de 1600 afgevaardigden tijdens of na de rede van Kroestjev flauw. Bericht wordt, dat het testament van Lenin, dat nooit is gepubliceerd, binnenkort waarschijnlijk bekendge maakt zal worden, met een naschrift waarin Lenin afraadt Stalin te hand haven als secretaris-generaal van de partij. De Osservatore Romano heeft een verklaring gepubliceerd naar aanlei ding van het decreet van de Con gregatie der Riten van 16 november, over de nieuwe viering van r*e plech tigheden der Goede Week. Volgens deze verklaring kunnen in kerken en kapellen, die niet over vol doende priesters beschikken, de plech tigheden ook op een eenvoudige wijze gevierd worden. Voorwaarde is echter dat er ge noeg misdienaars bij aanwezig zijn en wel 3 op Palmzondag en Witte Donderdag en minstens 4 op Goede Vrijdag en Paaszaterdag. Die mis dienaars moeten op de zorgvuldigste wijze op hun taak worden voorbereid. Op 10 mei 1953 landde bij het kust- plaatsje Werpigang bij Fakfak op Ned. Nieuw-Guinea een groep In donesische infiltranten van 19 man. Enkelen van hen sneuvelden bij het eerste treffen, de overigen werden door de Landrechter van Hollandia venoordeeld een veroordeling, waartegen negen van hen in hoger beroep gingen. De hierbij afgebeel de foto werd gemaakt tijdens de behandeling van de zaak in hoger beroep; president van het Hof van Justitie is Mr. H. M. Vrijheid, pro cureur-generaal Mr. W. Beun. De Russische minister voor de elek trische centralen, oud-premier Ma lenkof is donderdag op London Airport aangekomen voor een be zoek aan Engeland. Malenkof staat aan het hoofd van een delegatie van 14 personen. We zien hem hier op het vliegveld, omgeven door le den van het comité van ontvangst, politie en vliegveld-officials. van 6 tot 10 dagtemperaturen graden. Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: Zwakke wind uit richtingen van zuid tot zuidoost. In de ochtend J nevelig, met plaatselijk mist. 5 Overdag wind draaiend van zuid J naar zuidwest. Hier en daar enige neerslag. Lichte stijging van tem- peratuur. J Vandaag: Zon onder 18.50 uur maan onder 0.04 uur. Morgen: Zon op 6.50 uur, zon onder 18.52 our, maan op 9.29 uur, maan onder 1.15 uur. Maandag: Zon op 9.47 uur, maan onder 2.17 uur, '••«UlMIHMHHNnmHHHIUUW In de gemeenschappelijke vergade ring van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal heeft men giste ren overeenstemming bereikt of de Euratom uitsluitend zal worden be perkt tot vreedzame doeleinden. Toen de bijeenkomst uiteenging, ver- klaaide de Belgische president van de nelMStr°e'? ?er a'Komene vergadering, R. Metz, dat er geen resolutie zou ko- men over Euratom doch alleen over de gemeenschappelijke markt. De re den hiervan is dat de Fransen hebben geweigerd zich akkoord te verklaren met de beperking van de voorgestelde gemeenschap voor atoomenergie tot vreedzame doeleinden. De heer Metz verklaarde dat de Franse delegatie was verdeeld in 2 groepen, de socialis ten die voorstander zijn van een niet-militaire Euratom en de andere Franse politieke groeperingen, die weigeren afstand te doen van het recht voor Frankrijk, atoomwapens te vervaardigen. De vergadering van het gemeen schappelijk parlement in Den Haag zal niet doorgaan. De verhuizing van de hele administratie geeft teveel moeilijkheden, zoals nu in Brussel ge bleken is. West-Duitsland heeft zijn westerse bondgenoten meegedeeld dat het een uitgesproken belangstelling heeft voor de besprekingen over ontwapening, die binnenkort te Londen zullen worden gehouden en dat het er prijs op zou stellen bij het verloop ervan nauw te worden betrokken. Dit was het hoofdthema van een persoonlijk schrijven van Bondskanse lier Dr. Adenauer aan de Britse pre mier Eden. De Westduitse regering, heeft een overeenkomstig diplomatiek initiatief genomen te Parijs, Washington en Ottawa. De Westduitse regering heeft tot nu toe alles in het werk gesteld, zo wordt gezegd, om te voorkomen, dat een re geling voor de koude oorlog wordt gevonden, die voorziet in bestendiging der verdeling van Duitsland. Doch de Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Pineau, heeft