Vitamine OUDE GEUR filtra GESTOLEN GOED ICOU op de BORST Makarios' eiland is een paradijs voor wie er korte tijd moet wonen Meningen en Commentaren Saluutschoten voor St.-Nicolaas AT EEN ONDERLIJKE ERELD In één nacht TWEEDE BEAD tem VRIJDAG 16 MAART 1956 CYPRUS ENGELAND EN R v.d. A. EN BEZIT KIESCOMITé MISNOEGEN DE buitenlandse politiek van de U.S. onder leiding van Dulles munt niet bepaald uit door fijnge voeligheid en tact. Telkens weer komen er uitlatingen of daden, die ergens in de wereld verstoordheid oproepen en protesten uitlokken. Dulles is er nu in geslaagd, ook het toch altijd zo rustige Nederland, zijn trouwe deelgenoot in de NAVO, danig te ergeren, en dat ten faveure van een land, dat de kennelijk anti westerse conferentie te Bandoeng organiseerde en voortdurend lonkt naar de communisten. Dulles ging uitgerekend nu op vriendschaps- bezoek bij Soekarno, beloofde aan de staat, die pas eenzijdig finan ciële en economische overeenkom sten had verbroken, allerlei steun en weigerde iets te zeggen over de flagrante schending van mensen rechten in het geval-Jungschlaeger. Minister Luns heeft het er niet op laten zitten en heeft zijn ongenoe gen tegenover de Amerikaanse am bassadeur duidelijk doen blijken. Of het iets zal helpen? Als de Ne derlanders in Indonesië worden weggedrongen, is er voor de Ame rikanen misschien wel beter zaken te doen. Slordig Arnhem ANNO 1714 Houdt deze „Oude Klare" altijd schenkklaar in huis! f7,—p. literkruik f 3,60 p. Zuidslavische delegatie naar Warschau 't Is net als in een huwelijk... Vorstschade aan complex woningen Jordanië heeft een prinses J ren in Cardiff zullen binnen- J initiatief van het gemeente- t RADIO TELEVISIEPROGRAMMA'S Methodisten over rassenscheiding Sun balm door Clarence Budington Keil and TV/IET de verbanning van aarts bisschop Makarios, de leider der Griekse nationalisten op Cy prus, heeft Engeland kenbaar ge maakt vastbesloten te zijn dit eiland in bezit te houden. Met het oog op de gebeurtenissen in Jor danië wil Engeland in ieder geval Cyprus als strategische basis voor zijn krijgsmacht in het oosten van de Middellandse Zee handhaven. Maar de verbanning van aarts bisschop Makarios heeft grote be roering verwekt in Griekenland met het gevolg, dat de Griekse ge zant reeds uit Londen werd terug geroepen. Komt het tot een breuk tussen Griekenland en Engeland, dan kan het ook nog wel gebeuren, dat Griekenland zijn lidmaatschap van de Noord-Atlantische Verdedi- gings-Organisatie opzegt. Engeland heeft dus met zijn maatregelen op Cyprus een zwaar risico voor de westerse verdediging op zich genomen, een risico, dat wellicht niet eens nodig was ge weest bij een andere beslissing, omdat de regering van Athene de Engelsen bij aansluiting van Cyprus bij Griekenland toch het bezetten van bases op het eiland en zelfs in Griekenland zelf zou hebben toe gestaan. Wanneer de kwestie-Cyprus bij de Ver. Naties aanhangig wordt ge maakt, lijkt het zaak voor de bond genoten van het Atlantisch Pact Engeland niet zonder meer in zijn houding te steunen. Engeland heeft dit tegenover zijn medeleden van het pact zoals Nederland ook niet altijd gedaan. De NAVO-landen zullen oog moeten houden in deze kwestie voor hun gezamenlijke be langen, die Engeland zonder overleg met hen in gevaar bracht. J-JET wringt een groot aantal ar beiders, leden van de Partij