AAMBEIEN Besmetting van het Antwerpse drinkwater? Ike: „Het lijkt me beter dat je meegaat naar het \V itte ACTUELE PROBLEMEN BELICHT TURKS1M Het diamantrijk van de gebroeders Oppenheimer füïïï Sherman Adams: assistent van de president N.K.S.-Sportforum in Tilburg Betaald voetbal stimuleerde spelpeil DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 13 MAART 1936 Afstand bewaren Dit tabletje en een glas water is alles wat U nodig hebt. HEMOTABS Prof. Romme: MIDDENSTAND HEEFT RECHT OP MEER AANDACHT Tragisch ongeval Kernenergie weert bederf U gelooft me niqt Ratten roofden kuikens DE DRAAIENDE SCHIJF Van allerlei Ir. Hopstervoetbaltoto komt er Nu in Mol een atoomreactor komt Pijpleiding naar de Schelde uitkomst Zes broers hingen als klitten aan elkaar Geteisterd door tornado Mr. fru. „Assistent van de president" is de officiële titel die Sherman Adams op het Witte Huis heeft. Zelf zegt hij„Ik heb de leiding over de schrijftafel van de pre sident", en dan heeft hij zijn plichten zeer bescheiden uit gedrukt. President Ike Eisen hower weet hem dan ook op de juiste waarde te schatten met de woorden"- „Adams is de com mandant van mijn staf, maar ik noem hem niet zo omdat politici vinden, dat het te mili taristisch klinkt". STAF. Harry Truman was de eerste pre sident der Verenigde Staten, die de organisatie van de staf van het Wit te Huis krachtdadig ter hand nam. Truman schatte de waarde van zijn staf zo hoog, dat hij vele vergade ringen zelf leidde. Waarschijnlijk had hij dit niet moeten doen, want door zo nauw met de leden van zijn stat samen te werken, moedigde Tru man hen aan direct met hun proble men naar hem te koemen. Het ge volg was. dat de „assistent van de president" onder Truman te vaak gepasseerd werd. De organisatie van het Witte Huis onder Eisenhower leek op papier dezelfde als die on der zijn voorganger. Ike wist echter de afstand tot de verschillende de partementen te bewaren. In de or ganisatie van het Witte Huis leiden nu de meeste wegen naar de presi dent via zijn rechterhand. Via Sher man Adams. MACHT. Hoe belangrijk de persoon van Adams in de Verenigde Staten is, blijkt wel uit hetgeen de New York Times over hem vertelde, toen dat blad een overzicht gaf van het staatsbeleid tijdens het herstel van Eisenhower. Het blad schreef: „Men gaat meer en meer de indruk krij gen, dat Adams op het ogenblik over meer macht beschikt, dan wie ook in Amerika." De positie van Adams houdt ook fn, dat hij een aanzienlijke invloed uitoefent op de politiek. Hij bezoekt regelmatig de bijeenkomsten van Eisenhowers ministerraad en is dik wijls aanwezig bij de zittingen van de Nationale Veiligheidsraad. Voorts presideert hij minstens tweemaal per week de vergaderingen die de staf van het Witte Huis belegt. Dit zijn vergaderingen waar over poli- (Advertentie) 'n geheel nieuwe ^handeling om de pijn te verzachten Hier is een volkomen nieuw middel om de pijn en het ongerief van Aambeien te verlichten. Hemotabs - 'n vrijwel smakeloos tablet, die ge kunt innemen met 'n glas water. Hemotabs geven niet alleen een weldadige verlichting van pijn en ongemak zonder zalf of zetpillen maar, met hun werking van binnen uit, doen ze de zwellingen slinken en bevorderen ze de genezing. Daarenboven: Hemotabs zijn zacht laxerend en helpen zo doende de normale functies te herstellen, zo belangrijk voor een volkomen herstel en langdurige vrijwaring van pijn. f 1.50 voor een complete kuur. Bij Apothekers en Drogisten. 