Pagblad PcSïeni 1 Een 200-jaar oude .brief in fles Zwitsaletten GRATIS ^^NWRIJVER GESTOLEN GOED Vitamine RADIO-ACTIEVE WOLK VERNIELT DAGPRODUKTIE AAN FILMS JOHNSON'S AT EEN ONDERLIJKE ERELD RADIO TWEEDE BLAD WOENSDAG 14 MAART 1956 BEDENKELIJK HET 3,.RONSELEN VALS DILEMMA YS exporteren zwaar water Roemeense banksaldi in beslag genomen Voor de dieren dóór de dieren Stalin geweerd uit de musea Lentetijd Spencertijd In fabriek te Mortsel (België) GEVOLG van A-bomexplosie ..De dood is onafwendbaar 55 KOU, GRIEP, KOORTS FRANKLIN THEE DRINKT geregeld ook t'huis Het natuurlijk bronwater uit de Belgische Arden nen. Bevordert de spijsvertering. Overal verkrijgbaar Stan Kenton naar Nederland Z ah en Vorstelijke gilt voor het kind 85« TELEVISIEPROGRAMMA'S door C larence Burlington Keil and 8 >ER STEEN TN Amsterdam heeft de Neder landse Comedie de première ge geven van een stuk, door de be kende Duitse auteur Carl Zuck- mayer geschreven, dat een geval van atoomverraad behandelt. We zijn niet gewoon in deze rubriek toneelrecensies te geven en dat wil len we nu ook niet doen. Maar er zit ook een lelijk politiek tintje aan, als we de recensent van ,,Het Pa rool" mogen geloven. Dat tintje zit niet aan het stuk zelf, wel echter aan de wijze, waarop het voor het Nederlandse publiek is bewerkt. Weggelaten is namelijk een aantal passages, waarin de totalitaire pre tentie van het communisme wordt aangeklaagd. De communistische agent, die de Duitse atoomgeleerde verleidde, vertrekt volgens het stuk naar Rusland, maar men laat weg, dat hij daar als Trotzkiïst geliqui deerd wordt. Ceschrapt is een pas sage, waarin een Engelse bewonde raar van de Russen zich ontdaan toont over de verkrachtingen, waaraan zij. zich in Berlijn schuldig hebben gemaakt. Verdwenen zijn uitlatingen over het Judas-verraad, dat is gelegen in het uitleveren van atoomgeheimen. Geschrapt is een zin als deze: ,,Met mensenverach ting dwangarbeid, grootmachtpoli- tiek' zal men de verdoemden dezer aarde niet verlossen. Hoogstens hun slavenleger tot in het oneindige vermenigvuldigen." Zo schijnt er met opzet aan gewerkt te zijn de scherpe kantjes van de ondubbel zinnige veroordeling van het com munisme er af te slijpen. Waarom? Sprak hier een bepaalde overtui ging van de bewerker mee? Of was men in Amsterdam met zijn 25 pro cent communistische stemmers be vreesd voor relletjes? Of spreekt hier de neiging, welke men in deze dagen van „co-existentie" nogal eens tegenkomt, om de communis tische wandaden maar niet precies meer bij hun naam te noemen, om dat men de zogenaamde, toenade ring niet mag verstoren? In ieder geval is het een beden kelijk symptoom. I-JET werven van bouwvakarbei ders door de gemeente' Amster dam in de provincie Zeeland met voorspiegeling van allerlei buiten de lonen gelegen voordelen heeft een bouwvakarbeider in een der Amsterdamse bladen tot een inge zonden stuk geïnspireerd. Hij vraagt: „Is het aan het gemeente bestuur bekend, dat voor de vorst betrekkelijk grote aantallen bouw vakarbeiders (o.a. stukadoors) in Amsterdam zonder werk liepen, als gevolg van het feit dat er sinds maanden bijna geen werk aanbe steed is?" En verder treft hem de onredelijkheid, dat bouwvakarbei ders van buiten onmiddellijk een woning aangeboden krijgen, terwijl Amsterdamse bouwvakarbeiders er vaak al jaren op wachten. Hiermede komen de schone rede neringen van de Amsterdamse wet houder toch wel in een vreemd licht te staan. Terwijl zijn argu ment, dat in Zeeland de woning nood niet zo nijpend zou zijn, ook niet precies klopt met de feiten. Het wonderlijke