ETNA bestaat een eeuw Zuster zei: adopteer hem! i Blinde „Heimkehrer" gelooft weer aan goedheid der mensen in in Koningi Gemeente Museum Jong Breda's echtpaar trok in Australië de ..bush" in HIS I i Paul Ulbrich schreef op goed geluk een brief 116 KAB-ers in Philips-kernen Zij moeten er netjes uitzien Wij missen het stadsleven niet 16 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 17 MAART 1956 he Een echt Breda 's bedrijf, dat uit groeide tot een fabriekwaar 925 man zijn boterham verdient HERNIEUWING na de oorlog Uw zuster Vorstelijke geschenken van lOO-jarige lp* mm w%w% HELPT 55 Radio, kat en kangoeroe zorgen voor amusement *r In jEDING |T. out 3566 •ne we en en ;ze )U- Lop )0 en er- TEEN A. -fV De 31-jarige blinde „Heimkehrer" Paul Ulbrich, die half januari met het laatste transport krijgsgevangenen uit Rusland in Friedland aankwam, heeft zijn eerste oogoperatie ondergaan. Zyn arts hoopt dat Paul Ulbrich kortelings uit één oog zal kunnen zien; in 1952 verloor Paul bjj een ongeluk in een Russische kolenmijn het gezichtsvermogen. Paul Ulbrich werd door een familie uit Wuppertal aangenomen. Onze tyd is een tijd van ruwheid, hardheid, onmenselijkheid. Dat er nog menselijke daden worden verricht is met des te meer reden een uitvoerig relaas waard. Een door en door Breda's bedrijf bestaat dit jaar een eeuw. Het is de N.V. ijzergieterijen en emailleerfabrieken De Etna, een industrie, die haar eigen stempel gedrukt heeft op de Bre dase samenleving, waaruit zij is voortgekomen. Het was een Bredanaar die dit bedrijf 16 februari 1856 begon. Het zijn nog steeds Bredanaars, nakomelingen van de initiatiefnemer, die dit bedrijf thans leiden. Dit bedrijf is over heel Nederland be kend: de naam Etna is een begrip geworden in de loop der jaren. Men denkt bij dit woord niet op de allereerste plaats aan de vulkaan van die naam, maar wel aan haarden en kachels. Het is ermee als met het woord Ford, dat het begrip auto vertegenwoordigt. Dat begrip is een groeiproces geweest, het groeide met de materiële uitbouw van de fabriek. Toen Cornelis Klep in 1856 aan de Bredase Haag- dijk met zijn gieterij begon, had htf negen vaste arbeiders in dienst, die tweemaal per week goten. Thans omvat het bedrijf een mechanische gieterij met vijf installaties, een half- geautomatiseerde gieterij met luchtdruk- vormmachines, een haarden- en een fornuizenfabriek met knipperjj, per- serij, lasserij, boorderij en bramerij. Er staan drie elektrische emailleer ovens en een olie-gestookte tunnel-emailleeroven. Thans werken in dit reuzenbedrijf aan de Tramsingel 925 mensen, on der wie 50 man administratief en 20 man toezichthoudend personeel. Thans worden meer dan 250.000 stuks jaarlijks geproduceerd. Dat zijn ove rigens niet alleen haarden en ka chels, dat zijn ook sanitaire artikelen en b.v. automatische veedrinkbakken voor de landbouw. Men zou eigenlijk kunnen stellen, dat het bedrijf na de oorlog volkomen opnieuw is opgebouwd. Er kwam een Duitse beheerder binnenstappen, die pas in oktober 1944 verdween. Hij liet een leeg, uitgewoond en ver ouderd bedrijf achter. Er waren moeilijkheden met de personeelsbe zetting. Maar directeur J. Klep zette zijn schouders onder de nieuw op te Overzichtsfoto van het lOOjarige Z bedrijf Z (Foto KLM - Aerocarto n.v.) J bouwen organisatie en directeur A. Klep vertrok naar Amerika om nieuwe indrukken op te doen voor de