van de Arbeid, dat deze socialis tische beweging niets voelt voor de bezitsvorming bij de grote massa. Tijdens het jongste congres te Rot terdam van de PvdA werd de klacht geuit, dat de Katholieke Volkspartij de bezitsvorming „an nexeert" en dat de katholieke ar beiders het gevoel kïijgen: „De PvdA doet daar niet aan mee." Dat de katholieke arbeiders en tij heus niet alleen! dit gevoel krijgen, ligt voor de hand. In PvdA- kringen voelt men daar niets voor. Het enige, waar men wel voor voelt, dat is: gemeenschapsbezit, sociali satie. Het werd tijdens het Rotter dams congres nog eens bevestigd door drs. Den Uyl. De arbeiders zelf begrijpen ech ter heel goed, dat zij van zulk soort bezitsvorming geen steek wijzer worden. Wel trachtte drs. Den Uyl de betekenis van het eigen bezit af te zwakken. Daarbij wees hij op le bezitsspreiding, zoals de socia listen die wensen o.a. door een gro- :er gemeenschappelijk aandeel in iet nationaal vermogen, socialisatie, leperking van het erfrecht voor frotere vermogens enz. Het is te legrijpen, dat tegenover een der- (elijk onpersoonlijk bezit de arbei der heel sceptisch staat. Trouwens, met die socialisatie is iet bij de socialisten ook nog al zonderling gesteld. „Men zal moeite iebben," zo riep de lieer Den Uyl uit," nog een socialist te vinden, die de socialisatie van het totale pro- duktie-apparaat bepleit. De Partij ran de Arbeid doet het in elk ge val niet." Terstond liet hij er op volgen: -Gevraagd wordt nadere studie 'an de socialisatie van de delfstof fenwinning, kolen, zout en olie, het hoogovenbedrijf, de vliegtuigen industrie, de steenindustrie, even tueel een deel van de machine industrie, de bloem- en suiker industrie, een deel van het bank wezen en het verzekeringswezen." Wanneer men deze opsomming van te socialiseren ondernemingen leest, begrijpt iedereen, welke waarde moet worden gehecht aan de verklaring, dat geen socialist de socialisatie van het totale produk- tie-apparaat bepleit. Men vraagt zich af, wat er daarna nog te so cialiseren overblijft. YY/E hebben onlangs enige aan dacht gewijd aan de ontevre denheid van katholieke ambtena ren, die vonden dat op een fractie van 43 toch ook wel één deskundige op het gebied van het ambtenaren- vraagstuk een verkiesbare plaats mocht krijgen. Het balorige advies werd gelanceerd: niet meedoen aan de groslijststemming. Een onbera den advies, omdat men dan juist helemaal de kans verspeelt op het uitoefenen van enige invloed. Ter wijl het reglementair juist moge lijk is die invloed georganiseerd tot uiting te doen komen door mid del van een kiescomité. Hetzelfde hebben we gezegd ten aanzien van de katholieke vrouwen, die ook al ontevreden bleken te zijn. In Bra bant nu heeft zich zulk een kies comité gevormd, dat dr. van Hei voort naar voren wil schuiven en niet als deskundige op ambtenaar- lijk gebied alleen. Dit is de juiste weg, om onbevredigdheid over het advies tot gelding te doen brengen. Wat trouwens ook voor andere te- leurgestelden geldt. Men moet royaal voor zijn verlangens uitko men. Binnenskamers mopperen helpt niet. Hoe de uitslag op 25 maart dan moge zijn, daarna is het tijd om zich loyaal aaneen te sluiten achter de definitief vastge stelde lijst. De wijze zwijgt over zijn voor spoed. Uw kinderlijk-naïve vreugde over een welgeslaagde onderneming, een goed vol bracht werk, pleegt in de ogen van tal van mensen een nijdige vlam te ontsteken en brengt u daarenboven in de reuk van verwaandheid. (Advertentie) Het heeft de aandacht van enkele Eerste Kamerleden getrokken, dat een van Hh. Ms. oorlogsbodems bij de ontvangst van St.