is intussen, dat het departement van Sociale Zaken goedkeuring zou hebben verleend aan deze wijze van werving, terwijl minister Witte er een bedenkelijke kant aan zag. Dat klopt niet. yOORTZETTING van het beleid- Drees of restauratie van het verleden onder leiding van Rom- me? Ziedaar het dilemma, door mr. Burger in de verkiezingsstrijd ge slingerd. Hij heeft ook de personen van de lijstaanvoerders tegenover ïlkaar gezet. Aan de ene kant de «amenbindende Drees, aan de an dere kant de fanatieke ijveraar, die het „dwingt ze om in te gaan" tot devies voert. Zo is de verkiezingsstrijd wel tot een zeer eenvoudige keuze terug gebracht. Maar zelden is er in oen simpel beeld zo veel verwringing van de werkelijkheid verwerkt. Het is allereerst misleidend te spreken van een beleid-Drees. Er is een vierjarig' beleid geweest van een ministerieel team, dat in samenspel met de Staten-Generaal inderdaad heel wat tot stand heeft gebracht. Maar is dat een socialistisch beleid geweest? Het gemopper en gebrom op de linkervleugel van de PvdA leert wel anders. Mr. Burger was het trouwens zelf, die het vorig jaar mei het ministerie liet strui kelen, Drees incluis. Dat hij nu zo tevreden is over dit beleid, eert niet alleen Drees, maar het hele team. En dan die restauratie van het verleden, welke de KVP onder Romme zou voorstaan. Dat woord „restauratie" heeft historisch een nare klank. Het was de politiek van hen, die na de Franse revolutie niets geleerd en alles vergeten had den. Nu tarten we mr. Burger ech ter aan de hand van het Werkpro gram 1956 aan te tonen, dat de KVP zulk 'n blind-conservatieve politiek zou voorstaan. Hoofdstuk na hoofd stuk, paragraaf na paragraaf ge tuigt van een volledig verstaan van de nieuwe tijd, van de vaste wil om deze samenleving om te vor men volgens de aanwijzingen der sociale encyclieken, om, de duivels van individualisme en etatisme uit te bannen. Een socialist als jnr. Burger schijnt echter de schrifturen van anderen niet onbevangen te kunnen lezen. Alles wat niet-socialistisch is behoort nu eenmaal conservatief te zijn en daarmee basta. We durven vertrouwen op een helderder inzicht bij de katholieke kiezers. De ouderdom komt met gebre ken. Dat is niet zo erg als dat vele gebreken tot de ouderdom meegaan. De Verenigde Staten uilen aan zes landen een hoeveelheid van 129 ton zwaar water verkopen om hen te hel pen bij de uitvoering van hun pro gramma's voor het gebruik van atoomenergie in vredestijd. Engeland zal 50 ton ontvangen, Frankrijk 30 ton, India 21 ton, Aus tralië 11 ton, Italië 10 ton en Zwitser land 7 ton. De prijs is vastgesteld op 28 dollar per pond. Een deel van deze leveranties is reeds verscheept. De Amerikaanse regering heeft meer dan 13.250.000 dollar in Roe meense banksaldi in New York in be slag genomen. Het geld* zal worden gebruikt ter gedeeltelijke delging van schulden van de Roemeense regering aan de Amerikaanse staatsburgers. Herbert Brownell zei dat in totaal een bedrag van 25 miljoen dollar aan Roemeense, Bulgaarse en Hongaarse saldi in de V.S. in beslag zal worden genomen. Deze saldi zijn tijdens de tweede we reldoorlog „bevroren" als vijandig be zit. Aangezien de Nederlandse vereni ging tot Bescherming van Dieren, af deling Amsterdam, gedurende de af gelopen vorstperiode zware financiële offers heeft moeten brengen om de nood der dieren zo veel mogelyk te kunnen lenigen, hoopt de vereniging de balans weer enigermate in even wicht te kunnen brengen door het or ganiseren van een tweetal shows ge durende de in Amsterdam te houden huishoudbeurs. Op de