Bossche veemarkt in. het zilver Kustvaarder zonk bij Vlissingen MOLLETKRIJGT VRIJE HAND IN ALGERIJE Zuiddorpe krijgt een speciaal kleuterpad Van school naar dorpsplein Ned. renners gaan trainen in KNWU-verband Yan oudsher Door Engels schip overvaren aanbestedingen markten "waterstanden DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 17 MAART 1956 Hoe een stoutmoedig initiatief slaagde „D n eerste boer dn beste zal de viering ook bijwonen Terwijl terreur voortwoedt Werkverband van ouderlingen Op nippertje gered DE SNELLE WONINGBOUW TE VLISSINGEN li 14 dagen de proefwoningen gereed Algemene vergadering N.F.O. Morris ontslaat arbeiders Van Bylandt: „Jungschlaeger moet worden vrijgesproken" Oud lied in nieuwe versie Indonesisch protest tegen spotprent Nog 3 Belgen op kop Millioenen dames Schol te voor 3e Van de Pol bleef in de running maal verslagen Nog een wijziging voetbalprogram Toen burgemeester Mr. F. van Lanschot van 's-Hertogenbosch rond de dertiger jaren op het Kardinaal van Rossumplein tussen de koeien en varkens kuierde de veemarkt lag hem zeer na aan het hart en daar week in week uit de chaos aanzag, die er was ontstaan dank zij de voorspoedige groei van de markt, begreep hij dat er iets moest gebeuren. Er rijpte na de nodige voorstudie men herinnere zich „Leerke-Plezeerke", een spotprent van Her man Moerkerk op de studiereis naar Duitsland in zijn brein een stoutmoedig plan, waarvan, toen het openbaar werd gemaakt, iedereen zei, dat realisering ervan een onmogelijkheid zou zijn. Laar staan dat er ooit iets vruchtbaars uit zou kunnen voort vloeien. Maar de Veemarkt kwam er, ruim en modern geoutil leerd, en de Bossche Veemarkt is een sukses geworden. Vorig jaar voor het eerst is de Bossche Veemarkt de grootste van ons land geworden. Alle reden derhalve om het stoutmoedig initiatief van de grote Bossche burgervader Mr. Frans van Lanschot, dat zo ruimschoots is geslaagd, na 25 jaar met de nodige luister te vieren. Men zou er verkeerd aan doen te veronderstellen, dat de Bossche vee markt als zodanig pas 25 jaar oud is. Want in 1327 kende de Hertogstad al een, zij het bescheiden, markt, voor vee en viees. Hertog Jan van Brabant schonk toen al bepaalde pri vileges aan de stad in dit verband. Door zijn ligging immers was de stad 's Hertogenbosch een handels stad en het is begrijpelijk dat ook de veehandel daarin een aandeel had. Ten tijde van de gilden kende Den Bosch zelfs een zeer bloeiende vee markt. Overigens had de veemarkt ook zijn ups en downs, veroorzaakt door de brandschattingen en derge lijke, die uiteraard op de veestapel ook hun weerslag hadden. In 1800 kende de markt zalefs een waar diep tepunt, totdat er in het begin van deze eeuw weer enige opleving kwam. In 1904 werd er 8500.uit getrokken door de Bossche gemeen teraad voor het inrichten v^n een veemarkt op het Kardinaal van Ros sumplein midden in de stad en dat gaf de stoot tot een nieuwe bloei. In de jaren 1927-1928 was er zelfs een aanvoer van meer dan 100.000 stuks vee per tram,- per boot en lo pend. En toen de vrachtwagen zijn intrede deed, waardoor het vervoer veel vlotter en sneller kon geschie den, groeide de hele markt op het Kardinaal van Rossumplein in de kortste keren uit zijn jas. EEN „OMWENTELING". Den Bosch beleefde een bewogen tijd toen burgemeester Mr. F. van Lanschot met het plan voor de dag kwam om in de kale zandvlakte bij Engelen, waar verder niets te vin den was, een veemarktcomplex te stichten. Want de hele Bossche mid denstand voelde zich door deze ver plaatsing