-Nicolaas tc Am sterdam saluutschoten heeft gelost, zo wordt meegedeeld in het voor lopige verslag van de Eerste Kamer over Oorlog en Marine. Gaarne zouden deze leden vernemen, of zulks in overeenstemming is met het bi] de Koninklijke Marine geldende protocol, en zo ja,' op welke bepaling het lossen van saluutschoten bij een dergelijke gelegenheid beurst. In Arnhem zijn het vorige jaar 8500 gevonden voorwerpen bij de politie aangegeven. Nog geen vijfde gedeelte is door de rechtmatige eigenaars te ruggehaald. Zo nu en dan plegen er zgn. kijkdagen te worden gehouden, Op een van deze kijkdagen stonden er zo om en nabij vijftig fietsen uit gestald, plus een aantal autopeds, driewielers enzovoort, benevens een paar kinderwagens, die blijkbaar ook al verloren kunnen worden. Zegge en schrijve één kinderstep raakte de po litie van deze toch waarlijk over vloedige keuze aan de rechtmatige eigenaar kwijt „Met de rest bleven we in onze maag zitten," aldus de hoofdcommissaris. DE GRAAUWE HENGST" Het beste paard van (de Schiedamse) stal. Het centrale comité van de Zuid slavische communistische partij heeft besloten een officiële delegatie naar Warschau te zenden om de begrafe nis van de secretaris-generaal der Poolse partij, Bierut, bij te wonen. Dit is de eerste maal sedert de breuk van zuid-Slavië met de Kominform in 1948, dat een officiële delegatie van het comité een bezoek aan een land van het Sovjet-blok brengt (Advertentie) Man en vrouw moeten op elkaar zijn afgestemd. Zo is het ook met filtersigaretten. De tabakken moeten in volmaakte harmonie met het filter worden gekozen. Rook dus voortaan Americano. De sigaret die als filtersigaret wordt gemaakt en niet anders. Koop morgen een pakje, 't is er net het weer voor J Als gevolg van de strenge vorst zijn in een complex woningen, in aan bouw voor de woningbouwvereniging ,,Ons Belang" te Hengelo (O), scheu ren in de vloeren ontstaan. Het be treft hier een aantal van 150 wonin gen. De schade beloopt ongeveer f 75.000.Welke gevolgen de schade zal meebrengen en hoe de financiële nasleep geregeld moet worden, kan thans nog niet worden bekeken. Het eiland Mahé, behorend tot de Seychelle-groep, is een oord dat door de wereld als het ware is vergeten. Het ligt ongeveer duizend mijl uit de kust van oost-Afrika en voor degene, die hier een vakantie zou doorbren gen, is Mahé een paradijs. Of aarts bisschop Makarios van Cyprus, die hier als balling moet vertoeven, dat ook zal vinden, valt zeer te betwij felen. Dit is een van de eerste foto's die in het koninklijk paleis te Amman zijn gemaakt van het nu alweer een maand oude Jordaanse prin sesje Alyhadat op 13 februari werd geborenmet haar ouders, koningin Dina en koning Hoessein van Jordanië. De geboorte van het prinsesje was nogal een teleurstel ling voor het volk van Jordanië, dat hoopte op een zoon die t.z.t. koning Hoessein in alle rechten had kunnen opvolgen In de „Dailly Express" vonden wij een beschrijving van het eiland Mahé, van de hand van John Redfern, die vertelt: ,,Drie jaar geleden kwam ik op Mahé aan, met een Catalina-vlie-g- boot, die in de kleine haven geen nor male landing kon maken, zodat we ergens aan de wal, op een tamelijk hardhandige manier aan de grond werden gezet." Mahé heeft geen banken en geen kranten. Eens in de week verschijnt er een blaadje, dat een r.