eerste show op 17 maart a.s, 's middags half een zal de best ver zorgde hond van Amsterdam worden aangewezen. Ras of geen ras, oud of jong, mooi of lelijk, alle honden ko men in aanmerking. Alleen de goede verzorging wordt beoordeeld. Het aantal inschrijvingen moet echter tot 150 worden beperkt. Uit het Tretyakof-museum te Mos kou zijn klaarblijkelijk een groot aan tal schilderijen van Stalin onlangs verwijderd. Ook uit enkele andere gebouwen in Moskou zijn portretten en een borst beeld van de vroegere Russische lei der verdwenen. Verscheidene van de schilderijen van Stalin in het Tre tyakofmuseum waren het werk van Alexander Gerasimof, die bekend staat om zijn vele studies van Stalin. (Advertentie) ©v/fig. DE KL£|N£ GêVoEGeNS DE5 In het voorjaar vierden de oude Germanen met vreugdevuren de terugkomst van Wodan de zonnegod. In vele streken van Europa is die traditiehet ontsteken van lentevuren tot op de dag van vandaag blijven bestaan. Maar wijmoderne fijnproeversivij hebben meer belangstelling voor de eerste asperges en jonge sla dan voor Wodan. En tochook wij hebben nog ons bescheiden vreugde vuurtje aan de punt van onze heerlijke Spencer. Een vreugdevuurdat tegelijk een genot isen voor velen alreeds een traditie. De jongste atoomontploffing in .Siberië heeft een enorme schadepost veroorzaakt voor de Gevaert-fabrieken in het Belgische Mortsel. Niet dat de fabrieksgebouwen door de ex plosie in puin zijn geslagen, maar wel is de hele dagproduk- tie aan films vernield, doordat een radio-actieve wolk, door de ontploffing teweeggebracht, over het land trok. De directie is bij het vrijgeven van dit nieuws niet over één nacht ijs gegaan. Ze heeft de feiten terdege onderzocht en eerst haar conclusie getrokken toen alle mogelijke oor zaken waren nagegaan. Duidelijk is gebleken, dat een ra dio-actieve wolk,' door een kernont ploffing teweeggebracht, een enorme invloed heeft op de gevoelige lagen van films en fotoplaten. De radio actieve deeltjes teisteren de emulsie lang voordat hun aanwezigheid een gevaar kar. opleveren voor de mens. Men hoeft uit het gebeurde dus geen onrustbarende gevolgtrekkingen te maken. Hoewel: voor de fabrieks- directie is het onrustbarend genoeg om de toekomst somber in te zien. Iedere proefneming van de militaire (Advertentie) lijn snel en afdoend te bestrijden meti - 'n Z.W/TSAL preparaat.' Op de noordkust van Jamaica is een fles aangespoeld met een brief die klaarblijkelijk 200 jaar geleden werd geschreven door een zeeman die ge doemd was midden op de Atlantische Oceaan aan boord van een brandend schip om te komen. De brief was geschreven op de ach terkant van een stuk van een kaart, waarvan het papier van ouderdom helemaal geel en slap was geworden. De laatste zin was niet beëindigd. De tekst van de brief, die nog maar juist leesbaar was, luidt als volgt: „Juli 1750, de „Brethren of the Co- ast" (vermoedelijk de naam van het schip) staat midden op de Atlantische Oceaan in brand. Er is weinig hoop dat iemand van de bemanning dit zal overleven, behalve de 12 die kans heb ben gezien aan boord van de red dingboot te komen. Het lot heeft mij een plaats gegeven bij de ongelukki- gen en voor ons is de dood onafwend baar. Aan mijn moeder Elizabeth uit Londonderry, huil niet om me. Aan mijn geestelijke, pater Thomas Dry den, troost ma en mijn jongere zus ters. De tonelen zijn zeer verward. Dap pere mannen zijn lafaards geworden en gehuil als van kleine kinderen klinkt over het schip. De monsters van de diepte wachten diegenen, die het wagen overboord te springen. We bevinden ons honderden mijlen uit de kust. Mijn kapitein tracht tevergeefs de orde te handhaven. Ik wacht de dood in stilte af. De hemel belone de vinder van deze brief. Bericht mijn...", Hiermee eindigt de brief. (Advertentie) verstopping neem (Advertentie) SPA Op de eerste Paasdag zal Stan Ken- ton met zijn voltallige formatie naar Nederland komen voor het geven van een proefuitvoering van Rolf Lieber- mann's „Concerto voor jazzband en symfonie orkest", samen met the Ramblers o.l.v. Theo Uden Masman alsmede het Omroeporkest. 