gedupeerd. Bovendien moest er jaarlijks bij het nieuwe com plex 40.000 bij gedokt worden door de gemeente. Bovendien betekende het nieuwe complex een volkomen omwenteling op het gebied van vee markten. Maar na 'n bewogen raads zitting voteerde de raad van Den Bosch 1,8 miljoen voor de nieuw bouw en 20 mei 1931 werd het nieu we complex door Jhr. Mr. Ch. M. Ruijs de Beerenbrouck, Minister van Staat en Minister van Binnenlandse Zaken en Landbouw officieel geopend. Van de tiende plaats in de rangorde van Nederlandse vee markten met een jaaraanvoer van 118.000 stuks vee klom de Bossche Veemarkt op naar de eerste plaats met een aanvoer van 330.000 stuks. Daarmee is wel iedere verwachting verre overtroffen. De organisaties en instanties, die zich bezighielden met de rationele fokkerij van landbouwhuisdieren wer den al spoedig tot het doelmatige gebouwencomplex dat Den Bosch bood aangetrokken. Zo kwam in 1932 voor de eerste keer de nationale tentoon stelling van de Kon. Vereniging „Het Nederlandse Trekpaard" naar Den Bosch; de paardenmarkt wérd op nieuw ingesteld en behoort tot de voornaamste van ons land. De oor log ging ook aan de Veemarkthallen niet onopgemerkt voorbij. De situa tie, zoals die in 1946 was, was ijse- lijk desolaat. Maar men herbouwde en breidde uit. De Veemarkt werd nu ook een zelfstandig gemeentelijk bedrijf en men ging een nieuwe bloei periode tegemoet. Er werden in de afgelopen kwart eeuw circa 4.410.696 dieren aangevoerd. Er wordt onge veer 2 miljoen per marktdag omge zet, hetgeen in 25 jaar een bedrag betekent van 2 miljard 500 miljoen gulden. Elk marktdag trekt rond 10.000 bezoekers naar de hallen en naar de stad, hetgeen voor de oude koopmansstad niet te versmaden is. Een overzicht van de Bossche vee markt. (Luchtfoto K.L.M.) Trouwens de veemarkthallen bieden ook tal van mogelijkheden buiten de agrarische doeleinden, waarbij we denken aan congressen, grote tentoon stellingen, sportdagen, wedstrijden etc. Het grote vraagstuk waarmee men op het moment kampt is dat van de ruimte. Het regent klachten daarom trent en terecht, maar het is niet eenvoudig een oplossing te vinden. De oplossing door middel van een twee de marktdag kan vrijwel als mis lukt worden beschouwd. Uitbreiding van het complex is er niet, tenzij met zeer hoge kosten. de viering. Het gehele jaar 1956 is eigenlijk voor de Bossche Veemarkt jubel jaar. Het is n.l. niet doenlijk alle evenementen, zoals nationale fokda- gen, nationale tentoonstellingen e.d. tot een bepaalde feestweek terug te brengen. Zo zal vandaag (zaterdag), morgen en maandag de jubileum viering al worden ingezet met een nationale slagersvaktentoonstelling en vakwedstrijd, met daarnaast een beurs voor alle mogelijke slagersbe nodigdheden en demonstraties van braad- en kookkunst. Burgemeester Mr. H. Loeff zal zon dag de tentoonstelling; officieel ope nen. Op deze dag zal ook de „eerste boer de beste" aan de arm van Zoete Lieve Gerritje in Den Bosch zyn intrede doen. Dinsdag daarop volgend is er 's avonds een officiële ontvangst op het stadhuis, waar bur gemeester Loeff een officiële herden kingsrede zal uitspreken. Tal van bui tenlandse gasten zullen hierbij te genwoordig zijn. De andere evenementen hebben wij reeds vermeld. Er zal een jubileum boek worden uitgegeven en een ge denkpenning worden geslagen, ter wijl tenslotte nog te vermelden is, dat het restaurant verrijkt zal wor den met een drietal glas-in-lood-ra- men van Rien v.d. Pol uit Haar steeg. Een feestelijke verlichting zal het Veemarktcomplex