-k. karakter heeft. De bevolking is trouwens over wegend katholiek. De 28.000 eiland bewoners ontvangen in theorie hun nieuws via de radio, maar de mees ten bezitten geen ontvangtoestel en weten daardoor niets van wat er in de wereld gebeurt De bevoiking zal waarschijnlijk nooit van een aartsbisschop Makarios hebben gehoord. De meeste eilanders hebben gemengd bloed. Hun voor ouders waren negers, Indiërs en Fran sen. Zij werken op de cocosplantages, Iedereen leeft op eenvoudige voet, uitgezonderd de enkele Europeanen die mooie auto's bezitten en in villa's wonen. Voor korte tijd is Mahé een para dijs, maar wie er lang moet blijven ziet reikhalzend uit naar de boot, die hem (eens per maand) naar Mom- bassa kan brengen. Makarios zal te vergeefs naar deze boot uitzien... Hoog in de. bergen wacht een bungalow op de verbannen aartsbisschop. Voor hoe lang? (Advertentie) VOOR Bezorg Uzelf verlichting op de juiste plaats. Wrijf Vicks VapoRub tegen bedtijd op Uw borst, keel en rug. I. Verzachtende dampen verrui men de verstopte luchtwegen en bedaren de hoest. En. tegelijkertijd 1. Verwarmende pleister-werking lucht de benauwdheid op en maakt het slijm los. Het geeft méér verlichtingomdat het geconcentreerd is! jiciüi 2L '1 ADVIEZEN Zevenduizend schoolkinde- J kort de meest uitgebreide be- J J roepsvoorlichting krijgen, die ze zich kunnen wensen. Op J i bestuur zullen de kinderen de J aard van zowat alle vakken met eigen ogen kunnen aan- J J schouwen. Ze maken kennis i met bankiers, met mijnwer- J kers, met verpleegsters, met machinisten, met brandweer- J J lieden, met elektriciens, met t bakkers, enz. Al die mensen J zullen druk aan het werk zijn en ondertussen adviezen en inlichtingen geven aan de t jeugdige kijkers. Ademloos De fabrieksarbeider Jordan heeft in zijn vrije tijd het wereldrecord zo-lang-m og'elijk-onder-water-blij ven zonder-ademhalen op zijn naam ge bracht. Hij presteerde het zes en een halve minuut onder de water spiegel te blijven. Het oude record stond op 6 min. en 29.8 sec. Jordans had hier ai lang om lopen lachen en reeds herhaaldelijk verzekerd, dat hij het zou verbeteren. Bestelling Een hotel te New York heeft goe- de zaken gemaakt dank zij het ont bijt, dat het gezin van Helmer Go- lier bestelde. De familieleden ver werkten binnen de kortste keren twintig halve grapefruits, veertig roereieren, verscheidene ponden vlees, een dik aantal liters koffie en melk en tientallen broodjes. De heer en mevrouw Golier hebben 22 kinderen en die hadden ze allemaal bij zich. Verhuis De Hongaar Stefan Balint, die ja renlang in een Zweedse kolenmijn heeft gewerkt, is na lang nadenken tot het besluit gekomen te ver huizen naar zijn oude vaderland, waarnaar hij altijd heeft verlangd. De verhuis betreft niet slechts zijn meubels en zo, maar ook zijn huis. Dat is hij nu stukje voor stukje aan het afbreken en inpakken. Te genover verbaasde buren verklaar de hij: ,,Hout is schaars in Honga rije". Onze Stefan heeft twee wa gons gehuurd van de Zweedse spoorwegen en daarin denkt hij zijn boeltje wel te kunnen overbrengen. Pauw Een pauw, die fier de vrijheid verkoos, heeft