Aanpassing pensioenen geeft meeste zorg Ouder doms ver zekering in Tweede Kamer Franse trawler ging ten onder Partijen in Indonesië weiden het eens DRIEDAAGSE LICHTSTAKING BELGISCHE STEDEN IN MALENKOV KREEG EEN ONPRETTIG GELEIDE DE DOOD OP DE WEG Kabinet vandaag bekend? DE RUIMTE ZELF KAN BRANDSTOF LEVEREN Middenstand hield protestactie NA DE AANVAL Supomo geeft commentaar DAGBLAD VOOR ZEELAND VAN BYLANDT VERTROKKEN Weinig verandering j De Kort (KV.P.): Niet meer dan 50 procent aftrekken Datum van ingang mag niet in gevaar komen Nehroe naar V.S.? Geen extraatjes meer bouwvakkers Bij reis naar de maan voor Griekenland dringt aan op hervat Ling onderhandelingen Een biertje bij j I kaarslicht Het telegram van de juristen Bij aankomst in Engeland: Moeder redde baby ui! brandende wieg BB.A-bus met 30 passagiers in de Dommel Maria Boodschap dit jaar uitgesteld 96e JAARGANG No. 22100 Uitgave N V Uitgevers Mij Neerlandia Verschijnt elke werkdag Bureaus: Breda, Reigerstraat lti lei.: Directie. Redactie en Administratie 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J H A Bruna Redactieraad: (i J v Hootegem IVli Ui A J J M LVles, (li U 2/L L. de Rechter L. J v t Westenae, p, V M. Vercauteren Abonnementsprijs dij vooruitbetaling 1 5.35 per kwartaal pel post f 6.55, pei week (uitsluitend bij met post- bestelt.) 1 Ü.45 Incasso word* berekend Losse nummers 13 ct Rostr ek no. 27884 L i Koningin en Vaderland oWa3 VRIJDAG 16 MAART 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m (Ingezonden Mededelingen 0.85 pei m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie I 0.14 pei m/m. (Ingezonden Mede delingen t 0.35 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt Staatwerk 3 ct per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsinge] 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 3»! De Nederlandse Hoge Commissaris in Indonesië, mr. W. F. L. Graaf van Bylandt, is donderdagochtend met zijn echtgenote van het vliegveld Kemajo- ran naar Nederland vertrokken. Een vertegenwoordiger van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken, le den van het corps diplomatique en vele vrienden waren bij het vertrek aanwezig. Graaf van Bylandt is, zoals gemeld, naar Den Haag ontboden voor overleg met de regering. KOKNWERDERZAND: Op de af sluitdijk reed woensdagavond een personenauto in volle vaart op een stilstaande vrachtwagen. Twee Groningers, onder wie het ge meenteraadslid de heer Top, kwa men hierbij om ht leven. ALMELO: Op de Rijksweg Holten- Deventer kwam een personenauto door de gladheid van de weg te slippen. De 19-jarige bestuurder, B. ter H. uit Losser, werd uit de wagen geslingerd. Hij overleed op weg naar het ziekenhuis. ROTTERDAM: Op de Bree botste een auto met vrij grote vaart op een reinigingswagen van de tram. De bestuurder van de auto, H. van H. werd hierbij gedood. DE secretaris-generaal van de Oost- duitse communistische partij, Walter Vlbricht. zou een ernstige hartaanval hebben gehad. De dokters zouden hem volstrekte rust hebben toegeschreven. BEN POGING om de breuk in de coa litie van Adenauer weer te lijmen is mislukt. De Vrije Democraten onder Dehler reageerden niet op een ver zoenend gebaar van minister Preusker DE PERZISCHE regering heeft het Sovjet-protest tegen de uitwijzing van de Sovjet-diplomaat Koeznetsof van de hand gewezen. Hij heeft gespio neerd, zeggen de Perzen en daarmee uit. IN DE Pensjaab, op de grens van In dia en Pakistan, is het woensdag tot een schietpartij gekomen tussen pa trouilles van Pakistan en India. Het vuren zou enkele uren hebben aan gehouden. HET INTERNATIONALE gerechtshof In het Saargebïed, dat ervoor moet zorgen dat de Saarlanders geen na deel ondervinden van hun politieke houding, is nu definitief samenge steld. De Nederlander J. H. Marinus is vice-president. EEN GROEP intellectuelen uit alle landen - leden van de Raad van Europa zal van 16 tot 23 maart te Straatsburg bijeenkomen voor een be studering van de culturele eenheid der Europeanen. IN DE laatste wereldoorlog hebben 2.330.000 Japanse militairen en leden van het burgerlijk personeel der strijdkrachten