AMERIKA UITERST BEZORGD HIER ZIJN DE BEWIJZEN Twee treffers van Abe Lenstra ORANJE winnaar in Düsseldorf 1-2 Eisenhower over Cyprus en midden-oosten Directie kernenergie bij Economische Zaken Aanpassing overheids- pensioenen V.S. hebben bezwaren Minister Luns sprak met ambassadeur van de V.S. Malenkov naar Engeland Directie Amsterdamsche Bank over de zaak Jungschlaeger: kwee Meteors neergestort in België OVERLEG VAN S. v. d. A. MET MINISTERS DAGBLAD VOOR ZEELAND Premier Eden: Engeland zal Cyprus niet prijsgeven AANVAL VAN BEVAN Nederland wil niet achterblijven Wetsontwerp ingediend Senaat ongerust over NAVO Franse treiler gezonken Zeventien doden Onlwapeningsplan In Ethiopië I Onbekend volk j ontdekt I Onbehagen over het bezoek van Dulles aan Djakarta MAASTRICHT t h so-iya w. .J Tweede Kamer Verlaging van collegegelden cl aanvaart Loongeschil r Reddende duik 96e JAARGANG No. 22099 Uitgave N V Uitgevers Mij NeeMandia. Versctiijnt elke werKdag Bureaus: Breda, Reigerstraat tb' lei.: Directie. Redactie en Administratie 3351 Verantwoordelijk Hoold- redacteur: J J H A Bruna Redactieraad: C. J. v Bootegem iVli Ui A J J U Mes, Mr. M. U de Rechter, L. J v t Westenae, P. V. (VL Vercauteren Abonnementsprijs bij vooruitbetalmg 5.35 per kwartaal pet post 6.55, pej week (uitsluitend bij nier post- besteli.) t 5.45 Incasso word* berekend Losse oummers 13 et Postrek no 378341 Voor God, Koningin en Vaderland oMai» DONDERDAG 15 MAART 1956 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie t 0.14 per m/m (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tariel en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt Staatwerk 3 ct per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen al te geven, worden vernietigd. Bureau vooi de Zeeuwse Eilanden: GOES. Westsinge) 98. Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch Vlaanderen. HULST, Dubbele Poort 7, Teletoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel 2601 JOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 351 „Amerika zal al het redelijke en uitvoerbare doen om te helpen bij een oplossing van de kwestie Cyprus". Dit heeft een bezorgde Eisenhower gisteren in zijn persconferentie verklaard. Hij gaf te kennen dat Engeland en Griekenland niet alleen vrienden van de Verenigde Staten zijn, maar dat beide landen ook van het grootste belang zijn voor de Navo. Met betrekking tot de kwesties van het midden-oosten onthulde de president, dat hij in oktober j.l. een briefwisseling met premier Boelganin heeft gevoerd over de Sovjet-pogingen tot economische penetratie in dit gebied. Eisenhower verklaarde de laatste maan den veel aandacht te hebben besteed aan kwesties betreffende het midden-oosten. De Amerikaanse belangen daar, zei hij, lopen ern stig gevaar. Eisenhower zei nogmaals, dat Amerika een bewapeningswedloop wil voorkomen en dat de driemo- gendhedenverklaring van 1950 een van de beste middelen is om de vrede in het midden-oosten te be waren. De president zal geen bij zondere volmachten aan het Con gres vragen voor een militair op treden, zoals dit indertijd met het oog op een mogelijke verdediging van Formosa is geschied. In het Britse Lagerhuis heeft de lei der van de linkervleugel der Labour- partij, Aneurin Bevan, de regering verweten, dat zij niet de juiste hou ding weet te vinden in het geschil over Cyprus. De kern van de kwestie lag volgens hem besloten in het ant woord op de vraag, of Engeland Cy- MENDèS FRANCE, de Franse vice- premier, heeft van de regering toe stemming gekregen te getuigen in het proces dat thans te Parijs