9 Kenton, de Amerikaanse orkestlei der, die momenteel met zijn orkest een toernee door Engeland maakt, zal twee dagen in ons land doorbrengen. Indien er tijdig een werkvergunning voor „The Ramblers" afkomt, be staat de mogelijkheid, dat het orkest van Masman met de Kentonband naar Engeland zal gaan om daar in asso ciatie met het Londens Symfonie Or kest twee uitvoeringen van het Lie bermannwerk te geven. atoomdeskundigen kan haar voor dui zenden guldens schade berokkenen. Zodra de oorzaak van de vernie tiging der films vaststond, is men gaan uitzien naar de betere verpak king, die de radio-actieve straling kan weren. De stroverpakking bleek niet meer te kunnen volstaan. Men bergt de films nu op in dozen van een kartonsoort die vrijwel geheel uit houtvezel bestaat. Op die manier hoopt men althans enigszins voor nieuwe onprettige verrassingen ge vrijwaard te blijven. Overigens is er geen enkele wet, die de fabrieken tegen het gevaar van radio-actieve straling beschermt. Ir. Fierens, die de leiding heeft van de research bij Gevaert, sprak de hoop uit, dat er spoedig enige reglemente ring mocht komen met betrekking tot het gebruik van isotopen. Men mag zich echter afvragen of de regerings deskundigen van de landen die met A- en H-bommen experimenteren, be reid zullen zijn zicE aan zo'n regle mentering te onderwerpen. Overigens spreekt men in België niet alleen over de vernielde films. Men vraagt zich ook af, wat er ge beuren zal als de atoomreaktor te Mol zijn afvalwater in de Nete gaat lozen. Kan dit geen gevaar opleveren voor mens en dier? AL TO Afrikaanse gangsters stalen in Kampala (Oeganda) een poliüe-auto. Ze reden er mee naar een verderop gelegen plaatsje en gingen daar (zei den ze) ijverig naar smokkel waar zoeken. Alles wat de moeite waard was verklaar- den zij tot smokkelwaar. Het werd allemaal zorgvuldig in J beslag genomen en in de poli- tiewagen geladen. Toen de J echte politie in het plaatsje arriveerde, waren de gang- sters al volop vertrokken. Dief Eon dief in het Engelse plaatsje Swiss Cottage had al zoveel van de manieren van Sinterklaas gehoord, dat hij dezer dagen plotseling via een dertig meter diepe schoorsteen de flat van de heer Ward binnen kroop en er voor 500 gulden weg haalde, terwijl onze Ward en zijn vrouw aandachtig naar de radio zaten te luisteren. Honger In de ene week, die Michael Mul- lag-hy in de gevangenis van Penton- ville moest doorbrengen, kwam hij vijftien pond aan. De cipiers zeiden, dat de man de hele tijd had zitten eten. Onze Michael werd tot de ge vangenisstraf veroordeeld, aangezien hij bij een boekenstalletje enkele muntstukken had gestolen om een brood te kunnen kopen. Vijftien maanden geleden ver liet de 63-jarige mevrouw Evelyn Scott haar huis te Los Angeles. Ze keerde daar tot op dit moment niet terug. Toch kwam haar ver missing de politie pas zeer onlangs en bij toeval ter ore. Haar echt genoot had nooit aangifte gedaan. Desgevraagd deelde hij mee: „Mijn vrouw zei altijd: „Bemoei je met je eigen zaken" en daar houd ik me aan". Verkenners