bij elke gele genheid sieren. (Van een speciale verslaggever). ,,Het ging alles zo razend snel, dat we nog niet precies weten, hoe het gebeurde. Ikzelf stond op de brug voor een wachtje, de rest lag te kooi. Zware mist belemmerde het varen en daarom waren we voor anker gegaan Het zal ongeveer tien voor half drie zyn geweest toen het gebeurde. Een klap, die alles wakker deed schrikken, je voelde de huidplaten scheuren en toen was het gebeurd. De mist was zo potdicht, dat ik ternauwernood de lichten van het andere schip heb kunnen zien". Dat deelde de eerste stuur man, M. van der Zwan, mede toen wy hem vroegen naar zijn belevenissen by het vergaan van de coaster „Admiralengracht". De Franse Raad van de Republiek heeft het wetsontwerp goedgekeurd, waarbij de regering-Mollet speciale volmachten krijgt voor het beleid in Algerije. Het wetsontwerp moet nu nog door de Nationale Vergadering in tweede lezing behandeld worden, doch dit is slechts een formaliteit. Naar men in Parijs meent zal de Franse regering in Algerije spoedig de noodtoestand afkondigen. Vrijdagochtend vroeg hebben vier gemaskerde opstandelingen in het hartje van Algiers een gebouw van tien verdiepingen in brand gestoken, waarbij 200 auto's werden vernield. De opstandelingen kwamen zelf in een auto aansnellen en lieten benzine uit de tanks van een garage, waarbo ven zich genoemd gebouw bevond, vloeien, terwijl zij de twee bedienden in bedwang hielden. De benzine werd in brand gestoken door een vuurstoot uit een van hun automatische wapens, waarna zij zich uit de voeten maakten. Politie en brandweer evacueerden in allerijl de bewoners uit de 47 boven de garage gelegen woningen, terwijl de auto's in Db schooljeugd en veilig verkeer Stijgende animo op de Bevelanden De vereniging voor Veilig Verkeer op de Bevelanden heeft, als inleiding op het praktijk-examen, door de scho lieren het schriftelijk deel laten ma ken. Door 1300 leerlingen van 57 scho. len werd aan dit examen deelgenomen tegen resp. 1000 en 45 in 1951. Het praktisch examen volgt in de diverse gemeenten op 15 mei en 15 juli a.s. Ouderlingen van 32 herv. gemeen ten op Noord- en Zuid-Beveland heb ben besloten een werkverband te vor men. Voornaamste doelstelling is een goede voorlichting over het ambt en meer onderling contact en bespre king. Tot bestuursleden werden ge kozen de heren H.H. Glas, ouderling te Kapelle., L.Pieterse, jeugd-ouder- ling te Goes, K. Nieuwenhuyzen, ou derling te Heinkenszand., J.Boogaard ouderling-kerkvoogd te Hoedekens- kerke. Voor een vertegenwoordiger van de Noord-Bevelandse gemeenten is in het bestuur nog een plaats opengehouden. (Advertentie) Anderhalve mijl buiten Zeebrugge was deze Nederlandse coaster voor anker gegaan en zij werd overvaren door het Engelse schip „Dewsbury", die de coaster tussen ruim I en II raakte. De wand scheurde open en het water stroomde binnen. In enkele secondentijds helde de coaster ruim dertig graden. De stuurman sloeg alarm, de reddingsboot werd in enkele tellen gestreken en iedereen zocht een plaatsje. Zo uit het bed, nauwelijks gekleed, niets meer kunnen redden, behalve het vege lijf. De Belgische zeeloods D. Gilles, die aan boord was, vond eveneens een plaatsje in de red dingssloep. Nauwelijks honderd meter was men van de coaster verwijderd toen deze al zonk, zodat het verlaten van het schip op het nippertje was. met zaklantaarn. Op dat moment wist men nog niet, wie de „tegenpartij" was. Het bleek de „Dewsbury" te zijn, die iets ver- Afgeschrikt door enkele publikaties, die om