'n Product van E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester. tiek gesproken wordt, waar staats- problemen in duscussie komen en waar belangrijke benoemingen de conferentietafel verlaten. Adams is ook dikwijls aanwezig, wanneer Ei senhower zakengesprekken heeft met bezoekers. Voor het overige beperkt hij zich zo veel mogelijk wat het in- en uitlopen bij de president betreft. Zijn devies is: „De regerings ambtenaar die werkelijk doel treffend werkt is hij, die zelf beslist en zijn beslissingen past in het kader der vastgestelde politiek, zónder met zijn pro blemen naar de president te lopen." IDEALE AANVALSPOSITIE. Adams heeft het respect en de waardering van bijna alle top-rege- ringsambtenaren. Zijn betrekkingen met het parlement kunnen echter nauwelijks slechter zijn. De oorzaak hiervan is haast een onvermijdelij ke, want Sherman Adam's bekleedt een ideale aanvalspositie voor poli tici, die trachten de populariteit van de president aan te tasten. Adams stond voor het eerst in het middel punt der belangstelling, toen hij in 1952 Eisenhowers verkiezings-cam- pagne leidde. Naarmate de cam pagne vorderde richtte kandidaat- Eisenhower zich meer en meer naar de raadgevingen die de toen 53-ja- rige manager gaf. Nauwelijks had Ike de strijd gewonnen of hij zei: „Ik heb er zo eens over nagedacht en het lijkt me beter, dat je met me meegaat naar het Witte Huis. Je zult Het regeringsbeleid op het gebied van de middenstand is onbevredigend, omdat de invloed van de staatssecre taris te gering is, aldus prof. Romme gisteren in een rede te Hengelo. De staatssecretaris neeipt immers niet regelmatig deel aan de ministerscon ferenties. a Ook ontbreekt een publiekrechter lijk middenstandsorgaan, aldus prof. Romme, en wel een raad voor kleine en middenbedrijven, die moet voort komen uit de twee hoofdbedrijfsschap pen: ambacht en detailhandel. De tot standkoming van deze bedrijfsschap- pen voor de middenstand is van het grootste belang om een effectief wer kend toporgaan voor de werkende middenstand te verkrijgen. ...rechterhand... ADAMS EN EISENHOWER er mijn rechterhand zijn". Hij heeft hiervan kennelijk geen spijt gehad. Tegen een vriend zei hij onlangs ten minste: „De enige man, die werke lijk begrijpt wat ik probeer te berei ken, is Sherman Adams." Een mooier compliment heeft de pre sident van de Verenigde Staten van Amerika nooit gegeven. (Advertentie) Te Kolhorn in de Waardpolder heeft zich dinsdag een tragisch ongeval voorgedaan, dat aan het driejarig zoontje van de familie de Ruyter het leven heeft gekost. Op een ogenblik, dat de moeder even afwezig was, zette het kind de wasmachine met elektrisch aangedreven wringer aan. Het sjaaltje van het jongetje kwam daarbij tussen de wringer met gevolg, dat het knaapje werd gewurgd. Eert aluminium cylinder met levensmiddelen wordt neerge laten tot op de bodem van een 6 meter diep bassin, waar door de werking van atomische straling onmiddellijk alle bacteriën, de oorzaak van voedselbederf, gedood worden. Volgens deze allernieuwste methode kunnen gekookte en ongekookte levens middelen gedurende weken, maanden of jaren bewaard wor den, terwijl het niet nodig is ze in een koelruimte onder te brengen. Deze methode die nog in het experimenteel stadium verkeert, houdt de allergrootste verwachtingen voor de toekomst in. Jen bent U de eerste, went duizenden virginia-rokers vóór U zijn overgestapt op King's Cross. Deze gouden, geurige Virginia is werkelijk kwalitatiel beter en blijft 'n klasse op zich. Neem de proel en ik durl U te voor spellen dat ook U in de toekomst als vaste Cross roker zult zeggen: ma VIRGINIA blijft 'n klasse beter! Slecht weinige uren nadat hij zijn