begin maart verklaard dat naar de mening van Frankrijk het ontwapeningsvraag- stuk voorrang heeft. Dit heeft een ge ringe wijziging in het Westduitse standpunt teweeggebracht. Men is thans te Bonn van mening, dat ontwapeningsvoorstellen de beste wijze vormen om het Duitse vraagstuk te benaderen. Vertegenwoordigers van de weste lijke landen zijn er vrijdag niet in geslaagd, het eens te worden over een gemeenschappelijk program voor de ontwapenii\gsbesprekingen. Maan dagochtend, enige uren voor het begin van de conferentie, zal er nóg een poging worden gedaan. Mevrouw Antonia Manders, de Ne derlandse emigrante in Canada die ladend aan een ongeneeslijke ziekte, haar familie in Boekei, bij Uden, nog eens wilde terugzien, is vrijdag aan boord van de „Maasdam" over leden, toen dit passagiersschip bjj Southampton voor anker ging. De reis naar Nederland werd haar mogelijk gemaakt dank zij een geld inzameling door een plaatselijk blad te Sudbury. De ambulancedienst van de stad bracht de heer en mevrouw Manders met hun zoontje van ander half jaar kosteloos naar New York. Zij kwamen daar aan vijf minuten, voordat de „Maasdam" naar Neder land vertrok. Het stoffelijk overschot zal naar Rotterdam worden vervoerd om in Nederlandse grond te worden be graven. (Van onze Hagse correspondent) Tijdens besprekingen, die de hele dag hebben geduurd, zijn de werknemers- en werkgeversvertegenwoordigers in de Stichting van de Arbeid gisteren tot overeenstemming gekomen. Daar het gevonden compromis afwijkt van de voorstellen, die in eerste instantie van regeringszijde wa ren gedaan, heeft de regering besloten de kwestie tot maandag in beraad te houden. Naar wij vernemen komen de voorstellen neer op: Er komt een uitkering ineens van 3 procent over 1955. De loon» en salarisrichtlijnen zullen niet worden verhoogd. De mogelijk heid zal worden geopend tot differentiatie tussen 0 en 6 procent. Daarbij zal enige doorberekening in de prijzen worden toegestaan tot een maximum van 3 procent. De doorberekening zal zoveel mogelijk worden beperkt tot die bedrijfstakken, die de extra-lasten anders niet zouden kunnen dragen. De oude voorstellen kwamen neer op het volgende: Wat betreft de uitkering ineens wilden de werknemers een percentage van 4 zien gesteld, de werkgevers wilden tot 3 procent gaan. De richtlijnen zouden volgens de werknemers verhoogd moeten worden tot 3 procent. De werkgevers waren in het geheel niet bereid tot verho ging van die richtlijnen. Ten aanzien van de differentiatie wilden de werknemers een verkla ring over „enige ruimte", maar geen vast percentage. De werkgevers hadden een gemiddelde differentiatie van 3 procent voorgesteld. De op 63-jarige leeftijd te Moskou overleden leider der Poolse commu nistische partij, Boleslaw Bierut, is vrydag; te Warschau met grote plech- (Van onze speciale verslaggever) Als er iets is, dat tot de verbeelding van jonge mensen spreekt, dan is dat wel een internationale carrière, die zoals men gewoonlyk meent de we reld voor de gelukkige openlegt. Vandaar de grote belangstelling bij de Til- burgse studenten en ook bij de cadetten van de KMA in Breda, toen zij giste ren de gelegenheid kregen, kennis te maken met dr. Adriaan Pelt, de Neder lander die het na een internationale loopbaan van tientallen jaren, wist te brengen tot directeur van het Europese bureau der Verenigde Naties. In het gehele land houdt de heer Pelt lezingen over doel en werkwijze van het se cretariaat, daarbij ook vertellend over zijn eigen leven in dienst van de we reldorganisaties: eerst de Volkenbond en toen de V.N. de ambtenaren. De heer Pelt, die het tot één der kleine bovenste vlakken wist te brengen, vertelde uit zijn Vol kenbond-loopbaan nog een aardige anecdote. IN MANDSJOERIJE Een functie op het V.N.-secretariaat betekent geenszins een vrijbrief voor wereldreizen. Het V.N.