de onjuistheden welke ze be vatten, tot onaangenaamheden leidden, heeft de directie van de Z. Neder landse bouw- en handelscombinatie het „yzeren gordijn' neergelaten voor de vier proefwoningen die in record-tijd te Vlissingen aan de Jozef Israëlslaan worden gebouwd. derop ten anker was gegaan en daar de ontwikkeling afwachtte. De be manning vond het verre van sympa thiek, dat men zo weinig heeft gedaan om hen te helpen. De Dewsbury zette geen sloep uit, men ontstak geen zoeklichten en de Hollandse bemanning moest maar zien, hoe ze de touwladder opkwamen, die langs het schip hing. Het bijlich ten tijdens deze manoeuvre" ge schiedde door eenzaklantaarn! Aan boord kreeg men echter een be tere ontvangst, die echter de eerst aangenomen houding niet uitwiste. VOET AAN WAL. SENSATIONEEL SPAARSYSTEEM De ABC (Algemene Bon Centrale) stelt alle BLEEKERTJE gebruikers in de gelegenheid om te sparen met 50 en zelfs met 100% wir.st. Vraag 'n formulier bij uw winkelier. In het Jaarbeursrestaurant te Utrecht zal op 27 maart de algemene ver gadering worden gehouden van de Ned. Fruittelersorganisatie. In de morgenvergadering zal de voorzitter zijn openingsrede uitspreken en ver der komen de huishoudelijke zaken aan de orde, In de middagvergade ring zal gesproken worden door dr. ir. H. J. Mathot, voorzitter van het produktschap voor Groenten en Fruit over Invoersystemen en hun invloed op de afzet van het Nederlandse fruit. Verder zal de Zeeuwse rijkstuin- bouwconsulent ir. J. J. van Hennik te Goes spreken over Rationalisatie in de fruitteelt, mede in verband met de herverkaveling. Britse vrachtauto''s De inzinking in de Britse autopro- duktie heeft zich nu ook uitgebreid tot de produktie van vrachtauto's. De Morrisgroep heeft medegedeeld, dat zij met ingang van volgende week een aantal arbeiders moet ontslaan en moet overgaan tot een kortere werk week in haar bedrijf voor de vervaar diging van vrachtauto's in Birming ham. de garage een voor een ontploften. Er deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. Later in de ochtend kreeg de brandweer het vuur in bedwang. Buiten Algiers werd een kurkfa- briek in brand gestoken, terwijl in het gebied van Bougie een Europese vrouw werd gedood. De autoriteiten van Algiers hebben een uitgaansverbod van middernacht tot vijf uur in de ochtend uitgevaar digd. „Elk weldenkend mens, die het re quisitoir en het pleidooi in de zaak Jungschlaeger heeft gelezen, zal tot de conclusie moeten komen dat vrp spraak in dit proces wegens gebrek aan bewijs een normaal resultaat zou zijn". Dit heeft de Nederlandse Hoge Commissaris in Indonesië mr W F. L. Graaf van Bylandt, bij aankomst uit Djakarta op Schiphol verklaard. „Ik hoop van harte, dat de rechter tot dezelfde conclusie zal komen", al dus voegde mr. van Bylandt hieraan toe. Hij zei verscheidene vooraanstaande Indonesiërs te kennen, die de zaak Jungschlaeger een „onplezierige en be schamende affaire vinden." Mr. van Bylandt deelde mede in Singapore mr. van Empel op het vlieg veld te hebben ontmoet. Deze zal nog wel veertien dagen daar blijven met het oog op de replieken in de zaak Jungschlaeger Overigens werd de heer van By landt medegedeeld, dat ook in Singa pore een actie tegen het proces wordt voorbereid. De K.N.W.U. heeft de oud-sprintkampioen van Nederland, de 58-jarige Louis Didier uit den Haag, bereid gevonden als trai ner op te treden voor de jongere renners uit de bond, zowel amateurs, onafhankelijken als professionals. ne heer Didier, die in 1936 te Berlijn, tezamen met Guus