heropbouw van het bedrijf. Me chanisering, lopende banden, nieuwe methoden van werken, dat alles kwam met overleg en voortvarendheid tot stand. Daardoor heroverde men de oude plaats bij de voor-oorlogse af nemers en kreeg de werknemer weer vertrouwen in de fabriek. MODERN PERSONEELS BELEID. Het begon op de volgende wijze: de cheffin van de opsporingsdienst van het Duitse Rode Kruis in Wup pertal, een zekere mevrouw Kleine- Vorholt, ontving enige jaren geleden een kaart uit Rusland. Het zonderlin ge aan de postkaart was dat het adres van de bestemming duidelijk gefin geerd was. De post had feitelijk deze kaart terug naar Rusland moeten sturen met de vermelding geadres seerde onbekend". Maar het Rode Kruis had een akkoord getroffen met de post, waarbij dergelijke postkaar ten en brieven naar het Rode Kruis worden doorgestuurd, opdat de afzen ders in de krijgsgevangenkampen in Rusland in ieder geval antwoord zou den ontvangen en geen ontgoochelin gen zouden oplopen. „UW ZUSTER". zoon blind was? En kon zij zelf, die de godganse dag werkte, de haar toch onbekende, hulpeloze blinde in haar woning opnemen? Moest zij Paul Ulbrich van het kamp in Friedland naar een tehuis voor blinden laten voeren? Zeker, hij zou daar materieel gezien goed behandeld worden, maar de familie-sfeer zou hij nooit leren kennen. „Zuster Otti" besloot de moeilijkste weg te kiezen; toen de autobus de Heimkehrer uit Friedland naar Wuppertal bracht, sloot mevr. Kleine-Vorholt Paul in de armen. Zij zorgde voor hem als voor haar eigen zoon. De eerste weken waren zwaar. De Heimkehrer was wel dankbaar, maar de financiële lasten drukten zwaarder op het gezin Kleine, en er moest heel wat in de levenswijze van het gezin Kleine veranderen. EN NU? Paul moest de wereld buiten de prikkeldraad weer leren kennen, maar voorzichtig aan. En wat moest er van hem worden? Een beroep had hij nooit geleerd. Hij was bitter jong toen hij door de Russen krijgsgevan gen werd gemaakt. De laatste tijd had hij in Rusland, ingevolge zijn blindheid, nog slechts een plantaardig leven geleid. Dr. Schornstein, een bekende oogarts, hoopt nu echter Paul gedeeltelijk het gezicht weer te ge ven. Als Paul weer uit één oog kan zien. zal hij, op aanraden van zijn „zuster" Otti, werk in de landbouw sector zoeken; hij is van jongs af aan vertrouwd met de landbouw. Zo wordt ook het gevaar kleiner dat zijn oog opnieuw wordt aangetast. De arts zei tot „zuster Otti": gij heb uw plaats in de hemel reeds verdiend!" Donderdag is de uitslag bekend ge worden van de jongstleden woensdag bij Philips gehouden verkiezingen voor de 21 kernen, waaruit op 18 ap, il aanstaande de eerste ondernemings raad in het Eindhovense grootbedrijf zal worden gerekruteerd. Er moesten 228 kernleden worden gekozen. Ruim 600 kandidaten waren door de drie vakverenigingen KAB. CNV en NW gesteld, ruim 180 vrije kandidaten waren rechtstreeks door de personeelleden op de verkie zingslijst geplaatst. Van de 2398? kiesgerechtigde werk nemers hebben er 17017 een geldige stem uitgebracht. Dat is bijna 71 percent van het totaal. Er werden 1 IC KAB-vertegenwoordigers gekozen. 