Een padvindertje van 17 tot 19 jaar zal binnenkort worden gekozen om een pool-expeditie mee te ma ken, die Amerika volgend jaar on derneemt. Dat is in de Verenigde Staten zo'n beetje gewoonte. In 1928 bijvoorbeeld werd een zekere Siple uitverkoren. Siple was toen een be scheiden verkennertje. Nu heet hij dr Siple en weet hij de moeilijkste dingen. Fooien In een loongeschil, dat voor de rechtbank van Lambath werd af gedaan, kwam aan het licht, dat een bepaalde kapper wekelijks tachtig gulden aan loon binnen kreeg, maar nog eens f 90 extra aan fooien. Toen de rechter dat hoorde, zei hij: „Wat zijn de men sen toch dwaas. Ze geven fooien aan een man, die er financieel zo goed voorstaat, dat hij beter fooien aan zijn klanten kan geven". Er werd vetjes om deze opmer king gelachen. Alarm ,.U moet toch eens .komen kijken, wat er bij ons te doen is," klonk een stemmetje uit de telefoon in de brandweerkazerne van het Engelse Luton. „Ik ruik rook en op de gang zijn kleine vlammetjes." De brand weermensen lieten het stemmetje ook het adres zeggen en gingen toen. op pad. Ze waren juist op tijd om het betreffende huis van de vlam men te rédden. Uit de rook haalden ze de 3-jarige Rex Jackson, die alleen thuis was. Toen ze hem vroe gen of hij misschien getelefoneerd had, zei het ventje „Ja zeker. Jullie zijn vlug geweest." Voorzorgen Om het helemaal zeker te hebben, hebben Joan Booth en haar ver loofde. de in Frankrijk dienende Amerikaan Donald Behnke, besloten drie maal te trouwen. Eerst wordt het huwelijk voltrokken op het ge meentehuis van Chesterfield, waar Joan woont. Vervolgens laten zij zich in de echt verbinden te Parijs, waar onze Donald werkt. En ten slotte nog eens in Parijs, maar dan door een Amerikaans leger-aalmoe- zenier en volgens Amerikaanse wet ten. Het aanstaande bruidspaar had gehoord, dat er moeilijkheden kon den dreigen met al die verschillen tussen de Engelse, Franse en Ame rikaanse huwelijkswetten. ,'t Is aardig koud 'buiten... Voel mijn hand eens.... (Advertentie) Twee levensverzekeringsmaatschap pijen (Nillmy en Arnhem) hebben de gehele opbrengst van het edelstenen- boek voor de jeugd „glans en gloed", dat zij hebben uitgegeven, ter be schikking gesteld van het Nederland se comité voor Kinderpostzegels. Het gaat hier om een bedrag van f 25.000,Het comité heeft de gelden bestemd voor het christelijk blinden instituut „Bartimeus" te Zeist, het r.-k. doofstommeninstituut te St.-Mi chielsgestel, de Johannastichting voor lichamelijk gebrekkige kinderen van alle gezindten te Arnhem, de stichting „Het Vierde Prinsenkind" te Dordrecht en de maatschappij „Zand bergen" te Amersfoort. (Advertentie) Verstandige vrouwen gaan over op NOURYTIEN tijdens kritieke dagen! m?l W knapt U op in een ommezien. in elke doos No. 1 van f.1.20 VASTE WAS DONDERDAG 15 MAART HILVERSUM I 402 m AVRO: 7.00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. VPRO: 7,50 Dagopening. AVRO: 8,00 Nws. 8,15 Gr. 9,00 Gym. v. d. vrouw 9,10 V. d. vrouw 9,15 Gram. 9,35 Waterst. 9,40 Morgenwij ding 10,00 Gram. 10.50 V. d. kleuters 11,00 Tussen de wal en het schip, caus. 11.15 Amus. muz. 11,45 Het verkeerd verkeer, caus. 12,00 Gram. 12,25 In 't spionnetje 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,35 Lichte muz. 12,50 Uit het bedrijfsleven, caus. 13,00 Nws. 13,15 Meded. of gram. 13,20 Orgel en sopr. 13,55 Koersen 14,00 Amus. muz. 14,45 Gram. 15,15 V. d. zieken 16,00 Gram. 16,15 Voordr. 16,30 Graan. 