Schilling de Olympische wielerploeg van Nederland verzorgde, zal in de eerste week van april beginnen met zijn nieuwe taak en wel op de Utrechtse wieler baan. Driemaal per week kunnen de renners hier (en over enige tijd ook in Amsterdam) bij hem terecht. Voorlopig zijn alle liefhebbers welkom. Later zal Didier wellicht, in overleg met de sportcommissie van de K.N.W.U. een selectie toepassen. Louis Didier neemt zorg op zich De trainingsbijeenkomsten zijn niet bestemd voor de stayers. Zoals be kend zullen de stayers Norbert Koch en Cor Bijster evenes in april voor enige tijd naar Parijs gaan, om zich daar onder de hoede van de Belg Leon van der Stuyft verder in hun vak te bekwamen. Trainer Didier zal zich bepalen tot de sprint (in 1916 was hij zelf Neder lands titelhouder), de persoonlijke en ploegachtervolging en de tijdrit. Dit zijn dus onderdelen van de wielersport die speciaal ook bij de wereldkam pioenschappen en (eventueel) bij de Olmpische Pnelen de aandacht vragen. De bedoeling is, in Utrecht cok onderlinge krachtmetingen te houden, in de geest van de bekende vrijdag avondwedstrijden, die op de baan van het Olympisch Stadion in Amsterdam werd^a gehouden. De aard van deze wedstrijden zal in overeenstemming worden gebracht met de training. nuttig Of deze training groot nut zal heb ben, hangt uiteraard af van de belang stelling, welke de renners tonen. De si tuatie is nu eenmaal zo, dat voor de meesten op de weg meer materieel Naar aanleiding van de uitnodiging: van Dulles aan Soekarno, om Amerika te bezoeken, publiceerde „De Tele graaf" gisteren een spotprent, waarop j men Soekarno tegenover de Ameri- j kaanse minister ziet staan. Soekarno vraagt: „Mag ik m'n Japanse onder scheidingen opdoen en één of allebei m'n vrouwen meebrengen?" In verband hiermee heeft de diplo matieke vertegenwoordiger van Indo nesië, de heer Kweedjiehoo, een dé marche ondernomen bij minister Luns en hem een aide-mémoire overhan digd, waarin tegen de spotprent wordt geprotesteerd. Tevens wordt de regering verzocht, maatregelen te nemen tegen het blad in kwestie en de nodige stappen te doen „ter voorkoming van een herna- ling van een zodanige belediging." Vlissingen ivijzigde opstelling Voor het eerst sinds geruime tijd heeft het elftal van de VC Vlissin gen een wyziging ondergaan. Middenvoor Clarisse is namelijk vervangen door middenvoor Jan de Nooijer van het tweede elftal. Adrie Clarisse is verhuisd naar de rechts buitenplaats en rechtsbuiten Martien van Otterloo heeft men als reserve aangewezen. Sivift met acht twaalftallen naar Roosendaal Op 2de Paasdag organiseert Alli ance te Roosendaal weer haar tra ditionele massa-korfbaltoernooi waar in ook verschillende Zeeuwse korf balclubs zullen uitkomen. Het Middelburgse Swift heeft voor dit toernooi met niet minder dan 8 twaalftallen 'ingeschreven. Swift I won vorig jaar de wisselbeker en moet deze dus verdedigen, hetgeen een zware opgave zal worden, want de Middelburgers moeten met enke le reserves op reis. voordeel is te behalen dan op de baan. Aan de andere kant zijn er voor de amateurs de Olympische Spelen te Melbourne als aanlokkelijk voor uitzicht. Of er inderdaad een Nederlandse wielerploeg naar Australië zal gaan, hangt ten nauwste samen met de prestaties van de renners en verder natuurlijk van de financiën, welke het Nederlands Olympisch Comité hiervoor ter beschikking zou willen stellen. In Parijs-N ice De eerste halve etappe van vrijdag, van de wegwedstrijd ParijsNice, die de 83 overgebleven renners van Ni- mes naar