dezer dagen 1000 Milanezen te laat op hun werk doen komen. Het grote, fraaie dier was ontsnapt uit de Mila nese dierentuin, het spreidde de wieken, die een vlucht hadden van bijna twee meter, vloog over de straat en zette zich op een stroom draad van de elektrische trams. Gevolg: 'n 12-tal elektrische trams en bussen in de rij achter de plek waar de vogel zat. En maar toeteren. Maar de pauw bleef rustig zitten, tot de brandweer arriveerde, hem ving en terug bracht naar de dierentuin. „Heks" Drie mannen uit Mexico-stad heb ben bekend, dat zij een oude vrouw, Mario Nicolasa Leoradia, hebben vermoord „omdat zij een heks was". Zij zeiden, dat zij haar hadden ge dood, daar zij „een gevaar voor de mensheid was". Een van de moordenaars was... de zoon van 't 76-jarige slachtoffer. Prijziger Op het kleine Joegoslavische ei land Soesak in de Adriatische Zee, is melk duurder dan wijn en dat is nog volkomen begrijpelijk ook: Tot voor ruim een jaar waren er geen dieren op dat eiland, geen paard, geen koe, geen schaap, geen varken, geen hond en geen kat. Toen importeerde een boer een koe. Maar om dit dier te voeden, moet hij per roeiboot voer van het vaste land halen, want op Soesak is geen plaats voor het verbouwen van graan. Al het bebouwbare land is beplant met wijngaarden. En zo komt het dat melk 35 en wijn 25 cents per halve liter kost. ZATERDAG, 17 MAART 1956 HH.VERSUM I. 402 m. VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gram. 8,00 Nws. 8,18 Gram. 8,55 V.d. vrouw 9.00 Gym. v.d. vrouw 9,10 Gram. (Om 9.35 Waterst.) VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld caus. 10,05 Mor genwijding VARA: 10,20 V.d. arbeiders i.d continubedr. 11,40 Vierhandig piano spel 12,00 Orgel en zang 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 13,00 Nws. 13.15 VARA-Varia 13.20 Gram. 13,45 Sport- praatje 14,00 V.d. jeugd 14,35 Muz.caus. 14.50 Politiekapel 15,20 Boekbespr. 15,35 Kamerork. en sol. 16,30 Het volle pond, caus. 16,45 Gram. 17,10 Radioweekjourn. 17,40 Hammondorgelspel 18,00 Nws. en comm. 18.20 Gram. 19,00 Artistieke Staal kaart VPRO: 19,30 Passepartout, caus. 19.40 De bijbel in het Kerkelijk Jaar, caus. 19,55 Deze week. caus. VARA: 20,00 Nws. 20,05 Gevar. progr. 22,00 So cialistisch comm. 22,15 Weense muz. 22,40 Binnen zonder kloppen, hoorsp. 23,00 Nws. 23,15-24,00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 7,00 Nws. 7.10 Gram. 7,15 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 9,00 V.d. huisvr. 10,00 V.d. kleuters 10,15 Gram. 10,30 Ben je zestig? 11,00 V.d. zieken 11.45 Gram. 12,00 Angelus 12,03 Gram. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Instr. octet 12,55 Zonnewijzer 13,00 Nws. en kath. nws. 13,20 Lichte muz. 13,50 Gram. 14,00 Boek bespr. 14,10 Lichte muz. 14,20 Engelse les 14,40 Lichte muz. 15,15 Kron. v. let teren en kunsten 15,55 Gram. 16,00 Gre goriaanse zang 16,30 V.d. kind. 17,00 V.d. jeugd 17,40 Jazzmuz. 18.00 Lichte muz. 18,15 Journalistiek weekoverz. 18,25 Pi anospel 18,30 Parl.overz. 18,40 Gram. 18,45 Regeringsuitz.: Atlantisch allerlei. Een en ander over de 15 landen van het Atlantisch Pact 19,00 Nws. 19,10 Gram. 20,00 Lichtbaken, caus. 20,20 Act. 20,35 De gewone man 20,40 Gram. 21,00 Het bitter lijden van onze Heer Jezus Chris tus, hoorsp. 22,05 Gram. 22,15 Idem 22,35 Wij luiden de zondag in. Aansluitend: avondgebed en lit. kal. 23,00 Nws. 23,15 Nws. in Esperanto 23,22 Dansmuz. 