16,45 V. d. jeugd 17,30 Pianospel 17.45 Rege- ringsuitz,. Nederland en de wereld: mr. W. Duk: Het Nederlands reoht in de wereld, 18,00 Nws. 18,15 Sportproblemen 18,25 Amus. muz. 18,55 Gesproken brief uit Londen 19.00 V. d. kind. 19,05 Lichte muz. 19,25 Harmonie ork. 19,45 V. d jeugd 20,00 Nws. 20,05 Kamerork., koor en sol. 20,55 Rekenschap van het huma nisme, oaus. 21,10 Amus. muz. 21,20 Lite rair café 21,50 Gevar. progr. 22,40 Radio- journ. 22,50 Sportact. 23,00 Nws. plan. 23,15 Sport 23,25-24,00 Lichte mumz. HILVERSUM II 298 m KRO: 7,00 Nws. 7,10 Gram. 7,45 Morgengebed en lit. kal. 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gr. 9,00 V. d. huisvr. 9.40 Schoolradio. NC RV: 10,00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11,00 V. d. zieken 11,45 Gram. 12,00 Angelus 12,03 Amus. muz. 12,30 Land en tuinb. meded. 12,33 V. d. boeren 12,40 Gram. 12,55 Zonnewijzer 13,00 Nws. en kath. nws. 13,20 Sopr. en piano 13,50 Gram. NCRV: 14.00 Gram. 14,30 Negro spirituals 14,45 V. d. vrouw 15,15 Gram. 15,30 Clavecimbel en viool 16,00 Bijbel overdenking 16,30 Pianorecital 17,00 La wines razen hoorsp. v. d. jeugd 17,30 Gram. 17,40 Beursber. 17,45 Graan. 18,00 Lichte muz. 18,30 Gram. 18,45 Idem 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Gram. 19.20 So ciaal perspectief, caus. 19,30 Gram. 20,00 Radiokrant 20,20 Gevar. progr. 21,45 Gr. 22,00 Periodieken parade 22,10 Orgel- conc. 22,35 Gram. 22,45 Avondoverden king 23,00 Nws. 23,15 Zaalsportuitsl. 23.20- 24,00 Nieuwe gram. BRUSSEL 324 m: 11,45 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Orgelspel en gram. 14,00 Engelse le^ 14.15 Gram. 14,30 Franse les 14,45 Gram. 15,00 Idem 16,00 Koersen 16,02 Kamerork., koor en sol. 16,45 Kinderkoor 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17,15 V. d. kind. 18,15 Gram. 18,30 V. d. sold. 19,00 Nws. 19.30 Gram. 19,40 Idem 19,50 Pol. caus. 20,00 Gram. 20,10 Moderne tijden 20,40 Verz. progr. 21,30 Gram. 22,00 Nws. 22,15 Koorzang 22,45 Gram. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL 484 m: 1200 Lichte muz. 13,00 Nws. 14,15 en 14,30 Gram. 15.00 Ork. cone. 15,45 Gram. 17,00 Nws. 17,15 Gram. 19,30 Nws. 20,00 Hoorspel 22,00 Nws. 22,15 Operamuz. 22,55 Nws. VARA: 20,00 Journ. en weerber. 20,15 Spiegel der kunsten 20,35 U en uw re gering, gesprek 21,00 Onbekend 21,20 Weerzien over de grens, spel. FRANS België: 16,45 Testbeeld 17,00- 18,20 V. d. kind. 19,45 Testbeeld 20,00 Act. 20,15 Nws. 20,40 Bezoek aan... 21,30 Le fil de la vie 21,40 Filmprogr. daarna nws. VLAAMS België: 19,00 Testbeeld 19,15 Gram. 19,30 Openingsbeeld 19,31 Nws. 20,00 Spanje zingt en danst 20,20 Film progr. 22,50 Nws. 6) Pat Evans, Lange Kate, Sherry cn Mevrouw Swain. Kate zat met haar hoofd in haar handen, bibberend en totaal overstuur. Pet stond er mas saal en onaangedaan bij, met zijn rug naar het hokje, waarin het li chaam van de vermoorde man lag. Sherry's knieën knikten een beetje, en ze zocht met één hand steun aan de lessenaar. „Mag ik mevrouw Brixton opbel len?" vroeg zij. „Nee", zei Pat, zonder haar aan te kijken. „Diep ademhalen, poppie, buig je hoofd" zei mevrouw Swain. „Ik zal heus niet omtuimelen" zei ze ferm. Pat sprak op bijna meelevende toon tot Lange Kate. „Je hebt wel een aller beroerdste dag uitgekozen om te gaan winkelen", zei hij, en hij raakte met een van zijn grote vin gers haar schouder aan. „Dit is niets voor jou,. Kate. Vertel ze precies wat je te zeggen hebt, dan heb je niets te vrezen." Uit de lift trad een groepje man nen naar buiten Captain Stark van de politie voorop, gevolgd door een toto graaf, ^gn expert voor vinger af drukken en een politiedokter. ..Hij ligt daar binnen" wees Pat. „En maak niet