23 aangeslotenen bij het NVV en 12 leden van de CNV. 60 Vrije kandidaten wer den tot de status van kamerlid ver heven en 3 leden zullen nrmens de Bewakingsdienst deel uitmaken van de kernen. Vier zetels blijven va cant. Op woensdag 18 april vinden de ver kiezingen voor de idernemingsraad plaats. In die raad zullen 15 handar beiders zitting hebben, 7 beambti i en 3 hogere beambten. Deze verdeling is een getrouwe afspiegeling van de groepsverhoudingen in het Eindhoven- se bedrijf. Eind april óf begin mei zal de on dernemingsraad worden geïnstallee d Op hetzelfde ogenblik wordt de in 1952 gekozen en nog zittende perso- neelsraad als ontbonden beschouwd. Er werd met een modern perso- neelsbeleid begonnen. Diverse be- j drijfsdiensten namen de plaats in van de vroegere meer patriarchale ver houdingen. Deze bedrijfsdiensten kenden tal van vertakkingen en bie den het personeel de helpende hand in allerlei moeilijkheden. Er is een personeelsorgaan, het volgen van cursussen werd gestimuleerd en fi nancieel gesteund. Er zijn sociale diensten, die zakelijk helpen, waar dit nodig is. Van de andere kant ontstonden in de personeesbezetting geheel spontaan allerlei activiteiten. Etna's mannen koor nam daar de eerste plaats bij in; het bestaat al jaren. Er is een voetbalclub met vier elftallen, een muziekband. Er zijn vijf teams tafel tennissers, er is een bridgeclub. Er bestaat een technische kring voor ontwikkeling. Etna kent een zwem en toneelvereniging, een judo-club, een reisvereniging en een knutselclub. Er is, ondanks de meer dan negen honderd man personeel, toch een be paalde onderlinge band. STUKJE GESCHIEDENIS. De beide directeuren van de N.V. Etna. Links de heer A. Af. F. Klep, rechts de heer J. M. A. Klep. De laatste is o.m. oprichter van het comité turopéen des fabricants d'appareils de cuisines domestiques, een orga nisatie die zeven Europese landen omvat en waarbij 263 fabrikanten fijn aangesloten. Het eerste sukses van deze organisatie was de samen stelling van een vak-dictionaire. (Foto Bernard van Gils, Breda) Ter gelegenheid van de viering van het 100-jarig bestaan van de n.v. Etna heeft de directie een bedrag van f 25.000 geschonken aan de stichting opleiding Gawalo. Een bedrag van nogmaals f 25.000 heeft men geschonken aan de stichting Vakcursus Verwarmingsartikelen en Kookapparatenhandel. De bedoeling is, dat deze bedragen zullen wor den aangewend om de outillage van deze cursussen te vervolmaken. Deze geschenken worden feitelijk via deze stichtingen aangeboden aan het Nederlandse publiek, dat gediend is met een zo goed mogelijk opgeleide beroepsstand, die vakkundig voorlichting kan geven en voor goede installatie kan zorg dragen. Daarnaast wilde De Etna ook het Bredase publiek iets aanbieden en de directie kwam op het originele idee een excursiebrug over haar bedrijf heen te leggen. Daardoor is het mogelijk ongestoord en zonder de arbeiders te hinderen het gel.ele bedrijf in ogenschouw te nemen en dat is een sensatie op zich. En omdat spreken in het bedrijf praktisch niet mogelijk is vanwege het lawaai der machines, krijgt men dan een keurige handleiding mee. Scholen, excursies e.d. zullen hier steeds welkom zijn. x Maar, aldus bedacht de directie, de ouden van dagen te Breda, hebben aan deze excursiebrug niets. En ook voor hen is het feest. Zodoende rijpte het idee aan de commissie, die bezig is gelden te verzamelen voor de aan koop van televisie-toestellen voor bejaarden-tehuizen, een compleet toestel aan te bieden. Een geste, die buitengewoon gewaardeerd zal worden. x Voor haar vele relaties liet de jubilerende fabriek boekensteunen vervaardigen, die in het eigen bedrijf