wordt ge voerd tegen vier Fransen, die ervan worden beschuldigd Franse defensie geheimen te hebben laten uitlekken. OLLENHAUER, de Westduitse socia listenleider, heeft in een rede te Nu- renburg het aftreden van Adenauer geëist, omdat zijn regering een „vreemd bouwwerk" is geworden, daar zes ministers niet meer door hun partijen worden gesteund. HET 33 JAAR oude paard van de heer P. van Twist te Beemster is wegens zijn hoge ouderdom afgemaakt. Men meent te weten, dat hierdoor het oud ste paard van Nederland uit het leven is gestapt. DE 44-JARIGE Elli Barczatis, voor malige hoofdsecretaresse van Grote- wohl, zou in een geheim proces ver oordeeld en inmiddels terechtgesteld zijn. VELE DORPEN in Hongarije zijn ont ruimd met het oog op overstromingen, die een gevolg zijn van ijsdammen in de Donau. Langs de grens met Zuid- Siavië is de toestand kritiek. DE H. VADER heeft gisteren de Ne derlandse afvaardiging bij de feeste lijke plechtigheid van zondag j.l. in audiëntie ontvangen. De afvaardiging werd geleid door Jhr. Marc van Wee- de, de heengaande Nederlandse gezant bij de H. Stoel. prus als zijn militaire basis wenst te hebben, of dat het slechts bases wenst o p dit eiland. De wensen van de Cy prioten, zei hij, hadden kunnen worden vervuld binnen het kader van de stra tegische Navo-behoeften. Premier Eden antwoordde, dat Engeland er niet aan denkt, Cyprus prijs te geven Eden verklaarde, dat de rust op Cyprus niet kon worden hersteld, zolang Makarios tijdens de onder handelingen weigerde, geweld af te keuren. Op 6 maart had men Sir John Harding gemaohtigd, voorbe reidingen te treffen voor de de pon tatie. De verbannen aartsbischop is in middels op het eiland Mahe, duizend kilometer van Afrika's westkust, ge arriveerd. De Griekse regering heeft een visum geweigerd aan de Cy prische metropoliet Photios van Paphos. die er aanspraak op maakt, Makarios op te volgen als leider van de „bevrijdingsbeweging" en die zich momenteel in Egypte bevindt. Een Britse politieman is in het cen trum van Nicosia door verzetslieden doodgeschoten. Een Cyprische agent en een burger werden gewond. REIZENDE DIPLOMATEN Begin april zal premier Eden van Engeland waarschijnlijk naar Parijs gaan, om daar opnieuw met Mollet te spreken. Beide regeringsleiders zitten met dezelfde moeilijkheden. Pineau heeft met premier Nasser van Egypte gesproken. Hij bracht ook beleefdheidsbezoeken aan koning Sa- oed en aan de Syrische premier. Zijn Britse collega. Selwyn Lloyd, had ge heime besprekingen met premier Ben Ex-premier Malenkov, thans Sov- jetrussisch minister voor de elektrici teitsvoorziening, is woensdag per vlieg tuig uit Moskou naar Groot-Brittan- nië vertrokken, dat hij voor drie we ken zal bezoeken. Het is de eerste maal, dat Malenkov een reis buiten de Sovjet-unie maakt. Malenkov vertrok van het vliegveld van Vnukovo, een dertig kilometer van Moskou. Bij zijn vertrek was een minimum aan veiligheidsmaatregelen getroffen. De oud-premier bleek zich kennelijk op zijn reis te verheugen. Gezien de organisatorische eisen, die een doelmatige uitvoering van het be leid op het gebied van de kernener gie in het kader van de economische expansie van Nederland gaat stellen, is bij het directoraat-generaal voor de industrialisatie en de energievoorzie ning van het ministerie van Economi sche Zaken een afzonderlijke directie voor kernenergie ingesteld. Tot hoofd van deze directie is be noemd Mr. P. Schierbeek, tot dusver EEN AMSTERDAMMER huurde een auto en betaalde het huurbe drag met 5200 postzegels van 5 cent. Een vreemde, maar legale