23,45- 24,00 Gram. BRUSSEL 324 m. 12,00 Gram. 12,30 I Weerber. 12,34 Gram. 13.00 Nws. 13,15 muz. kaleidooscoop 14,30 Radiojourn. 15,00 Gram. 15,45 Accord.muz. 16,00 Gram. 16,15 Accord.muz. 16.30 Gram. 16,45 Eng. les 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17,20 Lit. gezan gen 17,30 Orgelconc. 18,15 Kinderkoor 18.30 V.d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20,00 Cabaret 21.00 Amus.muz. 21,30 Gram. 22,00 Nws. 22,15 Verz.progr. 23,00 Nws. 23,05-24,00 Gram. BRUSSEL, 484 m. 12,15 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Verz.progr. 16,00 Bel canto 17,00 Nws. 17,15 Dansmuz. 18,38 Gram. 19,30 Nws. 20,00 Gevar.progr. 22,00 Nws. 22,15 Lichte muz. 22,55 Nws. 23,00 Dans muz. 23,55 Nws. AVRO. 20,00 Journ. en weerber. 20.15 Gevar.progr. FRANS-BELG: 13.45 Testbeeld 19,00 V.d. kind. 19,30 Toute la Télévision 20,00 Act. 20,15 Nws. 20,40 TV- spel 22.30 Rep., filmrubriek en nws. VLAAMS-BELG17,00-18,00 V.d. jeugd 19.00 Testbeeld 19.15 Gram. 19.30 Ope ningsbeeld 19,31 Nws. 19,45 De week in beeld 20,15 Kennismaking met kunst schilder Prosper De Troyer 20,40 Het grote avontuur, feuilleton 21,05 Mina de Vanghel, verhaal naar Stendal 21,50 Cel lorecital. Iets meer dan de helft van de Amerikaanse methodisten van Ame rika zijn van oordeel, dat nergens in de kerk rassenscheiding mag be staan, aldus de uitslag van een me- ningsonderzoek onder de methodisten. Minder dan een zesde onder hen zijn voor rassenscheiding in de kerken van het gehele land. (Advertentie) Uw handen gaaf en zacht Vraag Uw Apotheker of Drogist i) Juffrouw Madigan" sprak New- <ome met een brede grijns. ,,Als u sr soms op zinspeelt, dat u met mij ;oudt willen uitgaan, dan beschouw -k dat als een groot compliment, vlaar het zou teveel voor me zijn. Sén avond van dit soort conversatie :n ik zou in het gekkenhuis belan- ien." „Ik kan erg kernachtig en onder- ïoudend converseren." ,,'t Zou haast de kosten waard zijn, iet te onderzoeken" grinnikte hij, en •ervolgde toen ernstig: ,,je bent nog jen kind en" - hij bekeek haar op- 'ens met een belangstellende blik - .en 'n verdraaid aardig kind boven- üen, al ben je een beetje warhoof- lig. Steek jezelf niet in een wespen- ïest." .,Ik ben ouder dan ik er uit zie" ei Sherry, ofschoon niet veel ouder. Cn u bent erg irriterend en moeilijk ;ver te haien. Maar ik laat me niet lit het veld slaan. En wat dat ver- doppen van een naald tussen een "loop andere naalden betreft - u sunt mijn naam en nummer in het -elefoonboek vinden." Op woensdagavond te zeven uur belde Portman bij Sherry aan. Ze liet hem via de spreekbuis weten, dat ze dadelijk beneden kwam en ze had niet te veel gezegd. Portman staarde haar verbaasd en bewonde rend aan. Haar japon en het hoedje dat op haar krullen stond, waren be slist niet van de uitverkoop afkomstig. Hij liet haar voorgaan in de taxi in 't besef dat dit geen avondje uit zou worden met een jong ding, dat niets gewend was. Portman zelf was niet voorbestemd voor de hoogste kringen en was er nooit in geslaagd door te dringen tot de meer deftige kern van de New Yorkse uitgaande wereld. In de door hem uitgekozen nacht club zou men zeker niet in het stof buigen voor een bezoeker wiens naam men niet kende. Portman was zich hiervan bewust en hoopte er het beste van. Hij was er een paar