te veel ophef van het geval Dn is een warenhuis." Staik bromde. „We zullen net doen of we een japonnetje komen kopen, is t nou goed?" zei hij, en gevolgd door zijn staf en Pat ging hij de paskamer binnen. De drie vrouwen en de inkoper bleven buiten staan Het leek een eeuwigheid te duren' voordat de mannen terugkwamen „Wie zijn dat?" vroeg Stark, 'met 'n hoofdknik naar de vrouwen. „Mevrouw Swain, die de controle op de paskamers heeft; juffrouw hoe heet u?" „Madigan", zei Sherry. /„Van de afdeling Propaganda" vul de Pat aan, „en Lange Kate Mor ton. Ik heb haar foto in mijn album staan. Winkeldievegge. Zij heeft het lijk gevonden." „Ik kwam gewoon om een japon te kopen" zei Kate. „Mevrouw Swain heeft me zien komen. Ik vond hem daar liggen, en meer weet ik niet." „Wie is het?" vroeg Stark. „Waar om heeft hij juist deze plek uitge zocht?" „Ik heb hem nooit eerder gezien" zei Pat. „Een van jullie soms wel?" vroeg Stark aan de anderen. „Nog nooit" zei Sherry, en me vrouw Swain schudde haar hoofd. De politiedokter kwam naar bui ten en sloot zijn koffertje. „Hoe lang?" vroeg Stark. „en hele poos. Op zijn minst acht a tien uur. Misschien wel twaalf. Ik zou zeggen tussen gisterenavond tien uur en middernacht." „Zijn jullie gisteravond open ge weest, Pat?" „Nee, we hebben op de gewone tijd gesloten." „Hoe kan die kerel dan binnenge komen en omstreeks middernacht ver moord zijn?" vroeg Stark. „Dat zou ik ook wel eens willen weten" verklaarde Pat grimmig. „En wie heeft kans gezien dat vuile zaakje op te knappen Het is niet gemakkelijk om bij donker in dit warenhuis te komen. Stark. Probeer het zelf maar eens." „Dat neem ik onmiddellijk aan. Ik zal straks het bewakingssysteem wel eens met je doornemen." „De dode is zowat veertig jaar", zei de dokter. „Ik schat hem op een honderdvijftig pond." „Iets te vinden?" vroeg Stark aan een agent in burger. „Niets waarmee we hem kunnen identificeren. Zijn zakken zijn vak kundig leeggehaald." „Goed, dokter. Laat de mand maar komen." Inmiddels had zich een aantal chefs van het warenhuis bij het groepje gevoegd. Onder hen herkende Sher ry de assistent-bedrijfsleider Wente. De mand kwam met de goederen lift naar boven en het lijk ging langs dezelfde weg omlaag. Sherry was in de gelegenheid Wente's zakelijkheid te bewonderen. Hij was diep onder de indruk, maar niet in het minst geagiteerd. „Captain" zei hij, „u kunt op alle mogelijke medewerking van de zijde van Prothero rekenen. Dit geval is niet al te prettig voor ons. Ik hoop dat de politie zo veel mogelijk sensa tie zal weten te vermijden. Wat kun nen we doen om u het onderzoek te vergemakkelijken?" „Ik heb een kamer nodig" zei Stark Wente wendde zich tot de inkoper. „U zult zich zonder uw kantoor moe ten zien te behelpen zolang de captain het nodig heeft... Hoe is het slacht offer vermoord?" „Neergeslagen met een zwaar voor werp. Iets rond, zoals-bij voorbeeld een ijzeren pijp. De moordenaar heeft het voorwerp meegenomen... Pat, jij kent de ingangen en uitgangen van dit gebouw, en je hebt je mensen. Probeer of je er achter kunt komen hoe hij binnengekomen is." Mevrouw Swain ging naar de pas kamer en k'eek naar binnen. Het op gedroogde bloed vormde een grote vlek op het tapijt. Ze keek scherp in het rond en riep toen tegen Pat: „Er staan hier twee grote valiezen." „Hoorden die daar dan niet?" „Wat denk je dat ik met bagage in de paskamer moet doen?" Pat stapte naar binnen en keerde terug met in iedere hand een duur valies van rundleder. „Als die van het slachtoffer zijn", zei hij, „hoe kan hij ze dan boven gekregen heb