transactie, wanneer de postzegels eigendom van de huurder waren geweest. Omdat ze van zijn baas waren, heeft de politie hem ge arresteerd. EEN BEJAARDE voetganger liep op de spoorbaan tussen Enschede en Hengelo. Hij werd door een trein aan gereden en ernstig gewond. DE 89-JARIGE J. Franssen cn zijn vrouw werden in hun huis te Haarlem dood aangetroffen. De oudjes zaten nog op hun stoelen aan tafel. Gasver giftiging bleek de oorzaak van hun dood. HET STOFFELIJK overschot van Bieroet, voormalig leider van de Pool se communistische partij, is per vlieg tuig uit Moskou naar Warschau over gebracht. De doodkist werd in plech tige optocht naar het vliegtuig ge bracht. RHONDA BELL, ccn vrouw uit de Amerikaanse staat Alabama, heeft be kend, haar vijf echtgenoten, drie kin deren en haar moeder door middel van arsenicum vergiftigd te hebben. Aanhoudend kond Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond: Zwaar be wolkt met verspreide opklarin gen en plaatselijk wat sneeuw. I Zwakke tot matige noordoostelijke J wind. Aanhoudend koud. Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: matige oos tenwind, bewolkt of betrokken. Regen of sneeuw bij tussenpozen. Nevelig in de ochtend. Koud. Vandaag: zon onder 18.46 uur, maan onder 22.49 uur. L. Morgen: zon op 6.54 uur, maan J 1 op 8.05 uur. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp, dat aanpassing be oogt van de overheidspensioenen aan de algemene Ouderdomswet. De korting, die door de voorgestel de aanpassing noodzakelijk is, aldus het ontwerp, zal worden toegepast op het ambtelijk pensioen. Voor de algemene wettelijke ouder- domsverzekering zal moeten worden bijgedragen van het 15de tot het 65ste jaar. Hij die b.v. op zijn 30ste jaar in overheidsdienst treedt, heeft dus reeds uitzicht op 15/50 deel van het alge meen ouderdomspensioen. De regering acht het redelijk, dat deel van het algemeen ouderdomspen sioen buiten de regeling van de be perking van het ambtelijk pensioen te houden. In het genoemde geval be tekent dit, dat het ambtelijk pensioen met 35/50 gedeelte van het algemeen ouderdomspensioen wordt beperkt. Om ongelijkheid te voorkomen zal bij de beperking van het ambtelijk pensioen in beginsel ten hoogste 40/50 gedeelte van het algemeen ou derdomspensioen in aanmerking wor den genomen. De regering is voornemens op kor te termijn een wetsvoorstel in te die nen tot verdere aanpassing der reeds verleende pensioenen aan het huidi ge salarispeil. Het is de bedoeling in deze een reeks aanpassingspercentages vast te stellen, die zullen uitdrukken de ver houding van het salarispeil in dat tijd vak ten opzichte van het salarispeil, dat geldt onmiddellijk vóór het in werking treden van de algemene ou derdomswet. hoofd van de directie Mijnwezen. Aan hem is voor deze vraagstukken toegevoegd Ir. W. L. van Lakerveld, hoofd van de hoofdafdeling industrië le investeringen. Met het oog op de internationale economische aspecten van haar taak zal de nieuwe directie haar werkzaamheden verrichten in nauwe samenwerking met het direc toraat-generaal voor de buitenlandse economische betrekkingen. Het geheel zal, rekening houdende met het grote belang voor de Neder landse economie van de verdere ont wikkeling op het gebied der kernener gie, functioneren onder de directe coördinatie van de secretaris-generaal van het ministerie, prof. G. Brouwers. Van vele zyden blijkt in het voor lopig verslag van de Eerste Kamer op begroting van oorlog een zekere onrust te bestaan over de werkelijke waarde van de NAVO. Men beschouwt de NAVO als grond slag voor de verdediging