keer ge weest, maar hij was altijd afge scheept met een tafeltje in een ach teraf hoekje. Hij begon zich af te vragen of het niet verstandiger ge weest zou zijn Sherry naar een wat minder exclusieve gelegenheid mee te nemen. Doch wat er in werkelijkheid ge beurde was wei zeer schokkend. Toen zij de vestibule betraden, kwam het tirannieke heerschap dat daar re sideerde en de bokken van de scha pen placht te scheiden, met uitge stoken handen op hen toe. ,,Nee maar juffrouw Madigan! U hebt ons wel lang links laten liggen. Bent u weg geweest?" ,,Ik heb iets gedaan waardoor ik op uw zwarte lijst gezet verdien te worden. Ik ben tegenwoordig een werkende vrouw. Mag ik mijnheer Portman voorstellen... Hij is een zeer belangrijk iemand." Mijnheer Portman ontving een on verschillige, keurende blik. ,,Gaat u eerst nog wat in de bar?" vroeg het tirannieke heerschap. ,.Nee, ik geloof dat we maar da delijk naar boven zullen gaan. Een tafeltje tegen de muur alstublieft." Mijnheer Portman werd van zijn hoed en overjas ontlast en hij en Sherry werden overgegeven aan een tweede hulpvaardige hoogwaardig heidsbekleder, die hen weer aan de hoede toevertrouwde van een ober- kellner, die hen op zijn beurt met veel strijkages aan een van de beste tafeltjes afleverde. Neen, mijnheer Portman had beslist geen gelukkige keus gedaan. Voor Sherry scheen dit allemaal de gewoonste zaak ter wereld te zijn. Ze knikte vriendelijk naar links en naar rechts en wisselde hier en ar enkele woorden met gasten die reeds aan hun diner gezeten waren. Port man besloot net te doen alsof zijn neus bloedde, doch zijn houding je gens Sherry veranderde merkbaar. Het was onbegrijpelijk. Hij zou zich met de nodige omzichtigheid hebben te gedragen, totdat hij enige infor maties had ingewonnen. Hij betastte heimelijk het tafellin nen en fronste even zijn wenkbrau wen. Sherry sloeg zijn gezicht gade. ,,Ik geloof dat u werkelijk van mooi linnen houdt" zei ze. ,,De mensen weten tegenwoordig fijn linnen niet meer te waarderen" zei hij ernstig. ,,Ik kom in huizen waar men kapitalen uitgeeft aan ta felzilver en porselein, maar waar men het eten opdient uit tafelzeil tjes uit een bazar. Vroeger werd ta fellinnen als een heilig erfstuk be schouwd. Het wordt hoog tijd, dat we de smaak van de mens opnieuw ontwikkelen." Op dat ogenblik vond zij hem bijna sympathiek. Hij sprak met een on geveinsd vuur. ,,Dus u bent tevreden met uw werk" zei ze. ,,U verlangt er niet naar naar de bedrijfsleiding overge plaatst te worden?" „Wie heeft dat ooit gezegd?" vroeg hij. „Waar ik van droom dat is een eigen linnenzaak. De fijnste in heel Amerika. Maar daar is kapitaal voor nodig". „En dan handelen in dingen als de tafellakens van Prosser. Van die pe perdure spullen." „Ik zou willen dat mijn naam de garantie was voor iets goeds. Dat de mensen trots zouden zeggen: „Mijn tafellinnen is van Portman." „Nog beter dan Maison Versail les?" vroeg zij. Zijn ogen werden hard „Wat weet u van Maison Versailles af?" „Niets" antwoordde zij onschuldig. Maar er liggen altijd zulke mooie dingen in de etalage. Ik kom er iedere dag op weg naar de zaak langs." Onder het eten sloeg zij hem gade en lette op iedere kleinigheid. Zijn tafelmanieren waren onberispelijk - té onberispelijk, net alsof hij ze uit een boekje geleerd had. Hij deed alles uiterst behoedzaam en angst vallig