het leven verloren. Dit heeft de Japanse minister van Sociale Zaken bekendgemaakt. IN EEN bijeenkomst van diverse organisaties op het ministerie van Sociale Zaken zijn voorbereidin gen getroffen tot stichting van nep.fonds, ten behoeve van de be strijding van kinderverlamming. DE TWEEDE KAMER heeft gisteren een wetsontwerp aanvaard, waardoor de 6 procent loonsverhoging van vo rig j'aar zal doorwerken in de pen sioenen van het: Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds en het Spoorwegpen sioenfonds. PRINS Ernst Starhembcrg, eens lei der van de Oostenrijkse ..Heimweihr". is donderdag aan een hartaanval over leden. OP MALAKKA vloog een olietank in de lucht. De brandende olie stroomde de stad Johore binnen en weldra stond een uitgebreid gebied in lich terlaaie. DRIE OOSTENRIJKSE spoorwegar beiders zijn door de Tsjechen gearres teerd, op beschuldiging van spionage voor een derde mogendheid. Verwachting van het K.N.M.I. tot vanavond? Nu en dan opklarin- l gen. maar ook plaatselijk enkele J lichte sneeuw- of regenbuien. S Overwegend matige oostelijke l wind. Ongeveer dezelfde middag- J temperaturen als gisteren. Verwachting van het Belgisch j weerkundig instituut: Zwakke j wind uit richtingen van oost tot zuid. Bewolkte hemel met brede opklaringen. Hier en daar nog 5 neerslag. I Vandaag: zon onder 18.48 uur f Morgen: zon op 6.52 uur, maan J op 8.42 uur. (Van onze parlementaire verslaggever.) Uit de eerste beschouwingen die gisteren de Tweede Kamer over liet wetsontwerp definitieve ouderdomsver- zekering heeft gehouden, is reeds duidelijk geworden dat men met dit ontwerp algemeen instemt. eilig kan dan ook worden aangenomen, dat de opzet van minister Suur- hoff, om de wet op 1 januari 1957 tot uitvoering te bren gen, wat het parlement hetreft wel zal slagen. Op die datum zal dan iedere Nederlander die 65 jaar is, naar gelang hij gehuwd is of ongehuwd, 1338 of 804 gulden per jaar als bodempensioen ontvangen. De premie hiervoor vermoedelijk 6 1/2(71/2 procent zal worden betaald over het loon, maar maximaal tot een bedrag van 6000 gulden. Zelfstandigen zullen deze premie eveneens moeten betalen. De belastingdienst zou met de inning worden belast. Uit de verdere behandeling van de Kamer zal nog moeten blijken, in hoe verre de pensioenen die men als deel nemer in ondernemings- of bedrijfs pensioenfonds geniet, geheel onveran derd naast dit algemeen ouderdoms pensioen kunnen blijven bestaan. De Kamer was vrijwel eenstemmig van oordeel, dat men met deze kortingen heel anders moet omspringen dan aan vankelijk in de wet was bepaald. Daarbij was eenvoudig de mogelijk heid open gelaten dat er gekort zou worden. Overleg tussen werkgevers en werknemers zou daarover nadere be palingen stellen. Algemeen luidde het oordeel, dat de minister een belangrijke verbetering heeft aangebracht, door nader vast te stellen dat aftrek van het ouderdoms pensioen slechts kan geschieden wan neer daaromtrent overeenstemming is bereikt in het bestuur van de be drijfsfondsen. Met name was men zeer verheugd over de laatste toevoeging van de minister, dat werknemers en werkgevers in deze besturen paritair vertegenwoordigd moeten zijn, zoals de pensioen- en spaarwet voorschrijft. Van eenzijdige maatregelen door de werkgevers kan dus geen sprake zijn. Bovendien zou deze zaak binnen twee jaar moeten worden geregeld. Amendementen Er zijn twee belangrijke pogingen ondernomen om deze mogelijkheid van aanpassing nog meer te beperken. Dr. de Kort <K.V.P.) heeft een amendement ingediend, dat betrek king heeft op de bedrijfsfondsen die in hun statuten de mogelijkheid van aanpassing nog niet hebben opgeno men. Dit maakt het mogelijk, dat der gelijke bepalingen in deze statuten nu binnen twee jaar worden ingevoegd. Meer dan een maximum-aftrek van 50 procent van het ouderdoms pensioen zal echter volgens het amendement de Kort nooit mogen worden toegepast en dit maximum bedrag kan alleen bij 40 dienstjaren in mindering worden gebracht. Het bedrag is afhankelijk van het aan- tal dienstjaren en bedraagt 1 1/4 pro cent van ieder jaar. Een amendement van