van Europa maar vraagt zich af of de huidige structuur nog wel voldoende is. Ver betering en versterking van de in nerlijke samenhang acht men dringend gewenst, temeer daar er in sommige landen tekenen zijn van een dreigende verslapping van de defensie-inspan ning. Bovendien dreigt de kwestie Cyprus een steen des aanstoots te worden. Daarom is men de overtui ging toegedaan dat blijvend moet worden gestreefd naar een verdere integratie. Verder vraagt men zich af of door de starheid van het jaren geleden vastgestelde plafond voor de fensieuitgaven de tijdige vernieuwing en modernisering van de strijdkrach ten geen gevaar loopt. Goerion van Israël. Terwijl Frankrijk en Engeland al het mogelijke doen om de storm in noord-Afrika en het mid den-oosten te doen luwen, heeft Israël weer een protest ingediend bij de V.N. over de agressieve houding van Egypte. En Abdel Krim, de 74-jarige Marokkaanse leider, heeft te Cairo een oproep tot de Noordafrikaanse verzetsstrijders gericht om zich niet op grond van „honingzoete beloften" over te geven. De Franse treiler „Vert Prairial" is woensdagochtend vroeg ter hoogte van kaap Land's End, in zuid-west-Corn- wall (west-Engcland), op de rotsen ge lopen en onmiddellijk gezonken. Alle zeventien leden van de bemanning kwamen in de golven om. De stoffe lijke overschotten van de slachtoffers zijn inmiddels geborgen. De V.S. hebben een aantal bezwa ren geuit tegen het ontwapeningsplan waarover de Britse en Franse pre miers, Eden en Mollet, het eens wa ren geworden. Deskundigen van de drie landen zijn thans bezig te trachten de geschillen uit de weg te ruimen, voordat de vol gende week de besprekingen met de Sovjet-unie beginnen. De Amerikaanse deskundige voor ontwapeningskwesties, Harold Stassen, zou bezwaren hebben gemaakt, omdat het Brits-Franse plan haar zijn me ning te veel concessies aan het Sovjet blok doet. Een Duitse wetenschappelijke expeditie heeft een tot nog toe on bekend volk in Ethiopië ontdekt. Het betreft hier een ras van klei ne nomaden, die de meeste tijd op vaartuigen wonen van een geheel vreemd model. Zij beschikken slechts over houten gereedschap pen voor het bewerken van de grond. Volgens dr. Haberland, de expeditieleider, maakten deze pri mitieven een gelukkige en tevre den indruk. De minister Zonder Portefeuille, mr. J. M. A. H. Luns, heeft woensdag een onderhoud gehad met de Amerikaan se ambassadeur, H. Freeman Matthews. De Amerikaanse ambassadeur was voor deze bespreking op het departe ment van Buitenlandse Zaken ontbo den. Van officiële zijde wordt over de bij het onderhoud behandelde onderwer pen het stilzwijgen bewaard. In poli tieke kringen in Den Haag wordt evenwel aangenomen, dat de ontbie ding van de Amerikaanse ambassa deur in verband staat met het bezoek, dat de Amerikaanse,, minister van Bui tenlandse Zaken. Foster Dulles, deze week aan Djakarta heeft gebracht. Men acht het in deze kringen waar schijnlijk, dat de Nederlandse rege ring het nodig heeft geacht uitdruk king te geven aan haar gevoel van onbehagen over het bezoek van Dulles op een ogenblik, waarop Nederland meende van de zijde der Verenigde Staten steun in de zaak van Jung- schlaeger te mogen verwachten. Zoals men weet wilde Dulles in Dja karta geen commentaar op de kwestie Jungschlaeger geven. Ook de Ameri kaanse pers heeft over deze zaak ge- 10 -f* - SafoflJ aatt i&ngler tegen deze cheque Een van de zesentwintig kwi tanties, door Jungschlaeger ge tekend, die duidelijk bewijzen dat hij op de afgestempelde data in ons land was. Een Meteor vlieg tuig van de basis te Bevekom (België) is neergestort op een woning te Mont-Saint-Guibert. De drie bewoners, man, vrouw en een kind, die zich op de verdieping gelijk vloers bevonden, zijn ongedeerd, maar de eerste verdieping van het huis werd geheel vernield. Het toestel werd bestuurd door een eerste sergeant-vlieger die licht ge wond uit het avontuur kwam. Ook de navigator kreeg slechts lichte verwon dingen. Een tweede Meteor van de basis van Bevekom is 's nachts neergestort. Beide inzittenden kwamen om het le ven. Bertin niet kan worden geloofd, omdat zijn verklaringen in strijd zijn met die van de getuigen a charge. Is het niet mogelijk, aldus de Officier, dat al die dingen van tevoren zo door beklaag- De directie van de Amsterdam sche Bank N.V. te Amsterdam heeft dinsdagochtend op een persconferentie in haar hoofd kantoor aan de Herengracht, waar voor behalve de Neder landse ook de vertegenwoordi gers van de buitenlandse pers waren uitgenodigd, officiëel be- vestigd, dat Leon Jungschlaeger y r,(rrJ\ IvlN in het tijdvak van 31 juli 1950 tot 22 maart 1951 gelden bij haar - kantoor in Maastricht heeft op genomen. van Justitie o.a. gezegd, dat getuige de procuratiehouder Pans ingevulde I -1 pmr TTS T/~ T~> T\ T kinK gekomen met tenminste t\ t\ f\ IV ployés", zo gaat de verklaring j UJ CVJYJYAvl V „Wij kunnen dit met zo grote De reden, die de directie er toe heeft gebracht deze stap te doen, is, dat de Officier van Justitie Soenarjo, in zijn requisitoir tegen Jungschlaeger, de door de heer E. J. H. Bertin, alge- mene procuratiehouder van het kan toor Maastricht, als getuige a déchar ge aflegde verklaringen en de door de bank geproduceerde bewijsstukken „terzijde heeft geschoven met de op merking. dat kwitanties tevoren ge maakt, getekend en gedateerd kunnen worden." In zijn requisitoir heeft de Officier de in orde zijn gemaakt, juist omdat hij dacht aan de mogelijkheid van een onderzoek tegen hem in de toekomst? Daartegen verklaarde de directie van de bank thans officiëel: opdrachten tot aankoop van effecten ondertekend: 3) De heer Jungschlaeger heeft op 25 april 1951 persoonlijk een giro-op dracht getekend, die was ingevuld door de employé Lucassen. „Bij ieder bezoek is hij in aanra- twec em- verdcr. stellig heid verklaren." De verklaring werd ter persconfe rentie voorgelezen door een der direc teuren van de bank, de heer C. A. Klasse. ACTIE VAN DE SCHOLEN Enkele leerlingen van het gemeen telijk lyceum te Doetinchem hebben een initiatief-comité gevormd, dat zich enkele dagen geleden met een circu laire tot 400 middelbare scholen heeft gewend om adhesie-betuiging om een telegram aan de regering te zenden, waarin zal worden aangedrongen op maatregelen die vereist zijn voor het uitspreken van een rechtvaardig von nis in de zaak-Jungsehlaeger. Totnutoe hebben reeds 75 middelba re scholen geantwoord met in totaal 16.500 reacties. Het ligt in de bedoe- De heer Jungschlaeger heeft op lmg, dat het telegram in de loop van ïurl 1 at 1 n «_:i inst j_ j-i 1) De heer Jungschlaeger heeft van 31 juli 1950 af tot 22 maart 1951 in totaal 26 maal persoonlijk aan de kas gedisponeerd door middel van cheques, waarvan er 25 op de dag zelf door be ambten van de Amsterdamsche Bank N.V. werden uitgeschreven .terwijl er een door de heer Jungschlaeger zelf is ingevuld. 