pluimveestapel nog in goede orde had bevonden kwam de landbouwer H. te Veulen (gem. Venray) tot de ontdekking, dat uit een hok met 300 kuikens er 200 verdwenen waren. Bij nader onderzoek werden de diertjes gedood en ten dele aangevreten onder de vloer van het hok terug gevonden. Ratten waren hiervan de daders ge weest. Onder no. P 10086 R lanceert Philips een vijftal jiddische liede ren, gebracht dogr Nathan Szpizo, een uit Polen stammende zoon van het oude volk, thans levende in Is raël. Nathan Szpizo is blijkbaar een rasartiest. Als men hem hoort, ziet men hem tevens met het gezicht, handen en hele lichaam meegeba ren. De eerste kant van de plaat met: „Rumiinien, Rumanien" en Ich will nischt saim kain Rebbe", omdat men als rabbi zo hard stu deren moet, is heerlijk vol van joodse humor. Met „MoiscHete main Fraind" een genoegen voor lief hebbers van goede cabaretkunst, die nieuwsgierig zijp. naar wat an dere volken daarvan maken. De twee overige liederen vallen daar bij een beetje uit de toon. Zij pak ken ook minder. Het lijkt er op, dat deze in Israël zelf geschreven zijn door Hongaarse of Roemeense immigranten, die er nog wat Spaanse tangomuziek bij halen. De authenticiteit die volksmuziek dient te hebben, mag worden betwijfeld. Tegelijkertijd ziet onder no. A 00234 L een Beethoven-plaat het licht die deze grote componist van twee verschillende zijden laat zien. De ene kant behelst zijn sonate voor viool en piano no. 5 opus 24, één stuk levendigheid, rijk aan melodie en uan een jeugdige charme. De andere zijde bevat de het jaar daarop gecomponeerde 6de viool sonate opus 30 no. 1. Hoewel de atmosfeer over het geheel genomen nog rustig blijft, demonstreert zij toch reeds een aanloop naar de la tere hartstochtelijke Beethoven. Zij is ernstiger. Doch beide stukken zijn door hun zuivere eenvoud ge schikt om de tegenstand van pflen tegen kamermuziek te overwinnen. Vooral de 5de sonate, die laat zien, hoe vrolijk en levendig Beethoven kon zijn vóór zijn doofheid begon. Nap de Klijn en Alice Heksch „het Amsterdamse duo" musiceren gaaf. De liefhebbers van Ravel wordt door het verschijnen van A 00246 L de gelegenheid geboden de twee pianoconcerten van deze meester met zijn zo gevoelige, doch instinc tief zo afgewogen muziek op één plaat verenigd te horen. De solist Jean Doyen met het Lamoureux orkest o.l.v. Jean Fournet maken het woord waar, dat men Fransen door Fransen moet laten spelen. Veel te weinigen gunnen zich tot zelfs in hun huiskamer toe de rust om zich deze subtiele klan kenwereld eigen te maken. En het loont toch zo om even door te bij ten. Bovendien: als men de muziek van na 1900, die veel minder waar- de hecht aan ononderbroken lange melodische lijnen, dan de muziek, die daaraan voorafgaat, wil begrij pen, doet men verstandig met Ra- vel te beginnen. Juist omdat men aan diens gevoeligheid niet ont komt. (Advertentie) (Van onze sportredacteur.) TILBURG, donderdagavond. In een der zalen van „De Harmonie" alhier is vanavond het door de N.K.S. georganiseerde Sportforum gehouden, waarop bekende figuren zich „gemeten" hebben op de vraagstukken, die aan het vijftal deskundigen waren voorgelegd. Rector P. Boymans uit Sittard, algemeen geestelijk adviseur van de N.K.S., Ir. H. Hopster, de KNVB-voorzitter, wethouder G. C. .Stubenrouch uit Breda, het bestuurslid van de NKS, de heer Aerts en Leo Pagano vormden onder het „wakend oog" van Mr. Beliën uit Tilburg, die de voorzittershamer hanteerde, het forum, wiens opvattingen, meningen en uitspraken met grote be langstelling zijn gevolgd. De talrijke aanwezigen