mr. van Lier (P.v.d.A.) heeft betrekking op alle pensioenfondsen, ook op die waarvan de statuten aanpassing reeds toelaten. Volgens dit voorstel zou in ieder ge val een vijfde van ieder ouderdoms pensioen van de aftrek moeten wor den uitgesloten. Het merkwaardige is dat het amendement van de heer de Kort mede is ondertekend door de heer van Lier en ook omgekeerd. De ze harmonie van opvatting is type rend voor het hele debat. Men is het over de principiële kant van de zaak zo volkomen eens, dat er aan de oppervlakte van het parlemen taire water nauwelijks een politieke rimpel te ontdekken valt. Iedereen wil blijkbaar tegenover het Neder landse volk de eer hoog houden, dit ontwerp binnen de kortst mogelijke tijd te hebben behandeld. Aanmerkingen Wel waren er nuances in waarde ring. Prof. Oud bijvoorbeeld liet zich in afkeurende zin uit over de aanpas sing. Hij meende dat eerst maar eens vast moest staan, dat er van een nood situatie sprake is. Voordien, zei hij, kan men op geen enkel pensioen gaan korten. Daartegenover klonk van de regeringspartijen het geluid, dat on gewenste cumulaties van bodem- en bedrijfspensioenen dient te worden voorkomen. Verbetering wil de Ka mer ook aanbrengen in de bepalingen, die de verzorging van weduwen en wezen betreffen. De heer v. d. Ploeg iK.V.P.) heeft vooral voor dit pro bleem de aandacht gevraagd Ook de positie van de gehuwde vrouw, die kostwinnares is, achtte de heer v. d. Ploeg onvoldoende ge regeld. Dr. de Kort heeft voorts de aandacht gevraagd voor de kleine zelfstandigen, die in een noodtoe stand komen wanneer zy premie moeten gaan betalen, wanneer de definitieve wet kinderbijslag zelf standigen nog niet van kracht zou zijn. Een overgangsmaatregel heeft hij in een amendement neergelegd. De heer van der Ploeg vroeg nog aandacht voor de positie van de Ne derlanders die in het buitenland wer ken. De heer Stapelkamp (A.R.) was er tegen, dat de belastingdienst werd in geschakeld bij het innen van de pre mies. Dinsdag wordt het debat voortgezet. President Eisenhower heeft premier Nehroe van India uitgenodigd voor een bezoek aan de Ver. Staten. Het is nog niet bekend, of de Indiase pre mier de uitnodiging heeft aangeno men. Vorig jaar heeft president Eisen hower de Indiase premier ook reeds uitgenodigd. Nehroe antwoordde toen, dat hij de uitnodiging wel wilde aan vaarden, doch dat hij enige jaren te voren reeds een bezoek aan Amerika had gebracht, zodat Eisenhower be ter een bezoek aan India kon brengen. De Indonesische kabinetsfor mateur mr. Ali Sastroamidjojo heeft donderdagochtend bekend gemaakt, dat de drie grote niet- communistische partijen over eenstemming hebben bereikt over de kabinetsformatie. Van daag zal waarschijnlijk de nieu we lijst van ministers worden bekendgemaakt. Hier volgen de partijen, die aan de regering deelnemen, met enkele van de belangrijkste portefeuilles: P.N.I.: minister-president/formateur dr. AH Sastroamidjojo, Buitenlandse Zaken: Ruslan Abdulgani, thans se cretaris-generaal; Masjumi: vice-premier: mr. Moham med Roem of dr. Sukiman; Financiën: Jusuf Wibisono: Justitie: de aftreden de premier Burhanuddin Harahap. Nahdatul Ulama: tweede vice-pre- mier Adham Chalid; Binnenlandse Za ken: Sunario; Economische Zaken: dr. Karim of dr. Sunardjo; Christelijke Partij: Gezondheid: dr. Leimena of dr. Sinaga. P.S.I.I.: Voorlichting: Anwar Tjok- roaminoto. Katholieken: Openbare Werken: Su- warto. Mr. Ali Sastroamidjojo is nog op moeilijkheden gestuit, toen de christe- lijken, katholieken en de PSII twee portefeuilles eisten i.p.v. een. Waar nemers vertrouwen er echter op dat de formateur in staat zal zijn vandaag zijn lijst van ministers president Soe- karno' aan te bieden. Dr. Fritz Zwicky, astrofysicus aan het instituut voor tech nologie van Californië, heeft op een persconferentie te Los A.ngeles verklaard, dat een ruimteschip naar de maan zijn brandstof zou kunnen verkrijgen uit de wereldruimte. Delen van moleculen zouden kunnen worden opgenomen en bij zeer lage temperaturen inactief gehouden. Vervolgens zouden zij bij hogere temperaturen geweldige energie vrijgeven. De