precies, alsof hij bang was een fout te begaan, waaruit zij op maakte, dat hij zich de tafelmanieren niet op natuurlijke wijze, doch door studie, had eigen gemaakt. „Wel eens over Napoleon gelezen?" vroeg zij. „Wat bijvoorbeeld?" luidde zijn we dervraag. „Iemand heeft eens gezegd, dat hij als gewoon officier nooit tafelmanie ren bezeten heeft en dat zijn ster zo snel rees dat hij zich evenmin om tafelmanieren behoefde te bekom meren." Hij reageerde prompt en het was enigszins zielig om aan te zien. Hij bloosde. „Wat heb ik verkeerd gedaan?" vroeg hij. „Niets - helemaal niets" antwoord de zij. „Ik geloof niet. da. u ooit in het publiek tegen de goede vormen zoudt zondigen. Ik zat juist te dén ken dat ik nog nooit een jongeman met zulke volmaakte manieren heb gezien. Schopt u misschien thuis de kat of eet u met uw ellebogen op tafel, louter uit balorigheid? Dat is de moeilijkheid bij kennismakingen en de oorzaak van zo veel ruzies en echtscheidingen. Een meisje ziet een man alleen als hij weet dat er andere mensen naar hem kijken en dan is hij zichzelf niet. En als dan de koop gesloten is, krijgt ze hem thuis en komt tot de ontdekking dat ze hem nooit gekend heeft.v „En wat wilt u er aan doen?" „Niets. Dat hoef ik niet, want ik geef mijn ogen heel goed de kost. Ik trek me niets aan van de dingen waarmee een man indruk op mij poogt te maken. Ik let op die kleine symptomen, die aan de dag treden als hij een ogenblik vergeet, dat hij niet alleen is." Hij had zich totnogtoe bedwongen, maar nu kon hij zich niet langer inhouden. „Hoe komt het dat ze u hier zo goed kennen? En dat U ieder een kent?" „Och, ik verken de wereld zo'n beetje." „Maar u bent - ik bedoel, U hebt toch maar een ondergeschikte be trekking bij Prothero." „Zeker. Prothero is ook een van de plaatsen die ik verken. Ik hoef geen pudding. Ik kom nooit graag te laat voor de voorstelling. Zullen we maar liever opstappen?" Portman riep de kellner om af te rekenen, en zij sloeg hem tersluiks gade. Hij was juist zoals zij ver wacht had. Zijn fooi was overdreven. Toen zij tussen de tafels door lie pen riep een vrouw van middelbare leeftijd haar aan: „Kom je zondag middag Sherry?" „Iets bijzonders te beleven?" „Net als anders. Wat verwacht jij eigenlijk - 't mannetje uit de maan soms?" „Ik kom, maar ik speel in geen geval croquet." „Voor mijn part speel je mens- erger-je-niet" zei de vrouw, „als je maar komt". Sherry en Portman gingen de trap af, en hij haalde zijn jas uit de gar derobe. Terwijl zij buiten op een taxi wachtten, vroeg hij, met een tikje eerbied in zijn stem: „Was dat me vrouw Westover niet?" „Nonnie Westover? Ja." „Was u niet - ik bedoel, gaf u haar met een beetje brutaal antwoord". Ze staarde hem aan. „Best moge lijk zei ze, „maar dan is het haar waarschijnlijk evenmin opgevallen als mij." Ze gingen naar de schouwburg en Sherry genoot van de voorstelling als een opgetogen kind. Na afloop gingen zij naar een hotel waar een beroemd orkest speelde. Portman danste goed. maar ook zijn dansen maakte een bestudeerde indruk. Hij miste natuurlijke aanleg. Zij legde beslag op een tafeltje vlak bij de dansvloer. Het gewoel van men- sen in de zaal had Sherry's volle belangstelling en zij zat met schitte rende ogen en zonder een spoor van gekunsteldheid om zich heen te kijken (Wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 5