werden in hoofdzaak gevormd door besturen van verenigingen (wat ook de bedoeling was geweest) voor een groot deel uit Tilburg, maar ook van elders. Jammer was, dat de „vragenlijst", welke de vijf forum-gasten werd voor gelegd te omvangrijk was en sommige der heren aan de uitvoerige kant waren. Zo kon het gebeuren, dat te half elf moest worden „afgebroken", waardoor het programma niet in zijn geheel kon worden afgewerkt. Nu was dat minder erg, want het geen het forum aan kwesties behan delde en belichtte, was veelomvattend genoeg om het daar voor deze avond bij te laten. En tot slot werden de aanwezigen nog getrakteerd op de ver toning van een instructieve sportfilm zodat de „sportmagen" rijkelijk ge vuld waren, toen voorzitter Beliën te gen middernacht zijn slot- en dank woord sprak. DE GESTELDE PROBLEMEN. Rector Boymans, vurig, bezield en zeer vlot spreker gaf een uitvoerig antwoord op de eerste vraag: kan het forum aangeven, waarom een katho liek lid van een katholieke vereniging dient te zijn en B. welke redenen zijn oorzaak van het feit, dat zo velen buiten het NKS-verband blijven en welke wegen gevolgd dienen te wor den om hierin verbetering te brengen. In het eerste geval ligt het aan de beperkende bepalingen, welke tenslot te in iedere organisatie moeten wor den gemaakt maar die men, aantref fende in r.-k. organisaties, meestal als te stroef beschouwt. Zij die zo den ken, hebben de geest niet gevat waar uit die beperkende bepalingen zijn voortgesproten. Namelijk om de betere mens te vormen. Wij, aldus spreker, erkennen het ontspannende element en de spelvreugde in de sport. Het grote geschenk van God is namelijk het spel, waarin wij niet alleen het afreageren zien in jonge mensen van de spanningen die In het moderne le ven sterk worden gevoeld, maar ook bij de volwassen mens. Gaarne erkend zijn voorts de vreugde van het sukses en de prestatie, de vorming van men taliteit en de versterking van de wil, maar de sport kan en moet naar zijn overtuiging de christen mens tot een beter mens èn een beter christen om vormen. Veel wordt gedaan aan de opvoeding van de jeugd in de kerk, het gezin, de school, doch de afwerking van de jonge mens kan in de sport geschieden. Op het sportveld immers zien we de mens in volle waarheid. Rector Boymans erkende, dat wan neer in het verleden geest en men taliteit beter gevormd waren gewor den, vele nu nog vigerende beperken de bepalingen in de NKS hadden kun nen wegvallen. In vele gevallen kan men ten deze nu van noodhulpen spreken. Vroeger was de opvoeding buiten het gezin niet zo dringend no dig als vandaag, nu de jonge mens omgeven is van zoveel tegenstrijdig heden. Hierna gaf spr. een opsom ming van de plausibele redenen wel ke sommige mensen en clubs er toe brengen, lid van een neutrale organi- Friese beschuit Belgische bladen sloegen enkele weken geleden alarm, omdat het drink water van meer dan honderdduizend Antwerpse gezinnen ernstig gevaar liep geatomiseerd te worden. Het agentschap Belga heeft toen in een communiqué het bericht, dat als alarmerend bestempeld werd, tegen gesproken. Ten onrechte evenwelaldus de Nieuwe Gids want de onderhandelingen hebben sedertdien nog scherper uitgewezen, dat het in bedrijf brengen van de atoomreactor te Mol met onoverbrugbare moeilijk heden zal gepaard gaan voor wat betreft de afvoer van de vermoedelijk geatomiseerde afvalwaters. tere waterbedeling voor een belang rijke agglomeratie. Het is inderdaad een feit dat het drinkwater in het Antwerpse sedert het Albertkanaal met zijn Maaswater als bron werd aangewend, in plaats van