ben? Als hij voor sluiting was bin nengekomen en zich ergens verstopt had, zou allicht iemand het gemerkt hebben. Althans een van mijn mensen Je sjouwt niet met twee van die koffers een winkel binnen zonder dat iemand het ziet." Stark tilde een valies op. „Behoor lijk zwaar" zei hij. Hij probeerde het open te maken. „Op slot". „Misschien verklaart dat waarom hij hierwas" zei Pat. „Wie weet heeft hij ze leeg meegebracht met de bedoeling om ze vol mee terug te nemen .Misschien had hij een hand langer. Die handlanger kan hem neer geslagen hebben." „Maar waarom zou een handlanger dat doen?" wierp Stark tegen. „Daar kan ik geen touw aan vastknopen." „Het hele geval is een raadsel" zei Pat. „Misschien worden we wat wijzer als we weten wat hij hier zocht" zei Stark. „Maak eens open, Herbert." Een van de detectives bukte zich over de valiezen en even later kraakte het slot. Aller ogen waren op de inhoud gericht. De detective haalde een massa kant te voorschijn. „Wat zullen we nu krijgen?" vroeg Stark. Wente nam een punt van het kant in zijn hand en spreidde het op de vloer uit. Het was een tafellakc van uitnemende kwaliteit en prachtig des sin. „We zijn een verdieping te hoog" zei hij. „Zoiets verkopen ze op deze etage niet. Dat moet van de Linnen goedafdeling afkomstig zijn. Maak 't andere valies eens open." De detective verbrak het tweede slot en haalde een volkomen eender tafellaken te voorschijn. „O!" riep Sherry uit en sloeg toen verlegen haar hand voor de mond. Aller ogen waren op haar gericht. „Wat „o"? vroeg Stark op scherpe toon. „Ik heb een tekst geschreven voor de afdeling Linnengoed" zei Sherry. „Over Terry-handdoeken. Drie dra den inplaats van twee, weet u, en de derde in lusjes. De Egyptenaren maakten ze al vierduizend jaar ge leden. Het Franse woord tirer bete kent trekken vandaar terry, en ze zijn voor het eerst machinaal vervaar digd in 1848, en Koningin Victoria kreeg er een cadeau." „Wat raaskalt dat kind?" snauwde captain Stark. „Kom, poppie", zei mevrouw Swain en ze sloeg een arm om haar heen, „wees nu maar kalm en ga zitten, dan haal ik een glas water voor je." Sherry schudde ongeduldig 't hoofd ..Ik raaskal helemaal niet. Het voor naamste komt nog. Ik bedoel, ik hoor de mijnheer Portman erover pratm met de afdelingschef, omdat ik moest wachten voor de Terry handdoeken. En ik moest het wel horen of ik wilde of niet." „Geef haar liever een flinke draai om haar oren, mevrouw Swain" op perde Pat Evans. „Dat zal ze niet doen" zei Sherry vol vuur, „want ik ben nu bij de kern van de zaak gekomen en ik wil tien tegen één met u wedden, dat zij het waren, die erover praatten." „Waarover praatten?" wilde Pat weten. „Nou Portman en de afdelingschef hadden het over die gestolen lakens uit die winkel in Philadelphia. Ze zijn er twee keer voor naar België geweest negenhonderd dollar per el, en misschien wel dertigduizend dollar per paar. wat een massa geld is voor tafellakens. Maar mevrouw Prosser is eenvou dig schatrijk en ze kan het zich per mitteren." Hier werd zij onderbroken door Wente en Pat, die allebei tegelijk uit riepen: „De tafellakens van Pros ser!" Pats schouders schenen af te zak ken: zijn gezicht was bijna lachwek kend, zo gramstorig keek hij. ..Als of moord alleen niet genoeg is" zei hij schor. „Nou zitten we ook nog met die tafellakens' van Prosser te kijken. En wat moeten die dingen bij Prothero? En wie haalt het in zijn hersens in dit warenhuis in te breken en voor dertigduizend dollar aan gestolen Belgische kant achter te laten?" (Wordt vervolgd)

de Stem | 1956 | | pagina 5