2) 28 maart 1951 en 9 april 1951 de door deze week wordt verzonden. Zo moest de Duitse doelman Her- kenrath gisteren tijdens de voetbal interland west-DuitslandN eder- land uitvallen naar een kogel van Abe Lentra. Deze kogel ging net jiaast. Maar de Fries plaatste twee andere treffers en die waren wel raak. Duitsland wereldkampioen voetballen kon slechts door een toevals-goal de eer redden. zwegen als het graf. Slechts één krant nam het voor Jungschlaeger op. Dulles deelde voor zijn vertrek in Indonesië wel mee, dat de V.S. neu traal willen blijven inzake het geschil over Nieuw-Guinea. Djakarta heeft de laatste tijd vaak de beschuldiging geuit, dat Neder- j land geweigerd zou hebben, een In- donesische advocaat toe te laten voor de verdediging van de Indonesische infiltranten op Nieuw-Guinea. Den Haag heeft dit ten stelligste ontkend. Wel heeft men een Indonesisch ver zoek afgewezen om een Indonesische verdediger diplomatieke immuniteit te verlenen, omdat dit volkomen onge bruikelijk is. Het Nederlands elftal heeft gisterenmiddag in Düsseldorf de interland voetbal - wedstrijd tegen Duitsland gewonnen. De Oranje-mensen konden in de tweede speelhelft tot 0-2 uit lopen door twee doelpunten van ABE LENSTRA Een poging, ondernomen door me vrouw Fortanier de Wit (VVD), om de verlaging van de collegegelden tot 290 nog één jaar meer terugwerken de kracht te geven dan minister Cals in zijn wetsontwerp had voorgesteld, heeft de Tweede Kamer gisteren afge wezen. De verlaging zal nu kunnen in gaan van september 1954 af. Het ont werp is z.h.s. aangenomen. Het wetsontwerp Economische Me dedinging is z.h.s. aangenomen. Een amendement van prof. Romme, waar in hij de taak van de minister voor de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie in de wet heeft willen vastleggen, ontmoette alleen de tegenstand van de C.H. en de communisten. Prof. Oud vond dat Romme's „kinderhand" met dit amendement gauw gevuld was. „Mijn politieke kinderhand", corrigeer de de laatste. De Kamer had willen beginnen met de behandeling van de definitieve ouderdomsvoorziening. Dit moest wor den uitgesteld, daar minister Suurhoff ziek is geworden. De Duitse „Weltmeister" be gonnen toen aan een fel offensief, dat tot aan het einde van de strijd voortduurde. De enige Duitse te- gengoal moest echter komen van de Nederlandse spil COR VAN DER HART Via zijn been belandde een verdwaald Duits schot achter doelman de Munck.... Daarmee was het eindresul taat bereikt: Minister Su^j^ioff zal morgen, vrij dag, te zijnen departemente een be spreking over het loonvraagstuk lei den. welke mede de ministers Zijlstra, de Bruyn en Mansholt zullen hebben met het bestuur van de Stichting van de Arbeid. Onze speciale verslag gevers zagen de strijd in het Rhein-stadion. De reportages geven de overstelpende vloed van hun indrukken. Zij vertellen ervan in TECHNISCHE VERSLAGEN S TE MMINGS-VERHALEN ACTIE-FOTO'S. "N De 33-jarige Dordtse koop man M. Eijskoot wilde een sto ring in de motor van zijn auto opsporen èn goot daartoe wat benzine in de carburateur. Het gevolg hiervan was. dat een steekvlam ontstond, die de kle ren van de koopman in een mi nimum van tijd in lichter laaie zette. De heer Eijskoot behield zijn tegenwoordigheid van geest en rende naar de waterkant. Zonder zich ook maar een ogen blik te bedenken sprong hij van de hoge wallekant de rivier de Oude Maas in. Toen hij kopje onder was gegaan en hem geen brandgevaar meer bedreigde, zwom hij naar de kant. Omdat hij daarbij echter hinder onder vond van zijn colbertjasje trok hij dit uit en liet het gaan waar het wilde. Eerst toen hij drui pend en wel op de kant stond schoot hem te binnen, dat in één van de zakken van het jasje een portefeuile met 2500 zat. De rivierpolitie is enige tijd be zig geweest naar het jasje te dreggen, maar zonder resultaat.

de Stem | 1956 | | pagina 1