het Nete- water, van veel betere kwaliteit is. Nu ligt het voor de hand dat het kerncentrum te Mol een enorme hoe veelheid water zal verbruiken. Het probleem van de lozing van de industriële uitstortingen door het kerncentrum te Mol is zeer ingewik keld. Er is niet alleen de kwestie van de eigenlijke afvoer maar ook van de aftapping. Het geheimzinnige atoomdorp te Mol is gelegen langs het kanaal BocholtHerentals. Dit kanaal vloeit te Herentals in hetAlbertkanaal waaruit de „Antwerpse Waterwer ken" via het Netekanaal dagelijks meer dan honderdduizend m3 water voor de drinkwatervoorziening van het Antwerpse betrekken. Dit aftappen heeft Eertijds protest uitgelokt vanwege de Nederlandse re gering, welke met nadruk wees op de internationale conventies omtrent de Maas. Men weet dat het debiet van de Maas, vooral in droge zomermaanden, zeer gering is en het protest van de noorderburen was der halve niet geheel ongegrond. Geluk kig kon het tot een gunstig akkoord komen, dat gesteund was op een be- WATERPEIL IN DE MAAS satie te worden. Als daar zijn: de, club heeft een betere naam en staat hoger geklasseerd; de ingewortelde traditie: de minder prettige omge ving,- welke er vroeger in katholiek verband was; de mindere vrijheden dan in neutraal verband; men wordt er minder streng op de vingers ge keken; men is verkeerd georiënteerd; de levensinrichting is te slap om een juiste visie op de organisatie in ka tholiek verband te hebben. En tenslotte: men heeft vroeger te weinig propaganda gemaakt, ook al omdat de middelen daartoe ontbraken. BETAALD VOETBAL EN TOTO. Ir. Hopster belichtte met een kern achtig betoog de vragen: acht het forum voldoende levensvatbaarheid aanwezig voor het betaald voethal; benadeelt het teveel het amateurvoet bal en wordt dit niet te ernstig er door bedreigd en is de mogelijkheid en wenselijkheid aanwezig voor de invoering van een voetbaltoto. En als deze wordt toegestaan, aan welke sportbeoefening zal dan op de eerste plaats de winst ten goede moeten komen? De heer Hopster gelooide beslist, dat men via het betaalde voetbal op de goede weg is naar verbetering van het speelpeil; daarvoor zijn de bewij zen voorhanden. Er is een zichtbare opwaartse beweging in de hoogste re gionen, die straks verder naar bene den haar nut zal afwerpen. Enkele clubs zullen ongetwijfeld met grote moeilijkheden te kampen krijgen en sommige hoeveel is niet te zeggen zullen het hoofd niet boven water kunnen houden. Evenmin is te voor spellen hoeveel clubs uit betaald voet bal „terug" zullen moeten. Spreker toonde intussen met cijfers aan, dat de ontvangsten over de gehele linie sterk zijn gestegen en nu op V a 8 miljoen guldens per jaar mogen wor den geschat. Merkwaardig noemde spr. het dat er in het westen des lands een amateurclub is, die dit jaar grotere ontvangsten heeft gehad dan voor de invoering van betaald voet bal. Daarom durfde de heer Hopster zeg gen, dat men niet al te bang behoeft te zijn ten opzichte van de schade, welke de voetballerij in het algemeen na de Invoering van betaald voetbal onder de amateurclubs heeft veroor zaakt. En hij vreesde evenmin dat in de toekomst de amateurclubs niet zul len kunnen blijven draaien. Ten aanzien van de voetbal-toto be toogde spr.: „wat in alle andere lan den qp dit gebied kan, is zeker ook in ons land mogelijk". Over de wenselijkheid van invoe ring kan men verschillend oordelen. Het zal verstandig zijn een geregle menteerde voetbalpool toe te laten. Wanneer tot invoering zal kunnen worden overgegaan, daarover zullen parlement en regering moeten beslis sen. Volgens