-secretariaat dat rond duizend ambtenaren telt, be staat voor het grootste deel uit hard- zwoegende lieden, die uitsluitend de kantoormuren als uitzicht hebben. De basis voor een permanent secretariaat van een volkerenorganisatie werd al Relcgd in de tijd van wijlen de Vol kenbond. Dat secretariaat was echter te eenvoudig opgezet. Met deze ervaring voor ogen, heeft men na 1945 de kwestie van het se cretariaat serieuzer aangepakt en zijn status vastgelegd in het Handvest der Verenigde Naties. Ieder V.N.-lid moet het internationale karakter van het se cretariaat erkennen, hetgeen nuttig en nodig is, aldus de Ptlt, die een voorbeeld aanhaalde van sommige jon ge staten, die via hun onderdanen, die op het secretariaat werken pogen, invloed in de Verenigde Naties zelf te kunnen uitoefenen. CONTRIBUTIES In 1932 was hij tweede secretaris van een Volkenbond-commissie, die in Mandsjoerije het Moekden-incident moest beoordelen. Al gauw bleek, dat Japan daaraan de schuld had. Tokio kreeg dit zelf ook in de gaten en het stelde alles in het werk, om het rap port van de commissie te onderschep pen. De ene keer werden de koffers van de commissieleden opengebroken: dan weer ontdekte men, dat de jasvoerin gen waren losgescheurd. Om de Ja panse geheime dienst te foppen, werd toen besloten, het gezochte rapport open en bloot op tafel te laten liggen en alles wat al geen waarde meer had zorgvuldig te verbergen. De truc lukte volmaakt. Toen het rapport klaar was, ging het in drievoud naar Genève. Eén exemplaar kreeg de heer Pelt mee en zijn reisroute liep dwars door Mandsjoerije, via Siberië, naar Zwit serland Maar het rapport kwam ter bestemder plaatse. Dit staaltje van diplomatiek avon tuur vormde het besluit van de inlei ding, die deze internationale Neder lander, met zijn rondborstige manier van spreken, hield. tigheid ter aarde besteld. Bierut heeft een staatsbegrafenis ge kregen, die werd bijgewoond door eeh groot aantal communistische leiders. Onder hen bevonden zich de secreta ris-generaal der Russische communis tische partij, Nikita Kroestjev, de communistisch-Chinese vice-president Tsjoe Teh en de Poolse premier Jozef Cyrankiewicz. Volgens het Poolse persbureau „P.A.P." was „geheel Polen in rouw". In heel Warschau woei de vlag half stok. Honderdduizenden trokken langs het in het hoofdkwartier der Poolse communistische partij opgebaarde stof- felijke overschot van Bierut. Een felle brand, aangewakkerd door een krachtige wind, heeft in de nacht van donderdag op vrydag vyf zaken- panden in de Molenstraat te Almelo, alle toebehorende aan de coöperatie „De Toekomst", grotendeels in de as gelegd. De twee er naast liggende woonhui zen konden dank zij grote krachtsin spanning van de brandweer behouden blijven. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor, doch de schade is zeer groot. De oorzaak van de brand is vermoe delijk een lekke schoorsteen in de schoenmakerij. ADRIAAN l'ELT ....fascinerende carrière.... Het administratiesysteem van het secretariaat gelijkt in de verte op dat van Zw itserland, dat immers eer fede ratie is, waarin verschillende talen worden gesproken. De ambtenaren hebben een raadgevende stem inzake kwesties van beleid. van de kosten b(j. Het aantal ambte naren, dat elk land in het secretariaat beeft, wordt bepaald naar rato van de contributie. Zo is ons land met 26 man vertegenwoordigd. Men moet zich het secretariaat niet voorstellen als het regeringsapparaat De leden-staten, aldus de heer Pelt, van een wereld-gouvernement. Het is worden ai naar gelang hun welstand, integendeel een vrij steile pyramide, aangewezen om een gepast percentage wat inhoudt dat de promotie-niveau's van de kosten van het secretariaat te steeds kleiner van oppervlakte wor- betalen. Nederlan* •"e»gt b.v. 2.6 pet. én. Hit werkt v-J teleurstellend e» Inwoners en gasten van Opononi Beach, bij Auck land in Nieuw-Zeeland heb ben plechtig een dolfijn be graven, die zich bij de strandbezoekers geliefd had gemaakt. Hij liet kinderen op zijn rug „rijden" en had geleerd met balspelletjes mee te doen. Van regerings wege waren zelfs speciale maatregelen tot zijn be scherming genomen. „Opo", zoals het dier genoemd werd, is bij het strand be graven. Later zal zijn skelet gebruikt worden voor het maken van een modeL

de Stem | 1956 | | pagina 1