Art voerde, is gewonnen door de Fransman Camille Huyghe, die de 90 k.m. aflegde in 2 uur, 17 min. 55 sec. De uitslag luidde verder: 2 Desipet, z.t. 3 Elliott, z.t. 4 De- rijeke 2 uur 18 min.; 5 Ruby, 6 Ber- toglio, 7 Denys, 8 Caput, 9 Magni, 10 Demur.ster, 11 de Bruyne, 12 Forna- ra, allen in dezelfde tijd als Derijcke. Het vooruitzicht, des middags nog een tijdrit te moeten rijden, had de vechtlust van de renners nauwelijks aangetast. Op de laatste, korte klim naar de eindstreep, toonde Huyghe zich de sterkste; hij won de sprint vóór De smet en Elliott. Enkele seconden later was Germain Derijcke voor de zo veelste maal zijn concurrenten in de groep te slim af, zodat hij de witte leiderstrui mocht behouden vóór de Bruyne en De Smet. De tweede halve etappe van vrijdag was een tijdrit over 52 kilometer van Art naar Manosque. De Belg de Bruyne won in de tijd van 1.27.18. De leider Derijcke werd 18e ln 1.35.10 en zakte in het algemeen klas sement naar de 8e plaats. ALGEMEEN KLASSEMENT (Advertentie! ïc2ecü Voor dc handen niets beter dan H AMEA-GELEI. In zijn partij tegen de Duitser Lüefgeheimann heeft, vrijdag, onze landgenoot Scholte voortreffelijk par ty geleverd. Hij bleef de Duitser, die als favoriet was gestart, lange tijd hardnekkig en in goede stijl volgen, maar kwam tenslotte toch twintig caramboles te kort. De uitlagen: Lütgehetmann 300 13 117 23.07 Scholte 280 13 63 21.53 Wafflard 300 8 122 37.50 Galmicho 201 8 52 25.12 Piet van de Pol scoorde in zijn party tegen de Belg Boulanger een prachtige serie van 169, de hoogste tot dan toe in het kampioenschap ge maakt. Het was nodig ook want Boulan ger was, dank zij een reeks van 104 in de 11e beurt, uitgelopen tot 187100. De 169 van de Rotterdammer volgde Maandag 26 maart echter wordt dit gordijn opgetrokken en krijgt ook de Pers gelegenheid om ze op hun ex terieur en interieur te toetsen. Het is dan precies veertien dagen nadat „de errste steen" op de funderingsplaat werd neergelegd, 'n Knappe presta tie! Tot zolang zal het publiek zijn nieuwsgierigheid naar bijzonderheden rooeten onderdrukken. Belangstelling 'a er ook van de zjjde der gemeente besturen, omdat dez« woningen in de vrije sector kunnen worden gebouwd en de huren ondanks dat, komen te liggen rond de f 10 per week. Een voorwaarde daartoe is evenwel de bouw in grotere complexen, n.l. veel vouden van 50 stuks. De vier proef woningen te Vlissingen zullen onge veer vier maanden ter bezichtiging worden opengesteld. Om de indruk zo volledig mogelijk te maken, worden ze ook gemeubileerd en wel in vier verschillende stijlen. Twaalf uur na de scheepsramp zette men voet aan wal in Vlissingen. De „Dewsbury" bleef ter plaatse wach ten op beter zicht en zette toen eerst haar tocht naar Antwerpen voort. Zelf liep zij lichte schade aan de voor steven op. Op de rede van Vlissingen werden de schipbreukelingen opge haald door een loodsboot, die ook de reddingssloep van de „Admiralen- gracht" op sleeptouw nam. De kapi tein, J. van Hoven, sterk onder de indruk, wist geen tijd vrij te maken voor een interview. Op een shipbroo- kerskantoor aan de Boulevard had hij belangrijker zaken te verrichten, zo als het opnemen van contact met re derij en familie. De bemanning werd ondergebracht in de sociëteit van het Nederlands Loodswezen, waar zij spoedig op verhaal kwam. Met ver schillende opvarenden voerden wij 'n gesprek en hun indrukken gaven wij hierboven weer. Berooid kwam men aan de wal, doch uiterst dankbaar dat dit avontuur nog zo goed is afgelopen, want er vielen geen slachtoffers, 's Avonds ging men met de trein naar huis, om daar ver der te bekomen van de doorstane emoties. De namen van de bemanningsleden die in veiligheid geraakten, zijn: J. van Hoven, kapitein, M. v. d. Zwan, eerste stuurman, W, J. Pieterse, 2de stuurman, A. J. de Bie, eerste ma chinist, J. F. Smit, tweede, F. J. von Hiiben, derde machinist, H. W. Vin- gerhoet, kok, S, Out, W. L. Lodder, matrozen, F. Pieterse, matroos onder de gage, J. Lammers, lichtmatroos. ,vv .