de heer Hopster was de mening in de diverse Kamerfracties nu zo, dat de toto er zal komen. Ech ter niet voor de Kamerverkiezingen hebben plaats gehad. Over de winstverdeling, straks, zei spr. blij te zullen zijn als de wetgever het zó indeelt, dat de winst voor het grootste gedeelte aan de sport zal worden besteed. Persoonlijk zal de heer Hopster de winst gaarne aan de jeugd en de opleiding van jeugd leiders zien besteed. Over het ontwerp zelf kon hij geen mededelingen doen. Met deze onderwerpen kan men zeg gen, dat de belangrijkste, althans het meest in de belangstelling staande, aan een beschouwing onderworpen zijn geworden. De heer Aerts heeft op duidelijke wijze het brandende vraagstuk: sport- en spelleiders be sproken. Wethouder Stubenrouch belichtte de veelomstreden kwestie: overheid en subsidie, over welk onderwerp een zeer interessante gedachtenwisseling met Ir. Hopster werd gevoerd, waar aan ook Leo Pagano deelnam. In de nabijheid van Londen stierf dezer dagen op zijn landgoed „Lan tern Cottage" Louis Oppenheimer, 85 jaar oud. Hij was een broeder van de Zuid- Afrikaanse diamantkoning Sir Ernest Oppenheimer en had in de „Diamond Corporation", zoals het diamant syndicaat, dat een absoluut monopo lie op de wereldmarkt bezit, officieel heet, de functie van opperste ver koopleider. In de kleine stad Fried- berg in Duitsland leefde de joodse ta bakshandelaar Oppenheimer, wiens zes zonen, Bernard, Gustav, Emil, Louis, Ernest en Otto, in 1890 naar Engeland emigreerden. Deze zes onbemiddelde jongens speelden het in de loop der jaren klaar, de diamantkoningen der we reld te worden. Op het ogenblik telt hun gigantische dakorganisatie, de ..Anglo-American Corporation of South Africa", met het hoofdkwartier in Johannesburg, 200 dochtermaat schappijen. Haar activa worden op 10 miljard gulden geschat. Het rijk der Oppenheimers strekt zich uit van Zuid-Afrika over Zuid-west Afri ka en de beide Rhodesia's naar de Belgische Congo en het Portugese An- golda, DE GROTE KANS Volgens sommige technici wordt dit verbruik geraamd op 50 tot 60.000 m3 per dag, wat dus overeenkomt met ongeveer de helft van de capa citeit der „Antwerpse Waterwerken". Deze aftapping zal andermaal onge twijfeld weer een zekere invloed heb ben op het waterpeil van de Maas, tenminste wanneer de afvalwaters niet terug in het kanaal worden uit gestort. En hier zit nu precies de knoop van heel het probleem gebonden. Wanneer het kerncentrum het voor de produktie nodige water weer in het kanaal loost is er niet alleen een overtreding tegen de wet van 11 maart 1950 op de bescherming van de wa terwegen tegen verontreiniging, maar is de kans op atomisering van het Albertkanaal en derhalve ook van het drinkwater voor de Antwerpse agglomeratie onafwendbaar. Om dit gevaar te keer te gaan werd dan ge zegd o.m. tijdens een persbezoek aan het centrum le Mol dat de af valwaters via pijpleidingen onder het kanaal van Bocholt naar Herentals door naar de Nete zouden geloosd worden. Maar ook deze afleiding brengt geen oplossing. Inderdaad is en blijft de Nete voor de „Antwerpse Water werken" een blijvende toevoerbron. De voorbije weken hebben dat trou wens reeds bewezen, aangezien de aftapping uit het Albertkanaal ver schillende dagen onmogelijk was. Wanneer het gevaar voor atomi sering werkelijk bestaat voor het Al bertkanaal, dan geldt dit natuurlijk ook voor de Nete en wellicht nog meer voor deze kleine rivier, aange zien haar stroming sneller is en de watermassa veel minder omvangrijk. ENIGE OPLOSSING Vier van de gebroeders Oppenhei mer, onder wie