kracht der motoren van een dergelijk ruimteschip, dat voor ongeveer 100 miljoen dollar ge bouwd zou kunnen worden, zou vijf tot tien maal zo groot zijn als van raketmotoren. Dr. Zwicky besprak ook de mogelijkheid om stukjes maan op de aar de te krijgen. Dit zou kunnen worden gedaan, zei hij, door een raket tot grote hoogte af te schieten, waarna een tweede raket zich van de eerste zou losmaken. Deze tweede raket zou op de maan tot ontplof fing komen. Door een dergelijke explosie zouden kleine stukjes buiten het veld van aantrekking van de maan worden geslingerd en op de aarde terecht kunnen komen. De financiële toezeggingen, door de gemeente Amsterdam beloofd aan bouwvakarbeiders die in de hootd- i stad komen werken, zullen ongedaan I worden gemaakt. Dit heeft minister I Witte in de Eerste Kamer meegedeeld. Aan de reeds aangegane verplichtin gen kan nog worden voldaan. De re gering heeft het gemeentebestuu- van Amsterdam toegezegd, dat zij ook bij andere gemeenten erop zal aandrin gen, geen toezeggingen van financiële aard te doen aan bouwvakkers van elders die in een bepaalde gemeente willen komen werken. Betogers op Kreta organiseerden een „raid" op het Britse consulaat in Heraklion als protest tegen de deportatie van aartsbisschop Ma- kanos. Na de actie was de straat voor het consulaat bezaaid met pa pieren en stukgeslagen meubilair.,.. Kwestie Cyprus Een woord voerder van de Griekse regering heeft verklaard, dat Grieken land zich gelukkig zou voelen, als de onderhandelingen tussen de Britse re gering en Cyprus zouden worden her vat en als aartsbisschop Makarios zou worden vrijgelaten. Door aanvaarding van de volgende punten, aldus de woordvoerder, zou het probleem Cyprus opgelost kun nen worden: 1) Erkenning van het recht voor zelfbeschikking. 2) De toekenning van een gfote ma te van zelfbestuur in de overgangs periode. 3) Het afkondigen van een algemene amnestie. Inmiddels heeft de stakingsactie op het eiland zich uitgebreid. In Griekse wijken van Nicosia zijn Britse para chutisten een uitgebreide huiszoeking naar verboden wapens begonnen. De boulevards in Brussel zijn drie avonden lang nauwelijks te onderscheiden geweest van de minder drukke straten in de bui tenwijken. Vrijwel alle winke liers hielden hun lichten ge doofd, bioscoopingangen werden niet gemarkeerd door neon-re- clames en een groot warenhuis kon voor het oog van de buiten staander evengoed een weeshuis geweest zijn. De Belgische zakenlieden na melijk hielden een driedaagse protestdemonstratie tegen een aantal belasting-maatregelen, waarmee ze zich allesbehalve verenigen konden. Ze deden dat in de vorm van een lichtsta- king Uit Brugge werd al een zeer grote deelneming aan de liclitstaking ge meld. Sommige kasteleins volgen het parool daar zo getrouw op, dat ze zelfs de lampen in de gelagkamers ge doofd hielden. Bij kaarslicht hielpen ze hun klanten en sommigen beweer- den dat dit de sfeer zeker niet onge- veiliger maakte. Niet alleen in de hoofdstad, maar ook in de andere Belgische steden was het stakingsparool opgevolgd. Gent, Brugge. Antwerpen, Mecheien, Leuven, Hasselt.... al die plaatsen deden mee, ofschoon in Antwerpen het minst van de staking te merken viel. De winkeliers hadden de zaak daar blijkbaar minder goed georgani seerd dan elders. In de binnenstad van Brussel hiel- De regering is door de solidariteit van de middenstanders blijkbaar wel geïmponeerd. Ze heeft al enkele toe zeggingen gedaan, die een deel van de aangekondigde maatregelen ongedaan beloven te maken. Minister Mundeleer, die de middenstandszaken behartigt, trachtte men overigens niet alleen mei het wapen der duisternis te overtui gen. Hij kreeg ook rekesten op zijn bureau uit protestvergaderingen die in Dit is het wrak van de 270 ton metende Franse trawler „Vert Prai- rial" in de branding op de rotsen voor „Wireless Point" in de buurt van Lands End. De trawler ging met haar bemanning van zeventien koppen in een razende storm red deloos ten onder. De Indonesische ambassadeur in Londen, prof. Supomo, heeft in een verklaring aan Agence France Press* commentaar gegeven op