^V\ On s;uh r -:^vr Zuiddorpe krygt, 'o is in de ge meenteraad besloten, naast de lang begeerde than^ bijna voltooide nieu we weg Zuiddorpe-Overslag, voor de veiligheid van de kleuters bij de ge vaarlijk smalle ingang van het dorp een verhoogd kleuterpad. r pad zal lopen vanaf de kleu terschool tot op het brede dorpsplein. Het dorpsplein wordt aanzienlijk vergroot, terwijl het voorplein van de kerk kleiner wordt. Inplaats van de hoge hekken rond om het kerkterrein komt er een mooi laag muurtje, zodat het dorps plein en het kerkplein als het ware v mm mm •i- V C3 één geheel zullen vormen. Het gemeentehuis komt daardoor helemaal vrij te staan. Vóór he* dorpsplein komt een par keerterrein en rond het parkeerter rein wordt een brede, verharde kei weg aangelegd, die dienst doet voor het keren van de bus van de Z.V r M. waar dan tevens de bushalt zal zijn. Op bijgaande tekening kan men zien hoe alles er zal uitzien. De stip pellijnen geven de oude toestand aan. Het geheel zal. eenmaal gereed, het aardige Zuiddorpe nog aanmerkelijk verfraaien. op een moeizaam begin en bracht de beslissing hoewel Boulanger zich hard nekkig bleef verweren. Na 16 beurten leidde van de Pol met 273236, en 3 beurten later was het pleit beslecht. Lütgehetmann won van Galmiche zonder een moment bedreigd te zijn geweest. De uitslagen: Lütgehetmann 300 17 58 17.64 Galmiche 117 17 29 6.88 Van de Pol 300 19 169 15.78 Boulanger263 19 104 13.84 In de middagpartijen leed Scholte zijn derde nederlaag, nu tegen de Duitser Rudolph. De strijd ging aanvankelijk vrij ge lijk op en na 9 beurten leidde Schol te 172163. Daarna kwam Ru dolph goed op dreef en dank zij en kele nuttige series liep hij uit tot 259 —201 na de 15e beurt. Scholte bleef hem het antwoord schuldig, waarna de Duitser met een slotserie van 51 in zijn 17e beurt de strijd besliste. Op de andere tafel leverden Waf- flard en Vervest. beiden nog ongesla gen, elkaar een verwoed duel. Vervest won. De uitslagen: Rudolph Scholte Vervest Wafflard 300 17 66 17.64 204 17 51 12.— 300 17 97 17.64 279 17 124 16.41 SCHOLTE VERRASTE In de eerste avondpartijen van vrij dag heeft Henk Scholte voor een gro te verrassing gezorgd door Vervest. een van de grote favorieten, een ne derlaag toe te brengen. De Belg had een zeer zwak begin en stond na 10 beurten met 23-105 achter Men verwachtte dat hij de situatie nog zou herstellen, maar de Antwerpenaar kon de goede cadans niet vinden; hij miste gemakkelijke stoten en verloor met groot verschil Scholte 300 21 103 14.28 Vervest 212 21 37 10 09 Rudolph 300 16 71 18.75 Galmiche 108 16 46 6.75 De Zesdaagse te Ziirich Donderdagavond laat is in de Zes daagse te Ziirich een felle strijd op gelaaid, die niet minder dan 54 ron den duurde en waarbij de koppels KobletKübler SchulteNiels en TerruzziGillen een gemiddeMe snel heid van 51,7 km. uur bereikten. Vrijdag luidde de stand: 1 KobletKübler 312 punten; 2 SchulteNielsen 125 punten; 3 op één ronde: Plattr.er—Pfenninger 191 punten; 4 RothBuoher 142 punten; 5 StromArnold 105 punten; 6 Senfft- leben—Forlinj 104 punten; 7 Acou— van Daele 79 punten. De overige koppels hadden twee ot meer ronden achterstand. Van Vliet— O. von Büren bezetten de tiende plaats met vier ronden achterstand en 133 punten. (Zeeuwse Korfh-» kompetitie) Start op 7 april Op zaterdag 7 april gaat de Zeeuw se korfbalcompetitie weer beginnen. De competities hebben een aanmer kelijke uitbreiding ondergaan, wanl namen er vorig in totaal 74 twaalf taliën doel, thans zijn het er 108. namelijk 75 seniorenploegen en 33 adspirantenploegen. 