zijn gegoten. De Bredase kunste naar Dio Roovers leverde er de tekening voor. Het gehele personeel wordt bovendien verrast met een week extra loon. De Bredanaar Cornelis Klep mag dan al een wijdse blik gehad hebben, hij zal nooit hebben gedacht, dat het door hem gestichte bedrijfje aan de Haagdijk een dergelijke vlucht zou nemen. De negen vaste arbeiders van toen (die in de zomer bij het gieten met bier op de been gehouden moes ten worden vanwege de hitte) zijn thans meer dan verhonderdvoudigd. Het waren zijn echgenote, mevrouw Catharina Klep de Bruijn en haar 17-jarige zoon Frans, die de zaak voortzetten. Zij kochten in 1890 een terrein buiten de stad, dat thans Tramsingel heet en vroeger Westbui tensingel werd genoemd. Daar kreeg het bedrijf zijn tegenwoordige naam. Het voornaamste produkt, dat men toen fabriceerde, was gietwerk voor haarden en kachels. Pas in 1900, toen men een emailleeroven en nikkel- inrichting had aangeschaft kwamen de kachels voor goed aan bod. Toen De Etna een onafbrandbaar lak uit vond waren alle moeilijkheden van deze fabricage achter de rug. Moeilijkheden heeft het bedrijf ze ker gekend. De devaluatie in België na de eerste wereldoorlog en de ex portpremies in Duitsland in de der tiger jaren hebben De Etna zware jaren bezorgd. De band met de afnemers was echter zo stevig geworden, dat zij en de fabriek gezamenlijk de moei lijkheden te boven zijn gekomen. Deze trouw werd ofschoon laat beloond. Dat was in 1945, toen er niemand in Nederland in een betere positie verkeerde dan de Etna-afne mer. Er was toen namelijk in het buitenland nog niets te krijgen en De Etna produceerde volop. Het was de leiding van Arthur Klep, die van 1902 (de oprichting van de N.V.) tot 1945 alle moeilijkheden te boven kwam en de uitbouw van het bedrijf wist vol te houden. Mevrouw Kleine-Verholt dacht aan haar zoon die was gesneuveld, en schreef toen een brief aan de afzen der van de bewuste brief. Zij tekende de brief: „Uw zuster Otti". Van deze dag af aan kreeg Paul Ulbrich weer contact met Duitsland en kon hij naar hartelust correspon deren met zijn „zuster". Hij ontving pakketten en wat nog belangrijker was een zedelijke steun. De jonge krijgsgevangene wist niet wat er van zijn ouders was geworden. Dat Paul blind was kwam mevrouw Kleine- Vorholt pas te weten toen in de herfst van vorig jaar de eerste transporten gevangenen in Friedland aankwamen, en toen kameraden meldden dat Paul eerlang zou terugkeren. OFFER. ^rnrnrnrnrnm^1 SOS»?®» .SSfÖtSi»«fff 'pmm Mevrouw Kleine-Vorholt stond voor een moeilijke beslissing; zij was te weten gekomen waar de ouders van Paul woonden (in oost-Duitsland) maar moest zij hen schrijven dat hun Prins Rainier van Monaco heeft aan alle Moiiakese schoolmeisjes ro de en witte satijn aangeboden zodat hun moeders jurken kunn enmaken, die zij bij de komende huwelijk, fees ten van de prins kunnen dragen. Functionariss envan het paleis maak ten bekend, dat de moeders van de meisjes de stof kunnen afhalen zodra hun dat schikt. "•Ni m r. ./x ;lrf (Advertentie) Eén enkel tabletje in de mond geeft reeds verlichting. Handige platte doos- jes 55 cent bjj Apotb. en Drog. bronchi- r Bi, «ehrkn" e« A I cdtïï>>m" m i «erking. POTTER'S LINIA Imp. Fa. H. teil HERKEL HILVERSUM Een kijkje in de fabriek. Aan de haarden wordt de laatste hand gelegd. (Foto Bernard van Gila, Breda) HM. de Koningin bezocht donder