het telegram, dat de Internationale Juristen-com missie hem over 't proces-Jungschlae- ger had gezonden. Hij uitte zijn verbazing over het feit, dat juristen de volgende formu lering kunnen gebruiken: ..Het is ech ter uit de inlichtingen, die de com missie heeft ontvangen, overduidelijk, dat de verdachte Jungschlaeger niet berecht is in overeenstemming met de beginselen van rechtspleging, er kend door de beschaafde naties". Die procedure immers heeft Neder land ons nagelaten, zei hij. Mr. van Dal, secretaris van de ju risten-commissie, heeft op de uitla tingen van Supomo gereageerd met de mededeling, dat de commissie geen reden tot klagen gehad zou hebben als in Djakarta het reciht was toege past, zoals dit altijd door de Neder landers in Indonesië is geschied. Oud-premier Georgi Malenkov van de Sovjet-unie is donderdagmiddag als leider van een uit veertien leden be staande Sovjet-delegatie voor een be zoek van drie weken in Engeland aangekomen. Op het vliegveld van Londen, waar talrijke nieuwsgierigen waren samen gestroomd, had de politie de strengste voorzorgsmaatregelen sinds de oorlog getroffen. Het is de eerste maal, dat de 54-ja- rige Malenkov, die na de dood van Stalin twee jaar premier is geweest, een niet-communistisch land bezoekt. De Russische minister, die gekleed was in een dikke blauwe overjas met een grijze vilthoed, legde in het Rus sisch een verklaring af, waarin hij dank zegde voor de ontvangst en sprak over „het belang dat de Sovjet-unie hecht aan het uitbreiden van handels- en culturele betrekkingen met alle landen." Toen een radioman hem vroeg iets in het Engels te zeggen, deelde een tolk mee, dat Malenkov deze taal niet machtig is. Op zijn tocht naar Londen, waar hij zijn intrek neemt in de Russische am bassade, werd de Russische gast be geleid door een rood en grijs geschil derde vrachtauto van een anti-Russi- den vrijwel alleen de reisagentschap- ^et hele land werden gehouden, pen, verzekeringsmaatschappijen e.d. Een van de bondsbestuurders zei, hun uitstalramen verlicht. Hier en dat de middenstand op een waardige daar zag men ook de étalage van een manier had willen betogen. Zou de re- winkelier als een licht vierkant in de gering de waarschuwing niet willen duisternis. Die man deed dan niet verstaan, dan waren er hardere maat- mee. regelen te verwachten. In het huis van de familie W. Bou- ma, te Harlingen, ontstond brand, ter wijl de moeder even buiten was. Het vuur, vermoedelijk ontstaan door vlam vatten van enige luiers, die bij de kachel hingen, greep zo snel om zich heen, dat een wieg reeds in lichterlaaie stond toen de moeder weer binnenkwam. Zij wist het kind nog uit de brandende wieg te halen, waarbij zij ernstige brandwonden aan gezicht en handen kreeg. Met haai baby is zij in het ziekenhuis opgenomen. De wo ning was in een minimum van tijd ge heel uitgebrand. sche organisatie. Via een luidspreker trachtten de inzittenden Malenkov duidelijk te maken, dat Boelganin en Kroestjev. die volgende maand in Engeland worden verwacht, daar niet welkom zijn. Aangezien deze medede ling in het Engels werd gedaan, zal zij Malenkov wel zijn ontgaan. In de auto zat echter ook ambassadeur Ma- lik, die wel Engels verstaat. Donderdagmorgen is een bus van de „Brabantse Buurtspoorwegen en Au tobusdiensten", die uit de richting Schijndel kwam, geslipt juist toen hij de smalle houten brug over de rivier de Dommel wilde oprijden. Het gevolg was dat hij de leuning ramde en op de kop in het water dook. Door lichte sneeuwval was de weg ter plaatse glad geworden. Het voor ste gedeelte van de bus verdween on der water, zodat de ongeveer 30 in zittenden door de nooduitgang de bus moesten verlaten. Zij bereikten de wal, sommigen licht gewond en an deren met een nat pak. Een kraanwa gen van de B.B.A. heeft de bus uit het water gehaald. Volgens de nieuwe liturgische ru brieken zullen deze maand verschil lende feesten van heiligen vervallen. Hiertoe behoort onder meer het feest van Maria Boodschap, dat dit jaar op zondag valt. Het zal nu in plaats van op 25 maart op 9 april worden gevierd.

de Stem | 1956 | | pagina 1