1 de Bruyne 23.15.05; 2 Barbotin 23.19.03; 3 Elliott 23.19.25; 4 Mahé 23.19.41; 5 Meunier 23.21.52; 6 Huyghe 23.22.03; 7 Verhelst 23,22,13; 8 De rijcke 23.22.31; 9 van Looy 23.22.36; 10 Ferlenghi (It.) 23.22.47. Er is alsnog een wijziging in het K.N.V.B.-wedstrijdprogramma voor morgen aangebracht. Het betreffen de navolgende ontmoetingen; In 1 B, betaald voetbal, is Blauw- Wit-Longa omgezet in Blauw Wit-Her mes DVS, terwijl werd ingelast: LongaHaarlem. Bij de amateurs in 1 B werden af gelast: Arnhemse BoysHengelo, Ro- bur et Velocitas—Zwaagwesteinde en WW -WVC. Voorts werd ingelast: SteenCorn. Boys (3 D). RIOLERINGSWERKEN TE WEMELDINGE Het gemeentebestuur te Wemeldin- ge besteedde aan: het leggen van een transport-riool voor afvoer pol derwater; het aanbrengen van be stratingen, trottoirs en rioleringen in de boomgaard van de heer J.Lin- denbergh en het aanleggen van be stratingen en riolering op het voor malig spoorwegterrein, benevens ega liseren van dit terrein. Ingeschreven werd als volgt: Jac. Hoogesteger, Wemeldinge f 155.671; Aannemings mij. Zeeland. Middelburg f 157.990; J.Boonman, Breda f 154.000; fa. Duin houwer. Goes f 160.300; F.Duinhouwer te Goes f 143.000. GOES, 16 maart Groenten: Wit- lofAl 85-96. A2 78, BI 69-80, afw. 62. Rode kool 9-15. Witte kool 7-8. Uien 12-18. Peen 1-4, Prei 27-54. Kroten 6-7. Sjalotten 38-43. Aardappelen 14-16 LEEUWARDEN, 16 maart Aan voer: 55 stieren 2,60-2,90 p. kg.; 232 vette koeien. Ie kw. 2,55-3,02, 2e kw. 2.30-2,54, 3e kw. 1,95-2.29; 2106 melk en kalfkoeien 500-975; 175 pinken 300- 540; 2104 nucht. kalveren 38-50; 258 vette- weideschapen en lammeren, vette- en weideschapen 85-130, lam meren 60-120; 340 vette varkens, oude varkens 1.40-1,55; vette biggen 1,60- 1,65; zouters van 85 tot 93 kilo 1,74, andere gewichten tien cent lager; 242 biggen en lopers, biggen 35-58, lo pers 59-100; 43 bokken en geiten geen notering; 88 paarden 500-990. Totale aanvoer 5643. Overzicht: Stieren, aanvoer ruimer, stemming willig, prij zen ho^er. Melk- en kalfkoeien, aan voer zeer ruim. stemming gedrukter, prijzen iets lager. Pinken, aanvoer iets ruimer, stemming gedrukter, prij zen iets lager. Graskalveren, geen aanvoer Nucht. kalveren, aanvoer zeer groot stemming williger, prijzen duurder. Varkens, aanvoer kort, stem ming rustig, oude varkens en vette biggen lager, zouters gelijk in prijs. Biggen en lopers, aanvoer matig, stem ming iets beter, prijzen gelijk. Scha pen. aanvoer zeer klein, stemming matig, priizen prijshoudend. Lamme ren, aanvoer zeer klein, stemming matig, priizeri prijshoudend Paarden, aanvoer ruim, stemming willig, prij zen duur. Mannheim 265 (—0.13), Kaub 228 (—0 06), Trier 196 (—0.12), Koblenz 248 (—0 11), Keulen 242 (—0.21), Ruhrort 472 (—0.22), Lobith 1121 (—0.30). Nijmegen 911 (—0.31), Arn hem 908 (—0 30). Eefde 492 (—0.43), Deventer 392 (—0.41), Namen la Plante 175 (- 0.05). Maastricht hoofd huis 4392 0 07), Borgharen 4022 (—0 28), Belfeld 1170 (—0.28), Grave 402 (—0.12).

de Stem | 1956 | | pagina 15