dagmorgen de tentoonstelling „Vijf tig jaar Amerikaanse kunst", welke gehouden wordt in het Haagse ge- iii- riHÉa mèente-museuiri. HM. de Koningin bekijkt hier een maquette van het gebouw van de Verenigde Naties in New York als voorbeeld van de moderne Amerikaanse bouwkunst, samen met de burgemeester van Den Haag en mevr. Schokking, ge heel rechts staat de Amerikaanse ambassadeur H. Freeman Matthews Een dezer dagen bereikte mij het Dagblad De Stem van 12 december 1955, waarin was op genomen het artikel „De werkelijke toestand die bestaat in Australië". Dergelijke artikelen zijn voor ons, emigran ten, uitermate interessant en worden dan ook altijd gelezen. Het gedeelte „de middenstander" had vooral onze belangstelling, omdat mijn man en ik tot deze categorie behoren. Toegegeven, deze groep onder de landers met wie men vriendschap emigranten heeft het in het begin - - - - moeilijker dan b.v. de vaklui, die hier t direct werk vinden in hun eigen vak t en na korte tijd hun „ticket" kunnen J halen, waarna het loon aanmerkelijk t stijgt. Ongeschoolden, zoals o.a. amb- tenaren en handeldrijvenden, dienen op. vo,or bereiden, dat de J j bracht de farmer mee toen hij de witte boord (die hier toch gaat knel- t~«.moeder geschoten had en de baby liefhebberijen, amusement e.d., afstand moet doen, kan ik deze mening niet geheel delen. Zeker, als men ge brand is op film, toneel en dans, doet men beter met in de stad te blijven hangen. Wij wonen op 15 mijl afstand van het winkelcentrum van district Cranbrook, zodat we genoodzaakt waren ons een auto aan te schaffen, voor we hierheen vertrokken. In de eerste zeven maanden van ons verblijf in Australië haddon we kans gezien het benodigde bedrag voor onze auto bijeen te sparen, toen mijn man als house-cleaner in Perth werkzaam was. Daarna zijn we naar hier vertrokken, omdat een toekomst als farmer beter Is dan cleaner. Vrijwel overal bevinden zich Hol- kan sluiten. Reeds de eerste dag stuurde de farmer ons naar enige Hollanders, welke in Cranbrook wa ren; het zijn nu onze beste vrienden. Voor amusement zorgen bij ons (be halve de kinderen) de radio, de kat en een baby-kangoeroe. Deze laatste len), onherroepelijk moet worden in geruild tegen een werkhemd. Hoewel men het eerst zij het zonder sukses hogerop zal zoeken, blijkt men met een plaats op fabriek of werkplaats genoegen te moeten nemen. De vakbond in Australië is een machtig orgaan en laat zelfs de handigste knutselaar (zonder diploma's) als labour beginnen. Het loon bedraagt dan 12, terwijl haast overal gelegenheid bestaat voor overuren, welke goed betaald worden. Een andere zeer goede bestaansmogelijkheid biedt echter het Australische platteland. Hoewel vele Hollanders ervoor terugschrikken, ligt hier toch een prachtkans voor hen om iets te bereiken in de toekomst. Wij hebben het aangedurfd om de „bush" in te trekken, waar mijn man een betrekking heeft aanvaard als farmhand, waarvan we tot nu toe geen spijt hebben We bewonen een huis, dat op pl.m. 200 yards van de farm staat. Huishuur behoeft niet betaald te worden, melk is gratis en (schapen)-vlees tegen zeer geringe prijs. Er wordt zoveel room verstrekt, dat hiervan ook voldoende boter gemaakt kan worden. Eieren levert de farmer tegen de halve prijs. Water wordt verkregen door afvoer van het dak in grote ketels. In de zomer als er geen regen valt, is zuinigheid geboden, doch ons is