Louis en Ernest, von den, toen zij in Londen kwamen, een betrekking bij de rijke diamantmake laar Anton Dunkelsbuhler, wiens kan toor aan Holborn Viaduct nog op het ogenblik alle Londense ondernemin gen van de Oppenheimers huisvest. Het begin van het diamant-syndicaat gaat, wat niet algemeen bekend is, reeds tot Cecil Rhodes terug. Sir Ernest Oppenheimer kwam in 1902, het sterfjaar van Cecil Rhodes, in Zuid-Afrika. Vijftien jaar later kreeg hij zijn grote kans. Het was in de tijd van de grote Zuid-Afrikaanse „gold rush". Ernest Oppenheimer, toen nog partner van de firma Dunkelsbuhler, had iets gehoord over enige nieuwe goudvelden, die hij als een schitte rend speculatie-object beschouwde. Zijn firma was echter niet te bewe gen, een risico te aanvaarden. Toen besloot Ernest Oppenheimer, alleen de koop te wagen. Het gelukte hem van de beroemde Amerikaanse bank van Morgan een groot crediet te krijgen. Van dat ogenblik af da teert de geweldige groei van de fami liefirma der Oppenheimers tot het te genwoordige goudrijk. machtige diamant- en HET FAMILIE-ORAKEL De zes broeders hingen als klitten aan elkaar. Zij vormden een familie clan in de waarste zin van het woord, Sir Bernard Oppenheimer Otto, Gus tav en Louis zijn nu dood. Maar zo lang zij leefden, waren zij allen in nig met elkaar verbonden en hoorde ieder naar de raad van de ander. Sir Ernest Oppenheimer, het overlevende hoofd van het diamantrijk, stond tot de thans gestorven oudere broeder Louis in een bijzondere verhouding. Hij beschouwde Louis als het familie- orkale in alle zaken, die diamanten betroffen. Inderdaad was hij de grootste des kundige ter wereld in de diamant- en goudhandel; zijn mening was op de wereldmarkt wet. Bij zijn dood was hij president van de „Diamond Trade Corporation". Deze beide onderne mingen controleerden de totale ver koop van de Oppenheimer-diamanten. In de tweede wereldoorlog slaagde Louis Oppenheimer er in grote hoe veelheden kostbare diamanten door de Duitse blokkade naar de Verenig de Staten te sturen. De enige mogelijke oplossing ligt derhalve in de afvoer van de afval waters door middel van pijpleidingen naar de Zeeschelde, b.v. naar Lillo of naar Zandvliet. Of hiertoe zal over gegaan worden is nog niet vast be slist, maar we zijn ervan overtuigd dat de beheerraad van de „Antwerp se Waterwerken" met krachtdadig heid deze oplossing voorstaat. Dat hierdoor het vraagstuk van het waterdebiet van de Maas gesteld blijft, ligt natuurlijk voor de hand. Heden, o] Utrecht vo moment is reinen een opgewondei bliek heder den, zullen I landschap i is. Het is alwel aan het word; avond van de jaarsbeurs, de j van beheer val Jaarbeurs, de Andreae, de pers rond zie soonlijk conta^ Jaarbeurs en Jaarbeurs te De Jaarbeu op zich, geen aan handel eif tentoonstelling is een vitaal tionale en Intel leven, dynamtl ling en activitc wegend buiteil van alleen m£| rende instellinl instantie of b voor ontmoet! met de handel| consumenten, gressen ter fc produktie en de hand op di De jaarlijk pers stond dij teken van het| Voor mr. Fo een welkome brengen aan di stichter en boi Jaarbeurs, de gen en aan zij: Fentener van De belangrij van beide pers afmeten naar welke de Utrel de dag van hl De Jaarbeurs bedrijf geword meer kennen onder of onmj wereldoorlog, begrepen, dat ind-ustrialiserir om niet alleen,, volking te kul maar ook om blijven van h| (Ac Marion, een plaats in de Ameri kaanse staat Indiana, werd geteis terd door een wervelstorm. Op de foto ziet men twee huizen die pre cies in de „slurf' Hebben gestaan. 7000 4000

de Stem | 1956 | | pagina 6