gebleken dat we voldoende voorraad hebben tot het regenseizoen weer aanbreekt. Elektriciteit wordt opge wekt door een dynamo, hiervoor is benzine nodig, doch zeer weinig. MOGELIJKHEDEN i z'Jn Per week, benevens een jaarlijkse uitkering, welke onderhevig is aan de wol- opbrengst. Vrijwel iedere farm heeft dezelfde condities, welke, zoals uit voorgaande blijkt, niet slecht zijn. Mnn man is nu een half jaar als farmhand werkzaam, doch wanneer hj) over ruimere ervaring beschikt, zal bet nem weinig moeite kosten een baan als farm-manager te krijgen. Er zijn n.l. merendeels oudere farmers, die hun bezittingen liever niet verkopen en een manager aanstellen, terwijl z|j zelf naar elders vertrekken om er van hun pondjes te gaan leven. Geroutineerd personeel is er echter weinig, zodat het voor deze boertjes dikwijls moeilijk is een bedrijfsleider tc. vinden. De woning van de farmer wordt dan be schikbaar gesteld evenals een melkkoe en «ippen, ter wijl om een bepaalde tijd een schaap [..slacht kan woraen. Het loon bedraagt dan ongeveer 18 per week dat hangt van de grootte van het bedr'jf af. Over dc werkzaamheden zal ik hier niet uitweiden, doch veel kennis van het boerenbedrijf is niet noodzakelijk, aan gezien alles machinaal geschiedt. Hoewel men er tel kens weer de nadruk op legt dat men in de bush van zich nog in de buidel bevond. GOEDE RAAD Hoewel mijn man uit Amsterdam afkomstig is en ik uit Breda, missen wij het stadsleven in het geheel niet. We hebben beiden op kantoor gezeten (ikzelf o.a. op de adm. „De Stem") en van het buitenleven wisten we hoegenaamd niets. De kinderen bevalt het hier ook best, het is gezond en ze kunnen er naar hartelust spelen (als ze niet achter de koeien aanzitten). De twee oudsten gaan per speciale bus naar school. De Engelse taal was voor hen een spelletje, hetgeen blijkt uit het feit, dat de oudste (de andere zit nu in de 1ste klas) na een verblijf van een half jaar in Australië, met glans overging naar de vierde klas. Voor ik deze brief ga eindigen, wilde ik alle a.s. emi granten er met klem op wijzen, dat heel veel moeilijk heden in het nieuwe vaderland voorkomen kunnen wor den door het leren beheersen van de Engelse taal. Ook de huisvrouwen, in verband met het winkelen. Laatst nog maakte ik in een winkel het volgende mee. Een Hollandse huisvrouw probeerde een winkelbediende uit te leggen dat zij Iets „voor tanden" nodig had en ge baarde met haar handen om het een heetje duidelijker te maken. De winkelier snapte het en kwam doodleuk terug met een baby-speen. De bedoeling was echter een tube tandpasta. Enkele keren was ik zo dom om in dergelijke „vraag gesprekken" een handje te helpen, doch blijkbaar is men zo beschaamd, dat men hulp afwijst. Rest mij nu nog u toestemming te geven dit „epistel" geheel of gedeeltelijk, met of zonder naam in uw blad te laten opnemen. Wellicht kunnen de a.s. emigranten er hun voordeel mee doen. „AURORA"-FARM, CRANBROOK C. SCHRANDT-BROOIMANS, Geen betere adviezen voor toekomstige emigran ten dan die, welke de emigranten zelf geven. Dit bedachten we bij het lezen van bijgaande brief, die we dan ook graag in extenzo publiceren Inhoud en toon ervan mogen bewijzen dat het welslagen van de emigratie niet op de laatste plaats afhankelijk is van het doorzettingsvermo gen en de mentaliteit, waarmee men het grote avontuur aanpakt en ondergaat.

de Stem | 1956 | | pagina 13